Reklama

středa 20. května 2020

Pan Hřib – pirát ve vodách světové politiky. Lekce druhá – čínská (Taiwan, Hongkong)

Profesor Mojmír Grygar
Mojmír Grygar
20. 5. 2020
V hodnocení svérázného zasahování pražského primátora Hřiba (Piráti) do zahraniční politiky ČR pokračuje profesor Mojmír Grygar dalším kritickým dílem, tentokrát věnovaném Číně a Hřibovu poškozování mostů porozumění mezi národy.


1. Náš primátor, ozdobený slavnostním řetězem Matičky Prahy, neopomenul vyznat svou příchylnost Taiwanu, který, dělej co dělej, je od pevniny co by kamenem dohodil a žádná síla ho nemůže přemístit ani o píď blíž velké Americe, které se tento ostrov hodí k případné invazi na svého nebezpečného protivníka.

Pan Hřib rázně popřel právo země, čítající jednu miliardu 400 milionů obyvatel a zabírající rozlohu 9 a půl milionu km2, reprezentovat Čínu, a rozhodl se uznávat jen ostrov s 20 miliony obyvatel o velikosti 36 tisíc km2. Stojí za to vrátit se o několik let zpět, kdy se vztahy mezi kontinentálním obrem a ostrovním trpaslíkem začaly podstatě zlepšovat a to nejen v oblasti hospodářské, ale také pokud jde o výměnu osob a kulturních statků. Tento stav byl pro americké Republikány neudržitelný, a tak jim, matadorům v podněcování místních nepokojů a vzpour kdekoli na zeměkouli (připomeňme kyjevský Majdan, Sýrii, Lybii a nespočet převratů ve Střední a Jižní Americe), nedalo mnoho práce, aby před volbami taiwanské obyvatelstvo polekali hrozbou invaze rudé Číny do té míry, že volilo stranu ostře se distancující od politiky spolupráce a smíření. A o to právě šlo.

Tehdy došlo v Taipei k nedobré události: student z Hongkongu zavraždil dívku, a když se vrátil domů, místní soud jeho zločin v souladu s místním právním systémem ignoroval. Zástupci Číny žádali, aby se právo v Hongkongu přizpůsobilo jurisdikci celé země. To byla vhodná záminka uvést do pohybu studenty a ctitele britské koloniální tradice, aby vyvolali dlouhotrvající bouře proti ústřední vládě. Mluvili bezděčně i za majitele mamutích obytných bloků, bank, obchodů, továren, dopravních prostředků. Světová média tomu podle připraveného scénáře věnovala velkou pozornost.

Nebylo dne, abychom nemohli sledovat boje studentů s policií, abychom neměli na obrazovkách záběry ulic, hal a pasáží popsané anglickými nápisy (jde především o zprávy pro export!), abychom nemohli slyšet zoufalé protesty mladičkých studentů, abychom nemohli být svědky masové vzpoury lidí obávajících se o svou přítomnost a budoucnost. Ve městě byly v pohotovosti početné oddíly policie a vojska a šuškalové, kteří mají rádi katastrofické scénáře už hovořili o připravovaném masakru. K ničemu takovému naštěstí nedošlo, ale některé podněcovatele demonstrací to možná zaskočilo.

Zaznamenal jsem, že někteří horlivci již pohotově charakterizovali Čínu jako východní despocii. Nikdy jsem však od nich neslyšel, že by touto oprávněnou charakteristikou označili Saúdskou Arábii. – Nemohu si tu odpustit malou, ale drsnou odbočku, která vydá za dlouhé politologické rozbory. V Saúdské Arábii vládne Mohamad bin Salmán, který se vyznamenal tím, že poslal do Istanbulu úderku, aby na ambasádě zabila a zlikvidovala opozičního novináře. Když tuto zprávu turecké úřady potvrdily a dostaly do médií, stal se z toho neuvěřitelný skandál (tělo novináře rozčtvrtili a rozpustili v žíravině) a saúdský tiran problém rozčísl tím, že chlapy z komanda obvinil ze svévolného činu a dal popravit. To se Jaredu Kushnerovi, manželu Trumpovy oblíbené dcery, hodilo, protože se svým přítelem Mohamadem má rozdělané miliardové kšefty.


