Reklama

středa 6. května 2020

Slavnosti lži: Výročí osvobození se blíží, propagandistických keců přibývá, svobodu oslavujme až bude

Martin Koller
6. 5. 2020
Ráno, 5. května jsem si jako obvykle u počítače zapnul Country rádio. Zaujal mne tam primátor Plzně Baxa, který vykládal, že v období 1948-1990 se nesmělo mluvit o osvobození Plzně a jihozápadních Čech americkou armádou. Teprve od roku 1990 se mohlo o účasti Americké armády na osvobození republiky svobodně mluvit, proto se pořádají Slavnosti svobody, aspoň podle pana primátora. Takže jsou to vlastně Slavnosti svobody slova. Pokud si pamatuji, vycházely v předlistopadové ČSSR noviny, které se jmenovaly Svobodné slovo. Když vidím tu současnou auto-cenzurovanou svobodu slova ve většině médií, ČT počínaje, kam se vlastenec vůbec nedostane, a pravda se krčí v koutě, v lepším případě, nemohu se zbavit dojmu, že pan Baxa by měl navštívit očaře, ušaře a možná i psychologa. Mnozí z nás, aspoň podle toho, jak volí, by měli pořádat každoročně a celoročně Slavnosti lži, pokrytectví, propagandy, politické korektnosti, mediální autocenzury, boje proti vlastenectví a vítězství německé historie. Svoboda slova a vítězství pravdy a lásky v pojetí německé EU.

Nebudu se zabývat osobou pana Baxy, a tím, co jsem o něm slyšel od mnoha obyvatel Plzně. Rovněž nebudu připomínat vojensky zcela zbytečné bombardování nejen Škodovky koncem války, stejně jako fakt, že někteří američtí důstojníci doslova nadržovali Němcům i po osvobození, ničili zásoby potřebné pro naši republiku a napomohli úniku před trestem části válečných zločinců, především příslušníků SS. To jistě těší nekonečně moudrého a morálně vyspělého starostu Řeporyjí, reprezentanta Fialovy ODS. V době Václava Klause si něco takového nedovedu v ODS představit.

O Plzni bez politické korektnosti

Moji předkové pocházejí z Plzně, Přeštic, Volduch, Mešna a dalších měst a vesnic na Plzeňsku a Rokycansku. Jedna babička měla obchod v Plzni, druhá v Rokycanech. Otec dělal tlumočníka pro americkou a ruskou armádu na jejich styku a strýc mi odkázal originální US helmu, divizní nášivky, důstojnický čepicový znak a dodnes neotevřenou konzervu americké vojenské kávy. V zastoupení Vojenského historického ústavu jsem se podílel na přípravách prvních slavností svobody a na můj popud tam přijelo první historické americké obrněné vozidlo M3 Scout. Mám v tamním kraji dost známých a kamarádů. Na Slavnosti svobody jezdím téměř pravidelně. O vojenskou historii se zajímám od svých dvanácti let. Proto mohu konstatovat, že tvrzení pana Baxy, ale i další informace na Seznamu jsou účelová propaganda.

Osvobození jihozápadní části ČSR americkou armádou se v období 1948-1988 nesmělo oficiálně slavit, protože naše republika jako spojenec SSSR byla s USA a Německem na hranici války. Nejvíce se blblo v padesátých letech. Proto se bohužel likvidovaly viditelné připomínky na americkou armádu, kterých ostatně nebylo mnoho. Fakta zmizela z osnov na základních a středních školách a nahradila je propaganda, což bylo samozřejmě stupidní a neúčinné. Dnes se děje v opačném gardu totéž s podporou většiny politiků a většiny médií. V hutích zmizelo německé kořistní dělo, které věnoval obci Dýšina jako pomník generál Harmon. Místo něj tam stojí pomník generála Pattona, velitele americké III armády. Nicméně, nikdo nezakazoval o Američanech mluvit a něco takového nepostihoval žádný zákon. Dokazuje to i písnička zesnulého Honzy Vyčítala, který určitě nebyl agitátorem komunistů. Pěje tam o otci, který vynadal učitelce za to, že ve škole vykládá žákům, že Plzeň osvobodila pouze Rudá armáda, ale nic o tom, že by ho za to někdo stíhal. V jihozápadních Čechách nanejvýš kazili vzduch zbytečně aktivní a podlézaví pitomci, dnes bychom je označili za aktivisty a našli v některých politických neziskovkách. Zatajit Američany nešlo. Kromě toho hloupá režimní protiamerická propaganda americkou armádu vlastně stále připomínala. Nicméně nelze přehlédnout, že vycházela se stavu takzvané studené války, oboustranných lží a ideologické propagandy, která kupodivu pokračuje dodnes s neztenčenou aktivitou a pitomostí, kupodivu především ve prospěch koloniálního Německa. Kdysi se zatajovali Američani, dnes se urážejí Rusové. Po ukončení rušení vysílačů na základě Helsinských dohod, informovala o historii rovněž americká Svobodná Evropa.

Z hlediska znalostí o americké armádě a jejím zakazování mohu začít naší rodinou a známými. Kamarád, příslušník VB měl dva válečné Harleje, jednoho v khaki, druhého s pruhy a hvězdami a jezdil na nich veřejně bez problémů už v předlistopadovém období. Nebyl sám. Existovali „džípaři,“ kteří zachránili auta odkupem po vyřazení od některých organizací, nebo ze šrotu a jezdili s nimi. Režim z nich neměl radost, politicky školil, ale nějaké terorizování za historická fakta z května a června roku 1945 se nekonalo, pokud nedošlo k porušování platných zákonů. Součásti americké výzbroje, počínaje známými „usárnami,“ byly mezi trampy běžné. V Plzni měl kdekdo něco z americké výstroje. Ale to byl, řekněme, lidový přístup.

