Reklama

čtvrtek 28. května 2020

Retro: Historie Sazky aneb Návod, jak ukrást slepici snášející zlatá vejce

Stan 
28. 5. 2020 Outsidermedia 
Přehledná historie ukazuje, jak si český stát a sportovci nechali ukrást zdroj příjmů v řádu miliard korun.

Historie Sazky

1948 – Založen státní podnik Staska (Státní sázková kancelář).
1953 – Staska zrušena pro podezření z manipulace se sportovními zápasy.
1956 – Založení Sazky jako monopolní společnosti provozující číselnou loterii a sázení na sportovní zápasy.
1957 – Sazka svěřena Československému svazu tělesné výchovy (ČSTV).
1990 – Vzniká „nové” ČSTV, přebírá rozsáhlý majetek ÚV ČSTV, nové vedení zakládá desítky akciových společností, z nichž je neprůhledným způsobem v dalších letech vyváděn majetek.
1993 – Vzniká akciová společnost SAZKA, jejími akcionáři se staly české sportovní organizace.
1995 – Generálním ředitelem SAZKY, a. s. se stává JUDr. Aleš Hušák.
1999 – Novela zákona o loteriích, veškeré výnosy rozdělují akcionáři – tedy sportovní svazy – MŠMT ztrácí jakoukoli kontrolu nad přerozdělováním výnosů z loterií a kurzových sázek.
2002 – Zahájena stavba Sazka Arény (dnes O2 Aréna) s rozpočtem na výstavbu ve výši 2,5 mld. Kč.
2004 – Sazka Aréna slavnostně otevřena.
2006 – SAZKA oznamuje výnosy za rok 2005 ve výši 9,5 mld. Kč, hrubý zisk cca 2 mld., přesto nevyplácí sportovcům slíbených 200 mil. Kč.
2009 – SAZKA dluží společnosti BETSPORT (vlastníkovi O2 Arény) a jeho mateřskému občanskému sdružení Zelený ostrov 9,7 mld. Kč při celkové výši svých aktiv 14,2 mld. Kč.
2010 – Hospodaření SAZKY, a. s. plně závisí na krátkodobých půjčkách, pohledávky od bank vykupují podnikatelé Radovan Vítek a Karel Komárek ml. Oba také hromadně skupují dluhopisy SAZKY.
2011
březen – Představenstvo SAZKY schvaluje smlouvu se společností Gladiolus ovládanou Martinem Ulčákem a Pentou, v níž zastavuje nemovitosti, ochrannou známku, akcie a 51% podíl za úvěr ve výši 2,5 mld. Kč s 10% úrokem a 7% manipulačním poplatkem. Do insolvenčního řízení se hlásí i Česká spořitelna. SAZKA přiznává, že dosud nevyplatila 103 milionů lednovému výherci Sportky. Mobilní operátoři přestávají umožňovat dobíjení svých karet přes loterijní terminály, provozovatelé terminálů přestávají přijímat sázenky. Vítkovy pohledávky přebírá PPF Petra Kellnera. PPF chce postupovat ve shodě s KKCG.
květen – Prohlášen konkurz na SAZKU a. s.
srpen – Insolvenční správce vyhlašuje výběrové řízení na prodej SAZKY.
září – SAZKA a. s. byla prodána společnosti Sázková kancelář (společný podniky PPF a KKCG) za 3,6 mld. Kč.
listopad – SAZKA a.s. přejmenována na SAZKA sázková kancelář, a.s.
2012
leden – Zvolen nový Výkonný výbor ČSTV v čele s Miroslavem Janstou, který podává žaloby na neplatnost proti prodeji společnosti SAZKA. Začíná platit novela zákona o loteriích, která mj. předává výnosy ze zdanění hazardu obcím.
květen – Mluvčí SAZKY oznamuje, že hospodaření za rok 2011 skončilo ve ztrátě 267 mil. Kč.
prosinec – Jediným majitelem společnosti SAZKA sázková kancelář, a.s. se přes řetězec firem (včetně kyperských) stává KKCG Karla Komárka ml. Valná hromada ČSTV pověřuje Výkonný výbor, aby podal žalobu na Aleše Hušáka.
2013
duben – ČSTV se pod novým vedením zbavuje areálu na Strahově a dlouhodobě pronajímá lyžarské areály v Peci p. Sněžkou a Špindlerově Mlýně. Generální ředitel společnosti SAZKA Robert Chvátal oznamuje hrubý zisk (EBITDA) za rok 2012 ve výši 1,3 mld. Kč.

