Reklama

úterý 2. června 2020

Drama z jara roku 1942

Jiří Pondělíček
2. 6. 2020 VašeVěc
Ten příběh je známý na celém světě. Nenapsal ho žádný romanopisec ani dramatik. Ten příběh napsaly dějiny a prožít ho museli skuteční lidé. Žádní herci, žádné fiktivní postavy. Živí lidé, jejichž život byl právě tak opravdový, jak opravdová byla jejich odvaha, jejich statečnost, jejich strach, jejich bolest a také jejich smrt. Příběh těch, kteří odstranili z povrchu země netvora, který se jmenoval Reinhard Heydrich. Třetí muž hitlerovské Říše.


Heydrichův příchod do Prahy na podzim 1941 přinesl změnu. K horšímu. Tento muž si byl dobře vědom toho, jakou cenu má české území, jeho průmysl a kvalifikovaná pracovní síla. Také si ale byl vědom nepřátelského postoje okupovaného národa a přítomnost silných odbojových organizací. PVVZ, ON, ÚVOD. To byly ty nejvýznamnější, nikoli jediné. Z toho vycházela jeho koncepce. Plán na definitivní poněmčení českého prostoru a likvidace Čechů jako národa a co nejvíce vytěžit z hospodářského potenciálu Českých zemí pro potřeby Třetí říše a jejího válečného úsilí. Především ale potřeboval zlomit aktivitu národního odboje. Perzekuce přitvrdila. Počty popravených narůstaly. Tyran vstoupil na scénu.

V průběhu roku 1941 se nad protektorátem snášejí padáky. Českoslovenští vojáci z Anglie i ze Sovětského svazu za nocí přistávají v české krajině k plnění bojových úkolů. Na konci tohoto roku seskakují paravýsadky Silver A, Silver B a Antropoid. Úkoly mají převážně spojovací a zpravodajské. Dva muži paravýsadku Antropoid mají jiný úkol. Odstranit tyrana. Jmenují se Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Čech a Slovák jdou společně do boje za obnovení jejich republiky. Československé republiky.

Nic nenechali náhodě, svou akci pečlivě plánovali a připravovali. Pomáhali jim vlastenci – odbojáři a nebylo jich málo. Péče o parašutisty žijící v ilegalitě a pomoc při jejich úkolech byla náročná a vyžadovala dobře fungující organizaci. Sokolská organizace Jindra takovou organizací byla. Pak přišel den 27. květen roku 1942. Není třeba podrobně popisovat průběh akce. Ten je dostatečně znám. Když selhala Gabčíkova zbraň, hodil Jan Kubiš připravenou bombu. Ta neselhala. Tyran byl smrtelně raněn a po několika dnech zranění podlehl.

Heydrichova smrt byla pro Třetí říši ztrátou mimořádně citelnou. Ne ale smrtelnou. Pomsta byla strašná. Gestapo rozjelo obrovskou pátrací akci, byla vypsána odměna na dopadení pachatelů atentátu. Nic. Udání, která přicházela na gestapo, byla bezcenná a pocházela nejspíše z pomatených hlav psychopatických jedinců či primitivů vyřizujících si své vlastní účty. Počet poprav ale narůstal a zlověstné vyhlášky se jmény popravených děsily svým krvavým písmem. Za schvalování atentátu, za poslech zahraničního rozhlasu, za přechovávání nepřátel Říše, za porušení ohlašovací povinnosti. Za to vše byla smrt. Bestiím to stále bylo málo. Pak přišly Lidice. Na základě udání zbabělého kolaboranta, slídícího v poště svých zaměstnanců, dostalo gestapo do rukou celkem nevinný dopis, který umožňoval vykonstruovat nesmyslné obvinění. Obyvatelé Lidic podporují pachatele atentátu!

Komanda nastoupila, tragédie Lidic mohla začít. Muži byli zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračního tábora, děti odtrženy od rodin a některé vybrané jsou dány na „ náležitou převýchovu“, ostatní děti jsou zavražděny. Obec vypálena, srovnána se zemí a vymazána z mapy. nedlouho poté postihl stejný osud i osadu Ležáky na Vysočině. Tyto tragédie otřásly světem a vyvolaly mohutnou vlnu solidarity s okupovanou zemí. Lidice budou žít! Křičelo heslo, které obletělo svět. Řada obcí ve vzdálených zemích se přejmenovala a přijala nové jméno – Lidice. Nepřítel, mstící se za tyranovu smrt naplno ukázal svou nenávistnou a krutou tvář.