Mohu však uvést dvě a našly by se i další, oficiální publikace, které uvádějí, že západní Čechy osvobodila americká armáda. Příručka Pakty, země armády, kterou vydala Hlavní polická správa ČSLA v roce 1966 sice dští propagandu vůči NATO, ale podíl americké armády na osvobození ČSR nezatajuje. Připomíná rovněž padlé vojáky armády Rumunska na našem území, na něž se dlouhodobě kašle. Dále jsou zde oficiální, pětidílné Vojenské dějiny Československa z druhé poloviny osmdesátých let. Ani tam na US Army nezapomněli. Navíc je tam až nečekaně korektně popsán i celý západní odboj. Od té doby jeho historii, především ČS obrněnou brigádu na západě uceleně vědecky nikdo nezpracoval. Obě publikace bylo možné běžně koupit.

Patton v Plzni nebyl

Zároveň jsem si na Seznamu přečetl další báji, a to že Plzeň osvobodil Patton se svým Jeepem. Patton se v Plzni neobjevil 6. 5. 1945, kdy dorazila na okraj Plzně 97. pěší divize, ani 7. 5., kdy přes její postavení vjela do Plzně 16. obrněná divize. Nevyrazil ani do pivovaru, který od 7. 5. dočasně obsadil 38. pluk 2. pěší divize. V té době Němci v Plzni už nebyli, protože utekli směrem na západ a zůstalo jen několik fanatiků. Patton se v Plzni objevil oficiálně až v červenci, kdy si jel pro řád Bílého lva do Prahy. Jinak jako okupační guvernér Bavorska sídlil v Bad Tölzu a létal svojí Dakotou na letiště v Plzni na Borech. Tam přesedal do lehkého pozorovacího letounu Piper, s nímž létal na inspekce podřízených útvarů, aniž by zavítal do města. Oblast jihozápadních Čech obsadily V. sbor generála Hodgese a XII. bor generála Irwina. V červenci byl V. sbor odvelen z Evropy a následně XII. sbor vystřídán XX. okupačním (!) sborem (Rudá armáda na našem území nebyla prezentována jako okupační), který odešel z našeho území v listopadu 1945.

Kdo byli spojenci a kdo ne


A teď si to porovnejme se současnou stupidní a prolhanou protiruskou propagandou, bouráním pomníků a oslavováním nacistů se strany Koláře, Novotného a nejen jich, evidentně na německou objednávku. Dlouhodobě se snaží vytvářet dojem, že Rudá armáda většinu ČSR a Prahu neosvobodila, Němci se svým protislovanským rasismem, heydrichiádou, vražděním civilistů, vypalováním vesnic, koncentráky, pracovními tábory a holocaustem byli v podstatě fajn kluci, kteří milovali český národ a bojovali proti komunismu a židobolševismu, takže čeští kolaboranti byli jen tak lehce pomýlení vlastenci, nicméně na té správné, německé straně. K tomu oficiální ničení památníků v rozporu s mezinárodní smlouvou, aniž by se ozval socialistický ministr zahraničních zájmů Petříček.

Je třeba si připomenout, že našimi spojenci v období druhé světové války byly mnohé země, především Polsko, Francie (po kapitulaci pouze Svobodní Francouzi), Británie, USA, SSSR, Čína, britská dominia Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Jugoslávie, Norsko, Řecko, Belgie, od roku 1944 Itálie a Rumunsko a řada mimoevropských zemí. V případě okupovaných zemí partyzáni v Polsku, Jugoslávii, Řecku, Itálii, Francii, Norsku, Belgii. Naši spojenci byli rovněž španělští demokraté a interbrigadisté, antifašističtí Němci (především komunisté), byť nepříliš početní, a to jak v domácím i zahraničním odboji, a v neposlední řadě židovští odbojáři a příslušníci židovských jednotek ve spojeneckých armádách, tehdy ještě bez oficiálně uznané vlasti.

Zato našimi spojenci a přáteli nebyli, ruští, ukrajinští, běloruští, litevští, lotyšští, estonští, různí muslimští, chorvatští, albánští, kosovští a další vrahové a zločinci v uniformách německých SS a takzvaní banderovci. Poslední obránci Hitlerova bunkru byli francouzští, belgičtí a holandští nacisté z divize SS Charlemagne. Zde je třeba si položit otázku, zda oslavování příslušníků SS není trestným činem propagace nacismu a fašismu. Norimberský vojenský tribunál označil SS jako zločineckou nacistickou organizaci. Co na to socialistický ministr vnitra Hamáček? Jenže socialista v červené mikyně má problém, jak stíhat propagaci nacismu a zároveň lézt do německého zadku. A rozhodně není sám.

Německou propagandu na Seznamu posílil rovněž soubor fotek z Řeporyjí, na nichž obyvatelé údajně vítají Vlasovce. Poskytl je, kdo jiný, než bývalý univerzitní svazák Žáček, pozdější ředitel ÚSTRu a reprezentant TOP09. Mají dokazovat bratrskou lásku, mezi zločinci a zrádci v uniformách SS a Wehrmachtu a civilním obyvatelstvem takzvaného protektorátu. Nelze se divit, že obyvatelé Řeporyjí poskytli „dobrovolně“ potraviny, vodu a civilní oblečení. Obyvatelé českých a nejen českých vesnic měli bohaté zkušenosti s návštěvami příslušníků SS i dalších německých ozbrojených sil. Stačí připomenout Lidice, Ležáky, Ploštinu, Prlov a řadu dalších. Co nebylo vydáno dobrovolně, to bylo uloupeno a majitel mohl být rád, že přežil. Lidice byly, jak známo, nejen vyvražděny, ale rovněž vyloupeny. Takže realitou zachycenou na Žáčkových fotkách byla spíš snaha obyvatelů Řeporyjí přežít, prakticky na konci války, dát banditům s úsměvem co chtějí a modlit se, aby už byli bez problémů za horami. Novotný by možná mohl se stavbou pomníků ruským a dalším, podle německé ideologie, rasově podřadným, nicméně správně orientovaným SSákům pokračovat v Lidicích, Terezíně a Osvětimi. Pracovnice Babišova úřadu vlády Číhalová, případně další úředníci, jako Hermann by k nim mohli položit věnce s nápisem: „Milovaným hrdinům SS za boj proti sovětským osvoboditelům, úředníci koloniálního úřadu guvernéra Babiše a vlády německé EU v Česku.“ Určitě by se přidali i někteřízaměstnanci ministerstva zahraničních zájmů.