2. Nemyslím, že by v Hongkongu neexistovaly důvody k nespokojenosti. Jen mám podezření, zda příčina nepokojů není někde jinde, než jak nám ji média předváděla. Víme dobře, jak je pro mladé lidi těžké získat byt v Praze – musí se na dlouhá léta zadlužit, prospívá to však bankám a podnikům, které dlužníky zaměstnávají; zadlužence nadobro přejde chuť protestovat, vystavovat se nebezpečí pádu do pověstné dluhové pasti. (Pan primátor–pirát má ovšem jiné starosti než řešit nejpalčivější otázku Prahy.) Není pochyb o tom, že bytová situace v Hongkongu je ještě mnohem horší než u nás, snad je to vůbec nejdražší město na světě. Domníváte se, že banky budou k rebelujícím studentům milosrdnější, že jim sleví na cenách a úrocích? Nikde jsem o tom neslyšel jedinou zmínku.

Ani hospodářská situace se v bývalé britské kolonii nevyvíjí dobře. Před lety 80 % obchodu Číny s cizinou šlo přes Hongkong, dnes to nebude víc než 20 %. Někteří naši komentátoři volali po solidárních protestech v Praze i v jiných městech, ale nezaznamenal jsem, že by je znepokojily do nebe volající skutečnosti, o nichž se před několika lety psalo, ale spíš jen petitem a na okraji stran. Ve výškových budovách v Hongkongu, kde pracovaly dívky a ženy při výrobě náročných elektronických přístrojů pro zahraniční firmy, zejména pro Hewlett–Packard, začalo tehdy stále častěji docházet k sebevraždám – dělnice nemohly vydržet neúnosné pracovní podmínky a vrhaly se z oken dolů. Pánové Hřibové, šéfové a sponzoři Milionů chvilek, političtí poradci Člověka v tísni a dalších neziskovek těžících z lidského soucitu i hlouposti, komentátoři ze zámoří podporovaných vědeckých center a mozkových tanků, včetně kohort zpravodajců různého typu a ranku, se přece nebudou starat o tyto něšťastnice a už vůbec ne o to, kdo této vražedné epidemii učinil přítrž. Majitelé zmíněných firem určitě ne.

O tom, že navzdory přelidnění zámožné rodiny v Hongkongu najímají služky z chudých zemí, jako Filipíny nebo Indonézie, se v našich médiích sotva dovíte. Náhodou se mi dostal do rukou výtah z příručky, kterou filipínská firma informuje budoucí služky na území Hongkongu. Za zprostředkování musí dívka zaplatit částku 1290 Eur, přibližně šestinásobek toho, co si vydělá doma za měsíc. Z patnácti pracovních podmínek uvedu aspoň některé: „Zdravte členy domácnosti jako první a používejte slova 'prosím', 'děkuji', 'promiňte'. – Nelžete. Přiznejte chyby, kterých jste se dopustila. – Neplačte, zaměstnavatelé to nemají rádi a myslí si, že to přivolává neštěstí. – Buďte pokorná. Místo hledání výmluv se zkuste zlepšit. – Nebuďte líná. – Na ambasádu Filipin se obracejte jen v případě ohrožení života.“ O tom, že se služka nesmí zúčastnit žádných protestů proti omezování lidských práv, tam samozřejmě není ani slovo – to se rozumí samo sebou. Jsem si jist, že přijetí čínských zákonů by takové starosvětské koloniální pracovní smlouvy netrpělo nebo aspoň podstatně ztížilo.


3. Připomenu ještě jedno kulturní opatření našeho primátora–piráta (pri-pira), který jediným škrtem pera zrušil kulturní styky s Čínou. Naše významná hudební tělesa se musela vzdát plánovaných zájezdů do Pekingu, Šanghaje a dalších čínských měst. A to v době, kdy právě hudba jako umění, které nezná hranic a přímo působí na posluchače všech národů, může plnit svrchovanou funkci sbližování zemí, států, kultur. Koncerty filharmoniků, komorních těles, sólistů vytvářejí neocenitelné mosty přímého citového a kulturního sbližování lidí odlišného jazyka, odlišných uměleckých tradic. Překazit tyto možnosti se rovná návratu ke studené válce. Pražský pri–pir si vyměnil na klopě českou vlaječku za tu černou pirátskou a jakémukoli sbližování s mnohamilionovým publikem kontinentální Číny učinil přítrž. Neznám větší sabotáž kulturních styků mezi národy. Ale pirátovým úkolem není přece stavět mosty, on připravuje loupeživé přepady a vtírá se tím do přízně zámořských majitelů korábů s devadesáti devíti kanóny.


