Reklama

pátek 26. června 2020

Co dostali Poláci od Trumpa za nebývalou loajalitu?

Společná přehlídka polské a americké armády -
"odstrašující" jednotky na prahu Ruska.
Jiří Paroubek
26.6.2020 VašeVěc
V tomto týdnu se v Bílém domě sešel americký prezident Donald Trump s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Poláci jsou t. č. zdaleka nejloajálnějšími spojenci Američanů v kontinentální Evropě.
Německo zlobí (tedy z pohledu prezidenta Trumpa), neboť si dovoluje rozvíjet samostatnou energetickou politiku. Tedy jinak řečeno, Německo nakupuje levný zemní plyn z Ruska, což limituje možnosti odbytu dražšího zkapalněného amerického plynu v této čtvrté hospodářsky nejsilnější zemi světa. Trump vidí politiku zcela nesentimentálně. Říká Němcům: Vy nechcete zbrojit na „dohodnutá“ 2% HDP, (jinak řečeno, vy nechcete odebírat od amerických zbrojovek jejich úžasné zbraně a zbraňové systémy). A chcete mít pro sebe vždy to nejvýhodnější: levný ruský plyn a zajištěnou bezpečnost ze strany Spojených států přítomností amerických vojáků v Německu.

No, rozeberme si to trochu podrobněji. Vyjádřil jsem se v mnoha svých článcích v tom směru, že nevidím žádné velké nebezpečí pro evropské členy NATO a pro Evropu ze strany Ruska.

Jen tak mimochodem, roční vojenský rozpočet Francie je v současně době vyšší nežli vojenský rozpočet Ruska. A roční rozpočet na armádu Velké Británie je skoro tak vysoký, jako ruský vojenský rozpočet. Pokud bychom si představili, že by Německo vydávalo na vojenské účely ne 1,4% HDP jako nyní, ale 2%, bylo by zdaleka nejsilnější vojenskou mocností v Evropě. Tak, jako za časů císaře Viléma neblahé paměti (o dalších historických souvislostech raději nebudu uvažovat). Němci sami to ovšem nechtějí, neboť chápou, že není dobře se vracet do pozice nejen zdaleka nejsilnější ekonomické mocnosti Evropy, ale také vojensky zdaleka nejsilnější. Máme co do činění s demokratickým Německem. Německo je skutečnou vzorovou demokracií bez zjevných slabin. Ale Němci sami nechtějí mít žádné pokušení...

Podívejme se ovšem na Poláky. Vládní strana Právo a spravedlnost vyslala současného prezidenta Dudu do opakovaného souboje o prezidentský úřad. Duda má nyní horší podmínky ke zvolení, nežli je měl v původním termínu před pár týdny. Proto stratégové nejsilnější polské politické strany tak usilovali o setkání s americkým prezidentem.

Vždyť přeci Poláci tak hezky plní ona pověstná 2 % HDP a nafukují svůj vojenský rozpočet. S ohledem na historické reminiscence sami sebe snadno přesvědčili, že jsou ohrožováni Ruskem. Američanům se to pochopitelně líbí, že v praxi funguje jejich mediální strategie vyhledávání nepřátel Západu, tak jako za časů studené války, což jsou momentálně v jejich podání Rusko a Čína. Odbyt zbraní od amerických zbrojovek, především pak amerických stíhaček a dalšího vojenského šrotu, jistě vítají američtí zbrojaři. Americké energetické firmy zase, v souladu s americkou energetickou politikou, dodávají Polákům svůj zkapalněný plyn. Je to pro ně hezký byznys, ale potřebovali by větší odbyt zkapalněného plynu i v jiných zemích tak, aby vytlačili levnější plyn ruský. Proto ta snaha za každou cenu zabránit dokončení výstavby plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem po dně Baltského moře. Poláci toužili po tom, aby jim Trump přislíbil při setkání s Dudou, že američtí vojáci (cca 25 tisíc vojáků), kteří budou odsunutí z Německa, skončí na amerických základnách v Polsku. Možná, že nějací ano, ale jak řekl Trump, zdaleka ne všichni. A ještě si to Poláci budou muset pěkně zaplatit.

