Reklama

středa 27. května 2020

Útlum našeho zemědělství skrze trendy v EU. Brzy nemusíme být doma pány. Nahlédněte do USA, ukazuje agrární prezident Jandejsek

Zdeněk Jandejsek, prezident Agrární komory ČR
rozhovor se  Zdeňkem Jandejskem, prezidentem Agrární komory ČR
27. 5. 2020 ParlamentníListy

POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT 
Pohled na zemědělství očima skutečných odborníků, jak jsme na tom doopravdy. Přišla doba na to, zrušit české zemědělství? Zemědělci jsou konfrontováni s názorem, že dlouhodobě ztrácejí svou výkonnost. Není tomu ale ve skutečnosti tak. Slovo soběstačnost je zlehčováno slovy „není dostatek potravin v supermarketech?“ nebo „potravin je dostatek, co potřebujeme a nemáme, dovezeme“. To vede značnou část populace k úvaze – „zrušme zemědělství! A když ne my, udělá to někdo jiný!“

Podivné představy EU o zemědělství


Všechno ukazuje na to, že Evropské unie usiluje o to, aby už tak nízká potravinová soběstačnost v naší zemi poklesla o dalších 30 procent. Z čeho je možné vycházet? Ve středu 20. května 2020 představila Komise dvě strategie. Komise dlouhodobě plánuje snížení podpor zemědělcům. Právě poklesem podpor zemědělcům, kteří produkují a tím, že tato podpora bude vyplácená mikro, malým případně středním zemědělcům, od kterých se nebude požadovat produkce (nebo dokonce se bude vyžadovat extenzifikace), dojde k výraznému omezení zemědělské výroby a produkce u nás, ale i v jiných zemích přistoupivších v roce 2004 a později. To znamená, že většina našich významných producentů nedostane žádnou podporu a bude to vést k likvidaci podniků. Od malých zemědělců dnes Unie očekává, aby v konkurenčním prostředí dokázali vyrábět potraviny pro všechny obyvatele. To však není možné bez přispění několikanásobně vyšších dotací na jednotku produkce. Jinak, bez výrazně vyšších dotací malým zemědělcům, velcí zahraniční obří producenti budou vítězit. A mluvme reálně, kolik rozpočtů jsme ochotni platit na produkci?

Bohužel jsou dnes i takoví „zemědělci“, kteří místo toho, aby hledali nové příležitosti v inovacích, nových technologiích a v intenzívní výrobě, jen čekají na dotace ve formě „peněz“ za hektar, často z neobdělané půdy či jen posekané trávy na zemědělské půdě. Co se bude pěstovat nebo produkovat, to dnes rozhodují evropští úředníci v Bruselu usměrňováním dotací, avšak bez znalostí zemědělství. Státy dali k tomu Bruselu pravomoci a bojí se vzít si je zpět. Výjimkou byla Velká Británie.

Je zřejmé, že dotace jsou ze samého principu nespravedlivé a silně narušují rovnováhu trhu, ale vidíme, že bez nich to dnes nejde. O tom, kdo bude čerpat dotace, kolik a na co dnes rozhoduje úředník a proti tomuto rozhodnutí je těžko hledat odvolání. Dotace jsou z veřejných zdrojů (jsou to ale peníze i nás, našeho státu, které tvoří rozpočet Unie), a zde by se zásady právního státu dodržovat měly. Dnes se proklamuje, že o všem rozhoduje trh a spotřebitel, ale v praxi vidíme, že to nefunguje, protože celý systém je pokřivený.


Jak to bylo se zemědělstvím na začátku společné Evropy


Zemědělství bylo na začátku vzniku Společenství, tedy přesněji Evropského hospodářského společenství. Základní myšlenka vzniku společné zemědělské politiky byla zakotvená již v Římské smlouvě o založení EHS, tehdy se zakládající členové, tedy Německo, Francie, Italie, Belgie, Holandsko a Lucembursko dohodli, že je nutné vypracovat společný záměr jak zajistit potravinovou soběstačnost a odpovídající životní úroveň pro obyvatele v potravinách. Zemědělce ale nikdo nenutil, aby jejich výroba byla závislá na poptávce, a tak se vlivem značných podpor objevuje nadprodukce potravin. Proto státy začali hledat nové trhy.

Vstupem dalších zemí do Společenstva a vlivem podpor pokračuje nadprodukce potravin v starých zemích a na začátku devadesátých let znamená nadprodukce další problém. Západní země hledají nové příležitosti a nabízí se možnost zemím umísťování nadprodukce na nové trhy zemí střední a východní Evropy. Problémem je ale velmi výkonné zemědělství zemí střední a východní Evropy. Tento problém „západ“ řeší úspěšně, postupně přebírá trhy nových zemí, distribuuje dotované potraviny a likviduje výrobce. Na trhu vítězí zahraniční kapitál. Snižuje se konkurenceschopnost výrobců v nových zemích EU a hledá se východisko. Jedním z nich je návrat k drobnému zemědělskému podnikání. My však víme, že toto je slepá ulička, protože jsme z této cesty vyšli před více než půlstoletím.


