Reklama

pátek 22. května 2020

USA odtajnily záznam rozhovoru Jelcina a Clintona 14 dní před střílením na Bílý dům


22. 5. 2020     zen-yandex
Archiv národní bezpečnosti USA zveřejnil záznam telefonického rozhovoru Jelcina a Clintona z 21.9.1993, 14 dní před střílením na Nejvyšší sovět (Bílý dům). Clinton zatelefonoval Jelcinovi hned poté, co ruský prezident přednesl proslov, v němž vyhlásil svůj výnos 1400 o rozpuštění parlamentu, vyhlášení data předčasných voleb do nového zákonodárného orgánu a referenda ohledně ústavy.


Krátký výtah hovoru:

Jelcin: Bille, rozhodl jsem se rozpustit Nejvyšší sovět, začalo tam být hodně komunistů.

Clinton: Armáda a zvláštní služby jsou na tvé straně?

Jelcin: Ano.

Clinton: To je dobře. USA vám dají 2,5 miliardy dolarů na pokračování reforem.

Jelcin: Výborně, nyní půjdou reformy mnohem rychleji.

Celý záznam rozhovoru v angličtině je zde:
https://nsarchive2.gwu.edu//dc.html?doc=4954101-Document-03-Memorandum-of-Telephone-Conversation


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

38 komentářů :

 1. Co začal gorbačov tak tenhle byl jeho pokračovatel brácha venci flašky a usa tohle praktikují stále. Reformy šly skvěle zaplatí se vybraným poskokům a ještě zbude do kapsy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejlepší je, když si bývalý první tajemník KSSS Ruska Jelcin stěžuje prezidentovi teroristických USA, že je v parlamentu příliš mnoho poslanců KSSS !!! To je důkazem, že celá "revoluce" v Evropských socialistických státech byla řízena zkorumpovaným vedením komunistických stran pod pečlivým dozorem CIA !!

   Vymazat
  2. Neútočme jen na Rusko, takových "politiků" máme v ČR také dostatek. Dlouho jsem nerozuměl Dubčekovi, o co šlo, ale po Gorbačevovi jsem pochopil. Šlo o stejnou událost.

   Vymazat
  3. 11:22 Jo pane přesně tak ještě že se jim to tenkrát nepovedlo.

   Vymazat
  4. Když byl Zeman naposledy v Moskvě, nechal se devótně navštívit Gorbačovem. O čem si asi ti dva povídali? Smále se tomu, jak podvedli vlastní spoluobčany?

   Vymazat
  5. Místo "Venca Flaška" doporučuji používat "Flašek Lahvel". Je to trefnější a nikdo nebude na pochybách o koho jde.

   Vymazat
 2. Je to tady. Vyhostit Rusy, všechny až na dva! zní z neziskovky. Zkušený diplomat má jasno:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Je-to-tady-Vyhostit-Rusy-vsechny-az-na-dva-zni-z-neziskovky-Zkuseny-diplomat-ma-jasno-624830

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ze zkušenosti vím, že jediný, kdo má ve všem jasno je pitomec. Ten o sobě nepochybuje nikdy.

   Vymazat
  2. 0:10 o sobě nebo o poznaném, ptám se, vážený "danny". Že jsem tak smělý.

   Vymazat
  3. Pitomci to splývá. Vždyť vytoužená nepřekonatelnost jeho ega je nakonec hlavním smyslem celého zbývajícího světa!

   Vymazat
 3. Putina, Rusku seslalo snad samo nebe ! Dokonce bych řekl, že ne jenom Rusku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žádné nebe. Sám Jelcin si ho vybral jako svého nástupce. A Putin o něm dodnes neřekne křivého slova.

   Vymazat
  2. Putin Jelcinovi a celé jeho rodině slíbil beztrestnost a trvalou nedotknutelnost. Slib splnil a plní. Tak má zajištěnou loajajitu téměř všech oligarchů v Rusku, protože takto vědí, že o prachy i celé majetky docela lupičsky ukradené státu v divokých devadesátých letech nepříjdou, dokud bude Putin u moci. Proto nikdo z nich nic nenamítal pomocí svých nohsledů v ruské Dumě, proti jeho prakticky neomezené doživotní vládě. Těreškovová - jediná kosmonautka, byla za svůj návrh, učinit Putina doživotním ruským carem, jistě náležitě odměněna. Prachy jsou všude ceněny. A v superkapitalistickém Rusku tím víc. Nepopírám Putinovi jeho jasnozřivost a předvídavost vynikajícího státníka. Je dobře, že ho Rusko má. A Svět také. Je to druhý Karel IV., nebo Jiřík z Poděbrad. Dějiny se opakují. Někdy jako fraška,či tracedie, ale v Putinovi jako velká výhra pro obyčejné lidi.

