Reklama

pátek 22. května 2020

Uzákoněná lež jako metoda práce EU

Ivan David
22. 5. 2020
Ve středověku zhruba od 10. století platil nepsaný zákon o papežské neomylnosti. Traduje se, že před jeho vyhlášením se v kardinálském kolegiu rozpoutala prudká debata, jestli takový zákon lze vydat. „Vaše svatosti, co kdyby některý Váš nástupce prohlásil, že každý čtvrtek prší. Měl by pravdu i v ty čtvrtky, kdy zrovna neprší?“, ptal se jeden z kardinálů, který nepatřil do papežovy kliky. Skončil prý v železech. Mnozí, který toto věroučné pravidlo zpochybňovali později skončili na hranici. V současné době oponenti nekončí na hořících hranicích a většinou ani v okovech. Zvláštní legislativní metoda se nám však vrací. Tentokrát nikoli z Říma, ale z Bruselu.
Na středečním zasedání Zemědělského výboru Evropského parlamentu jsme jednali o návrhu nařízení EU o uznání rovnocennosti osiva pěstovaného na Ukrajině s osivem pěstovaným v členských státech EU. Komise tento legislativní paskvil chtěla prosadit dokonce ve zrychleném řízení – tedy bez možnosti předkládat k němu pozměňovací návrhy. Jako koordinátor frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i čeští europoslanci za SPD, jsem jménem frakce vetoval použití zrychleného řízení.

Jde o opravdu unikátní návrh právního předpisu, který by nás v případě schválení metodicky vrátil někam do temného středověku. Komise chce tímto nařízením - tedy jakoby ze zákona - prohlásit, že členské státy EU a Ukrajina mají pro pěstování a další ošetřování osiva stejné legislativní požadavky. A že i kontroly jejich dodržování jsou v členských státech EU a na Ukrajině shodné – tedy stejně přísné. Pokud by to byla pravda, tak by kontrolní systém agropotravinářského komplexu v EU byl naprostém rozkladu. EU se honosí tím, že má nejpřísnější předpisy pro bezpečnost potravin na světě. Kontroly jsou u nás také spolu se Švýcarskem nejpřísnější na světě. To co se píše v návrhu nařízení je prostě v naprostém rozporu s realitou. Je to lež.

Na uzákoněnou lež by se však mohli odvolávat dovozci osiva z Ukrajiny s požadavkem, aby u těchto dovozů již neprobíhaly fitosanitární kontroly, které ověřují bezpečnost dovážených zemědělských produktů. Žádná země zatím takovou výjimku z kontrol zemědělských vývozů nemá. Možná je to tím, že jde o první okus, jestli tato novátorská metoda projde.

Premisa o stejnosti legislativy a kontrol je politicky motivovaná snahou umožnit ukrajinským oligarchům volný vývoz osiva do EU. Má to být jakože pomoc Ukrajině v hospodářských těžkostech. Ovšem za cenu poškození poctivých osivářů, kteří podnikají v zemích EU podle pravidel EU, která jsou v členských státech kontrolními orgány skutečně vymáhána.
Informace, které jsem získal od Agrární komory a od Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace tvrzení Komise o shodnosti právních předpisů a kontrol v EU na Ukrajině naprosto vyvrací.
Ukrajinské právo povoluje použití mnohem větších množství herbicidů a pesticidů k ošetřování rostli pěstovaných na osivo než je povoleno v EU. Samostatný problém představují odlišné podmínky pro užívání geneticky modifikovaných rostlin v zemědělství. V EU je jejich komerční pěstování zakázáno. Na Ukrajině zakázáno není. Z toho plyne riziko kontaminace rostlin pěstovaných na osivo genetickým materiálem z pylu GMO rostlin, které mohou být pěstované nedaleko ukrajinské osivářské firmy.

Schválení tohoto návrhu nařízení by tedy mohlo představovat velké riziko pro zemědělce, kteří by nekontrolované osivo používali. Mohli by se nevědomky dostat do dlouhých a drahých soudních sporů, kdy by po nich obří nadnárodní korporace jako Montsano nebo Syngenta - držitelé práv duševního vlastnictví k GMO rostlinám - mohli požadovat kompenzace za neoprávněné používání jejich duševního vlastnictví. I když by je evropský zemědělec nepoužil vědomě – mohl by se dostat do velkých právních problémů jakým čelí farmáři v USA nebo v Indii.

Zásadní problém však představuje na Ukrajině zejména účinnost kontrol. Ukrajinská státní zpráva je v naprostém rozkladu. V zemi nejsou řádně vyšetřovány ani vraždy a jiné nejváženější trestné činy. Celá státní správa je naprosto zkorumpovaná. Ukrajina je v tzv. technickém bankrotu. Dluhy splácí jen za pomoci dalších půjček. Platy chodí státním úředníkům s mnohaměsíčním zpožděním. Takže se nelze divit, že každý kontrolor za příslušný úplatek vystaví potvrzení o čemkoliv.