Zdroje:

Napsáno pro e-republika.cz

23 komentářů :

 1. 1990 – Vzniká „nové” ČSTV, přebírá rozsáhlý majetek ÚV ČSTV, nové vedení zakládá desítky akciových společností, z nichž je neprůhledným způsobem v dalších letech vyváděn majetek. - a má to dosah aj na Slovensko -

  OdpovědětVymazat
 2. Hušťáka a jeho komplice trumfne jen jeho vzor "profesor" arcizloděj v mezích zákona pan Klaus !!
  Jako dnes jej slyším, když veřejně vystoupil s návrhem, že je nutno zrušit "komunistické" zákony na ochranu státního majetku, které bránily stát před podobnými Klausy a Hušťáky !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Převrat pro mne žádné rozšíření svobod a demokracie neznamenal. Někdo využil lidské právo lhát, krást a podvádět. Kdo se při změně režimu aktivně asistoval, měl by se ostatním komunisticky naivním spoluobčanům omluvit.

   Vymazat
  2. Ano..., nedivím se, že v minulosti vznikaly gulagy, uranovy doly a pracovní tábory.

   Vymazat
 3. Tady už není opravdu co říct .....

  OdpovědětVymazat
 4. Jeste tam ale chybi, ze v dobe, kdy poztrebovala diky Husakovu megalomanske realizaci statni zaruku pro preklenuti financni tisnte, tak to byl Topolanek a ODS, ktery rekl. Sazka je akciovka jako kazda jina, nic vam neposkytnu.

  Pak rok s rokem sesel a cesti sportovci prisli, ze nemaji penize na sport. Sazku jiz vlastnil Kellner a zisky nesli so sportu, ale jemu.

  Idiot Topolanek pak kouukal jak puk, ze najednou musi saturovat ČS sport pravidelnou dotaci ze stat. rozpoctu. Tedy nasich dani, misto toho aby pridal napriklad ucitelum.

  Hesak to podelal. To bez pochyby. Ale hlavni blb, ktery zavinil soucasny stav, kdy Sazka tvori zisk kamsi do danovych raju a CS sport je nyni plne na bedrech statu, ktery pak ponizuje platy potrebnym, napriklad tem ucitelum, tak hlavni blb, bez kouska vize do budoucna, byla ODS.

  Hlavne ale nezapomente nadavat Babisovi. Napriklad, ze do CR ziskal z EU 50 mil. jako dotaci pro sve capi hnizdo, kdyz ve finale je vratl, byt neporusil zadny zakon, a navic jeste dalsich 50 mil daroval Klokánku, nebo nekomu podobnemu.

  Borcu jako Topolane je v soucasne dobe v ODS premnoho.Tak je nezapomente volit. Od roku 2012 je to jiz 8x cca 2 miliardy, ktere ze sazky misto do sportu jdou nekam na Kajmany. O prave ty 2 miliardy x 8 let ale zchudl statni rozpocet dotacemi pro sport. A pritom je mohli dostat ucitele:

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hušák nic nepodělal - ten odešel obalený ve zlatě, místo v teplákách do kriminálu...

