Reklama

úterý 5. května 2020

Válečný zločin SS v Náchodě


Ustupující jednotky SS projíždějí 9.5.1945 Náchodem
Jiří Valtera podle vzpomínek Jana Šimáně
5. 5. 2020
8.května 1945. Přes Náchod prchá německé obyvatelstvo z Kladska. Večer byla dohodnuta kapitulace německé posádky v Náchodě.
9.května 1945. Praha vítá své osvoboditele. Obyvatelstvo Prahy svobodně vydechuje po šestileté okupaci.
Jiná situace je v Náchodě. Náchodem projíždějí německé frontové jednotky.Utíkají na západ před Rudou armádou. Nemají informace o situaci, proto nevědí, že jejich snaha je marná, protože Rudá armáda již pronikla až do Prahy. 

Do Náchoda přichází zpráva, že Rusové jsou už v Polici nad Metují a v Levíně. Po 17. hodině projíždí Náchodem motorizované jednotky SS a střílí po praporech. Mezi vozidly je 9 tanků obalených vojáky. Na náměstí je dostihuje motospojka, dává vozidlům znamení, tanky na náměstí se okolo kostela otočí a vrací se zpět na cestu k Bělovsi a do Kladska. Mezi vojáky na tancích je vzrušení, hádají se, dva z nich se zastřelí. Vřava na náměstí se přehnala, nastává podivný klid. Jen od Bělovse je slyšet palbu těžkých zbraní.

A jak to vypadalo v Bělovsi. Když přejely německé hlídky kolem celnice, dojela k celnici přední hlídka Rudé armády. Rusové vystoupili z vozidel a vkročili do celnice, kde byli uvítáni českými orgány finanční stráže a jejich rodinami. Za chvíli se však z Náchoda vrací německé tanky
a přepravní vozidla s příslušníky SS. Ruští vojáci měli od 0,00 hod. 9. května zákaz palby. Proto se uchýlili do sklepa celnice. Příslušníci SS jim pak nařídili aby vyšli ven. Když poslechli, bylo jich všech 17 příslušníky SS postříleno. S nimi zahynul i příslušník čsl. armády štábní kapitán Půlpán.

Ostatní Češi z celnice i s pětiletým děvčátkem pak museli stát asi půl hodiny s rukama nad hlavou.
Jedině energické ohrazení respicienta Ducháče imponovalo mužům SS natolik, že upustili od zavraždění této skupiny Čechů. Za chvíli dojelo k celnici dělostřelectvo Rudé armády. Přímou střelbou pak dělostřelci zlikvidovali německé tanky. Do setmění byl odpor SS zlikvidován. Příslušníci SS se pak rozptýlili po okolních vršcích.

Několik hodin si potom vyžádalo navázání kontaktu mezi Rudou armádou a našimi dobrovolnickými jednotkami. Kontakt byl navazován opatrně, aby nedošlo ke střelbě mezi našimi a ruskými vojáky.
Při bojích v Bělovsi zahynulo 13 československých vojáků a občanů. Zavražděno bylo příslušníky SS 17 rudoarmějců.

10.května. V 0,30 hod. Uvítal v bráně policejního ředitelství Dr. Chudoba podplukovníka Korolenko těmito slovy: “Jménem obyvatelstva města Náchoda, jménem Národního výboru a jménem policejního ředitelství vítáme vás s upřímnou láskou jako své osvoboditele.“ Podplukovník Korolenko poděkoval za uvítání. Pak se objali a políbili.

V 11,00 hod. potom uvítal Náchod generála Zajončkovského a Rudou armádu záplavou květů na náchodském náměstí.

Odpoledne se konal na náchodském hřbitově vojenský pohřeb devatenácti padlých rudoarmějců za účasti několika tisíc Náchoďanů.

Náchod byl konečně osvobozen a občané Náchoda si o den později než Pražané mohli také svobodně vydechnout.

