Reklama

středa 27. května 2020

Zbořil: Strach z obnovy německého ovlivňování českých dějin je dodnes

Politolog a historik Zdeněk Zbořil hovoří na
panelové diskuzi Nové republiky
Zdeněk Zbořil a -rp-
27. 5. 2020   PrvníZprávy
V našem historickém okénku bychom si mohli obzvláště dnes připomenout atentát na Reinharda Heydricha z 27.května 1942.Co vy na to pane Zbořile, pamatujete si události?

„Pravda je, že mi byly čtyři roky, když k tomu došlo, ale nepamatuji si vůbec nic, pamatuji si ale pak strach, který zejména ke konci války se vytvářel v souvislosti s heydrichiádou,“ říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.


Heydrichiáda a strach…

„Ten název heydrichiáda se asi letos nebude připomínat, protože už jsme zažili zprávu v Lidových novinách, že Edvard Beneš poslal zabijáky z Londýna zavraždit Reinharda Heydricha a přitom se natočil sporný český film, nemyslím tím film Atentát z šedesátých let, který je nejpřesnějším popisem událostí. Samozřejmě se také objevuje tvrzení, a to je i v tom sporném českém filmu, že ti co přiletěli z Londýna do protektorátu byli nezodpovědní, protože si neuvědomili, že může dojít k vypálení Lidic a k perzekucím, což je taková oblíbená teorie různých revizionistů příběhů 2.světové války a při té příležitosti se dokáže zapomenout, že nejenom byly vypáleny Lidice a Ležáky ale také v Mauthausenu v srpnu bylo popraveno asi 130 odbojářů a příslušníků rodin parašutistů a že to byla jedna z velkých masových vražd v době protektorátu.

Zapomíná se trošku v tom shonu přetváření dějin na ten lidský prožitek, kterým byl enormní strach, který si lidi táhli za sebou dokonce i v poválečných dobách, kdy ten strach z obnovy nějakého německého ovlivňování českých dějin je v podstatě přiživován až dodnes. Není to jenom zlá vůle těch lidí, ten strach byl mimořádný,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

„Vzpomínám si na jeden rozhovor s hercem Radkem Brzobohatým, který hrál jednu z hlavních úloh ve filmu Atentát, kdy říká, že když ho vozili z Vinohrad do ateliérů na Barrandov Resslovou ulicí, tak že tam salutuje, jako voják československé armády zdraví ne oběti, ale hrdiny tohoto činu a to možná by si mohli ti lidé co tam budou klást věnce a chodit tam v zástupech jednou za rok, to by si mohli uvědomit, že ten čin hrdinství stále žije.

Pamatuji si na jednoho holandského profesora, který se chtěl jít podívat do Resslovy ulice a když přišel na místo, tak mu vhrkly slzy do očí a nebyl to žádný velký obdivovatel Československa , ale tvrdil, že pro něj je to mimořádný čin, na který by neměla Evropa zapomenout i ta západní.,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


19 komentářů :

 1. Pěkný den pane Dvořák, omlouván se za jiné téma.

  Trochu s jiného problému:

  ČT24 informovala, že jsou v Libyi ruské vojenské letadla.

  A výsledek:

  Libyjská národní armáda okomentovala zprávy o přesunu „ruských vojenských letadel“ do Libye
  1


  https://cz.sputniknews.com/svet/2020052711994994-libyjska-narodni-armada-okomentovala-zpravy-o-presunu-ruskych-vojenskych-letadel-do-libye/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Libyi jsou dodnes jistě i naše cvičná letadla, začínalo se již s Delfínama a naši instruktoři na nich učili Libyjce létat. Byl to bezvadný obchod, Kadáfí platil keš, to ze Středoafrické republiky se za ně museli od místního císaře peníze tahat. Nakonec ta letadla byla použita na jeho svržení. To bylo v době, kdy si císař s francouzským prezidentem d´Esten pochutnával na lidském mase. Také se omlouvám za jiné téma.

   Smazat
 2. Na Srazu sudetoněmeckého lancmanšaftu,byl čin našich západních výsadkářů ohodnocen jako teroristický a zákeřný, za nadšeného souhlasu ,,našeho" politika Schwarzenberga, který se mohl uplácat rukama.Asi budeme muset časem postavit pomník Čurdovi, který své spolubojovníky zradil. Kluci, vzdejte se, nic se vám nestane...Jsem asi u některých zrádce, ale čin našich parašutistů oceňuji. Válka přináší oběti za svobodu země.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kníže je přece zavilý "Bohmisch", tam je to jasné, kdoví,zdali to nebyl spící agent sudetů a BND? Tam nemůžeme čekt nic jiného. Pro nás příslušníky ČSOL to nebyl atentát,ale vojenský útok na válečného zločince, který by,kdyby přržil,musel skončit v Norimberku.Leč historie nezná kdyby,a Heydrich zaplatil za sé zločiny proti lidstvu a proti našemu národu. A landsmani,Spolek kryjící válečné zločince jako byl Zoglmann a další. A Naši Hermani a spol, jsou národní zrádci a zemští škůdcové, kteří by za Karla IV.byli jako takoví popraveni, viz Mikuláš ze Žampachu, ovšem zas tu kdyby neplatí - bohužel.