Politické vedení ukrajinských ministerstev je pod kontrolou několika skupin oligarchů – fakticky kmotrů mafiánských skupin. Jak na Ukrajině funguje právní stát se může i bez návštěvy této země přesvědčit každý, kdo si poslechne záznam odposlechů telefonátu mezi bývalým US viceprezidentem Joe Bidenem a bývalým ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem, v němž ten první vydírá toho druhého tím, že USA neposkytnou Ukrajině další půjčku pokud nebude okamžitě odvolán ukrajinský generální prokurátor, jenž si dovolil vyšetřovat firmu v níž působí syn US viceprezidenta. Sdílel jsem jej na této stránce.

Při jednání o této zvláštní formě bezkontrolního povolení ukrajinských dovozů jsem na tato rizika výbor i Komisi upozornil. Zástupce Komise mi argumentoval, že na Ukrajině proběhl v roce 2015 audit Evropské komise a delegací členských států, kteří kontrolovali úroveň kontrol v terénu. Účastnil se ho i jeden zástupce ČR. Podle informací, které jsem získal od expertů na osivo, šlo o naprostou Potěmkinovu vesnici. Bylo pečlivě připraveno několik podniků, které byly dlouho dopředu informovány, že bude zvláštní inspekce z EU. Delegace z členských států si nemohly vybrat kam jinam pojedou. Možnost neohlášení „přepadové kontroly“ libovolného podniku byla podle informací, které jsem získal naprosto vyloučena.

Po přednesení argumentů, které jsem získal od odborníků osivářů, moje vystoupení kritizovala většina europoslanců z probruselských frakcí. Nejrazantněji, ale nikoli věcně, se do mě pustila kolegyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která mnou přednesené odborné výhrady označila za subjektivní. Prohlásila, že lidovečtí poslanci návrh podpoří, protože to prý pomůže i evropským zemědělcům. Výhoda je podle ní v tom, že osivo z Ukrajiny je levné. Citovala dokument, v němž vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) doporučuje českým europoslancům návrh schválit.

Dovolím si zde vládní dokument citovat také. Píše se v něm: „Rozhodnutí by mělo být přínosné pro semenářské společnosti z EU působící na Ukrajině, potenciální dovozce v EU, které dovážejí osivo z této země.“ Vláda po nás europoslancích chce, abychom posvětili přemísťování pracovních míst v semenářských podnicích z EU na Ukrajinu. Jako opoziční europoslanec hodlám právě z tohoto důvodu hlasovat protinávrhu Komise.


20 komentářů :

 1. https://www.casopis-sifra.cz/evropa-pacha-harakiri-jedinecny-rozhovor-s-vaclavem-klausem/

  OdpovědětSmazat
 2. Díky, pane europoslanče, že se nebojíte použít k obhajobě svého věcnými argumenty podloženého názoru svou funkci koordinátora frakce. Mám za to, že si absurditu počínání unijních institucí uvědomují i mnozí z Vašich oponentů, ale hlas rozumu je u nich nakonec vždycky přehlušen stádním pudem.

  OdpovědětSmazat
 3. Děkuji za občany Moraváky za info co za kulišárny zase EU chystá,....nejvyšší čas zvednout kotvy odplout mimo EU,...bezpečnost nejen ekonomická ale i soudní to žádá....Jana

  OdpovědětSmazat
 4. Děkuji i já pane doktore že hájíte naše zájmy v EP,a po právu kritizujete unijní nesmysly.

  OdpovědětSmazat
 5. Jezdil jsem na Okrajinu od 65 roku minimálně každých 5 let do roku 2012. Když jsem vyděl co se tam vypouští do země a potom od 90 let spaluje v kamnech nechtěl bych od nich ani med. Když jsem jim to vykládal tak mě měly přinejmenším za podivína. Od toho 12 roku tam nejezdím, protože by mě za mé názory na benderovce asi zavraždily.

  OdpovědětSmazat
 6. Mít kvalitního zástupce v tomto EU.spolku je mimořádně prospěšné pro celou zemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedna vlaštovka jaro nedělá.........
   http://www.zvedavec.org/vezkratce/17056/ hlasování parlamentu o vystoupení z EU dle stran

   Smazat
 7. Lidovci teď mají žně....

