Reklama

pondělí 1. června 2020

Amerika v plamenech

Ivan David
1. 6. 2020
V USA mají letos volební rok. Na podzim budou volit federálního prezidenta, celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu federálního Kongresu. Mnohá velká americká města – od východu na západ – ale připomínají spíše scény z občanské války někde v zemích třetího světa. Hořící automobily, vyrabované obchody a násilné střety mezi policií a demonstranty. Ve státě Minnesota poslal guvernér na demonstranty v městě Minneapolis vojáky Národní gardy.

V USA to není žádná novinka. Podobné bouře násilí se na různých místech federace odehrávají od 60. let minulého století. I tentokrát bylo na počátku nepřiměřené použití násilí policisty proti neozbrojenému černému muži.

Tentokrát se jedná také o nadměrné policejní násilí při zatčení černocha za poněkud triviální porušení zákona. V Garneru to byl nezákonný prodej jednotlivých cigaret. Tentokrát byl 46-letý George Floyd obviněn ze snahy zbavit se falešné $ 20 v obchodě.

Rodina usmrceného muže vyzvala spoluobčany k pokojným protestům proti policejní brutalitě. Jako již mnohokrát, i nyní se na mnoha místech v USA protesty zvrhly v pouliční boje mezi policií a demonstranty. Podle reportéra NZZ současné scény v Minneapolis připomínají scény z roku 2014 ve Fergusonu ve státě Missouri, z roku 2015 v Baltimor ve státě Maryland a 2016 ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Ve městech je chaos, probíhá rabování, násilné střety mezi policií a protestujícími. I příčina střetů je stejná - smrtelné policejní násilí proti neozbrojenému černému podezřelému.
Demonstranti, kteří se neuchylují k násilnostem, používají stejná gesta jako v minulých případech. Drží se za ruce, jak to údajně dělal Michael Brown, když byl v srpnu 2014 zastřelen bílým policistou ve Fergusonu. I když tato verze události, kterou zpočátku šířila media, byla později při vyšetřování vyvrácena. Zpívají „Nemůžu dýchat vzduch“, jako Eric Garner, který zemřel v červenci 2014 při uškrcení bílým policistou na chodníku v New Yorku. Demonstranti používají stejné transparenty jako v letech 2014 až 2016 s texty jako „Černý život se počítá“, „Nemůžu dýchat“, „Ruce vzhůru, nestřílej“.

Po několika dnech protestů byli 4 policisté, kteří se účastnili smrtelného nelegálního zásahu proti trafikantovi, propuštěni ze služby. V pátek proti nim bylo zahájeno trestní řízení pro zabití z nedbalosti. Což byl jeden z požadavků nenásilných účastníků protestů. Jenže tou dobou už hořely mnohé ulice amerických měst. Americký dopisovatel NZZ přinesl informaci o koordinaci násilných akcí. Citoval svědky, kteří uváděli, že viděli příjezdy mnoha kamionů plných mladých černochů ozbrojených basebalovými pálkami. Demonstranti o víkendu zaútočili také na centrálu televizní stanice CNN v Atlantě.

Americké televizní stanice během víkendu opakovaně připomínaly podezření, že podobné násilnosti pomohli vyvolat v roce 2016 ruští hackeři po zvolení Donalda Trumpa. Měli údajně mezi černochy šířit texty, které v nich měly vzbudit pocit beznaděje. Prý je tím chtěli přimět, aby nešli k volbám.

46 komentářů :

 1. REVOLUČNÍ VÝVOJ SITUACE V AMERICE I V EVROPĚ

  https://geopoliticsastrology.wordpress.com/2020/05/31/revolucni-vyvoj-situace-v-americe-i-v-evrope/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vaše odkazy 17:51, tím že jsou na blouzníci Tadesco, vypovídají nemálo o vás a vaši intelektuální úrovni.

   Vymazat
  2. Jen aby jste se brzy nedivil...........