   Smazat
 3. Trochu bych si dovolil oponovat. Ne ti co přiletěli z Londýna byli nezodpovědní, ale ti kteří a dobře věděli co může nastat za represe, ale ti co je sem poslali. Oni vůbec Angličané a to se od nich naučili i Ušáci, rádi bojují tu do posledního Frantíka tu do posledního Čecha a nebo do posledního blbce, který se od nich nechá zverbovat, ať už za prachy nebo ideologicky. Todle mají dokonale za ta staletí zmáknutý, to nejsou žádné nepromyšlené kroky, naopak.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale i ti co je poslali z Londýna byli zodpovědní a věděli co může nastat. Ale bylo to potřeba minimálně pro uznání ČSR v předmnichovských hranicích. Kromě toho to byla akce česká, ne britská.
   A pro úplnost ....Při náletech před vyloděním v Normandii bylo zabito 6-8 tis. Francouzů. Spojenci se obávali co tomu řekne odboj - Resistance. Odpověď byla prostá. "Za svobodu se platí."
   8:00

   Smazat
  2. Ano Rudý dědo 12:40. Vláda Británie 24. října 1942 odvolala podpis pod Mnichovským diktátem. Rádo se stalo, že?

   Smazat
 4. Ano skopčáci se nepoučili z dějin z obou světových válek kdy dostali přes hubu. Furt chtějí ovládat celou Evropu za každou cenu a je to smrtelně nebezpečné pro Český národ. Téměř 300 let dusil habsburský dům život českých zemích to jsme přežili. Ale liberální šílenost by jsme nerozchodili o to by se slimáci postarali.

  OdpovědětSmazat
 5. Myslím, že by holandskému profesorovi dnes vyhrkly slzy dvakrát tolik kdyby navštívil Prahu. Určitě by to ale nebylo z dojetí, ale z těch idiotů, kteří dnes okupují městské části a rozhodují za kompetentní osoby. Bohužel, blbů u nás máme nadbytek a ve veřejných funkcích.

  OdpovědětSmazat
 6. Drzý fricek:
  https://pravyprostor.cz/provokace-nebo-test/

  OdpovědětSmazat
 7. Co Evropa, především Německo by na to nemělo zapomenout!

  OdpovědětSmazat
 8. Ono výsadkářům či Londýnu něco vyčítat. Bylo nastoleno stanné právo a jen schvalování atentátu bylo trestáno smrtí celé rodiny, nebo i poslouchání anglického či ruského rozhlasu. Nedivím se, když se chtěl někdo podělit třeba o tu informaci se sousedem, když byla tak povzbuzující. Ale bylo stovky sousedů, kteří to napráskli. Jím podobní Pražané pak na Václaváku drželi tryznu za místodržitele. A že jich byl dodnes nepřekonaný dav 300 tisíc! To mi neříkejte, že v některých rodinách těchto Pražáků nostalgická vzpomínka na nácky nezůstala. U Havlů zcela jistě. Proto ta rychlá omluva ...!

  OdpovědětSmazat
 9. Po celém světě se lidé probouzejí.Médiím už nevěří.FAŠISTICKO-GLOBALIASTICKÉ ZLO zažíná prohrávat a prohraje.
  NĚMECKO. Bouře je tady. WWG1WGA. Jeden za všechny a všichni za jednoho. Historické momenty v dějinách Německa. Před několika dny (17.03) probíhala v Německu Bundesspressekonferenz samozřejmě bez MADAMME ANGELA HITLER MERKELOVÉ. Na federální konferenci byl také zástupce vojsk SHAEF, což předsedkyně senátu a této konference dosti nervózně přiznala. NATO akce DEFENDER 2020 byla převzata vojsky SHAEF, nejen v Německu. Německo je opět obsazená země, musí se podřídit diktátu z USA a hlavně Prezidenta Trumpa. Proto chtěla MADAMME ANGELA HITLER MERKELOVÁ na konci minulého roku dosáhnout toho, aby vojska NATO OKAMŽITĚ Z BRD ODEŠLA. Což se jí nepovedlo, díky Trumpovi….

  OdpovědětSmazat
 10. Falšování dějin je základem kapitalismu, který si znovu žijeme, jedni, co si nakradli v blahobytu, druzí, na které nezbylo pak třeba živoří na ulici. Samozřejmě, že není třeba mít nějaké obavy ze vstupu Německa znovu do českých dějin a jako vždy negativně, neb tak se již stalo po r. 1989. Samozřejmě, že se Německo nevzdalo nacismu, jen ho posunulo o kategorii výš, též díky dobrým základům goebbelsovské propagandy. Především to byli Němci, co participovali na rozkradení českého státního majetku po r. 1990 - Němci si přivlastnili asi tak za 3,5 biliony Kč. A že to dnes nejsou Němci, co se třesou na 3. světovou válku, ale USA a Polsko s Pobaltskými státy, Nemci ovládají Evropu ekonomicky a tč. ví, že na Rusko nemají a že s nim musí obchodovat - a pak předražené přeprodávat sluhům a služkám v Česku.

