Reklama

sobota 23. května 2020

Škrtič zelený

Jan Vítek
23. 5. 2020   VašeVěc
Ze všech plazů jsou nejodpornější škrtiči. Obejmou oběť v jakoby přátelsky, zapnou své nadměrně vyvinuté svalstvo a svírají a svírají. Prý syčí oběti konejšivě do uší, ale ta neslyší, lapá po dechu, může jen trochu vydýchnout, čímž umenší objem hrudníku a škrtič okamžitě zesílí objetí.


Škrtič zelený se nachází na celém světě. Od ostatních škrtičů, kteří hýří barvami, se odlišuje fádní zelení. To proto, aby se mohl se dostat k oběti, aniž upoutá její pozornost, vyvolat v ní sociální neklid a přivodit změnu režimu. Název Škrtiče zeleného Strýček Sam ukradl, říkají jedni, vypůjčil, říkají druzí, od Čechů. *) Tak či onak, je to už zapomenutá historie. Co nás zajímá je jeho modus operandi, abychom použili mluvu mužů zákona.

Když petrolejářská firma Saúdské Arábie prodá sto tisíc barelů ropy Číně, k transakci je nutně zapotřebí Zelený škrtič Strýčka Sama.

Když loni evropská letecká společnost Air France koupila 60 tryskáčů od evropského výrobce značky Airbus, smlouva byla dojednána v dolarech, ačkoli obě strany běžně platí v euro.

Zkrátka bez dolaru si v mezinárodním obchodě ani neupšouknete. Proč? Byznys je džungle a v něm vládne právo silnějšího. Tím je dolar. Strýček Sam může pohrozit kterékoli cizí vládě, že buď bude tancovat, jak on bude pískat, anebo si ve finančním světě neškrtne, protože jí neuvolní byť jeden cent, do jejího devizového účtu, aby mohla něco koupit nebo prodat na mezinárodním trhu. Chytrý jak je, vytvořil si zákon, který mu to zakazuje. Bingo.

Páchat zločiny v mezích zákona umí mnozí. Páchat zločiny v rámci zákona dokáže jenom génius.

President Wilson stanovil, že základní linií americké mezinárodní politiky má být „mluvit tiše, ale mít velký klacek. Dnes jej nahrazuje Zelený škrtič. Není tomu tak dávno, co Strýček Sam uvalil na francouzskou banku BNP Paribas pokutu 8.9 miliard dolarů. Za co? Obchodovala se zeměmi, které Strýček Sam nemá rád, s Kubou a Íránem.

Překvapuje vás snad, že BNB je francouzskou bankou a že Francie nemá s Kubou a Íránem žádný problém? No, a co má být! BNP kšeftovala se zeměmi, které se Strýčkovi Samovi nelíbí, a proto byla po zásluze potrestána. Buď to uznala, nebo si spočetla, že ten pakatel nestojí za to, aby přišla o dolarový účet. Tak se prohnula.

Irácký parlament odsouhlasil letos v lednu stažení amerických vojáků ze země. Byla to nezávazná rezoluce, což znamená, že parta politiků se chce zviditelnit. Strýček Sam hned pohrozil Zeleným škrtičem a je zas ticho.

V paměti iráckého národa jsou natrvalo zapsány bankovní a obchodní omezení z devadesátých let minulého století, která měla způsobit smrt půl milionu dětí následkem nedostatku potravin a léků. Tuto skutečnost někteří zpochybňují, ale v květnu 1999 ji přiznala v televizním rozhovoru pro CBS Madeleine Albraightová, která tehdy byla americkou velvyslankyní v OSN. Na otázku reportérky, zda tato žertva byla odpovídající cena za oslabení režimu, odpověděla: „Myslím, že je to těžká volba, ale cena podle nás za to stála.“

Nedávno uveřejnil Washington post článek nadepsaný „Spolu s explozivním růstem případů koronaviru v Iránu, US mu brání v přístupu k lékům a léčebným přístrojům.“ Zelený škrtič zcela udusil dovoz základních medikamentů a zařízení na jejich domácí výrobu. Řada jiných nutných prostředků, včetně dýchacích přístrojů a speciálních dýchacích masek, vyžaduje speciální bankovní povolení. V Iránu je dnes snad největší úmrtnost na Covid-19 na světě.

Podle posledních zpráv Zelený škrtič silně svírá Venezuelu. Následkem nedostatku dolarů, vláda musí tisknout víc bolivarů, aby mohla dovážet nejnutnější věci a udržovat ekonomiku v chodu. Nadbytek bolivarů v oběhu podporuje růst cen na trhu a inflaci. Roztáčí se čertovo kolo. Stále méně dolarů a stále nižší hodnota bolivaru = dražší dovoz, víc inflace, víc nedostatkových věcí, úpadek výroby, růst nezaměstnanosti = víc nespokojenosti a protestů. Zkrátka, po nedávném selhání invaze se připravuje další pokus o změnu režimu.

