Reklama

pondělí 18. května 2020

Zbyněk Fiala: Zpátky na stromy

Zbyněk Fiala
Zbyněk Fiala
18. 5. 2020  VašeVěc 

Virus možná ustoupí, ale dluhy zůstanou. Jestliže je ještě navýšíme o výdaje na zbraně, jádro a další nákladné projekty minulosti, nemá smysl mobilizovat experty na nové hospodářské strategie.

Vracíme se do normálu. Po pondělním zasedání vlády už mohou novináři na tiskovku osobně, a tak se ruší dosavadní přenos formou videokonference, čtu na vládním webu. To mě překvapilo. Urychlování digitalizace a možností práce na dálku patřilo přece k prvkům, kterými se projevil pozitivně i tak neblahý jev jako je pandemie. Zpráva z vládního zázemí proto působí varovně. Není to signál, že „čo bolo, bolo“? Do pokrizového období vstoupíme nedotčeni, jako ti, kdo všechno zapomněli a nic se nenaučili?

Samozřejmě, čert vzal tiskovky. Jedná se o hospodářskou budoucnost země. První odhady HDP za počáteční čtvrtletí letošního roku mluví o meziročním poklesu o 2,2 procenta. Rázný konec šestiletého růstu přinesly hned první dva týdny nouzového stavu. Celkově jich bude minimálně osm, račte si čísla vynásobit. Vláda už v předstihu zmobilizovala odbornou pomoc pro přizpůsobení hospodářské strategie. Různé expertní týmy pak dostaly zastřešující orgán v podobě NERV, tedy Národní ekonomické rady vlády, která má připravovat doporučení prostřednictvím vicepremiéra Karla Havlíčka.

Škvírku názorového pootevření i něčemu jinému, než co u nás hlásají ortodoxní neoliberálové a šéfové zahraničních společností a bank, ukazuje v NERV přítomnost několika akademiků, zejména docentky Ilony Švihlíkové, prorektorky Vysoké školy obchodní v Praze, se kterou mívám příležitostně čest spolupracovat. Jestli si však vláda dá opravdu poradit, to je ve hvězdách. Jak konstatuje další člen NERV, profesor Jan Švejnar z Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, české výdaje na pomoc ekonomice patří k největším v Evropě, jsme jen v malém odstupu za Německem, ale peníze se nedaří dost rychle distribuovat.

Velké objemy prostě protékají příliš tenkou trubkou, tlumočil bych jeho slova. Podle profesora se mělo také dříve rozhodnout, že místo pomalého rozdávání necháme podnikům bez příjmů to, co mají. Přestaneme od nich pár měsíců peníze vybírat. Kdyby se dřív odložilo (lepší by bylo odpustit) placení pojistného, byla by hotovost k dispozici ihned a bez složitých přesunů. Proto zatím bylo z velké celkové pomoci málo využito. Ekonomika přitom má být zasažena opravdu tvrdě. „Vývoj v Česku jsme začali modelovat s předpokladem, že tuzemská ekonomika letos propadne o 7,5 procenta, a já myslím, že to nakonec může být i víc,“ uvedl prof. Švejnar v rozhovoru na Parlamentních listech.

Zprávami už prokmitlo, že vláda se chystá požádat o další zvýšení rozpočtového schodku, ale ani půl bilionu nemusí být konečná. A do toho přišly překvapivé zprávy, že to nic nemění na nákupech amerických a dalších zbraní, které nám budou v koronavirové pandemii platné jako mrtvému zimník. Zároveň zrychlily přípravy na výstavbu dalšího jaderného bloku, jehož konečný účet může někdo předvídat jenom pro pobavení rozjařené společnosti. Kolik to bude stovek miliard? Všechno, co se dosud v Evropě stavělo, bylo nejméně dvakrát dražší a hotovo dvakrát později, než se původně plánovalo. To ostatně platí i pro Temelín. Když už se rozdává, ukousnout by si chtěli také přehradní betonáři pod záminkou boje se suchem. NERV byl evidentně zmobilizován pro strategii hospodářského zázraku bez peněz.

