Reklama

pátek 22. května 2020

Pravidla hry

Sociolog Petr Hampl
Petr Hampl
22. 5. 2020  MY
Někdo vládní karanténní opatření schvaloval, někomu přišlo nadsazené, někomu nedostatečné. Někdo má za to, že všechno je ve skutečnosti úplně jinak.


Někdo se zase diví, proč vládní havarijní plány počítaly s pádem letadla na některý významný úřad, ale nepočítaly s možností vypuknutí epidemie. Tady je odpověď celkem jasná. Americké konzultační firmy, jež plány vytvářely, totiž poskytují i počítačové poradenství: Možnost pádu letadla jim otevřela cestu k velkým projektům záložních datových center. Přes epidemii by nic neprodaly.

Nicméně buran se tolik nedívá na globální trendy, ale pokládá docela jednoduchou otázku: Proč se české úřady nezačaly připravovat už na začátku ledna? Měly přece dostatek informací, aby bylo jasné, že během pár týdnů nastane kritická situace.

Buranská odpověď říká: Zaměstnanci velkých byrokratických aparátů nechodí do práce, aby řešili problémy.

Toto jsem napsal v knize Prolomení hradeb:
Pokud se v zemi objeví nový problém, máme tendenci brát třeba ministerstvo jako jeden velký mozek (byť třeba nepříliš výkonný), který se zabývá otázkou: Jak problém vyřešit nebo aspoň zmírnit. Chyba! Ve skutečnosti se v každé kanceláři úřadu řeší znovu a znovu stejná otázka. Jak nám to umožní zvýšit pravomoci a rozpočet? Jak teď mohu posílit svůj vliv v organizaci? Kdo jiný by mohl zaútočit na můj rozpočet? Pokud se motiv řešení problému objeví, pak pouze v pomocné roli. A pokud by se snad objevil byrokrat, který by prosazoval i taková řešení, která by znamenala třeba snížení rozpočtu jeho vlastního oddělení, takový byrokrat v systému dlouho nevydrží.

A proč nevyvinuli tlak na řešení problému politici? Protože ani politik není hodnocen podle toho, jestli nějaký problém zdárně vyřeší. Mainstreamový politik je hodnocený podle toho, jestli dokáže uspokojit všechny zájmové skupiny (včetně cizích vlád, zahraničních investorů a neziskovek) a získat pozitivní mediální pokrytí.

Zkuste si třeba představit, že by byl ministrem vnitra takový Martin Pecina, Jaroslav Foldyna nebo někdo na ten způsob. V polovině ledna by začali prosazovat razantní kroky, včetně nákupů zdravotnického materiálu a zavření hranic. Ušetřili by České republice stovky miliard, i když by to v té chvíli ještě nebylo vidět. Je jisté, že by se objevily články s palcovými titulky na prvních stranách – ministr straší lidi, ministr ničí ekonomiku, poškozuje mezinárodní vztahy, určitě je zkorumpovaný… I kdyby mu dal další vývoj událostí za pravdu, pachuť by už zůstala. Jasné rozhodnutí by znamenalo ztrátu bodů a nižší šance na znovuzvolení.

Chytrý ministr vnitra tedy neudělal nic, přestože nesl odpovědnost za havarijní plánování. Věnoval veškeré úsilí podpoře neziskovek a boji proti předsudečné nenávisti, protože právě to se od něj v danou chvíli chtělo.

A když problém přišel, stačilo přijít na tiskovou konferenci v červené mikině. Desítky oslavných článků. Čtenáři se dozvěděli, že krize zrodila skutečnou osobnost. Proč je podporován zrovna on? Protože držitelé moci vědí, že ani příště nebude mít názor a udělá všechno, co se po něm bude chtít.

Dnešní sloupek buranského sociologa není o vině konkrétního politika. Ten jen správně pochopil, jak systém funguje a co se od něj ve skutečnosti čeká. Má slušnou šanci vydržet v politice hodně dlouho. A kdyby ne, nabízí se vysoká manažerská pozice u IBM, Siemensu nebo Honeywellu.

Prý se po té krizi všechno změní, nic nebude jako předtím. Tohle se však určitě nezmění. A když se nezmění tohle, pak se nezmění nic.

24 komentářů :

 1. A něco trochu jinak:

  Podle ruské mluvčí Praha ještě Moskvě nesdělila termín konzultací

  Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/podle-ruske-mluvci-praha-jeste-moskve-nesdelila-termin-konzultaci.9499ad8d/

  Tento ministr ještě červenou mikinu nenosí, ale jezdí na konzultace k skoroministru Pochemu.

