Reklama

neděle 24. května 2020

Vážné zostření na Donbasu: nepřítel zasazuje údery DLR a LLR

24. 5. 2020   rusvesna     rusvesna

Denis Pušilin, hlava DLR, oznámil, že armáda DLR byla uvedena do zvýšené bojové pohotovosti na pozadí pokračujících provokací OSU. Stále četnější ostřelování vede k ničení obytných domů a civilní infrastruktury. Ale nejsmutnější je, že 1., 4. a 7. května se pod úmyslnou palbou OSU ocitli obyvatelé obcí Spartak, Sachanka a Alexandrovka, v důsledku čehož zahynula žena a bylo zraněno pět dětí. Pouze za 19 dnů května zahynula žena a 11 osob bylo různě těžce zraněno.

Vojenští kronikáři Donbasu Maxim Fadějev a Sergej Bělous hovoří o napjaté situaci na frontách DLR a LLR.

"Pokud po nás střílejí, budeme odpovídat, ale jako první střílet nebudeme … […] Nestřílíme na Ukrajince, odpovídáme teroristům", prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci prezident Ukrajiny Vladimír Zelenský, aniž by se začervenal.

I když podle zprávy UVKPČ OSN bylo 81% obětí (zabitých a zraněných) za rok 2019 zaznamenáno mezinárodními pozorovateli právě na straně republik", píší vojenští korespondenti na svém Telegram- kanálu Realdoc.

"Předsedkyně Monitorovací mise OSN pro práva člověka na Ukrajině Matilda Bogneová dokonce byla nucena soustředit pozornost na odpovědnost velení OSS (Operace sjednocených sil Ukrajiny, pozn. překl.) ve své nedávné výzvě (8. května) k zastavení palby a učinění prioritou bezpečnost civilistů", připomínají autoři.

"Přitom se ale situace na několika úsecích fronty a v blízkých obcích vážně přiostřila. A pokud, například, o Gorlovce, Alexandrovce, Sachance je možné se něco dozvědět z novin, pak eskalace na úsecích poblíž Berezovského a Golubovského (LLR) zůstává médiálně ve stínu.

Již více než týden je Kirovsk bez vody, neboť OSU přerušily vedení elektřiny, které zásobuje vodárnu, a zahajují palbu po opravářích, kteří se ho neúspěšně pokoušejí opravit.

A v předvečer Dne vítězství ukrajinští "rytíři" originálně "poblahopřáli" poslednímu veteránovi Velké vlastenecké války v Golubovském, když zasáhli protitankovou raketou civilní ZIL s uhlím, které mu přivezl (viz fotografie), řidič zázrakem zůstal naživu. Sergej Ignaťjevič - tak se jmenuje veterán - v souvislosti s touto situací pouze zaizonizoval: "Tehdy jsem sloužil na hranici (s Japonskem) a nyní jsem se ocitl na hranici uprostřed války ".

Na nejpřednější linii (v okolí výše zmíněných obcí LLR) je situace ještě více deprimující: na pozice přilétá za den 60 až přes 200 nábojů ráže 120 mm a 152 mm.

Ale paradoxní je něco jiného - OSU dokonce předčily svého vrchního velitele a svalují se zvláštní lstivostí a cynismem veškerou vinu na lidovou milici: dříve než zahájí střelbu, odesílají stížnost do Společného centra pro kontrolu a koordinaci OBSE za "porušení příměří teroristy".

"Přičemž tato finta se prováděla už mnohokrát i v DLR, i v LLR, a docházelo až na absurdity: granát rozbíjí pozici, těžce poraní bojovníka, je evakuován (a proto neodpovídají - i když rozkaz právě zní "nepodléhat provokacím"), a ještě i od nejvyššího velení "přilétá"zdrcující pokárání (s dalšími nejednoduchými následky), jelikož nadřízení uvěřili ukrajinským zástupcům ve Společném centru.

A tato nevysvětlitelná důvěřivost nejvyššího velení se projevovala několikrát, což působí na mužstvo velmi demoralizujícím způsobem. Proto se na přední linii u vojáků utvrdila správná předzvěst: pokud do Společného centra přichází stížnost od OSU, čekej minometné ostřelování", zdůrazňují vojenští korespondenti.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

24 komentářů :

 1. On nám už začal i Lukašenko. Dnes označil Rusko za protivníka, který vede agresivní války na území bývalých spojenců a odmítl přijít na rokování celního svazu s tom, že z tohoto svazku Bělorusko nemá žádný užitek. Zároveň podpořil Ukrajinu v boji proti separatismu a terorismu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Začíná nakupoval americkou ropu a hodlá blokovat ropovody z Ruska.

   Vymazat
  2. 5.52 - ono ho to rychle přejde nebo se Bělorusové dostanou na úroveň Ukrajiny.

   Vymazat
  3. Baťka Lukašenko je u voličů velmi ohrožen v letošních prezidentských volbách, protože nedokázal z Putina vydupat (přes celou řadu návštěv Ruska s nataženou rukou) další penězovody z Ruska na přežití své běloruské socialistické enklávy. Letos se proslavil již dvakrát - jednak ignorantským přístupem ke koronavru a jednat výzvou ke spoluobčanům, aby letos vypěstovali více brambor (kolchozník se nezapře), protože sousedé (myšleno Rusko) nebudou mít co do huby :-)