Příběh se chýlí ke konci. Oba hrdinové, společně s pěti dalšími parašutisty se ukrývají v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Netuší, že zradou jednoho z nich, dojde k prozrazení jejich úkrytu. Pak přišel 18. červen onoho roku 1942. Přesila obkličuje kostel a chystá se k útoku. Sedm statečných uvnitř se připravuje k obraně. Jejich jména jsou: Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Adolf Opálka, Jan Hrubý, Josef Bublík, Jaroslav Švarc, Josef Valčík. Tuší , že je to jejich poslední boj. Nedají se ale lacino. Následovaly dlouhé hodiny nerovného boje. Proti přesile v počtu lidí a ve výzbroji. Sedm československých vojáků s několika granáty a pistolemi proti přesile s automatickými zbraněmi, kulomety a technikou. Nepřítel dobývá prostor kostela. Poslední obránci se stahují do krypty. Nevzdávají se ani tehdy, když podzemí chrámu zaplavuje voda z hasičských stříkaček. Až zbývá ten poslední náboj. Nikoho z nich nedostalo gestapo do rukou živého.

Smrtí hrdinů příběh nekončí. Atentát, krvavá odveta i hrdinská smrt sedmi statečných znamenaly dějinný předěl. Odbojové hnutí se dostalo, přes těžké ztráty, které utrpělo, na kvalitativně vyšší úroveň. Stále více začaly převažovat ozbrojené formy odporu a to zejména formováním partyzánských skupin. V Beskydech, v Brdech a na Českomoravské vysočině začínají vznikat první ozbrojené skupiny budované dílem radikální mládeží, ale i československými důstojníky, kteří pochopili význam aktivního odporu. Plk. Josef Svatoň, Gen. Vojtěch Luža, kap. Karel Veselý – Štajner….. To jsou jen ti nejznámější z nich. V těchto skupinách našli útočiště lidé, žijící v ilegalitě, uprchlíci z totálního nasazení, uprchlíci z táborů pro válečné zajatce. Z nich převažovali sovětští občané. To vše znamenal atentát na Heydricha pro náš odboj ve skutečnosti. Stalo se tak navzdory pomluvám, spekulacím a ideologickým manipulacím minulým i současným.

36 komentářů :

 1. Musel jsem se znovu kouknout. Má to drama, jako když to napíše miLENKA P.
  A Česká armáda? Řeší francouzské tanky, které se možná budou vyrábět za 20 let.
  Ta nebude řešit ani nasazení atomových penDREKů trumpolíny proti vlastním lidem.
  Jako v tom vtipu: Vlevo někoho bijou! Vpravo hled!

  OdpovědětSmazat
 2. Bohužel spíše narůstá počet nových Čurdů, kteří se klaní Němcům, uznávají zrádce jako jsou Vlasovci či spolupracují s vlastizrádci z řad landsmanšavtu. Kolář, Hřib, Novotný, Halík, Herman, Bělobrádek, Fiala a další. Je smutné, že se dostali až do samospráv a parlamentu. Je také smutné, že dnešní vláda nedělá naprosto nic vůči jejich aktivitám byť mnohé překračují rámec trestního zákona a ani policie nečiní co má. Ti stateční se musejí v hrobech obracet.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:31
   Když jsme mohli mít vlastizrádce a kolaboranta prezidentem, tak proč by nazihavlárna nezdravila zdviženou pravicí???!!!!

   Smazat
  2. Jo. A místo Antropoidu vydávají v kalendářích fašistické pohlaváry.

   Smazat
  3. Zřejmě se budu muset podívat na přehlídku na Rudé náměstí.

   Tam alespoň není nic naaranžováno. Tam jsou na svou armádu hrdí, před pár léty jsem viděl ruská vojáky, byli jako ze "škatulky" upravený.
   Nedivím se Putinovi, že je opět rád uvidí.

   Smazat
 3. Celá tahle hrdinská epopej je zajímavá také tím, co se sice poznamenává, ale málo zdůrazňuje, že R. Heydrich byl skutečným "třetím mužem hitlerovské Říše" a že z tohoto hlediska to byla možná nejůspěšnější akce podobného rozsahu v tomto období té války, jestli ne v této válce vůbec.

  OdpovědětSmazat
 4. Ano, zase pravdivý článek, myslíte, že tuto hroznou obrodu potřebují Češi i dnes? Pro hráče, kteří kouří doutníky jsme byli "člověče nezlob se " a jsme i nyní.Sráči, kteří mezi námi žijí , žili a budou žít jim šli na ruku a jdou na ruku - hřib, havel, novotný, kolář, špidla, štětina atd. Jak , by je miloval Heydrich ? A co my, kteří vše sledujeme od " za bukem" ?

