Reklama

pátek 29. května 2020

Útok Německa na český obranný průmysl

Ivo Rušák
30. 5. 2020
Jak naznačuje řada aktivit Německa v oblasti hospodářské, vypadá to, že ČR byla v rámci tzv. „Výmarského trojúhelníku“ (1) již trvale zakotvena v německé vlivové sféře. Teď tuto domněnku potvrzuje i chystaný útok Německa na českou oblast vojenskoprůmyslovou.


Dne 28.5.2020 vyšel v českém odborném vojenském časopisu ATM č. 6/2020 (2) článek s názvem Německo může pomoci s obrodou českého obranného průmyslu“. Vzhledem k tomu, že na konci pod článkem je miniaturním písmem psáno „Text a foto: Rheinmetall“, jde zjevně o komerční článek placený zahraniční společností. V tomto případě německou korporací „Rheinmetall“, která ovládá značnou část německého zbrojního průmyslu, ale ovládla i zahraniční společnosti, jako švýcarskou zbrojní společnost Oerlikon Contravers a společnost Pierburg, jež vyrábí mj. ventily, jakož i díly pro automobilový průmysl ve svých podnicích v Evropě, v Severní Americe i na Dálném východě.

Tento nový krok Rheinmetallu je ovšem potřeba vidět zejména v souvislostech vojenských a vojenskoprůmyslových. Armáda ČR má v nejbližších letech přejít na nový jednotný tank (dle terminologie NATO hlavní bojový tank / Main Battle Tank = MBT) a současně právě probíhá první etapa výběrového řízení na nové pásové bojové vozidlo pěchoty (BVP). Rheinmetall vyrábí jak tanky, tak BVP. Z tanků jde konkrétně o Leopard 2, kterého jsou v Evropě dnes přebytky po snižování výzbroje v evropských státech NATO, a tak Německo iniciovalo vznik „Evropské zbrojnice“, která by vlastnila nadbytečné tanky a ty by formou leasingu poskytovala státům, které potřebují přezbrojit tankové vojsko. K dispozici je stále ještě asi 300 ks nadbytečných tanků Leopard 2. Mimochodem, Polsko v rámci svého programu přezbrojování a intenzivního rozšiřování ozbrojených sil zakoupilo z těchto přebytků (přímo) již 247 tanků Leopard 2.

ČR by pak potřebovala minimálně 100 ks nových tanků. Problém je, že tanky Leopard 2 jsou tzv. „těžké tanky“ (hmotnost přes 62 t) (3), (6), na něž v ČR není dimenzovaná ani dopravní (silniční a železniční) infrastruktura, ani přepravní kapacity (podvalníky, vyprošťovací vozidla a tanky).

Rheinmetall ovšem také vyrábí BVP Puma (4), (6) a Lynx (5), (6), přičemž ČR právě poptává 200 ks nových BVP. Německé BVP Lynx je však nejtěžší (až přes 44 t, tedy stejně jako střední tanky T-72M, které máme dosud ve výzbroji) a nejdražší BVP na světě, nemluvě o tom, že jsou také největší (což je z vojenského hlediska samo o sobě značná nevýhoda – velký cíl!), a přitom třeba lehčí verze Lynxu neuveze ten počet vojáků, které Armáda ČR požaduje.

Tyto dva snímky umožňují porovnání velikosti stávajících BVP-2 OS AČR a BVP Lynx
(Foto 1: Wikimedia Commons, foto 2: DPO via Armádní noviny)

Pokud by tedy Rheinmetall ovládnul vhodné podniky českého zbrojního průmyslu, mohl by pod záminkou licenční výroby nebo domácích úprav své tanky a BVP „produkovat“ v ČR, a tedy i plně ovládnout vyzbrojování české pozemní armády i podstatné podniky českého obranného průmyslu.

Jde tedy zjevně o další krok za účelem ovládnutí dalšího (strategického!) segmentu české ekonomiky poté, co již Německo ovládá podstatnou část české/ho
- automobilového průmyslu (Volkeswagen – Škoda Auto),
- průmyslu zdravotnického materiálu (např. Hartmann – Rico),
- elektrotechnického průmyslu (např. Siemens – EJF, MEZ),
- potravinové distribuce (Billa, Lidl, Kaufland),
- veřejné dopravy (Flixbus – dálková bus doprava, DB/Arriva – regionální bus doprava, DB/Arriva – regionální železniční doprava),
a poté, co Německo zlikvidovalo
- značnou část českého zemědělství extrémním dotováním vlastní (nad)produkce a jejím prodejem ve svých obchodních řetězcích (viz výše),
- výrobu elektrických lokomotiv (Škoda Transportation, kdy německé úřady trvale odmítají udělovat novým českým lokomotivám povolení k provozu v Německu, čímž se na „liberalizovaném“ dopravním trhu stávají neprodejnými, a tedy je už nenakupují ani ČD, které místo nich kupují lokomotivy Siemens).

