Reklama

pondělí 4. května 2020

Sociolog Hampl o pomníku vlasovcům: Je to krok k oslavě všech esesáků

Sociolog Petr Hampl
Petr Hampl
4. 5. 2020   Sputnik
Český sociolog Petr Hampl varoval, že stavba pomníku vlasovcům může v konečném důsledku vést k adoraci nacismu. Památní desku členům Ruské osvobozenecké armády nechalo minulý týden v Řeporyjích umístit vedení městské části v čele se starostou Pavlem Novotným (ODS).Pražské Řeporyje mají od čtvrtka památník tzv. vlasovcům. Tvoří ho třímetrový kovový stožár s drobnou plastikou na vrcholu v podobě sovětského tanku, na kterém leží německá vojenská helma. Plastiku radnice získala od „významného, ale neznámého autora“. Některá média spekulovala, že daným autorem může být David Černý.

Proti pomníku vlasovcům, který byl umístěn pouze několik týdnů po zbourání pomníku maršála Koněva v Praze 6, se ohradilo ruské velvyslanectví. Proti tomuto záměru se ale vyslovila i řada českých osobností.

„Ano, vlasovci mají dvojí tvář. Je pravda, že pomohli zachránit Prahu. Ale je také pravda, že předtím dlouhá léta byli zrádci své vlastní země, a teď je samozřejmě otázka, zda se vykoupí několikadenním, doslova několikadenním, jednáním pozitivního typu, a zda se zapomene na jejich vlastizradu. Já si myslím, že by se zapomínat nemělo,“ uvedl loni v listopadu prezident Miloš Zeman.

Sociolog Petr Hampl poznamenal, že odhalení pomníku může být prvním krokem k oslavě příslušníků SS.

„Pomník v Řeporyjích. To není ‚jen‘ o vlasovcích, to je krok k oslavě všech esesáků,“ napsal na svém Twitteru.

Vlasovci byli sovětští občané, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do kolaborantské ozbrojené formace Ruská osvobozenecká armáda (ROA), která byla vytvořena nacistickým Německem, a dopustila se páchání válečných zločinů. ROA od začátku roku 1945 bojovala na straně nacistického Německa, ale na konci války se zúčastnila pražského povstání, Prahu však do kapitulace německé armády ve městě a vstupu Rudé armády opustila.

Dříve česká média informovala, že řeporyjský starosta Novotný dostal policejní ochranu, stejně jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). S odkazem na nejmenované zdroje týdeník Respekt napsal, že Hřiba a Koláře se může pokusit otrávit příslušník ruských tajných služeb, který do země přicestoval s diplomatickým pasem a ricinem v kufru. Rusko tato obvinění důrazně odmítlo.

Kolář nechal v dubnu odstranit pomník maršála Koněva, zatímco Hřib přejmenoval náměstí, kde stojí ruské velvyslanectví na počet zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova. Hřib loni odmítl po rekonstrukci Staroměstské radnice vrátit pamětní desku, která připomínala pomoc Rudé armády pražskému povstání.


43 komentářů :

 1. Zajděte se podívat do Mariánských lázní na tzv. vojenský hřbitov. Tam se valí zvlášť esesáci pod pomníky pěkně s hodnostmi na pečlivě udržovaném místě a místo aby smrděli na prasečím hnojišti mají vedle wermachťáků už léta svoji část hřbitova. Tak kdy začala adorace fašismu? Já myslím, že hned počinem "umělce" Černého zamazáním tanku růžovou barvou v Praze. Navíc neni dne aby v televizi na některé stanici nešly dokumenty o Hitlerových mužích, Hitlerových leteckých esech, Hitlerových generálech, hitlerových zbraních a podobné oslavné pořady. Že to neni cílené? Tak proč nemáme stejné dokumenty o Francouzkých vojácích DeGaula, Britských bojovnících v Africe nmaší armádě v SSSR atd?

  OdpovědětVymazat
 2. Tento stát selhává ve všech myslitelných oblastech. Zvednete pravou ruku a máte průšvih, postavíte pomník válečným zločincům a zrádcům a máte policejní ochranu.

  OdpovědětVymazat
 3. To je fakt strašné co se děje objednal jsem si knihu z levných knih nemohl sem ji prolistovat. Tak tam psali jak se měli Češi v protektorátu skvěle. Ještě postaví nějaká proti Česká s...ě pomník tatíčkovy heydrichovi nebo tomu „správnému" Čechovi z Karlových varů.