Opilci 30% ku 100%

Další objevný článek na Seznamu se objevil z pera fotografa ruského původu Vovy Pomertzeffa, placeného německou (!) agenturou Focus. Popisuje, že třetina ztrát vojáků Rudé armády v Praze byla způsobena otravou alkoholem. Podobné případy byly ve válkách všude a ve všech armádách. Ostatně, Němci měli dost času připravit metylakoholovou, či etylalkoholovou léčku. Problém je v tom, že většina ostatních Rudoarmějců buď zemřela v Praze na nemoci získané ve válce, nebo padla v boji. Přitom podle Piráta atomového Hřiba Rudá armáda Prahu neosvobozovala, pouze vjela do osvobozeného města, tudíž tam nebojovala. Prahu pravděpodobně osvobodili již nepřítomní Vlasovci, či bojovníci na barikádách, kteří museli na základě dohod svého vedení s Němci zastavit boj a propustit prchající německou armádu, včetně kompletního zločineckého pražského Gestapa. Bezproblémový odchod gestapáků je jedno ze špinavých tajemství května 1945. Asi toho na některé odbojáře dost věděli. Nicméně, faktem je, že 9. 5. se v Praze ještě bojovalo, přičemž umírali rovněž sovětští vojáci, protože některé jednotky SS odmítly respektovat kapitulaci podepsanou 8. 5. a pokračovaly na ústupu ve vraždění. V Praze bylo také dost německých zajatců, kteří se nezajali sami. Zde bych doplnil pro srovnání, že americká armáda ztratila při osvobozování Plzně celkem jednoho vojáka, který spadl do Radbuzy po požití nadměrného množství alkoholu a utopil se. Skóre tedy je 30% sovětských a 100% amerických padlých opilců.

Za co bojovali Vlasovci a za co bojují Kolář a Novotný

V našich proněmeckých médiích se samozřejmě mlčí o tom, že střet mezi ROA, takzvanými Vlasovci a německou armádou v Praze nebyl veden snahou pomáhat jakýmsi českým povstalcům (proč by měli bandu vrahů a zrádců zajímat), ale konfliktem o komunikace a mosty směřující do oblastí obsazených americkou armádou. Žádné jiné logické vysvětlení pro jejich zastávku v Praze ostatně neexistuje. Němci jim zabránili v útěku na západ, protože preferovali vlastní vojáky a chtěli, aby jim, jako součást ozbrojených sil takzvané třetí říše, pomáhali v boji. Proto snaha Vlasovců jednat s vedením českých povstalců a zajistit si tak ochranu před Rudou armádou, neboť dočasně neměli kudy utíkat a hrozilo jim zajetí už v Praze. Vlasovci přitáhli jeden den v noci, druhý den se pouze v některých částech Prahy střetli s Němci a již odpoledne táhli na západ a nechali Pražany v klidu Němcům. Zrádci Sovětského svazu, zrádci Němců a zrádci Pražanů.

Pro některé slouhy německých euromarxistů a revanšistů přímo vzorové charaktery. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá, nejen mezi ptáky. A najdou se v europarlamentu, Praze i Řeporyjích. A prý u nás od roku 1990 nevládnou příslušníci rodin, které kolaborovaly s nacisty. Vlasovci jsou jen německá legenda, která má snížit podíl Rudé armády na osvobození Prahy, vylíčit ji jako nepřátelskou armádu, z části SS (Vlasovci) udělat bojovníky proti nacismu i komunismu a přátele českého národa. U jejího oživení stojí vzorový slouha německých zájmů, bývalý šéf ÚSTRu Žáček, pozdější poradce Porošenkovy zfašizované vlády na Ukrajině. Po Vlasovcích se postupně přidají ostatní SS jako bojovníci proti komunismu. Nakonec se čeští zrádci a kolaboranti budou mladé generaci, odchované německou euromarxistickou propagandou a socialistickým inkluzivním školstvím, jevit jako klaďasové a vlastenci. Zlidšťováni zrádce Moravce, fašisty Gajdy, omlouvání Háchy a pomalu a jistě i dalších zrádců a kolaborantů v rámci posílení koloniálního postavení Česka je v plném proudu.

Osobně jsem toho názoru, že bychom si měli vážit všech, kteří osvobozovali naše území a chovat se slušně k jejich památce. Bohužel, od roku 1989 posloucháme řeči o morálce, evidentně od těch, kteří ani nevědí, co to morálka je a neznají ani pojem obyčejná slušnost, pravděpodobně už několik generací.

Naši vládní i opoziční politici, až na nepočetné výjimky, posluhují cizákům, někteří už třicet let a sotva zadarmo. Jejich lóží je především ASPEN Institut, bojovým předvojem politické neziskovky a bohužel i vedení některých politických stran, které jsou kupodivu registrovány jako české. Jak říkal Stalin, každý má svou cenu, takže jim nová německá historie našich zemí pranic nevadí a rozhodně proti ní nevystupují. V tom se plně shodne vláda s opozicí, až na ty výjimky. Leckterý soudruh, jehož rodina kolaborovala za války s Němci, potom kádrovala spoluobčany, se stranickým průkazem v kapse, se od roku 1990 stal stoprocentním Američanem a ještě stíhá posluhovat německému kolonialismu. Mezi českými politiky, mediálními pracovníky a umělci najdeme takových husté zástupy. Mnozí mají co skrývat, takže jsou pohodlně vydíratelní a korumpovatelní. Kdysi by to byli zrádci, případně prostituti, dnes to jsou morální progresivci, aktivisté a neziskovkáři, a samozřejmě přesvědčení Evropané, jen jaksi té druhé, koloniální slouhovské kategorie. České dějiny v české kolonii po třiceti letech německé koloniální euromarxistické demokracie v německé EU, a v přímém přenosu. Pan Baxa by se měl zajímat o historii osvobození Plzně nejen několik dnů v roce, ale například se postarat o to, aby nedošlo k likvidaci Patton Memorialu, který se stal z velké části, a to na základě soukromých sbírek celoročně viditelnou památkou armády USA v Plzni. Slavnosti svobody by se měly konat poté, až opustíme německou revanšistickou a koloniální EU, protože naše členství v EU lze bez nadsázky označit jako další dobu nesvobody a čas panování lži a korupce.