  OdpovědětSmazat
 5. Přesně tak jak jsem to napsal statečný čin Československých vojáků povzbudil odboj u nás i v Evropě.

  OdpovědětSmazat
 6. Hitler byl spasitel Československa,čehúňom otevřel oči,co jsou slopáci zač,vedle pomníku vrahům vlasovcům,je třeba vztyčit nadživotního Adolfa,aby se měla Praha6,čemu klanět.Po válce jsme se se zrádci,co si z Československa urvali Slovenský štát,vůbec neměli bratřit,Slovensko je poražený fašistický stát,měli bychom žádat reparace.
  Vražda Heidricha bude jednou pražáky odsouzena,vždyť,jak Hitler vjížděl do Prahy,na Hrad,hajlovala celá Praha,narvané,hajlující chodníky a ulice.
  A vy se divíte dnešku?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lzete jako pes! Vubec nic nevite o Cesich! Jste stejny fasoun a provokater jako zmrdi Kolar a j.

   Smazat
  2. Filmové dokumenty nelžou,pražáci hajlovali,byly jich plné chodníky,Hitler ty své pražské fašistické ovečky z otevřeného mercedesu zdravil.Dějiny se teprve začaly přepisovat.Lidovci,velcí kamarádi postfašistů,jezdí v předklonu na sjezdy sudeťáků,slibují jim zrušení dekretů prezidenta E.Beneše,nám jen mažou med okolo huby kecama,že dekrety jsou tzv.vyhořelé,což je ke zrušení a s tím spojenou germánskou rozpínavostí,už jen malý krok.
   Na Praze 6 je vymalováno,Novotný,Hřib a Kolář,ti mají Hitlerovy podobizny v šuplíku,jen ještě nemají dost odvahy,je umístit na zdi radnic.

   Smazat
  3. 23.39 - "Oni takový" sedí ve vládě a cenzurovali Československou TV. To bylo takové pochybeníčko. To jsou lidi, kteří nikda nic neuměli, jen se drželi vykrmeného prasete a nyní bojují za demokracii a svobodu.

   Smazat
 7. Tento příběh má pokračování. Význam českého prostoru si uvědomovali lidé, kteří stáli za režimem, který reprezentoval Heydrich. A dali úkol Heydrich, aby plně využil v první řadě jeho obyvatel a následně předal jim do rukou už bez nich. Viz jeho projev k výším německým úředníkům Protektorátu v září 1941 (je na YT). Krátký, obsažný, jasný. A hned ho i začal naplňovat. Vše rozjel a zorganizoval tak, že vše fungovalo jak mělo, první stanné právo splnilo svůj účel, odboj byl paralyzován, sabotáže skončily, obyvatelstvo pacifikováno. V Německu vládnou ty samé síly, které přivedly k moci Hitlera a s nimi i Heydricha. Některé pod tím samým jménem (Krupp, Thyssen, Rheinmetall), jiné musely změnit název. Při vyslovení názvu I.G. Farben se automaticky objevil "Zyklon B" a to nebylo akceptovatelné. Ale koncern nadále funguje. A tito vládci si význam českého prostoru uvědomují dodnes. A jejich cíle se nijak nezměnily. jen prostředky, jakými jich chtějí dosáhnout. A k tomu využívají stávajících institucí a zformovaly si i další potřebné. Základem jsou struktury EU. A z těch dalších jmenujme třeba Ackermanovu nadaci, Adenaerovu cenu, Cenu německých knihkupců,.. A nezapomíná se na spojence nejvěrnější - tzv. Sudetské Němce. A tak máme v Praze kancelář Svazu vyhnanců. Do získání českého prostoru jsou široce zapojeny i místní elity. Ty nyní tvoří hrot těchto snah. V první řadě je třeba vymazat ono období okupace z povědomí lidí. Ne ho zapřít. To by bylo nápadné. Jen o něm nemluvit. Nepřipomínat Mnichov, nepřipomínat 15. březen 1939, vůbec ignorovat zahraniční odboj (západní i východní) a už vůbec nehovořit o 360 tisících obětech. Když už mluvit, tak jen o tom, že Češi nemuseli do Wehrmachtu, měli se dobře a využít toho, že nepřešla přes nás fronta. Zcela odmítnout osvobozeneckou misi SSSR a Rudé armády! Ukázat ji jako vlastně "druhou okupaci". Místo 360 tisíc obětí německé okupace do popředí vynášet 200 obětí srpna 1968. Tento postup přenést do společenského života. K tomu maximálně využít veškerá média. Tak o 15. březnu 1939 byla zmínka někde uprostřed záplavy článků a ještě ne všude. Zato o srpnu 1968 se široce diskutovalo už od března až pomalu do vánoc. Tento postup přenést i do škol všech stupňů. U učitelů i do jeho prezentace žákům a studentům. další cílem jsou symboly. Ničení pomníků osvoboditelům začalo hned v prvních dnech po 17. listopadu 1989. Skrylo se pod záminku odstraňování symbolů komunistické strany - srpu a kladiva. Pomníky byly hanobeny, sochy osvoboditelů polévány rudou barvou (Malinovského v Brně). O domácím odboji se přestalo mluvit i učit úplně. V posledním období přišel další krok: přímá konfrontace. Pomníky jsou odstraňovány, památka osvoboditelů veřejně poplivána politickou reprezentací a jsou stavěny pomníky přímým pomahačům nacistů a masovým vrahům. Zatím jen druhou ligou, ale za přímé podpory vrcholných představitelů státu. Svaz vyhnanců už hodlá uskutečnit svůj příští sraz na území země, kterou jeho představitelé pomohli rozbít, kteří se přímo podíleli na vyvražďování jeho obyvatel a kteří měli být prvními kolonisty celého území Protektorátu. V prvních řadách stojí ovšem česká politická reprezentace a mediální šmíra ji vydatně podporuje. Páni čekají na svoji chvíli ve stínu. Jestliže protektorátní moc mohla hájit svoji zradu přítomností okupačního aparátu a represivních složek, tak ta dnešní takovou výmluvu nemá. Dělá to jen a pouze pro svoje zájmy a svoji moc. Znovu se potvrzují slova Aristotelova: "Otrok nechce svobodu. Chce moc nad jinými otroky".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pod I.G. Farben spadala i draslovka Kolín, která vesele vyráběla Cyklon B, který byl zneužitý novotnýmahřibamakolářema opr. fašounama k likvidaci Židů v KT. Tenhle produkt se pro "VELKÝ" úspěch samozřejmě nadále vyrábí toliko po změněným názvem URAGAN D2.