  OdpovědětVymazat
 4. Ono je o s temi hrdiny vubec tezke. I v Rusku cast mlade i starsi generace (v Petrohradu) vnima Vlasova jako bojovnika proti Stalinovi. A ne vsichni prislusnici SS a NSDAP byli zlocinci. Co s tim p. Hampl?

  p.s. Co takhle misto staveni pamatniku "konjukturalnich hrdinu" stavet pamatniky utrpeni?

  OdpovědětVymazat
 5. Miloš Zeman.se vyslovil k Vlasovcům příliš opatrně a ve skutečnosti celou věc zcela nemístně relativizoval.
  To, že několik Vlasovců se na poslední chvíli v Praze rozhodlo opět zbaběle zradit, jen v obrácenem gardu, nemůže přece znamenat, že měli druhou tvář.

  Až do konce měli jenom jednu tvář, tvář zbabělců, vlastizrádců a bezpáteřných bestií.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 29.4.1945 v obci Salaš na Uherskohradišťsku zavraždili němečtí nacisté ve spolupráci s Vlasovci dvacet občanů této obce. Den před osvobozením této obce je postříleli jako divou zvěř. Těmto zabijákům staví v Řeporyjích památník a prezident republiky v nich téměř vidí hrdiny, kteří se zasloužili o osvobození Prahy. Ze Salaše vám vzkazuji, že to byli a zde na Slovácku vždy budou vrazi našich spoluobčanů. V Praze si ty Vlasovce a třeba i německé nacisty oslavujte jako osvoboditele.

   Vymazat
  2. 13:20 Nemáte pravdu. Mezinárodní vojenský tribunál v Norimberku prohlásil Waffen-SS za zločineckou organizaci. Jinými slovy - všichni členové vojsk SS byli označeni za zločince.

   Vymazat
 6. Vlasovci pod vedením generálmajora Buňačenka "vítali" spojence hned po vylodění v Normandii, kdy jich stovky, možná i tisíce zastřelili. Toto svinstvo s oslavou vrahů spojeneckých vojáků by si neměla nechat líbit ani dnešní vláda USA! Jinak můžou vzít rovnou buldozer a ty tisíce válečných hrobů v Normandii prostě zavorat!
  A kritizovat tehdejší us - armádu, že Vlasovce pak za tato zvěrsta vydala do rukou sovětů, kteří na tom byli stejně? To může už opravdu dnes jenom nějaké opravdové neoliberálně-fašounské hovado!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi se Buňačenkův boj proti spojencům Novotnému líbil. Přemýšlím, jak by se mu asi vedlo, kdyby se jako Žid dostal do rukou právě Vlasovcům...

   Vymazat
 7. Když jsme mistry na likvidace pomníků a přejmenovávání ulic, tak očekávám ještě další projevy vděčnosti, např KarlsBad, MarienBad či Ęger a sem tam přidat nějakou sochu utlačované menšiny.

  OdpovědětVymazat
 8. V Novém Benešově (u Ostravy) dostávali příslušníci německé menšiny sloužící ve Wermachtu penze od Německa. To jsou jediní občané Československa, kteří sloužili ve Wermachtu. Čechům Němci nevěřili a snad proto se snažili dokázat loajalitu říši svou vojenskou výrobou, která běžela na plný plyn a byla použita převážně na Východní frontě. Bojové vojenské jednotky z výše uvedeného důvodu Protektorát B u M neměli. Ty měli snad všechny ostatní národy Evropy od Itálie po Slovensko až po Nizozemsko. V Dánsku toto zakázal tehdejší monarch. Tj. 2. svv byla válkou Evropy, vedené Německem proti SSSR.
  Takovýto zločin proti Rusku jsme v tom století zopakovali již podruhé, také naši Legionáři působili v Rusku pozitivně jenom na počátku, jejich ústup na Vladivostok vzpomínají Rusové se skřípěním zubů. Přesto povolují stavění památníků pro tyto, pro ně, běločechy. I přes tyto křivdy nás považovali po dlouhou dobu za své přátele, dnes díky těmto budiškničemům, a jak psal Gorkij "zbytečným lidem" (rusky také něgoďjaj) spíše skřípou zubama. Za sebe se omlouvám a vzkazuji všem, že Češi jsou jedním z nejlepších národů Evropy, převyšujících "západní" průmer a že Česká r. je dobrým místem k žití i v době Corona viru. Promiňte přátelé a děkuj, včetně maršálovi Malinovskému, který s 2. Ukrajinským frontem a rumunskými jednotkami osvobodil ves, kde jsem vyrůstal. Ani tam nemá památník, i když tam měl velitelské stanoviště.

