Reklama

sobota 16. května 2020

Výroba už rozhodla

General Qiao Liang

15. 5. 2020 RokAJehoDny..., překlad Libor Číhal
Výroba už rozhodla
Čínský generál letectva ve výslužbě Qiao Liang, univerzitní profesor, publikoval řadu knih o válečné strategii, je ředitelem Rady pro výzkum národní bezpečnosti a členem čínského svazu spisovatelů. V unikátním hovoru v čínském časopise Bauhinia, rozhovor převzala francouzská revue LeConflict. Výtah z generálova hovoru:

Říká se, že dnešní konflikty jsou záležitostí technologií?

Spojené státy mají nezpochybnitelný náskok v nových technologiích, není tedy vyloučeno, že je nasadí v boji s koronavirem, na jedné straně by to bylo rozumné, ale vyšší technologie jsou odvislé od průmyslu, výzkum se automaticky nepřevede do technologických kapacit, závisí to na jednom klíčovém faktoru a tím je kapacita vyrábět. Jinak řečeno finále boje spočívá ve výrobě. Dnes je americký průmysl v úpadku, pokud povedou s kýmkoliv válku, vyčerpají své zásoby zbraní a vybavení. Pokud nemají USA průmyslovou výrobu, jak chtějí vést válku? Mnozí tuto skutečnost záměrně ignorují, domnívají se, že síla americké vědy a technologií jim dává možnost dovolit si vše. Pokud se věda nekonvertuje do produktů širokého spektra, jako by jste měl diplom z vysoké technologie na ozdobu. Např. v USA detekce aminokyselin nového viru by měly umožnit inovace v šesti generacích lékařského vybavení a instrumentů, kolik těchto přístrojů dnes USA produkují? Vůbec mohou tyto přístroje Američané využívat? Testovací materiály jsou velmi pokročilé a kde je zdravotní systém? Identifikujte pacienty když nemáte dost ventilátorů, než problém vyřešíte, tisíce lidí zemřou.


Americká firma Medtronic kompletně popřela svá intelektuální práva k respirátorům a nechala je vyrábět jiné země, speciálně Čínu. Proč?

Je možné, že převážily humanitární a morální ohledy, je to celkem jedno, rozhodující je, že Američané nemají kapacitu respirátory vyrábět. Ze 1400 respirátorů je 1100 vyrobeno v Číně, včetně finální kompletace. To je americký problém dnešní doby! Mají technologie, ale nemají metody a kapacity vyrábět, musí se opřít o čínské výrobní kapacity.

Válka je vždycky průmyslovou záležitostí. Mikroprocesor je králem, určitě má v moderní válce nezastupitelnou roli, ale samotný nemůže bojovat, musí být instalován na různých typech zbraní a zařízení, a tyto musí nejdřív vyrobit silný průmysl. V první a druhé světové válce se USA opíraly o silný průmysl, měly by dnes dostatečný průmysl, aby tyto války vyhrály? Půl století, co se dolar separoval od zlata, USA používají dolar, aby profitovaly ze světa. Zbavily se průmyslové výrobní základny a postupně se proměnily v zemi průmyslových přeludů. USA tisknou dolary, aby kupovaly od ostatního světa zboží, celý ostatní svět na USA pracuje, ale v časech epidemie nebo války, lze takovou zemi považovat za mocnou?

Čína bude dál vyvíjet a zlepšovat svůj průmysl, nejen to, ale i pokračovat v tradičních výrobách. Všechno totiž nelze modernizovat, nelze eliminovat tradiční výroby. jinak nebudete mít k dispozici kompletní výrobní řetězce. Např. USA nyní nemohou reagovat na koronavirus se stejnou rychlostí jako Čína, podcenily základní výrobu. Neobejdete se bez základních materiálních kompetencí.
Z USA přišla úžasná věc – internet. Elektronický obchod a platby též pochází z USA. Kde tyto věci našly své vrcholné využití? V Číně. Čína adaptovala internet do služby výrobě, lze konstatovat, že jsme ve využití vrcholných technologií dál než jiné země, je to důsledek kapacity Číňanů učit se. Musíme svůj náskok kultivovat a učit i druhé, to je naše síla tváří v tvář budoucnosti.