  OdpovědětVymazat
 2. Výborná analýza, která vychází z chování a myšlení jednoduché většiny. Smůla je, že myšlení bolí a tak je "lepší" přebírat názory zkorumpovaných novinářů a politiků !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (09:49):
   ... ano, souhlasím s vámi, analýza je výstižná, realistická. Leč pro nás vyznívá i dost bolestně, protože mnoho naděje na změny k lepšímu neskýtá.

   Vymazat
 3. Kdo nezná, měl by si přečíst knihy Ano, pane ministře a Ano, pane premiére (u nás se překládá místo ano - jistě). Je to i TV seriál (! 1980-82 !), pro toho kdo je "líný" číst (http://jistepanepremiere.alyss.cz/index.php?video=1). Tam všechny ty praktiky jsou popsány sice v humorné podobě, ale mám podezření, že to byla jen finta, aby se aspoň někteří dokázali orientovat v "britské" politice. A možná to je manuál i pro ty "naše "hrdinské" politiky". Když se jen trošku zamyslíte po přečtení, přeběhne vám až mráz po zádech. Ze "západu".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážení, Ano(jistě) pane ministře...pane premiére. Je to velmi poučné dílo jak uvádí diskutující shora.
   Potvrzuji a doporučuji (skromně) a dodávám, že existuje pro posluchače audiokniha. Přečtěte, poslechněte nebo jak chcete, a najdete je tam všechny, ty naše politikáře a jejich způsob uvažování a jejich praktiky. Neváhejte.
   Jindřich K.

   Vymazat
 4. Bohužel to vypadá že se nic nezmění důkazem je šílená eu už připravují zákon aby do eu mohli migranti legálně. Blouzní o zeleném údělu a pokud se eu nezbavíme bude to náš konec.

  OdpovědětVymazat
 5. https://tadesco.org/silenstvi-lzi-zmrazene-sperma-adolfa-hitlera-aneb-zrozeni-zrudne-nastupnice-nacistickeho-trunu-sirte-dukazy/

  http://www.protiproud.cz/images/textiky/angela2.jpg

  OdpovědětVymazat
 6. Moc bych nejásal!!! Ten bacil ještě rozhodně neřekl své poslední slovo. To, že se u nás nerozběhl naplno ještě neznamená, že neudeří znovu a více. Zatím se úspěšně valí světem a rozhodně to nevypadá na nějaký konec pandemie. Jen počkejte jak se hbitě vrátí, hned jak začnou lidičky cestovat letadly do zahraničí a začne mít příznivé podmínky pro množení. Stačí jeden let a jeden nakažený v letadle a máte jich 200. Ještě uvidíme a doufám, že ti udatní co dnes vykládají jak roušky jsou zbytečné, opatření byla zbytečná a srát na vládu je to jen chřipička a mediální humbuk, že ti pak budou stále stejně stateční až oni nebo jejich rodinní příslušníci budou na plicní ventilaci. Holt v Čechách bylo málo mrtvých, tak nám otrnulo a evidentně jsme nepoučitelní. Budoucnost ukáže.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Virus, virus, vážený 13:05! S bacilem jde vesměs pořídit snáz.

   Vymazat
  2. Určitě anonyme 13.05 - vy jste těmi mrtvými přímo posedlý, život bez mrtvých na chřipku už si asi nedokážete představit. Americký internetový server Seznam.cz dělal všem vám podobným nějakou dobu radost -každý den zprávy o "nakažených" a "mrtvých" - a co jeden článek -denně několik článků! Jenom a jenom koronavir. Teď už není o čem psát, už zase jenom blábolí - ale tragedie dál poctivě vyhledávají, aby nezklamali svoje diskuzní fajnšmekry. Mrtví na silnici, v nějakém skladu, ubodaní, sebevrazi, a samozřejmě zase - utýraní psi. Včera jeden, dnes rovnou dva. A já si kladu otázku - co je to za lidi, kteří se bez toho už neobejdou? Novinky.cz - je duševní masochizmus! Určitě se bude chřipka opakovat a vracet jako každý rok už desítky let téměř ve stejnou dobu, ale pochybuji, že se "vládě" podaří zas rozpoutat nějaké to totalitní divadlo. Už na to nikdo neskočí.

   Vymazat
 7. Takoví lidé jako pan Hampl by měly být na ministerských postech. Vždy výborně promyšleno a jasně vyřčeno. Podle mě by byl i nejlepším nástupcem prezidenta Zemana.