   Smazat
  2. Plně souhlasím s tím, že i nyní jde o budoucnost Čechů jako národa. To by se nám i kdyby nás "skutečně" okupovali Rusové, nikdy nestalo a ještě by nám zůstal veškerý majetek státu a ne jako nyní kdy nám tady v této ČR patří co ? Nyní již nejde o likvidaci fyzickou, to nemohou, ale o likvidaci duchovní a národní. Jestli někdo ??? nepozvedne nové národní obrození, tak nevím, jsem pesimista.

   Smazat
  3. Pro 14:31 Díky za informaci. Zase jeden kamínek do mozaiky vědomostí.

   Smazat
  4. Draslovka Kolín je dávným výrobcem kyanovodíku (viz wikipedie) a ten se užíval k hrubé deratizaci a odhmyzení objektů - je to kapalina (b.v.26°C),pokud se nasákne do infusoriové hlinky, dostane tuhý vzhled asi jako PePo (petrolejový podpalovač) a lépe se s ní manipuluje. Tunová množství HCN se spotřebují pro výrobu plexiskla a polyakrylonitrilu (vlákno PAN). Mezi hromadně používané sloučeniny patří i chlór či fosgen. Politický význam výroby HCN v Draslovce je veškerý žádný. Naopak, velké úsilí bylo vynaloženo, aby se právnicky prokázalo, že VW před válkou nemá nic, ale opravdu nic společného s dnešním Vokswagenem. Nemá tedy společného nic.
   Ačkoliv ve vedení seděli postupně biologičtí příbuzní těch před a těch po.

   Smazat
 8. Pamatuji, i když jsem byl tehdy v détském věku, na úděs mezi dospělými, přenášený, na nás děti atmosférou mezi českou společností, podobnou působení sočasného šílenství pražských tří starostů. A také pamatuji na veřejné vyhlášky na rohu ulice se jmény popravených vlastenců. Už jsem tehdy uměl z protektorátní školy v Bohmen und Mahren trochu číst. Ale dávám za pravdu autorovi článku, že ta bestie chcípnout musela. Její neskrývané úmysly s likvidací Čechů a Slovanů obecně, nemluvě o Židech, byly známé. Částečně se to nacistickým Germánům i povedlo.

  OdpovědětSmazat
 9. Dnes jsme německá kolonie a nadává se Rusům !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11,32
   Přes 30.let máme díky udavači Havlovi a jeho amiposkokům místo IQ leda IÁ.....Tímto se všem oslíkům světa omlouvám!

