Reklama

sobota 23. května 2020

Omluva redakce

23.5.2020

Protože při opětovném prověřování zdrojů přejatého článku "Bill Gates dostal v Rusku padáka" jsme zjistili nesrovnalosti, ukončili jsme jeho zveřejnění s podezřením, že jde o článek opírající se o fake news čili podvodnou zprávu. Našim čtenářům se omlouváme.

Za redakci Václav Dvořák


24 komentářů :

 1. To je skoda.
  Ale kdesi jsem cetl uz pred casem, ze o tom Rusove uvazuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, uvažují a pracují na svých softwarech, které mají nahradit ty od MaloMěku (MicroSoftu), Google, Facebooku, Androidu a další šmírující programy. Rusové na tom pracují, Číňané také. Státní úřady v obou zemích mají zakázáno programy americké provenience používat. Spíš než k zákazu, sáhnou ale Rusové k dobrovolnému opuštění cizáckých programů při současné náhradě svými vlastními. V Číně jde proces stejným směrem.

   Smazat
 2. Nic ve zlém, ale odstranit z dnešního světa produkty Microsoftu je jako oddělit hlavu od těla. Všechno představitelné pochází, nebo vychází z jeho dílny. Nedovedu si představit, že by se někdo rozhodl jejich produkty vyškrtnout a zůstat plně funkční. A nahradit vlastními produkty a přitom nečelit masívním žalobám za plagiátorství? Sci fi.
  Snaha je dobrá, ale nesmí se moc přehánět. Sám Gatese nemusím, ale bez jeho dílny by dnes lidstvo bylo na hromadě. Smutné, ale je to tak.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Existuje Linux v několika podobách a zdarma. Já užívám variantu Zorin. Aplikace k Linuxu jsou také zadarmo. Např. Open Office. Každý týden přibývají další. Linuxové deriváty mají otevřený kód a tak se každý může přesvědčit, jak funguje a zda není šmírovací. Schválně, navštivte stránky systému LINUX, který je kolektivním otevřeným a zdarma poskytovaným systémem, vzniklým na základě nasranosti programátorů na praktiky MaloMěku a další podobných amerických sráčů.

   Smazat
  2. Ale kdepak! Vývoj součástkové základny umožnil rozvoj výpočetní techniky. To údolí pojmenovali "Silicon", ne "Soft". Gates byl jeden z mnoha, obchodně zřejmě nejzdatnější. Vždy se choval jako predátor. Ne náhodou si dnes našel nové "obchodní příležitosti". Pánbůh s námi, a Gates pryč!

   Smazat
  3. 22:06 Tak tohle je úplně směšné. Používám operační systém Linux od roku 1997/1998. A i přes masivní snahu právě Microsoftu o likvidaci všeho a všech, přes veškeré podrazy a tajné dohody, které má s americkou vládou a tajnými službami, takže je podpora MS de facto ukotvena v americkém zákonodárství (zákaz prodeje počítačů bez předinstalovaného operačního systému, prodej OEM atd.), tak to zvládám jako neprofesionál i já. Každý mohl a může.

   Stačí si položit jednoduchou otázku, pročpak asi přes vlády téměř všech států protlačili Američané produkty Microsoftu do státních správ, armád, záchranných sborů, energetiky, školství a dalších oblastí? Se zcela uzavřeným kódem, přičemž vám programy ani po jejich zakoupení neříkají pane? Jste jen licencovaným uživatelem binární kopie kódu k určitému datu, který nemá právní nárok prakticky na nic. A fakt si myslíte, že s takovouto mocí nad počítači v tom operačním systému nejsou žádná skrytá vrátka, která vám v mžiku vysadí chod libovolného odvětví, pokud by se jo chtělo, a jinak poskytující dostatečné množství informací tajným službám US? Když mimochodem existují v procesorech a síťových prvcích, například v každé síťové kartě ve vašem počítači.

   Každý, kdo dobrovolně používá produkty Microsoftu, pomáhá USA udržovat svou moc nad světem. Je to jednoduchá rovnice.

