Reklama

čtvrtek 21. května 2020

Příliš malá a příliš pozdní pomoc EU zemědělcům

Ivan David
21. 5. 2020
Včera jsme na Zemědělském výboru Evropského parlamentu projednávali návrh nařízení EU o mimořádné pomoci zemědělcům v boji s ekonomickými problémy způsobenými COVID-19. Evropská Komise se ve prospěch zemědělců nechce nijak mimořádně „předat“.


Komise navrhuje zemědělcům vyplatit prostřednictvím členských států mimořádnou dotaci v maximální výši výši:
- 5.000 eur (tj. Asi 135.000,- Kč) na zemědělce – tím se rozumí jedna farma vlastněná např. rodinou,
- 50.000 eur (tj. Asi 1,350.000,- Kč) na malou firmu (do 50 zaměstnanců a obratu 10 milionů eur ročně) nebo střední firmu (do 250 zaměstnanců a obratu 50 milionů eur ročně).

Dotace mají být členskými státy vypláceny z národního přídělu z Evropského zemědělského fondu na rozvoj venkova. Celkově však výdaje nesmí překročit 1% ročního přídělu z tohoto fondu členskému státu. Konzultoval jsem návrh s experty ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který v ČR dotace vyplácí. Byl jsem upozorněn, že Komise nechce dát na pomoc zemědělcům žádné peníze navíc, ale že navržená nouzová výpomoc má být vyplácena ze zatím neutracených peněz na dotace na rozvoj venkova.

Jenže ČR už nemá volné ani to 1%. SZIF má zasmluvněné práce na opatření proti suchu. Reálně na mimořádnou dotaci na pomoc zemědělcům z potíží způsobených COVID-19 má česká platební agentura jen asi 550 milionů. Což je necelá polovina limitu, který Komise navrhuje.
Problém je i v čase. Zemědělci mají finanční problémy kvůli váznoucím odbytu svých produktů, který je způsoben nedostatkem obalů dovážených z Číny, kde opět řádí COVID-19. Teď by potřebovali aspoň tyto dotace, o nichž jednáme. Při jednání výboru jsem upozornil, že návrh měla Komise předložit před 2 měsíci. A že to mělo to být schvalováno v tom nejrychlejším režimu, který jednací řád umožňuje. Nyní je to hrozně pozdě. Předseda výboru německý lidovec Norbert Lins se mnou výjimečně souhlasil. Z titulu své funkce navrhl, aby výbor projednal návrh ve zkráceném řízení. Souhlasili všichni členové výboru kromě europoslanců za Zelené.

To co Komise navrhuje, je podle mého názoru zoufale málo. V letošním rozpočtu EU je přitom 36 miliard eur na klimatická opatření, která stejně nebude možné provádět. Jako je stavba další větrných turbín na moři, jejichž finalizace je závislá na dovozech z Číny, které kvůli COVID váznou. Minimálně polovina těchto peněz by měla být dána na podporu zemědělcům. Jenže jako europoslanci nemáme v této chvíli žádnou páku na Komisi, aby dala více. Tak je napsaná Lisabonská smlouva. Navrhovat opatření mohou jen nevolení eurokraté. My volení poslanci je můžeme jen schvalovat, odmítat, nebo je trochu pozměnit.

V tomto případě nemáme možnost legislativní cestou Komisi přinutit, aby dala zemědělcům více.
Tak ať je to aspoň rychleji. Raketové tempo to nebude. Peníze na mimořádnou pomoc budou moci být zemědělcům vyplaceny, až bude nařízení po schválení vyhlášeno v Úředním věstníku EU. Při zrychleném jednání je šance, že to nebude až v prosinci nebo dokonce příští rok, ale možná během léta.

19 komentářů :