   Vymazat
 2. No bude nutné kašpárkovi v Kyjevě ukázat jeho místo. Ukrům zjevně otrnulo. Takže bude nutné jim připomenout Debalcevo a Ilovajsk. Ostrá střelba na civilisty není provokace, ale nepřátelský akt a válečný zločin. A tak je nutné na něj pohlížet a přijímat odpovídající opatření. Zelenský nejenže Ukrajinu nepozvedl a nepřinesl mír, i když právě sliby ukončení války na Donbase byly hlavním důvodem, proč ho lidé volili. Právě naopak. Vše se jen zhoršilo. A nějak v našich médiích není situace s koronavirem na Ukrajině nijak komentována (na rozdíl od Ruska). Pochybuji, že by tam byla taková selanka, že nestojí za zmínku. Komik vidí, že končí a tak hraje vabank. Provokacemi Ruska se snaží zajistit si podporu tzv. "demokratických zemí" a hlavně USA a udržet se tak v křesle. Jenže Rusko dalo jasně najevo, že vojenské řešení, pokud k němu dojde bude znamenat konec Ukrajiny jako státu To znamenají slova V. V. Putina: "vojenský útok bude mít nedozírné následky pro ukrajinskou státnost."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všichni o něm vědí, že je loutka a nikdo z armády ho neposlouchá. Tam už jsou nacisti zažraní pevně a vědí, že kdyby něco, tak USSA a radikálové je podrží. V podstatě ukáčková vláda nevládne většině vlastní armády, té vládnou různí oligarchové a různé místní a nacistické spolky.

   Vymazat
  2. no je tady ještě jeden důvod - vyšetřování waltsmana a bidena za rozkradení okrajiny - některé prameny uváděj že jde až o 100 miliard doláčů

   Vymazat
 3. Tpz kazde se mosí ten vlastné audiásuv chlév vecistit sám na rodné hroude a ted je ta pravá chvíle....je teho oz jakse neurékom....hezké cistici den P.S.

  OdpovědětVymazat
 4. a já vylezu ven před barák a mám tu kolem sebe samé Ukrajince, já tu svoloč začnu mlátit po palicích

  OdpovědětVymazat
 5. https://tadesco.org/proti-porosenkovi-sa-zacalo-trestne-konanie-pre-vlastizradu/

  OdpovědětVymazat
 6. Prý za Zelenského je na Donbasu dvakrát více mrtvých než za Porošenka.

  OdpovědětVymazat
 7. Když DLR a LLR vyhravala mněla boje dovest do zničení Kyjevských fašitů. Uzavírat smlouvy s bezcharakterními fašisty se nevyplácí.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 8. A zrovna včera na Čt1 hned po Bakalářích hlásali, že celá EU žije kauzou Babiš - to je už doslova otřesné!
  Turci, naši spojenci(!) napadli Sýrii, vraždí v Libyi, Ukrajina vře válkou, Maďarsko je pomalu na odchodu z EU a největší problém EU je Babiš!
  Ani za komunistů jsem necítil tolik hnusu a beznaděje!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. protičeská (tzv. veřejnoprávní) ČT stojí za sprosté slovo, je to hlásná trouba nepřátel Česka

   Vymazat
 9. Ukrajina je fasisticky stat neustale utocici delostrelskou palbou na civilni obyvatelstvo na vychode, ktere se mu nechce podrobit. Je to na prikaz USA, ktere ovladaji Ukrajinu a zida Zelenskeho. Vsude rozpoutat chaos a zabijeni, nenavist. Satan ma orgasmus.

  OdpovědětVymazat
 10. Dusledek americkeho puce na Majdanu. Dlouha cesta utrpeni Ukrajincu pokracuje.

  OdpovědětVymazat
 11. Kolaps Ukrajiny se zrychluje, proto banderovskému vedení země nezbývá nic jiného, než oživit konflikt na Donbase, který poslouží právě jako zdůvodnění tohoto kolapsu (samotný koronaviru nebude stačit). Za všechno ukrajinské neštěstí přece může Putin a Kreml, že? Nejbohatší svazová republika se díky vlastním nenažraným oligarchům a neschopným politickým loutkám (včetně prezidentů) stala za tři dekády nejubožejší zemí Evropy, která žije od jedné tranše MMF k druhé. USA ve spojení s EU dokázali vybudovat na hranicích Ruska něco jako Mexiko na hranicích USA. Jenom by to ještě chtělo postavit plot podle Trumpova vzoru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jeden kyjevský banderovec (zapomněl jsem jméno, byl obrýlený), chráněnec Porošenka, již v minulosti dostal dolary na stavbu plotu na hranicích s Ruskem, ale nic nepostavil a zdrhnul i s prachama do teplých krajů (na Floridu), kde dostal za úkol nakoupit bejváky pro Porošenkovy věrné, aby měli kam utéct, až jim na Ukrajině zapálí koudel u zadku, zatím ji zapálili Porošenkovi, ale právě ten se na letiště k letadlu nemá šanci dostat :-)

   Vymazat
  2. 17:59, Jaceňjuk.

   Vymazat
 12. Obě republiky by měly požádat o pomoc Rusko co se může Rusku stát maximálně budou plivat jed aby je napadli na to nemají.

  OdpovědětVymazat
 13. co se muze stat? zapad ho demokraticky napadne... neustale posiluje jednotky na hranicich.. cekaji jen na vhodnou zaminku...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NATO čeká na převrat v Rusku. Ukrajina je jim zcela ukradená, klidně může vychcípat. Bez Ruska se přeslavný západ neobejde už stovky let, a proto je neustálým cílem loupeživých válek. Západu jsou samotní Rusové ukradení stejně jako Ukrajinci, ty západ vůbec nepotřebuje. Naopak, čím jich bude méně, tím pro západ lépe. Západ zajímají jenom suroviny a všechno, co lze ukrást a odvést. V Rusku k dispozici vše, na Ukrajině už skoro nic, proto je hlavním, připravovaným cílem úderu Rusko a nikoliv Ukrajina.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.