56 komentářů :

 1. V současné době Vlasovci ohrožují postavení USA mezi našimi osvoboditeli - staví se před ně na předposlední místo. 300 mrtvých Vlasovců při bojích v Praze je 2x až 3x víc, než mrtvých američanů. A Vlasovci nezemřeli až při oslavách, jako většina američanů.

  https://josefkomarek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=457888
  https://www.youtube.com/watch?v=5y-PA8dI0rA&t=11s

  a pokud tady někdo blábolí o "prozření" vlasovců a přidání se na správnou stranu, musí také vysoko nad američany postavit Rumunskou královskou armádu.

  https://www.youtube.com/watch?v=3rcEszlB4RM&t=104s

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řeporyje - starosta Novotný je už podruhé odsouzený kriminálník. Naposledy dostal 200 hodin prospěšných prací na území Prahy, ne však v Řeporyjích. Bylo by zábavné, sledovat ho v parku jak sbírá psí bobky a ochranka se za ním přískoky maskuje.

   Generál Paton - Dlouhé roky americký fašista. Vzhlížel k Henrymu Fordovi, vůdci amerických fašounů. V boji se vyznačoval tím, že bezohledně hnal na smrt tisíce svých vojáků a amíkům to nějaký čas trvalo než si to uvědomili a vedení velkých operací ho zbavili. Když dostal schizofrenický záchvat, odjel do vojenské nemocnice a tam pěstmi mlátil zraněné vojáky a řval na ně, že za USA musí umřít. Když pak v roce 1945 vypracoval plán na znovu vyzbrojení zajatých německých vojáků SS a za jejich a britské pomoci ovládnou Evropu, bylo to moc už i na prezidenta USA a CIA milého Patona v květnu 46 odpravila. Když teď vidím v Plzni jak k tomu fašounovi musí vzhlížet nevinné děti, je mi jich líto.

   Vymazat
  2. Patton nebyl odpraven v květnu 1946, ale už v prosinci 1945 v Německu na silnici americkým náklaďákem, zemřel po několika dnech v nemocnici, údajně mu bylo pomoženo.

   O té srážce se dá mnoho dočíst, různé dohady, nicméně podivní okolnosti, zmizení řidiče, svědků, atd. I ten nabouraný cadillac co je vystaven v Pattonově muzeu ve Fort Knox, Kentacky, není ten pravý ořechový...

   Vymazat
  3. Nevím, kde jste sebral těch 300 padlých Vlasovců v Praze. Jedině pokud berete psychopata Novotného jako historický zdroj. Ještě bych tak věřil že jich bylo 300 na území Československa, tedy hlavně v bojích proti Rudé armádě a jejím spojencům na východě.

   Vymazat
 2. Další hanba - tentokrát dokonce BIS. Vypadá to, že Kalousek drží socany hezky pod hrtanem.

  Čtěte a přemýšlejte:
  " Výbor ve středu ráno vyslechl poznatky od ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky, ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a policejního prezidenta Jana Švejdara k informacím týdeníku Respekt."
  - co k tomuto více dodat? :-))))))))))))))))  Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/reakce-bezpecnostnich-slozek-v-kauze-s-jedem-ricin-byla-adekvatni-tvrdi-vybor.A200506_110823_ln_domov_ele

  OdpovědětVymazat
 3. Velice Vám děkuji za Váš článek a naprosto s Vámi souhlasím. Je jen nesmírná škoda a nespravedlnost, že těch nechutných a lživých zpráv Hřibů a podobných "....." najdeme všude - v ČT, na internetu ve zprávách na hlavní stránce a naše názory si můžeme přečíst jen mimo veřejně vydávané zprávy a jen díky odvážným, schopným a znalým lidem jako jste Vy. Tento článek by ale měli číst hlavně mladí. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, článek je vesměs výborně napsán. Se znalostí věci a jistě rezonuje s přesvědčení velké části našeho národa. Ale trochu mi vadí, že autor ani při této příležitosti se nezapomene obouvat do marxismu, a co považuji za zvláště velký úlet, je věta, kdy autor dává naroveň současné zrádce a kolaboranty se socialistickým školstvím. Nevím, kdy pan Koller chodil do školy, ale za socialistického režimu by něco podobného, co se děje dnes, opravdu možné nebylo.

   Vymazat
 4. Dobrý den.
  Možná, že je to mimo "mísu", ale doporučuji shlédnout jak Američané osvobozovali Prahu

  http://iprpraha.maps.arcgis.com/apps/MapJournal/index.html?appid=7b7eccf7075f4d23bf62b6b1d689aa3c

  a pak ještě něco o vzdělání a "zlatých devadesátkách za Jelcina" od Nikity Michalkova a také koronaviru. Je to s
  českými titulky. Také se tam hovoří o "vzdělávání na dálku", je to na 50 minut. Takže to chce čas.

  https://www.youtube.com/watch?v=JUTg_xipjO4&feature=em-uploademail

  Pěkný den.

  OdpovědětVymazat
 5. Jo, díky.
  Z osvobození Plzně jednu skutečnost, která se moc nepřipomíná: V armádě USA byla tehdy rasová segregace - některé oddíly byly čistě černošské. Když to zjistila plzeňská veselá děvčata, sesypala se na atraktivní černoušky, takže na ty bílé zbyly báby po přechodu, jaké dnes vítají migranty. Na základě toho začali vůdci USA armády považovat Čechy za rasově méněcenné, v čemž si s Němci dobře rozuměli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dle Wikipedie mají černoši penis až o dvě čísla delší než běloši. Není tedy divu, že dobře informovaná plzeňská děvčata dávala přednost černouškům.

   Vymazat
  2. bez srandy - někteří černoši byli americkou armádou odsouzeni za poměr s běloškou, to bylo přísně zakázáno. Objevily se i případy lynče mazi vojáky oškliví bílí záviděli statnejm černouškům pěkný holky.