 1. Rolnictví si likviduje i sama ČR. Co může být větší zhovadilost, než biopaliva? Ale chci se vyjádřit k suchu:
  Jsou dva přístupy:
  1. Snaha o co největší šetření s vodou. Tak postupuje např. zanikající stát Izrael. Nepomůže mu to k záchraně, a ani nám.
  2. Snaha o to, aby bylo vody co nejvíce. Pak se s ní nemusí šetřit, ba může být i zadarmo, což by měla. Takový obraz množství vody máme v hymně: Voda hučí po lučinách. Ale to by nesměla být, zase, řepka, nesměly by být solární voloviny, nesměly by být meliorace, nesmělo by být dovoleno asfaltovat, betonovat a zbytečně stavět kdejakému hajz.ovi. Nesmělo by být betonování koryt řek a potoků, musel by konečně někdo říct, že kolektivizace pozemků byla nejen zlodějna, ale i vražda krajiny. Hajzl.vé se radši vymlouvají na jakésy pr.y o CO2, aby se uvedené věci nemusely napravovat. Růst teploty je jednoznačně způsoben nedostatkem vody v krajině. ČR je v pásmu, kde může pršet a vždy pršelo dost a dost. Hajzl.vé vše zničili.
  ---
  A tak tu budou přivádět vodu hadičkama jako v Izraeli ke každé rostlince a budou nám tvrdit pr.y o vyspělosti.
  Hov.o, hov.o, h.vno. Jste svi.ě. Dejte svi.i do rukou bagr a zničí svět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, jen dodám, že zde chybí poukázání na deficit humusu v půdě jakožto absorbéru vody, což je důsledek hlouposti našich popřevratových vůdců (uźitečných idiotů Západu), kteří svou hloupostí participovali na likvidaci naší živočišné výroby, která vždy byla základnou obnovování a doplňování humusu v půdě. Ty plánované přehrady pomůžou jen stavebním firmám, které z toho budou bobtnat desítky let jejich výstaveb, ale voda půdou bez humusu proteče jako pískem, a můžete mít přehrad kolik chcete ...
   A současně fňukat, jak je "sucho" ...

   Smazat
  2. EU hodlá utratit miliardy eur za nesmyslný "Zelený úděl". Za něco, co nelze zastavit.I kdyby jsme s okamžitou platností zastavili spalování fosilních paliv, nikdy nedosáhneme zpětného procesu. V nejlepším možném případě by jsme zafixovali současný stav. Za cenu katastrofy biblických rozměrů.
   Na místo toho by jsme měli začít makat na hospodaření s vodou. Na planetě je vody dost. Ale slané. V Izraeli mají rozvinuté technologie na odsolování mořské vody, určené k závlaze. Kubík takto odsolené vody je vyjde na méně, než dolar. Při současném kurzu je to kolem 20,-Kč. Kdyby plánované prostředky EU vložila do tohoto účelu, bylo by to mnohem efektivnější, než se snažit zastavit nezastavitelné.
   Planeta evidentně prochází změnou klimatu k období tepla a sucha. A je velkou otázkou, zda se na změnách zásadním dílem podílí člověk. Jakkoliv sdílím názor, že se lidé k přírodě chovají jako dobytek, na tvorbu klimatu naše síly nestačí. O tom jsem přesvědčený.
   Rychle se blíží doba, kdy budeme litovat utracených peněz.

   Smazat
  3. Pane Unknown 23:59: Mluvíte zlato. Nemohl jsem vypsat všechna svins.va. Ale dodal bych k Vám: rolník se na sousedovic pole ani nevys.al, neboť si byl dobře vědom ceny svého hov.a pro svoje pole.
   ---
   A ministři šašci kecají o miliardách na projekty. Ty nic nezachrání, ale tvrdá náprava všech námi oběma uvedených zhovadilostí.

   Smazat
  4. Jak se může voda udržet v krajině? V ČR je proti starému režimu 40% vepřínů a asi 1/3 kravínů. Pak se nemůžeme divit, že není hnůj na zaorání a vodu nemá v půdě co zadržovat, hlína a jíl vodu nedrží. Kukuřice a řepka vodu neudrží. Stromy u silnic kácí jak o závod. Lesy jen řídnou. Zajímá to vůbec někoho, jsem přesvědčený že ani moc ministra zemědělství. Kdyby ho to zajímalo, tak by se něco dělo. Naše ministerstva jen vydávají nařízení, které nikdo neplní a hlavně to nikdo nekontroluje. Když člověk, který nechce dám pozemek "sousedovi" zadarmo, tak se zařídí, že na tomto pozemku se nesmí stavět. To je ta svoboda a demokracie, ale jen pro bohaté.

