Reklama

středa 6. května 2020

Odpovědi na otázky agentury SANA k sankcím v době epidemie

Ivan David
6. 5. 2020  SANA1 a SANA2
Domnívám se, že během katastrof jako je pandemie by žádný stát nebo sdružení států jako EU neměly uplatňovat vůči jinému státu sankce. Rozhodně ne takové, které by měly za následek ztížení záchranných prací nebo léčení jejich občanů. Pokud už mají mezi sebou dva státy nebo skupina států jako EU s třetí zemí tak intenzivní politické spory, že to vedlo až použití sankcí, tak by jejich působnost během ničivých jevů jako je pandemie nebo zemětřesení měla být buď úplně pozastavena, nebo omezen jejich rozsah. Za z humánního hlediska přijatelné maximum bych považoval pouze symbolické sankce typu zavedení vízové povinnosti pro nejvyšší představitele režimu. Tím stát dává jasně najevo, že nesouhlasí s některým aspekty činnosti té země, ale zároveň tím nevystavuje riziku zbytečné smrti jeho obyvatel.

Ze sankcí by během katastrof jako pandemie měly být rozhodně vyloučeny zákazy vývozu léků, zdravotnického materiálu, zdravotnických přístrojů, potravin a dalších životně důležitých potřeb pro přežití obyvatelstva. V případě zemětřesení nebo jiných pohroma pak také potřeb na záchranu lidí a obnovu infrastruktury.

První den turecké vojenské invaze do severosyrské oblasti Rojava jsem v Evropském parlamentu navrhoval zavést proti Turecku ekonomické sankce ve formě embarga na vývoz zbraní, munice a potřeb k vedení války do Turecka. Při jednání o nelegální turecké námořní blokádě Kyperské republiky – členského státu EU – jsem navrhoval zastavení všech plateb z rozpočtu EU do Turecka a pozastavení celní unie EU-Turecko.

Všimněte si prosím, že to jsou cílené návrhy, jejichž motivací je odrazení agresora od určitého nežádoucího chování. Zákaz vývozu zbraní a munice by turecké armádě, která při invazi používá německé tanky ztěžoval situaci s doplňováním munice do těchto tanků a náhradních dílů k opravě těch poškozených. Takové opatření jednoznačně přesně míří na vojenské struktury agresora bez nežádoucích dopadů na civilní obyvatele.

V případě zastavení plateb z rozpočtu EU Turecku mnou navrhované trestné opatření mířilo opět na turecký státní rozpočet, z něhož jsou financovány nelegální útočné akce proti členské zemi EU – Kypru. Můj návrh na pozastavení celní unie EU-Turecko byl motivován tím, aby se na trh EU nemohly dostávat ropa a plyn, které turecké firmy kradou v pobřežních vodách Kypru. Toto opatření by určitý dopad na běžnou populaci mít mohlo, protože by jím byly poškozeny všechny firmy, které z Turecka vyváží do EU. Zdůrazňuji však, že jsem navrhoval pozastavení celní unie do doby ukončení nežádoucí činností – tedy nelegální blokády jednoho členského státu EU vojenským námořnictvem Turecka a krádeží uhlovodíků tureckými firmami.

I mnou navrhované sankce by však v případě jejich zavedení i nadále umožňovaly dodávky léků, zdravotnického materiálu a lékařského vybavení během COVID krize do Turecka. Cílem sankcí podle mého názoru nemá být neomezené poškozování civilního obyvatelstva země, s jejíž politikou nesouhlasíme. Takové sankce se mohou ve svých následcích zvrhnout až v genocidu, jak ji definuje mezinárodní právo. To rozhodně nemá být cílem politiky civilizovaných zemí. Sankce podle mého názoru mají používány tak, aby odradily sankcionovanou zemi od určitého chování, které poškozuje jiné země.

A nyní k sankcím, které EU uplatňuje vůči Sýrii, Kubě, Venezuele, Rusku a Iránu. Jejich uplatňování by mělo být během pandemie rozhodně pozastaveno nebo by z nich měly být vyňaty léky, zdravotnický materiál, lékařské vybavení, potraviny a základní životní potřeby.