(celý text rozhovoru najdete zde)


23 komentářů :

 1. >Bohužel jsou dnes i takoví „zemědělci“, kteří místo toho, aby hledali nové příležitosti v inovacích, nových technologiích a v intenzívní výrobě, jen čekají na dotace ve formě „peněz“ za hektar, často z neobdělané půdy či jen posekané trávy na zemědělské půdě.

  Znám ze svého okolí pouze tento typ zemědělců. O jakých jiných to autor mluví?

  OdpovědětVymazat
 2. V hypermarketu Penny v Odrách se už vyprodalo osivo užitkových rostlin a zůstala jen semena letniček...

  OdpovědětVymazat
 3. Ale o to přeci šlo především. Nadvýrobu v původní 15 bylo nutno vyvést. Proto byl celý hadrák! Byli jsme hrozbou pro západ.

  OdpovědětVymazat
 4. Jakákoliv snaha o soběstačnost v potravinách,bude nám zlikvidována nařízením z Bruselu.Mluvit o suverenním státe je pohádka pro malé děti.naši politici,buď byly pod vlivem SSSR a teď pod vlivem USA.

  OdpovědětVymazat
 5. Já zase znám okolí Č.Bu 14 objektů, které byly kravíny a vepříny v nich je všechno možné, jen ne zvířata. Když jsme "demo" zrušili vepřín Lety a vepřín Gigant u Třeboně, tak jsme …..(doplňte si sami). Už nám bez EU nemůže být hůř. Brzy to předvede Itálie, jak to s Unií dopadne.

  OdpovědětVymazat
 6. S EU se nedá bojovat, z EU lze pouze vystoupit.
  To nám ale žádná naše vláda nedovolí, jelikož si s Listinou základních práv a svobod denně vytírá s gustem pozadí.
  Zbytek jsou dobře honorované kecy politiků o ničem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "To nám ale žádná naše vláda nedovolí " --- tak prečo si nezvolíte lepšiu vládu ???

   Vymazat
  2. 10:27
   Slovensko, raději neraď. Máte stejně blbou nabídku politiků, jako my.

   Vymazat
  3. Anonymní27. května 2020 12:38 : Ja neradím, ja sa PÝTAM. A ja sa pýtam preto, lebo JA SOM PRESTAL VOLIŤ, pretože ja všetkých politikov považujem za grázlov. Nemyslím si, že ovčania sú schopní zvoliť slušných ľudí.

   Vymazat
  4. 16:14
   Sám jsi to řekl. Protože spousta lidí jsou pořád ovčani a nezajímají se o to, co se děje. Někteří dokonce záměrně strkají hlavu do písku a jsou vzteklí, že nechtějí nic slyšet, protože by to nabouralo jejich klídeček a pohodlí v blbosti a nevědomosti. A pak bohužel narůstá počet těch vymatlaných idiotů, např. z Prahy, co hltají propagandu a když jsou kontrontováni s jiným názorem, tak prohlásí, že to jsou bludy, protože existují základní pravdy, jako že dům se staví z cihel a proto žádná alternativa nemůže existovat, pravda je asi jenom ten mainstream. Takoví imbecilové existují a žijí v tom, že je jakási jedna natištěná pravda. Oni nechápou, že informace může být neúplná, polovičatá, zkreslená, lživá, zavádějící, neurčitá, takže se dá vyložit různě... to, co znají běžně historici nebo detektivové... to naprosto převyšuje jejich inteligenci. Co s takovými ovčany? Bohužel jsou i na Slovensku i jinde.

   Vymazat
  5. Doplnění 19:54
   Zapomněl jsem na jednu důležitou kategorii. Informaci podružnou. Protože těch jsou plné zprávy a internet. Místo toho podstatného se často řeší blbiny nebo detaily. Podívejte se na současnou debatu o koronavitu - je důležité to, jak se epidemie zvládla, jaká je rozšířenost, počet mrtvých ap, nebo je důležité plkání o tom, že někdo se cítil málo informován a chtěl mít rozpis, co se bude dít pomalu na měsíce dopředu? Myslím, že odpověď je jasná. Přesto mainstream, když se to hodí liberálním politrukům, bude řešit jenom ty detaily a banality.

   Vymazat
 7. To se bude muset vystoupit a vybudovat soběstačný stát včetně zemědělství. Zatím to vypadá že se eu rozpadne sama to by bylo nejlepší.

  OdpovědětVymazat
 8. Samozřejmě, že těmto "odborníkům", jako je tento Jandejsek, by se nejvíc líbilo a hodilo zrušit, zakázat, omezit dovoz a konkurenci ze zahraničí, aby si oni mohli poté nastavit dvojnásobné ceny zemědělských produktů.
  Dokud se to přímo nedotýká jejich peněženek, tak si to naivní hlupáci, neustále omílající "potravinovou soběstačnost" jako nějakou mantru, nejsou schopni uvědomit.

