Reklama

pondělí 18. května 2020

Turecko ohlásilo úmysl obsadit turisty oblíbené řecké ostrovy

Ivan David
18. 5. 2020
Turecká vláda vydala v pátek 15. 5. 2020 prostřednictvím mezinárodní navigační příručky NAVTEX oznámení, v němž zakazuje vstup civilních i vojenských lodí jiných zemí do řeckých výsostných vod kolem turisty velmi oblíbených řeckých ostrovů Rsara, Chios, Samotrhaka a Samos. Dva posledně jmenované patří k oblíbeným dovolenkovým destinacím mnoha občanů ČR. Turecký námořní úřad, který je zodpovědný za odesílání zpráv do NAVTEXu, v pátečním příspěvku do příručky uvedl, že turecké vojenské námořnictvo hodlá v oblasti uspořádat vojenské cvičení s ostrými střelbami.


Podle řeckého serveru pronews.gr by se uskutečnění takového cvičení fakticky rovnalo zahájení války proti Řecku. Server citoval vysvětlení profesorky právnické fakulty Středomořské university Emete Giouzuguzeli, která pro kyperský deník Cyprus Times uvedla, že „Tureckem vydaný NAVTEX znamená oficiální vyhlášení tureckého záboru regionu.“
Řecký server konstatoval, že Turecko zjevně připravuje válečnou konfrontaci s Řeckem. Pronews.gr citoval i turecký deník Yeni Safak v němž oblíbený komentátor vojenských otázek penzionovaný Vice-admirál Cem Gurdeniz nediplomatickým, neprávnickým a každému srozumitelným jazykem řekl, co vydání dodatku k navigační příručce znamená: „Turecké vojenské námořnictvo může lodě k ostrým střelbám poslat klidně zítra. Pokud si Řekové troufají, ať nás příjdou vyhnat“.

Tento zatím „papírový akt“ je veřejným výsḿěchem snaze administrativy USA, která se diplomatickými kanály minulý týden snažila přimět Turecko k ukončení stupňujících se vojenských provokací proti Řecku. Nejvyšší americké vojenské velení si uvědomuje, že to může velmi rychle přerůst v ostrou válku mezi Řeckem a Tureckem - dvěma členy NATO.

Obě země spolu během svého členství v NATO již jednou válčily v roce 1974, kdy Turecko anektovalo část neutrální Kyperské republiky, jíž přišla na pomoc řecká armáda. Řecké posily pomohly udržet Kyperskou republiku aspoň na polovině ostrova. Druhou polovinu dodnes okupuje Turecko, kde na místě vyhlásilo nikým jiným neuznanou Kyperskou tureckou republiku. V ní vládne loutková vláda, která na slovo poslouchá tureckou armádu.
O ukončení tehdejší války se postarala 6. flotila vojenského námořnictva USA, která obě válčící strany fyzicky oddělila bariérou vojenských lodí a letadel. Turecké úřady v pátek vydaným NAVTEXem veřejně vlepily facku i USA. Páteční turecké oznámení zákazu plavby v zóně řeckých ostrovů se vztahuje i na lodě plující pod vlajkou USA.

42 komentářů :

 1. Přeci si nemůže někdo obsadit nějaké ostrovy, keré patří suverénímu státu? A co mezinárodní právo? Navíc státu, které je v mírovém sdružení NATO. Ono přeci musí ochránit svého člena před intervencí. Ono je to těžké NATO proti NATO, prostě v tom má NATO bordel a my by jsme z NATO měli zmizet dokud je čas aby jsme nedopadli jako Řecko. Ale my už to známe, o nás bez nás. NA TO se můžu ...M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No představte si, že jde. To je Krym a jeho 97% rozjásaných obyvatel v čase státního převratu byl příšerný mezinárodní zločin, skoro genocida.

   Vymazat
  2. Dnes už každý musí vědět, že NATO je "obranný" spolek světových agresorů pod taktovkou vládnoucí elity USA !!

   Vymazat
  3. A cožpak toto nedělají Ušáci stále, jaké mezinárodní právo atd.? Jelikož se Ušáci snaží dělat bordel po celém světě tak i když říkají něco jiného, mají na 99,9 % prsty i v tomto a znovu vyrábějí nového Hitlera. Stále sledují jediný cíl, zatáhnou do konfliktu Rusko a vyvolat válku. Na všech válkách se vždy napakovali a upevnili své postavení. Jenomže Rusové už nejsou včerejší a do střetu půjdou jenom když už nemají jinou volbu a to už by ale bylo hodně zlé, pro celou pozemskou populaci.
   Rudý dědeček

   Vymazat
  4. Rudý dědečku to by bylo smrtící pro us fašisty i jejich pomocníky. Pokud budou Rusové napadení první cíl je usa protože vše je jasné.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. NATO je na to ...