   Smazat
  4. 22:17
   Zajímavé o Linuxu toho moc nevím, já mám Android a zajímalo by mne kdo amatérům poradí.
   PS. Jen tak, je legrační pojmenování Zorin, doufám, že bez souvislostí.

   Smazat
  5. Odstranit Microsoft od "lizu" není těžké ve smyslu náhrady programového vybavení, ale naší pohodlnosti a neznalosti. Je to jako u mobilů a tabletů. "Něco jako Android" dostanete a proč to měnit, ne? Protože při změně a případných problémech vám také prodávající neuzná reklamaci. U nás po dva roky. Asi těžko koupíte něco takového, abyste to nechali dva roky ležet a pak teprve to začali používat?!
   Používat Linux je však prakticky všude po světě plně legální ve smyslu zákona. Není třeba být naivním až do té míry, že by se někdo nedokázal "vlomit" do Linuxu, ale je to poněkud méně komfortní a ne tak jednoduché.
   Pokud už někdo používá "oficiální" jediné varianty, pak může udělat jednoduchou věc, která sice stojí trochu času, ale "zamotáte" aspoň trochu hlavu "sběračům" masových dat. Stačí dělat to, co normálně neděláte třeba jen tak a nemusíte nic číst, nic "odkliknout" ani nic vstřebávat. A hned bude vaše hodnocení jiné. Ostatně, pokud jdete na to přes prohlížeče, pak aspoň víte, kde je propojeno "šmírování" i reklam a podobných hovadin. Jestliže někde naleznu např. upozornění na cookies přes celou stránku nebo její značnou část, bez možnosti odmítnutí, okamžitě to navždy opouštím a přidám na seznam pro mne "nežádoucích". Informace mohu získat i odjinud.
   Bohužel neznám program, který by zablokoval VEŠKEROU komunikaci z vašeho počítače "někam" jinam. Jednou cestou je používat např. prohlížeč Opera, který lze v anonymním okně propojit přes šifrované VPN připojení. Je to jednoduchá varianta, stojí to něco výkonu - přenosy tam a zpět, alespoň ale zase jim kousíček uberete. I proto se o Opeře mluví mnohem méně než o "alternativách" jako google, ten šmejd od micro měkkého a další "obvyklosti".
   Místo Microsoft World či jak, lze prakticky rovnoprávně používat zdarma LibreOffice. A tak dále.
   Jedním z důvodů, které vedou k "uchovávání" Windows na PC jsou hry.
   A ještě jedna věc. Prakticky všechny šifrovací programy musí projít "prověrkou". Jestli si dobře vzpomínám, tak před časem nějací Češi vytvořili svůj šifrovací program, ale měli prý potíže s tím jej "udat", protože měli potíže s tím, že nechtěli dát (prý původně) k dispozici "zadní vrátka" prý někam mimo republiku. Takže i při šifrování musíme být opatrní. Prostě člověk ať dělá to, co chce, jen s tím vědomím, že to může někdo zneužít.Nebo se tu možná objeví "kurs" jak se vyhnout bez velkých potíží šmírování i naší BISkou?

   Smazat
  6. 10:39 "Jedním z důvodů, které vedou k "uchovávání" Windows na PC jsou hry."

   To je opět otázkou neznalosti. Steam od Valve běží na Linuxu taktéž, díky projektům Wine a Proton běží i řada her původně pro Windows. Instalace her je úplně stejná, spouštění taktéž. Odstranění případných problémů se spuštěním některých her nepřesahuje nároky na běžnou práci s PC.

   Jinak nad Wine existuje řada nadstaveb, jednou z nejpoužívanějších je Lutris. V databázi dokáže najít konfiguraci pro velký počet her i uživatelských programů, instalace bývá na pár kliknutí.

   Smazat
 3. Toz tak to bela prece enem pravda gdes se ozvalo ministerstvo pravde.....hezké den p.s.


