Reklama

čtvrtek 28. května 2020

Washingtonská nová strategie vuči Číně

V rozporu se zdravotními předpisy, které nařídila administrativa,
ministr zahraničí Mike Pompeo navštívil Izrael ve dne 13. května 2020,
tedy čtyři dny před jmenováním nové vlády. K překvapení všech vyřídil
regionální záležitosti během několika minut a jinak věnoval
svou návštěvu přezkoumání čínských investic v zemi.
Thierry Meyssan
28. 5. 2020  VoltairNet, překlad Zvědavec
Bez ohledu na protičínskou hysterii ze strany uskupení, které zavedlo v oblasti západní zdravotní politiky opatření kvůli epidemii covid-19, se ukázalo, jak je Západ závislý na výrobcích, vyráběných v Číně. To vedlo Trumpovu administrativu ke změně rozhodnutí - neobnovit rovnováhu obchodu, což bylo původní přání, ale přistoupit k vojenské konfrontaci, avšak bez uchýlení se k válce. Začala oficiální sabotáž Hedvábné stezky.


Jedním z důsledků koronavirové epidemie je, že obyvatelé Západu si uvědomili závislost na výrobní kapacitě Číny. Ani Evropané, ani Američané nebyli schopni vyrobit miliony roušek a respirátorů, které naléhavě potřebovali pro obyvatelstvo. Museli je zakoupit v Číně a často soupeřili mezi sebou, aby tyto pomůcky vybojovali na úkor svých spojenců.

V tomto kontextu povšechného zachraňování přestalo dávat smysl, že USA zaujímají na Západě vůdčí postavení. Proto se Washington rozhodl, že neurovná obchodní vztahy s Čínou, ale postaví se na odpor proti výstavbě Hedvábné stezky a pomůže Evropanům přemístit část jejich průmyslu. To by mohl být rozhodující zlom - částečné zastavení procesu globalizace, která již začala se zánikem Sovětského svazu. Ale pozor, nejedná se o ekonomické rozhodnutí zpochybnit principy volného obchodu, ale jde o geopolitickou strategii sabotovat ambice Číny.

Tuto změnu strategie dali najevo nejen ekonomicky, ale také politicky a vojensky proti společnosti Huawei. Spojené státy a NATO se obávaly, že pokud Huawei vyhraje vládní zakázky na instalaci sítě 5G na Západě, čínská armáda bude schopna zachytit tyto signály. A co je důležitější, uvědomili si, že pokud Číňané uzavřou tyto smlouvy, budou po technické stránce jediní, kteří budou moci učinit další krok [1].

Nejde o sjednocení Trumpovy administrativy kvůli fantaziím typu Rudý úsvit [2], kdy je obsedantní odpor proti Číně založen hlavně na antikomunismu, ale o povědomí o gigantickém vojenském pokroku Pekingu. Nepochybně je rozpočet Lidové osvobozenecké armády směšný ve srovnání s rozpočtem ozbrojených sil USA, ale právě velmi šetrná strategie a technický pokrok jim dnes umožňují být výzvou pro americký kolos.

Na konci první světové války se čínská národní strana Kuomintang a Komunistická strana společně dohodly na tom, že znovu spojí svou zemi a pomstí se za dlouhodobé koloniální ponižování. Čankajšek, vůdce národní strany Kuomintang, se snažil zlikvidovat komunistickou stranu, ale byl poražen a odešel do exilu na Tchaj-wan. Mao Ce-tung dlouhodobě usiloval o tento nacionalistický sen, když vedl Komunistickou stranu a snažil se o sociální transformaci země. Jeho cíle však byly vždy nacionalistické, jak se ukázalo během čínsko-ruské války na ostrově Zhenbao v roce 1969. V 80. letech navrhl admirál Liu Huaqing (muž, který násilně potlačil pokus o převrat na náměstí Nebeského klidu, v jehož čele stál Čao C‘-jang) strategii pro vytlačení amerických armád z čínské kulturní zóny. Tato strategie byla trpělivě prováděna čtyřicet let. Aniž by kdy Peking vyprovokoval válku, rozšiřuje svou územní suverenitu v Čínském moři a doráží na americké námořnictvo. Nebude to trvat dlouho a americké námořnictvo se bude muset stáhnout, takže Čína se Tchaj-wanu zmocní násilím.