   Vymazat
 5. Kde jsou prachy a nemalé tam se slétají zlodějové, také nemalí. A vůbec v dnešní době nemám důvěru ani v poctivost při losování, moje tušení se posílilo po průšvihu v Chorvatsku. Tam při losování v televizi omylem ukázali vylosované číslo, ještě před samotným vylosováním, odhadem je to asi sedm let. Asi taky omylem se tato zpráva objevila v tisku, ale pak se za ní zavřela voda a ani dnes už nemohu o tomto průšvihu najít sebemenší zmínku, dokonale zameteno pod koberec, aby se slepička co snáší zlatá vajíčka, ochránila.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě je jen Boží vůlí, že velké peníze vyhrávají jen vzdálení příslušníci poslušných pracovníků justice, daňových úřadů, policistů z hospodářské kriminálky, celníků, jejich milenek a jejich "dobří známí".
   To Sportka si zase "udělala ostudu", na kterou se ani "nepřišlo" a vlastně si jí ani nikdo moc nevšiml. I když si myslím, že by se to mělo vzpomínat alespoň z reklamních důvodů. Když začaly být první výhry jackpotu přes dvacet milionů, ve svém plátku pro sázející, který ještě tehdy Sazka každý týden vydávala, zveřejnila výherní tiket. Normální praktika, ne? Ale i já jsem si chtěl vsadit, protože to byl tiket původně na plný - zdůrazňuji plný - tiket na rozpis dvanácti čísel (všechny kombinace), i tehdy drahý, tuším kolem deseti tisíc korun za celý rozpis. Tam bylo zakroužkováno šest výherních čísel z těch vsazených dvanácti, a chtěl jsem si vsadit těch zbývajících šest. Nebudu to napínat. vyšlo všech šest čísel. Jackpot byl také kolem dvaceti milionů. Já to neudělal, protože taková pravděpodobnost se dá spočítat skorem k nule tak "rychle" po sobě". Stejný nápad mělo více lidí, ale ti to vsadili na rozdíl ode mne. Samozřejmě, že se o to museli rozdělit, když jich bylo více. Z těch dvaceti milionů tehdy každý z nich dostal nakonec kolem půl milionu. Takže až tak moc mne to nemuselo mrzet. Ale je volovina si myslet, že to byla náhoda. Podle mne si to Sazka a.s. tehdy prostě šikovně připravila. Takové náhody se opravdu stávají jen v románech a amerických filmech. Možná si tak chtěla "udělat" reklamně pár milionářů, jenže těch lidí bylo více. Život je kurňa, ale zase ne taková.


   To já sám jednou vyhrál jednu první, tři druhé a třináct třetích v Sazce (tehdy to byly ty zápasy kopané a hokeje na třinácti nebo snad ještě na dvanácti řádcích. A víte kolik jsem bral? Když jsem si jel pro výhru, tehdy to ještě bylo plně papírové. Ta hrůza, žádný tablet!! Říkal jsem si no, dvě stě tisíc to asi nebude, stačilo by padesát, pak jsem slevil na dvacet, při vystoupení z tramvaje před sběrnou mi už stačilo i pět tisíc a u přepážky dva tisíce a já jsem dostal za to všechno dohromady na ruku - slovy - čtyřicet korun, pravda ještě československých. :)
   Ale kdo může říct, že vyhrál dokonale poctivě první pořadí?! A vidíte, jak tak vlastně koukám, já jako jeden z mála lidí v republice mohl první pořadí získat dokonce dvakrát! A ke všemu poctivě jak jen sázející může?!

