Reklama

sobota 23. května 2020

Snížit platy politikům?


Vladislav Černík
18. 5. 2020
Předesílám, že jsem proti takovému, podle populistickému řešení. V relaci TV Prima v ne 17. 5. 20 byla myšlenka snížení platů zopakována předsedou SPD T. Okamurou. Tento princip před časem aplikoval někdejší ministr financí Kalousek. V době hospodářské krize. Tehdy to oznámil se svým potutelným úsměvem: "... a vy přece víte jak si to dorovnat".


Ano, poslanec v době svého úřadování je někdo s velmi širokýmispolečenskými kontakty, s přístupem prakticky do všech sfér státu,i do soukromého sektoru, k nemalé třídě různých společenských a neziskových organizací. To si nikdo další, snad kromě byznysmenů, pokud si "přiotevřou" dveře nějakým "cíleným" sponzoringem, nemá. Poslanec má plat na úrovni vyšší střední třídy, takový jaký ostatně mají jeho kolegové v jiných evropských státech. Ale v širší společnosti je spíše odsuzován. Zde si troufnu říci, že jsem několik poslanců znal po delší dobu osobně a trochu jim mohl nahlédnout do jejich práce. Telefon jim zvoní tak od 6 hodiny ranní do někdy až 22 hodiny noční. Pracovní doba od pondělka do neděle, včetně. Od Nového roku do Silvestra.
Nevidíte-li ho v jeho, tedy ve svém, volebním kraji, pak to neznamená, že někde poloskrytě "odpočívá" na chalupě.

Vedení jeho politické strany či hnutí ho pořád někam prostě "vysílá". Poslanci jsou "viditelnou" tváří své strany či hnutí. Na nich záleží preference, od preferencí se odvíjejí volební výsledky a od volebních výsledků "žití" (nebo živoření) té strany či hnutí.

Pokud si vezmeme platy poslanců a senátorů, pak ve vztahu v ke státnímu rozpočtu (cca 1500mld Kč) se jedná asi o 1/1000 %! Čili žádná možná viditelná a použitelná úspora. Pro srovnání pokud by poslanci "pracovali" zadarmo, pak by za jejich uspořené platy bylo možné postavit celých 100 m dálnice, v nenáročném terénu.

U poslanců se již tolik nedává na odiv, že mají nemalé příspěvky své straně (a to z každé funkce, poslanec totiž z titulu funkce bývá vyslán do nějaké organizaci či nějaké dozorčí rady), jde řádově o deseti tisíce a mimo to jsou na nich žádány další sponzorské dary na stranické akce. Nemalé náklady jsou na automobil, jinak nelze zvládnout třeba 3 akce za den vzdálené od sebe
zhruba 100 km.

Jako "výživný" populismus zabírá, že poslanci neprodukují kvalitní zákony. Podle mne neštěstím parlamentu je jeho fragmentace, což vzniká primárně díky vůli voličů. Naprosto jiné voliče zaujme např. Kalousek, potažmo Pekarová a naprosto jiné T. Okamura. Pro prosazení zákona je potřeba oněch 51% v poslanecké sněmovně, čili oněch 101 poslanců. V praxi tedy na prosazení zákona se musí shodnout tak 3 - 4 strany. Na prosazení ústavního zákona 120 poslanců, což je např. referendum, tak 5 -6 poslaneckých stran. K tomu navíc budiž podotknuto, že nejsilnější politická strana u nás pracuje na tzv. oligarchickém principu. Řečeno ještě jinak, pokud by takové straně klesly třeba platy poslanců na nulu, tak je to schopen multimiliardář nějak pokrýt, což u jiných stran nemá obdobu. Pak se nedivme tomu, že účast ve volbách klesá, že kvalita zákonů je nezřídka kritizována třeba 60-70% voličů, právě proto je potřeba zákon o referendu, čímž by se "revidovala" ona fragmentace poslanecké sněmovny, kdy mohou projít jen zákony, které tzv. vyhovují všem (poslancům aspoň trochu), v praxi pak nikomu (z voličů).

