Reklama

pondělí 11. května 2020

NI: Proč se USA bojí ruského odvetného systému "Perimetr"

-kou-
11. 5. 2020 Nationalinterest.org a PrvniZpravy
V USA si znovu připomněli „mrtvou ruku“ („Dead Hand“) - systém pro automatické řízení odvetného jaderného úderu, v Rusku známý jako „Perimetr“.
Podle novináře Caleba Larsona byl vznik tohoto systému vyvrcholením studené války mezi USA a SSSR. Polomytický „odvetný stroj“ však funguje dodnes.

Podle Caleba Larsona, magistra veřejné politiky ve škole Willyho Brandta, se „Dead Hand“ objevil jako reakce na politiku amerického prezidenta Ronalda Reagana. Ve sloupci National Interestu píše, že sovětské vedení se cítilo „zatlačeno proti zdi“, takže v SSSR se objevil „strašidelný plán“ zaručeného odvetného opatření.

O funkcích systému "Perimetr", nebo tzv. "Mrtvé ruky", se lze v současné době možné pouze dohadovat. O tomto problému neexistují žádné přesné údaje. To ovšem vyvolává i znatelné obavy.

Existuje nějaký důvod se domnívat, že „Perimetr“ sestává z velitelských stanovišť, velitelství balistických raket, přijímacích zařízení a autonomního systému řízení a zabezpečení (všechny pojmy jsou velmi orientační).

Časopis Wired napsal, že v době míru je systém ve „spánkovém režimu“, dokud není aktivován vysokým činitelem.

„Před odvetným úderem musel systém zkontrolovat čtyři „ pokud/pak“ : zaprvé, pokud byl aktivován, pak se pokusil zjistit, zda byl proveden úder jadernou zbraní na sovětském území. Pokud ano, systém zkontroluje komunikaci s generálním štábem. Pokud existuje spojení, pak by se systém po nějaké době bez dalších známek útoku - od 15 minut do hodiny - automaticky vypnul, přičemž by se došlo k závěru, že činitelé, kteří mohou příkaz o protiútoku vydat, jsou stále naživu. Pokud neexistuje žádné spojení, „Perimetr“ rozhodne, že přišel Soudný den,“ uvedl článek.

Poté, co systém „Perimetr“ rozhodne o použití strategických jaderných zbraní (a je to vlastně počítačové řešení), je vypuštěna velitelská raketa (nebo rakety) se speciální hlavicí, která během letu vysílá příkazy k vypuštění všech nosičů jaderných zbraní, které mají v přijímacím středisku příslušné přijímače.

Vypuštění mezikontinentálních balistických raket a balistických raket ponorek je v tomto případě prováděno automaticky.

Sohu varuje USA: Rusko je vás schopno vymazat desetkrát!

Rozhodnutí o odvetných opatřeních „Perimetru“ vychází z informací od četných senzorů rozmístěných v zemi - seismického, radiačního a atmosférického tlaku, které určují známky jaderných výbuchů. V době míru může tento systém téměř se 100% přesností určit, kde na světě bylo jaderné zařízení odpáleno.

Současně je výše uvedený popis fungování systému „Perimetr“ velmi přibližný, schematický a velmi vzdálený skutečnému systému „mrtvé ruky“.

Mimochodem National Interest nikoliv poprvé přitáhl pozornost čtenářů k ruské „mrtvé ruce“, varující před nebezpečím vojenského konfliktu s Moskvou.

Navíc, jak poznamenal jeden z předních amerických odborníků na jaderné odzbrojení, Bruce Blair, ruský systém se neustále zlepšuje.

Zároveň je v Rusku komplex hodnocen mnohem skromněji.

Jak napsal ruský deník "gazeta.ru", podle bývalého náčelníka generálního štábu strategických raketových sil Viktora Jesina, „Perimetr“ v případě potřeby použije pouze omezený počet střel.

Na počátku 90. let se generál účastnil mezinárodních jednání o omezení jaderných zbraní se Spojenými státy a o stažení jaderných zbraní z Ukrajiny. V rozhovoru s týdeníkem Zvezda poznamenal, že systém „mrtvá ruka“ funguje a zlepšuje se.

„Ale když se spustí, zbude nám málo prostředků - můžeme vypustit pouze ty rakety, které přežijí po prvním útoku agresora," vysvětlil vojenský analytik.

Systém byl po podpisu smlouvy START deaktivován, ale poté, co se NATO přiblížilo k hranicím Ruské federace byl v roce 2011 opět uveden v činnost.

Nicméně ani Rusko, ani Spojené státy nemají důvod uchýlit se k masivnímu, neomezenému a použití všech zbraní hromadného ničení a především strategických jaderných zbraní. V současné době ani americké ozbrojené síly, ani ruské ozbrojené síly nevykazují známky strategického a operačního nasazení, které obvykle následuje po vypuknutí nepřátelských akcí.


13 komentářů :

 1. Proč se tohoto systému SS bojí? Pak bude mezi Mexikem a Kanadou "Putinův průliv".

  OdpovědětSmazat
 2. Správné vše co zadrží usa je dobré pro celý svět ale oni budou jen provokovat a lhát. Napadají země co se nemůžou efektivně bránit Rusko by jim zlomilo vaz.

  OdpovědětSmazat
 3. naši buzíci, pornoherci, feťáci, zrzaví debilové převlečení za králíčky, vulgární tlustoprdové a další mafiánská polistopadová verbež si s Perimetrem hravě poradí a zničí ty ruské mužiky, jejichž zem je pro jeden (ruský) národ až moc velká a bohatá

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle toho co jsi napsal tak jsi blb a ubožák který si už dlouho nevzal léky na palici.