Když nejde o život, nejde o nic, praví lidové moudro. Necelé tři stovky mrtvých a poloprázdná speciální oddělení pro nejtěžší případy stále ještě záhadné nemoci Covid-19, to je krize, která odlehčila kapse, ale přinesla i spoustu pozitivních věcí. Probuzení zájmu o digitalizaci už jsme zmínili. Byla to také příležitost poznat skrytý potenciál našich vědeckých pracovišť, po kterých konečně někdo něco chtěl, a ony mohly nabízet služby svých technologií pro Průmysl 4.0. Snad těch příležitostí dostanou víc, protože v půli dubna bylo rozhodnuto o budování prvních jedenácti Národních center kompetence, řekněme klastrů, kde budou laboratoře různých univerzit a ústavů spolupracovat mezi sebou a současně také přímo s výrobními podniky.

Třeba zrovna robotické centrum CIIRC z pražského ČVUT, kde rozjeli ze dne na den výrobu nedostatkových respirátorů, povede Národní centrum kompetence pro kybernetiku a umělou inteligenci a bude mít za partnery kolegy z Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské v Ostravě nebo z plzeňské Fakulty strojní Západočeské univerzity, dále Ústav teorie informace a automatizace a Ústav termomechaniky z Akademie věd, ale také Unicorn, ZAT, Siemens, Třinecké železárny nebo Škodu Auto, abych uvedl jen některé.

Těch center je zatím jedenáct, projděme si aspoň názvy. Jsou tam národní centra pro energetiku, elektronovou a fotonovou optiku, strojírenství, centrum pro pozemní dopravní prostředky a další pro letectví a kosmonautiku, dvě centra pro nové materiály, to druhé pro stavebnictví, k tomu ještě centra pro mechatroniku, kyberbezpečnost, personalizovanou medicínu nebo biorafinaci jako oběhovou technologii. Všude jsou jak laboratoře, tak výrobní kapacity. To je nadějná větev naší ekonomické perspektivy, která jde konečně za rámec abstraktních strategií a chystá něco reálného pro budoucnost. Budu to sledovat s velkou pozorností.

Nabízí se však i jiná větev, spíše jako symbol beznaděje. Pokud zbylé peníze, o které bude opravdová nouze, vyplácáme na americké zbraně, jádro, s jehož elektřinou to dopadne stejně jako dneska s naftou, nebo na průplavy, které skončí bez vody, ale i kdyby ji měly, nebudou mít co vozit, nové strategie vystačí s jedinou stručnou větou: Není za co. Dopadne to jako vždycky. Také ony nadějné klastry se změní v pouhé chrliče papíru. Potvrdilo by se tak moje neblahé tušení z rázného ústupu vládních tiskovek z digitálního prostředí. Zpátky na stromy.


23 komentářů :

 1. Zbrojit musíme, aby se SS měly dobře a tamní profláklá ekonomika byla krmena ovčany z cizích stádností. Každý ví, že na východě máme tak strašného nepřítele, který dokázal zakroutit krkem jinému SS, sice před 75 lety, ale co kdyby se udržel i přes neustálé naše podrazy. My jsme ta jediná záchrana lidstva ať to stojí, co to stojí. A ta nepřátelská RF stále stojí jak pevná skála. Tak ovčané nemyslete, od toho tady máte šlechtu, držte huby a makejte a strachy se klepejte. Záložák.