   Vymazat
  2. Co na to Dominik Hasek? :))

   Vymazat
  3. 13.08
   No přece: Serem NA TO!

   Vymazat
  4. Tomu říkám dialog hodný Sekspéra. Vtipem NATO lze bombardovat.

   Vymazat
  5. A co nato bývalý šéf NATO a rádoby budoucí prezident?

   Vymazat
  6. Nato musí podporovat ty tři bobkaře, na to ještě stačí!

   Vymazat
 3. spojenci k pohledání..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se občas stává. Když jsou spojenci potřeba, tak zrovna nejsou doma, nebo mají zrovna vypnutý telefon.

   Vymazat
 4. Co s tím jako hodlají ty "západní demokracie" dělat. Výt na měsíc, jako vždycky, nebo konečně udělají nějaký ten čin ve prospěch Řecka. Každopádně je to NATO pozoruhodný obranný spolek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžeme se zkusit porvat se Slovákama. Schválně co Stoltenberg a spol udělají...

   Vymazat
  2. ??,čo by si chcel,Súľovské skaly??:O)))

   Vymazat
  3. 16:36, proč ne? Před třemi lety jsem na ně vylezl. :)

   Vymazat
 5. Myslím, že v Řecku se bude bojovat za skutečně evropskou civilizaci. Pokud jde o ČR, tak naši politici by už konečně mohli přestat blbnout, rychle zpacifikovat tu řeporyjskou pátou kolonu a věnovat se vážným záležitostem. Např. co udělat rychle pro podstatné zvýšení obranyschopnosti země. Každý přece musí vidět, že mezinárodní právo je v troskách a začíná se otevřeně řídit právem silnějšího.

  OdpovědětVymazat
 6. Problémem je že Turecko není nepřítel ale spojenec. Jo NATO je skutečně na h...o.

  OdpovědětVymazat
 7. A NATO mlčí, aneb jak se říká, mlčení je souhlas. Možná to nakonec i schválí podobně jako když se před druhou světovou válkou Anglie, Francie a Itálie domluvila s Hitlerem a odevzdala mu kus Československa. A to jsme měli s Anglií a s Francií spojenecké smlouvy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NATO mlčí a proto je přece nejsilnější vojenskou organizací na světě. Teď odevzdají Řecko, pak si nejspíš sousedi rozdělí neposlušné Maďarsko, Ukrajinu taky rozdělí mezi Polsko, Rumunsko atd, jen se "kousek" oddělí a "přifaří k "Donbasu". No o nás netřeba mluvit, Slovensko se pod novou vládou disciplinovaně zmaďarizuje a pak "zpolonizuje" a nakonec bude stejně mluvit taky německy. No a na ty, co jsem zapomněl, nemyslete, zapomeňte.
   Jo a druhou zemí, kterou si Turecko "vezme" bude Bulharsko. A pak půjde na Balkán.
   Děkujeme NATO, bez vás bychom se povraždili navzájem hned.

   Vymazat
 8. Začíná to smrdět a hodně.Turci jsou ekonomicky v...a amíci tam mají atomovky na základnách....takže se na Řecko mohou vyignorovat.

  OdpovědětVymazat
 9. Je to prece jasne
  Britska kralovna puvodne pochazi z rodu Chazarskeho Khana kanibalylistickeho smejda jehoz zemi znicil Sviatoslav Kyjevsky! Chazari byly donuceni prijmout jednu ze Tri chtonickych sivaistivkych vir ( Judaismus,biblicke antikrestanstvi nebo Islam) vybrali Judaismus a dnes jsou to Islamsti Turci!


  Cely zapad je prolezly vyse popsanymi ideologiemi ktere prolevaji krev jejich podzemnim bohumabohum takto je uctivaji-obetovani zivota a sveta k nasyceni bohu.

  Kolokrat Vatikan,Anglani,Frantici ,Turci bojovali proti Slovanum?

  A expanzivni boj dale pokracuje

  OdpovědětVymazat
 10. když Turci vidí jak se chovají USA a Izrael (invaze, okupace, zabírání území), proč by si taky silou nevzali něčí území ? V Sýrii to nevyšlo, tak aspoň Lybie nebo Řecko. Erdogan je pěkná svině, chce to nejezdit do Turecka na dovolenou a nekoupovat nic z Turecka.

