Reklama

středa 27. května 2020

Profesor Keller popsal cesty peněz po EU. A: ,,Olezlé, slizké, odpudivé..." Na koho jsme se to ptali?

Profesor Jan Keller
Rozhovor s profesorem Janem Kellerem
27. 5. 2020  ParlementníListy
„Pokud by nedošlo k brexitu, žádné záchranné balíčky by se nyní nevymýšlely,“ komentuje aktuální plán Berlína a Paříže známý sociolog, bývalý europoslanec profesor Jan Keller. Evropská unie je podle něj podivná bytost, která by se chtěla napůl podobat Adamu Smithovi a napůl matce Tereze. „Na takové křížení by si netroufl ani Mičurin.“ V souvislosti se vztahy mezi USA a Čínou upozorňuje: „Jestliže někomu přenecháte svoji ekonomiku a druhého se vám nepodaří rozparcelovat a přivlastnit si jeho zdroje, musíte připravovat válku.“ V závěru rozhovoru jsme se pak raději neměli ptát na starostu Řeporyjí. „Tak to se vám příliš nepovedlo. Rozhovor by měl končit něčím hezkým, optimistickým a uklidňujícím, nikoliv něčím olezlým, slizkým a odpudivým.“

Existenční hrozby vyžadují výjimečné zásahy. Německo a Francie navrhují vytvořit evropský program v rozsahu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun) na hospodářskou obnovu po koronavirové krizi. Mělo by jít o kombinaci grantů a úvěrů. Podporu z fondu mají čerpat země a sektory nejhůře postižené pandemií. Co říkáte plánu Berlína a Paříže?

Domnívám se, že tady nejde v první řadě o koronavirus. Jsem si jistý, že pokud by nedošlo k brexitu, žádné záchranné balíčky by se nyní nevymýšlely a nechystaly. Naprostá většina uvažované částky má sloužit jako jakási kompenzace Itálii, aby neuvažovala o odchodu z Evropské unie. Je to jeden ze zakládajících členů, takže psychologické dopady by byly ještě větší než v případě brexitu.


Hlavními příjemci budou nejspíše Itálie, Španělsko a Francie. Měli bychom se i my na fondu solidárně podílet?
Jeden z hlavních argumentů proti přijetí eura říká, že pokud bychom euro přijali, museli bychom přispívat v rámci eurozóny na ty země, které jsou na tom nejhůře, zatím především na Řecko. Nedává smysl, abychom se při nevýhodném kurzu koruny solidárně podíleli na vylepšování bilancí ekonomik, které používají euro a jsou navíc mnohem větší, výkonnější, produktivnější, zkrátka modernější než ta naše. Proč bychom měli dávat almužny svému ekonomickému vzoru?


Rakousko, Nizozemsko, Dánsko a Švédsko jsou proti, podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze nesmí jít o darované peníze. Mělo by se Česko k těmto státům přidat?

Zmíněné země poukazují na zásadní problém, a sice na to, že Evropská unie je vyloženě schizofrenní útvar. Na jedné straně mají v Bruselu plná ústa podpory svobodného obchodu a volného trhu. Chtějí odstraňovat všechny bariéry, které brání fungování trhu přes jakékoliv hranice. Když se ale vyskytne problém, mají být v rámci těchto hranic obdarovávány země, kterým se nedaří. Evropská unie je podivná bytost, která by se chtěla napůl podobat Adamu Smithovi a napůl matce Tereze. Na takové křížení by si netroufl ani Mičurin.


Nebude nám nyní v unijních hlasováních chybět dříve k mnohému skeptická Velká Británie?

Určitě bude. A dovedu si představit, kolik bruselských politiků, kteří naoko odchodu Británie litují, se ve skrytu duše tetelí radostí. Ale pokud vím, jedná se v současné době o přijetí Albánie, takže počet členů se zase vyrovná. Pokud odejde Itálie, mohli bychom přijmout třeba Kosovo.


Český premiér Andrej Babiš považuje návrh Francie a Německa na evropský záchranný program po pandemii koronaviru o objemu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun) za nefér. „Bylo by nespravedlivé, kdybychom kvůli tomu, že jsme byli úspěšní, byli penalizováni,“ řekl. Pane profesore, jak to vidíte vy?

Tady se ukazuje, že pan premiér neuvažuje dostatečně proevropsky. Trestat někoho za jeho úspěch přece vůbec neodporuje našim nejvyšším hodnotám. Jak jinak vysvětlit, že Maďarsko má být trestáno za to, že se ubránilo vlně ilegální migrace? Připravuje se trest pro Řecko, které zatím odolává turecké snaze exportovat přes něj do Evropy další migranty. Tresty jsou v našem společenství pro úspěšné a vysoké odměny pro neúspěšné. Ale o tom balíčku ve výši půl bilionu eur už jsme mluvili. ... .... .... .... ....

(text celého rozhovoru najdete zde)

8 komentářů :

 1. Přesně tak proto jsme také v eu abychom zachraňovali zadlužené západní státy. Doufám že jim žádné balíčky nepomohou a eu skončí.

  OdpovědětSmazat
 2. Ačkoli Brexit měl v ČR spoustu fandů, i já, stejně jako pan Keller, jsem názoru, že bez UK EU lepší nebude. Škoda jich, i když jejich rozhodnutí respektuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. EU se shroutí jako celý global. plán !
   https://ceskoaktualne.cz/2018/02/zpravy-ze-sveta/desive-svedectvi-z-europarlamentu-jsou-tam-sami-vitaci-migrantu-neexistuje-moznost-jak-bysme-tento-postoj-eu-zmenili/
   Evropský Titanic.
   http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=248242

   Smazat
  2. Byli jsme před Unií, budeme i po ní. Proč to nezkusit. Pravdou je, že vlastních tunelářů máme dost, nepotřebujeme zahraniční.

   Smazat
 3. Účelem korona virové krize je zdůvodnit zadlužení všech tátů v jehož důsledku bude vyhlášení exekuce na zadlužené státy. Všem připadá současný stav lidí v exekuci normální. Můžou si za to samy a za státy v exekuci bude vinen korona virus. Oni ne.

  OdpovědětSmazat
 4. Jsme národ holubičí a... Poslední skývu chleba jsme rozdali, nebod jsme chudí služebníci J...

  OdpovědětSmazat
 5. Lavrov uvedl, že Západ vládám zakazuje žádat Rusko o pomoc

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020052811999589-lavrov-uvedl-ze-zapad-vladam-zakazuje-zadat-rusko-o-pomoc-/

  OdpovědětSmazat
 6. Tak se mi zdá, že pan profesor je čím dál víc Evropanem než Čechomoravákem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.