   Smazat
 2. Příliš malá pomoc zemědělcům? Nevím, pracoval jsem přes 57 roků a překvapil mne známý "zemědělec", který snad odpracoval, když to ale moc přeženu a sečtu asi 10 roků za život. Na dotacích si za 20 roků přišel na tolik milionů, že si mohl koupit 70 ha orné půdy na jižní Moravě a asi 10 měsíců v roce procestuje různě po světě, bere rentu a důchod a tak má asi 2krát tolik co já za těch 57 roků. Já si naopak myslím obecně, že nejhorším možným paskvilem v kapitalismu jsou dotace a renty. A samozřejmě neplacení daní všemi občany. Je to vlastně jen způsob korumpování, které jinak kapitalismu odsuzuje - nebo jen na oko?
  Kdosi se na seznamu - tedy IQ ? opřel do Babiše, jako že je asociál, když Západ vykradl do poslední metě naší republiku po r. 1990, žádá po EU trochu rovnoměrnější porcování rozpočtu naciEU. Tedy pokud není někdo totálně negramotný, tak Babiš pokud jde o sociálno, vede o mnoho koňských délek před všemi předchozími politiky. Byl to on a ANO, co prosadili zvedání mezd, zvedání minimální mzdy, zvedání důchodů. Že zase kapitál hned tyto peníze občanům ukradne, tím, že vše zdraží není vina Babiše, ale opopolitruků, kteří tuto praxi vždy podporovali a dále podporují, stejně jako totální znehodnocení koruny - to, co si koupíte dnes za korunu, to dříve stálo 8 haléřů. Tak pokud jste měli naspořeno za socíku 100 tisíc, tak si za to dnes koupíte krám v hodnotě tehdejších asi 8 tisíc Kč. Víte, že za socíku se skládala hotovost na družstevní byt 3 + 1 s výměrou 75 m čtv. v cihlovém provedení 17 tisíc Kč? A splátky byly 160 Kč měsíčně? Sotva desetina platu! Tak to zatím Babiš nedokázal, ale určitě za Babiše se snížila nezaměstnanost, snížily se počty bezdomovců. Takže jen blbec a nebo asociál nejhrubšího zrna, poskok diktatury kapitálu.... nemůže v dalších volbách volit Babiše a ANO. Byla to jeho vláda, která zastavila průnik koronaviru do Česka a všechny ostatní tajemní mužíci na zapřenou co mu v tom pomáhali, mohou existovat. I jim sláva a čest! Takže opopolitruci z ostatních partají , jako je ODS, TOP 09, Piráti, starostliví bezpáteřní.... mohou dělat přemety, stojky, výmyky, ale pokud byli u vlády, tak to byli nejobyčejnější mizerové, poskoci kapitálu, kteří vedli republiku do bankrotu a výprodeji neonacismu EU a NATO. Babiš se pokouší zachránit pro naše občany a stát co se dá a snaží se, aby co bylo státu Západem ukradeno, aby bylo navráceno. To je ta jeho "asociálnost", nenechat dále republiku opopartajemi a Západem dál tunelovat. Je jistě zatím tajemstvím, proč si neužívá klidu a pokoje, pohodlí a svého bohatství, jako ostatní oligarchové, proč šel sám za sebe a svoji stranu do politiky, zatím co opopartaje oligarchové řídí z domovů jako loutky, maňásky či psí ocásky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud chcete dostat na majdany lidi, svrhnout volenou vládu a dosadit nevolené šmejdy, potřebujete nespokojené občany a z tohoto důvodu Babiš překáří.

   Smazat
  2. Razantní komentar. Ale takhle se to má delat. Já osobně k volbám nechodim, Babisovi jsem svého času myl rozpulenou část zad také stejně jako hradnímu Zemanovi, ale nakonec kdo není slepý trouba a uchyl do modra či dredova coura , tak musí objektivne konstatovat, že zpravy typu, kde zase modrák a kolouch 09 nechali řádný tunel , dost zmizely. Babis má problem. Modrou galerku odstrihl od výživných ceciku, a to se neodPOUSTI.
   Doba je ale vyzivna. Například mě osobně zaujala společnost rohlik. Tu založil bolševicky kádr Pavel , a nigdo z modrých luhů a hájů to neresi.
   A ještě neco: Všimli jste si , jak ten kydoautomat , který teď šéfuje Senatu, vyrvaval , jak si podá český stát za Cinu a Kuberu?
   A najednou ticho po pesine. Nechytnul koVIDA?

   Smazat
 3. Za prvé naše zemědělství se teprve musí obnovit kdo by měl dostat dotace pěstitelé řepky nebo solární baroni?