  A bláboly o potřebě intenzivního zemědělství, kritikou neobdělané půdy a luk apod., v dnešní době kdy je naopak potřeba bojovat s pravděpodobně dlouhým nadcházejícím obdobím sucha právě deintenzifikací, beru už jen jako špatný vtip.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:54 z vašeho příspěvku ta odbornost přímo tryská.Jen tupec může napsat něco takového.

   Vymazat
  2. Ano, psal to vůl z města, který o zemědělství neví vůbec nic. Prostě exhibující blb.

   Vymazat
  3. 19:47 a 19:59

   Tak skutečně argumenty jak noha. Nechápu, proč sem tyhle agresivní sprosťáky cenzor pouští.

   Vymazat
  4. Asi proto, že ve zkratce popsali, co to je ten anonymní trouba 9:54 za "odborníka".
   Potravinová soběstačnost je základní strategie, jak naše společnost (stát, chcete-li) se může vymanit ze závislosti na jiných, kteří nás chtějí mustrovat. Koronavirová krize ukázala, že je nutné být soběstačný i v základních zdravotních pomůckách a lécích.

   "Odborník" 9:54 vůbec nechápe, co je skryto pod pojmem "intenzivní zemědělství" a že právě ono je pojistkou proti důsledkům klimatických výkyvů. Např. každoročním zaoráváním hnoje vzniklého při chovu skotu se zvyšuje absorbční schopnost půdy držet vodu.

   Ale to je na dlouhé vyprávění a vy, ani "odborník"
   9:54 nejste schopni pochopit MELETE POŘÁD JEN MANTRY POLITICKÝCH PODVODNÍKŮ.

   Vymazat
  5. 22:05

   Demagogické žvásty. Stát naší velikosti nikdy nezávislý nebude a z principu nemůže být. Viz třeba naše naprostá závislost na ropě a plynu ze zahraničí. Podobně je to ze zemědělskými komoditami. Stačí jeden lokální jarní mrazík a máte kompletně zničenou úrodu ovoce atd. a budete na kolenou žadonit zahraničí o pomoc.

   O intenzivním zemědělství nevíte zhola nic právě vy. To je užívání těžká mechanizace zhutňující půdu spousta pesticidů a umělých hnojiv, spojování polí do lánů, meliorace... Naprostý opak toho co naše země potřebuje. Krajinotvorbu, malá pole, mokřady, tůně, smíšené lesy, louky, přírodní hnojiva... Tak nežvaňte.

   Vymazat
  6. Tohle, prosím tě, neříkej ani Švýcarům ani Rakušanům. Jsou to státy asi tak naší velikosti, jsou neutrální, dost nezávislé a pravděpodobně ve své populaic mají i méně volů, jakým jsi ty. Tvoje "argumenty" jsou opravu jen lokálního charakteru okolo Bohnic a Dobřan.
   Pleteš si intenzivní zemědělství s neeokologickým vymrskáváním půdy, o melioracích víš p.r.d. - ty se mohou používat i k závlahám, ... prostě jen bezmyšlenkovitě opakuješ staré ohrané mantry. Prostě žvaníš.

   Vymazat
 9. Takhle to je se vším na co se podíváte, ve článku o svobodě ale i zde o zemědělství, či o něčem pro náš vývoj a budoucnost důležitém. Ti zmetkové nás plánovitě testují, co si ještě necháme líbit, co si ještě mohu beztrestně dovolit. Když zjistí že jsme splachovací, utáhnou šrouby, což je zároveň další testík toho co si ještě necháme líbit. Takže si dovolí to, co mi jim dovolíme my. Je to jako o tom psu co jitrničku sežral, dokud nebouchneme do stolu a neřekneme dost. Těch šmejdů je mizivé promile a záleží jenom na nás, na drtivé většině co jim ještě dovolíme a to ani nevyzývám, aby někdo někoho podřízl jako svini jako si to beztrestně někdo dovolil říci o panu presidentovi. To je taky takový testík před dalším utažením šroubů, chcete-li.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dědečku, souhlasím. Hlava naší ryby, která smrdí nebude nic pozitivního pro občany řešit. Právě teď má centrální a aktuální problém vztah k Izraeli, protože se do toho zamotal infantilní Petříček. Přitom svět to nezajímá a je to jen povolební ševel v knesetu. Samostatnost v potravinách není na programu dne, zrovna tak jako saldo vody. Globalizmus u nás zvítězil i když já nejsem dokonalý lokální patriot. Na místě je rozumět si vybrat vždy jen to, co je pro republiku a občany nejvhodnější. Prostě Werichovo " přiměřeně , přiměřeně ".

   Vymazat
 10. Pane Jandejsku, od roku 1989, nejpozději, zase nejsme pány ve svém domě. Kdo nemá jarmulku, jako by nebyl...

  OdpovědětVymazat
 11. Obrovská pravda /MĚLI BY SI TO POVINNĚ PŘEČÍST VŠICHNI KRITICI MINULÉHO REŽIMU/
  https://www.youtube.com/watch?v=sAmN_TuVj94&feature=share&fbclid=IwAR2w3e1UbCelMl0zctZ4H8NNjQWJKrgVOLaWBJJT0dAhlyojBZU8d1WTao4

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.