28 komentářů :

 1. Kdyz tam bohuzel vladnou zrudy jako jakysi Rakusan pirati zrzavec z Phy 6 a dalsi havloidi neni s ecemu divit .Je to banda ochstapleru podrztaku a kurburtu ktere je treba exemplarne potrestat postavit pred tychly valecny soud a vykonat rozsudek .jiste se najde hodne cechu kteri budou radostne tahat za onen provazek co spousti kladku s provazem pevnym konopnym. Nazdar Rytiri Blanicti nase chvile prichazi Vpred

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas, ve světě se to už láme, jen nevím jestli bude dost volného místa v kriminálech a toho provazu bude třeba přikoupit, poptávka po něm bude veliká v celé Evropě.

   Vymazat
 2. Jedovatý Hřib strávil po dokončení studia rok na Taiwanu. Zamiloval se do této země.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano,...a dnes bude žádat o vízum Čínu!,..doufám,že to chápe,..a možná se tam zdrží několik let,s tím mohou také počítat,..Taiwan je totiž víc čínské území než Hongkong-tak pravil můj přítel Tangsingkwong...

   Vymazat
 3. Jak jsem to už psal,takto si hledají USA své podporovatele,nástupce dnešních mocipánů.Jak vidíme vsadili na mladší ,aby se projevili,otrkali.Jistě si pamatujeme na přípravu Havla,na prezidentský úřad.Také celý ten spolek mil.chvílek,je jen podchytit vhodné figury na patřičné místa.

  OdpovědětVymazat
 4. Primátor Zdeněk Hřib během svého studia na 3 Lékařské fakultě ( dříve zvaná Hygienická) v letech 1999-2006 absolvoval stáž na Taiwanu a vypadá to, že od té doby " za Taiwan i kope ".

  Všechny velké státy Evropy si Čínu předcházejí ( chtějí podíl na velkém Čínském trhu) ve VB dokonce vozili prezidenta Číny ve zlatém kočáře královny.

  To Praha je " jiná liga " - ta se klidně může na trh ˇCíny vykašlat " , co na tom že to připraví tisíce lidí o práci v době recese a státní dluh se zvýší.

  ČR bude raději obchodovat s USA - vždyť je to tak výhodné ( vrtulníky, palivové články do jaderné elektrárny, Tatra, Aero-Vodochody - Boeing) atd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já opravdu nechápu různé svazy, sdružení a cechy všech těch pražských hoteliérů, restauratérů, hospodských... kteří se nyní domáhají podpory od státu za ztrátu, kterou jim zavinil koronavirus. Budou se domáhat odškodnění na magistrátu, když kvůli němu nepřijedou čínští a ruští turisté? Budou se domáhat odškodnění za tyto ztráty? Navíc Hrušínský kritizoval prezidenta, že jich do Prahy loni osobně přitáhl přes 100 tisíc. Nevím jak Rusové ale když Číňanům zavelí strana a vláda tak se Praze obloukem vyhnou.Ale, co když zavelí: Do Česka nejezdit? Pán Bůh s tebou Český Krumlove, Kutná Horo, Litomyšli, Kroměříži...

   Vymazat
  2. 3.Lékařská fakulta bude nejméně náročná v porovnání s první a druhou. Podle data nastoupení a ukončení studia musel jeden rok opakovat. Nadaní studenti si obvykle udělají PhD.

   Poznámka. Tatra je opět v českých rukách. Brutální podraz od čestné švýcarské firmy se konal těsně po převratu. Naši noví přátele z nenávisti ke Slovanům dříve úspěšný podnik ze msty zničili.

   Vymazat
  3. Opakem hlouposti je moudrost, nepleťte si ji s dosaženým vzděláním, které dnes podlehlo inflaci. Opakem zla, je sice dobro, ale často není dosažitelné, proto aspoň zlo nevracejme, jinak si zadělávàme na lavinu revanší. Kolotoče soudů a přeplněné věznice nejsou řešením. Proto prosím brzděte emoce a využijte šancí které dává demokracie.

   Vymazat
  4. Největším trestem pro ty zmetky nebude vězení, ale ztráta vlivu a tím i peněz. Bude stačit, když se z nich stanou socky, jak se rádi vyjadřují o řadových občanech.

   Vymazat
  5. Některé technologie z Číny se u nás časem ujmou např šmírování drony.