Sankce, které jsou vůči těmto zemí uplatňovány v celé široké škále komodit poškozují civilní obyvatele a nikoli politické představitele těchto zemí. Ti si totiž díky své moci vždy dokáží vše potřebné pro sebe opatřit.

Cílem těchto sankcí není odrazení těchto zemí od agresivního chování vůči jiným zemím nebo páchání škod jiným zemím. Jejich cílem je změna režimu. Opatření směřující ke změně režimu mezinárodní právo nepovoluje. Z právního hlediska jsou tedy nelegální. Navíc se ukazuje, že i přes jejich mnoho let trvající uplatňování se EU nepodařilo tento cíl naplnit. Výsledkem je pouze utrpení civilního obyvatelstva těchto zemí. V případě pandemie dokonce s potenciálně genocidním dopadem.

Domnívám se, že uplatňované sankce vůči těmto zemím by měly být zrušeny. Nemá cenu v těchto sankcích pokračovat. Poškozuje to podniky i běžné občany na obou stranách „sankční barikády“. Mluvil jsem o tom i v Evropském parlamentu. Jedna země nebo skupina zemí nemá dlouhodobě šanci vnutit jiné zemi svoji představu vnitřního uspořádání. Ukázalo se to i v případě Afghánistánu, kde po 18 letech války koalice zemí na čele s USA proti Talibanu nakonec došlo k mírovým rozhovorů s Talibanem. Pokračování sankční politiky EU vůči Sýrii, Kubě, Iránu a Venezuele stejně nakonec dříve nebo později nemůže skončit jinak než rozhovory s nejvyššími představiteli těchto zemí o nějakém jiném rozumném řešení situace.

Na tyto země byly uvaleny totální sankce zahrnující zákaz vývozu a dovozu všech komodit i plateb. Bez úspěchu. Silnější sankce už nejsou, a přesto se EU ničeho nepodařilo dosáhnout. Proto jsem toho názoru, že spíše dříve než později – nejlépe nyní – by představitelé EU měli zasednout k jednacímu stolu s nejvyššími představiteli sankcionovaných zemí s cílem dohodnout za splnění jakých požadavků budou sankce zrušeny. Nemá cenu požadovat odchod nejvyšších představitelů těch zemí. To se už ukázalo, že je nevynutitelné.

V praxi bych si uměl představit určité výměny typu:

- Pokud syrský režim umožní národnostním menšinám výuku v jejich mateřském jazyce, EU zruší zákaz bankovních plateb do Sýrie.

- EU začne kupovat syrskou ropu nebo jiné komodity, pokud prezident Asad vyhlásí amnestii pro všechny politické vězně s výjimkou džihádistických vrahů a násilníků.

Takto by se obě strany mohly dostat z patové situace a postupně cestou jednání přivést vzájemné vztahy až k normalizaci.

24 komentářů :

 1. Pan MUDr. Ivan David jako vždy výborně. Dělá čest SPD, a kdyby toto hnutí našlo dostatek voličů, nemuseli jsme se dnes potýkat se štváči, kteří přepisují historii, a ještě jim za to platíme ochranku, protože by v parlamentu neměli zastání. A všimněte si, že je to jediný z europoslanců, který nás informuje o své práci, a o dění v EU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě, že jako jediný a není to málo Antone
   Pavloviči? Jak to, že kreténů se urodilo přehršle a slušného politika aby hledal s lucernou za bílého dne? Jak říká klasik, každý národ má takové politiky jaké si zaslouží. Trochu smutné zjištění 30 let po sametovém pšouku a důvod k zamyšlení.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
 2. Nic se nezmění, dokud nebudou ti, kteří tajně vládnou USA, stíháni za 11. září, JFK, OK City, 5G, Chemtrails, vakcíny… .http://stateofthenation.co/?p=5363 http://stateofthenation.co/?p=12942 http://stateofthenation.co/?p=12795
  Americké nemocnice dostávají od pojišťoven více, pokud za příčinu smrti označí COVID-19.
  http://www.zvedavec.org/vezkratce/17073/