Po rozpadu SSSR se prezident George Bush st. domníval, že USA už nemají žádné soupeře, a že je čas na vydělávání peněz. Demobilizoval milion vojáků a otevřel cestu pro finanční globalizaci. Americké nadnárodní společnosti přemístily své společnosti do Číny, kde jejich výrobky vyrábělo bezpočet nekvalifikovaných pracovníků, kteří dostávali zaplaceno dvacetkrát méně, než američtí zaměstnanci. Postupně bylo téměř veškeré zboží, určené pro spotřebu v USA, dováženo z Číny. Americká střední třída zchudla, zatímco Čína školila své pracovníky a stala se bohatší. Od principu volného obchodu se změny rozšířily na celém Západě a poté na celém světě. Komunistická strana se rozhodla obnovit moderní ekvivalent starověké Hedvábné stezky a v roce 2013 se nově zvolený prezident Si Ťin-pching rozhodl uskutečnit tento projekt. Až bude zrealizován, pokud vůbec, Čína by tak mohla v podstatě mít monopol na výrobu zboží na celém světě.

Rozhodnutím sabotovat Hedvábnou stezku se prezident Donald Trump snaží vytlačit Čínu z její vlastní kulturní zóny, stejně jako Čína vytlačuje Spojené státy z jejich vlastní zóny. Aby to mohl udělat, bude moci počítat se svými „spojenci“, jejichž firmy jsou již zdevastovány vynikajícími čínskými výrobky za nízké ceny. Někteří z nich už kvůli tomu zažili revoltu, jako byla například vzpoura Žlutých vest ve Francii. V minulosti se po prastaré Hedvábné stezce dostaly neznámé produkty do Evropy, zatímco dnešní stezka dopravuje stejné produkty, jako ty, které jsou vyráběné v Evropě, ale mnohem levnější.

Na rozdíl od rozšířeného přesvědčení by se Čína mohla vzdát Hedvábné stezky z geostrategických důvodů, bez ohledu na výši investic. V minulosti tomu tak bylo. Čína zamýšlela otevřít námořní Hedvábnou cestu v 15. století a vyslala proto admirála Čeng Chea, „eunucha se třemi klenoty“, v čele hrozivě velké armády až do Afriky a na Střední východ, načež později byla gigantická flotila stažena, výpravy byly přerušeny a nikdy poté nebyly obnoveny.

Ministr zahraničí Mike Pompeo odcestoval do Izraele v rozporu se zdravotními nařízeními. Pokusil se přesvědčit dva budoucí ministerské předsedy, Benjamina Netanjahua (židovského kolonialistu) a jeho nástupce, kteří byli nicméně proti generálovi Bennymu Gantzovi (izraelskému nacionalistovi), aby zastavili čínské investice v zemi. [3] Čínské společnosti již ovládají polovinu izraelského zemědělského sektoru a v nadcházejících měsících by měly tvořit 90 % obchodu. Mike Pompeo bude chtít podobným způsobem přesvědčit i egyptského prezidenta Abd al-Fattáh as-Sísího. Skutečně, Suezský průplav a izraelské přístavy v Haifě a Ašdodu měly sloužit jako terminály moderní Hedvábné cesty ve Středomoří.

Po různých pokusech Čína vyhodnotila Irák, Sýrii a Turecko jako nestabilní státy a vzdala se jejich začlenění do Hedvábné stezky. Mezi Washingtonem a Moskvou bylo dosaženo tiché dohody o tom, že někde na syrsko-turecké hranici bude ponechána džihádistická izolovaná oblast, aby to odradilo Čínu od investování v této oblasti. Moskva má v úmyslu založit své spojenectví s Pekingem v souvislosti s Hedvábnou stezkou, začlenit své vlastní území, a nikoli západní země. To je projekt prezidenta Vladimíra Putina, nazvaný Velké euroasijské partnerství [4].