   Vymazat
 2. Jo ÚDAJNĚ, tak to jo.

  OdpovědětVymazat
 3. Amerika náš vzor,takže nás to čeká zas.
  Jenže,teď je to kvůli něčemu jinému,tam už hladoví 1/3 Američanů,tak se dalo čekat,že první budou protestovat sociálně slabí,vyloučená jedinci.Tohle si policie neuvědomuje,že musí úplně jinak zasahovat,úplně jinak řešit situaci,že to pokračuje v dalších městech,osobně se nedivím.
  Koronavirus jen uspíšil tyto události.Putin se jen může usmívat,když Americké problémy sváděj na něj,na Rusko.Já být Putinem,vystoupím v USA televizi a řeknu,tak si mě zvolte za prezidenta a já Vám ručím,že všechno napravím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. USA: Břicho prázdné, zásobník plný.Majdan, Majdan podle plánu...

   Vymazat
 4. Neustále vidím v českých TV, jak je to v SS super, najednou se nestačím divit, co se tam děje. To moc "super" není. A srovnání komentářů v USA a Hon-kong je také na "úrovni". Co vidím, tak je to většinou řádění a ničení, zřejmě nechápu jednu věc, kdy je to za demo nebo za rovnost všech. A když se ničí majetek, přitlačit "domlouvátkem" na záda, aby si dali příště pozor. A myslím si, že nejvíc těmto lidem chybí poctivá práce a ne flákat se.

  OdpovědětVymazat
 5. Tedy nejlepší na konec: za vším jsou Rusové. Jak ubohé a jak moc, ale skutečně moc velcí blbci propadají podobné víře k nevíře. Ale to vše je jen snaha o akumulaci provinění Rusů k odůvodnění 3. světové války, masakrování lidí, genocidě nepohodlných národů, teroru diktatury kapitálu. Ta teroristickými válkami žije a s mírem ve Světě hyne. A co si tedy má kapitál zvolit? Svůj pád? Nad válečnými zločinci Západu se stahují černá mračna, lidstvo musí doufat, že nad zločinci zvítězí a nebe se vyjasní. Pomáhej nám Bůh.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (18:52):
   ... pokud se týče "viníků" občanských nepokojů v USA, zapomněl jste na Čínu. Pokud by tam totiž za něco nemohli Rusové, pak za tím jistě stojí Čína.
   ---
   Jo, a kdysi se říkávalo: pomož si SÁM, a pán_bu ti pomůže (to "sám" po životní zkušenosti zvýrazňuji).

   Vymazat
  2. Františku a pročby ne? Jenom se jim vrací bumerang který hodili na Čínu, Rusko i řadu dalších zemí. Třeba si to také zkoušejí. Je to paradox, v USA nemaji USA ambasádu a přece jsou tam znaky barevné revoluce. Že by boží mlýny, pozdě ale přece.

   JS, Tvůj kamarád ve zbrani

   Vymazat
  3. 8.20 Konečně barevná revoluce barevných v USA Anti-discrimination Law... Podpoří to pražská US ambasáda, když každoročně podporuje LGBT Rights v Praze akci "Já jsem úchyl, kdo je víc? Kdo má holejší prdelku hošové?"

   Vymazat
 6. Jasné, že sú za tým Rusi, veď si nedali američanmi vykradnúť štát s čím oni počítali, tak sú tam kde sú.

  OdpovědětVymazat
 7. na Boha by som sa nespoliehal, doteraz vždy nechal všetko na ľudí -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nyní jste napsal nevýslovnou pravdu,že BUH TRESTA LIDI LIDMI...

   Vymazat
 8. Mně je to jasné. Policista je spolupracovník KGB, černoši, tedy převážně negramoti(myslím ty co rabují), sedí u počítačů a jsou pod vlivem hakerů z Ruska a všechno řídí Putin! Vždyť ten několikrát soudně trestaný a pět let zavřený Floyd se chtěl konečně polepšit.Je až neskutečné, jak Američani toho Putina poslouchají! Putin, člověče anektuj konečně už to USA...!

