Reklama

neděle 24. května 2020

Turecko zahájilo „salámovou“ okupaci Řecka

Ivan David
24. 5. 2020
O hranici mezi Řeckem a Tureckem lze v posledních dnech oprávněně hovořit jako o válečné „frontě“. Obě země od pátku už fakticky jsou ve válce. Bez formálního vyhlášení války turecké ozbrojené síly vstoupily na řecké území – a to hned na dvou místech. Na zemi i v Egejském moři.


Řecká vláda pokračuje v opevňování pozemní hranice v oblasti Evros, kudy se turecká policie s podporou armády v únoru a březnu pokoušely protlačit do EU více než 150 tisíc migrantů. Z velké části tvrdých kriminálníků a válečných zločinů z bojišť od Afghánistánu, přes Sýrii až po Somálsko. Vojenští ženisté před týdnem vyčistili část ŘECKÉHO území v meandru pohraniční řeky Evros. Podle řeckého serveru pronews.gr jde o kus říčního břehu a místo, které je v zimě při vyšším průtoku vody říčním ostrovem. V létě a v době sucha se z ně stává poloostrov vybíhající do říčního koryta.
Tento týden na místo s rozlohou asi 1,5 ha nastoupili řečtí armádní geometři, kteří zaměřovali body ke zpevnění břehu, jež je součástí zabezpečení prostoru kvůli stavbě minipřehrady. Jejím účelem je trvale zvednout hladinu řeky Evros, aby i v době sucha byla hůře překonatelnou překážkou. Jejich nové „vypuštění“ na Řecko tento týden ohlásil turecký ministr vnitra Süleyman Soylu.

Řecké armádní geometry z místa práce na ŘECKÉM území vyhnala početně mnohem silnější a lépe vyzbrojená jednotka turecké vojenské policie. Stavba řecké přehrady na řecké řece na řeckém území je trnem v oku Turecku. Stavba je v souladu s mezinárodním právem, které upravuje režim výstavby přehrad na řekách, které jsou buď hraniční nebo protékají ´více zeměmi. Stát je na svém území může stavět i bez souhlasu sousedů, pokud tím nezhorší jejich vodní poměry. Což řecká minipřehrada rozhodně nezpůsobí. Na rozdíl od přehrad, které na svém území staví Turecko, a které hrozí těžce zhoršit sucho v Iráku. Stavěná minipřehrada vadí Turecku proto, že by hranici mezi oběma zeměmi učinila mně průchodnou pro nelegální migranty. A ty, jak už turecká vláda oznámila, chce Turecko znovu vyslat ve velkém do EU - i přes odpor Řecka, na jehož území mají být tureckými úřady nasměrování.

Minulý týden jsem psal o tom, že Turecko v rozporu s vymezením námořní hranice mezi Řeckem a Tureckem, jak je vyznačena v Laussanské mírové smlouvě z roku 1923, prohlásilo 4 řecké obydlené a turisty hojně navštěvované ostrovy za součást svého území. Řecké pobřežní vody kolem těchto ostrovů zprávou mezinárodní navigační příručky prohlásilo na tento a příští týden uzavřené z důvodu vojenského cvičení. Řecko tento akt odmítlo a poslalo do oblasti svá vojenská plavidla. Turci do těchto pobřežních vod, které prohlásili za svoje, vyslali ozbrojené lodě pobřežní stráže, které podle pronews.gr začaly s použitím síly vyhánět řecké rybáře.

Podle mezinárodního práva jde o nelegální vojenskou okupaci části řeckého pevniny a nelegální zábor části řeckých pobřežních vod. Řecká vláda se oba incidenty snaží řešit diplomatickou cestou. Odeslala do Ankary výzvy k ukončení nelegální vojenské okupace části svého území. Řecká armáda se zatím drží „dost zpět“. Oblast okupovaná Tureckem je kompletně obklíčena řeckou armádou. Vojáci však na pozicích zatím čekají na další rozkazy. Z Athén zatím nepřišel příkaz vytlačit Turky silou. A dokonce ani varování např. v podobě výzvy, že řecká armáda na tomto SVÉM území bude pořádat vojenské cvičení – třeba s ostrými minometnými střelbami. Řecké námořnictvo zatím „pouze“ vyprostilo řecké rybáře, kteří se na chvíli ocitli na řeckém moři v tureckém zajetí.

