Reklama

středa 6. května 2020

Zbořil: Nyní se zpochybňují i kvetoucí šeříky v květnu 1945

Zdeněk Zbořil, historik a politolog
Zdeněk Zbořil a -pr-
6. 5. 2020  PrvníZprávy
V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout 75. výročí konce války nebo také květnové události z Prahy 1945 …Co nám k tomu jako pamětník řeknete pane Zbořile?

„Bylo mi sedm let, když přijela Rudá armáda do Prahy, a pamatuji si jak lidé vybíhali a vítali rudoarmějce i partyzány, kteří s nimi přijeli a skutečně je zasypali šeříky. A některým našim novinářům dalo dost práce a dezinformačním ideologům, aby ty šeříky zapřeli. Nejsem si jist zda to nebyl zrovna pan Klvaňa, ale někdo z té zvláštní společnosti šiřitelů někdy záměrných někdy nezáměrných nepravd vysvětlovali, že ani ty šeříky tady nebyly.

Ale zajímavá je jedna věc, že se konečně připomnělo jak to bylo s americkým bombardováním Prahy na Květnou neděli, Libně a Vysočan, na které si dobře pamatuji a také jak to bylo s povstáním.

Ale co si také teď pamatuji, jednak to volání Českého rozhlasu v ruštině a angličtině o pomoc. Pamatuji si také první odhady obětí a jak se dlouho nevědělo kolik jich bylo. Dokonce se ještě nedávno na Vinohradech v základech nějakého domu našly oběti, ale pamatuji si i návraty osvobozených vězňů například z Mauthausenu, což se najednou po letech objevilo i v ČT, zřejmě tam asi vadilo, že ty autobusy s osvobozenými byli ozdobeny nejen československou vlajkou, ale i portréty prezidenta Edvarda Beneše.

Já mám silný zážitek z bombardování jak Vinohrad tak bombardování Nových Vysočan.  Zažil 
jsem je v plném rozsahu, včetně vybombardovaného Balkánu, ale i to chování sousedů a lidí, kteří se vraceli z války k těm sovětským vojákům, ale i chování sovětských vojáků k Čechům. Bylo také jiné než jenom „davaj časy“, jak se tvrdí,“ vzpomíná Zdeněk Zbořil.

A nezapomenutelné zážitky…

„Časem se vytrácí, co člověk zažil, ale bombardování, revoluce, barikády, dokonce i jeden německý Tiger, který přijel do Nových Vysočan zachraňovat nějakou německou rodinu, ty oběti, kdy jsem fyzicky viděl našeho souseda zastřeleného, ale pak také to nadšení, jednak po skončení války, neustále přeplněné ulice a nadšení, že se může něco opravovat a někomu pomáhat, to bylo skutečně impozantní, dávno ještě před rozzuřeným třídním bojem, který potom následoval po dvou třech letech,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro PrvniZpravy.cz.


24 komentářů :

 1. Máte naprostou pravdu. Když po mnoha létech příjde svoboda, tak se jásá. Ale vše nakonec zevšední a příjde opět zloba a závist. A po hadráku přišlo vystřízlivění - tedy u normálních lidí. Bohužel dnes se děti učí o tom, že jsme byli ne osvobozeni, ale okupováni. Bohužel ti co nás opravdu okupovali nám zapomněli zaplatit účet a vlády to nevyžadují. Oproti těm kterým jsme za války pomáhali (tedy naši občané) tak těm jsme museli zaplatit i kanični do bot. A asi i pohřby.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 2. Škoda, že s panem Zbořilem lomcuje pořád třídní boj. Nic podobného jsem tehdy od rodičů neslyšel ani kolem sebe nevnímal. Možná to bylo tím, že jsme byli obyčejná dělnická rodina, která se starala, aby při nedostatku masa na začátku padesátých let si mohla pomoci prasetem, přikrmovaným mlékem od kozy. Za republiky si rodiče užili, když byl otec občas bez práce. To pán Zbořil asi nezná, a proto se na svět dívá trochu jinak než obyčejní lidé. Škoda, že ten třídní boj ve svém věku připomněl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Padesátá léta byla hnusná, ale rok 45 byl pro naše rodiče a prarodiče jako pro nás rok 89. A bohužel bez asi opravdu vadí, protože u nás v proluce všechny vykáceli.

   Vymazat
  2. Paní Marie, vy musíte trpět. Oni komunisté vám asi znárodnili hospodu a vy si myslíte, že za zisk z hospody byste si mohla koupit mladoboleslavskou škodovku. Nedovedete si představit, jak s vámi soucítím.