Prostě pro Poláci, kteří tak superloajálně, až devótně sledují hlavní linky někdy poněkud nesmyslné a výstřední Trumpovy imperiální politiky, nedostali při jednání s Trumpem skoro vůbec nic. Pouze a jen to setkání pár dní před víkendovými volbami polského rezidenta, má jistou politickou hodnotu. Prezident Duda ale musel zrušit pár předvolebních meetingů v závěrečném týdnu před volbami. Je jen otázkou, zda by nebylo moudřejší z hlediska zájmu voličů být na těchto mítincích, nežli přivézt zpátky do Polska tak malou politickou výslužku.

Ze svého hlediska se ovšem Trump chová racionálně. Stáhne vojáky z Německa, a pokud pár set amerických vojáků skončí v Polsku, Poláci si to ještě sami zaplatí. Poláci za odměnu mohou také dovážet drahý zkapalněný plyn z USA a utrácet těžké miliardy za zbraně a zbraňové systémy, které nikdy nebudou potřebovat.

Je otázka, jestli taková loajalita má nějakou cenu. Je dobré sledovat především svůj národní zájem a snažit se přitom udržet výdaje na vojenské účely na uzdě. Ostatně, rychlé zvyšování vojenských výdajů ve státním rozpočtu by u nás jen vedlo k tomu, že nebudou peníze např. na zvyšování důchodů, na zdravotní péči, sociální politiku, na vědu, výzkum, inovace atd.

V tomto roce má Česko státní rozpočet, u něhož je možné téměř s jistotou předpokládat schodek kolem 500 mld. korun. Již v příštím roce by stát ale měl pokusit restituovat své příjmy alespoň na úroveň rok 2019 a zbavovat se zbytečných běžných výdajů. Založit v českém hospodářství procesy, které povedou k rychlému uplatnění technologické revoluce. Vláda by také měla vyhlásit jako svůj hlavní cíl, dosáhnout v co nejkratší možné době stabilizace životní úrovně na úrovni roku 2019. A v následujících letech zajistit hospodářský růst.Jiří Paroubek je bývalý předseda vlády ČR a bývalý šéf ČSSD29 komentářů :

 1. Kája Saudek vypráví:
  „V létě 1989 mě žádali, abych Havla vyfotografoval. Z německých novin Frankfurter Allgemeine Zeitung jsem měl dostat šest tisíc marek. To byly velké peníze. Neudělal jsem to a nelituji toho. Zajímavé. Věděli, kdo bude prezidentem. Zatímco my doma jsme zůstali v napětí."

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-V-dobe-kdy-uz-byl-Havel-impotentni-a-sedela-u-nej-milenka-mu-zavolala-Dasa-A-on-ji-rekl-Jan-Saudek-beze-strachu-popisuje-o-cem-se-verejne-ani-nepipne-628668

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 👏👏👏👏👏👏👏👏👏
   Jan si touží k svátku dostatečně vysloužit napomenutí od havlolejnolahvárenský stoky..... A velikánskou pochvalu od těch, kteří vlatizrádci nejsou👏👏👏👏👏👏👏

   Vymazat
  2. Vždycky byli lokajové, a lokajové zůstanou. K ničemu jinému se hehodí.

   Vymazat
  3. Cca v září 1989 se objevila stejná informace na Svobodné Evropě, jejímž autorem byl francouzský prezident.

   Vymazat
  4. Cca v září 1989 se objevila stejná informace na Svobodné Evropě, jejímž autorem byl francouzský prezident.

   Vymazat
  5. 21;18
   Máte pravdu👍. A taky přinesl časopis Bild zprávu o tom, jak udavač a vožrala Havel vystupoval z letadla... rovnou na rypák, schodů nebylo třeba! 😆😆😆😆

   Vymazat
 2. Polsko v kooperaci s Německem zmařilo možnost Československa se bránit a pod ultímátem v roce 1938 uloupilo kus našeho území.
  28. září 1934
  Prohlášení ministra zahraničí Polské republiky Becka. Při odjezdu ze Ženevy ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“(1)

  Tato politika napomohla zničení Československa, rozbití Malé dohody, oslabení pozice Francie ve střední Evropě a přiblížila svět válce. Osud Československa, na kterém polský ministr zahraničí Józef Beck tak usilovně pracoval, se stal osudem Polska. (2)
  (1)TABUIS, Genevieve. Vingt ans de suspense diplomatique. Paris: [s.n.], 1958. 411 s.
  (2)MEYSZROWICZ, J. Czas przesly dokonany. Krakov: [s.n.], 1984. S. 216.