  OdpovědětVymazat
 9. Já jim radit nebudu, je to jejich zem. Já si jen myslím, že násilí plodí zase násilí. Nelidský čin policajta musí být odsouzen, ale další mrtví a vykradené obchody nic nevyřeší, jen zvýší histerii. Chybí tam osobnost Martina Lutera Kinga. Mám strach, že situaci ještě zhorší nefér snaha zneužít ji k boji prezidentských kandidátů. Za pitomost pokládám snahy připisovat skryté autorství této krize Putinovi, nebo Xi. Doufám, že tentokrát nebude Amerika náš vzor, nejsme Ukrajina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta země PATŘÍ INDIÁNŮM, NE JEJICH VRAHŮM!!!!!

   Vymazat
 10. Porad to rikam Putin za to muze ,je to lina kuze :
  https://infostormer.com/susan-rice-claims-with-no-evidence-that-russians-are-behind-riots/

  OdpovědětVymazat
 11. V přímém přenosu jak žádné multikulti nefunguje jen záminka na rabování a ničení. Jednou tam budou mít rasovou válku. Jinak tam se policajti nemažou s nikým ať je bílý nebo černý. 2 video je válečná zóna.

  https://navratdoreality.cz/nepokoje-v-minneapolis-2-videa-10940.html

  OdpovědětVymazat
 12. Demonstrace, resp. události typu, o kterých se právě diskutuje, jsou podmíněny existencí dostatečně početné vrstvy "vyloučených", tedy sociálně neadaptovaných, což není dáno pouze majetkovými poměry, ale i vzděláním, vzdělatelností, možnostmi pracovního uplatnění, ale i schopností užitečně pracovat, také kriminalitou a hloubkou kriminálního pozadí atd. atd. Pak je zřejmé, proč jsou takové situace k vidění zejména v USA, ale třeba i ve Francii. Pro ČR je to nápovědou, čeho a jak se vyvarovat, která přiblblá doporučení za žádnou cenu nerespektovat a proč, jistou poslankyni k policejnímu vyšetřování nevydávat.

  OdpovědětVymazat
 13. Ruská stopa! Hahaha! ČT informuje o násilí v USA. Čí pozadí? Lid se baví

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ruska-stopa-Hahaha-CT-informuje-o-nasili-v-USA-Ci-pozadi-Lid-se-bavi-625883

  OdpovědětVymazat
 14. Jedine co funguje na tyto nalady je lopata, krumpac ,zelezna tyc 1.5 m a provazy pevne konopne

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejdriv strilej ,potom se ptej kdo za dvermi ,dnesni realita juesej

   Vymazat
 15. PANI PROCHAZKOVA ! Vy intelectualni hvezdo ceskeho naroda, copak nemate truchu smyslu pro humor ?
  Cernosi predstiraji rozhorceni, aby vykradali obchody.
  Policajti predstiraji, ze jim to vadi a pojistovny jasaji jak si namasti kapsy zvysenim pojistneho !
  Az toho bude vsak moc, tak Narodni Garda vycisti ulice za 10 minut !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2:41
   S hrou pojišťoven souhlasím, těch skrytých her je však víc. Naprosto nesouhlasím s povýšeným tónem, který jste použil a který asi odradí řadu z nás. Je to jen vaše škoda.

   Vymazat
  2. 2:41..Taky se mě nelíbí tón oslovení pí. Procházkové--je to jedna z nejlepších ženskejch, které máme v naší republice/na rozdíl od její jmenovkyně, co se kamarádí se Štětinou.../jinak s obsahem vašeho příspěvku souhlasím !