(Zpracováno volně podle vzpomínek Jana Šimáně.)
Čeští civilisté a sovětští vojáci zavražděné SS-many v celnici v Náchodě 9. května 1945

...a pokračování událostí v Náchodě, jak je popsal Petr Broulík a historik Oldřich Šafář v Mladé frontě dnes v roce 2012 (ZDE):Náchodští dobrovolníci pak pročesávali Běloves a přilehlé lesy. Chytali německé vojáky, kteří se při přestřelce rozprchli. Zajatce vozili ještě v noci do pivovaru.

Druhý den ráno přijelo do pivovaru i mnoho zvědavců. Odbojáři pak zahájili samozvané výslechy esesmanů. Ve zmatku se dostali ke slovu i lidé toužící po pomstě. Časem se zjistilo, že mezi nimi byli i někteří místní, kteří si tvrdým postojem vůči zajatcům chtěli napravit pověst pošramocenou za okupace. Mnozí z nacistů byli zranění. Po ošetření je odbojáři zavřeli do sklepa, který se proměnil ve vězení. Ještě během noci přijeli do pivovaru Rusové.

Ke slovu se dostali i lidé toužící po pomstě

Vedle nich tu byli také pozůstalí, jimž se jejich blízcí nevrátili z koncentráků. Byly tam i Židovky a Polky z koncentračního tábora v Zakši, které si chtěly vyrovnat účty s Němci.

"Situace se prostě odboji vymkla z rukou. Staly se věci, na které v Náchodě neradi vzpomínají," popisuje historik (O. Šafář).

Zajaté esesmany samovolní dobrovolníci týrali, bili a mnohé doslova utloukli k smrti. Předseda nově ustanoveného městského národního výboru Strouha telefonoval do pivovaru, aby lidé se zabíjením přestali. Bezvýsledně.

Rozběsněný dav se už nedal zastavit. Na krutých výsleších se podíleli i vojáci Rudé armády. Ti měli pro zajaté esesmany jediný ortel: smrt.

Popravy se konaly přímo v pivovaře. Jen některé na zámku, kde mrtvé i pohřbívali. Těla Němců dobrovolníci naložili na vůz a ten pak projížděl celým městem a Poděbradovou ulicí přímo k vojenskému hřbitovu, v jehož sousedství bylo nové pohřebiště.
"Taková byla doba," říká historik (O. Šafář).

"Vzpomínky na to nejsou pěkné, ale musíme mít na zřeteli situaci a náladu tehdejších dnů. Každý toužil po odplatě, i když ne každý byl schopen přímé msty. Skutečnost byla taková, že každý vůz naložený mrtvými Němci, který směřoval přes město na pohřebiště na zámku, byl v ulicích města vítán s obrovským nadšením. Nikdo Němce nelitoval. Každý to chápal jako spravedlivou odplatu. Taková byla doba," říká Šafář.

Od 10. května pak odbojáři vylučovali z řad zajatců esesmany. Ostatní Němce formovali do transportů, které směřovaly do Waldenburgu a odtud je vlaky odvážely do zajateckých táborů na území Sovětského svazu.

Po letech německá politika cílevědomě podporuje a často i inscenuje smývání rozdílu mezi okupanty, viníky, vrahy a utlačovateli a mezi osvoboditeli, utlačovanými a mstiteli. A tak i Náchod se dožil "německého vyšetřování":

Na neblahé události v pivovaru se časem pomalu zapomínalo. Po více než půlstoletí však v roce 1999 případ otevřela bavorská prokuratura. U soudu v městě Hofu začala prošetřovat udání, že v roce 1945 povraždili odbojáři v náchodském pivovaře na 220 příslušníků zbraní SS a že další Němce měli o rok později místní lidé utýrat na náchodském náměstí.

Německý tisk psal o náchodském masakru. Spolehliví pamětníci ale o nějakém masovém vraždění nic nevěděli. Podnik už vypadal úplně jinak než v květnu 1945. "Novináři chtěli vidět místa poprav, ale tam už nic není. Dřevěné kůlny zmizely. Také většina tehdejších aktérů už je po smrti," říká současný ředitel pivovaru Josef Hlavatý.

Nepodařilo se zjistit, kolik příslušníků SS bylo do pivovaru předvedeno, ani kolik jich bylo popraveno. Josef Hruška, který běloveské události bezprostředně popsal, udává počet 67.