  OdpovědětSmazat
 4. Radim Fiala informoval o řádění migrantů na pařížském předměstí. Vypadá to strašně, reagují uživatelé. Video:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020052111975234-radim-fiala-informoval-o-radeni-migrantu-na-parizskem-predmesti-vypada-to-strasne-reaguji-uzivatele/

  OdpovědětSmazat
 5. Dotace jsou nástrojem pro korupci, aby si EK získala poslušnost hloupých Evropanů. EK přísliby různých dotací, táhne celou Eropu, kam se jí zachce. Kdyby chtěla, aby Evropa prosperovala, tak by nekladla stále nové překážky. Ale když další překážky doplní příslibem nějaké dotace, všichni to spolknou a jsme zase o kus dál v řiti. Volme SPD. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Nevim, proc by se melo zemedelcum neco vyplacet. Za co? To jim virus branil obdelavat pudu? A vubec - tata hospodaril jako soukromnik do konce roku 1968, byl jeden ze 4 soukromniku v okrese. Nedostal ani 1 Kc dotaci, mel rostlinnou i zivocisnou vyrobu, v ni produkoval vice nez ted 2 farmari hopodarici ve 4 vesnicich dohromady. A utiskovany rezimem, kde se dalo. Presto mel lepsi ekonom. vysledky nez cele JZD v obci. Ted maji farmari (se zemedelstvim to nema nic spolecneho) takove dotace a prooi puda uz neni puda, ale jakasi nehumusova drt, nici se dal a dal, proto neni spodni voda a jsou sucha, nesbiraji ani kaminek na poli, nehnoji jej organickymi hnojivy, nemaji zivocisnou vyrobu, misto spravovani polnich cest delaji dalsi cesty na poli, sklizenou slamu a seno , dotovane EU, nechaji zhnit ci nekde zasiji, aby nebylo videt, atd, za tohle by zasluhovali aspon 50 eur pokuty na hektar.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní21. května 2020 22:42
   Však ony ty dotace nebudou věčně. Tak generaci, dvě, než zničí takové, jako jste Vy, kteří něco umějí a jsou schopni nezávisle existovat a produkovat. Dotace nejsou určeny k podpoře něčeho, ale k likvidaci schopnosti, něco nezávisle produkovat.
   Každá koruna, či dolar, které je možné na trhu získat, má patřit korporacím, ne nějakým lokálním škůdcům liberalismu. Liberální eurovláda i liberální národní vlády, vše dávají k dispozici velkému kapitálu. Jejich totální ovládnutí trhu, jim přinese totální moc. Zkorumpovaní politici tomu slouží, naděje je v tom, že nedokáží tu totální moc ukočírovat, ale to se načekáme. Volme SPD. P.K.

   Smazat
 7. Je to samozřejmě málo, stejně jako ta almužna rozdávaná podnikatelům a živnostníkům obecně. Doslova prd s ohledem na příjmy, na něž jsou zvyklí. Takže jako ochutnávka snad stačí, ale musí následovat další a mnohem tučnější dávky pro naše covidem a vším možným ožebračené a neustále ožebračované podnikatele.
  Mělo by se zřídit zvláštní ministerstvo, určené k rozdávání dávek podnikatelům, aby mělo podnikání v ČR aspoň nějakou perspektivu.
  Teď kdo to zaplatí. No přeci zbohatlí, přežraní a líní zaměstnanci! Stačí se podívat na strukturu příjmů rozpočtu a je jasné, že ve zdaleka největší míře jej plní zaměstnanci. Co to znamená? Jasně to ukazuje, kde jsou peníze. Že jsou právě u nich, když mohou platit tolik odvodů. Tak ať platí, chátra rozežraná!

  OdpovědětSmazat
 8. Poznal jsem také pár takových lidí jako byl Váš otec 22:42. Úžasně pracovití a svobody v rozhodování si velmi cenily. Mj otec při zakládání kolchozů tak vyskakoval až šel na tři roky do basy fárat na Kladno. Po 68 z nich většina pochopila, že stát nemá na nich zájem a vzdaly to. Jednalo se hlavně o vybavení stroji s velkým výkonem, který na jejich výměrách byl neefektivní. Přes to jich pár vydrželo až do osvobození od jejich otrocké práce po cinkání v 89 roce. Nechci se zemědělců zastávat ale chovají se podle toho kam je politika tlačí a jinak to ani není možné. Výkupní ceny jsou ve většině na úrovni 80 let a vstupy proti tomu na desetinásobku. To co budou provozovat je jednostranně rozhodnuto bez nich i ministerstva zemědělství. Je to ta neviditelná ruka trhu co rozhoduje o našem bití.