Tiskem prošla zpráva, že Larry Kudlow, šéf americké národní ekonomické rady vyzval všechny americké podniky v Číně, aby se vrátily do USA, americká vláda podle něj zaplatí 100% nákladů spojených s transferem. Znamená to, že USA se hodlají separovat od Číny?

Pro rozvinuté země to není tak snadné separovat se od Číny a převzít výrobu. Pokud to chcete udělat, musíte se mentálně připravit na stejnou odměnu za stejnou práci, vaše mzdy musí být v rovnováze s čínskými, jinak nebudete kompetitivní. Znamená to vzdát se měnové hegemonie a sestoupit dolů ze spotřebitelského řetězce. USA a západní země se musí vrátit do polohy ordinérních zemí, pokud to není možné, pak návrat průmyslu do USA a západních zemí je pouhou chimérou. Úvaha, že Bangladéš, Vietnam, Indie atd. substituují čínskou pracovní sílu musí zohlednit schopnosti čínských pracujících. Pracovní dividenda je dnes vyčerpána. Jaké obrovské zdroje pracovní síly se posledních třicet let vytvořily v Číně. Kdo formoval 100 milionů studentů prvního cyklu a vysokých škol? Energie těchto lidí není zdaleka vyčerpána v čínském ekonomickém vzestupu. Substituovat levnou pracovní silou jiných zemí značku „Made in China“ není než zbožným přáním.

Západní země jsou si vědomy důležitosti obnovení průmyslové výroby, jsou si vědomy tristní situace v níž se jejich reálné ekonomiky nacházejí. Ovšem lze reálně obnovit v těchto zemích průmyslovou výrobu? Je to velmi obtížné! V USA po finanční krizi 2008 to začalo být zřejmé, dnešní epidemie ukázala bolestnou situaci v důsledku absence průmyslové výroby, ale jak to obnovit. Kde jsou podnikatelé, inženýři, kvalifikovaní zaměstnanci? Pracovní síla v USA je sedmkrát dražší než čínská, jak to může vést k firemním profitům? Vláda může snížit firmám daňové zatížení, ale současně tím sníží příjem státní pokladny. Jak potom udržet mocný stát a velkou armádu? Navíc snížíte mzdy na polovinu, na polovinu klesne spotřeba, jak budete stimulovat produkci. HDP bude klesat, jak si zajistí USA vedoucí roli ve světě? Prezident Trump si to všechno dostatečně dobře nepromyslel.
Pokud se vám podaří oživit výrobní odvětví, budete vyvážet a spotřebovávat vlastní výrobky, nebudete mít potřebu zaplavovat ostatní země dolary, a protože ostatní země budou mezi sebou chtít obchodovat, budou muset najít jinou formu devízy a hegemonie dolaru bude zrušena. Silně se to dotkne zájmů amerických finančních skupin. Trump si počíná opačně než prezidenti předchozích padesáti let, kteří zuby nehty drželi hegemonii dolaru. Finance a virtuální ekonomie nebudou do USA přicházet a celé impérium bude v nebezpečí.

Mluví se o tom, že koronavirová krize je srovnatelná s první světovou válkou nebo rozpadem Sovětského svazu, že radikálně změní podobu příštího světa. Není to však poprvé, co člověk čelí nějaké epidemii a žádné následky katastrofického typu to nepřineslo. Epidemie je kapkou, která nabourá dnešní globalizační cyklus. Pokud by k epidemii došlo v padesátých nebo šedesátých letech, vzbudila by v západních zemích něco podobného jako dnes? Proč v celém západním světě taková panika? Je to proto, že západ má svoji slávu za sebou a je v úpadku. To je podstatný důvod.