  OdpovědětSmazat
 4. Redakce se nemá zač omlouvat, protože skutečně se v Rusku pracuje na operačním systému, který má nahradit MS Windows a dále se tam pracují na náhradě MS Office. V první vlně bude záměna prováděna ve státní správě obecně a poté přijdou na řadu ostatní. Takže článek má pravdivé jádro. Jen titulek byl zavádějící a v danou chvíli přehnaný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně. Máte pravdu 10:27. Základní diskuse na internetu v Rusku o tom probíhala již docela dávno, takže prostě jen začali plnit svůj vyhlášený program. Samozřejmě, že Rusku jde především o ochranu státních a ekonomických údajů. Není třeba zapomínat, že tam mají dokonce rozsáhlejší "pátou kolonu", než-li je u nás, jen má o něco méně moci, než ta "naše". Takhle bude snadnější také zjistit, kdo a jak mohl předat nežádoucí data nežádoucím směrem. Používání ruského domácího softwaru se bude postupně rozšiřovat a pak se po určité etapě "nasycení" může stát povinným. Pokud vím, tak to samé dělají a chystají pro mobily a tablety. Naprosto ze stejných důvodů.

   Smazat
 5. To se samozřejmě může stát ale nemění to fakt že je Windows sledovací spyware.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě chtěl Gates vymámit ze mne k emailu také telefon a skype jméno. K čemu to potřebují?

   Smazat
 6. My, pamětnící DOS 1.2 - šestnáctibitového OS pro PC dobře známe historii jeho vzniku.
  Debilek gatesů v garáži spolu se spolužákem ukradli z labáku IBM 8-mi bitový OS a překopali ho na 16 bitů (2 paměťové registry, 4 controlbusy, 8 adresbusů). A ještě jim nešlapal, už ho prodali INTELu a pak ho vylepšovali, coby zaměstnanci INTEL. Inu neumětelové a chazarští úžerníci (Debilek - nevlastní vnuk Rokefelera - dobrý tlačák a zlatá lžička v hubě). Aby garážová firmička nezkrachovala založil debilovi děda firmičku maličků - MICROSOFT a nabral kompetentní ajťáky od konkurence (APPLE, IBM, ATARI, ARM), to se to pak programovalo a podnikalo. Jenalo se pouze o run (ovládnutí) nového perspektivního segmentu trhu (jak chazarské!!!).

  Mezitím se objevily další perspektivní segmenty jako soukromá farmaceutie, nanotechnologie, no nekup to vnoučkovi, když má po tobě zdědit celý svět!
  Farmaceutie je pespektivní k ovládnutí světa přes škodící LEKY, o kterých se šíří židovská pravda, že jsou život zachraňující, takže to byla od debilka jasná volba.
  Nanotechnologie jsou mnohem složitější a perspektivnější (zatím chemotrajzli hajzli práškujou svět nanotrubkami s výstelkou těžkých kovů), takže na ně dojde až je debilkovi slouhové pochopí a uchopí.
  Jo gojové, když máte v mordě dřevěnou kvedlačku, tak vám ani genialita npomůže. Tu si za pár zelených toaleťáků koupí opět debilek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:36 To nebyl Intel, ale IBM, i když o to hůř. Co čekat od firmy, která dodávala počítací stroje do koncetráků a v průběhu války jim dělala i servis. Mimochodem, v jakémsi článku na netu jsem se dočetl, že se jeden z Gatesových rodičů (asi matka) znal s někým z IBM. Ono je celkem divné, že by IBM vyvinula počítače, kterými chtěla prostřednictvím svých hodně nevybíravých praktik vymazat veškerou konkurenci, a na vývoj operačního systému by si najala neznámé nedostudované ucho. Ta pohádka o geniálním obrýleném ajťákovi je fakt pouze pro naivky, prostě opět šlo jen o klub hochů a dívek, co spolu mluví.

   Microsoft má na svědomí zbrždění vývoje IT cca o pětadvacet let. A nebýt Free Software Foundation, dění okolo Linuxu a jiných volně šiřitelných operačních systémů a konečně i projektů typu Raspberry Pi, byla by dnes oblast počítačů a informatiky dávno rozdělena mezi několik málo bezskrupulózních dravců. Asi jako svět, kdyby válku vyhrál Hitler.