  OdpovědětVymazat
 3. Na začátku r. 1938 vzniká v Těšínské oblasti Československa „Svaz Poláků“, organizovaný podle vzoru fašistické Sudetoněmecké strany K. Henleina. 21. září polská vláda vznáší teritoriální požadavky, které Hitler začleňuje do svého Godesberského memoranda. A 2. listopadu 1938 vstupuje polská armáda do Těšínska.
  Mezitím J. Beck, již v předvečer Mnichova, když vydával pokyny svému vyslanci v Berlíně pro nastávající rozhovor s Hitlerem, mu zaslal příkaz, ve kterém konkrétně uvedl: „1. Vláda Polské republiky konstatuje, že díky svému postoji paralyzovala možnost intervence sovětů v české otázce, což má dalekosáhlý dopad…; 2. Polsko považuje vměšování sovětů do evropských záležitostí za nepřípustné…; 4. Během minulého roku polská vláda čtyřikrát odmítla návrh na připojení se k mezinárodní intervenci na obranu Československa. 5. Bezprostřední nároky Polska v dané otázce se omezují na oblast těšínského Slezska.“ (1)
  Polský vyslanec v Německu J. Lipski, rovněž nepochybující o velkém Polsku, Beckovi oznámil: „Z vyjádření Göringa je zřejmé, že postoj polské vlády sdílí na 100%... Náš krok charakterizoval jako „mimořádně odvážnou akci, provedenou ve skvělém stylu“… Ribbentrop mne sdělil, že kancléř (Hitler) politiku Polska vysoce ocenil.“ (2)
  Za sebe J. Ribbentrop sdělil: „Zeptal jsem se Becka, jestli se nezřekli ctižádostivých snah maršála Pilsuckého, tedy nároků na Ukrajinu. Načež se usmál a odpověděl mi, že již byli v samotném Kyjevu a že tyto snahy jsou bezpochyby živé i dnes.“ (3) Když Ribbentrop zakrátko přijel do Varšavy, byl Beck ještě otevřenější: „Pan Beck neskrýval, že Polsko si nárokuje sovětskou Ukrajinu a přístup k Černému moři.“ (4)
  „Rozdělení Ruska tvoří základ polské politiky na východě, proto se náš možný postoj musí omezit na následující formulaci. Polsko nesmí být v tento pozoruhodný historický okamžik pasivním. Úkol spočívá v tom, aby se včas připravilo dobře jak fyzicky, tak duševně. Hlavním cílem je oslabení a rozdrcení Ruska.“ (5)
  1) Dopis polského ministra zahraničí J. Becka vyslanci Polska v Německu J. Lipskimu. 19. září 1938. Dokumenty a materiály o předvečeru druhé světové války, 1937-1939, str. 173-174.
  2) Dopis polského vyslance v Německu J. Lipskiho polskému ministru zahraničí J. Beckovi. 1. října 1938. „Krizový rok 1938-1939“.
  3) Ministerstvo zahraničí SSSR, Krizový rok 1938-1939. Dokumenty a materiály.
  4) Ze zápisu rozhovoru německého ministra zahraničí J. Ribbentropa s polským ministrem zahraničí J. Beckem. 6. ledna 1939. „Krizový rok 1938-1939“, str. 175-176.
  5) Z dziejow stosunkow polsko-radzieckich. Studia i materialy. T.III. Warszawa, 1968. Str. 262, 287.

  http://www.zvedavec.org/komentare/2011/09/4599-o-spoluautorech-druhe-svetove-valky.htm

  OdpovědětVymazat
 4. 23. září 1938 Sovětský svaz oficiálně oznámil Polsku, že v případě jeho invaze do Československa by byl porušen sovětsko-polský pakt o neútočení. Polský ministr zahraničí Beck nazval tento krok propagandistickou kampaní, která nemá velký význam.

  OdpovědětVymazat
 5. Na svém zasedání ráno 1. října 1938 vláda projednávala nové polské ultimátum k odstoupení území Těšínska, Fryštátska a Bohumínska.