  OdpovědětVymazat
 11. Jak to, že uz davno ceska armada nepomaha na řecko-tureckych hranicich? Tamae bojuje za Evropu křesťanskou!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My nemůžeme, máme přece důležité zadání v Afganistánu a Mali, přece!

   Vymazat
 12. Parádní diskuse, a to myslím vážně. Má vtip a jde na kloub věci. Co s tím bude dělat meloun Chvilek po konzumaci hrachu a čočky?

  OdpovědětVymazat
 13. To, že NATO nedokáže ochránit své státy před případnou agresí to víme dávno. NEDOVEDE OCHRÁNIT HRANICE STÁTŮ EU - ČLENŮ NATO PŘED AGRESÍVNÍMI MIGRANTY, BA SNAD NAOPAK JE PODPORUJE - SAMOZŘEJMJĚ NE DO USA, TAM STAVÍ PLOTY! K čemu je nám nato? Ne aby jste pomysleli na nějaké vulgární přirovnání!!!
  POARADOXNÍ JE, ŽE NATO SI NEDOVEDE UDĚLAT POŘÁDEK ANI VE VÁLEČNÝCH KONFLIKTECH ČLENŮ NATO. Je docela komické, když jeden stát NATO si udělá vojenské cvičení na území natostátu druhého. To jsou prostě novinky demokracie a na takovou podobu toho, čemu se demokracie říká, si musíme zvyknout.
  Nějaký po staletí nepřítel našeho národa, nějaký Rakušan usiluje o sesazení Filipa z funkce místopředsedy českého parlamentu. No není to také sranda, když Rakušan se vměšuje do záležitostí našeho státu a ještě se navíc zlobí pro pravdu. Holt ani z těch Rakušanů se nepodařilo nacismus a fašismus vypudit a budou proto prudit, jakoby ještě panovalo u nás nevolnictví. Jsem proto proti otevření hranic s Rakouskem a to i v době,až bude se ozývat na naše "jak je ti Rakousko"- ozvěna "OUZKO".
  A že se měl vyjádřit ten Filip na adresu koho o fašismu.Tedy snad ani tak fašismus, ale našim světem EU a NATO hýbe nová podoba nacismu a jistě k velké radosti šéfíkŮ, je podoba této ideologie s tou hitlerovskou jednak náhodná , ale kvalitou určitě lepší, dokonalejší.
  A jak se chová Izrael? No tak, jak byli jeho věřící vychováni v koncentračních táborech, tak nakládají s Palestinci a Palestinou, kterou okupuji. To je mi obzvláště líto, neb jsem jako dítě znal mnoho českých židovských dětí, které se chovali stejně jako české, jen v sobotu nechodili do školy. Kde se naučili nebo kdo naučil Židy nacistickému chování a jednání, to je mi u Boha.

  OdpovědětVymazat
 14. Východisko je nasnadě, uvalíme sankce na Rusko.
  Lada

  OdpovědětVymazat
 15. Východisko je nasnadě, uvalíme sankce na Rusko.

  OdpovědětVymazat
 16. Největší p.del bude a asi to nebude tak dlouho trvat, až se to všechno včetně sankcí obrátí proti nim. Až začne celý svět sakciovat USA, čili Ušáky,čímž budou v emerické prdeli.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 17. Nešlo by udělat cvičné ostré sřelby na Turecko?
  Jsem pro a mohlo by se střílet i na Koláře, Novotného, Hříba - jako výstraha.

  OdpovědětVymazat
 18. To bude pre Erdogana velke susto a kurevsky ho z neho rozboli bachor..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud nejede spolu s USA, pak ano. Protože je zamontovaný i v Sýrii, Lybii, Iráku a dělá se zálusk na Írán. Sám to určitě nezvládne.

   Vymazat
 19. Řekové se budou muset domluvit s Ruskem.Jsou jediní, kteří umí Turky usměrnit

  OdpovědětVymazat
 20. A komu jako země NATO vlastně přispěcháme na pomoc - Turkovi nebo Řekovi? A nebude se opakovat dění z 2.století, kdy Judejci vyvraždili skoro 1/4 miliónů domorodců, aby si na Kypru založili národní stát?

  OdpovědětVymazat
 21. No jak to tak vidím budou zájezdy do Tureckých Sudet ve Středním moři s výhledem na naftařské těžní věže. Ať žije turismus.

  OdpovědětVymazat
 22. Turecko jasně zneužívá svého geopolitického postavení. Navíc pochybuji, že by si předem nevyžádal souhlas USA.

  OdpovědětVymazat
 23. Válka je pokračování politiky jinými prostředky...hergot kdo tehdy toto úsloví přegnantně definoval, nějak si nemohu vzpomenout...help me!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.