Nyní tedy Německo zahájilo tažení proti českému obrannému průmyslu, který zahrnuje jak samostatné podniky jako VOP CZ (výroba či modernizace tanků a BVP), Zbrojovka Uherský Brod (výroba pistolí, útočných pušek, loveckých zbraní), tak podniky sdružené do skupiny Czechoslovak Group (CSG), jež zahrnuje většinu významných českých zbrojních podniků (výroba OT, repase a modernizace tanků, BVP, kanonových houfnic a dalších systémů, radiotechnické systémy a prostředky zabezpečení leteckého provozu), a to včetně Tatry Kopřivnice (výroba nákladních vozidel a platforem pro zahraniční bojové prostředky), a spolupracuje s některými zahraničními společnostmi. Přitom ale zejména CSG žije a roste nikoli díky naší vládě, ale jí navzdory. Ostatně, jak napsal bezpečnostní analytik plk vv J. Štefec v Nové republice (7): Nejsem schopen se nikde dočíst, že by se snad ministerstvo obrany chystalo investovat naše peníze do vývoje levných a efektivních zbraňových systémů u českých výrobních firem, aby tak podpořilo domácí ekonomiku v budoucích "hubených" letech.“ Vláda ČR ani armáda totiž od CSG v podstatě nic neobjednává, takže tato skupina žije víceméně jen z exportu.

A tak Německo dobře ví, že český obranný průmysl, který žije převážně z nejistých exportních dodávek a od nějž vlastní armáda a stát téměř nic neobjednává, je velmi zranitelný a přes vhodně „směrovatelné“ politiky a vojenské špičky bude poměrně snadné, dosáhnout ovládnutí nejvýznamnějších zbrojovek prostřednictvím jejich zapojení do (německé) zbrojní výroby „pro potřeby přezbrojení“ české armády.

Mám tedy obavu, že i tato etapa germanizace české ekonomiky celkem snadno uspěje, a to zejména v důsledku vzácné kombinace vlastností naší politické reprezentace, zahrnujících od naprosté neschopnosti a nekompetentnosti přes vydíratelnost až po naprostou všehoschopnost; tedy prostřednictvím celkově dokonalé exteritoriální ovladatelnosti českých politiků. K té pak nemenší měrou negativně přispívá naprostá nejednotnost skupiny V4, která měla kdysi obrovský potenciál a která i několikrát vyhlásila společné akviziční a zbrojní programy, ale v níž se členské státy nakonec nikdy nebyly schopné dohodnout na ničem konkrétním a která teď navíc dostala těžkou ránu v podobě nové vlády na Slovensku, jež o V4 pro jistotu už vůbec ani nemluví.

A tak nejen že se potvrzují slova J. Štefce (7): „Stojíme před faktem, že naše vláda se chystá zadlužit český stát v oblasti obrany na desítky let dopředu, aniž by přitom jakkoliv zvýšila schopnost naší armády bránit naši zem a nás, její obyvatele.“, která zcela souzní s mým již dříve několikrát opakovaným konstatováním, že za neuvěřitelné peníze dosáhneme dalšího omezení schopností Ozbrojených sil Armády České republiky, dalšího snížení obranyschopnosti ČR (viz např. nákup zbytečných a extrémně předražených lehkých vrtulníků z USA a současné vyřazení těžkých bitevních vrtulníků) (8). Ale stojíme dnes taktéž i před další hrozbou: Ovládnutí českého obranného průmyslu Německem, což hrozí fatálními důsledky pro poslední zbytky již i tak okleštěné samostatnosti a suverenity ČR.

Prameny:
(2) Rheinmetall: Německo může pomoci s obrodou českého obranného průmyslu. ATM, č. 6, 2020, s. 9.

31 komentářů :

 1. německé tanky výhradně humanitární povahy

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Sýrii se ukázalo, že pěkně hoří. Nemáte z toho radost?

   Smazat
  2. 9:08 Aspoň sběrači kovů nemusí tanky pracně rozmontovávat.

   Smazat
  3. 9:08 Rakety Starship Elona Muska také pěkně hoří. Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX v sobotu explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas.
   Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/video-prototyp-nove-rakety-firmy-spacex-explodoval-na-testovaci-rampe-nikdo-se-nezranil.A200530_113021_ln_domov_ele

   Smazat
 2. No a co, vždyť jde jen byznys. K tomu přec máme demokracii. Nebo ne? Stát rád nakoupí, daňoví poplatníci zaplatí. A zisky, po právu, odplynou jinam. No a co? Máme se jak nikdy před tím, že?

