Reklama

čtvrtek 14. května 2020

The Guardian: NATO by mohlo zůstat bez letů nad Ruskem kvůli umíněnosti USA ...

Alexej Bukatkin
14. 5. 2020      politexpert
Britský list The Guardian zveřejnil článek o vystoupení USA ze Smlouvy o otevřeném nebi. Žurnalisté zdůraznili, že tento krok je pro bezpečnost Washingtonu a celého světa krajně riskantní. Překlad materiálu (do RJ, pozn. překl.) poskytl list PolitRossija. V článku je upřesněno, že hlava Pentagonu Mark Esper a státní tajemník Mike Pompeo usilovně podporují vystoupení Spojených států ze Smlouvy o otevřeném nebi. Nicméně evropská strana zastává zcela jiný názor – politici i experti jsou přesvědčeni o nutnosti zachování této smlouvy.

Platnost dokumentu značně snižuje rizika vzniku možného válečného konfliktu. Jak se v Evropě předpokládá, tato smlouva je garantem stability ve vztazích atomových velmocí.

Novináři The Guardian zdůrazňují, že odstoupení od smlouvy zavře pro USA nebe nad Ruskem, avšak pro RF nevzniknou překážky v leteckém prostoru USA. Jsou také přesvědčeni, že v důsledku přerušení smlouvy se evropské země ocitnou ve velmi nevýhodné situaci. Právě proto experti EU požádali RF o prodloužení plnění tak důležité smlouvy.

Podotkněme, že nyní letadla NATO aktivně využívají možnost létat v leteckém prostoru Ruska. Ovšem kroky Washingtonu mohou vyprovokovat nenapravitelné následky. Aliance předpokládá, že v případě přerušení smlouvy by Rusko mohlo vytvořit nevýhodné podmínky pro pokračování platnosti smlouvy.

Pro Novou republiku vyhledala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

12 komentářů :

 1. Tak jo je třeba izolovat usa od Evropy nemají tady co pohledávat ať je Rusko zmáčkne šílence.

  OdpovědětSmazat
 2. http://www.zvedavec.org/komentare/2019/04/7877-nato-70-vyroci-nejvrazednejsi-a-zakonne-organizace-na-nasi-planete.htm
  Tato zločinecká organizace bude zrušena jaku EU !

  OdpovědětSmazat
 3. USA jen pokračuji v ukončování více podobných smluv,dohod,co asi mají v úmyslu si každý domyslí.V současnosti USA mají tolik špionážních družic,že náklady pro špionážní letouny AWACS můžou ušetřit.

  OdpovědětSmazat
 4. Jak to ti američani dělají? Donutili Slováky za 42 miliard korun modernizovat letectvo staršími stíhačkami než mají v současnosti!?!
  Zatímco F-16 šly do výroby v roce 1973, MiG-29 v roce 1981.
  Neméně zajímavé je srovnání parametrů:
  Mig-29 max. rychlost 2445 km/h, Akční rádius: 700 km, Stoupavost: 330 m/s
  F-16 max. rychlost 2124 km/h, Akční rádius: 550 km, Stoupavost: 255 m/s

  Tak tomu říkám kauf!

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2020051311940609-usa-zareagovaly-na-pozadavek-slovenska-snizit-splatky-za-stihacky-f-16-bude-nad-s-takovou-odpovedi/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Někdo si odklonil slušnou čásku. U nás je to podobné.

   Smazat
  2. Pro 14:26

   je to o tom, že politici jak na Slovensku tak v ČR se cítí zahanbeni , když armády mají ještě techniku ze SSSR. Co na tom, že je spolehlivější, či efektivnější - je pořád ze SSSR a ne ze Západu.

   ČR nakoupí z USA 12 vrtulníků za 17,6 miliardy Kč, i když má vrtulníky Mi-24 , které nemají za sebou ani 1/2 předpokládané životnosti a jsou pro naše klimatické podmínky vhodnější a mimo bitevní schopnosti přepraví až 8 osob.

   Migy 29 Slovenska už jsou okolo 30ti let staré, čekal jsem že si Slovensko nakoupí či pronajme stíhačky ze Švédska jako ČR , nicméně patrně bylo třeba prokázat servilitu vůči USA - přišlo je to neuvěřitelně draho, stejně tak jako ČR. Jednomotorových stíhaček na trhu tolik není a u dvoumotorových je hodina letu výrazně dražší.


   Smazat
 5. USA nepotřebují létat nad Ruskem, když stejné informace už získají s pomocí svých družic.

  OdpovědětSmazat
 6. Hmm, tak USA své "nebe" pro RF uzavře, ale informace o letech nad RF si v rámci NATO VYŽÁDÁ, A TAKÉ DOSTANE, od "partnerů" z NATO. Už vidím, že kromé USA helikopterschrottu se budeme skládat na dosud americký průzkumák... nejspíše s US posádkou, a k datům nebudeme mít přístup... LEDA ŽE PÁNÍŠEK DÁ POVOLENÍ. Fuj tajxl!
  MEINE HERREN, TOHLE MUSÍ BÝT I RUSŮM JASNÉ! Nejsou vzděláním afroamerickými vzdělanci! Na tohle by nenaletěla ani "Chytrá horákyně"! Gójští oslíci nebývají i šlemily...

  OdpovědětSmazat
 7. Tomu nějak nerozumím. Pokud USA odstoupí od smlouvy o otevřeném nebi, tak žádný člen této smlouvy, včetně RF, nebude samozřejmě moci létat nad územím USA, pokud s ním USA neuzavřou smlouvu bilaterální, což asi neudělají. Je jasné, že USA budou ve výhodě, protože mají spoustu sledovacích družic, asi více a dokonalejších než RF, a budou mít údaje od členů NATO. RF nebude v žádném případě ve výhodě, nýbrž v nevýhodě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pokud ussmani chtějí průplav mezi Kanadou a Mexikem, mají ho mít

   Smazat
  2. 18.05 Tak by konečně byl "objeven/zjeven" slavný Severozápadní průliv, který marně hledalo mnoho expedic? Přímé spojení Skagerak Nagasaki?

   Smazat
  3. Pokud USA odstoupí od té smlouvy, tak to udělá i Rusko. Bylo by hloupé, aby mopslíci mohli informovat svého pána a Rusko nad USA nemělo žádný přístup.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.