Proč se vůbec západní svět posledních padesát let vydal na cestu virtuální ekonomiky a progresívně opustil prostor reálné ekonomiky? Těmto zemím se zdálo, že dostanou výhody za nic, ale podvázaly si tím své životní síly. To byl důvod proč padl antický Řím, poslední perioda jeho existence byla doprovázena arogancí a extravagancemi. Nakonec celé impérium se rozpadlo. Mnozí lidé na západě se budou snažit korigovat běh věcí, ale své chyby můžete napravit pokud máte dost ekonomické síly a sebedůvěry. V minulosti Američané korigovali své chyby a na nikoho je nesváděli, dnes přičítají zodpovědnost ostatním. Západní země fantazírují když se domnívají, že obnovení jejich ekonomik je jednoduchou záležitostí. Měly by nejdřív reflektovat svůj hodnotový systém a zdravotnictví. Spojené státy jsou silné a proto je nikdo neobviňuje z šíření AIDS, američtí vojáci přinesli do Evropy po první světové válce chřipkovou epidemii, nikdo je z ničeho neobviňoval. Čína musí zůstat silnou a ignorovat obviňování z koronavirové epidemie.


30 komentářů :

 1. Výborný článok - pohľad na súčasnú dobu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a pan generál vůbec nevypadá jako Číňan - mně to vůbec nevadím, Číňané ať jsou jací jsou, mají mé sympatie

   Vymazat
  2. Je to pekná reč. Pravda pomiešaná s manipuláciou.Číne vyhovuje globalizácia. Len kvoli nej sa pozdvihli. Takže teraz sa snažia o to, aby si západné štáty mysleli, že už sa nič nedá robiť. Pretože to nahráva Číne.Ale to je omyl, vždy sa dá robiť niečo, čo zlepší situáciu. A na to, že "generál" nepoukazuje.

   Vymazat
  3. Připomíná i to, když se nedávno ptali realiťáků, jestli budou klesat ceny. Jejich zbožné přání také vítězilo nad rozumem, jako u ohoto generála. Ale nelze mu to dávat za zlé, tlačí to do něj celý život..

   Vymazat
 2. Nemějte Číňané obavu,proto přišel koronavirus,seškrtat sociální výhody,snížit důchody,snížit mzdy a nejen zvýšením daní,omezit dotace,omezit některé výroby,omezit stavební činnost,zkrátka,musíme tu Čínu dohonit a předhonit.

  OdpovědětVymazat
 3. Velmi poučné i varující. Pro nás. I my bychom si měli odpovědět na otázku z článku: "Kde jsou podnikatelé, inženýři, kvalifikovaní zaměstnanci?" Jaká je kvalita našich škol? Z praxe vím, že někteří absolventi středních škol nejsou schopni odpovědět na prostou otázku: "Čím se vlastně hodláte v praxi živit?" A nejde jen o obskurní obory jako jsou genderová studia a podobné pseudovědecké bláboly. Dříve bylo už z názvu jasné, co kdo vystudoval a co by tedy měl ovládat. Elektrikáři měli výuční list "elektrikář", nebo elektro průmyslovku případně inženýrský titul elektro. Ekonomové měli ekonomické školy střední, či vysoké, prodavačem se člověk učil tři roky a byl odborník na zbožíznalectví, účetnictví atd. Dnes jsou to lidé posbíraní po ulicích ukrajinských a už i rumunských vesnic. Stačí zajít do Kauflandu a pod. Dnešní absolventi různých "živnostenských škol", "podnikatelských" nevědí, co vlastně jsou. A zaměstnavatel to má při výběru těžké. Ale máme i tisíce historiků umění, kulturních antropologů, právníky můžeme dláždit ulice. Co řemeslník, to Ukrajinec. Ve velkých fabrikách pracují masy zahraničních dělníků. Poláků, Ukrajinců, ba i Mongolů. Drobný prodej zcela ovládli Vietnamci. Věnují se mu 100%. Za ty peníze není u nás nikdo ochoten pracovat doslova od nevidím do nevidím. Takže obnovu slávy českého průmyslu vidím také jako chiméru. Navíc žádný průmysl už není český.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:18 bohužel máte pravdu.Jenom dodám,že na dosažení tohoto stavu se plánovitě "poctivě pracovalo "od roku 1990.Školství je debilizováno,na "zidiotštění" kultury se také maká a masáž obyvatelstva našimi mediálními a hereckými šoumeny probíhá také docela zdařile.