Jak může v této situaci pomoci, kdyby se realizovalo snížení poslaneckých platů? Nijak, přesněji řečeno záporně. Může se, a to znatelně, zhoršit působení poslanců na jejich voliče. A výsledkem pak bude další zeslabení váhy strany v parlamentu. Zaznamenal jsem i takový názor, že by se poslanecké platy měly nějak navázat na minimální mzdu. Řekl bych, že to může způsobit jen jedině: zbrzdění růstu mezd u (platově) nižších skupin obyvatelstva. Podle mne by bylo účinnější navázat platy poslanců na platy soudců. Zde je svým způsobem zrcadlena kvalita soudních rozhodnutí v jednoduchém bonmotu: K soudu si chodíme pro rozsudek, nikoliv pro pro spravedlnost.

Snad závěrem je dobré připomenout, že, doufejme, politické působení tzv. „nejlepšího“ (naštěstí) již bývalého ministra financí se chýlí ke konci, tedy politickému. Nekopírujme proto jeho myšlenky.

23 komentářů :

 1. To se nám to pan autor rozpovídal.
  Až mě těch našich volených zástupců líto. Nerad bych jim sahal do svědomí, ale kolik z nich se své práci věnuje odpovědně s ohledem na zájmy svých voličů? Že jsou vytížení? Ano, někteří jsou vytížení až přetížení množstvím rozličných funkcí, mnohdy naprosto zbytečných.
  Nepotřebuji znát jejich pracovní dobu a vytíženost, k hodnocení plně postačí pohled na stav naší společnosti.
  Ať se podíváme do jakéhokoliv oboru, všude houšť a bída. Zákony, pod které se podepisují a které navrhují jsou na úrovní poznání dnešní doby? Osobně to vidím asi tak. Za špatně odvedenou práci řadový dělník zaplaceno nedostane. Poslanec, senátor či státní úředník ano.
  Každým okamžikem z našich daní mizí příliš vysoká část do nenávratna, bez jakéhokoliv užitku pro občana. O tom asi moc lidí v tomto státě diskutovat nebude. Názor se bude lišit pouze podle toho, kam j jak moc je daná osoba přisátá ....
  ABC

  OdpovědětSmazat
 2. Když se mají všichni uskromnit,tak všichni včetně poslanců,senátorů,vlády,soudců i prezident.

  OdpovědětSmazat
 3. Pamatuji časy, kdy se poslancovalo bezplatně, na základě čestné funkce. Tehdy zastupitelské orgány tuto zemi skutečně řídily, neuskutečňovaly pouhou koloniální správu. Prý to bylo všechno špatně a lékem měla být mj. finanční motivace zastupitelů k maximálním výkonům.
  Když si zrekapituluji uplynulých 30 let, když podebatuji s lidmi, nepřijde mi, že by se to výrazně pozitivně projevilo na stavu země, že by se lidem žilo lépe a byli by spokojenější. Něco by se tedy asi mělo změnit, ale co? Zkusit pokračovat zvyšováním finanční motivace? Řekněme, pro začátek, základním platem 200 tisíc? Nebo raději více a progresivněji? Nebo by bylo lépe jít zcela jinou cestou, aby konečně mohlo být zase zítra lépe než včera?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Řídit kolonii je pracnější a odpovědnější, protože krom lidu (na který se můžete vykakat) je tu odpovědnost a účtování kolonizátorům. Tak to konečně pochopte, že je to dřina a odpovědnost.