Řecká vláda Národní demokracie vedená premiérem Kiriakosem Mitsotakisem už na zasedání řeckého parlamentu čelí ostrým výtkám za nečinnost z levé i pravé strany opozice. Do Mitsotakise, který byl donedávna za zastavení únorové a březnové migrančmní invaze považován za národního hrdinu, se na plénu parlamentu zostra pustil i bývalý řecký premiér a šéf opoziční strany SYRIZA Alexis Tsipras. Za to, jak sklonil hlavu před tlakem Bruselu při „pomoci“ EU z dluhové krize, která skončila rozkradením řeckého majetku německými firmami, v zemi rozhodně není považován za stoupence národních zájmů.

Řecká vláda se snaží problém řešit diplomatickými kanály. Telefonní linky mezi Athénami a hlavními městy zemí EU a NATO jsou hodně „žhavené“. Podle serveru pronews.gr je však Řecko pod obrovským tlakem NATO, aby se okupaci části svého území a části svých pobřežních vod nesnažilo řešit vojensky. Řecká vláda je pod obrovským tlakem. Vedení NATO se ji snaží odvrátit od vojenského řešení. Místo aby nabídlo vojenskou pomoc napadené zemi. Ministerstvo zahraničí USA slíbilo řeckému ministrovi zahraničí Nikosi Dendiasovi, že vyvine na tureckou vládu diplomatický tlak, aby turecká armáda opustila nelegálně zabrané řecké teritorium a moře.

Běžní Řekové jsou však velmi naštvaní, protože postup vlády vnímají jako „poraženecký“. Server el.gr klade otázku, co se asi stane, pokud se diplomaticky nepodaří Turky přimět k odchodu a vláda nepřistoupí k vojenskému řešení. Podle Řeků se v takovém případě dá očekávat, že si turecký diktátor Recep Erdogan poté vybere další kousek Řecka, kam opět pošle okupační vojska. A takto by „salámovou metodou“ mohl s tichým přihlížením EU i NATO zabrat Řecko celé...

24 komentářů :

 1. NATO se rozhodně nerozdrobí. V rámci NATO proběhnou válečné akce právě mezi jeho členy. Výsledkem bude vymazání členských zemí NATO z mapy světa, z mapy slušných zemí světa :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Nikdy by mě nenapadlo, že obranný pakt NATO nebude bránit svého napadeného člena, byť ten okupan-agresor je z vlastních řad. Navíc ho bude ještě podporovat. Tak NA CO to obranné NA TO je? Tedy já to vím, ale slušnost mi nedovoluje...M.R.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. M.R Slovo obraný jste měl dát do uvozovek vůbec není na obranu ale na útočné akce. V Libyi se džihádistům nedařilo tak zasáhlo v jejich prospěch nato. Řecku nakonec nezbude nic jiného jestli chtějí přežít požádat o pomoc Rusko.

   Vymazat
  2. NATO přece už dávno není paktem obranným, ale ryze válečným. Příkladů je už dost. Divím se jenom, že naši "obranáři" jsou připravováni (maskováni) jen pro akce v afrických pouštích a doposud se zcela zapomnělo na maskování pro akce v sibiřském sněhu a ledu. Je to otřesný šlendrián, takhle se k levné ropě a plynu nikdy neprobráníme!

   Vymazat
  3. Kdysi Svobodná Evropa hovořila vždy o Severoatlantickém obranném souručenství a Varšavském paktu.

   Vymazat
  4. To je přesně ta kravina, co se nám naši vedoucí hlupáci snaží nabulíkovat a to, že když nás někdo napadne, že nám členové nato přijdou na pomoc. Holt vůbec neznají článek 5, kde je řečeno, že mohou nikoliv musí. V Řecku je zářný příklad. Nebo si myslíte, že pokud by nás teď zabralo Německo, že by nám někdo pomohl? Ne! Byl by to opět druhý Mnichovský diktát. Tak, jek bnechtějí, aby se Řecko bránilo, tak by to bylo i s námi. Ne v Afghanistánu ale v Řecku se nyní bojuje za Prahu a tam by měli být naše jednotky. Tam se bojuje o náš další život.

   Vymazat
  5. Rusko má velmi omezené možnosti jak by mohlo pomoci Řecku. Lodě by musely proplout průlivem v těsné blízkosti Turecka a Turecko by průliv mohlo uzavřít. Jinak je to příliš daleko. Ruská letadla se do Středomoří také mohou dostat jen velmi dlouhou cestou přes Irán, Irák a Sýrii, kde po cestě mohou být napadeni v Iráku a nově i v Sýrii, neboť Ukrajina nedávno dodala Turecku protivzdušné systémy.