  OdpovědětVymazat
 9. A co na to obyvatelé Řeporyj? Přece nejsou všichni tak blbí, aby věřili svému starostovi. Nemaj z toho nějaké mindráky, že svým (ne)postojem se na tom pomníku podílej?

  Ale asi jako dříve, nikdo si netroufne, přece bude chtít půjčku na barák a dítě na vysokou školu, a aby ho nevyhodili ze zaměstnání, teď se bude dost propouštět.

  Nejsme jako oni...

  OdpovědětVymazat
 10. Je jistě zvláštní perverzí to vydělení se Prahy od ostatních Čechů v příklonu Pražáků k nacismu. Asi již vymřela většina těch, co s jásotem zdravili příjezd Adolfa Hitlera do Prahy 15.3.1939, co ronili nejupřímnější slzy a naříkali nad teroristickou vraždou hrdlořeza extratřídy pana Heydricha, co oslavovali den, kdy Židé museli nosit žluté hvězdy a oni mohli rabovat jejich byty a obchody a pak s radostí si oddechli, když Židy v dobytčáku odváželi do plynu v Osvětimi. Ale jak je patrné, nemalá část jejich potomků zůstává věrná odkazu Adolfa Hitlera a jeho soukmenovců, německých nacistů a jejich pomocníků. Jinak by jistě nebylo množné strhnout pomník osvoboditele Prahy Koněva a místo něj postavit pomník nacistické armádě, spolupracující s nacismem proti ostatní Evropě - vlasovcům. Kdepak asi v Itálii se najde pomník Musoliniho,kde na Slovensku Tisa, kde ve Španělsku Franka, to snad jen v Polsku oslavují nacistu Pilsudského - velkomožní páni! Svržení Koněva, který symbolizoval porážku nacismu, je znamením, že Pražané zase jsou nebo se znovu stali nacisty??? Nedovedu si představit svrhávání Ježíše Krista z křížů, ale vnímám to jako stejný zločin. Je to hnus nebo hnis Prahy? Jsou to nelidští parchanti prahnoucí po hromadách mrtvých, co takto konají, nacisté nad nacisty?
  Pane Babiši! Hledáte místo pro výstavbu centralizovaných budov pro vládu a hřibovitý SATAN VYDÍRÁ VLÁDU, OBČANY A PRACUJÍCÍ! Zeptejte se v některém jiném městě, zda by takový pozemek pro výstavbu vládní čtvrti neměla a přestěhujte vládu mimo Prahu. Ozdraví se stát, obrodí se národ a pokud by se to Pražanům nelíbilo, je možné udělat i hranice a obehnat město ploty a zdmi, jak je budují v USA či v Izraeli. A pro prezidenta je tolik krásných možných sídel mimo Prahy a dokonce i mimo Lány.¨
  Pane Babiši,z toho neonacismu v Praze se národu dělá zle a brzo asi vyvstane otázka, čemu dát přednost: zda nacistům, nebo národu, který chce být věren humanismu Masaryka, když Pražané chtějí být věrni hyenismu nacismu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blbe, jásotem Hitlera vítali pražští Němci. Čeští obyvatelé naopak svírali pěsti, plakali. Jsou na to fotografie, bohužel jen neznám názvy těchto skutečně historických knih. Myslím, že jich můžete objevit dost. A to i tady, pláč, smutné výrazy obličejů, sevřené pěsti zde jsou znakem vítání, co marmeládo? To platí i pro ostatní pomlouvače.

   https://www.ustrcr.cz/uvod/doba-nesvobody-1938-1945/tri-osudove-breznove-dny-14-16-brezen-1939/

   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2019/03/17/tezce-politicky-nekorektni-dejepis-breznove-idy-1939/

   Pokud si upravíte JEN část historie, jako byste ji pak už neznal vůbec a pak si už jen vymýšlíte "souvislosti", byť třeba s "dobrým úmyslem". Papouškujete poslušně "neoliberální" školní i historické mýty a výmysly, které se vám hodí. Neonacizmus kvete všude, po celé Evropě, ba převážně na "venkově" (!), do hlavních měst, či jiných center se sjíždějí především na akce, tak se laskavě nenechte "plést".