   Vymazat
  2. Problém při losování v Srbsku - https://www.bljesak.info/lifestyle/flash/peti-broj-kombinacije-pojavio-se-na-ekranu-a-tek-onda-je-kuglica-s-tim-brojem-izvucena/128119

   Vymazat
 6. Co je na tom pohorsujiciho? SAZKA ma zisk, zisk jde par lidem, bohatym az moc. Vsechno velke bohatstvi jde par lidem, ostatni jsou chudsi a chudsi, jinak to nejde, rozdeluje-li se neco velkeho par lidem, dejme tomu milion milionu, ktery dostane nakonec jeden clovek. Pak milion bez jednohu musi ziskat nic. A to tady ziskava zhruba 99% obyvatelstva, ktere NAVIC s tim souhlasi. Jinak by volby nedopadly tak jak dopadly. TENHLE SYSTEM NEMA CHYBU a vsichni, az na mne, PROTO TAK VOLI. SLAVA JIM, REGISTROVANYM VOLICUM. JEN ONI MAJI NA TOM ZASLUHU. A vsichni ostatni to podporuji, jinak by se takove a podobne clanky nepsaly. I ty tomu napomahaji, protoze nenabizi zadne reseni. Ale to je jen jedno: ZBAVIT SE TOHOTO SYSTEMU. A to nikdo nechce, vcetne pisatelu. Tak, propana, proc se takove a podobne clanky pisou?

  OdpovědětVymazat
 7. Jo to nebude jen Sazka takhle to dělali s celým národním majetkem po socialismu.

  OdpovědětVymazat
 8. https://email.seznam.cz/imageresize/ celebrity všade... width=1680&height=939&mid=98640&aid=1&uid=28144896&default=%2Fstatic%2Fwm%2Fimg%2Fdefault-image.svg
  Světlana Merkulová
  globál kapitalistický lágr ,ráj pro bohaté , 1989 nám havlofašisti všechno rozkradli ,zadlužili a podle plánů západních zasr*anů zlikvidovali potravinovou soběstačnost z armády čr udělali okupanty v poušti , mají obnovovat soběstačnost ...sázet zeleninu,obilí, místo toho podporují podnikatele, ............zavřít zbytečné hospody, hotely a obnovit chov dobytka, skotu, sázet stromy proti suchu, vytvářet pracovní místa v zemědělství kam přejdou třeba herci a umělci ....žádné státní dotace na havloidní herecké šmuky , a praha? ta se směje nám ostatním hloupým vesničanům ,není jediný důvod tu pražskou havlistickou povýšenou špínu jakkoliv podporovat , na mnohých hospodách měli nápisy kdo volí prezidentem zemana zákaz vstupu.......slušní pražáci musí žít mezi tou prohitlerovskou klerofašistickou špínou europráskačů a vítačů islámských teroristů , at se místo státních dotací podnikatelé zabalí do tibetstké vlajky i s tím hnojem hřibem

  OdpovědětVymazat
 9. Je naprosto neuvěřitelné, že se dal rozkrást takový ziskový podnik jako byla Sazka. Podobným způsobem se dnes hospodaří v České televizi a i zde jsou jistě připraveni supi, aby ve správný okamžik převzali pomalu stále méně ziskovou firmu do svých rukou. A chystají se další velké "rány". Třeba na Zlínsku smutně proslulý pan Čunek, dosazený KDÚ-ČSL do křesla krajského hejtmana, tvrdě prosazuje novou krajskou nemocnici za plánovanou cenu asi 8 miliard. Co na tom, že rekonstrukce staré nemocnice by stála méně než polovinu a už mohla nějakou dobu probíhat, protože měla vybavena všechna povolení? Nová nemocnice přitom nebude mít dostečné finanční krytí, protože si ročně vydělá jen desítek milionů a jedinou možností je tak omezit všechny okresní nemocnice v kraji a brát jejich peníze na krytí dluhů té krajské, aniž by byla jistota, že to bude stačit. Může se potom stát, že po několika letech bude kraj nucen nemocnici pod cenou prodat soukromému zájemci. Mezi lidmi se hovoří o tom, že tento "zachránce" už je předem vybrán a má to být společnost Penta, která údajně pomáhá hejtmanovi s přípravou nové nemocnice.

  OdpovědětVymazat
 10. Co se čílíte, o tohle přeci v listopadu 89 šlo. Jestli si někdo myslel, že se jednalo o nějakou tu demokracii a lidská práva tak byl neskonale naivní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano byl jsem naivní, ale 13:01 vaše "moudro" většinu z nás nepotěší. Jsem sice dnes už vybaven nedůvěrou, ale nestanu se mazochistou. Stačí, že vy jste sadistou.