Neúnavně se tak vracíme ke stejnému dilematu („Thúkydidova past“): vzhledem k vzestupu nové moci (Čína) musí dominantní síla (Spojených států) buď vést válku (jako Sparta proti Athénám) nebo dát prostor nově příchozímu, tzn. akceptovat rozdělení světa.

28 komentářů :

 1. Nemůžou vést válku to by je Čína a Rusko vyřídili raz dva budou muset souhlasit s rozdělením světa. A vzdát se představy o světovládě usa ve světě tzv národní zájmy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A průliv mezi Kanadou a Mexikem by se jmenoval ….

   Smazat
 2. Je to zákonité že po velkém vzestupu přichází degenerace a pád. Zákon rovnováhy nejde změnit. Pýcha předchází pád.

  OdpovědětSmazat
 3. https://www.facebook.com/RusEmbUSA/posts/862120330665025 Před 100 lety napadly Spojené státy Rusko.

  OdpovědětSmazat
 4. Čínsky obchod a vzrast nezastavia. Čínanaia pracuju sofistikovane a usilovne ako jedno veľké mravenisko. Ani rozkysnutý Pompeo toho moc nezmôže. Možno ho Izrael poslúchne ale Egypt asi ťažko.
  https://aragonit11.blogspot.com/2020/05/vedci-odhalili-ze-lide-mohou-byt-odolni.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo nebyl v Číně nemá tušení o co jde.

   A něco podobného začíná probíhat i v Rusku.

   Smazat
  2. Čínskému lidu se pod vedením komoušů podařilo něco ve světových dějinách nevídaného. Za 40 let z málo rozvinuté polozemědělské země vybudovat velmoc a hlavně, kde se přes miliardu lidí neslýchaně sociálně pozvedlo.
   A to vše, ne díky expanzi, ne díky válčení, ne díky finančním machinacím, tisku peněz, embargům a křivárnám všeho druhu, ale PRÁCI.

   Smazat
 5. My jsme dopadli stejně. Naši výrobu převzali za cenu starých budov naši noví spasitelé a přesunuli ji do Číny. Tak jsme se z obuvnické velmoci stali dovozci čínských bot. Tak jsme přišli o naši sklářskou výrobu, jejíž produkty nahradilo levné lisované sklo z Číny. Tak jsme přišli o porcelánky, odepsali jsme textilky atd. atp. A další čínskou produkci kupujeme jako komponenty "západního" zboží. V počítačích, pračkách, myčkách a pod. je většina vyrobena v Číně (nebo jinde v Asii). Jen emblém je Zannussi nebo Gorenje. Jenže s výrobou odešla potřeba kvalifikované pracovní síly, a tak jsem přišli o učňovské školství, nepotřebujeme lidi pečující o strojový park, tím méně lidi, kteří se zabývají vývojem nových technologií. Pokud takové máme, pracují pro své "matky" na Západě. A zvrátit to nelze, neboť jsme v káře EU a ta to nedovolí. Naše podniky ani banky nejsou v našich rukách a nemáme na ně vliv.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pouze Jste zapomněl, kdo za to nese zodpovědnost a jak jej chcete potrestat. Opili většinu národa a ještě pomohli Německu vyhrát 2. světovou válku viz i noví hrdinové z matičky Prahy.

   Smazat
 6. Když jsme se stali dobrovolně volama, tak si to musíme vychutnat. Jedinou útěchou je, že tak dopadají i jiné státy a nejsme v tom sami. Že nastala nová vlna studené války (bez zbraní ale o trhy) je zřejmé. Když se rozhlednu u nás doma, tak najdu asi 10 výrobků Made in PSC a žádný z USA. Hořeší je, že i Made in CZ mi chybí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:30
   Fakt potěší , když člověk vidí že někdo druhý je stejný vůl jako on . A pokud vidí že jsou ještě větší volové než on , je radost dvojnásobná . Takže kdo se neraduje není Čech .