   A jedno vím zcela určitě, vy papriko, když si zvolíte nové hlavní město, a to bez území Prahy současné, do dvou let z toho bude Praha číslo dvě, to co kritizujete, se vším všudy a možná ještě v horších variantách. A pak uvidíte, kolik Kolářů, Hřibů (Moraváka), Kalousků a dalších takových na tom "čistém" venkově máte! Vaše plácání uráží hodně lidí, kteří mají jedinou vinu, že bydlí v Praze. Stále s tím, zřejmě vy, otravujete a myslíte si, jak je to silné. Není. Začít se musí jinak a na správném místě. U vás při volbách, aby se do Prahy nedostávali právě takoví jako Hřib, Kalousek a mnoho dalších "venkovských balíků". A to vám píši přesto, že nebydlím v Praze. Protože tím vším urážíte každého poctivého člověka.
   Píši vám to přesto, a nebo právě proto, že mám podobné názory na zločiny války. Vy je totiž zkreslujete, ponižujete.
   Použil jsem na sebe hodně nezvykle silná slovní vyjádření ve sprostém a přímo vulgárním smyslu, a nestydím se za to, protože takoví "lidé" mne štvou.
   Ostatním diskutujícím se omlouvám.
   Vám ne.

   Vymazat
  2. Děkuji vám za vyčiněné "levity". Ale zřejmě ti "dobří Pražané dávno vymřeli", jinak by si nevolili ti současní do svého vedení gaunery a politické zločince. Není to zdaleka poprvé, co lidství u Pražanů vyhaslo, kdysi přišel Praze vrátit čest a slávu Jan Žižka. Ano, v Praze byli i stateční lidé, ale to jak se chovají zástupci současných Pražanů dává plně právo na můj, byť provokativní názor. Nevidím, že by někdo z Pražanů hájil dnes humanitu, naopak všude čtu a slyším, jak ten nacismus jim přirostl k srdci. No a jaký krám, takový pán.
   Pokud byste byl inteligentní, tak byste poznal nadsázku toho, co jsem napsal, abych popíchl myslící Pražáky k zamyšlení, zda je potřeba tolik ostudy dělat českému národu - už jen šlechtěním pražské kavárny, podsvinčat přisátých na cecíky kapitální (-listické) svině - kulturtrégři!
   Milí Pražané, probuďte se, pokud chcete přežít Vy a Vaše děti (vím, že dáváte přednost psům!), budete muset se vrátit k lidství, k antirasismu, antinacismu a sociálnímu cítění. Bude to pro vás pracné, ale český venkov není vinen tím, že jste se nechali strhnout do bahna diktatury kapitálu! Tak hodně zdaru do nápravy mravů a nebo umírání!

   Vymazat
 11. Jakákoliv "čuňárna" proti Rusku nebo Číně je českých médiích dobrá. Jen ať vláda přestane platit neziskovky a hned budeme vědět odkud vítr fouká. Je skupina lidí, která jen plácá nesmysly a lidi na to přispívají daněmi.

  OdpovědětVymazat
 12. Kdybych žil v té době a bydlel v Praze a měl tam rodinu, tak bych byl rád, že vlasovci pomohli, kdoví jak by to jinak dopadlo a že bojovali proti Stalinovi, třeba chtěli, aby Rusko bylo demokratickým státem, což do dnešního dne není, bohužel, nedivím se, že ukrajinští vlasovci bojovali proti Stalinovi, který tento národ vyvražďoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:16 Bojovat po boku Hitlera za demokratické Rusko. To je jeden z nejlepších vtipů z poslední doby. Radši se ani neptám na váš názor na třetí říši.

   Vymazat
  2. 17:16 jak se projevuje,že Rusko do dnešního dne není demokratickým státem?
   Rozepište se.Nevaž se,odvaž se.
   A zkuste pečlivě studovat abyste nepsal takové výblitky.