   Vymazat
 5. Antizmetkace z ae :-)))))
  r.m.
  Česká zaostalá republika: V Česku se uzdravily téměř dvě třetiny nakažených koronavirem.
  Švédsko, pokrokové království: Ve Švédsku zemřely téměř dvě třetiny nakažených koronavirem.
  Sweden: Deaths: 3,743 Recovered: 4,971

  poměry přesně jsou tady ke koukání:
  https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/
  https://www.worldometers.info/coronavirus/country/czech-republic/

  Jo a zapomenutý Nikulin chce po státu prachy za porušení zákona. Stát dělá mrtvýho brouka už půl roku.
  Nikulin chce po Česku 1,5 milionu korun za nezákonné vydání do USA
  https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3100313-hacker-nikulin-chce-po-cesku-15-milionu-korun-za-nezakonne-vydani-do-usa
  A to není jejich jediný kousek s vydáním člověka s neukončeným azylovým řízením. Povedlo se jim vydat i pronásledovanýho rusa do Ruska. Po třech letech utek z Ruska na Ukrajinu a z ní do Maďarska, tam mu soud přiznal azyl na první stání.
  To je jedno z nejzaostalejších pracovišť místního eráru. Tam nevydrží nikdo, kromě duší typu hadr na nádobí.

  8 OdpovězKvě 20, 2020 0:10
  .lak
  Návštěvník
  .lak
  Ultra černou kroniku umí tvořit i příštipkáři, nejenom vjedci, gokoti.
  https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/mrtvola-vypadla-z-rakve-primo-do-hrobu-hrobnik-spadl-za-ni-40324665#seq_no=8&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=PPPGI6FYUaR-202005200654&source=article-detail

  0OdpovězUpravKvě 20, 2020 9:00

  OdpovědětVymazat
 6. Jo moc pěkně napsané a ještě se zapomnělo dodat že do Prahy nebudou jezdit Čínský turisté. Bohužel to není primátor hřib ale politruk hřib.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:45
   H
   Turisté z Taivanu to nezachrání.

   Vymazat
 7. To znamená, když někdo záměrně podrývá vzájemné vztahy mezi národy, když pomlouvá, ba hrubě a lživě napadá jiné státy a navíc když do vše dělá za účelem osobního obohacení - neb ani kuře nehrabe zadarmo? Ano, je to nacismus a docela čistokrevný a nějaké to rozčilování se takových nácků nad tou poctou ve jmenování na tom nic nezmůže. Prostě ten spratek, co s odřenýma ušima prolezl jakousi fakultu hygieny(!??!) za socíku - neb jak dnes idioti říkají za komunismu (který nikdy nikde nebyl, snad v prvobytně pospolné společnosti). No a když je doktor blbec - tak se dá na politiku nebo úřadování. A takového mají pražáci šprymátora a ne po prvé! Tedy prý Moravana, ale ta se ho s lehkým srdcem zbavila a víte o kolik méně je i proto u nás hrobů?
  Nevím ale, zda se ten Satan nějak dotkl Číňanů, vědí vůbec v Číně, kde ta vesnička má středisková, co ji správcují obergruppenfýreři, leží? Pokud měli Číňané zájem se jezdit dívat na skanzen ve středu Evropa, myslím, že je už dál bavit nebude. Kdo se byl kdy podívat třeba jen z Čechů na skanzen Velkomoravské říše a to máme doma. A to je srovnání ve prospěch Prahy nadsazené! Jo, země s kulturou starou několik tisíciletí a navíc s vysokou civilizací nebude Praha kaput po dešti až tak zajímat. Čím větší blbec, tím více se předvádí, to je pravidlo a proč by nemělo platit pro hořčák čili Hřib žlučový.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby vystudoval "za sociku" jak píšeš, tak by Hrib byl genius,je narozen 21.5.1981.Takže, je to těžký číst debilni komentáře. Pracuj s fakty a nebuď labuť! Závěrem mohu říci, že o to je smutnější, že vzdělání po roce 1989 utrpělo nejvíce tím,že nevzdelava komplexně ale mrvi charakter,viz článek ke kteremu diskutujeme.

   Vymazat
  2. HŘIB "za sociku" nestudoval!vždyť se narodil v roce 1981.Je to zajímavý, že lidé mající vzdělaní ziskane po roce 1990 jsou az na vyjimky "nedouci,neumetelove vseho druhu" o to vice jsou drzi ,ctizadostivi egoisti v cizím žoldu.

   Vymazat
 8. Generál Blaško: Novotný? Zaflusaná putyka. A mám ,,atomovou bombu”, co se chystá:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/General-Blasko-Novotny-Zaflusana-putyka-A-mam-atomovou-bombu-co-se-chysta-624457

  OdpovědětVymazat
 9. Piráti jsou fašouři s hippies nátěrem ! /omlouvám se, že to tady už po Xté opakuji!/...Jsem zvědavej, jak se naši hoteliéři vyrovnají s úbytkem turistů z Číny a Ruska z důvodu epidemie a proti-ruso-čínské štvanici vedení Prahy...a připomínám, že v Číně měli taky možnost největších kšeftů naši hudební fidliboys, ale když drželi hubu a neprotestovali proti dehonestaci Číny , tak ať se producírujou na ulicích Prahy, s kloboukem na chodníku !..a docela jim to přeju ..!