  OdpovědětVymazat
 2. A už si někdy ti naši politici nechali od odborníků poradit. NERVů už jsme měli, ...nevzpomínám si, že by se to stalo. Mám za to, že obecně vzato různé například technické "zázraky" jsou možné. Jenže v tomto případě by si nejprve museli nechat poradit. A to by byl skutečný zázrak. V ty skutečné nevěřím.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Co se týšeš zbraní, tak rozhodně nakoupit ty nejlepší z USA. Všivej Rus nikdy nespí, no a když už kopujeme ty zbraně z USA, tak mohou tady dostavět nějaký ten blok ato. elektrárný, technologii mají rozhodně lepší než Rus!
  Pane Fiala, věnujte se raději něčemu jinému, třeba prácem na polích, ale do ekonomiky se nese-...podle článku tomu rozhodně nerozumíte!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no a všivej a sprostej indickej běžec nespí taky vůbec nikdy. Neustále dřepí u PC a ve všem co vyslintává na diskuze, i v tom, co mu skutečně zveřejní, je vždycky nějaká sprostota a urážky. Duševní mrzák. Proč napomínáš pana Fialu ty ubohá látro? Ještě prskáš ty svoje sprostoty z ČR nebo už z USA? Doufám, že už brzy odprejskneš z naší země a tvoji "američané" už si tě jinak zrychtujou. Ani tu hubu neotevřeš.

   Vymazat
  2. Jasně zastaralé nepotřebné vrtulníky a Slováci staré F-16. V konvenční válce která není možná by poskoci usa byly nasazení v první linii aby tím šrotem odhalili Ruská stanoviště byly by první tuhý. A za nimi letící americký hoši by si připisovali sestřely a zásahy. Ale jen v první vlně pak by dostali čočku taky. Pan Fiala píše pro nás pro České občany a vlastence.

   Vymazat
  3. INDICKÝ BĚŽEC 8:35
   Nakupujte si co chcete, ale za své. Své prašivé pazoury držte dál od mých kapes.

   Vymazat
  4. To jste si nemohli jako důkaz tolerance rozdílných názorů vybrat někoho jiného než indického běžce? To je pořád diskutujte slušně a najednou se tu objeví ten inteligent se všivým Rusem. Samý překlep zřejmě v důsledku zhulení a stejně to sem někdo hodí. Přínos nulový, neboť připitomělých reklam na klumpy je plná televize.

   Vymazat
  5. jojo, býval tady jakejsi Radosta a taky zmizel, když naznal že s námi plýtvá svým nedostižným intelektem. Naštěstí smrad co po něm zůstal už vyvanul. Dopadneš stejně pštrose..

   Vymazat
  6. 8:35 kachna ,podle tvých výblitků ty nerozumíš ničemu.
   tak se prosimtě do ničeho ne..r.

   Vymazat
 5. Bylo by třeba obnovit samostatnost ČR když globalizace padla. Obnovit zemědělství vlastnit klíčové podniky a strategické suroviny.