  OdpovědětVymazat
 8. Analýza na chování úředníka je velmi realistická. Kdo občas zavítá na úřad a nemá to štěstí na přívětivého úředníka v dobré náladě, obvykle potom doma bezmocně láme vzteky tužky. Y banality udělat problém a pominout důležité ... tak to obvykle chodí.
  Dokud bude politika ve stylu "sleva" nebo "posezónní výprodej" či "dejte nám hlas, nikdo pro vás nemůže udělat to, co my můžeme slíbi". To je politika, státní aparát. My nejsme suverénní zemí. Proto ten zmar.
  Po krizi nebude jako dřív, v tom se pan Hampl mýlí. Po krizi se můžeme dočkat změn, které by se i u nás možná neprošli bez povšimnutí a které rozhodně nezvýší kvalitu našeho života.
  Přiznejme si, u nás se začnou lidé zvedat hlavu ve chvíli, kdy budou prázdné regály v marketech. Dřív ne ...
  ABC

  OdpovědětVymazat
 9. Ale když se to všechno shrne, žádná pandemie v ČR nebyla - bůhví kde byla. Všechno byly jen komedie. V ČR už nejsou žádná česká media - snad všechna jsou americká, nebo nějakých milionářských všiváků. Všechno jsme prodali - i v TV se produkují jen americké filmy a programy. Tištěná media - časopisy - jsou plně ovládány reklamou, píšou jen hovadiny - bulvární hovadiny. Nikdo to nekupuje, přesto se to tiskne vysokým nákladem, rozváží se to po obchoďácích a pak se to sváží do sběru papíru. Kdo to platí -a proč? Totéž televize - nikdo už se na to nekouká, reklamy tam řvou do vysílání čehokoliv, a jsou neskutečně blbé. Nikdo je nesleduje, přesto se vytváří a vysílají -kdo to platí a proč? Nejodpornější internetový bulvár je americký Seznam.cz a jeho mediální odnože Novinky.cz. Super.cz, Sport.cz, Pro ženy cz.a další. Obsazeno tím nejodpornějším českým mediálním zkorumpovaným póvlem. Psát to neumí - jen to opisuje. Vybírá to sračky ze světa a překládá se to pro nás. Ale jedno je potěšující -bláboly o pandemii už se vyčerpaly, už na tom, a na lidský blbosti a žvatlavosti vydělali majlant - už není o čem psát,a na scénu se vrátili utýraní psi. Každý den jeden utýraný pes? Nejubožejší doba v jaké žijeme je teď - jsme kulturní gubernie USA, a kulturní americký odpadový kontejner. Chudáci důchodci asi nevydýchají ukončení "pandemie" - tolik si na tom zakládali!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:03 ti mrtví, ti v nemocnicích, ti na plicní ventilaci, ti jsou vymyšlení? Hlavně ti všichni v Itálii, Španělsku, Británii a Švédsku, aktuálně třeba v USA? Uniká vám o co je onen SARS-CoV-2 chytlavější než chřipka? Domníváte se, že se politici Čínské lidové republiky zbláznili? Aby udělali radost zbytku světa? Nebo na rouškách a dalším vydělali? Že jim na to USA a další jen tak skočili? Ale jděte, vy rozumbrado!

   Vymazat
  2. 14:03 dobre, piste vice.
   16:21 nepiste.

   Vymazat
 10. Prakticky denně můžeme vidět některý z recyklovaných televizních filmů o UFOnech, tisíce lidí v těch filmech tvrdí, že je vidělo, ale ještě mi žádného UFOna neukázali.
  Neznám člověka, který by znal jiného člověka, který by znal někoho, kdo měl koronavirus. Vyhlaste pátrání po někom, kdo měl koronavirus, ukažte nám ho a udělejte s ním rozhovor.
  Možná to bude poučné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Poslouchejte Unknown 17:10, vy musíte být debilní. Chcete tvrdit, že všichni ti lékaři, všichni zdravotníci, prosektury, pohřební ústavy a pozůstalí, hrají divadelní roli? Že všechny ty statistické údaje z České republiky a celého toho světa jsou vycucány z prstu? A nikdo ani muk? Vím, divadla se hrají různá, lže se a oblbuje, ovšem tohle a v takové míře, zorganizovat nelze.