V letech 2001 a 2002 se pak uskutečnila exhumace šesti hromadných hrobů, v nichž odborníci nalezli ostatky 113 těl. Byli tam jak Němci ubití či popravení v pivovaru, tak i mrtví z přestřelky v Bělovsi nebo Němci, kteří zahynuli při transportech. Komise zapsala, že na tělech nebyly známky mučení nebo okrádání. Těla skončila na hromadném německém pohřebišti v Brně.17 komentářů :

 1. pražané cítí, že korouhvička se otáčí, .....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za dolary matičko,já provedu všecičko.Oni se nestydí tu sochu zlikvidovat i v době nouzového stavu kdy platí zákaz shromažďování a blížících výročí která jsou zvláště RUsům svatá.TO není nějaké okopávání kotníků to je sprostá urážka těch kteří zde již po skončení války nechali svoje životy i těch kteří to přežili.Jímá mě stud co vidím a nemohu s tím nic dělat Jen bych se chtěl ve svých 78 letech potrestání těchto kaborantů dožít.

   Vymazat
 2. Co je to za neuvěřitelnou germánskou drzost, vyšetřovat po všech těch německých megazločinech a megakrutostech spravedlivou odplatu?
  Ta reakce obyvatelstva i Rudé armády je naprosto pochopitelná. Gestapo během války povraždilo v kraji kolem Náchoda stovky Čechů. A postřílet po kapitulaci ruské vojáky, to je úplná debilita. Frickové mohli být rádi, že je Rusové nestáhli zaživa z kůže.
  Za zabití jednoho Heidricha němci vyvraždili a vypálili několik českých vesnic a voni budou vyšetřovat spravedlivou popravu čerstvých esesáckých vrahů?
  Kde to žijeme?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To možná nejsou Germáni, dobře si je prohlédněte. Připadá vám Himler, Gebels a Hitler jako Germáni?

   Vymazat

 3. Zastavme přepisování dějin!

  https://www.arfa.cz/osvoboditele-prahy-general-rybalko-a-general-leljusenko-jak-to-bylo-den-po-dni-zastavme-prepisovani-dejin-rekneme-dost-dezinformacim-bruselskych-nohsledu/#.XrGcLUBuI2w

  OdpovědětVymazat
 4. Zase chyba, měly si je odvézt domu do Raichu.

  OdpovědětVymazat
 5. Všechno je tak prosté, řekl Sherlock Holmes.

  Viníka toho všeho známe všichni. Je to ten, kdo chtěl životní prostor na úkor jiných národů.Je to ten, kdo si osvojoval právo vraždit a mučit lidi bez soudů. Je to ten, kdo ničil všechno, co nebylo podle jeho vkusu. Je to ten, kdo chtěl vládnout světu. Ten, kdyby nevyprovokoval války, nemusel by se ani dnes bát o svou pověst. Je to ten kdo pálil knihy na hranicích.
  Je to také ten, kdo nikdy nepochopí, že se nechal do všeho vtáhnout jinými, aby ten v pozadí - dnes tomu říkáme nadnárodní korporace a jeho zájmy - si nezašpinil sám ruce.
  Němci by si měli nechat vyšetřit svoje mozky, než aby provokovali. Jako by jim nestačilo, že přepisovali historii Ruska k nepoznání, že přepisovali historii i naši po dobu tři sta let v rakouské variantě. Jestli by některé státy zasloužili stanout jako celek před soudem v Haagu, jedním z nich by mělo být Německo, a dále pak "stará dobrá" Anglie a Spojené státy Americké. To jsou ti největší krvelačné "šelmy hyenovité".
  Mohli se pak divit, že se dočkali nejen soudů, ale i "divokých" trestů za své činy? Ostatně, někdo by měl si vzpomenout, jak se k Němcům chovali prostí vojáci "západních" spojenců, když viděli jaká zvěrstva páchali Němci na okupovaných územích (a to viděli tu méně krutou "tvář Němců, protože neviděli to, co dělali na východě), jak se k nim chovali pak když je internovali? A to Němci pak aspoň částečně pocítili, jak se oni sami chovali takto k zajatým vojákům Rudé armády.
  A teď nám všem nehodným, což jsou všechny národy, kromě nich, ukazují znova, jak má vypadat "německy myslící civilizace", to je tak pečlivá, důkladná, pedantická, zaškatulkovaná a v celku na velké Há?