   Vymazat
  3. Když přijeli amíci do již osvobozené Plzně /vedení Plzně již bylo v rukou plzenanů/, tak ti v první vlně, byli dobří,na ty lidé vzpomínali jen v dobrém,ale druhá vlna již dobytek. České k--vy se do plzně sjížděly z celé republiky i ze Slovenska večer byly tancovačky, kam čeští chlapci a černoši měli zákaz, ale děvčata byla srdečně zvána. V lese za Borami měli Američané sklady potravin a ošacení apod. to všechno jejich vojáci rozkradli a obdarovávali s tím hodná děvčata, ale i obyvatele které tím platili za drobné služby /praní, žehlení, různé opravy atd. Proto zbylo po nich tolik úesek a ošacení kterými se oblékali trempové. Moje babička také pro ně prala, tak jsem měl po ní mnoho košil, kalhot a kanady, mnoho konzerv /sušené mléko,suchary atd. Jiří plzen

   Vymazat
  4. Jo, moje matka mi to take vypravela a nektere jeji kamaradky tam jely az z Prahy.

   Vymazat
 6. Co jiného by měl vykládat, aby o těžce dobyté korýtko nepřišel. A teď se navíc ještě uvolnilo hejtmanství po Bernardovi, který hlavně neunese noční vlky vzdávající úctu padlým rudoarmějcům...
  Článek zaslouží čtení hlavně mládeží.

  OdpovědětVymazat
 7. https://cz.sputniknews.com/nazory/2020050511899962-moskvanka-loskovovadavydenkovova-volala-v-kvetnu-1945-rozhlasem-na-pomoc-prazanum-rudou-armadu-a-ne/

  OdpovědětVymazat
 8. OT: V ricinové době ministr zahraničí bez ochranky, a sám v taxíku?
  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020050611901307-ministr-petricek-mel-vaznou-autonehodu-taxikar-ktery-jej-vezl-na-miste-zemrel/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petříček si vezl rozkazy od nadřízeného Pocheho, ten je dostává rovnou z US ambasády jako soukromá osoba, Petříček tam přímo chodit nemůže.

   Vymazat
 9. Dovolím si takovou nestrannou poznámku.Snad mi projde. Za komunistů se tvrdilo(a to si dobře pamatuji), že naši vlast osvobodila Rudá armáda a Američané obsadili Plzeň a tam to kolem. Dnes se tvrdí, že Američané osvobodili Plzeň a Sověti obsazovali ten zbytek. Tak co s tím?

  OdpovědětVymazat
 10. Jen dvě dosti zasadní připomínky k textu autora.Když Američané příjeli 6.5.do Plzně,nebylo tam co osvobozovat,jelikož den před tím obyvatelstvo zcela zpacifikovalo Němce,kteří již ten den prchali bezhlavě na Západ.O tom,že následně zakázali Plzeňanům odjet na pomoc Praze se účelově nemluví.A dále-současná prolhaná a stupidní protiruská propaganda není na objednávku Německa,ale především USA,jejímiž jsme hned po "hrdém Albionu" největší slouhové!!

  OdpovědětVymazat
 11. Dělají ze sebe tak akorát debily. Rudá armáda podle nich přijela už do svobodné Prahy a navíc ještě pěkně nametená. Američané přijeli do skutečně již svobodné Plzně, ale nikdo jim to neksochtne. Padlých měli, na celém, jimi obsazeném území, 116, mimo jiné v důsledku přátelské palby, tedy v některých případech stříleli jeden po druhém a trefili se. Dechovou zkoušku jim asi tehdy nikdo neprováděl,takže snad byli střízliví a jenom vystresovaní. Hledat tady někde americký vojenský hřbitov je bezpředmětné, tak jsme alespoň vyprodukovali pomník "Díky Ameriko" to, že v tomhle případě není pomalu za co, nehraje roli. Družba je družba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nakonec ožralý řidič US army zabil i vlastního generála Pattona.
   Václav

   Vymazat
 12. Osvobození v případě americké armády je špatné slovo. Pokud někdo dojel od hranic do Plzně a nesvedl jedinou bitvu, nemůžeme mluvit o žádném osvobození. Můžeme mluvit pouze o obsazení, případně o dočasné okupaci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano základem bylo likvidování všech zásob, od potravin, pohonných látek, vozidel po textil.
   Vynikající pro obyvalelstvo zdecimované válkou.

   Vymazat
  2. Omyl, svedli bitvu o chebské letiště. Postříleli tam asi 40 zřízenců letiště a ještě štěstí, že to byli chebští Němci , tzn. nepřátelé.

   Vymazat
 13. Danke schön Ameriko ! Díky tobě většina z nás unikla spravedlivému potrestání za válečné zločiny, případně nám byly významně zkráceny tresty, aby měl poválečnému Bundeswehru kdo velet. Danke.

  OdpovědětVymazat
 14. I pan profesor Krejčí je zkušený, a moudrý člověk:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Profesor-Krejci-Kopanim-do-hrdinu-otevirate-branu-nove-valce-Petrickovi-pripravuje-noty-CT-Velke-zmeny-v-tajnych-sluzbach-pozor-622985

  OdpovědětVymazat
 15. A co havárie ministra Petříčka, nebyl to snad "pokus o jeho likvidaci?" BIS se zamyslí a určitě něco z nich vypadne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No je to asi hloupé, ale Dubčekův šofér vyvázl a Dubček skončil. Takže asi tak. Není Petříček něco jako Hitler?

   Vymazat
 16. Stále mně vrtají v hlavě dvě hesla. Jedno bylo něco jako "Deutschland, Deutschland über alles" a to druhé novější je "America First again". Jazyk je to sice různý, ale ideový obsah obou mně připadá naprosto stejný!

  OdpovědětVymazat
 17. Jenom mam dotaz....... fakt se nenajde v Řeporijich nikdo kdo by Novotnemu dal pres drzku ? Asi je to nejaka sracovska vesnice, to u nas na Valassku uz by mel drzku zmodralo....