  OdpovědětVymazat
 3. Sankce. Jedna z nesmyslných a protizákonných aktivit Trumpa. Pokud by to byly sankce proti státům, které ohrožují mír na planetě, tak prosím a podpoří je každý. Ale když sankce směrují proti konkurentovi, jak to dělají USA (např.ruský ropovod ) tak tak činí jen proto, že ropovod bude konkurovat drahé americké ropě. Nebo sankcemi oslabovat boj proti kontravirusu,(Irán) nebo sankce za neuvěřitelnou lhostejnost USA vůči viru a obviňovat ze všeho možného Čínu a dokonce požadovat úhradu za škody, které virus napáchal v USA je drzost nejvyššího kalibru. Proč USA nedokázali to co ČÍNA, za 10 dní vybudovala dvě nemocnice, které pomohli virus v Číně zastavit. A jediný, kdo sankce vyhlašuje jsou USA. Jak Čína tak Rusko vyzývají trpělivě celý svět ke spojení sil a likvidaci nebezpečí, které od viru hrozí. A najdou sed i u nás, kteří slyší jen výzvy diktátora a narcisa Trumfa, kterého trefně charakterizoval i Soros, cituji: • Diktátora Trumpa označil Soros na jím pořádané soukromé večeři na okraj ekonomického fóra za podvodníka a sebestředného člověka, který chce, aby se svět točil kolem něho. Uvedl také, že Trumpova narcistní povaha přerostla ve zhoubnou nemoc

  OdpovědětVymazat
 4. Sankce proti jiné zemi, které jsou poslední dobou uvalovány ze strany USA (či jejich polit. poskoka EU), a to s odkazem na to či ono, jsou porušením mezinár. práva.
  Ty totiž může po souhlasu mezinár. společenství uvalit jen OSN.
  Z praxe USA, kterou si tyto po 11/9 pro sebe uzurpují právo boje proti skutečnému, domnělému či jimi samými vytvářenému terorismu anebo i jejich militantní šíření "demokratických" a jiných "hodnot", se stal pouze dobře známý (profláknutý) způsob, s jakým usilují o mocenské ovládnutí dané země či regionu. A naše země se - bohužel - na tomto podílí ...

  OdpovědětVymazat
 5. Mimo téma :


  Novinky dnes :

  Taxík s ministrem Petříčkem havaroval, řidič vozu zemřel.

  Bylo by IN obvjnit z toho RF, nebo rovnou V.V.P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řidiče trefil šlak z toho, jaký debil mu vlezl do vozu, byl to starší ročník, mladšímu by se to třeba nestalo (možná jenom kdyby byl příznivcem Kalouskovy TOP09).

   Vymazat
  2. S Petrickem bych urcite havaroval.

   Vymazat
 6. Sankce jsou prostředkem boje proti neposlušným státům. Nemají obvykle nic společného s dobrým úmyslem ulechčit obyvatelstvu. To je použito jako štít.
  V mnoha případech se jedná pouze o prostředek vměšování se do záležitostí jiného státu z úmyslen nastolit zpřízněnou vládu, která umožní rabovat zdroje, buť pracovní nebo surovinové.
  Nedělmě si iluze o dobrých úmyslech, zejména činovníků EU a USA. Na základě příkladů jejich činů se dá vyučovat pokrytectví a militantní zahraniční politika.
  ABC

  OdpovědětVymazat
 7. Měly by se státy postihnuté sankcemi bránit stejnou metodou navalit sankce na jejich zboží atd.

  OdpovědětVymazat
 8. Sankce namířené proti prostému lidu nejsou nic jiného než zločin proti lidskosti a vedou jenom k válečným konfliktům. Utok na Pearl harbor byla reakce Japonska na americké embargo a víme, že vše skončilo Hirošimou a Nagasaki. To že Japonci vyvraždili niliony v Číně a Korei na této skutečnosti nic nemění. Není mi známo, že by Iran, Venezuela nebo Sev. korea nám nějak škodí a proto naše politika k těmto zemím je odporně pokrytecká a vazalská.