  O odstoupení těchto území pro zabezpečení polské neutrality v případě konfliktu s Německem vláda jednala již 29. září 1938 a byla ochotna s Polskem vyjednávat o formách tohoto odstoupení. 30. září 1938 bylo Polsko informováno o československé ochotě k jednání - odstoupení by proběhlo za účasti mezinárodní komise s anglickou a francouzskou garancí do 1. prosince 1938.

  Po mnichovské konferenci ale Polsko vycítilo šanci rychle urvat kus území oslabeného souseda a v noci na 1. října 1938 polský ministr zahraničí Beck předložil nové ultimátum. Požadoval v něm urychlené vydání území do 24 hodin.

  Ministr zahraničních věcí Krofta s tímto vývojem seznámil vládu a polský postup označil za „daleko ostřejší než byl postup německý“.

  Vláda došla k závěru, že vzhledem k nemožnosti vojenského konfliktu s Polskem je nutné Beckovo ultimátum přijmout.

  Schůze vlády pak pokračovala v 11 hodin na Pražském hradě za účasti prezidenta Beneše, který vládu informoval, že ke stejnému závěru došli i zástupci politických stran.

  https://www.fronta.cz/dokument/zaznam-jednani-cs-vlady-1-rijna-1938-prijeti-polskeho-ultimata

  OdpovědětVymazat
 6. 2. října 1938:
  Polské vojsko začalo obsazovat Těšínsko. Obsazení dokončeno 11. října 1938.

  OdpovědětVymazat
 7. a podobne aj na Slovensku - tu ovšem zaútočili vojensky, 460 mŕtvych a 5000 utečencov - zastavil ich až protiútok slov. vojsk

  OdpovědětVymazat
 8. Polsko je na tom bídně v tom, že se pustilo do obou svých největších sousedů. Po Němcích i po Rusech chce reparace. Jenže pokud by je dostalo, mohli by Němci chtít zpátky průmyslové Slezsko a Pomořansko a Rusové Olštýnsko (Allenstein). Tedy tu část Německa a Východního Pruska, kterou Poláci dostali druhé světové válce. A jelikož už neplatí Versailleské dohody, nemělo by ani přístup k moři. Ten mu zajišťoval tzv. "koridor", úzký pruh země s rybářskou vesničkou Gdyní. Ostatně ten byl oficiální casus belli napadení Polska Německem. Hranice s Polskem by začínala poblíž Ostravy, jako do r. 1938. Požadavky na Rusko jsou mimo. Za prvé, území, které si Poláci nárokovali a (zatím) neoficiálně nárokují jim nepatřilo. Hranice v r. 1920 byla stanovena tzv. Curzonovou linií a na ní je i nyní. Jenže Pilsudski využil slabosti Ruska oslabeného občanskou válkou a intervencí tuto hranici překročil a zabral rozsáhlá území v dnešním Bělorusku a Ukrajině, včetně Lvova. Sověti si tato území vzali v r. 1939 zpět. A Poláci, světe div se to považují za anexi a chtějí ta území, která ukradli zpátky. Ale ty už nepatří Rusku, ale Bělorusku a Ukrajině. Poláci mají svůj sen o Polsku třech moří. Ale to by museli porazit Několik států. Bělorusko, Ukrajinu a hlavně Rusko. Proto se spřáhli s Američany a sází na to, že právě oni Rusko zničí, politicky a ekonomicky, případně vojensky. A jim, za odměnu za otrocké služby dají minimálně do správy území, po kterých prahnou. Už si tak namalovali svoji historii, tak aby odpovídala tomuto snu. A kdo ty bláboly odmítne, může jít i sedět! Takto vedou i vnitřní i zahraniční politiku. Protože vědí, že na Němce ani na Rusy nemají musí se otrocky upsat USA. Ale víme jak "spojenci" USA dopadají. A protože vědí, že Američani mají za nepřátele Rusy, tak se opírají do nich více než do Němců, i když jen díky Rusům vůbec jako národ přežili, nehledě na území, které díky jim získali. Němcům těch 6 mil. povražděných nějak odpustili. Ale otrok málo kdy dostane nějakou odměnu. Je mu umožněno přežít.

  OdpovědětVymazat
 9. Poláci jsou neskuteční troubelíni. Svého času sami vlezli Hitlerovi do chřtánu a teď opět mohutně pracují na tom, aby své nerovné spojenectví s plnou parádou odnesli.