   Vymazat
  2. danny Jo jo pěstitelé bečí že nejsou síly na česání úrody ale oni by byly kdyby těm lidem zaplatili. Jinak u nás jsou i Indové vše je jen otázka peněz.

   Vymazat
  3. Souhlasím s vámi s oběma. Ale pro unknown. Ono vše souvisí se vším. Pěstitelé se drží tak tak nad vodou, protože jim na našem trhu konkurují produkty našich kamarádů ze "starých" zemí Eu, kteří berou 82% dotace oproti našim 25%. A do "starých" zemí nesmějí vyvážet. K tomu kvóty a další omezení. Třeba víno. Po vstupu do EU nám nařídili, že všechny vinohrady musí být registrovány, jinak pěstitel nesmí s produkcí na trh. Ani vnitřní. Za každý hektar nově založené vinice dostal vinař dotaci 140 tis Kč. Ale pak se ukázalo, že naše vína konkurují těm "zasloužilým". a to i v takových zemích, jako je Itálie nebo Španělsko. Protože ne každé víno je Chianti nebo Grand reserve. A tak místo, aby španělským vinařům poradili, aby přestali dělat patoky nebo se šli živit něčím jiným tak nám napařili kvóty a nařídili redukovat rozsah vinic. A tak se situace obrátila. Vinař nesmí prodávat, tedy i proč pěstovat. A nyní dostane vinař 140 tis. Kč za každý zrušený hektar vinice. Podobné je to u jablek, meruněk, zeleniny... Hektary a hektary sadů pustnou u Hradce Králové (holovouské malináče), Jičína, Hustopečí... Protože se pro velké řetězce, které ovládají trh se vyplatí dovážet dotovanou produkci z Polska, Francie, Holandska atd. A na nás zbyla řepka. Ta se povinně musí dávat do pohonných hmot a tak se prodá vždycky. Dopad je vidět dneska: v Kauflandu stojí kg papriky přes 100,- Kč, jeden květák 80,- Kč a to to teprve začíná.

   Vymazat
 4. Krásně popsáno, realita dnešní doby a budoucnosti

  OdpovědětVymazat
 5. Lukáši, víme, že ten Číňan to rozebral pravdivě,... Takže máme šmytec i my po hospodářských zásazích Kocábů, Klausů, Kalousků, Havlů, Bakalů a ostatních podobných individuí!