   Vymazat
 16. Nekdo to vidi jinak:
  https://aeronet.cz/news/the-dark-house-donald-trump-byl-v-patek-spolu-s-rodinou-presunut-z-potemneleho-bileho-domu-do-protiatomoveho-bunkru-v-hloubce-1-km-pod-zemskym-povrchem-tajna-sluzba-vyhodnotila-situaci-v-meste/

  OdpovědětVymazat
 17. Domald Trump; Address to the nation

  https://www.politico.com/video/2020/06/01/the-president-addresses-the-nation-amid-nationwide-protests-076666

  OdpovědětVymazat
 18. Kdyby to Američani nezvládali, máme vojenské expediční sbory, které by jsme tam mohli poslat aby tam udělaly pořádek. Je li stát NATO v ohrožení i vnitřním nepřítelem, je přímo naší povinností mu pomoci!!! Já vím, oni mají větší zkušenosti než my oni to zvládnou s grácií sobě vlastní...

  OdpovědětVymazat
 19. Neměly by se na USA vyhlásit sankce za porušování práv liberální demokracie? Stejně jako to dělají i oni.

  OdpovědětVymazat
 20. "...zbavit se falešné $ 20 v obchodě." Kráááásný eufemismus :-))) Ve skutečnosti jen jakýsi mizerný kriminálník se pokoušel platit falešnou bankovkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za falesnou bankovku je trest smrti?Mate tedy čiste idealy.

   Vymazat
  2. Bagoune, přestaňte se chvíli cpát a přemýšlete! Jeden a čtvret metrákový rváč klade odpor zadržení, rve se s policity a když ho zakleknou a přikládají mu pouta, ŘVE ŽE NEMŮŽE DÝCHAT... NENÍ TO OXYMORON? Buď se nadechuji a při výdechu řvu jako pavián? Nrbo doopravdy nemohu dýchat - A PAK NEMÁ CO HLASIVKY ROZECHVĚT! Čekám už dlouho, kdy to někomu konečně docvakne - tak to dávám zdarma na sklo (napsal by "starej dobrej Vlk").
   A potom dostal infarkt myokardu... co s tím má jeho útok na policii společného? Že ho infarkt samotného překvapil... nebo budete se rvát jako idiot s přesilou AMERICKEJCH POLICAJTŮ, KTEŘÍ NEMAJÍ PENDREKY Z LÉKOŘICE A PISTOLE JAKO ZÁTĚŽ (kdyby hloupost začala nadnášet!) - tomu černochovi šlo prostě o udělání dojmu na své soukmenovce, když zvoral i platbu napodobeninou bankovky...
   A když potištěný papír (originální výroby) odmítl brát za naftu Kaddáfí, Dali ho zavraždit, rozvrátili Lib\i, ožebračili jeho národ... kolik je TAM MRTVÝCH ZA FALEŠNÝ DOLLAR? USA dluží Číně biliony v dollarech - tak dlužník TRUMP dluhy Ameriky škrtne, protože nikdo nemá exekutory s koulema aby polepili celé USA ozbrojenými silami počínaje - a tím dá světu důkaz, že poslední pravý dollar byla stříbňák, zlaťák, nebo alespoň za zlato garantovaně kdykoliv a kdekoliv směnitelný kousek papírku...

   Vymazat
  3. 15:25
   Bravurně napsáno!

   Vymazat
  4. 15:25 18:14
   Blbové, modlete se, aby vás taková "spravedlnost" nepotkala.

   Vymazat
 21. Co je to národní garda? To jsou kapitalistické milice, poskoci diktatury kapitálu úderná pěst rasistů proti humanismu a demokracii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Národní garda = vycvičené Lidové milice US. Používají se k tradičním účelům - pomoc při katastrofách a neštěstích, k obnovené pořádku proti masově rabující a vraždící lůze... tedy k obnovení pořádku všude kde síly samotné policie nedostačují... a není jejich vinou, že převážně rabují neevropané... a samozřejmě pomoc ozbrojeným silá USA na území USA při plnění jejich úkolů.

   Náš Rakouskouherský Landwehr/Honvéd (dualismus -> Předlitavsko/Zalitavsko) = Zeměbrana, a její součást - Landsturm/Népfelkelés = Domobrana, měl obdobný bohulibý účel... I naše bývalé LM.