  OdpovědětSmazat
 9. Ještě je tady hodně o dotacích. Je třeba si ujasnit:
  EU BYLA ZŘÍZENA KVŮLI DVĚMA CÍLŮM: KORUPCI A LHANÍ.
  Dotace splňují oba tyto cíle. Oficiální krádeže a oficiální lhaní o nich. Poctivý pracující člověk a poctivé rolnictví nepotřebuje krást a nepotřebuje lhát. Potřebuje naopak, aby ho nikdo neokrádal a nikdo o něm nelhal. Takže jak začnou bruselští zloději a lháři kecat o "pomoci zemědělství", je zle právě pro zemědělství.

  OdpovědětSmazat
 10. https://www.email.cz/download/k/HhV_66bFaMm19fk9MwAYjM3iKgkX8bWaV5fbXckymIEOXu3YwusDjqjfcmG0a37t8feKeeQ/10000000_637852120123262_5813804938890838016_n.mp4
  Kto to nezažil, neuverí.

  OdpovědětSmazat
 11. Tady nejde jen o to, že jsme zdárně na cizí pokyn a pomoc (EU) zlikvidovali naše zemědělství, ale úspěšně jsme zlikvidovali i potravinářský průmysl a lesnictví a pak se jaksi všichni diví, že neni ani brambor, jablko a droždí, protože se dováží z Polska nebo Argentiny. Nejen, že se zlikvidovala potravinová nezávislost. Ona se zlikvidovala i možnost nápravy likvidací potravinářského průmyslu a skladů zemědělských komodit. O zničení živočišné výroby ani nemluvím. Naprosto nepoučitelní imbecilové budou pořád obhajovat biopaliva a sejt řepku místo obilí, mrkve, hrachu, řepy a brambor. Jenže co až nebude odkud a za co dovést potraviny z ciziny? Nažereme se řepkou a kukuřicí určenou na pálení? Největší průšvih je, že s pomocí rádoby ekologů a profesorů jsme úspěšně napěstovali kůrovce a tím se kruh devastace uzavřel. Kůrovec žere lesy na stojato, ty následně vykácíme a prodáme za bůra frickům a Rakušákům, tím vysušíme krajinu ještě více (malé sazeničky vodu neudrží a ani neporostou) a následně nejen, že nebude voda a žrádlo, ale ono takových 60 let nebude ani technické dřevo. Prostě důsledek jedné pitomosti za druhou a hlavně eko-bio. Každý venkovský sedlák věděl, že musí mít krávy a ovce na spásání luk, na produkci mléka a masa, ale i hoven, která vozil na pole aby je pohnojil a půda měla humus a organickou složku. Každý starý lesák věděl, že objevíli se kůrovec musí jej hned na začátku zlikvidovat než mu sežere celý les. Naši eko blbové jsou jiného názoru. Základ tohohle průseru už byl v tom, že Havlovi a jemu podobným sráčům při přístupových podmínkách nadiktovala EU co chtěla a ti političtí idioti a podlejzáci podepsali co jim na stůl hodili. Jak jinak si vysvětlit, že i blbé Pobaltí mělo lepší přístupové podmínky než my. O Polácích a Rumunech nebo Maďarech ani nemluvě. Teď slyšíme jak jdou miliardy na boj proti suchu a za obnovu krajiny, ale nikde to není vidět. Kolik tento režim vybudoval rybníků? Kolik vybudoval nových přehrad? Kolik vysázel hektarů nových lesů, ne odlesněných? Kolik mokřadů a rozlivových ploch založili za ty údajné miliardy. Jo na papíře a za předražené studie stejných profesorů a stejných eko-blbců se to dobře vyhazuje, ale realita je naprosto jiná. Každý vůl ví, co a jak, ale už žádný neřekne, že druhová rozmanitost lesů a v pěstování plodin je základ pro zdravou krajinu. S těmi miliardami to dopadne stejně jako s miliardami na fotovoltaiku, miliardami na větrníky, miliardami na protipovodňová opatření, miliardami na moderní armádu, miliardami na průmyslové zóny s vysoce přidanou hodnotou výroby s miliardami na kůltůru a dalším. Podvod za podvodem. Ani ti bolševíci nebyli takoví idioti jako to co přišlo z prognosťáku po nich. Diletanti bez jakých koliv zkušeností.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:41

   Já si myslím, že to co zde napáchali neudělali z hlouposti, ale naprosto cíleně. Že je to škodná, která odvedla a odvádí svou práci. Tedy mám na mysli ty kteří rozhodují, nikoli vykonavatele, kteří skutečně rozumem zpravidla nepřekypují.
   Hloupost však identifikuji hlavně v těch, kteří jim to svou pasivitou a mnohdy i souhlasným kýváním umožnili.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.