  OdpovědětVymazat
 6. No to chci vidět ty naše lidičky, kteří si mysleli posledních dejme tomu dvacet třicet let, že už na všechno vyzráli. A proto mlčí a souhlasí i s ničením státu, jako souhlasili po celou třicetiletou dobu " obnovy" "demokratických" "hodnot". Jich se to přece netýká, oni se "pojistili". Hovno! (jiné slovo se nehodí, tak se za sprostotu omlouvám, ale vytečkovat to v tomto případě považuji za pokrytectví)
  Jestli náš stát a nebo budeme-li jako součást Evropské koloniální "říše" obnovovat výrobu za skutečně odpovídající mzdy a prodejní ceny, "nadspotřeba" prudce klesne a teprve pak se ukáže, kdo uvažoval skutečně reálně a připravoval se na to, aniž to samozřejmě tušil. Jen svou morální úrovní myšlení. Získáváním znalostí a vědomostí a ne sledováním "reálných" šóóóu v televizi. Kdybychom v tuto chvíli byli soběstačným státem na úrovni schopností výroby aspoň koncem osmdesátých let, tak bych se nebál ani okamžik. Takhle to bude hodně "interesantní".
  Podle mne vznikne podhoubí pro snahu, neříkám válkami, ale přece jen snahu "obnovit" "přirozený" řád věcí "západní demokracie" cestou neo-neokoloniálních systémů nadvlády. Jinak řečeno, boje o zdroje levné práce pro "vybrané". Doprovodným prvkem může být opravdový nástup fašismu do mocenských kruhů celého "západu" bez jakékoliv alternativy.
  Je tu také vidět, že když jsme dříve mohli právem kritizovat neokoloniální postupy "vyspělých" zemí, dnes z toho samého jednak žijeme (spíše tyjeme), ať se nám to líbí nebo ne, a jednak že my sami jsme i neokolonií.
  Vždycky jsem tvrdil, a vlastně zpočátku nejprve ani kvůli věku plně nechápal, proč "západní" dobrodinci tak "pomáhají" rozvíjet komunistickou Čínu, proti svým vlastním zájmům. Kromě známých rčení o schopnosti kapitálu udělat cokoliv pro pár procent zisku navíc, jiné vysvětlení prostě není. Jedině snad to, že "elity" na "západě" se zachovaly naprosto stejně jako část elity v socialistických zemích, kdy šli proti tomu, co je přivedlo k moci ve jménu rozkoše a luxusu, který si oni sami podle svých slov a myšlenek "tak krutě zasloužili". A tak zradili všechno co měli právě oni řídit a vést. Z pohodlnosti a lenosti. Slova nic přece nestojí a člověk se ani nemusí namáhat, jako když reálně řídí svěřený obzor ve společnosti. Každý vedoucí pracovník, co skutečně se snažil řídit svůj "kolektiv", ví o čem mluvím, ti co se jen snažili "vyhovět" těm nahoře, to nemohou nikdy pochopit.

  Proto jedinou nadějí i u nás jsou skutečné elity, které nebudou hodnotit svůj život podle hromad luxusních zbytečností a podle "silného" slova, slávy či piáru v novinách, ale budou se samy hodnotit podle toho, jak bude prosperovat stát, společnost a i ten nejchudší z nejchudších pod jejich řízením. Jinak se zase ocitneme na cestách neuvěřitelně krutého boje o moc, možných občanských válek i "válek", korupce, zločinnosti možná na mnohem "vyšší úrovni" než u nás po "listopadu 1989". U nás to totiž tehdy probíhalo ve srovnání s jinými zeměmi ještě relativně velmi klidně. Aspoň co do počtu mrtvých cizí rukou.

  OdpovědětVymazat
 7. Naše školství je na tom více než špatně. Mnozí středoškoláci neumějí ani násobilku. Jednoduché zrušíme matiku jako mat. předmět. Příště se zjistí, že čeština je těžká tak ji také zrušíme ???

  OdpovědětVymazat
 8. Bez prace nejsou kolace.
  Klement Gottwald.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ani lahev vodky ne

   Vymazat
  2. Bez práce je jen vybraná sorta koňaků a whisky. Ale jen pro některé, že!

   Vymazat
 9. noviczech
  ...lidé, co se bojíte, MY TU MÁME CHYTRÉHO EKONOMA, KTERÝ CHODÍ A RADÍ A ZAČAL PRÁVĚ V DEVADESÁTÝCH LETECH, on nám poradí jak z té "posrané republiky" udělat dobrý STÁT! Má matka, tehdy v devadesátých letech ho jen zahlédla v televizi a už tvrdila, "to je Žid a on zničí republiku,pomstí se nám"! Pamatujte si "židovská obec nemá na nic peníze", ani dávat děti vyučit či vystudovat!!! I vytvořit pracovní místa stojí peníze!!!

  OdpovědětVymazat
 10. 15:18 a 17:34 dobře popsáno, jenže už nic nezměníme protože máme většinu mladých lidí zdebilizovanou vzor Kolář, Hřib a Novotný. To jsou naše elity a podle těchto to bude vypadat.

