Reklama

úterý 19. května 2020

Turci s podporou NATO prorazili na libyjské frontě

Ivan David
19. 5. 2020
V Libyi hned tak mír nebude. O to už se postará Turecko s podporou větší části NATO – rozuměj USA a jejich evropských „přikyvovačů“. Minulý týden to na frontě kolem Tripolisu vypadalo na relativně brzký konec války. Libyjská národní armáda (LNA), které velí polní maršál Chalífa Haftar, jehož do funkce ustanovil poslední legálně zvolený parlament, sevřela džihádistické milice v polokruhu kolem Tripolisu. Tvrdé rány dostával i expediční sbor turecké armády, který vyslal do Libye turecký prezident Recep Erdogan na pomoc islamistickým milicím, jejichž mluvčím je samozvaný „premiér“ Faíz Sarrádž. Minulý týden si Turecko přivolalo na pomoc NATO.  


Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg i přes nesouhlas vlád několika členských zemí NATO – zejména Řecka a Francie – vyhlásil podporu turecké armádě v Libyi.

Zjevně nezůstalo jen u slovního prohlášení Stoltenberga. Zatím není známo jak americké ozbrojené síly, které disponují většinou strategických zbraní a jsou „duší“ i většinou „těla“ NATO, turecké armádě pomohly. Je předčasné spekulovat, zda odřízly od satelitů armády nesouhlasících členů NATO, nebo co vše se během víkendu událo. Faktem však je, že i přes „blokádu“ prováděnou loděmi pod vlajkou EU v rámci operace IRINI, se tureckým lodím podařilo dovézt do Libye mohutné armádní posily. Lodě EU byly do Středozemního moře vyslány, aby bránily vývozu zbraní do Libye, který zakázala Rada bezpečnosti OSN. Místo zastavování tureckých konvojů se zbraněmi se věnují nakládání migrantů na člunech u libyjských břehů a odvážení je do EU.

Příchod čerstvých tureckých vojáků s novou technikou a municí změnil situaci na frontě. Turci včera dobyli strategickou leteckou základnu Al-Watiyah u hranic s Tunisem. Tato základna tvoří křižovatku cest v poušti, z níž je možné kontrolovat velkou část západní Libye. Před měsícem ji po těžkých bojích dobyla Haftarova armáda. LNA do místa nasadila protiletadlové systémy Pantsir ruské výroby, s nimž se Haftarovcům dařilo kontrolovat vzdušný prostor na západní Libyí.

Džihádistické milice, jejichž politickým mluvčím je Sarrádžova vláda označující sama sebe jako „národní jednoty“, se základnu měsíc pokoušely dobýt. Libyjci až do včerejška odolávali i mnoha útokům tureckých stíhaček a dronů. Podle zprávy libanonské agentury Al-Masdar včera základna po mohutném útoku turecké armády padla. Do rukou Turků se dostaly i soupravy Pantsir. Agentury zatím nepřinesly přesné informace o tom, co vedlo k pádu strategického opěrného bodu LNA. Řecký server pronews.gr turecké ukořistění ruských protiletadlových komplexů považuje za špatnou zprávu i pro Řecko.


20 komentářů :

 1. NATO sa opäť prejavilo a aj muselo, keď nechcú definitívne stratiť Turkov.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá, počkáme si na další informace a uvidíme. Zatím je předčasné cokoliv komentovat. Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 2. Je nejaky rozdil mezi NATO a USA? Americanum nesaci zodpovednost za pres 30 milionu mrtvych po 2. sv. valce, chteji vic, chteji byt stale FIRST!

  OdpovědětSmazat
 3. Huráááá! Naši žoldáci půjdou zabíjet Libyjce. Jen co lokajům dorazí rozkaz od velkého bratra.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chtěl jste snad říci naši stateční ochránci demokracie.

   Smazat
  2. V Česku je nezbytné urychlit výstavbu bunkrů a sil pro americké rakety. Ty nejkvalitnější písky se nacházejí právě v Libyi. Jsou i v Mali, ale tam je již naše armáda těží (nadto je to dále), zbývá zahájit těžbu písků i v Libyii :-)

   Smazat
 4. Jestli to jde přes nesouhlas členů tak je třeba z nata vystoupit ať si usa válčí na svoje triko.

  OdpovědětSmazat
 5. Teď ještě co na to Eman. Prý žhavil drát do Emirátů jak divej. Ke strýci Sísímu do Eypta někdo přilít z Libye, možná sám Haftár. Nakonec, tam se těch raket ještě vejde. Z obou stran. Zajkímalo by mě, jestli Putin trošku nepopustí uzdu Bašároj.