  OdpovědětVymazat
 18. Past pro ty, kteří si mermomocí chtějí pokazit večer:

  https://www.barrandov.tv/rubriky/novinky/arena-jaromira-soukupa-se-vraci-uz-dnes-ve-20-50_9051.html

  Pan Soukup už neví, jak po jeho obrácení na tu správnou víru přitáhnout zpět znechucené diváky, a divné je, že ti další dva diskutující se k tomu divadlu také propůjčili.
  Debata s nácky není o pluralitě, s těmi se nediskutuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě jsem odešel od sledování TV Barrandov a konstatuji, že Soukup je v totální řiti s celou svou TV i se svými e-shopy. Zeman asi věděl, proč poslechl našeptávače z Číny a přerušil se Soukupem jakýkoliv kontakt. Soukup jede na konečnou, s lúzrem se rozumný člověk nikdy nespojí :-)

   Vymazat
 19. Vítězem 2.sv.války nebyl ani SSSR, ani západní spojenci nýbrž židé, neb se zbavili své "suché větve", ustanovili si Izrael s perspektivou dalšího všestranného rozvoje a podpory od OSN a sec-sakra na té válce vydělali a etablovali svůj, jimi tištěný dolar coby jedinou světu dominující měnu a navíc dostali do rukou ten propagandistický evergrýn holokaustu...
  Rusové a všeobecně Slované ztratili miliony jedinců ze svého nejkvalitnějšího obyvatelstva a nejméně 15 let života k obnově svých států a ekonomik...
  A protože hlavního cíle 2.sv.války-porážka a zmocnění se Ruska a okolí nebyla dosažena, pracuje se na ní usilovně i dnes...
  Od začátku 1.sv.války se tato věc neposunula o moc kupředu, proto se i po sto letech a všem tom mezitím prožitém nachází Evropa zase na začátku, jako po vypuzení trockistů z Ruska v r. 29 a proto se děje opakují sjednocováním Evropy za účelem jejího využití ke stejným cílům stejných loutkářů světa... celkem dobrý počteníčko :
  http://www.zvedavec.org/komentare/2019/11/8081-operace-nemyslitelne.htm

  OdpovědětVymazat
 20. Akce přepisování historie běží na plné pecky a čím více se blíží výročí osvobození Prahy tím více je zřejmé, že kulminace se blíží. Jinak už asi hodinu mám puštěnou veřejnoprávní Dvořákovic lžitelevizi, která stále stejně za naše peníze lže a lže a lže. Naprosto bezvadně a vzorně udržuje koronapaniku, aby se lidé ani náhodou neuklidnili a tím lépe zvládali tuto uměle vytvořenou krizi. Odulá Tvarůžková má naprosté sólo a za celou hodinu snad neslezla z obrazovky. Takže změna k lepšímu, čili přesměrovávání k pravdě zatím, nehrozí a palec dolů stále trvá. Pokračování zítra. Možná si někdo řekne, že tato snaha je zbytečná, jenže já bych chtěl zachytit ten okamžik a vypíchnout jej, kdy Dvořákovic lžitelevize začne převlékat kabáty a na to se velice těším. Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 21. Toz oz se blizí drohé osvobození spojencema jak to vidíme reálne ve svjete ale tade radijó opjet HAJLÁCI A KOLABORANTI nejhrobsího zrna a za tím stojí známá skvadra sionistó tvórcó ceskoslovenského reálného socialistického kyboco a chechtá se na plné gule a do teho ten bílé králík s hodinkama to je parodie az do té doby nez donde na lámání chleba dann ist aus........jak rékel profesor Klász......hezké jaro a ozijte si teho 9 kvetna na plno !!!!!!! P.S.

  OdpovědětVymazat
 22. Jo jo dobře pan Koller se s tím nemaže no tak teď se náckové z Prahy nebudou muset přepravovat do Plzně k ss pomníku to mají kousek.

  OdpovědětVymazat
 23. České loutky mají dálkové ovládání a už asi nemají volnost absolutně v ničem. Už ani možnost si sami vybrat dodavatele 5G sítě. Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči :-)

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/babis-a-pompeo-na-dalku-podepsali-deklaraci-k-mobilnim-sitim-5g-104523#seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=SdycER6NKjq-202005062003&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přitom dodávka 5G sítí je naprostá prkotina proti dostavbě jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Hádejte, kdo je asi bude stavět? Můžete jednou :-)

   Vymazat
 24. Americký převrat ve Venezuele ztroskotal. Názor:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020050611901632-americky-prevrat-ve-venezuele-ztroskotal-nazor/

  OdpovědětVymazat
 25. VIDEO „Koněv se v Praze střetl s SS,“ říká pamětník. A generál šokuje novou informací:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Konev-se-v-Praze-stretl-s-SS-rika-pametnik-A-general-sokuje-novou-informaci-596268
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Tituly_a_vyznamenání_Ivana_Stěpanoviče_Koněva

  OdpovědětVymazat
 26. JE SVOBODA SLOVA! Rikejte si co chcete, vladci vas beztak neposlouchaji. Piste si co chcete, mista zvlaste pro opozici, jako NOVA REPUBLIKA, je take dost. Nikdy se mluvenim a psanim kritiky v kapitalismu nic nezmenilo. Mluvte si, piste si, co chcete. Jsme radi, my mame moc a vase svoboda slova je docela dobry vtip! Tezko se nasmat necemu vice. JEN NEZADEJTE ZADNE CINY a nepiste o nich. Jsme spokojeni. DEKUJEME! Moc dekujeme. Vsechna ta vase svobodna slova nemaji cenu jednomu nedelnimu vydani Svobodneho slova za CSSR.

  OdpovědětVymazat
 27. Dotaz: Jak dlouho asi budou v Rusku udržovány památníky československým legionářům, kteří zalili krví Sibiř, Ural, Povolží a které se nacházejí v následujících 22 lokalitách:
  Бузулук, Верхний Услон, Владивосток, Eкатеринбург, Иркутск, Канск, Красноярск, Култук, Кунгур, Курган, Миасс, Михайловка, Нижнеудинск, Нижний Тагил, Пенза, Посольское, Пугачёв, Самара, Сызрань, Тюмень, Ульяновск a Челябинск. Na to, že tam legionáři nic dobrého nepřinesli, tak tyto památníky stojí dostatečně dlouho. Navrhuji Rusku, aby je strhnuli a převezli do nějakého neexistujícího muzea v nepřístupné tajze. Říká se tomu princip reciprocity. Za jednoho Koněva nevděčným Pražanům!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mluvíte o nevděčnosti Pražanů? Kde jste tu nevděčnost viděl? Znáte pražské pomníčky a hřbitovy s pohřebišti? Nejdřív se přesvědčte, a pak diskutujte.