Nakonec jedno poučení: když Škrtič zelený pokojně syčí, neznamená to, že je v pohodě, ale že se chytá zaútočit.


*) musíme autora opravit. Název "dolar" vznikl z názvu mince tolar, která byla ražena v Banské Štiavnici v Horních Uhrách čili dnešním Slovensku.

26 komentářů :

 1. po našom toliar - rečovo - nie spisovne, hovorovo - - taľar - toľar -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Název dolar je od tolaru Z Čech (Jáchymovský tolar). Autor článku se nespletl. Bylo by dobré si to ověřit, než něco opravuji nebo kritizuji.
   paul

   Smazat
  2. Ano, je to z Jáchymova - jáchymovské údolí = joachimsthall ---> stříbrná mince z jáchymovského údolí ... joachimsthaller - zkráceně thaller - a tyto drobné stříbrné mince si odvezli holandští gasterbeitři do nového světa, tedy na americký kontinent, kde založili osadu New Amsterdam = dnešní New York. Mám pokračovat? V ražbě těch stříbrných mincí mají prsty bratři Šlikové - majitelé stříbrných dolů v Jáchymovském údolí. Šlikové byli českým šlechtickým rodem.

   Smazat
 2. A proto se tomu USA brání všemi prostředky,aby se nepřestalo platit dolarem.Jak vidíme,slyšíme USA hospodářství,finance,jsou snad v nejhorším stádiu mezi vyspělými ekonomikami,ale dolar má vysoký kurz vůči ostatním měnám.Sna nejlépe to ilustruje naše koruna vůči dolaru.Přitom podle Babiše,jsme na tom nejlépe,také inflaci máme nejvyšší v Evropě,někdo asi dost lže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nelže, jen si dělají co chtějí i proti svým vlastním "zákonům".

   Smazat
 3. Autora opravujete zbytečně. Název americké měny pochází z Jáchymova, ne z Uher. Odtamtud to převzali Španělé a tak se to dostalo do severní Ameriky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, puvodni nazev mince byl "Joachimsthaler", cili mince z jachymovskeho udoli.

   Smazat
 4. Pan Vítek sice hovoří pravdu, ovšem styl jeho vyprávění ve mě vyvolává pochybnosti. Ve čtenáři asi spíš vyvolá pocit strachu a nikde se ani náznakem nezmiňuje o tom, že probíhá dedolarizace a pokud bude zdárně dokončena, budou si moci Ušáci dolarem zatopit a přitom si spokojeně syčet do ouška, jaké že to je teplíčko. Tak tolik jenom pro úplnost.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádná faktická dedolarizace neprobíhá (tomu se říká přání otcem myšlenky) a ani nemůže, to by se doslova zhroutil celý svět a to nechce ani Čína, ani Rusko. Podle ekonoma Chazina se budou muset sejít klíčoví hráči na konferenci (kterou nazývá termínem "Jalta-2") a dohodnout si rozdělení sfér vlivu a ekonomických zón. Česku zase nebude co závidět, zase budeme za čárou, protože sever Německa se tentokrát spojí s eurazijskou (ruskou) zónou :-)

   Smazat
  2. Anonymní24. května 2020 10:46
   Česku nebude co závidět, dokud mu nedojde, že se o něj nikdo starat nebude. Dokud nezapracujeme na své schopnosti se uživit a produkovat nějaké konečné produkty (ne jenom subdodávky pro Němce), bez stálého zadlužování se, tak nám nebude dobře nikde. P.K.

   Smazat
  3. Chazin nemluví o budoucnosti EU moc dobře, protože EU nevyvíjí žádnou vlastní činnost a přípravy na postkrizovou situaci ve světě a protože je EU zcela pasivní (co čekat od Leyenové s Jourovou). Velká Británie pochopila situaci, vzala do zaječích a jedná :-)

   Smazat
 5. Počkejme si, jak ty věštby dopadnou. Faktem je,že USA bude muset šetřit. Zda a jak moc se to bude týkat jejich expanzí jak ekonomických, tak vojenských, je otázkou. Z toho pak vyplyne síla jejich bank a dolaru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šetřit nebudou muset, protože když se všechny země typu loutkového Česka dají dohromady a podpoří výrobu v USA nákupem zboží Made in USA (a zakáží nákupy "Made in PRC") třeba podle ANO-khaki-dvojčat Babiš-Metnar, tak jsou USA v pohodě. Podobné ANO-loutky mají USA v dostatečném počtu a na klíčových postech prakticky ve všech zemích světa. Heslo dne: USA namísto PRC :-)

   Smazat
  2. 10:37
   Souhlas. Cz výrobky se dost špatně hledají, snad jsou cudně schovány pod značkou Made in EU. Překvapením byla pro mne vejce, originál balení 10ks s značením Česká čerstvá vejce, doma po rozbalení byla Polská. Asi tajemná ruka trhu.