   Vymazat
  6. - NATO je pouze agresivní pakt,
   - Obrana člena NATO nikoho nezajímá, jedině pokud je to v zájmu USSA nebo má napadený hodně co nabídnout (nějaké výpalné).
   - Když bojovat není v zájmu států NATO, budou klidně sabotovat vaši obranu lhaním, že vám pomůžou diplomaticky a budou tím jenom tahat čas. Tak jako to teď dělá USS diplomacie, když lže Řecku.
   - Když jste členem NATO a ostatní vás zrádně hodí přes palubu, začnou blokovat v médiích zprávy o vašem napadení a vyvíjet na vás tlak, abyste se nebránili a veřejnost se o jejich zradě nedozvěděla.
   - Kdybyste se pokusili hledat pomoc mimo NATO, budete v médiích naopak očerněni, že konáte proti svým závazkům v NATO.
   - Členství v NATO vás nejenže nechrání, ale ještě ZHORŠUJE vaši obranu nejenom proto, že nás NATO zatahuje do válek a rizik, ale ještě zhoršuje vaši obranu a postavení diplomaticky.
   - Kdo obhajuje vstup do NATO jako Vondra a další blábolisté, je idiot nebo podplacený zločinec nebo obojí.

   Vymazat
 3. NATO vždy dá přednost Turecku. Musí jeho silnou armádu ostříhat od spojenectví s Ruskem a naopak používat na poškozování Ruska. Nebo alespoň režimů, které mají k Rusku blízko. Ty jsou např. v Sýrii, Libyi ale i v Řecku.
  Další přínos Turecka je zásobování EU muslimskými a africkými vetřelci. Sice mu za to musí EU platit, ale dělá to spolehlivě.
  Toto je politika EU, takže oficiálně i naše politika. Ať se nám to remcalům líbí, či nikoliv. Tak to bude do doby, než si zvolíme někoho, kdo řekne, že tato politika nás poškozuje, takže v ní nebudeme pokračovat. P.K.

  OdpovědětVymazat
 4. Diplomacie? S muslimy? To je dobrý fór! Ani se nelze divit, že občané jsou naštvaní. Čím dál tím víc to připomíná "chaos" před Druhou sv. válkou. Že by Řecko, bylo obětováno pro "přitáhnutí" Turecka do řad "budoucí koalice" proti Rusku?
  Před časem byl velmi dobrý rozhovor znalce Islámu
  Interview with Bill Warner in TA3 (Slovak news channel)
  A dále krátký přehled.
  https://www.youtube.com/watch?v=zrsZBPLHbio
  Kdo nezná, měl by si to prohlédnout a kdo to viděl, připomenout. Turecko dostane jiné rozměry.

  OdpovědětVymazat
 5. Černoch si udělal z bílého důchodce boxovací pytel:

  https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sporty/video-mladik-boxuje-v-domove-duchodcu-do-seniora.A200523_153822_ln-sport-ostatni_atv

  OdpovědětVymazat
 6. Myslíte, že Rus je tak tupý, aby se dal vtáhnout do války s |NATO ne plnojadernou odvetou PŘÍMO NA ÚZEMÍ USA I TAM, KDE JSOU ZÁKLADNY USA, ale vtažením do VNOTRONATOVSKÉHO KONFLIKTU mezi jeho členy...a z vlastní hlouposti si uzavřeli ÚŽINY a současně je otevřeli nepřátelům - v situaci kdyby USA POMÁHALI SPOJENCI V NATO S OBRANOU PROTI VNĚJŠÍMU AGRESOROVI (=RUSŮM) A RUSY SVEDENÉMU SPOJENCI Z NATO?
  Dědečku, buďte rudý, Hej hou, ale nebuďte rudý vzteky. To potom vidíte jako delfská Pýthie... Doufejme, že v RF není a nebude u moci nikdo, kdo by na tenhle BÚVOLÍ ŠPEK skočil.

  OdpovědětVymazat
 7. Zabírání svého území řešit diplomatickou cestou je nesmysl. Agresor bude pokračovat dál. Takže zabere bez výstřelu celé Řecko. Pak budou Turci pokračovat dál do Evropy a my to budeme pořád řešit diplomatickou cestou?