  OdpovědětVymazat
 11. Číňané hájí svoje, které se jim dostalo v tom liberalismu. Právě tato liberalistická globalizace dostala Čínu na současnou pozici. Nechme Ameriku jejím starostem, zabývejme se vlastními problémy. Máme průmyslovou a vědeckou tradici, naše mzdy jsou mnohem nižší než na Západě, máme šanci se vrátit ke své suverenitě a vyspělosti. Rozlučme se s neziskovkami řízenými pornoherci, s fašistickými tlustoprdy a s plzeňskými právníky. Navraťme čest práci, která nás může vrátit mezi vyspělé státy.
  Toto všechno je možné, pouze když odmítneme ten neomezený liberalismus, ve kterém si několik bankéřů může koupit pětkrát, veškeré vytvořené hodnoty na Zemi. Kromě SPD, nás k tomu jiná strana nepovede. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vasi jistotu bych chtel mit.

   Vymazat
  2. Jistotu sice nemáme, ale vidím to stejně jako Anonym 0:12. Ukaž mi jinou stranu, které je na správné cestě? Směřování k obnovení suverenity a svobody je správné a jen kvůli pochybovačům a la 1:18 to může trvat jako za Habsburků - 360 let.

   Vymazat
 12. Sice nejsem ekonom, ale v mnohém dávám autorovi za pravdu. Jenom nechápu jednu souvislost.
  Dnes jsou v Číně nakvartýrované, mimo jiné, i americké firmy. Vyváží jejich daně, které jak předpokládám platí (a nebo také neplatí) v USA, výpadek příjmu těch milionů pracujících, kteří díky transferu podniků do Číny přišli o práci?
  I když připustím, že v USA není DPH, ale pouze daň z příjmu, přesto. Pokud milion dělníků odvede 10% z 1 000 dolarů, získá stát na daních 100 milionů. Krom toho ušetří na sociálních výdajích. Získá stejné peníze, když zdaní majitele firem onoho milionu dělníků?
  Ale jinak s autorem souhlasím. Na přesun výroby nejsou potřeba jenom peníze, ale především dostatek kvalifikovaných pracovníků. Za bolševíka si to dobře uvědomovali, když kladli důraz na učňovské školství stejně, ne li víc, než na vysoké. Dnes máme statisíce magistrů v humanitních oborech, ale zoufalý nedostatek svářečů, zedníků, tesařů, ... , ale i ošetřovatelů dobytka.
  Globalisté evidentně porcovali medvěda, který ještě běhal po lese. Začali s hloupnutím populace dřív, než stačili plně ovládnout celý svět. A nyní se systematická debilizace domácí společnosti evidentně obrací proti nim. Klíčové provincie nestačili ovládnout a domácí, již téměř debilní otroci, přestávají být schopní je uživit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Americkým firmám ide o zisk, zatiaľ čo štátu ide o dane - preto ten rozpor.

   Vymazat
 13. K tématu šíření epidemie. Rok 1920 není rok 2020. Dnes je každý pomyslný klacek dobrý. Zářivý příklad je ČR, kde dochází záměrným manipulacím s historickými i současnými stavy. Vše je dobré k vyvolávání nenávisti k Rusku i k Číně. Lidé, kteří mlčeli při masívním transferu firem z Evropy a USA do Číny dnes držkují při dovozu jejich produkce. Obyčejní lidé neměli přece žádný zájem na tom, aby fabriku, ve které léta pracovali zrušili, a přestěhovali na opačnou stranu zeměkoule. Politici, kteří si fatální chybu tohoto kroku uvědomovali a uvědomují, jsou označováni za ruské, nebo čínské agenty. Místo, aby se uvalilo adekvátní clo na tuto produkci, mávají debilně vlajkami Tibetu.

  PS
  I když si uvědomuji, že je to nesplnitelný sen, přesto mne občas napadá taková myšlenka. Co by asi dělali lidé jako Kalousek, kdyby lidé masivně vyslyšeli jeho výzev a přestali nakupovat výrobky s logem "Made in China"? Kdyby globalistům začaly klesat zisky? Dostali by nové pokyny a Čínu začali obhajovat?

  OdpovědětVymazat
 14. Skvělý članek,jistě je zajímavá a poučná ta část, co se do překladu nedostala.
  Můžete jej někdo poslat Hřibovi, Kolářovi, Kalouskovi a všem těm zme.tkům ? Šéfovi Barandova samozřejmě také.