  Alláh Akbar! To budou říkat nejpozději za tři roky místo Guten Táág! A já si tohle vychutnám i jako příslušník pohanské "evropské" polokolonie.

  OdpovědětVymazat
 6. Za Lidice, za Lezaky bijte Nemce esesaky.

  OdpovědětVymazat
 7. To jsou jen malé věci co se děli skopčákům to ještě dopadli strašně dobře. Co popisují přeživší z koncentráku to je drsné čtení. Anebo zločiny skopčáckých hord jak v boji tak na dobitém území.

  OdpovědětVymazat
 8. https://cz.sputniknews.com/nazory/2020050511899962-moskvanka-loskovovadavydenkovova-volala-v-kvetnu-1945-rozhlasem-na-pomoc-prazanum-rudou-armadu-a-ne/

  OdpovědětVymazat
 9. Z bezprostředního vyprávění znám události a chování lidí v letech 1938 a 1939, ve vzpomínkách mám barevně zapsánu scenérii Protektorátu Böhmen und Mähren, zřetelně už roky 1944 a 1945 s květnovou revolucí, únor 1948 a léta padesátá, 21. srpen 1968 a tzv. normalizaci, ozvy Gorbačovovy "perestrojky", listopad 1989, tempa let devadesátých až po "dusna" dnešních dnů. Naučení je zřejmé. Převratné okamžiky jsou vlnou, která zdvíhá bahno, to v dobách klidu sedá ke dnu. Nepřestává ale existovat. Lidská hloupost ho konzervuje. Dnes se bahno znovu zdvíhá ... a hloupost, hloupost ho podporuje. Pozdravuji reprezentanta, Čínského běžce, tedy Kačera.

  OdpovědětVymazat
 10. Proč Češi pomáhají islámským hrdlořezům? Dalšího stoupence teroristů čeká soud:

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020050511897318-proc-cesi-pomahaji-islamskym-hrdlorezum-dalsiho-stoupence-teroristu-ceka-soud/

  OdpovědětVymazat
 11. Při přelaďování Tv programu jsem se náhodou dostal na nějaké vysílání ČT kde se mluvilo o pražském povstání. Samozřejmně pražáci a rozhlasový reporteři žádnou pomoc od Rudé armády nepotřebovali (to potvrdili všichni vystupující. Nebýt prý hrdinných paražanů a vlasovců, byla by Praha zničena jako mnoho měst (i západních ) v bojích o prahu. Nakonec bylo připomenuto, že Plzeň osvobodili hrdinní Amíci - sam na vlasní oči viděl spoustu tanků a výzbroje tého skvělé armády. Na rozdíl od prahy kam asi přijela Rudá armáda na bryčkách tažených soby (protože předpokládali sníh k Krušných horách). Jo je dobré zachraňovat topícího se. Potom vám vynadá a bude od vás vymáhat náhradu škody za to, že se koupal a vy jste ho z vody násilím vytáhli.
  Hezký den a pryč s kolaboranty a překrucovači historie.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 12. Níže uvedených příběhů by se v kronikách našlo bezpočet. Vaří se mi krev, když vidím bratříčkování se sudeťáky a revidování WW2

  Pomník umučených žen

  Z koncentračního tábora ve Svatavě se 22. dubna 1945 vydala na pochod smrti kolona vysílených žen, které tady byly uvězněny a tvrdě pracovaly v místní továrně pro zbrojní výrobu Říše. Ženy, mučené hlady a tyranizovány nelidskými dozorkyněmi a nacisty, kteří pravděpodobně tušili svůj brzký konec, po bombardování Sokolova, byly hnány přes Sokolov, Loket, Horní Slavkov, Krásno a Čistou nesmyslně, oblastí tehdejšího Císařského lesa. Spaly mokré, zmrzlé a o hladu venku a houfně, během pochodu umíraly. Byly mezi nimi především Francouzky, ale i Rusky, Polky, Češky, Slovinky a Maďarky.