   Vymazat
  3. Pro 0:31 zamlčel jsi nebo o tom nevíš, že Putin byl vybrán jako obětní beránek, kterého měl dav roztrhat za rozvrat Ruska místo Jelcina. Putin a stejně tak skuteční Rusové drží slovo (nepočítám tam zrádce, z kterých je složena většina státní dumy). Putin drží slovo dané Jelcinovi s ochranou jeho klanu a navíc krvavé vyřizování účtů mezi klany nebo předhazování někoho davu by neprospělo nikomu.

   Jenže Putin se nestal obětním beránkem a se řízením Ruska si poradil. Zabránil úplnému rozpadu a začal Rusko stavět na nohy. To je příčina proč od vlády Putina začala Rusofobie šířená medii rozjíždět naplno. Začalo být totiž jasné, že Rusko z části díky geniálním řídícím schopnostem Putina se nepoloží a nerozpadne na malé státy fungující jako surovinový přívěšek západu.

   S tím, že západu by nepomohli ani zdroje půlky galaxie - jejich totální neschopnost řídit lidstvo a bezmezný neukojitelný parazitismus a vztah ke všemu zvrácenému použil Bůh pouze jako morální stimul pro nás všechny. Buďto tomu budeme čelit a nebudeme krmit západ z našich zdrojů nebo západ naše zdroje použije na zničení celého lidstva - je to na nás).

   Vymazat
  4. 23. května 2020 9:14...ale Putin ty největší oligarchy odbřemenil, buď jim majetek, který si nakradli vzal, nebo je přinutil platit daně Rusku a přenést své aktivity převážně tam, že musel Jelcina uplatit, aby Rusko Jelcin nezničil zcela, je jasné. Nakonec Gorbačov to Brežněvovu klanu udělal taky.

   Vymazat
 4. Pro kousek žvance navíc, pro hromadu harampádí navíc, pro svou pohodlnost, pro profesní neschopnost, pro chlast. Pro schopnost jen podlézat, kecat, bojovat o koryta, pro třicet stříbrných zradili často nejen svou zem.
  Kolčak
  Děnikin
  Trocký
  Bucharin
  Kameněv
  Tuchačovský
  Vlasov
  Chruščov
  Gorbačov
  Jelcin

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jako Kolčak a Děnikin na jedné lodi s Trockým atd.? Zbláznil jste se?

   Vymazat
  2. Naprostý souhlas! Chybí tam ještě nějací generálové (např. Lebeď,..). Potom se ovšem ti všichni ukážou,jako postradatelní. Biblický Jidáš, ten také už nebyl ku ničemu. ku nikomu.

   Vymazat
  3. Pro 11:02, spojuje je to, že za cizí peníze škodili vši silou Rusku.

   Trochu něco z dějin, protože nemusí být jasné kdo je zrádce:
   (Dnes dělají media všechno proto, aby nová generace oslavovala zrádce Vlasovce)

   Trocký chtěl, aby Ruské národy shořeli v požáru celosvětové marxistické revoluce, aby na zemi vznikl celosvětový marxistický koncentrák. Lenin do toho hodil vidle a uzavřel mír s Německem. Pak Stalin, který dobře rozuměl marxistickému podvodu a jednal pouze naoko v jeho v formálním rámci a projekt marxistického koncentráku úplně odepsal a tak musel být po smrti Stalina rozebrán socialistický blok. Po smrti Stalina, hned nejvyšší vedení SSSR se jelo poklonit Londýnu a pouze plnilo jeho rozkazy.

   I tak základy, které položil Stalin trvalo rozložit půl století a to ještě po celou dobu socialistický blok krmil západ (přijetím dolaru jako světové měny, socialistický blok mohl obchodovat v rublech - když byla na západě krize v Rusku se vyhlásila pro exportní politika a v krámech SSSR byli prázdné regály). Vypracovali se metody jak znechutit lidu socialismus zevnitř a lidé pak cinkali za svůj pohřeb (záměrně se brzdili inovace a zdokonalování výrobků, aby všechny výrobky měli horší kvalitu než na západě - například džíny mohl vyrobit socialistický blok levou zadní a ve vyšší kvalitě a zadarmo rozdat lidem, místo toho to bylo něco co na západě mají a soc. blok to nemá).