  OdpovědětSmazat
 11. Jsem ze severní Moravy. Nepozoruji, že by tento region byl promořen nácky jako Praha. Lidé, kteří se ušpinili v Občanském fóru, v komunálních volbách už neprojdou. Pravda, najdou se zrůdy, které zuřily v době převratu. Jejich podpora je však zvenčí, mezi lidmi žádnou autoritu nemají. Nízkou účastí ve volbách dávají lidé najevo, že už od režimu nic nečekají.

  Pan Zbořil se chlubil, že se vetřel do prvních setkání OF. Disidenti se rekrutují v drtivé většině z Prahy. Mezi nimi je prostředí, kde se snad rodí náckové. Pan Zbořil, kterému zbyla jakási autorita moudrého člověka, by mohl začít s omluvou lidem z venkova.

  OdpovědětSmazat
 12. No ono Němcům nic jiného, než padělat a ovlivňovat co se dá. Za normálních okolností by měli být, po tom co za II světové provedli, permanentně okupováni. Žádný jiný národ se neprojevil tak zhovadile a barbarsky jako oni a přesto se, pár let po válce, staví do role obětí. Oni byli vražděni bombardováním, jejich ženy byly znásilňovány a pod.. Zatímco jejich muži jezdili a lítali po světě a z tanků a letadel stříleli a sypali bonbóny. Neuvěřitelně drzí cynici,budící dojem, že nic nepochopili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni okupováni jsou - Američany. Je tam dokonce symbolické zastoupení armády VB. Z mně nepochopitelných důvodů Německo opustili Rusové. Alespoň v přidělené části Berlína měli zůstat. Velká velkorisost vítězných Rusů k poraženému národu.

   Smazat
  2. 16:11 Američani nejsou zárukou toho, že "to" na Němce zase nepřijde. Navíc jsou to spojenci v NATO, takže pokud budou chtít amíci na východ, Němci se zase rádi přidaj. Jedinou zárukou by byla Ruská armáda v Německu a to na jeho náklady. Taky by to byla taková malá připomínka toho výprasku v roce 1945.

   Smazat
 13. Strach z ovlivňování českých dějin Německem samozřejmě trvá. Ale tuhle publikovala skupina mně totálně neznámých "takéhistoriků" jakýsi žvást o Gruzínci Stalinovi, Sovětském svazu jako spojenci snad Německa. S nacismem a s¨hitlerismem se paktovali především Poláci, ostatně první nacistický stát v Evropě - který vtrhl jako vandal do rodícího se SDSSR a počínal si tam daleko hůře než později - o 20 roků nacisté v okupovaném Česku byli Poláci - kteří ostatně po Mnichovu vtrhli a okupovali i část ČSR, po dohodě s Hitlerem!!!. Pak se pobratřili kamarádskými smlouvami s nacismem,Hitlerem a Německem pokud víme Anglie, Francie, Pobaltské státy a teprve když Anglie a Francie odmítla protihitlerovskou koalici se SSSR, uzavřel SSSR s Německem smlouvu o neútočení. Tedy plnou odpovědnost za válku a jejich 60 milionů obětí má vedle nacistického Německa Británie, Francie, Polsko, a pak satelité nacistického Německa, jako Itálie, Španělsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko....A dobrovolníci z Belgir, Norska.... Jediný národ, který vedle národů SSSR účinně čelil v Evropě Německu byli Srbové!!! Pokud víme, první zákon v SSSR vydaný v r. 1917 byl Dekret o míru. SSSR neměl nikdy ambice expanze, byl územně tak obrovský a nerostným bohhatstvím či lány polí tak obdařeným státem, že neměl ani důvod někam expandovat. V tomto směru samozřejmě nejen nacistické Německo, ale také diktatura kapitálu v Západních zemích měla na SSSR zálusk, jak si nakrást, jak se obohatit. Proč SSSR usilovně propaguje po 2,. světové válce MÍR a stále jen MÍR a proč naopak Západ jen války, války, masové vraždění. A je tomu tak stále i dnes. Diktatura kapitálu žiije válkami a zabíjením jiných lidí, žije neonacismem, naopak Rusko a Čina žijí MÍREM A ZASE JEN MÍREM. A TO JE I PSEUDOHISTORIKŮM VELICE NEPOHODLNÉ. TAKÉ UŽÍVÁNÍ SLOVA KOMUNISMUS JE ÚČELOVÉ, ANI V SSSR NEBYL KOMUNISMUS, ALE BYLA SNAHA O VYBUDOVÁNÍ SOCIÁLNĚ SPRAVEDLIVĚJŠÍ SPOLEČNOSTI.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.