  Podle krásenské kroniky procházel bývalou Čistou průvod asi 130 žen. Zubožené a chatrně oblečené ženy měly přespat v prázdných místnostech zdejší školy. Starosta obce Maier, který byl fanatickým příznivcem NSDAP však údajně prohlásil: "Ty české bestie ať spí venku !" A vyhnal vězeňkyně spát před školu na dvůr. Dvanáct z nich pak mrazivou noc nepřežilo. Maier nenechal mrtvá těla ani řádně pohřbít na místním hřbitově, ale poručil zakopat je na mrchovišti. Ty, které přežily, byly vráceny zpět do Svatavy ustupujícími Němci. Tábor byl osvobozen Americkou armádou 7. května 1945 a 26. června musel být z hygienických důvodů spálen. Jeho existenci v současnosti připomíná pomník a pamětní síň ve Svatavě.

  Počátkem roku 1946, kdy začínal odsun Němců, byly ostatky žen v Čisté objeveny. Povolaná soudní komise z Lokte nařídila místnímu německému obyvatelstvu, v čele s fanatickým Maierem, aby těla exhumovali a řádně pohřbili. Brutální starosta, který smrt žen zavinil, byl donucen, aby hnijící ostatky holýma rukama uložil do připravených rakví, které pak byly řádně uloženy do hrobu, na místě dnešního pomníčku. Maier byl zatčen a posléze vězněn v Lokti až do svého odsunu do Německa.
  http://www.krasno.euweb.cz/telo_o_obci.htm

  OdpovědětVymazat
 13. To je nepochopitelné, že toho maiera nezastřelili. Z toho je vidět, že němci nedostali za ta strašná zvěrstva spravedlivou odplatu.

  OdpovědětVymazat
 14. Tak to je už hodně silné kafe.
  Velká muslimská komunita si ho zvolila za starostu a tímto zatnutím drápků už je tady máme, začínají se zabydlovat a prvé město bude na odpis. Dobře "nakročeno" má malá vesnička "středisková" Lukavec u Hořic v Podkrkonoší, kam má na pozvání Dominik Feri zavítat a poklepat na základní kámen budoucich rodinných domů z Arabské komunity. Zakrátko zde vyroste na již legálně koupených parcelách občanů z Dubaje a Arabských Emirátů šest nových muslimských rodinných domů. A jistě přibudou i další. (Jistěééééé). Místa je tu přece dost a za prachy se dá prodat i vlastní máma, ne ?
  Dominik Feri je poloviční Etiopan ... (matka Češka, cikánka a otec Etiopan), stal se radním v muslimském českém městě, tedy v Teplicích a je hlavním vítačem milých muslimských přistěhovalců, považuje se za nejchytřejšího a chtěl by nám diktovat, co smíme a co nesmíme. Vždyť ho do své strany dosadil sám největší z největších šmejdů Míra Kalousek a navíc na to Feri má zkušenosti a věk. Je mu sice 21 let, ale hlavně ta hlava, ta velká hlava. Tam asi bude rozumu!

  OdpovědětVymazat
 15. Papír unese všechno i přepisovanou minulost, zůstává však paměť rodičů, kterou předali svým dětem a my ji předáme naším dětem. Proto vím, že se na Prahu chystala Schörnerova armáda z Velichovek, měla to cestou na západ. Proto se musely hnát tanky Rusů na Prahu. Mimochodem šlo i o hodiny. Taky se podařilo železničářům odklonit německý obrněný vlak ženoucí se na Prahu. Na hlavní trati vykolejili starou lokomotivku a obrněnec musel jet oklikou a tím ztratil hodně času. Pohádka o selfosvobození je jen účelový konstrukt, který není pravdivý a neodpovídá faktům. Kdyby se podařilo armádě z Velichovek dorazit do Prahy, tak by bylo Pražské povstání utopeno v krvi a hlavní město by se podobalo Varšavě. Jsem rád, že se tak nestalo.
  Jen na okraj - lhát se nemá.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.