  OdpovědětVymazat
 10. Je smutné že ten člověk bojuje proti nacistům sám SPD mě v tomhle ohledu zklamalo.

  Tak mě do ČT nezvěte! vypálil Vojtěch Filip na Kubala. Bylo dusno. Nedal se zastavit:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tak-me-do-CT-nezvete-vypalil-Vojtech-Filip-na-Kubala-Bylo-dusno-Nedal-se-zastavit-624470

  Vojtěcha Filipa odvolat, říká významný hlas z ČSSD. A místo něj...

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vojtecha-Filipa-odvolat-rika-vyznamny-hlas-z-CSSD-A-misto-nej-624468

  OdpovědětVymazat
 11. https://www.arfa.cz/vymyvani-mozku-nasich-deti-primator-hrib-davame-tri-miliardy-rocne-na-protiruskou-propagandu-jilkova-v-soku-prepisovani-dejin-za-nase-penize-video-jako-dukaz-chrochtajici-neziskovky-neml/#.XsLRYUQza70
  Kontroverzní primátor Hřib nejprve hovořil o miliardě korun, určených “na podporu vzdělání” tedy na šíření anti-ruské propagandy. Když mu moderátorka Jílková skočila do řeči, zvýšil částku na tři miliardy.

  Rozpočet Prahy na tento rok je 84 miliard korun. Pokud věnuje vedení hlavního města tři miliardy korun na vymývání mozků dětí jde o přibližně 3 procenta, což je vzhledem propagandistickému záměru nehorázně vysoké číslo.

  OdpovědětVymazat
 12. To je jednoduché:
  primátor - primát - ..... ("prvotní" vývojové stádium člověka)
  hřib - houba - satan

  Tento satan je "západního" původu a nemá nic společného s českými čerty, kteří naopak zlo trestají. Ten "západní" je plodem světa strachu, zločinu, krutých trestů, válek, bojácnosti, obav ze světla Slunce. Vsadím se, že když "půjdeme" do kořenů "původu" tohoto "západního" "českého" satančíka, najdeme tam přehršel genů od Normanů, Sasů a jiných kmenů Tmy.
  Jestliže tento satanáš dokázal studovat, tak už může studovat kdejaký idiot rovnou MAT FYZ. Nesvědčí to o vysoké morální síle absolventů lékařských fakult. Ba právě naopak. Vzniká jen jedna otázka, jestli bylo lepší, že nevykonává praxi a nebo je to naopak výhodnější pro pacienty "rozpustit" jej v politice. Za sebe mám odpověď jasnou. Jeho morální úroveň stačí tak na prodej lístků na WC, někde na poli. V Africe.
  Některá jména zřejmě předurčují osud člověka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale houby, Hřib je že Slavičína že Zlínského kraje. Jeho tatík, coby doktor, se měl v bývalých Vlárských strojírnách před revolucí jako "prase v žitě."A dělá nám Valachům jenom ostudu.(myslím mladý.)

   Vymazat
  2. Za starýho se nestydíte?

   Vymazat
 13. Nejhorší na tom všem je to, že tyto ludry mohou podělat maximum a nenesou při tom za nic odpovědnost. Při současném stavu justice jim absolutně nic nehrozí.

  OdpovědětVymazat
 14. Pokud si nějaký komunální politik myslí, že režim na Tchaj-wanu je nějak více demokratický atd, tak je třeba se podívat z pár desetiletí zpět, kdo tam bydlel dřív, na původní obyvatele a jak je po vstupu diktatury s vládou jediné strany Kuomintang, ovládané diktátorem generálem Čankajškem a po jeho smrti příbuznými vytlačili . Čína a Thai-wan mají napjaté vztahy, ale pořád jsou to nyní Čína. A hřib a spol do toho nemají co mluvit. Čína nám nemluví do Čech a Moravy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsou to politici.Jsou to jen ubohé a trapné loutky plnící zadané úkoly.Prostě jsou v rolích užitečných idiotů.

   Vymazat
 15. Na vedlejším linku je Pjakin / 11.5. 2020/..a kritizuje manipulace s dějinami v Rusku...má můj souhlas, když prohlašuje .."Rudá vlajka je vlajkou vítězství ale trikolora je vlajkou zrady ..!!!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.