   Vymazat
  2. 23:14
   Tyto pomníčky a hřbitovy s pohřebišti byly zřízeny uplně jinými Pražany. Dnešní pakáž je dehonestuje stejně jako sochu maršála Koněva. Tak se uklidněte. Nebo lépe udělejte si doma pořádek.
   Václav

   Vymazat
  3. Jako obyčejně, Václave 23:14. Řeč je o likvidaci sochy maršála Koněva, pomníku Vlasovcům v Řeporyjích, mizejících pamětních deskách. A Pražané nic. Salám je krájen po plátcích, chvíli, a šiška je pryč. Nestalo se, nestalo se nic.

   Vymazat
  4. 23:14
   Ta nevděčnost byla zřejmá na příkladu s dlouhodobě poškozovaným symbolem osvobození maršálem Koněvem. Nebyla to velká část pražanů, která tomu poškozování bránila. Proto Václave ty pražské pomníčky, a hřbitovy s pohřebišti by bylo od vás slušné rovněž vyjmenovat, aby i mimopražští měli možnost tam rudoarmějcům položit květiny. Hlavně aby se to nedozvěděla svatá trojka hájených, a bedlivě hlídaných ohrožených. Ti by je mohli, za přihlížení některých pražanů, přinejmenším "depozitovat" i mimo okruh své působnosti, když můžou rozhodovat o (ne)plnění mezinárodních smluv.

   Vymazat
  5. 23:14 tak tedy jinak, můžete nám zde uvést konkrétní příklad pražské vděčnosti za osvobození?

   Vymazat
 28. Nevím kde se to bere, ale má generace se v 60. letech běžně učila o demarkační čáře a o tom, že západní část ČSR byla osvobozena americkou armádou. Výše uvedené by si měli přečíst současní učitelé dějepisu, to aby objektivně přistupovali k výuce dějepisu a už nebyli mezi námi tací jako Novotní a spol.Pátá kolona německé potažmo americké rozpínavosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dle mého strýce byla na základě informací o pohybu amerických vojáků vyslána delegace, která průzkumnou jednotku US informovala, že Plzeň je osvobozena. Samozřemně si Plzeňané byli vědomi toho, že ustupující Německá armáda od Prahy by mohla městu uškodit. Proto chtěli aby US jednoty vstoupili do osvobozené Plzně. Což se také stalo.
   Ale Plzeň byla osvobozena svými občany!!!!!
   Další jednotky US se v Pzni chovali jako v dobytém nepřátelském městě. Ale to se netýkalo prostých vojáků, ale velení. To jsou vzpomínky již mrtvého pamětníka a bojovníka za svobodu Plzně.
   Václav

   Vymazat
  2. 23:10 potvrzuji. A nejen to, tuto informaci jsem vyslechnul jako učeň druhým rokem v "Odborném učilišti státních pracovních záloh", v předmětu "Společenské nauky". Psal se rok 1953! Měli jsme internátní ubytování s vojenský režimem dle A1.1, a skvělou stravou (tou dobou ještě běžel lístkový systém v zásobování potravinami, textilem a obuví). Rodiče z toho všeho vůbec nic neplatili, podle prospěchu jsme dostávali jakési kapesné. Zato jsme museli do zaměstnání nastoupit dle "umístěnky" s výběrem ze tří čtyř podniků (které měli povinnost zajistit bydlení) a tam odpracovat pět let pod pohrůžkou zpětné úhrady (27 800 Kčs) v poměrné části případného neplnění. Jak se ukázalo, tuto sankci nikdo neuplatňoval. Měl by to vědět i ÚSTR.

   Vymazat
  3. Pane 5.14, v ÚSTR zřejmě není nikdo, kdo v té době žil A VNÍMAL, nebo se poctivě učil nějaké užitečné povolání...

   Vymazat
 29. Mi se líbí Kollerovo vysvětlení fotografie z vítání ROA v Řeporyjích, které podvrhl skvělý proamerický historik Žáček z USTR. Je to stejné jako vědecké zhodnocení výsledku zkoumání délky skoku blechy, které jsou utrženy všechny nohy. Žáček soudí, že blecha neslyší.

  OdpovědětVymazat
 30. Je šílený,že včele stojí náckové jako Hřři­b,No­vottný­,Kollá­ř,TOP09,kte­ří vedou zahraniční politiku a Pettříček úmyslně mlčí v záloze jako další pohrobek nácků!Nebýt Rudé armá­dy,ne­exis­tuje­me!Ro­zumí­te,,­...ne­exis­tuje­me my češi"!!Ano,Praha si vybojovala statečně vítězství z velké části v ten daný okamžik sama,ale Rudá armáda pomohla s koncem osvobození hl.města a především vyvíjela tlak na němce z několika směrů od Děčína, Mimoně a východních Čech a tím pomáhalo Pražskému povstání a tím ovlivňovalo rozhodování velení nacistů co dál atd.!To ten k.o.k.o.t Hřibu či Novotný,Kolář neberou v potaz!Němec se třásl strachy s myšlenkou,že kousek od Prahy,za humny,jsou minimálně tři tankové armády,které mohou každým okamžikem vstoupit do Prahy.Nikdo na ně nechtěl čekat,takže podepsali s bojov­níky,­nádra­žáky,­civi­listy vyklizení města,ale bez tlaků Rudé armády by to nešlo ani náhodou!Navíc nikdo neříká,že,kdyby nebylo Rudé armády v okolí Prahy,Čech tak by povstalci Prahu dlouhodobě neubránili!Německo by do Prahy poslalo všechny Waffen SS z okolí na vyvražďění Prahy a letectvo na její vybom­bardo­vání,­zniče­ní!V žádném případě by Povstání neuspělo dlouhodobě bez Rudé armády a jejího tlaku na němce!Celkové velkohubé prohlášení Hřiba je ostudné trapné ohledně osvobození,musím se stydět!Stačí poděkovat slušně za pomoc nic víc!