   Smazat
 4. Putin řekl něco ve smyslu "nevidím jediný důvod, proč by měl existovat svět bez Ruska"... Na to by měli myslet ti militantní magoři na Západě...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Putin řekl pravdu. Ani já nevidím důvod pro existenci nějakého světa bez Českého národa (myslím složeného z nás, Čechů) Ovšem bez našich nepřátel a bez vetřelců si Svět maluji krásným...

   Smazat
  2. A to já bych nejraději viděl rozmanitý svět. Jen aby se ti parchanti "Kolářové", "Hřibové", "Merkelové" a ... všech zemí "vytratili" jako dobrovolníci na Mars. Pojďme, složme se po světě a postavme kosmické rakety pro tyhle "elity" pro cestu na Mars. Oni se tam stejně pohádají a svedou to na Rusko, na psy pohanský slovanský český a ustrnou v době marťanské doby kamenné ... :) Z jejich strany bych se pak už ničeho nebál. I kdyby s nimi odletěl "pan e-Tesla"
   Já si myslím, že tohle by sjednotilo úsilí většiny lidí všech zemí jako nic dosud v historii. :)

   Smazat
 5. No, proč asi. Neumožňuje jim zasadit první "preventivní" úder. Rusové by asi byli blázni, kdyby o Perimetru uveřejnili podrobnější informace, vždyť je to jejich pojistka.
  A to zvláště dnes, kdy se nám, tady "na západě", stále více "ukazuje" jak je Rusko špatné, zlovolné, moc bohaté a zákeřné. Stačí se podívat, jak dopadla ještě před deseti lety doslova a do písmene ukázková země - Libye. Stačilo "nemít správné zbraně" a být trochu "více drzejší" a kde je bohatství této země? To samé Sýrie, která má tu smůlu, že má jednak skutečně strategickou polohu a hlavně zásoby ropy.
  Ať už je dnešní život v Rusku jakýkoliv, je to život mírový, postupně se tam rozvíjí průmysl, zlikvidovaný ještě tvrději před třiceti lety než u nás. Podobně je to se zemědělstvím.
  Pokud Rusko "uzavře" Perimetr a vzdá se jaderných zbraní, smlsnou si na něm - můžeme to říci bez obalu jako "demokrati" - především země EU, USA a Číny. Inu, "obchod" je "obchod".
  Rozhodně by žádná země nikdy "zbytečně" neprozradila, jaké ve skutečnosti má prostředky k odpovědi na své napadení nepřítelem. Ani o USA nevíme zdaleka všechno. Proto si myslím, že vyjádření onoho generála je záměrně matoucí (neříkám nic "závadného", protože tajné služby si navzájem nevěří z informací ani dvojtečku nad U ve zkratce USA :) ).
  Možná, že termíny používané a zavedené v USA - Mrtvá ruka - a v Rusku - Perimetr ve skutečnosti ukazují na podstatu a úroveň myšlení jednotlivých zemí. Jedni myslí na smrt, druzí chtějí zbytečné smrti předejít?
  V Rusku mají takový zvyk, mina - žabka (ljaguška), granát - citron, těžké samohybné dělo - třezalka (Zveroboj), samochodka minomet - Tulipán, něco aktuálního, reaktivní náboj 9М51 - Karanténa (Karantin), tank Т-72 - Т-72М1 - banán, zřejmě si dělat z Američanů srandu, protože ti všechno nazývají "ostře" a "dělně".

  OdpovědětSmazat
 6. Zaplať pánbůh, že se USA bojí. Jinak by těmi svými pařáty uchvátily celý svět.

  OdpovědětSmazat
 7. Oni se ho nebojí (to je divadlo pro dav), on jim ten systém překáží ve světovládě. Vlastně, když se to vezme do důsledku, překáží jim ve zničení planety země (což při své morálce nejsou schopni vidět).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sice na první pohled máte pravdu, že se ho nebojí, ale jak nazvat to, že nemohou zaútočit přímo? Tím by se všechno vyřešilo. Pár měsíců křiku po světě a pak - hotový fakt. Krize nejméně na dvacet třicet let vyřešena! Nebudeme si nic nalhávat. Co se stalo po Libyi, Afganistanu, Ukrajině atd.? Kde zasáhli více méně přímo či "nepřímo" silou? Většina lidí to prostě vzala jako fakt.

   Smazat
 8. Putin a Trump vs. Nový světový řád: Finální bitva.
  Žijeme ve vzrušující době. Všechny impéria nakonec zaniknou. Nacházíme se v konečné fázi Nového světového řádu (NWO), který se již nezotaví z ruské ruletové hry, kterou hraje. Vladimír Putin mu totiž podal nabitou zbraň a stiskl spoušť.Jak to vlastně bylo a je s Coronavirem 19. DŮLEŽITÉ !
  https://tadesco.org/putin-a-trump-vs-novy-svetovy-rad-finalni-bitva/

  OdpovědětSmazat
 9. Není to tak dávno, kdy na ruských webech byl zveřejněn rozhovor s šéfem moskevské konstrukční kanceláře, která se zabývá vývojem balistických raket (Bulava, Iskander a pod.).Vývoj raket pro kosmický průmysl má na starosti jiná konstrukční kancelář. Při dotaz redaktora na systém Perimetr šéf kanceláře prohlásil, že samozřejmě existuje. Existuje systém Perimetr 1, Perimetr 2 ....a že v současné době pracují na systému Perimetr 9. Tož tak na světě.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.