  OdpovědětVymazat
 15. Uz jsem dlouho necetl takovou trefnou analyzu, ktera je jednoduse a srozumitelne podana!
  Pan general si svou hodnost urcite zaslouzi. Poukazuje na zoufalstvi zapadniho sveta (elit), ktere to strasi taky. Vyroby prevedli do Ciny (90% leku v Evrope je z Ciny), profitovat na nizke cene a drzkovat kvuli obchodnimu deficitu a ted v konecne fazi ze zoufalstvi tahat vsechno zpatky. Branit se zatim jenom cly, ktere zaplati konzumenti. Tisknout dolary a parazitovat tak na celem svete.
  Nebude to fungovat vzhledem k robotizaci, mzdam na zapade (draha vyroba, drahe produkty). Nikdo je nebude kupovat jenom protoze jsou z domova.
  Ano je to skutecne zoufalstvi, kde zapad je. Namisto chytit se prilezitosti a zacit nejenom dovazet z Ciny, ale spolupracovat, s Ruskem rovnez, tak si sami cestu k nim zavirame sankcemi a nepratelskymi provokacemi, propagandou. Ne my, ale nase ritolezecka hovada, ktera musi poslouchat kolonizatora USA, ktery na nas kasle, ale cpe nam sve vyrobky a zakazuje spolupraci s Ruskem a Cinou. Pomaha mu pechota ozralu vedena Kalouskem a Piraty, Cernoprdy, zlodeji z CSSD, ODS, Top09. Nechavame odtekat zisky, ktere se u nas vytvori do zahranici s minimalnim zdanenim. Malo se zde investuje. Nase podniky nam nepatri, prodali jsme si i vodu. To tohle zoufalstvi jeste umocnuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen doplňuji, že Kalousovi žádné "ožralství" neprokázali ( bylo to jen tvrzení Bureše, když mu došly už tak slabé argumenty ) a jeden velký vyjebávač nám teď velí. Jinak souhlas...

   Vymazat
 16. Uz jsem dlouho necetl takovou trefnou analyzu, ktera je jednoduse a srozumitelne podana!
  Pan general si svou hodnost urcite zaslouzi. Poukazuje na zoufalstvi zapadniho sveta (elit), ktere to strasi taky. Vyroby prevedli do Ciny (90% leku v Evrope je z Ciny), profitovat na nizke cene a drzkovat kvuli obchodnimu deficitu a ted v konecne fazi ze zoufalstvi tahat vsechno zpatky. Branit se zatim jenom cly, ktere zaplati konzumenti. Tisknout dolary a parazitovat tak na celem svete.
  Nebude to fungovat vzhledem k robotizaci, mzdam na zapade (draha vyroba, drahe produkty). Nikdo je nebude kupovat jenom protoze jsou z domova.
  Ano je to skutecne zoufalstvi, kde zapad je. Namisto chytit se prilezitosti a zacit nejenom dovazet z Ciny, ale spolupracovat, s Ruskem rovnez, tak si sami cestu k nim zavirame sankcemi a nepratelskymi provokacemi, propagandou. Ne my, ale nase ritolezecka hovada, ktera musi poslouchat kolonizatora USA, ktery na nas kasle, ale cpe nam sve vyrobky a zakazuje spolupraci s Ruskem a Cinou. Pomaha mu pechota ozralu vedena Kalouskem a Piraty, Cernoprdy, zlodeji z CSSD, ODS, Top09. Nechavame odtekat zisky, ktere se u nas vytvori do zahranici s minimalnim zdanenim. Malo se zde investuje. Nase podniky nam nepatri, prodali jsme si i vodu. To tohle zoufalstvi jeste umocnuje.

  OdpovědětVymazat
 17. Přidávám odkaz na článek:
  In War, Chinese Shipyards Could Outpace US in Replacing Losses; Marine Commandant
  https://breakingdefense.com/2020/06/in-war-chinese-shipyards-can-outpace-us-in-replacing-losses/

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.