   Smazat
 4. Dobrý lobbing pana V.Č. za zvýšení platů poslaneckých nemakačenků, navíc v době koronakrize. Neotiskujte, prosím, dementní názory, kdejakého pisálka. To odůvodnění s navázáním jejich platů na platy soudců, odůvodněné zrcadlením se kvality soudních rozhodnutí, to se mu ale opravdu povedlo.
  Genderoid Česká republika (pod kuratelou EU)

  OdpovědětSmazat
 5. Nechme se ošálit krasořečičkama. Pokusme se zpřehlednit a omezit všechny příplatky. Podle mne jsou 1.na řadě různé placené komise, které vznikají jak houby po dešti (nedíváte se jsou navíc placené). Nejrozumnější by bylo, aby stát limitoval celkovou roční šumu pro Parlament a nechat pány politiky ať se mezi sebou o měšec poperou. O Senátu se nemusíme bavit, ten vyžaduje úplně jiné řešení. Vedlejším produktem zlevnění by bylo i zrychlení práce politiků a i redukce úředníků, možná i redukce papírování a razítkování.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, ale museli bychom pro mnohé "bývalé" politiky vytvořit hromadné ruční výkopy, protože na nic jiného by se nehodili. Už vidím příkop hluboký a Kalousek si stírá pot z čela mozolnatou rukou! Fascinující představa!

   Smazat
  2. 11:04
   Mám obavu, že zrovna on by to kočkování v parlamentu ukecal.

   Smazat
  3. 11:04
   Máme smůlu, ten by se z toho vykecal. V nejhorším případě by stál vedle příkopu opřený o lopatu a v příkopu by s krumpáčem kopal někdo méně vzdělán, jako já. Ing Nemo.

   Smazat
 6. Za čo majú vládni nenažranci v parlamente poberať 4.000 eur ?

  https://www.facebook.com/watch/?ref=saved&v=537691510202103 -

  OdpovědětSmazat
 7. Také to jednomyslně odmítli to jsou nápady peníze se mají ždímat z „lůzy".

  OdpovědětSmazat
 8. Málem jsem se rozplakal nad chudáky poslanci. Teď už se opravdu nedivím proč bendovic musí odírat omítku v bytě aby přežili.A kalousek si na vilu nahrabal asi v loterii.

  OdpovědětSmazat
 9. Řekl bych, že to je dobrý námět od SPD. Platy politiků, odtržené od reality většiny lidí, kteří je volí, je také odtrhávají od vnímání potřeb těch jejich voličů. To za jedno a za další, ten jejich nepodmíněný příjem, nezávislý na výsledcích jejich práce, na kvalitě života občanů, je pro ně demoralizující, opět odtržený od reálného života, kde bývá odměna závislá na kvalitě práce. A zde je další námět z SPD, odvolatelnost politiků referendem. Pokud dosáhne demoralizace politika a jeho zkorumpovanost extrémní úrovně, není možno celé volební období na jeho vyvádění pouze nečinně přihlížet, je třeba jednat. Proto se politici tak brání demokratizaci, referendu. Volme SPD. P.K.

  OdpovědětSmazat
 10. Stanovit jako čestnou funkci, žít můžou z refundaci mzdy civilního povolání. A europarlament totéž, a povinně přejít na bejlopasnou dietu, dokud jim jí chemizace dočista nevyhubí:
  https://pravyprostor.cz/zerte-brouky-vyhlasuje-nova-pokrokova-potravinova-politika-eu/

  OdpovědětSmazat
 11. Autor musí mít někoho z rodiny zaměstnaného v PS, jinak si nejsem schopen jeho soucit s tvrdě pracujícími poslanci vysvětlit. Kurva to jsou nářky, že by slabší povaha těmto upracovaným chudákům snad i přispěla nějakým finančním darem.

  OdpovědětSmazat
 12. Je téměř jisté,že autor tohoto článku patří mezi cca 25% jednoduchých "ovčanů",kteří se zůčastňují voleb do Senátu,totálně zbytečné instituce.Jak říká klasik:Blahoslavení chudí duchem,jichž je království nebeské!

