Reklama

neděle 10. května 2020

Převrat na Balkánu – Srbsko nakoupí zbraně od Turecka

Ivan David
10. 5. 2020
Turecko soustavně posiluje svůj vliv na Balkánu. Turečtí vojáci se posouvají stále blíž k Vídni. U rakouské metropole by podle plánu tureckého prezidenta Recepa Erdogana měla být západní hranice Turecka. Tak to vyhlásil před 2 lety na srazu organizace Šedí vlci, které je v několika evropských zemích kvůli vraždám, únosům a bombovým útokům, řazena mezi teroristické organizace.


V pátek turecký parlament ratifikoval srbsko-tureckou smlouvu o vojenské spolupráci. Smlouva byla podepsána 7. 10. 2019 při Erdoganově návštěvě Srbska. Po jejím podpisu v Bělehradu srbský prezident Aleksandar Vučić ohlásil záměr nakoupit z Turecka zbraně pro srbskou armádu. Smlouva má i 2 dodatkové protokoly. Podle prvního bude v Srbsku působit turecké policejní zastoupení. Srbsko se podle řeckého serveru pronews.gr ve smlouvě zavázalo k sestavování společných policejních jednotek, které v budou v Srbsku „lovit“ turecké politické disidenty. 

Podle druhého protokolu budou obě země spolupracovat při přípravě mapových podkladů. Při pohledu na mapu člověka nutně napadne otázka, proč by zrovna Srbsko mělo spolupracovat s Tureckem na přípravě map? Vždyť tyto země spolu vůbec nesousedí. Mezi nimi je Řecko, Bulharsko a Makedonie.

Hlavní smlouva má celkem 20 článků. Jeden z nich otevírá možnost prodeje tureckých zbraní do Srbska. Podle řeckého serveru je v Turecku obchod se zbraněmi výhradně v rukou rodinných příslušníků tureckého prezidenta. Zájem na dodávkách tureckých zbraní veřejně deklaroval srbský prezident Vučić. „Naši odborníci projevili zájem o nákup vybavení a zbraní z Turecka. Zároveň jsme vyjádřili naše přání podílet se na procesech přenosu technologií a zřízení společných obranných odvětví, na které máme nárok, jako dvě suverénní a nezávislé země.", řekl srbský prezident.

Zásadní je však ve smlouvě i článek 4, který počítá s výměnami vojenského personálu společnými vojenskými cvičeními. Obě země také budou pořádat výměnné pobyty studentů svých vojenských škol. V praxi to znamená, že turečtí vojáci budou docela často pobývat s Srbsku.

Smlouva je naprosto převratná. Turecko je členem NATO, které v roce 1999 vojensky zaútočilo na Jugoslávii, jejíž bylo Srbsko součástí. Ukončení leteckých útoků na Bělehrad tehdy vyjednali diplomatičtí zástupci ČR a Řecka. V té době jsem byl ministrem zdravotnictví ve vládě, kterou jako premiér vedl dnešní prezident Miloš Zeman. Jako jeden z tří ministrů jsem tehdy hlasoval proti povolení přeletů bombardérů NATO přes území ČR k útokům na Jugoslávii.

25 komentářů :

 1. Divná aliance ... -Rusko -Turecko -Srbsko, že by byla proti Albáncům, kteří jsou hlavní muslimskou silou na Balkáně západních šmejdů a jsou tak konkurenty muslimského Erdoganova Turecka.
  Ta aliance nemusí být nutně proti Řecku, které je také ohrožováno albánsko západními šmejdy..

  OdpovědětVymazat
 2. Velmi zajimave, a neradostne.
  Srbove se zblaznili ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také se v tom nevyznám, ale co jsem našel, proti Vučičovi protestovali minulý rok studenti, profesoři a herci a tomu bych už rozuměl:)

   Vymazat
  2. 0:11
   to je velice "roztomilý" výběr. Jen tak dál do úplného vyhlazení SRBU.

   Vymazat
  3. Historická pravda je, že většině balkánských národů se žilo lépe pod Osmanem, než pod Habsburgem...

   Vymazat
  4. Tož je to svatá pravda, maďaři i Češští husité chodívali s prosbou o pomoc ve svém "spravedlivém boji za svobodu" proti Habsburkům. Pak se ještě zlobili a divili, když je Habsburk za tu velezradu spravedlivě potrestal. Po vítěztví nad Turkem u Widně se všichni tvářili jak neviňátka. Podobně jak o něco později se nevinně, ba až vítězně tvářili kolaborující Slováci s Hitlerem. Taky se jim za protektorátu žilo lépe než s Čechama. Skutečně si pane12:25 nemáme co vzájemně vičítat. I Banderovce to táhlo více za němcama než k rusům. Houfně táhli vozama za svým idolem do německa. To jsou lidi co za mísu čočky jsou ochotni prodat svou vlast.

   Vymazat
  5. 21:04 Ty "mudrc", keby Slováci neboli "kolaborovali" s Nemeckom potom, čo ste nás hodili cez palubu, tak by Slovensko zaniklo. Iste ti je známe, takému "mudrcovi", čo povedal Hitler Tisovi, keď si ho dal predvolať, že? Poliaci aj Maďari už boli na našom území a čakali na pokyn, aby siSlovensko roztrhali medzi sebou. tak si tie svoje klamstvá odpusť.