   Vymazat
  2. Pecka - unknowne 17.10! Velice dobře jste to připodobnil k UFOnům - totiž - já taky neznám nikoho, kdo by byl měl koronavirus, a to znám spousty lidí, jejich rodiny, příbuzné, známé. Nic. A když zajdu do města - to je šrumec panečku! Všichni si to nějak vynahrazují, teď je hezky a teplo, a všechny zahrádky před hospodama, kavárnama, cukrárnama, moře "deštníků" v sadech a tak dále - všechno beze zbytku narvané lidma! Úplně jsem čuměl. A naše město je sakra veliký a rozlehlý, já sám bydlím v jedné čtvrti a do vnitřního města moc nechodím, ale to jsem čuměl, fakt. Zaplněné to bývá skoro vždycky, ale ne narvané! Jako teď. Jedna hospoda vedle druhé si vystrčila ven dřevěné lavice a stoly, a nikde ani volné místečko! Žádné "roušky" žádné hadry na obličeji, lidi těsně namačkaní vedle sebe, žádné přitroublé "rozestupy" - tak teď si to všechno hospodští vynahradí, nestačí vařit, nosit, čepovat, nalévat. A jakmile se povolí taneční zábavy, bude zas všude narváno - tak - kde je ten koronavirus? Kdo ho má? Že by to řádilo jen v domovech důchodců? Že by umírali jen důchodci? A jsme u toho! Zemřeli ti, kteří by zemřeli stejně. Ty mrtvé starce zneužili pro celý ten cirkus - k tomu se jim hodili. A myslím si, že totéž bylo v té Itálii, Španělsku a jinde - jen důchodci, přestárlí lidé, domovy důchodců - celý ten humbuk byl plošně vymyšlený, teď ještě přijít na to, kdo to vymyslel, kdo to přiživuje, a proč -komu a čemu to mělo a má sloužit.

   Vymazat
 11. V Praze ještě nemáme plné rakve ve třech vrstvách jako v Manausu. A tak někteří lidé věří, že covid je jen pohádka. Kupodivu jsou u nás výsledky epidemie minimální, hlavně kvůli tomu, že epidemiologická opatření neřídili politici, ale odborníci. Babiš sice reagoval s týdenním zpožděním, ale měl dost rozumu, aby jim do řízení moc nekecal. Když jsem slyšel, co vlastně epidemiologové všechno dělají, měl jsem dojem, že se německá důkladnost přestěhovala do Čech. Doufejme, že se kormidla nechopí ekonomové a ve víře na stádní imunitu nezpůsobí takový malér, jako Johnson v Anglii. A to tamní oficiální statistika vykazuje jen případy, co umřeli v nemocnici.

  OdpovědětVymazat
 12. Pane anonymní 20:24 nerozčilujte se,blbost tady byla vždy, s tím nic nenaděláte. Zajímavé je pouze to, kolik procent čtenářů tím trpí tady na Nové republice.

  OdpovědětVymazat
 13. Obcane pederasti:
  https://www.protiproud.cz/politika/5119-madarsko-proti-deviantum-orbanuv-zakon-jako-vyzva-zapadni-sodomii-narodil-ses-jako-chlapec-zemres-jako-muz-kdo-place-nad-rozlitym-mlekem-madari-to-rozhodne-nejsou-vezmeme-si-z-nich-take-priklad.htm

  OdpovědětVymazat
 14. Z nekterych komentaru mam asi ten koronavirus.

  OdpovědětVymazat
 15. Je logické,že nové neznámo vygenerovalo a vygeneruje nepřeberné množství polopravd, fám a prostor dostanou UFOni, šamani atp. Nejsem volič ANO ani ČSSD,ale jejich zvládnutí krize tleskám. I nákup předražených potřeb v 1.kritické fázi nemá cenu hodnotit. Opozice, která by dnes vse zvládla líp, jen kalí vodu. Proto ztratí můj hlas uż na podzim. Horším efektem jejich kybicování ze předčasné uvolnění karantény. Otevření hranic pravděpodobně přinese zbytečně novou vlnu. S vědomím, že stále budou ložiska, která bude nutno zvládnout viz OKD. Nesmysly s promořením víru v obyvatelstvu odhalil prorektor KU, když uvedl příklad NY, kde díky objetí 30000 životů dosáhli 20% promoření, kdyby mělo být významné muselo by dosáhnout aspoň 60%, což předpokládá 100 000 mrtvých. Na tuto cenu nelze přistoupit. Stačí se podívat na Britanii a Švédsko. Proto děkuji vládě a prosím opozici, ať nesází na zviditelnění za každou cenu a nás občany prosím o trpělivost. Nechme se hecovat, nakonec to přece zaplatíme jen my.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.