   Smazat
 6. Moje žena má z 5G závažné migrény, zjistili jsme to ve Švýcarsku. Tohle není bezpečná technologie a do budoucna to nedopadne dobře. Tahle situace je skoro neuvěřitelná.
  Jen tady zkuste dát věž s 5G, podpálíme ji.
  To je jejich plán, přímo do našeho ksichtu.
  My se nebojíme. Lidi, vy víte co máte dělat, až uvidíte věž.
  5G je zbraň proti lidem.
  Všude kde dali věže s 5G umírají stromy a divoká zvířata.
  https://aluska.org/svet-ve-bouri-proti-5g-lide-maji-vlastni-teorii-ohledne-aktualniho-deni-a-nenechaji-si-ji-vymluvit/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bacha KV, Ústí, Plzeň, Jeseník. Ptal se vás tam někdo, jestli to chcete ?

   Smazat
 7. Přesně tak až se škrtiče povede odehnat tak bude na světě lépe.

  OdpovědětSmazat
 8. Před nějakým časem jsem narazil na článek, který se věnoval čelenkám, které měli nosit naši dávní slovanští předci. Byly prý protkány stříbrnou nití kolem dokola. Jestli si to pamatuji, je to opravdu docela dávno, pak by to mohlo i fungovat na takové šmejdy jako je 5G. Něco takového tam bylo. Ale opakuji je to dávno. Každopádně to zkusím! Doopravdy. Za svět bez XG technologií! Možná, že pak v EU zakážou i nošení čepic, kulichů, čelenek, kšiltovek i obvazů hlavy. Hlavně Slovanům.:)

  OdpovědětSmazat
 9. Škrtič,největší ja krajta tygrovaná, ta co imaginárně žije v USA, nejen že umí škrtit ale i kroutit rukama aby se ji kořist vešla do huby. A taky má stálou vojenskou kamufláž a nemusí používat ani mimikry, protože tahle krajta se pozná vždy, i kdyby se uměla vesele zbarvit...

  OdpovědětSmazat
 10. Podle ekonomů bude dolar stoupat do poslední chvíle než zkolabuje jako nejlikvidnější světové platidlo. Všichni, kdo si spoří na stáří v dolarech mohou mít ale problém, protože USA nemusí dolary mimo území USA (a těch je 80%) vůbec akceptovat, např. pod záminkou šetření o jejich původu a prokázání legálnosti nabytí. USA se tak lehce přes noc zbaví 4/5 svých dluhů vůči světu :-)

  OdpovědětSmazat
 11. Zatímco redakce napravuje mínění autora, WikiPedie o té historické měně (tolaru) říká něco jiného, a sice:
  ---
  " ... Tolar (německy v současnosti Taler, původně německy Thaler) byla velká stříbrná mince hmotnosti kolem 30 gramů, tedy přibližně dnešní jednotka drahých kovů – troyská unce. Ražen byl v různých obměnách v různých státech (včetně Uherska). První tolar byl ražen koncem 15. století v Tyrolsku ještě jako guldiner.
  Měla nahradit a také pro běžné potřeby nahradila zlaté mince, protože nebyl dostatek zlata. Původní název mincí tohoto typu zněl Guldiner nebo Guldengroschen (gulden) , název Thaler (dnes česky tolar) se začal používat až v 16. století podle tolaru z Jáchymova, německy Joachimsthaler (z Joachimsthal, Jáchymov, doslova Jáchymův důl (údolí).
  Označení tolar se velmi rychle rozšířilo po celé německy mluvící oblasti a odtud dále jako dolar i do Ameriky a podobně. ..."

  OdpovědětSmazat
 12. Ekonomické „znovuotevření“ je falešné. Pátek 22. května 2020. https://www.alt-market.com/index.php/articles/4229-the-economic-reopening-is-a-fake-out

  OdpovědětSmazat
 13. Já ekonomickým problémům moc nerozumím--ale je mě záhadou proč bylo prodáno naše zlato, které opatrovali i komunisti /vzpomínám, jak ho jistou část přivezli z Anglie?, kdy musely zaplatit odškodné, za znárodněěný majetek po 48roce/--v roce 93 po rozdělení republiky jsme ho měli údajně 70tun a dnes snad 10tun..ví někdo..do čeho se investovalo a s jakým efektem--nikde se o tom nemluví !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O našem zlatém pokladu se píše v zajímavé knize: Kam zmizel zlatý poklad republiky od autora Stanislava Motla

   https://www.cbdb.cz/kniha-20750-kam-zmizel-zlaty-poklad-republiky-kam-zmizel-zlaty-poklad-republiky

   Smazat
  2. toto zlato bylo investováno do pohodlného života pana soudruha exguvernéra Tošovského v USA, kde jsou vysoké životní náklady :-)

   Smazat
  3. Celý svět se dlouhodobě chystá na ekonomickou krizi a nakupuje zlato (Fort-Knox už dokonce vyluxovali), proto je logické, že poslušné české loutky musely prodávat. Spíše se divím, že nám těch pár tun zůstalo. Ne nadarmo tu velí Slováci (dnes Babiš, dříve Husák). Slováci si naopak všechno zlato (po rozdělení federace) nechali :-)

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.