   REakouský Heimwehr/Heimatschutz dvacátých let. byl vlastenecky orientovaný stejně, jako US Národní garda.

   P.S. Vojáci George Washingtona byli vzorem pro US NG... vlastně také rebelové, vzbouřenci PROT SVÉMU KRÁLI. Takové vzbouření je vlastizradou a běžně se trestá smrtí, nebo galejemi... OMLUVIT JE MŮŽE POUZE TO, KDYŽ JEDNOZNAČNĚ VYHRAJETE... a to G. Washington dokázal.

   Vymazat
 22. Vzpomínáte si, jak se běloši dostali do Ameriky. Jak vyvraždili 160 milionů indiánských národů!!! Vzpomínáte si na myslivecké hony na černochy v Africe, pořádané právě těmi masovými vrahy indiánů. Jen za přepravy nalovených v podmínkách horších než měl dobytek byli dováženi do otroctví do Ameriky - jen touto "humanitární" akcí masových vrahů jich zahynulo 15 milionů. Kolik milionů jich bylo ubyto jen tak pro zábavu americké zlaté mládeže se neudává. Také soudobé hony USA policie a spol. na černochy jsou jakoby jen dobrou zábavou. Jenže vše trvá, než se strhá. A tak se Světě div či nediv, ale já nevidím rozdíl mezi chováním nacistů k židům a chováním některých Američanů, zřejmě potomků masových vrahů z let dřívějších, k černochům. Ostatně Amerika byla pro Západní Evropu cosi jako Sibiř pro carské Rusko - vyhnanství pro zločince. Tak se až tak nedivme!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedivim se.Dnes to jen pokračuje.Irák,Afghanistan,Syrie ,Lybie,Korea,Vietnam.Odhad 30 milionu mrtvych diky americkym valkam.

   Vymazat
  2. Muzes si nejake nastehovat do loznice ,kdyz je tak milujes !! Nevis o cem meles

   Vymazat
 23. USA více jak 200 let masakrují a terorizují svět, ale také se jej snaží přizpůsobit svému vidění "demokracie". Násilí sankce zvůle, ale u nás jsou špatní Rusové a Číňané. Snad se konečně světu začnou otvírat oči a OSN začne plnit své poslání. Udělat ve světě pořádek bez zásahů z USA!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:02 konečně se americká pravda a láska začala šířit nejenom ve světě, ale i u nich doma v USA :-)

   Vymazat
 24. - VE JMENU CIVILIZACE ! A kazdeho bileho Evropana !
  Zadam zde verejne , aby prispevkar 12:55 byl deportovan
  mezi Indiany ! HUUU, ha, ha, ha !
  Co vy to pijete v tom Cesku ? Vy jste na tom opravdu ! OPRAVDU spatne ! Vy vubec nemate smysl pro realitu !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On asi pije originál COCA COLU v modifikaci pro východoevropské Gójim 1 americké pivo vařené v tuzemsku...

   Vymazat
 25. 20:20 Amerika před pár stovkami let patřila indiánům. Jejich konec nastal ve chvíli, kdy se tam začala přesídlovat bílá sebranka všeho druhu z celé Evropy. Většinou to byli nábožensky nepřizpůsobiví a nesnášenliví, kteří právě v Americe sice získali vyvražděním indiánů obrovská teritoria, ale makat na nich se jim nechtělo, tak zahájili import pracovní síly z Afriky (P.S.: jejich evropská elita dnes postupuje přes kopírák). V Austrálii to bylo přece podobné, i tam přece anglická monarchie vyvážela k osídlení trestance, které u sebe doma nechtěla ani stravovat ve věznicích :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trestanci i trestankyně měli cestu do Botany Bay za příjemnější, než pohoupání se na Londýnské šibenici... Většina dnešních anglosasských úctyhodných Australanů je jejich potomky...

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.