   Vymazat
 3. škoda jednoho ruského života položeného ve Velké vlastenecké válce za osvobození české kotliny..

  OdpovědětVymazat
 4. Co jste to prosím 23:24 chtěl vyjádřit?
  K věci - jsem ještě o něco starší, než pan Zbořil a mohu jeho vyprávění jen a jen potvrdit. Třeba ty šeříky, ty kvetly určitě. Bombardování Prahy, Plzně, Ústí nad Labem, Kolína, Pardubic, Litvínova s okolím ... a kým, nelze popřít. Přátelské a srdečné chování zejména Rusů z armády SSSR, také ne.
  Ještě jedno je nepochybné. Plzeň, ještě před vstupem západních jednotek byla plně v českých rukou, do kterých je německá vojenská i civilní správa postoupila dohodou! Byli to důstojnici americké armády, kteří současně se vstupem na území energicky zavedli standardní okupační správu zcela stejnou, jako na území Velkoněmecké říše. Zabavovali, resp. rozhodovali o užití zásob, dopravních prostředků a rekvírovali zbraně. Nepřipustili, aby Plzeňané vyjeli na pomoc bojující Praze. Nějaký čas tedy trvalo, na rozdíl od armády SSSR, než respektovali skutečnost, že nejsou na území poraženého Německa, ale na území státu, který byl bojující součástí vítězné koalice.
  Z toho si (také) račte odvodit všechny ty manévry exilové vlády a tehdejšího prezidenta republiky Edvarda Beneše, když pořád ještě nebyly dost jisté alespoň původní státní hranice Československa. Odvoďte si i to, jak a proč se choval tehdejší Sovětský svaz. K pitomcům, romantikům a kolaborantům kterékoli doby mám jediné: Spojence je rozumné hledat jen tam, kde existuje převaha shodných zájmů a potřeb, možná i blízká mentalita. Neřekl bych, že ti "západní" se nám bůhvíjak osvědčili. Jejich reprezentace mi nijak neimponuje. Víc než musí, nepopustí. Samozřejmě.
  PS za Podkarpatskou Rus, resp. Zakarpatskou Ukrajinu, jsme kompenzace, jako Polsko, nezískali. I když bylo jednáno o severní svahy Krkonoš ...

  OdpovědětVymazat
 5. Ano,Praha si vybojovala vítězství z velké části v ten daný okamžik sama,ale Rudá armáda pomohla s koncem osvobození města a především vyvíjela tlak na němce z několika směrů od Děčína, Mimoně a východních Čech a tím pomáhalo Pražskému povstání a tím ovlivňovalo rozhodování nacistů co dál atd.!!To ten kokot Hřibu nebere v potaz!!Němec se třásl strachy s myšlenkou, že kousek od Prahy jsou minimálně tři tankové armády,které mohou každým okamžikem vstoupit do Prahy. Nikdo na ně nechtěl čekat, takže podepsali s naádražáky,civilisty vyklizení města, ale bez tlaků Rudé armády ani náhodou!!! Navíc nikdo neříká, že, kdyby nebylo Rudé armády v okolí Prahy,Čech tak by povstalci Prahu dlouhodobě neubránili!!!Německo by do Prahy poslalo všechny Waffen SS z okolí na vyvražďění Prahy a její zničení!!!V žádném případě by Povstání neuspělo dlouhodobě bez Rudé armády a jejího tlaku němce!! Celkové prohlášení Hřiba je ostudné trapné, musím se stydět!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hřib se stydět nebude. On ani neví co to je. Je vidět, že v Praze se postupně vrátila vzpomínka na plný Václavak, kterým dav Pepíků vyslovoval soustrast se smrti Heydricha a proklel parašutisty.

   Vymazat
 6. Není doba daleko, kdy budou lidé vyšetřováni pro neamerickou činnost.

  OdpovědětVymazat
 7. Už jen to, že Rudá armáda při pomoci Praze cestou pochytala zbytky ozbrojených fanatických fašounů, kteří byli schopni do poslední chvíle všehovšeho, vykonala pro lid naší země mnoho. Tedy pravda, s německými důstojníky se nijak nepárali a neprováděli společné vyjížďky po českých krásách. Byli na ně zlí! P.S. PANE ZBOŘILE, přeju pevné zdraví!!! M.R.

  OdpovědětVymazat
 8. Včera jsem zrovna vstoupil do pokoje, když Vitovská oslavovala dobytí Plzně Američany. Ani jsem se nezdržoval a šel raději ještě něco dělat.

