
11. 6. 2020
- Egypt shromažďuje značné síly na hranicích s Libyí, aby pomohl Haftarovi v obraně proti tzv. Vládě národní jednoty (GNA) poté, co Erdogan odmítl příměří nabídnuté společně egyptským prezidentem Sísím a Haftarem
- Řecké námořnictvo zastavilo tureckou nákladní loď naloženou zbraněmi a municí pro GNA
- Řekům se podařilo vyjednat dohodu s Itálií a Egyptem o výhradních ekonomických zónách na mořském dně a o spolupráci při těžbě ropy a plynu
- Rusové zatím upřednostňují tzv. syrský model pro Libyi, píše pronews - těžko říct, co to přesně znamená, protože v současné době dali Rusové Turkům ultimátum, aby se stáhli z Idlíbu... ti zatím místo toho stahují do Idlíbu další vojenské jednotky
https://youtu.be/UbhV98vderM
https://www.youtube.com/watch?v=UbhV98vderM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2CfMT5PpfY-ORMYqcTJxi83k8j1VhTTD00Y_JQgSIEFv4lneN7ifxiYW4
Víceméně je to logické. Erdogan se snaží ovládnout země kolem Středozemního moře a další na řadě může být klidně i Egypt nebo jeho zájmy. Řecko již potíže má, tak se není čemu divit. Rusko se nemůže napřímo účastnit - minimálně zatím - v těchto rozborkách, protože by se to mohlo tvrdě vymstít. "Místní" konflikty se musí vyřešit místními silami, neboť jinak se z toho může stát něco jako Alžír pro Francii, Vietnam pro Američany nebo Afghánistán jak pro Sovětský svaz, tak i pro USA. Nebo se do toho mohou zamíchat zatím ještě další "neutrální" hráči.
OdpovědětSmazatRozuzlení záleží na Erdoganovi, jakou má ve skutečnosti doma sílu a podporu od USA nebo EU (možná přesněji jak moc má volné ruce).
A na tom jaká je skutečná situace v Libyi. Zprávy jsou kusé a u nás v médiích zcela jistě manipulované.
Osobně si myslím, že přes případná i větší, ale dílčí vítězství či úspěchy nemůže Turecko tady vyhrát, pokud je v Libyi dostatek vlastenců, kteří dokáží využít podporu v boji proti "těm fakanům ze Sýrie". Jinak by je čekalo ještě něco mnohem horšího, než si od smrti Kaddáfího zažívají.
To odpovídá. Jen Egypt k Libyi po moři přesunuje vrtulníkovou lod Mistral. Tím samým směrem míří řecká vojenská lod. Řecko a Itálie došly k nějaké shodě, snad i kvůli možným uprchlíkům, kterou by chtěl turecký debil použít jako zbraň zvláštního charakteru.
OdpovědětSmazatSyrsky scénář to jakože rusaci zastrci hlavu do písku ještě více?
OdpovědětSmazatTurek kašle na ruská ultimata, Rusa se už nebojí.
Rusové si tam hreji vlastní polivcicku, kašlou na Sýrii a Libii
Zároveň to vypadá, že nastal čas, aby se do celé situace postupně vložil mladý Kaddáfí. A ten rozhodně nehoruje pro Muslimské bratrstvo, což je osmanská pátá kolona všude možně.
OdpovědětSmazatTurecko... vzpomínám, před mnoha lety se asi vážně uvažovalo o jeho vstupu do EU. Ředitel TV Nova Vl. Železný, když se ho ptali na názor, byl výrazně proto tomu.
OdpovědětSmazatA druhá příhoda, bylo u nás řecký bistro, vedl ho Řek, bývalý voják. A ten mi říkal, že Turecko se chová otřesně, všichni jeho sousedi s ním mají problémy.
A jednou takhle asi přijely vlakem dvě ženy s kuframa, stavily se u bistra a ptali se, jestli má tureckou kávu. On trochu zbrunátněl, pak odpověděl, že ne a už na ně nijak nereagoval...
Zrádní Osmané se nezmění. Staletí usilují o rozšiřování své říše. Evropské proklamace a snahy o smíření považují za slabost a dle toho se chovají. Evropané jsou nepoučitelní!
OdpovědětSmazatJo správně ať turek padá zpátky domu a vezme si sebou všechny svoje džihádisty. Snad jim Egypt nakope pozadí.
OdpovědětSmazatV USA se uz take bojuje;
OdpovědětSmazathttps://aeronet.cz/news/video-antifa-v-seattlu-vyhlasila-autonomni-a-nezavislou-oblast-na-federalni-vlade-usa-ozbrojeni-gangsteri-zacali-vybirat-vypalne-od-mistnich-obchodniku-zridili-checkpointy-a-pozaduji-po-vlade/
Turecko se svými dobře vycvičenými islamisty ukázalo působivý postup při útoku na Haftara, který doplatil na nesmyslný způsob vedení operace na obsazení Tripolisu včetně hloupého a naivního politikaření. No a jestli je Egypt schopen pomoci, to je otázka. Nemá stejné bojové zkušenosti a kdo ví jak rychle se i ekonomicky vyčerpá. A pokud jde o Rusko, není nic známo o nějakém ultimátu v Idlibu, natož Afrinu nebo Allepu. Možným důvodem, proč Rusko neustále ustupuje Turecku nejsou jen jeho ekonomické zájmy, ale i slabá síla syrské armády, která má možná jen minimální, ne-li žádnou, převahu v porovnání s tou tureckou i jejími dobře vybavenými islamisty.
OdpovědětSmazatPrůser je, že Afrika není tak daleko, jak to zvonku vyzerá a nejde jen o zkaženou dovolenou na Hugh Hardě. Navíc Erdogán je neřízená střela.
OdpovědětSmazatMožná se pletu, ale nebudou tam náhodou mezi sebou, ale z různých stran bojovat Migy ?
OdpovědětSmazat