  OdpovědětVymazat
 8. A to se jedná o zakládajícího člena NATO Řecko! S poměrně silnou armádou. A jak dopadlo. Opravdu někdo věří Kalouskovi, Adamové - Pekarové, Fialovi a spol., že pouze členství v NATO nám zajistí suverenitu a nezávislost? Prodali nás vždycky. Prodají nás zase. Kdykoliv. Naši vojáci jsou ve všech válkách za zájmy USA (Irák, Afghánistán), Německa (Balkán) i Francie (Mali). Ale obranu naší země nejenže nemá šanci zajistit, ale ani to neplánuje. Nenakupujeme zbraně, které by byly vhodné pro obranu naší země. Ani typově, ani množstvím. Nemáme absolutně žádnou koncepci doplňování armády lidmi, výzbrojí, výstrojí. Máme pouze náborové kanceláře - obdobu verbířů 17. století. To i za Marie Terezie jsme na tom byli líp. Nemáme koncepci výcviku, nic. A za takovouto zemi by měli umírat Němci, Španělé, nedej Bože Američané? Dovede si to vůbec někdo představit?

  OdpovědětVymazat
 9. Toz mam temo rozomnet tak ze jedného torka do stangle salámo ..to je asi ta salámová válka...oz nende o erteple ale o al salam.....hezké den p.s.

  OdpovědětVymazat
 10. https://ceskoaktualne.cz/2018/02/zpravy-ze-sveta/desive-svedectvi-z-europarlamentu-jsou-tam-sami-vitaci-migrantu-neexistuje-moznost-jak-bysme-tento-postoj-eu-zmenili/
  Evropský Titanic. http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=248242

  OdpovědětVymazat
 11. Asyrske hordy feat. Ramzesovy hrdlořezy, dnesni Řekove, si muzou podat ruku se Seljuk kozomilovnikama. Dve civilizace zalozene na genocide si jdou po krku)))). No to mne podrž))))
  Ocekavam ze spojenci ČR, Albanci, nastoupi v polovine mejdanu, se svoji kapelou OVK a jejich pisnickou "ich bin Illyrien autokton!".
  To bude blockbuster kaaaamo.
  Koupim si popkorn a budu fandit vsem.

  OdpovědětVymazat
 12. Celý svět čumí a US si mnou ruce, že za ně Turci vybojují nové rozdělení světa.

  OdpovědětVymazat
 13. Teď je názorně vidět k čemu to slavné NATO je a lze si snadno domyslet jak by to asi dopadlo, kdyby Bundeswehr napochodoval k nám. To by se ani ty diplomatické linky nežhavily.

  OdpovědětVymazat
 14. řecko zažívá svůj mnichov tak jako mi v r 1939, jen s tím rozdílem ža nás zradily spojenci ve prospěch hitlera pr blaho francie a VB, řecko zase NATO ve prospěch turecka z jejich "hitlerem", kde se asi erdogan zastaví?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kde se zastaví? Tam, kde dostane pořádně přes držku. To se ale nestane dřív, dokud ho nepřestanou bránit američtí bastardi.
   Tak že teoreticky by to mohlo být až na břehu Atlantiku.

   Vymazat
 15. Navrhuji vyprovodil Turky z celého řeckého poloostrova, osvobodit Konstantinopol a vytlačit muslimské turkickotatarské kmeny z celé Malé Asie a vrátit toto území zpět antickému Řecku a nositeli evropské kultury. Proč vlastně ruská vojska byla nucena Anglií a Francií zastavit ve válce s Tureckem při osvobozování národů Balkánu před Cařihradem?

  OdpovědětVymazat
 16. Pane Davide,
  nevím, jak se s vámi spojit abych vám položil jeden dotaz, na který mi buď odpovíte, nebo ne. Dnes jsem se dozvěděl, že všechny nově vyrobené, resp. prodávané traktory budou muset od roku 2021 mít motory splňující normu Euro 5. To znamená, mimo jiné, i filtr pevných částic. Tato drobnost zvedne cenu traktorů o desítky tisíc Kč. Nemluvě o udržení takových strojů v provozu. A nyní nemyslím nákup močoviny. Z logiky věci mi vychází, že zavedením těchto technologií se budou muset i traktory podrobovat testům na emise.
  Já si skutečně nedovedu představit, jak by takové "novoty" ustáli drobní farmáři, kteří nezřídka provozují zetory z dob socialismu, kdy se za a) emise neřešily a za b) jak emisně umravnit archaický, čtyřicet i více let starý traktor.
  Jste členem zemědělského výboru a měl by jste mít informace "od pramene". Pokud k něčemu podobnému dojde, bude to rána z milosti českému zemědělství.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.