  OdpovědětVymazat
 31. Je šílený,že včele stojí náckové jako Hřři­b,No­vottný­,Kollá­ř,TOP09,kte­ří vedou zahraniční politiku a Pettříček úmyslně mlčí v záloze jako další pohrobek nácků!Nebýt Rudé armá­dy,ne­exis­tuje­me!Ro­zumí­te,,­...ne­exis­tuje­me my češi"!!Ano,Praha si vybojovala statečně vítězství z velké části v ten daný okamžik sama,ale Rudá armáda pomohla s koncem osvobození hl.města a především vyvíjela tlak na němce z několika směrů od Děčína, Mimoně a východních Čech a tím pomáhalo Pražskému povstání a tím ovlivňovalo rozhodování velení nacistů co dál atd.!To ten k.o.k.o.t Hřibu či Novotný,Kolář neberou v potaz!Němec se třásl strachy s myšlenkou,že kousek od Prahy,za humny,jsou minimálně tři tankové armády,které mohou každým okamžikem vstoupit do Prahy.Nikdo na ně nechtěl čekat,takže podepsali s bojov­níky,­nádra­žáky,­civi­listy vyklizení města,ale bez tlaků Rudé armády by to nešlo ani náhodou!Navíc nikdo neříká,že,kdyby nebylo Rudé armády v okolí Prahy,Čech tak by povstalci Prahu dlouhodobě neubránili!Německo by do Prahy poslalo všechny Waffen SS z okolí na vyvražďění Prahy a letectvo na její vybom­bardo­vání,­zniče­ní!V žádném případě by Povstání neuspělo dlouhodobě bez Rudé armády a jejího tlaku na němce!Celkové velkohubé prohlášení Hřiba je ostudné trapné ohledně osvobození,musím se stydět!Stačí poděkovat slušně za pomoc nic víc!

  OdpovědětVymazat
 32. 22:35 Ruská trpělivost mě opravdu překvapuje, vždyť českoslovenští legionáři (Rusové jim dodnes říkají Běločeši) v Rusku loupili a vraždili, dokonce Kolčakovi ukradli carské měnové zlato, Británie jim velkou část pochopitelně zrekvírovala (údajně za lodní přepravu do Evropy), za zbytek si tu českoslovenští legionáři založili nejenom Legiobanku, ale koupili a postavili řadu objektů, o soukromých živnostech nemluvě. Sami potomci legionářů z toho již dnes nic nemají, po revoluci se jim do organizace vetřeli příživníčci neznámého původu, kteří je o vše připravili. No nic, na každého jednou dojde, i na ty, co jsou dneska masmédii tolik opěvováni.

  OdpovědětVymazat
 33. O Vlasovcích jsme se učili na základní škole. Věděli jsme, že byli rekrutováni z německých zajateckých táborů, kde byly nesnesitelné podmínky. Když jsem četl Švejka, myslel jsem, že se chtěli zbytkem vojny „prošvejkovat“. Teprve daleko později jsme se dozvěděli že ROA měla vlastní politickou agendu, kterou prosazovala možná drsněji než Němci.
  Učili jsme se i o tom, že Američané byli v Plzni a že existovala demarkační linie, aby si dvě tehdy spřátelené armády nedávaly omylem po hubě.
  Neučili jsme se o bombardování Prahy, Plzně, Klatov nebo Kralup, ani o koncentračních táborech.

  Pokud jde o Prahu a její povstání, jeho výsledek byl dán vojenskými a politickými tlaky, které byly mimo chápání stavěčů barikád.

  Vlasovci neobsadili Prahu, nevyhnali Němce z Hradu a radnice a nepředali moc Pražákovi a Smrkovskému. Šmrncli se po okraji Prahy a šupajdili na západ do amerického zajetí. Byl v tom pud sebezáchovy.


  V mediích se objevil článek o tom, že na pražských Olšanech jsou pohřbeni mnozí vojáci, kteří se se opili a následně zemřeli na různá zranění.
  Není o tom, co má v hlavě voják, který už nemusí mašírovat dál, protože válka skončila a on přežil. Asi by rád nějakou ženskou, o níž si mohl nechat během války jen zdát. A k tomu se třeba z radosti opije.
  Američané v Plzni měli vycházkové uniformy a silonky k obdarovávání místních krasavic. Hupsnout do čisté postele je jistě lákavější než spočinout někde na mezi s Rusem v bojovém munduru.

  Myslím, že si nedovedeme představit, co pro Rusko, kde byla každá rodina byla válkou postižena, znamenala Vlasovova zrada.
  Nemůžeme tedy očekávat nadšení nad provokací starosty Novotného.

  V roce 1998 jsem přeložil studii (http://www.britskelisty.cz/9805/19980519i.html), která byla zveřejněna na University of Alberta. Situace na Ukrajině byla politicky nesmírně složitá. Ukrajinci bojovali na všech myslitelných frontách.

  Naši politici se zaříkávají suverenitou, samostatností a sebevědomím.. Nějací Rusové nám nebudou diktovat. Jenže všechno má své meze, i ta suverenita.

  Prezident Zeman v rozhovoru v Radiožurnálu (https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dvacet-minut-radiozurnalu-rozhovor-s-prezidentem-milosem-zemanem_2005051730_ada) řekl:

  „Přál bych si, aby nám nikdo, když říkám nikdo, tak myslím nikdo, nemluvil do našich vnitřních záležitostí. Víte, že jsem mimo jiné nedávno citoval amerického velvyslance, který nedávno rozeslal dopis poslancům, a v souvislosti s digitální daní vyhrožoval odvetnými opatřeními českým firmám ve Spojených státech, takže my s těmito vnějšími tlaky musíme zacházet padni komu padni, ne jednoho protežovat a jenom druhého kritizovat.“
  Media to přešla. Je lépe nezahrávat si.

  Jiří Jírovec

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.