  - kolaboranti a slouhové v EU tvrdě proti zájmům ČR
  - Prodejná kráva Šojdrová opakovaně cpe podvodné rádoby sirotky do ČR ve snaze okrást stát a namastit kapsu sobě a spřízněným neziskovkám.
  - bratři Čižinští, minimálně jeden z nich lidovec, na které prasklo napojení a posluhování sudeťáckým organizacím. Těm ostatně lidovci pomáhají už dlouhodobě prosadit jejich majetkové zájmy proti zájmům ČR (velmi zdatný pomocník je také pan Tchoř Fiala z ODS, strany založené na klientelismu a korupci)
  - a do čtveřice nedávno náš soudce Štěpán Výborný, bratr lidovce Marka Výborného, doložitelně porušil zásahu nezávislosti, když zasáhl do soudního procesu na straně žalobce a POMOHL MU PŘEPRACOVAT JEHO ŽALOBU ve sporu, který měl sám soudit!! Z toho jasně vyplývá, jaký měl soudce zájem na tomto procesu a jak ho chtěl dopředu rozhodnout. Toto je jasná kárná žaloba a vyhození z funkce pro pana Štěpána Výborného, povoláním profesionálního šmejda, jinak také soudce.

  Opravdu výkvět šmejdů v KDU-ČSL = Krádeže Demokratura Úchylnost - Český Spolek Lokajů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já to vidím spíše jako "Katolická Drancovací Únie - Česká Strana Licoměrná".

   Prosadili tzv Církevní "restituce" (se spolupachateli z jiných stran), a POKRYTECTVÍ je jejich přirozenosstí.

   Smazat
 8. Tak toto se Vám, I. D. a L. P. moc nepovedlo. V tučně psaném úvodním odstavci je pravdivá a to jen částečně poslední věta. Já vím, že studium bolí, ale když chcete psát o papežské neomylnosti, měli byste aspoň trochu vědět, co to je. Údaje o upalování v této věci máte snad z Eskymo Welzla? Ten si vymýšlel tedy dost. Když budete takto psát výmysly o církevních věcech, nebude divu, že Církvi se bude dobře dařit: i poslední babka ze Zlámané Lhoty se bude dobře bavit ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten uvod neni nic proti panubohu, jen proti lifske blblosti. Papezove to s temi zazraky a neomylnosti nikdy nemeli jednoduche. Frantisek uz nic takoveho nezkousi a dal se radsi na tu ekologii a klimatologii.

   Smazat
  2. Klidně pište proti pánubohu, ale nepište blbosti ...

   Smazat
  3. Asi se ozvalo KDU, jsem katolík, pokřtěný hned po narození, ale dodnes nesnáším církevní aparàtnictví, natož politikaření. Kristus by vyhnal bankéře z Banky Vatikánu, zrovna tak jako kupčíky z chrámu. Zamyslete se i nad tím, jak by ohodnotil restituce. Nevadí-li vám tohle, tak neútočte na pana doktora. Naopak jeho přirovnání EU, s chutí dávat do klatby a exkomunikovat neposlušné členy, sedí.

   Smazat
 9. Děkuju, pane doktore. Vždy přivítám (a nejspíš nejsem sám), když podobné skutky jako byl tento Váš dokazují, že europoslanecké křeslo nemusí nutně být k ničemu. Kéž by takových bylo vic. A kéž by to nekazili někteří další poslanci z naší země ... Držím palce - jen tak dál. J. Novák

  OdpovědětSmazat
 10. Jo dobrý článek eu lže furt a neustále proto je nedůvěryhodná a je z ni třeba odejít.

  OdpovědětSmazat
 11. „Už se to chýlí ke konci.“ Politolog Robejšek ukázal cestu, jak prolomit diktaturu Bruselu:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020052211980080-uz-se-to-chyli-ke-konci-politolog-robejsek-ukazal-cestu-jak-prolomit-diktaturu-bruselu/

  Rusko vyzvalo USA k odstranění jaderných zbraní z Evropy:

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020052211980757-rusko-vyzvalo-usa-k-odstraneni-jadernych-zbrani-z-evropy/

  Šichtařová tvrdí, že data o prospěšnosti eura jsou zmanipulovaná a překroucená. Zaplaťpámbu za českou korunu, myslí si:

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020052211979700-sichtarova-tvrdi-ze-data-o-prospesnosti-eura-jsou-zmanipulovana-a-prekroucena--zaplatpambu-za/

  OdpovědětSmazat
 12. Veto, vyborne.
  Jedovatou psenici do Turecka.

  OdpovědětSmazat
 13. Pamatuje se ještě někdo na Dr. Sládka? Ten už v devadesátém věděl, že celá EU a NATO jsou zločinecké tlupy, které chtějí republiku okrást.
  ------------------
  Dneska to jako jako největší novotu objevují. Škoda těch 30-ti let

  OdpovědětSmazat
 14. Na rozdíl od ostatních diskutérů bych na zkoušku malé množství dovézt povolil. Produkty bych krmil české politiky několik let, aby se zjistilo, jestli Zaorálkovi narostou na zádech prsa a Šojdrové pták ohnivák. Do programu výživy bych zařadil Kalouska, Pekarovou Adamovou, Fialu a další děrmogratické politiky. Socany bych přinutil takovou stravu aspoň snídat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zbytečný záchvat humanismu, 13:55. Nechť je ukrajinské osivo základem výživy všech europoslanců, kteří pro takové svinstvo zvednou ruku.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.