   Vymazat
  3. Tak se zeptejte těch, co povraždili "nedaleko" od Prahy. Jste prostě ostudou národa. Nepleťte se do historie a politiky, které tu komentujete jako školák, "dokonalý" produkt zdeformovaného školství.

   Vymazat
  4. Vlasovci jsou ROA . Ne UPA.

   Vymazat
  5. Unknowne 17:16, ono je zapotřebí vzít v úvahu, že kariéristé existují v každé době, když si, například, povšimneme, kdo a proč štval Slováky proti Čechům a kdo, na základě toho, dělal "kariéru". Jisté je, že ztratily na tom národy oba. Domníváte se, že na tom nejsou podobně Bělorusko a Ukrajina, možná i další, třeba i národy bývalé Jugoslávie?
   K oněm "Vlasovcům", tedy ROA. Spousta vojáků Rudé armády zajatých zejména počátkem války dostala na vybranou - buď do ROA, nebo i s pohrůžkou, do hrůz zajetí, kdy Velkoněmecká říše vůči zajatcům z Rudé armády nerespektovala válečné právo co do jednání s válečnými zajatci a při krytí jejich životních potřeb. Zprvu se zdůvodněním, že jejich uniformy a hodnostní značení není mezinárodně registrováno a uznáno, takže podle mezinárodního práva jde o bandity. Proto byly obnoveny vojenské hodnosti i hodnostní označení shodné s armádou carského Ruska, které zůstává dodnes. Co do německé praxe zacházení s vojenskými zajatci se nic nezměnilo. Vůči zajatcům západních armád bylo válečné právo v zásadě respektováno, s výjimkou případů, kdy mezi nimi byl zjištěn občan z Němci obsazené země. Ti byli bráni za zrádce ...

   Vymazat
  6. Mezi vlasovci bojovali všechny národy SSSR, včetně Ukrajinců. V té době informovanost o zvěrstev nacistického Německa byla téměř nulová, věřím, že pro mnoho utlačovaných lidí v SSSR, byl Hitler výtaným spojencem. Uznávám, že z dnešního pohledu, je těžké pochopit tyto lidi, že se přidávali k Německu, ale dříve byla jiná doba a hlavně nebyla informovanost a tvrdit, že Rusko je demokratický stát, to snad může říkat jen nějaký komouš.

   Vymazat
  7. Chci dodat ještě toto, jeďte do Ruska a připomeňte si 21.8.1968 transparentem na Rudém náměstí, budete zadržen a uvězněn, takhle se pozná to vaše demokratické Rusko!

   Vymazat
  8. 17:16 Záběry kde Ukrajinci vítali wehrmacht květinami jsou dostatečně známé. Stejně tak je známé, že poměrně rychle vystydli. Tehdy, stejně jako teď, jim západ štěstí nepřinesl. Teď jernom nemusí mít na hrbu nápis OST, protože se to pozná jinak.

   Vymazat
  9. Vlasovci nebojovali proti Gruzínci Stalinovi! Vlasovci se přidali k nacistickému Německu a bojovali za rasismus, nacismus, plynové komory, sadismus, masové vraždění. A víte, že takové jednotky na podporu SS a Wehrmachtu poslalo také Slovensko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Španělsko, Itálie - oslavujte tedy i fašismus, Tisa, Musoliniho, Franka, chorvatské ustašovce.... Tak dopadá Svět, ve kterém civilizace zabila kulturu a humanitu a tak skutečně naděje zůstává jedině na Východě, kde sice civilizačně nejsou "up to date", ale zato jde o kulturní národy. A nevím, mně je milejší Bethoven, Smetana, Čajkovský, Puškin, Twain.... než mobilní telefon. Bohužel nositelé civilizace kulturu vymazali jako brak minulosti! Jinak by tolik hovadin od civilizovaných nebylo ke čtení ani na NR.

   Vymazat
  10. Idiote 6:27 a 7:01, prosím běž se učit, to co roníš v této diskuzi je prostě hrůza. To je vidět to zdegenerované multikulturní inkluzivní školství.

   Vymazat
 13. Havlofašismus ve své nahotě!
  Nic si nenalhávejme, pokud dostanou havlofašouni příležitost, skončí jejich oponenti jako v Oděse.

  OdpovědětVymazat
 14. Vše je hlavně problém voličů. Chybu udělá každý, ale jenom blbec ji opakuje, tak uvidíme příště.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18.31 Mimochodem, kolik už bylo voleb po převratu 1989?