  OdpovědětSmazat
 13. Není nám pomoci - všichni kradou ve velkém !
  https://www.arfa.cz/pan-vakcina-vraci-uder-monstrozni-stret-zajmu-ve-stinu-romana-prymuly-generala-valky-proti-koronaviru-spoluprace-velkymi-farmaceutickymi-firmami-za-miliardy-sokujici-reportaz/#.XsainkQza70

  OdpovědětSmazat
 14. Bohužel jsem plně tušil, jaké přijdou komenty.
  Nikoho nenapadlo ani trošku se zamýšlet nad tím, jaká skupina lidí by přišla do parlamentu po rapidním snížení poslaneckých platů.
  Milionáři, velcí restituenti!
  Jaká kvalita zákonů by přišla s tím, je nasnadě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vl. Černík25. května 2020 9:06
   Jestli jste tušil, jaké přijdou komenty, tak jste inteligentní člověk. Ale ani z nás nedělejte blbce.
   Pár těch milionářů je v parlamentu už dnes. Pokud by byl poslanecký plat, řekněme dvojnásobkem průměrné mzdy, bez dalšího nekontrolovaného tužkovného, studovného, ošatného, dopravného, ubytovného a dalších prebend, ale pouze náhrady dle zákoníku práce, potom by do toho nešli takoví, které více zajímají příjmy, než situace země. Ti, co by do toho šli, by také byli imunnější vůči korupci. Praxí již bylo vyvráceno, že vyšší plat zajistí větší odolnost vůči korupci. A bylo by na voličích, jestli by volili milionáře, nebo jim známé čestné lidi. P.K.

   Smazat
  2. 9:06 Ale oni tam nepotřebují být, oni je řídí. A to by nebylo možné za situace, kdyby práce poslance byla bezplatnou čestnou funkcí. Ať si vydělá na trhu práce.

   Smazat
  3. Pane Černík,
   tušil jste dobře, ale Váš závěr neodpovídá realitě.
   Lidé se zamýšlí nad spoustou věcí a jistě neopomenuli ani tu, kterou zmiňujete "kdo by přišel do parlamentu po snížení platů"?
   Já osobně tvrdím, že opět ti samí. Uvažujte se mnou. Dnes u nás není politická reprezentace hájící jinou ideu, než vlastní profit, nedej bože ideu suverénního národa. Máme tu "strany", které se staly firmami. Jejich cílem je obsazení řídících funkcí ve státě, za účelem "přerozdělování" státního rozpočtu a s tím spojenou maximalizaci vlastní provize. A to zcela bez ohledu na potřeby obyvatelstva.
   Máte pocit, že by se v našem státě nenašlo pár stovek obětavců, kteří by byli ochotni zodpovědně se věnovat řízení státu za mzdu .. řekněme i třetinovou? Víte, nejsem snílek, ale stále doufám, že mezi námi žije spousta chytrých a morálních lidí, kteří by položili ruku k dílu ve prospěch nás všech, což dokazují každodenně svoji poctivou prací. Bohužel stávající systém takové lidi v řídících funkcích nepotřebuje. Ti jsou dobří v terénu. V poslanecké židli musí sedět drtivá většina morálně pokleslých a úplatných. Jinak není možné, aby se do našich zákonů dostali takové prasečiny, které tam jsou.
   ABC

   Smazat
 15. Skutečně jsem poznal několik poslanců, ale i senátora. V poslaneckých dnech jsme jednoho poslance jménem Josef navštěvovali a žádali o pomoc v zastupitelstvu města, kterého byl také členem. Nikdy nám však nepomohl, aspoň jsme to nepoznali. Byl to dokonce sociálni demokrat, obhájce neprivilegovaných. Po skončení mandátu se však z jako obhájce neprivilegovaných stal sám privilegovaným. Zde v místě bydliště se představil okázale jako jeden z nejbohatších občanů města (honosnou vilou) a svým nejbližším zabezpečil podmínky k podnikání. Před tím, než se přidal k soc. demokratům opustil KSČM a dokonce se vzdal i titulu RSDr. Prostě parazit bez tváře.

  OdpovědětSmazat
 16. Že by bylo v Česku tolik lidí, kteří se o tak pžetěžkou práci až bezohledně rvou? Tak to jsme skutečně pracovitý národ.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.