   Smazat
 7. Taky pamatuju dobu železnou, kdy jsme zápasili s 286, 386 a radovali se z rychlosti Pentia. Prokousávali se DOSem 6.2.. šetřili operační paměť jak to šlo, dnes chápu naší omezenost a obdiv ke klukům z garáže. I když dnes jsem s panem Gatesem na různých lodích nejen podle příjmu. Přesto s tónem pana Ďuro Trula nesouhlasím. Naší branži byla skromnost normální.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:26 Bill Gates není žádný chytrý klučík z garáže, ale vypočítavý fracek z bohaté a vlivné rodiny.

   Smazat
 8. Syn z USA mi potvrdil, ze je to tak.....ze to tam bylo.

  OdpovědětSmazat
 9. 21:26!
  Extenporé garážového DOSu bila gatese je popsáno podrobně v počítačových časopisech z 90-tých let. Jsem si jist, že on sám neuměl ani stroják (strojový kod procesoru MAA 8080 - 256 strojových instrukcí) a tudíž programovat OS nebyl schopen. Na to měl dobré spolužáky, kteří byli opravdu skromní, kdežto onl tu skromnost jenom hrál za pomoci oné garáže. Vždy to byl pouze vychytralý kšeftař, binární logiku neumí dodnes! Proto také přesedlal na injekce.

  OdpovědětSmazat
 10. 21:26!

  K té době železné (hardvérové). Nám co pamatujeme IT dobu kamennou (ENIGMA, MANIAC - relátka, tranzistory) připadaly 8-mi bitové compy (Atari, IQ 151, PMD 85) jako zázrak techniky a PC AT 286 jako superpočítač.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ZPA Čakovice a Trutnov vyrábělo mimo velkých počítačů i minipočítače ADT na kterých mohl být nainstalován i systém s možností spouštět více programů současně. Počítač s pamětí 32k dokázal sbírat cca 2000 měření z technologie a zobrazovat data na televizních monitorech. Software a počítač byl klon systému počítače firmy HP. Mikoroprocesory se teprve objevily na trhu. PC s se k tomu přiblížilo až W95 po deseti letech své existence, s pamětí nikoli 32tisícx16 bitů , ale 1milionx16bitů. Zdá se, že od IBM šlo spíše o brzdu technickému rozvoji, aby se prodávaly velké počítače.

   Smazat
  2. 7:10 To se nezdá, to je holý fakt. Stačí se podívat, co uměly už osmibitové domácí počítače (o těch o něco později uvedených šestnáctibitových ani nemluvě) a srovnat to s tím, co s velkou "slávou" IBM v roce 1981 uvedlo na trh. A o operačním systému od MS škoda mluvit. CP/M byl mnohonásobně lepší, stejně tak i různé klony DOSu, např. DR DOS, a různé grafické nástavby mnohem lepší než celé Windows 1,2,3.x. (Digital Research GEM, GEOS/GeoWorks Ensemble a řada jiných). Nicméně Microsoft věděl, jak tahat za nitky, takže se americké zákonodárství během druhé poloviny osmdesátých a začátkem devadesátých zcela ohnulo ve prospěch právě Microsoftu a s konkurencí byl brzy ámen. A zcela určitě to nebylo zadarmo, různá zadní vrátka a možnost získání přístupu do systému tajnými službami byly zcela jistě přítomné už ve Windows 95.

   Smazat
 11. Co mi tu budete povídat, dnes je to samá politika, kdysy byli lidi okolo tenkrát výpočetní techniky (dnes IT) reakcionáři, maximálně neutrálové. Šéfové se nám do práce nepletli, protože moc netušili o co jde. Dnes se už jen smějí, když si představím, že jsem si pro výpočet % musel vytvořit v asamb.utilitu, která vypočítala dělení odečítáním v registru. Jak bývalo zvykem byla zdarma pro všechny, zrovna tak jako generátor pseudunáhodných čísel. Mimochodem vzpomínám na našeho experta Svobodu, který emigroval do USA.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.