  OdpovědětSmazat
 6. Státy NATO se (zatím) nedostaly k ruské ropě, ztrácejí syrskou ropu, je proto třeba vybojovat nové zdroje za pomoci Turecka - a to nejen v Libyi, ale i u Kypru a Řecka, které je sice rovněž členem tohoto válečného spolku, ale Turek má větší armádu. Nadto je Turecko potřebné i jako otevřená cesta pro dodávky snědých muslimů pro EU

  OdpovědětSmazat
 7. Američtí miliardáři se připravují na nejhorší a zbavují se akcií.

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020052011964815-americti-miliardari-se-pripravuji-na-nejhorsi-a-zbavuji-se-akcii-nazor/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Toto je ruská propaganda zaplacená americkými miliardáři. Jo, to naši ekonomičtí pemprsáci vám právě nyní poradí investovat do akcií amerických firem, protože jsou po předchozím držkopádu levně k mání :-)

   Smazat
 8. Do Bruselu posíláme ročně přímo asi 40 miliard. Tzn. 8 x 40 = 320 miliard. V dividendách jde na západ cca 260 miliard ročně. Nazpět asi 20 miliard. (Potvrdil to i Paroubek na Primě jako bývalý premiér.)
  Tudíž na západ jde ročně cca 240 miliard.
  Za 8 let to je 8 x 240 = 1 920 miliard.
  Tzn., že z České republiky odchází 1920+ 320 = 2 240 miliard !!!!!!
  Tzn., že do České republiky přichází (z EU ) 550 miliard !!!!!!
  Takže jsme výhodný zlatý důl!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To číslo v dividendách za rok 2019 bude spíše dvojnásobek toho, co jste uvedl. A to ještě neuvažujete v povinném odvodu (výpalném za Atlantik) za nákupy vojenského šrotu (+ servisu), který samotné Česko ani doma nepotřebuje, a v civilu třeba povinný nákup předražených jaderných bloků (+ palivových článků)

   Smazat
  2. 11:25 Nemám ekonomické vzdělání, ale zajímalo by mne, kolik peněz zde investovali, kolik zaměstnávají dodavatelů, kolika lidem umožnili pracovat a slušně si vydělávat, dodali technologii, stroje, finance a všichni lidé kteří se kolem toho motají, platí daně, místo aby byli na "pracáku" a stát jim platil. Těžko se dá sehnat idiot, který postaví fabriku, investuje peníze a nic za to nechce. Mnohem větší zlo jsou solární baroni, platící daně v "Grónsku" a dojí stát na dotacích.

   Smazat
  3. 18:53 když už, tak ještě by se dalo doplnit, kolik fabrik tu bylo kvůli nim zlikvidováno, kolik lidí přišlo o práci, dále, jaké dopady měly dovozy zahraniční, vysoce dotované zemědělské produkce, které měly za následek likvidaci českého zemědělství a s tím související zoufalý stav české krajiny, lesů, vod a strání atd. atd., že? :-)

   Smazat
  4. Prý se už řadí na startu budocí " bioplynobaroni", každý Čech pak bude smrdět a nás snsd vyhodí z EU .

   Smazat
 9. Starší, ale naprosto zásadní kontext vzniku války v Libyi.

  https://www.washingtontimes.com/news/2015/jan/29/hillary-clinton-libya-war-genocide-narrative-rejec/

  OdpovědětSmazat
 10. Do Libye se přemístilo větší množství bojových letadel z Ruské základny Hmímim. Mezi Sýrií a Libyí se v posledních dnech vytvořil takřka letecký most, jedno nákladní letadlo za druhým. Vypadá to, že se Haftarova armáda přeskupuje. Ztráta letecké základny na západě Libye tedy vůbec nemusí být zásadní porážkou, ale naopak taktickým ústupem. U pobřeží Libye prý po bombardování hoří nějaká turecká loď. Turecký ministr zahraničí si volal s Ruským. Něco se chystá.

  „V nejbližších hodinách uvidíte největší leteckou kampaň v libyjské historii,“ uvedl Jaroushi z LNA.

  Ve svém prohlášení šéf bezpečnosti GNA Bashagha řekl, že řada MiGů-29 a Su-24 přeletěla k Haftarovi z Hmímimu. Bashagha řekl, že jeho vláda GNA obdržela informace, že nejméně 6 MiGů-29 a dva Su-24 přeletěly na východ z ruské letecké základny Hmímim v Sýrii, doprovázené dvěma ruskými stíhačkami Su-35S.

  Zdroj: http://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=55&t=171&hilit=Bashagha&sid=05fe28b8a5160c079884eaf22b269c25&start=600

  OdpovědětSmazat
 11. Turci a NATO si hrají s ohněm.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.