  OdpovědětVymazat
 9. Uzavřené hranice? Na D1 zadrželi Afghánce podezřelého z pokusu o vraždu. Hamáček má co vysvětlovat, reaguje Fiala:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020050611901541-uzavrene-hranice-na-d1-zadrzeli-afghance-podezreleho-z-pokusu-o-vrazdu-hamacek-ma-co-vysvetlovat/

  OdpovědětVymazat
 10. Pražský hrad přinesl svědectví o tvrdých bojích Rudé armády s nacisty v Praze. Těžké čtení pro primátora Hřiba:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020050611904106-prazsky-hrad-prinesl-svedectvi-o-tvrdych-bojich-rude-armady-s-nacisty-v-praze-tezke-cteni-pro/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pirátský primátor Hřib je kretén, ten číst neumí, rozpozná maximálně cifry na bankovkách

   Vymazat
 11. Sankce musi byt, zvlaste u Syrie. Vyhnala okupanty a ti vice nemuzou krast jeji prirodni bohatstvi; to se neodpousti nikdy. Stejne tak Venezuela, dostavala za barel nafty od USA dle kontraktu $8 kdyz barel stal $159. cozpak tohle se dela, vyhnat USA? Kdyz pomohly Venezuele k tak ohromnemu dluhu, malem jako maji USA!? Zlikvidovat to chce jeste diktatory v obou zemich. Pak bude STRAZNIK SVETOVEHO PORADKU SPOKOJEN a sankce odpusti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pokud vím, tak USA kradou syrskou ropu i dnes, z celé Sýrie je zajímají právě jenom ropná pole, která doposud okupují

   Vymazat
 12. Argumentace europoslance, pana MUDr. Davida je věcně správná a kritika plně oprávněná. Chybí mi tu vyjádření Indického běžce, Kačera. Doufám, že mu admin neznemožnil, aby se vyznamenal. Dohlížečům nad denním režimem přispěvatelů do diskuze sděluji, že o své vůli jsem spát ještě nešel. Děkuji za pochopení. JiH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to vás obdivuji Herr JiH, jak jinak než 1.22. Že jste tak nadšen tím, když ten diskuzní exot, sprostý a urážející se zde producíruje, a rozfoukává diskuze směrem jiným, než je slušnost a rozum ( i když i to už zde ubývá) Mně přezdívka "indický běžec" nechybí vůbec, ba jsem nadšen tím, že když se rozhodnu přečíst si, co je nového na NR, žádné individuum mně tady - jako čtenáře - neuráží. Jestli cítíte potřebu sedět u PC i v noci, je to jen vaše věc, ničíte si svůj mozek, a svoje zdraví. Už brzy se to na vás zcela jistě projeví, a jestli tak moc smutníte po běžci, už jsem vám radil - zkontaktujte se s ním osobně, a můžete si posílat vzájemně servilní e-maily od večera do rána, a od rána do večera. Hezký den přeji.

   Vymazat
  2. 10:52 tuším, že vám bylo vysvětleno, jak je to se "sůvami" a "skřivánky". Zbývá ještě dodat, že části populace, beze škod na zdraví, postačuje 4 až 5 hodin spánku. Nebuďte tedy až tak úzkostlivý v péči o zdraví svých oponentů. Například, o T. A. Edisonovi se traduje, že spával 4 hodiny denně, často ani ne v posteli. Ale i tak se dožil snad 84. let.
   Pokud vám vadí, že s vámi kdosi nesouhlasí a nechcete ani vědět jak, možná vám to ušetří pohodu, ale stanete se zabedněncem. Jestli už jím nejste. Srdečně zdraví JiH
   PS oslovení oponenta "Herr" je inovací namísto oslovení soudruhem? Nebo jde o nabídku ke komunikaci německy? Pak, jak je libo, prosím. Nochmal, herzliche Grüße JiH

   Vymazat
 13. Je hezke, ze tohle nekdo aspon navrhne, a dokonce z Cech.
  Ursula von der Leyen si potom sla umejt ruce, jak jsme videli na tom videu.

  OdpovědětVymazat
 14. spolu s Erdoganom, a dodávajú ju nám a lacno ...

  OdpovědětVymazat
 15. 22.21 Pokud vím, tak Irák stále ještě platí za své ,,osvobození" Američany ropou zdarma! A my tam byli taky a nic nedostáváme!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taková Sýrie ani nebyla žádnou Amerikou osvobozena. Naopak USA jim tam poslaly soukromou armádu tzv. Islámský stát. Ten už Sýrie vyskladnila, nic platit nechce, ale Amerika si tam čepuje ropu zdarma také.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.