  OdpovědětVymazat
 6. "Naše zem nevzkvétá" i když je pravda, že 1.vlnu pandemie jsme zvládli s menším počtem ztrát. Horší je současná etapa rozdávání z 1/2 neexistujícího bilionu. To nejsou peníze vlády, ani "daňových plátců", to projíme peníze našich dětí. Proto mám na st.podporu stejný názor jako autor. Redukce produkce nepotřebuje nárůst výroby KW. Složitá výčtová emise podpor kovidI - kovid.., asi moc nevyřeší, když vidím, jak jsou preferovány fragmenty turistiky, před opravdu pro stát a lidí nezbytnou výrobou potravin. Dnes by každá vydaná koruna měla být 2x promyšlená a mimo dosah lobistů. Současný stav vyvolává představu nároku na podporu, bez řešení perspektivy, přitom vyžaduje enormní počet úředníků (je samopožerný a pomalý). Podpora nezbytné potřeby lidí by automaticky a rychle vyřešil "stymul šek USA",zabezpečil by pro lidí příjem a jejich spotřebu a tudíž úhradu nezbytné výroby a služeb. Ostatní, se musí řešit s ohledem na nové podminky, které nastanou. Výroba aut, bez odbytu je nanic. Proto se nevyplatí udržovat ztrátová odvětví, lepší je rekvalifikace na nové požadavky. Možná hodně napovídá i iniciativa firem, ústavů při začátku této krize. Dalším hlediskem je i ztrátovost firem už před krizí. Když z podpory uděláme automatický nárok, tak se z krize nikdy nevyhrabeme. Když dnes dovolíme tunely, tak je to naposled, pak už nebude co rozkrádat. Je to průšvih, ale i příležitost, přece nejsme nejhloupější národ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a to ještě nic není anonyme 9.35. Ano, zvládli jsme jakousi "pandemii" co pandemie nebyla,ale teď přijde to důležité - vymýšlí se spousta zhovadilostí, jako kolik lidí smí do divadla, jak smí sedět, kam nesmí, jak to musí být v hotelech, jak v hospodách, jak na turistických zájezdech - zkrátka spousta kravin, úplně k ničemu - tím se prosím zaměstnávala vláda a ministři, a hned se dohodli asi jako na svých platech. Na čem se třicet let nedohodli je zákaz lichvy, výstavba sociálních bytů, zvýšení daní miliardovým obžerákům, a předkládání dokladů na nabytí majetku u hlav pomazaných a všech vyhryzů. A konečně- kdo bude tvořit přepadová komanda, která budou vtrhávat do divadel a hospod a kontrolovat -kontrolovat - kontrolovat a brát za to slušný plat? Víte co to bude muset být po republice přepadových komand? A úplatky - úplatky - úplatky. Takže se opravdu už nevyhrabeme, protože i až opadne vlna tohoto koro blbství,přepadová komanda zůstanou, nebo se dotyční byrokrati budou muset přemístit do jiných byrokratických trafik - určitě ne na dlažbu a do evidence ÚP.A samotné ÚP? Určitě zaznamenají vysoký vzrůst počtu ouřadů- kdo by jinak zpracovával ty spousty přitroublých nesmyslů a formulářů "žádostí o podpory, doplatky a odškodnění"? Zas byrokrati - zas platy! A pořád dokola. V ČR jsou běžní občané zcela bez nároku, že se jim životní úroveň někdy zvýší, jsme dobří akorát aby si na nás natrénovali různé zhovadilosti s hadry na hubě, zákazy a příkazy, hodiny nákupu pro seniory a fronty na poštách - ale venku! Dovnitř smí vejít jen asi tři lidi, ostatní stojí venku třeba na dešti!!! Pak nastydnou a zas je tu chřipka - a tak pořád dokola. Až do převratu - protože tuhle masírku nikdo nemůže vydržet pořád. Vypadá to, že jsme nejhloupější národ.

   Vymazat
  2. Ad 12:37. Lidská blbost je nekonečná tak jako vesmír. Mnozí o tom dosud pochybovali, ale když si přečtou co bylo napsáno výše, pochybnosti se musí rozplynout. To je na zápis v knize největších blbostí vymyšlených snad člověkem.
   Co ale je zajímavé a jsem zvědav, zda na to odpoví infektologové: avizovaná epidemie chřipky lehounce proběhla někdy koncem ledna, místy se zakazovaly návštěvy v nemocnicích - ale jakoby coronavirus ten vir chřipky překonal, dodnes ani nevíme co za N a co za H zde v zimě "neřádilo"!

   Vymazat
 7. 8.35 To myslíte vážně ?

  OdpovědětVymazat
 8. 8:35
  Pane IB, vaše myšlenky a názory zbytečně trousíte, zde mezi méně inteligentními. Přihlašte se na nějakou katedru mezinárodních vztahů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:39
   Správně, teprve ústav v Bohnicích poskytuje úrodnou půdu pro rozumy pana IB. Vaše klec o ně nesmí být ochuzena.