  OdpovědětSmazat
 3. Ale to bylo jasné již v prvních týdnech po převatu v ČSSR, jen hlupák mohl naletět. Rozdělení republiky jsem osobně očekával. Proběhlo stejně klidně a bez výstřelu, jako tehdy v roce 1939.Jen jako legitimizace rozdělení uměle vytvořeného Československa z roku 1918. Česko-německá deklarace už byla jen třešnička na dortu.Není důvod plakat. Trest za neloyálnost vůči Rakousku-Uhersku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Píšeš nesmysly. Jakoupak jsi chtěl loajálnost k R.-U., když válka, kterou R.-U. začalo, přinesla do každé vesnice, do každé rodiny mnoho mrtvých, bídu a nenávist? Jak můžeš být loajální k pangermánům, kteří už tehdy chtěli vládnout světu?
   Příště než něco tak hloupého napíšeš, použij hlavu a něco si o té naší historii přečti.

   Smazat
  2. 2:25 osobo zagitovaná, vy nevíte, že za Rakousko-Uherska jsme dopadali stejně? Takže dnes, dnes si vlastně nestěžujete?

   Smazat
  3. 9:36 jste nepřesný. Pokud to ti "vládnoucí panáci" nedělají dost důkladně, je tu od toho demokratická opozice. Pokud ona nestačí, jsou tu ještě sankce Evropské unie. V záloze jsou USA.

   Smazat
 4. https://www.youtube.com/watch?v=WHO9G4JYNpc

  OdpovědětSmazat
 5. Czexit.
  Nemce zestatnit, a pak zprivatizovat ne-nemeckym firmam.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč zestátnit? Stačí si postavit, i za cenu zadlužení, konkurenční fabriku na totéž a zaplatit pracující víc, než platí Němci. Za dva měsíce by prosili abychom si tu "jejich" fabriku koupili za hubičku.

   Smazat
  2. Je to přesně tak.
   Jen je záhadou, proč to nikdo, zejména naši politikové, nechce udělat...?!?
   Viki L.

   Smazat
  3. 11:55 za kolik byste ráčil tu produkci z vašeho projektu prodávat? Platíc splátky z totálního úvěru (kdo by vám ho asi tak dal) a vyšší mzdy než konkurence s tím, že celé know how byste pořídil zadarmo jak? Boží prostoto.

   Smazat
  4. Jaké zestátnění? Aby s tím mohli státní úředníci kšeftovat jako v polovině 80. a 90. let? ZNÁRODNIT! A v každé firmě dozorčí orgán na způsob Výboru lidové kontroly. Žádná privatizace. (úkolem soukromé firmy je živit majitele a přinášet mu zisk, za který si kloupí vily, auta, letadla, ostrovy, atd.) Úkolem státní firmy je dát práci lidem a vyrábět pro lidi. Kapišto?

   Smazat
 6. Ale vždyť se není čemu divit, 30 let jsme západ sponzorovali, na náš úkor si žili nad poměry. Našim důchodcům, když už, smrkne vláda pár stovek, němečtí si cestovali v pohodě po celém světě a chechtali se světu. Reparace Německo platit nemuselo, takže o co jde? Když to takhle pěkně šlapalo, tak si říkají, proč by to takhle nemohlo fungovat dál? Jó kdybychom Rusku neokopávali kotníky a měli jej za zády, no to by byl jinej level. Věřím, že až dojde jak říkal slezský bard k zúčtování, musel by západ za těch 30 let drancování naší země pěkně platit. Proto je takový zájem o to abychom byli s Ruskem na kordy, protože západ náš měl vždycky za dobytek, čili za voly a dojné krávy a jinak to oni ani nechtějí.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6 :01 Cílem západu je odjakživa likvidace Slovanů a obsazení jejich teritoria a surovin. Když likvidovali východní Slovany (Bělorusy, Ukrajince, Rusy, Poláky), tak se ti západní tetelili štěstím, že se jim to vyhnulo. Dnes nastala doba, kdy dochází i na ty západní Slovany, začalo to naprosto nehorázným útokem na Srby v r.1999. Protislovanská hra západu běží i nadále pod krytím EU a plody bude sklízet i Česko!

   Smazat
 7. Ve světě už nejsou státy, které se obrátí na Západ, aby je vykradl. Nedovolí si to už ani SS, viz KLDR, Venezuela, Írán a na RF či ČLR se už vůbec nedovolí ani zle podívat.

