Reklama

neděle 3. května 2020

Poslanci podpořili dražší skládkování, ale ne rychlý konec skládek ani pojistku proti dovozu odpadů

Hnutí Duha  
3. 5. 2020   Outsidermedia
Společný tiskový komentář Zeleného kruhu, Hnutí DUHA, Greenpeace a Arniky
středa 29. dubna 2020
Většina poslanců výboru pro životní prostředí bohužel podpořila skládkování kompostovatelných odpadů až do roku 2030.

Výbor pro životní prostředí dnes hlasoval o pozměňovacích návrzích poslanců a poslankyň k novému zákonu o odpadech. Další pozměňovací návrhy mohou padnout ještě na 2. čtení zákona a návrh se pak znovu před závěrečným hlasováním ve 3. čtení vrátí na výbor.


Nejdůležitější výsledky hlasování:

 • Poslanci výboru podpořili vládní návrh ve věci zvýšení skládkovacích poplatků se slevou pro obce, které ve velké míře třídí odpady.
 • Výbor nepodpořil domácí a komunitní kompostování skrze jejich započítávání do cílů třídění, které navrhovali poslanci Čižinský a Jurečka.
 • Poslanci výboru naopak bohužel většinově odmítli pozitivní návrh poslankyně Markéty Pekarové Adamové (TOP09), který navrhuje konec skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných odpadů už od roku 2024 (oproti vládnímu návrhu, který jej odsouvá až na rok 2030).
 • Zároveň výbor neodmítl vládní návrh na odstranění důležité pojistky bránící dovozu zahraničních odpadů ke spálení v našich spalovnách.

Projednávání novely zákona o obalech, kde se jedná i o možnosti zavedení zálohovaných PET lahví a hliníkových plechovek, bylo posunuto na další jednání výboru za 14 dní.

Ivo Kropáček, expert na odpady z Hnutí DUHA, řekl: “Většina poslanců výboru pro životní prostředí bohužel podpořila skládkování kompostovatelných odpadů až do roku 2030. Naopak pozitivní je, že souhlasí se zvýšením skládkovacích poplatků a třídící slevou pro hodně třídící obce, které navrhuje ministerstvo životního prostředí. Zdražení skládkování a motivace k třídění odpadů jsou nutným krokem ke zvýšení recyklace u nás.”

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl: “Ekologické organizace, stejně jako drtivá většina veřejnosti, odmítají, aby se jiné země zbavovaly svých odpadů jejich vývozem k nám. Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že i po změně zákona bude mít v ruce dostatečné nástroje, aby dovozu zahraničních odpadků do českých spaloven zamezilo. Budeme pečlivě hlídat, aby dovozu odpadů bránila také státní odpadová politika a aby nebyl povolen žádné spalovně u nás.”

12 komentářů :

 1. Takže kromě titulu: KRMELEC EVROPY dostane ČR ještě titul: SMETIŠTĚ EVROPY.No paraáda, jak se rozhoduje o nás bez nás, ale za naše prachy.

  30. července 1419, 24. září 1483, 23. května 1618,

  ????????????????? 2020,2021,2022..... ?????????????

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zvěř přeci běžně °°re kde žere...

   Vymazat
 2. No ať si zahraničí nechá svůj odpad doma a zálohovat obaly aby je lidé musely vracet je dobrý nápad u skopčáků to funguje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zálohování jako u soudruhů v NDR je magořina - každý řetězec má své kódování a bere jen ty "svoje"..... tak si musíte pamatovat, co jste kde koupili, jinde to nevezmou zpět. Na dovolené jsme koupili zálohované pití na cestu..... a tady hodili do koše.

   Vymazat
  2. Ano, slušně se mi omlouvala, že to musím vrátit u nich,ale těch 50 Kčs, co tehdy záloha stála, jsem zaplatil a flašky zůstaly v ČSFR. Představte si, že byste to mohli vrátit - jako kdys ve státním obchodě - kdekoliv. To by si Vietnamec odnaproti mohl den před vejplatou hodit mašli. Jenom by vyplácel peníze za vrácené láhve. Ostatně i tenkrát lidi vraceli láhve tímto způsobem . Ovšem to jsme ještě neměli odpadkové koše z Rakouska. Z dovozu německých odpadků pamatuji v 90. létech inzeráty ,,přenechám hromádky Weiden". Vyhozené ledničky, televizory a mikrovlnné trouby pak vévodily obchodům s použitým zbožím. Mimochodem: kromě bezpočtu kampeliček a bank (symbolů zlodějny století) - znáte nějakou fabriku, která dokáže recyklovat starý televizor?

   Vymazat
 3. „Hanba, bratři Češi, že jste to dopustili!“ Hrnko popsal masakr vlasovců na Slovensku a vyslovil protest Řeporyjím:

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2020050211884820-hanba-bratri-cesi-ze-jste-to-dopustili-hrnko-popsal-masakr-vlasovcu-na-slovensku-a-vyslovil-protest/

  OdpovědětVymazat
 4. Tomu, že mají dost nástrojů k zamezení dovozu odpadu z ciziny věří jenom trouba. Zkrátka si někdo chce protlačit, aby to mohl pálit, nebo zahrabat, tady, pochopitelně za pěkné prachy. Nám ostatním pak zadarmo dodají sajrat v ovzduší, odpadních vodách a pod.. Jinak, ale ta hra na ekologii vypadá velice hezky.

  OdpovědětVymazat
 5. Plán jak vylidnit 95% světa do roku 2030, 07. 03. 2020. Čte Martina.
  https://search.yahoo.com/search?fr=mcafee_uninternational&type=E211CZ662G0&p=Pl%C3%A1n+jak+vylidnit+95%25+sv%C4%9Bta+do+roku+2030%2C+07.+03.+2020.+%C4%8Cte+Martina

  OdpovědětVymazat
 6. Srandovní ekologické odpady a komposty? Kompost bych ještě bral, ale... Většina trávy, větví, listí atd. mizí v "ekologických" bioplynovkách, kde se nejcennějším materiálem vytápí obce nebo se vyrábí z bioodpadu včetně hnoje, elektřina, místo toho aby se bioodpad vrátil zpět na pole. Debilita na debilitu a pak naši sedláci, jak pitomí, zabíjí vše živé v půdě průmyslovými hnojivy. Kam jsme to dali rozum a který debil tohle povolil? To by mne opravdu zajímalo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, a ještě chybí zmínka o odpadu z bioplynky - digestátu. Ten znehodnotí spodní vody na sto let, ale kde bude tehdy bioplynka, že...

   Vymazat
  2. koník3. května 2020 21:58
   Souhlasím s Vámi, že ta ekologičnost bioplynek je na pováženou. Ale je to ještě horší, my vyvážíme slámu ke spálení do Německa. Takže nejenže chybí půdě, ale nám tu nezůstane ani ten energetický efekt. P.K.

   Vymazat
 7. Hej páni konšelé, opravdu se vám to vyplatí ? Nám ne.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.