   Vymazat
 9. „Snad jim teď dojde, jak je sedlák důležitý.“ Zemědělec o levném dovozu, supermarketech, dotacích a neviditelné ruce trhu. Podrobně a z praxe:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Snad-jim-ted-dojde-jak-je-sedlak-dulezity-Zemedelec-o-levnem-dovozu-supermarketech-dotacich-a-neviditelne-ruce-trhu-Podrobne-a-z-praxe-624088

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě je sedlák důležitý unknowne 10.02 - a taky pořádnej trouba, zejména jestli se dal na chov dobytka požírajícího trávu a seno. Třeba koně nebo krávy a tak. Seno se totiž prodává "ven" asi jako léky. Každej vychcánek co usápl někde louku, seno prodává "do zahraničí" a odtud se k nám vozí zpět za trojnásobnou cenu, takže každé zimní období je pro chovatele katastrofa. Dříve bylo léčivo a seno, sláma atd. tzv. strategickou surovinou, s absolutním zákazem vyvážení a prodávání jinam než na domácí trh. Dnes se kšeftuje se vším - s rodidlama, spermiema, lékama, senem, slámou, obilím - v pohodě. O to státní a vládní sebranka zájem nemá, aby to denně "projednávali" a zakazovali a přidělávali pravidla jako se pořád drapou s virem - tam jsou kadeti - ale jinak tady umožňují likvidaci lidí navzájem. Tak proč tolik hořekují nad případným "úmrtím"? Komedie - nic než komedie!

   Vymazat
  2. Souhlas 12:44, stačí málo, při poskytnutí dotace zakázat export i pro strategické zboží ( potraviny, léčiva...). Taky opačně od spotřebitelů podporovat naše potraviny. Zuřím, když na většině výrobků čtu "Made in EU". Tak by to asi nikdy nefungovalo.

   Vymazat
 10. Dluh Boeingu se kvůli problémům s řadou 737 MAX v roce 2019 zdvojnásobil na 27,3 miliardy dolarů (623,2 miliardy Kč) a kvůli odškodnému zákazníkům i dodavatelům dál narůstá. Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings očekává, že se v prvním pololetí zvýší na 32 až 34 miliard dolarů. Problémy Boeingu dopadají i na jeho dodavatele, kteří jsou nuceni propouštět, a na letecké společnosti, jež po vyřazení strojů 737 MAX z provozu zrušily tisíce letů. Akcie Boeingu ztratily za rok více než 30% své hodnoty, když oproti maximu 440 dolarů za akcii před rokem klesly koncem ledna tohoto roku až ke 305 dolarům.
  Obyčejným američanům se se moc dobře nežije. Kdo chce vědět tak ví. Svět včetně USA JE OVLÁDÁN a okrádán MAJITELAMA DOLARU. Celosvětové divadlo má posloužit ke zničení fungujících ekonomik a zachránit jejich moc soukromého DOLARU.

  OdpovědětVymazat
 11. Tak nějak jsem moc nepochopil "české výdaje na pomoc ekonomice", tedy pro její zotavení po prvním kole COVID 19. Česká ekonomika? My vlastníme nějakou ekonomiku v tomto státě i poté, co byla v uplynulých letech vykradena - prý pouhých 11 bilionů Kč.-, hořekuje kapitál? Vím, že nám patří kousek ČEZU a snad něco z Budvaru a pak dluhy státu, obcí a občanů tak asi za 5 tisíc miliard Kč.- Samé radosti. A kdože by je měl dále zvětšovat/zmenšovat - jako ty radosti? Kdo zaplatí ty dluhy, ti co neplatí daně a hýkají si jako oslové o peníze od pracujících? Hospodští? No těch kdyby bylo jako za socíku, tak by akorát se zlepšil zdravotní stav občanů, také by ubylo notně obézních, počty rozvedených , nemanželských dětí a samoživitelů/ek, dokonce by se snížila kriminalita a rodily by se zdravé děti - neinvalidní od narození a určitě by ubylo podvodníků, jichž je Česko ráj! Aj, aj, aj!

  OdpovědětVymazat
 12. Mám takový tušení, že místo na stromy (ty už asi nebudou ) , tak to bude pod zem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.