  OdpovědětVymazat
 10. To jsou neuvěřitelné informace o ambicích Polska na rozdrcení Ruska.- Velmocenská politika Polska opírající se o anglosaské spojenectví, je v podstatě bylo porážkou Polska. Anglosaské neměli a dosud nemají zájem podpořit Slovanský stát v jeho velmocenských ambicích. Poláci to zřejmě nepochopili dodnes a stále lezou do análu zrádným Američanům. Je to velice těžko pochopitelné, jak Polská rusofóbní umanutost narušuje mírové soužití států a vlastně podporuje imperiální zájmy USA .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:41 Jo napsal jste pravdu ale já si přeji ať zase Duda vyhraje. Potřebujeme je ve V4 s jejich postojem k migraci a eu. Rusofobie je špatná ale co můžou dělat jen štěkat a špinit RF pokud něco zkusí tak je sfouknou jak svíčku. A rozpočet je nezachrání nemají adekvátní zbraně.

   Vymazat
  2. Snad ani ten největší zabedněnec v Polsku nemůže věřit tomu, že by je Američani někdy vzali za sobě rovné. Ale oni chtějí být něco jako privilegovaní lokajové, kteří mají moc nad těmi níže postavenými lokaji (např. naši pravdoláskaři) a masou plebsu ve "spřátelených" zemích (Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko..). Tedy něco jako byli kápové v koncentrácích. Jak pravil Aristoteles: "Otrok nechce svobodu. Otrok chce moc nad jinými otroky." Přesně to na Poláky sedí.

   Vymazat
 11. no spíš se je snaží držet pod krkem tímhle -
  https://www.pokec24.cz/historie/israel-shamir-bitva-o-osvetim/

  OdpovědětVymazat
 12. Neviem prečo Churchill, nazýval Poľsko hyenou Europy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak vy to nevíte? Zato my to víme, ale nepovíme :-)

   Vymazat
 13. Neviem prečo Churchill, nazýval Poľsko hyenou Europy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zadejte do vyhledávače Polsko hyena Evropa. A chvíli hledejte. :)

   Vymazat
 14. To budou zavody; Kdo driv ovladne Moskvu? Polsko ci USA? Polsku se to uz jednou podarilo. Bez USA. Ted potrebuje podporu USA (a dostat poradnou mordu, aby se chovalo normalne).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 22:40, "Polsku se již jednou podařilo ovládnout Moskvu", není ovšem uvedeno, jak se vrátili domů. Výsledek, v První světové válce bojovali Poláci na straně Rusů i Němců, podle toho k jakému impériu patřili, Polsko prostě neexistovalo, jenom Rusko a Německo. Zřejmě chtějí zpět na tuto úroveň. Němci se dříve domluví s Rusama, tak kdo chce kam pomozte mu tam

   Vymazat
 15. http://www.nwoo.org/category/zahranicni/ruskoukrajina/ Polsko bylo - stejně jako hitlerovské Německo - nacistickým státem.
  Poláci, kteří byli jako dozorci často krutější než Němci. https://lenta.ru/news/2020/01/22/osv/

  OdpovědětVymazat
 16. Pokud jel Duda do Washingtonu a hodně toho slíbí Trumpovi,tak má zvolení jisté.Jak víme Trump rozdává cizí území velice rád a možná to Těšínsko Polákům slíbí.Také se ukazuje,že Duda bude na tom podobně,jako Erdogan,že si oba můžou dovolit co chtějí,když mají za sebou USA vojenskou mašinérii.

  OdpovědětVymazat
 17. 22.14 V4 je polský projekt, který se jen na oko tváří jako středoevropská alternativa vůči Bruselu, ve skutečnosti má vystupovat v roli politického předvoje Mezimoří, tedy vojensko hospodářského uspořádání států pod velením Polska, které s konečnou platností oddélí Rusko od Evropy (a zajistí Polsku kýženou velmocenskou pozici). Nenechte se uchlácholit řečičkama o sezónních vzpourách polské vlády vůči migraci, tato vláda uskutečňuje doslova a do písmene meziválečnou velmocenskou politiku Piłsudského a Becka - tehdy ve stínu těsné spolupráce s hitlerovským Německem, dnes s USA. Polsko si stále hraje tu svou. Nic se nezměnilo a nezmění.

  OdpovědětVymazat
 18. https://www.youtube.com/watch?v=vlnMukIRQB8

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.