   Vymazat
  4. 13:53...odpověď..Nesouhlasím s tvrzením, že marxistické pojetí socialismu byl podvod...možná,že v Rusku, kde místo oligarchy přišel na vesnici kolektivizovat komisař s nagantem v kapse a záleželo na jeho politické osvícenosti a tak přechod z feudalismu do 20.století byl problém...my jsme v 89 roce klidně mohli realizovat reformy, která by zachovala výhody socialismu a převzaly pružnost kapitalismu...něco, co se nazývá 3. cesta...socialismus v ČSR byl od svého počátku r. 48 v souladu s přáním většiny lidí, kteří prožili bídu dvou světových válek,hospodářské krize první republiky...bohužel, se během 40let tzv. socialistického systému v naší republice projevily chyby v nomenklaturním vedení KSČ a nadměrné roli STB, která hledala nepřítele/v zdůvodnění své existence/, kde nebyl...a dnes je snaha tzv.socialismus nové generaci znechutit tak,..aby si socialismus nechtěli zkusit znova!.. a lepší...!

   Vymazat
 5. 5.00 - Zapomněl jste, že za Jelcina byla vláda složená ze samých odborníků, ale kdo to byl? … Když jsem byl v Rusku před pár léty, tak na starýn režim moc lidi nedají dopustit. A když jsem se zeptal na "legionáře", tak je nazvali "bílíčeši".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli jste to myslel ironicky fajn. Jestli ne, pak tam byli přece podobní "otcové" nové ekonomiky jako u nás. Jen měli výhodu větších zdrojů a proto tam je mnohem více miliardářů. Jména určitě znáte sám.
   Pokud se týče vztahu k nám, pak je možno si přečíst:
   https://nstarikov.ru/kak-chehi-vredili-rossii-za-poslednie-100-let-115649
   Z fonetického přepisu názvu stránky je jasné o čem to je. A proč se takové články objevují v poslední době ve zvýšené frekvenci, není třeba dvakrát hádat.

   Vymazat
 6. To zločinné rozstřílení moskevského bílého paláce jelcinovskými pučisty bylo jistě motivováno jen veskrze humanitárními důvody.
  Protože o žádném polit. kašparovi či jidášovi z tehdejší zdejší havlérky jsem neslyšet, že by kdy ten hanebný puč odsoudil.

  OdpovědětVymazat
 7. Kolik pak znáte dětiček bejvalejch nomenklaturních komunistů. kteří by byly ochotný bojovat za komunistické ideály ?..Já žádného !...
  Trocký ..v knize "Zrazená revoluce"/vyšla u nás před válkou/..si stěžuje na současné vedoucí komunisty v SSSR, že čekají na příležitost, se zmocnit fyziky majetku, kterej ovládali z pozice svých funkcí,..u nás tato příležitost přišla v r. 89,..ředitelé, náměstkové, ministři a jejich dětičky zahodili legitimace a privatizovali !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. sice zprivatizovali, ale většinou v roli standardních bílých koní, o většinu toho nejzajímavějšího majetku stejně už dávno přišli a dividendy z jejich firem tečou cizákům do zahraničí

   Vymazat
 8. Nechci hodnotit Rusko, je to jen jejich věc. Zrovna tak nemám radost, když se do nás zasahuje zvenku. Jen chci zdůraznit, že pravda se vždy vyklube napovrch. Želbohu to někdy trvá dlouho tak se možná ani nedočkám odhalení našich dnešních kecálků.

  OdpovědětVymazat
 9. Podívejte se do seznamu bakalovy ASPEN kolik je tam členů vlády ČT a dalších figurek Bradáčová Hami, Plaga,Vojtěch a spousta dalších Farský Roithová Dlouhý a spousta .... Zahradil Špidla Madla Žantovský M. Havlíček

  OdpovědětVymazat
 10. Podívejte se do seznamu bakalovy ASPEN kolik je tam členů vlády ČT a dalších figurek Bradáčová Hami, Plaga,Vojtěch a spousta dalších Farský Roithová Dlouhý a spousta ....Zahradil Špidla Madla Žantovský M. Havlíček tzv.odborář Středula co ty cenzore na toto ?

  OdpovědětVymazat
 11. Podívejte se do seznamu bakalovy ASPEN kolik je tam členů vlády ČT a dalších figurek Bradáčová Hami, Plaga,Vojtěch a spousta dalších Farský Roithová Dlouhý a spousta ....Zahradil Špidla Madla Žantovský M. Havlíček tzv.odborář Středula

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aspen institute je přípravka pro budoucí a současné členy vlády. Na Ukrajině ten institut působí také. Američané musejí být padlí na hlavu, když toto spolčení nechají dozorovat Bakalou, který je vyhlášený zloděj a který se neštítí okrást hornické důchodce. Na blití je členství Středuly, táty dělníků. Popsat by měl svoje členství také Keller, ale on zarytě mlčí.