   Smazat
  2. P.S.: asi jste chtěl napsat "Made in PRC". Jeden americký výrobek by tu v Čechách byl. A to dolar, ten je opravdu Made in USA :-)

   Smazat
  3. 18:43
   Děkuji, opravdu jde o řebrept máte pravdu jde o PRC.

   Smazat
 7. No museli by sme vedieť vyrobiť všetko lacnejšie ako v Číne, alebo aspoň v tej istej cene. To znamená strojová výroba s minimom zamestnancov a ľudia by si potom radšej kúpili náš výrobok ktorý by bol niečim originálnejší. Lenže základný problém je v tom že nemáme kapitál hocičo také rozbehnúť.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to prosté, původní investiční kapitál se daroval několika šikulům, tu pod rouškou Kupónové privatizace, tu dle privatizačních projektů, nebo dle šikovného vytunelování bank, vše dle zákona. Kapitál odplul na Bahamy, Kypr, nebo do sejfů SwisBank na soukromá konta. Proměnil se na víkendové paláce a jachty. Nedostatek investičního kapitálu vložili ochotné zahraniční "chlebodárci" a tak se dnes nedivme, že zisky formou dividend tečou plným proudem ven. Opět vše dle zákona, dnes navíc pod ochranou Bruselu. Tímto stylem plníme kasičky cizákům a budeme plnit dál.

   Smazat
 8. No je to už dávno jasné, Ušáci zaspali a v honbě za ziskem přestali uvažovat reálně. V honbě za zlatým teletem je vše dovoleno. Chtějí zastavit hedvábnou stezku a ani nejsou její součástí, jak zastavíte karavanu která má jasný směr a cíl a Ušáky na nic nepotřebuje. Pravda je, že Ušák je po uši u Číny zadlužen a ta jej může kdykoli zničit, jasně nejlepší obrana je útok, jenomže útok v pravou chvíli. Takto to vypadá, že Ušáci chytají tygra za ocas, každý kdo to zkusil nedopadl nikdy dobře. Číňan si dobře pamatuje staletá příkoří a provokace a s chutí zakroutí Ušákovi krkem, když to půjde a bude možné. Zatím chytře vyčkává a čeká na svou příležitost.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Celý svět se pře o významu půlnočního tweetu prezidenta Trumpa „Nakopu jim prdele že to ještě neviděli“. Jedni soudí že mínil NASA, jiní jsou přesvědčeni , že prezident Trump mířil na společnost Elona Muska. Mezinárodní vesmírná stanice očekávala přílet dvou astronautů, které k ní měla ve čtvrtek dopravit soukromá loď Crew Dragon společnosti SpaceX. Mělo to být vůbec poprvé, co se taková událost odehraje. Středeční start se však nakonec neuskutečnil kvůli nevyhovujícímu počasí.

   V 6:45 SELČ odstartovala z kosmodromu Vostočnyj zásobovací raketa Angara k ISS. Let proběhl normálně, ke spojení s ISS došlo v 8:30 SELČ. Prezident Putin vyjádřil poděkování agentuře Roskosmos za hladký průběh mise.

   Smazat
  2. Tak nějak jsem to čekal, že společnost Špaček neodstartuje. Jaké tam bylo počasí jsem nezjišťoval, třeba se to vyjasní. Roskosmos bez problémů, pokud zase Ušáci nebudou vrtat do modulu.
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  3. 16:59 Chtěl bych vás vidět, kdybyste byl standardní americký astronaut s psychickými problémy (dole na zemi pacient psychiatra a psychoanalytika), došly vám pilulky a chtěl byste co nejrychleji na zem. Taky byste vrtal díru do pláště modulu :-)

   Smazat
  4. 16:18 Tak nakonec je to kvůli Twitteru, který mu zcenzuroval několik komentář. Viz aeronet.