   Vymazat
 11. Dyť to platí dodneška, co není přikováno bude ukradeno, někdy i dopředu.

  OdpovědětVymazat
 12. https://email.seznam.cz/imageresize/ celebrity všade... width=1680&height=939&mid=98640&aid=1&uid=28144896&default=%2Fstatic%2Fwm%2Fimg%2Fdefault-image.svg
  Světlana Merkulová
  globál kapitalistický lágr ,ráj pro bohaté , 1989 nám havlofašisti všechno rozkradli ,zadlužili a podle plánů západních zasr*anů zlikvidovali potravinovou soběstačnost z armády čr udělali okupanty v poušti , mají obnovovat soběstačnost ...sázet zeleninu,obilí, místo toho podporují podnikatele, ............zavřít zbytečné hospody, hotely a obnovit chov dobytka, skotu, sázet stromy proti suchu, vytvářet pracovní místa v zemědělství kam přejdou třeba herci a umělci ....žádné státní dotace na havloidní herecké šmuky , a praha? ta se směje nám ostatním hloupým vesničanům ,není jediný důvod tu pražskou havlistickou povýšenou špínu jakkoliv podporovat , na mnohých hospodách měli nápisy kdo volí prezidentem zemana zákaz vstupu.......slušní pražáci musí žít mezi tou prohitlerovskou klerofašistickou špínou europráskačů a vítačů islámských teroristů , at se místo státních dotací podnikatelé zabalí do tibetstké vlajky i s tím hnojem hřibem

  OdpovědětVymazat
 13. 13:01 Svatá pravda, tom jenom blbci si mysleli, že jde o svobodu a demokracii. Správně to řekl Venouš Klausovic, o prachy jde až v první řadě, v druhé řadě jde o to abych je měl já a ne ti blbci co naivně hrkali klíčkama a Kryl pokračuje "jednou dvakrát jsem si pěkně nakrad, dvakrát třikrát ještě jsem si přikrad". A proč jedou jako zběsilí proti Rusku? Ono chce zavést spravedlivý ruský svět a tam takovým zlodějům, lumpům, grázlům a šmejdům, pšenka zaručeně nepokvete a ještě bude platit ono známé heslo "co bylo nakradeno, musí se vrátit." Taky cítíte jak jim naskakujou osypky hrůzy?
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 14. No jo, no, můžeme být v Evropě žebráci, můžeme být ve vlastní zemi jako cizí, ale hlavně že máme tu svobodu a demokracii.

  OdpovědětVymazat
 15. Globalistické ZLO končí a Německo s ním !
  https://tadesco.org/marneho-okenko-28-q5-2q2q-svet-se-otrasa-v-zakladech/ 28.5.2020.

  OdpovědětVymazat
 16. No a? Když jsem měl sportovat, tepláky, trenky, trika a botky mi museli koupit od padesátých let moji vlastní rodiče. Plácek v Kinské udržovaly zahradníci a škvárové hřiště škola, nebo SVAZARM! Ty prachy měly jít ne bafuňářům a kádrovým rezervám sportovní propagandy, ale na sportovní výchovu školních dětí Českého Národa! Od samého začátku... takže jestli je prošustrují "sportovci jejich funkcionáři" nebo amatérští mistři "disidentského pětiboje" = pivo, víno, tvrdé, tabáček, houbičky na snížku... Ať těm, či pozdějším "spotřebitelům" těch prostředků, jde o mrhání národním jměním... ani jedni z nich si je nezaslouží.

  OdpovědětVymazat
 17. Emil Zátopek po maratonu dopoval - vypil hořčicovou skleničku s vodou z kohoutku do které přidal lžičku obyč.kuchxňské soli. To byl ještě sport sportem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.