   Vymazat
 15. Co nám tímto ti pražští cajzlové (novotní s hřiby a koláři všelikými) vlastně říkají?
  Mimo jiná sdělení to bude i ukázka metody Overtonova okna ve veřejném prostoru.
  Že totiž to, co bylo ještě včera morálně nemyslitelné, se zítra stane neoddiskutovatelným skutkem.

  OdpovědětVymazat
 16. U Ostravy je Dolní Benešov...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den.
   Ten Dolní Benešov je sice "u Ostravy", ale jinak je to u Hlučína, čili "na Prajzké". Je tam stále letiště, dříve Svazarmu, nyní ani nevím, jak se tomu říká. Ale paragáni tam skáčí pořád. Jedna parašutistka se stala obětí toho vraha, co postřílel ve FN Poruba 8 lidí. Střelil ji na vozíku přímo do čela. Tady na Ostravsku bylo všeobecně známé, že "když jabko, tak rajské, když babu, tak z Prajzké". A dříve se také Hlučíňákům říkalo, že "berou důchod od Hitlera", což byla ovšem pravda. A ještě taková malá douška. Hitler chtěl postavit letiště také na Pradědu u Petrových kamenů. Naštěstí to již nestihl. To nám říkala pracovnice Infocentra, když jsme byli na PVE Dlouhé stráně. Jak se říká: "Ostravsko je kraj razovity."
   Pěkný den.

   Vymazat
 17. K čemu jsou nám protesty, když vláda mlčí, prezident mlčí. Samozřejmě, že nemlčet neznamená pouze tento čin slovně odsoudit, ale tu ostudu sundat, sešrotovat a organizátory potrestat. Přátelé, prohráváme. Na údery nepřátel jsme si zvykli, ale nečinnost představitelů státu, to jsou rány z vlastních řad. Po kolikáté již a kolikrát ještě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je židovská anekdota/moudrost a ta končí takto... proč jste mu nic neřekl, když vám tak sprostě nadával? Zatím co on mně nadával, já jsem mu cigaretou vypálil tři díry do gumáku:)
   Koukněte se na preference, čím víc prasečin šmejdi vyvádějí, tím víc jim klesají preference.

   Vymazat
 18. Jestliže stále EU oficiálně označuje nacizmus za krutý a zločinný systém, tak proč EU mlčí? Měla by to být jejich povinnost ozvat se proti tomu.

  OdpovědětVymazat
 19. https://megazpravy.cz/nigel-farage-europskej-unii-vladne-nemecko-video/

  OdpovědětVymazat
 20. Politicky vzato, PRAHA se chova faisticky. Jen PRAZACI jsou lidi, v CZ jsou to nadlidi, ta spravna rasa. Neni proto divu, ze staveji pominky VLASOVCUM, sobe za ziva je postavit si jeste netroufaji.

  OdpovědětVymazat
 21. https://pravdive.eu/news/200628/rekneme-jasne-ne-pokusum-o-zneuzivani-udajne-pandemie-prohlaseni-predsedy-narodni-demokracie-k-superkrizi-4-kvetna-2020

  OdpovědětVymazat
 22. Tak na ten "pomník", jak vypadá - by měla stačit obyčejná flexa...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...ale co s ním po tom? Z čeho to je, z bronzu?

   Vymazat
 23. Je evidentní, že Vlasovci se chtěli jen probít k Američanům. Němci v Praze se nechtěli vzdát. Vlasovci je už nechtěli poslouchat. Věděli, že je konec, tak chtěli jen k Američanům. O Prahu vůbec nešlo, kdyby byli na poli, postupovali by stejně. Vycítili poslední možnost, jak se zachránit tím, že budou u Američanů co nejdříve. Nic víc.
  Němci nás okupovali, vraždili, zničili prosperující I. republiku. Francie a Anglie nás zradily. Sověti nás od těch německých a vlasovských zrůd osvobodili. Patří úcta všem padlým a poděkování přeživším a památník se sochou Koněva vrátit na své důstojné místo.

  OdpovědětVymazat
 24. Němci by se měli všem navždy omlouvat, že rozpoutali a vedli dvě genocidní světové války, že způsobili tolik utrpení nevinných lidí.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.