  OdpovědětSmazat
 8. To je velice depresivní článek všechno se dá skopčákům. To je strašné opravdu z nás vládnoucí panáci dělají jejich poskoky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebojte všeho do času DOBRO nakonec zvítězí !
   https://tadesco.org/marneho-okenko-28-q5-2q2q-svet-se-otrasa-v-zakladech/ 28.5.2020.
   https://www.arfa.cz/zastavte-tu-koronavirovou-lez-mame-pravo-na-dustojny-zivot-desive-zabery-z-nemecka-video-brutalni-zatceni-vudce-demonstrace-vodni-dela-psi-nemecke-povely-policie-v-drtive-presile-10-na/

   Smazat
 9. vítězné mocnosti garantovaly odzbrojení Německa,garantovaly že Němdec ko nesmí mít velkou armádu.Příliš dlouho to nevydrželo,maximálně do prvních dnů studené války.Jsem opravdu rád,že jsem většinu života prožil v dobách socializmu.

  OdpovědětSmazat
 10. Soudruh Hitler dostal od Francie a Anglie darem celé Československo právě proto, že zde byl vyspělý vojenský průmysl, bez kterého by nebylo možné tažení na východ. Češi nemuseli dodat živou sílu, zato se na oplátku vykoupili usilovnou výrobou a dodávkami celé třetiny zbraní a střeliva potřebného na východní frontě. Po čase se situace bude zjevně opakovat i v rámci EU, kdy se fakticky stáváme další spolkovou zemí, kterou bude možné opět nasměrovat na východní tažení. Příští rok bude dokončena silniční síť s parametry, které umožní přesun i nejtěžší vojenské techniky ze západu na východ. P.S.: to známé pražské trio (satan, starosta stažené půlky a nácek z rypákova) proto bylo angažováno, aby na to tažení připravilo i české obyvatelstvo, rozhodně to nejsou žádní šašci, jsou to takoví propagandisté a školitelé :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten smajlík na konci Vašeho příspěvku není na místě. Protože to, co píšete (zejména o těch "školitelích") je navýsost pravdivé... :-(
   Viki L.

   Smazat
 11. https://www.arfa.cz/az-vam-budou-zase-lhat-ze-valku-rozpoutal-hitler-a-stalin-spolecne-den-po-dni-jak-to-bylo-nejen-podle-putinem-odtajnenych-archivu-infografika-volne-ke-stazeni-a-sireni-po-socialnich-sitich/

  OdpovědětSmazat
 12. V současnosti nám nepatří v této republice už nic,tak že ovládnutí českého obranného průmyslu Německem,bude jen třešnička na dortu který byl našimi politiky od roku 1989 postupně předán západu. Už nepatříme ani sami sobě.Většina společnosti je přes hypotéky,leasingy, kreditní karty a různé půjčky, ovládaná bankami a světe div se ,ty nejsou české.A když né bankou,tak zaměstnavatelem montovny.
  A tak si spokojeně tady žijem.

  OdpovědětSmazat
 13. Polsko-Cesko-Chorvatsko
  Nemecke kolonie.

  OdpovědětSmazat
 14. Toz tade jde jen o jedno a to je obnova statnosti CSR v celé siri a to stem Krupp essen neboli jezte krópy jak vystizne vyjádrili dva klauni bech nijak neprecenoval je doba upadková a to stálé hledení co v dajclando je passe......zbrane majó stále dobré v Martine......toz nejezte krópy hezké den a dívéte se za zlató nit tam je bodocnost p.s.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten film s Voskovcem a Werichem od revoluce v Česku nedávali, asi je někde v trezoru, protože je zakázaný. Je totiž proti Berlínu, tedy i proti EU. Tento film v Česku pěstoval předsudečnou nenávist vůči Německu :-)

   Smazat
 15. Kdo ovládá průmysl ovládá i stát. Jen naše zblblé ovečky to stále nechápou a i kdyby nakonec vlastní pílí po informacích pochopily, je už stejně na všechno pozdě. K rozkradení státu stačilo pouhých 30 let.

  OdpovědětSmazat
 16. My si tu sami vystačíme, stačíme se sami okrádat, navíc díky globalizaci dokáží někteří z nás prodat svůj lup i cizákům, pomalu už nejde jen o lup, ale i o moc a vládu nad našim ďolíčkem. Mezitím svět okolo se mění. Nepřekvapila by mne smlouva mezi Berlínem a Kremlem, mám jen obavu, aby se neopakovaly dějiny. Navíc do dveří celého světa vrazila pandemie. Škoda, že už nemáme Prognosťák, daroval bych jim křišťálovou kouli.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.