   Smazat
 9. Přijde další fáze, Čína začne vyrábět kvalitní výrobky. Mají všechny technologie zadarmo a naučili se dělat vlastně všechno, to teprve bude mazec a nelze je infikovat "pravdou, láskou a demokracií". V USA tiskli "toaletní" dluhopisy a Čína za ně nakupuje skutečné hodnoty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jsem zvědavý, jestli Trump dokáže zařídit, aby se do USA vrátila alespoň výroba toaletního papíru z Číny, aby nebyl v amerických marketech prakticky na příděl :-)

   Smazat
  2. Země jako Čína a USA donedávna byly jak siamská dvojčata. Ale časy se mění. Trump odstřihává USA systematicky od celého světa, včetně mezinárodních organizací, a Čínu nevyjímaje. To se to žilo v USA na vysoké noze, když dostávali reálné zboží za ničím nekryté treasuries, které se dnes staly toaletním papírem a "američtí přátelé" je nakupují již jenom pod nátlakem amerických vojsk "dočastně" umístěných na kupujícím teritoriu (viz např. Japonsko) :-)

   Smazat
  3. 18:28
   Ovšem ten příděl je demokratickej 🙂

   Smazat
 10. Čína má proti USA jednu velkou výhodu a tou je Vlastenectví. I když se to jeví jako "vynucené".Mít majetek chce drtivá většina lidí, ale v případě konfliktu by byl pro číňany nadřazen stát, což se o američanech říci nedá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavní výhodou Číny je, že žádný "šikmoočko" neuvěří, když se za něho zkusí vydávat nějaký nosatec nešikmooký, byť vládnoucí kantonštinou i mandarínštinou jako skutečný "šikmoočko", že ten loupeživý vetřelec, ta škodná, je jejich člověk, takže do svého parlamentu, či jako tomu tam nadávaj, ho nikdo nezvolí - i kdyby se sám Velký Globál-Sanhedrin ušpekuloval. A ČÍNA VLASTNÍ I CIZÍ DEFRAUDANTY A ZRÁDCE ODMĚŇUJE VEŘEJNĚ KULKOU DO TÝLA... a proveďte tam za těchto podmínek nábor do páté kolony. Čína holt není Českým rájem zrádců, zlodějů, defraudantů a hochštaplerů celého světa, Malým Jeruzalémem.
   Říká se v zasvěcených kruzích, že když Bůh tvořil první muslimský a židovský pár v jednom, ADAMA A EVU, měl k ruce team ČÍNSKÝCH PORADCŮ... které propustil, když Adam a Eva začali v rajské zahradě KRÁST JABLKA... takže Bůh musel ty "privatizátory" z RaJ vyhodit. Ale "odměnil" je na cestu DAREM PRÁCE, kterým pohrdli a začali kšeftovat, švindlovat. Práci zvedl z prachu, bláta a hnoje nějaký chudák, pohlédl s vděkem k Nebi... a Bůh pohlédl do moudré čínské tváře. Věnoval mu za to DAR RÝŽE...

   Smazat
 11. EU to má naplánované pro západ dobře, pro východ opačně...
  http://www.nwoo.org/2020/05/28/bude-cr-cistym-platce-do-rozpoctu-eu-uz-od-pristiho-roku/

  OdpovědětSmazat
 12. Divíte se, že Západ se svoji diktaturou peněz upadá do hysterie při slovu "Čína". Národ, který vybudoval za 30 roků tisíce km dálnic, rychlovlaků, nemocnic, škol a školek, zdravotnictví evropského střihu a který se elegancí zvládl COVID-19, ač byl první na řadě - zatím, co my jsme školy, školky, výstavbu bytů, dálnic a rychlovlaků i obživu národa poslali za stejnou dobu k čertu a nechali se rozkrást- tedy Čínu nemůže USA nikdy porazit a pokud se o to pokusí, bude to konec ne Číny, ale USA. Kdo chce válku, kdo ji vyvolá, bude ji mít, ale bude to jeho konec. A s válečnými zločinci nebude veden ani "Norimberský proces", neb válku nepřežijí. A Světu pak bude vládnout lidství a mír. USA sice škodí druhým seč mají sil, ale kdo jinému jámu kopá ....- tak to platí přesně na USA. Bohužel země vyrostla na vyvraždění 160 milionů Indiánů a její morální zásady podle toho vypadají. Ale právě na to zajdou. Konečně Bůh sešle na Zem jednou spravedlnost.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.