  Česká televize je podle mého vnímání na stejné ideologické úrovni, jako na počátku roku 1989. Pravdu si vedení upravuje podle dalších politických institucí, jako USTR apod.
  Většinu Československa osvobodila Rudá armáda, kterou netvořili ale jenom Rusové, což tito primitivové buď neví, nebo vědět nechtějí.
  Země v EU, naši současní spojenci, kterým vděčíme za osvobození a které byly součástí Rudé armády:
  Litva
  Lotyšsko
  Estonsko
  a další naši přátelé:
  Gruzie
  Ukrajina
  Více než 50 milionů lidí žije v těchto zemích a je mi hanba za Českou televizi jakým způsobem o jejich zásluhách na porážce Německa dnes hovoří.

  Jestliže do Prahy přijela Rudá armáda, když už byla údajně v rukou Pražanů, jak mohou tvrdit, že Američané osvobodili Plzeň, když už byla také v rukou občanů Plzně?
  Jak může ČT ignorovat podíl našich současných spojenců v EU na našem osvobození takovým otřesným způsobem a vyzdvihovat USA, které v EU vůbec nejsou?
  A jak může tenhle ideologický svinčík vláda ČR nechat jen tak? To už se zase někoho bojíme? Nebo řídí tv skupinka pečlivě vybíraných zpolitizovaných fanatiků?
  Za komančů bylo mnohdy na hlasatelích vidět, že to dělají za mzdu, na těch dnešních je ale zřejmé, že to žerou naplno.

  OdpovědětVymazat
 9. Citace k zamyšlení odjinud:


  Na osobě a názorech Pavla Novotného mě však zarazily úplně jiné skutečnosti. Na Parlamentních listech s ním vyšel v roce 2017 rozhovor, ve kterém z pozice Žida (on i jeho otec Petr Novotný, několikanásobný "Bavič roku", mají dle vyjádření obou dvou židovské kořeny; komunální politik se k nim v rozhovoru hrdě hlásí) hrubě uráží český národ a části české populace přeje rychlou smrt (Trump je kokot. Zemana volí kreténi, které by dřív shodili z útesu. Až vychcípá generace důchodců, bude prezidentovat Kalousek a lidi jako Okamura budou sloužit nám, Židům). S nevěřícným kroucením hlavy jsem si ihned představil, jakou reakci by asi vyvolala opačná situace. Kdyby některá česká veřejně činná osobnost v novinovém rozhovoru sprostými výrazy urážela židovský národ a tvrdila, že drtivá většina Židů jsou zlodějští lichváři a prznitelé nezletilých árijských panen. A že řešením problému se Židy bude jejich vyhynutí.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8.4O vyjádřeními P.Nowotneho vzniká nepříjemný precedenc. Já, když tady napíšu, že Nowotny je tlusté prase a je ho třeba podříznout,Hřiba zastřelit, Koláře pověsit, Kalouska vyzvat na souboj pistolemi, co se mi může stát? Jestli že tohle smí vypustit na veřejnost beztrestně komunální politik, proč ne já? Proč by jsme si nemohli vyhrožovat vzájemně, když původce toho zla neutneme a nepotrestáme ihned? Kam to povede? Pan Nowotny, Žid by si měl vzpomenout na své předchůdce v Německu. Tam taky nejdřív jen(!) vyhrožovali a zastrašovali Židy a pak to uskutečnili. A teď Žid tady vyhrožuje nám? Špatnou to dělá službu své komunitě. A Židovská obec nic? Žádný protest na vyjádření svého soukmenovce? Mám snad říkat, když čtu vyjádření Nowotneho, oni ti Židé zas tak bez...Já to neřeknu a za ty vyhrůžky, které jsem tu uvedl se těm čtyřem parchantům omlouvám. P.S. Nowotny-tak si kdysi Židé psali svá příjmení. Vypadá to tak nějak lépe než česky a jmenovaný rozhodně žádný Čech není a navíc mně nemůže žalovat, že o něm tady špatně píšu.

   Vymazat
 10. Země, které tvořily Rudou armádu a kterým vděčíme za osvobození od Němců. K tomu je nutné ještě připojit Rumunsko. Skutečných Rusů tedy nebyla ani polovina a paradoxně právě jejich vlastní bývalá propaganda ruské Moskvy se tak dnes obrací i proti nim samotným.
  Seznam zemí bývalé SSSR, kterým vděčí spolu se spojeneckými vojsky Evropa za osvobození:

  http://cesty.in/doku.php?id=sssr

  OdpovědětVymazat
 11. Bohužel těch pamětníků ubývá, ale naštěstí stále ještě jsou mezi námi a čím více záznamů o jejich zážitcích tu bude tím lépe. Bezostyšných lhářů, kteří budou přepisovat historii tu máme dost a hlupáků tvrdících, že s panem Zbořilem lomcuje třídní boj také. Je až nepochopitelné jak to s tím třídním bojem může někdo vůbec vyslovit a na odiv tím dávat svoji blbost, to už je skutečně velká síla.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 12. Havlofašounům se ta pohádka o vlasovcích úplně sesypala.