   Vymazat
  2. 15:05 Američané to s Bakalou dělají ÚMYSLNĚ a naprosto správně (stejně i v Respektu), protože nevzdělaný a omezený dámský krejčík Bakala je tím nejvhodnějším bílým koněm, který odvádí pozornost od faktického vládce Aspenu. V případě průšvihu této instituce bude k zodpovědnosti pohnán bílý kůň, kterému seberou veškerý obrok i stáj na břehu Bodamského jezera :-)

   Vymazat
  3. 15:55 přesně tak, Bakala je jenom takový hromosvod na odvedení pozornosti, sám je v Česku u většiny lidí velmi nepopulární indiviudum, pro roli amerického poskoka jako stvořený, určitě nezradí, protože o něho jinde vůbec nestojí, ani doma v Česku

   Vymazat
 12. Jelcin byl přece členem ÚV KSSS, a pak mu vadili komunisti? To je ukázka z nosatého charakteru, u nás viz Štětina a gen. Šavel. FUJ, chce se mi zvracet nejen z Jelcina ale i z dalších stejně proradných Havlů a Gorbačovů atd.

  OdpovědětVymazat
 13. copak by asi dělali naši demokraté, kdyby jiný, ne tak tvárný prezident jiné země, rozpustil zvolený parlament,, ač k tomu neměl pravomoc a nakonec jej nehal vystřílet? asi by zešíleli hrůzou.
  Jiné je to samosebou, pokud tato nezákonná akce směřuje proti těm, kdo jim chtějí zabránit rozkrást další zemi.a zase to platily USA

  OdpovědětVymazat
 14. Článek je krásným příkladem toho, jak se mění vlády v banánových republikách. Jedná se o stále stejnou metodu, která občas není úspěšná, viz třeba Venezuela. To by se ale v Česku nestalo, protože vlastní vládu ani suverénní zemi už dávno nemáme :-)

  OdpovědětVymazat
 15. V ohlasech na ruskou vnitřní politiku trochu zanikla jedna část Putinova poselství, kterou bych rád připomněl: „Jsem přesvědčený, že nastal čas k vážnému a přímému dialogu o základu a zásadách stabilního světového řádu. Rusko je otevřené k dialogu… „.V zápětí (17.1) vystupuje z politického hrobu N. Sarkozy s (pro něho) neuvěřitelným návrhem vytvořit novou alianci Evropy a Ruska. Navíc šéfka MMF ohlašuje (18.1.) návrat světa do velké recese. Jak se vzácně shodují Děljagin s Chazinem, velká krize může být spuštěna vlastníky světa už na podzim – cca 2-3 měsíce před Trumpovou volbou, kterou by měla narušit. Času není tedy rozhodně nazbyt. Tím je vykolíkováno hřiště pro budoucí „Jaltu 2.0″ a revizi dolarového systému Bretton Woods, které by měly následovat po Trumpově druhé volbě prezidentem USA.

  OdpovědětVymazat
 16. Mimo uvedené zprávy o jednání Jelzina s Klintonem se dnes objevila i informace o tom, že diktátor USA Trumf chtěl otestovat trpělivost Ruska a Čína atomovou bombou. To je nevídaný skandál, a informace o násilném myšlení jmenovaného. Je to v rozporu se zásadami Charty OSN a proto doporučuji, aby OSN vyhlásilo proti Trumfovi sankce, které by mu nedovolili cestovat po světě i s jeho kohortou jako je Pomeje, Biden....A uvrhnout jej do psychiatrické karantény na Guantanámo. To je prostě šílenství a ani Rusové,Číňané a jiní vážení státníci nedovolili ani jen pomyslet, natož o tom nahlas uvažovat. Horší než zvíře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ekonom Chazin, nebo politolog Pjakin by vám vysvětlili, že se jedná o projev ústupu USA z role světového hegemona a o postupné izolování této země od zbytku světa, který si již nemohou nadále dovolit řídit (= ovládat, uplácet, podplácet, vojensky zastrašovat a vydírat atd.), protože už na to jednoduše nemají. Trump je v tom nevinně, jenom to dostal za úkol a i když vyhlásil heslo "America First Again, tak se ve skutečnosti jedná o heslo "The single one the USA" :-)

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.