   Vymazat
 3. No to si nemůže nechat Rakousko líbit to by bylo strašné mít za souseda turka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale on to císař pán tak nenechá! Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku! Válka bude, víc vám neřeknu. (Josef Švejk)

   Vymazat
  2. danny též tu knihu mám a moc věcí se z ní vrátilo do našeho světa.

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. 22:43 Možná máte pravdu, jen aby se nám nezbláznil střelec, taky nevím kdo bude dělat rošádu.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
 5. Turecko má Vídeň v hrsti. Stačí odvolat domů všechny turecké uklízečky a hlavní město se utopí ve špíně.

  OdpovědětVymazat
 6. Není to nic překvapivého. Turecko nechala EU za hranicemi a Srbsko se do EU také moc nehrne.Na hranicích EU je obchodní bariéra. Srbsko nemá v okolí na výběr mnoho zemí, s kterými by mohlo hlouběji spolupracovat. Obě země potřebují rovnocenné partnery.Neviděl bych za tím nic znepokojivého.

  OdpovědětVymazat
 7. Sultán útočí, a nejvyšší představitelé NATO i EU? Mlčí!!!

  https://ceskoaktualne.cz/2020/05/zpravy-k-zamysleni/turecko-ve-valce-s-evropou-utok-stihackami-na-ministra-a-strelba-na-nemecke-pohranicniky-proc-baziny-nechteji-sankce-na-erdogana-dalsi-rizena-invaze-migrantu-za-dvermi-kdyby-to-udelalo-v-pobalti-r/

  OdpovědětVymazat
 8. Srbsko by s Erdoganem mohlo mít společného nepřítele - Fetullaha Gülena. P.K.

  OdpovědětVymazat
 9. Triumf jednotného trhu EU: rajčata za 179,- Kč/kg Holandští zemědělci dostávají ve srovnání s českými 4x více dotací.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. anonym11. května 2020 11:53
   Tomu se říká politika koheze, vyrovnání úrovní. Nejspíš se očekává dosažení cílů této politiky, nejpozději v roce 2200. Už jenom tato „politika“, by měla být dostatečným důvodem, k vyhlášení referenda o vystoupení. P.K.

   Vymazat
 10. Srbům fandím.Se zkurveným NATO mají zkušeností až až...A navíc Stoltenberg je obyčejné HOVADO!!!Jako komunista a převlékač Petr Pavel...

  OdpovědětVymazat
 11. Vážení,
  před časem, v době, kdy k tomu došlo, jsem "spílal" panu doktoru Davidovi, že zvedl ruku pro dokument EU, který zapadá do soudobých aktivit překrucování dějin, když mimo jiné připisuje vinu za počátek druhé světové války Německu i Rusku současně. Nyní musím kvůli vyváženosti svých příspěvků vyjádřit obdiv. Obdiv proto, že v době, kdy se hlasovalo o přeletech bombarďáků na Jugoslávii přes území České republiky, bylo třeba skutečné odvahy hlasovat v pozici ministra proti této špatnosti. To bylo skutečná odvaha a jsem si jist, že doktor David věděl dobře, jaká jsou s tím spojená rizika.
  Tady by se dalo aktuálně srovnávat. Aby to jako odvážné konání vypadalo, vymýšlejí se záludní ruští traviči, kteří na sprostoty darebáků, vetřelých do samosprávy, mají údajně reagovat terorizováním dotyčných tří pajdrláků. Hřibovi, Kolářovi, Novotnému nehrozí vůbec nic. Mám obavu, že ani dokonce to, že docela propadnou u dalších voleb. Bohužel. Jejich "odvaha" to je jen vědomé a honorované angažmá na straně síly, kterou vyznávají a o kterou se opírají. Jako novodobí kolaboranti spolupracují na obrazu nepřítele, kterým má být Rusko a současně proti českým národním zájmům. Jsou to kolaboranti a zrádci.
  Jindřich K.

  OdpovědětVymazat
 12. Turecko a Srbsko, si svoje ucty vyrovnaly v roce 1912, po bitve na Kumanovu. Srbove rozhodne uz nebudou umirat pro rimo-katoliky a slovany pod vatikanem. Srbove jsou nepritel c.1 Vatikanu a Nemcu.....tudiz i Cechu a vsech slovanskych narodu pod Vatikanem. Ceska diplomacie to ukazuje pokazde kdyz jsou hlasovani ohledne Kosova. Srbove kupujou od francouzu, rusu, izraele, ciny a sami vyrabi rakety, letadla, radary,drony, ruzne samochody a ma nejlepsi munici na svete. Maji vynikajici dustojniky a tradici. Necekaji uz nic od nikoho a nemaji iluzi ze maji v EU pratele.

  OdpovědětVymazat
 13. Určitě to je pro ně lepší, než si nechat mazat med kolem huby, jako nám to dělali a dělají naši předváleční spojenci nyní v čele i s Německem. Srbové nejsou nějací nazdárci a nic si nenechají líbit. Je vás na mě pět, nu dobrá jdu do toho a alespoň tři při tom zařvou, než mě dostanou. To my neumíme, takhle někoho udat a tím se možná zachráním, to je naše parketa a znovu se spoléhat na zrádce, to už je přímo nebetyčná pitomost.
  Rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 14. Asi se už nebude bombardovat Bělehrad.

  OdpovědětVymazat
 15. Proč se Srbové trhali od Osmanské říše, když se tam teď vracejí?

  OdpovědětVymazat
 16. Srbové jsou pravoslavní, ti nebudou stavět mešity.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.