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020050611904106-prazsky-hrad-prinesl-svedectvi-o-tvrdych-bojich-rude-armady-s-nacisty-v-praze-tezke-cteni-pro/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak vše je zdokumentované a pro fašistické lži budou odhalené.

   Vymazat
  2. Ano, všechno je zdokumentované, ale pokud se dostanou byˇjen n chvíli k moci, první co budou dělat, že budou "účtovat" s minulostí likvidací důkazů. Jako se už ostatně mnohde po světě mnohokráte stalo. I u nás po listopadu.

   Vymazat
 13. Výsledkem je naprostá ztráta důvěry k pánům politikům. Proto vznikají stále nové politické strany recyklovaných politiků i ideí. Čas vše napraví, díky karanténě jsme v lokále a až vylezeme z normální, pak teprve zjistíme, co všechno nenávratně zmizelo. Nebude to jen jeden pomník. Stát jako pojišťovna všech tunelů, bude ještě chudší, protože politici nešetřili. Šťedrost bude splácet několik generací. Možná ty následující se uspokojí se svým PC nejlépe multiprocesorovým a se sítí 5G. No nazdar.

  OdpovědětVymazat
 14. Jdou po sebemenších detailech, teď už popírají i kvetoucí šeříky, pokud uznají výskyt RA v Praze tak jedině pořádně nametené a nebojující. Škoda, že si Rusové v roce 1945 naším směrem pouze neuplivli, mohli si tu dehonestaci ušetřit a v některých případech i být naživu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda. Měli nechat Česko, nebo aspoň jeho západní část, Marshallovu plánu. Dnes by u nás byla silnější ekonomika, než v Rakousku.

   Vymazat
  2. Ad 20:20 Naše ekonomika z dob socíku v hodnotě 11 BILIONŮ KČ V TVRDÉ MĚNĚ (dnes x 12) BYLA UKRADENA ZÁPADNÍM KAPITÁLEM. Jistě vám neuniklo, že vzdor všem blokádám, sankcím, vydírání a obchodním válkám pěstovaných proti našemu státu po dobu delší než půl století a vzdor Západem vedeným teroristickým válkám jsme náskok Západu, vybudovaný na nakradeném v koloniích - za socíku doháněli. A jistě je vám známo, že za uplynulých 30 roků v náruči kapitálu se naopak proti Západu díky umu jejich zlodějů dále ekonomicky propadáme!

   Vymazat
  3. 20:20
   No a byli bychom ještě prťavější. Takový názor je názor naprostého debila.
   Václav

   Vymazat
 15. Tak jak mohutní stoka černohnědých výkalů, linoucí se z čété a jeho propagace kolaborantů a echt hitlerovského nacismu, tak se i národ rozpadá na ty statečné, co vzdorují tomuto černohnědému moru antihumanismu čété, vlastně sboru masových vrahů in spe a na ty, co takovému "pořádku", který vynalezl Adolf Hitler a spol., nejen koncentráky s Arbeit macht Frei, fandí. Vlastně se rozpadá národ na Čechy a Pražáky, na věrné odkazu Přemyslovců, Lucemburků na straně jedné a věrné odkazu okupantů - Habsburků a německých nacistů, na straně druhé. Že si Pražané zvolili tuto druhou cestu národní poroby a antihumanity, cestu válek a zabíjení je skutečností, jejíž prameny je ale obtížné zcela odkrýt. Proč český národ vzdor všemu znásilňování a rozkradení kapitálem chce držet svoji čest a hrdost a je neúplatný a proč Pražené jsou jich pravým opakem? Proč jsou tak lehce prodejní, proč je jejich mysl tak prolezlá nacistickou ideologii v novodobé EU podobě? Nejsou tak blbí, v to nevěřím, oproti ostatním Čechům a tedy pokud tak činí z mazanosti pro zisk, bude to prchavé. Dnes fandí odkazu nacismu v povýšené podobě, ale pamatuji doby, kdy fandili jen pro věšení "bolševiků" na kandelábry, jak v r. 1968, tak v r. 1989. A jsou to v Praze snad titíž, nebo naklonovaní sekerníci z dob budování socíku, co se chopili moci a pějí píseň zločinného kapitalismu - Kapitalismus über alles in der Welt.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.