   Smazat
 10. Obávám se, že v dnešní době už převládá názor z Černých baronů znějící "však my už bychom se nějak domluvili". Vyloženě děsivé je sledovat tento trend v nejvyšších politických kruzích a médiích. Strach připomínat si 15.3.1939,nebo 30.9.1938 je zcela evidentní, ovšem 21.8. to uż je ovšem zcela jiná káva. Dnes nemáme ani zlomek odvahy tehdejších mužů a žen, kteří se odhodlali k onomu heroickému činu, my už umíme jenom držet pysk a nedráždit tehdejší okupanty, ne snad činy, ale už ani slovy. Díváme se do budoucnosti ignorujíc osudy statisíců obětí německé okupace. Landsmanschaft má v Praze kancelář a rád by zde uskutečnil svůj sjezd. Na světě snad není druhý takový národ, který by tak dokonale pohřbil svou paměť. Dřív za marky, nyní za eura, taky jsme neprodali svoji kůži zadarmo, ovšem to "Jsme Češi nikdy se nevzdáme", to už se k nám jaksi nehodí. Jsme Češi kolik dáte?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Těch národů je velice mnoho. Zkuste se dnes zeptat například ve Španělsku dětí na španělské pohádky. Nebo třeba co Poláci? Co státy v Pobaltí? Ukrajina? (Ta je často až směšná, jako když třeba vykopala Černé moře nebo Adam a Eva mohli prý být Ukrajincemi ...) Němci dokonale pohřbívají také svou nevyhovující minulost a za deset let se může stát, že ONI vyhráli v roce 1945 Druhou světovou válku. Američané také mají mnoho dokonale "bílých skvrn" na plátně své historie (část, ale jen část, jich můžete vidět v Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států). Nemluvě o tom, jak je třeba přepisována za pomoci "neziskovek a zahraničí" historie Ruska. Je toho opravdu spousta. Až moc.

   Smazat
 11. Rusko se tak specializuje na ukončení válek. https://www.youtube.com/watch?v=rgndGg1DDsw
  Rád bych si vzpomněl na slova velkého Henryho Kissingera, který prohlásil, že ve věku 96 let byl zklamán myšlenkami kapitalismu a považuje největší hřích USA za „systematickou destrukci jediného spravedlivého světa - Sovětského svazu“, kde „nový člověk se skutečně narodil ... homo sovietikus. „Tento muž byl o krok výše a je mi líto, že jsme tuto rezervu zničili. Možná je to náš největší zločin.“ Podle Kissingera ho chování jeho vlastních vnoučat přimělo k takové myšlence.

  OdpovědětSmazat
 12. 10:38 ano, tak to z podstaty věci skutečně je. Těžko pochopit, že i ta ODS snese v čele svého Fialu a nejen to, ve svých řadách Pavla Novotného. Jsem zvědav, zda ten vůbec obstojí na místě starosty. Nebo jsou Řeporyjští skutečně tak blbí?

  OdpovědětSmazat
 13. Rád bych anonymní 12:13 věděl, z jakého zdroje a ze kdy výroky Henry Kissingera nejednou opakujete. Rád bych, když už ne citát ve věrném překladu, tak v originálu. Pokud by to bylo tak jak píšete, stal se Henry Kissinger nejen moudrým, ale i statečným mužem s nadějí, zapsat se do seriózně pojaté historie.

  OdpovědětSmazat
 14. Pokud by Třetí říše vyhrála je pravděpodobné, že Hitlera by nahradil Himmler. Himmlera by potom svrhl Heydrich v čele nové mladé generace, která by se postavila proti starým "kamarádům". A s Heydrichem by přišla věčná noc nejen pro Čechy, ale spíš pro půlku světa. Proto jsou směšná slova hanobitelů osvobození v květnu 1945, že Říše by se stejně rozpadla po smrti Hitlera. Heydrich se narodil roku 1904, takže by mohl vládnout klidně ještě začátkem 90. let! Měl asi dobré zdraví a měl by nejlepší lékaře a bodyguardy, kdyby byl vůdcem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud by Hitler vyhrál, pravděpodobně by se dostal na svobodu Rudolf Hess, a pak by se otevřeně mluvilo o spolupráci Anglie a Německa. Takto je to "ještě utajeno". To by byl ještě jeden možný kandidát. Jinak si myslím, že by se novým vůdcem Himmler nestal, na to měl až moc nepřátel, kteří by se dokázali proti němu spojit. Myslím si, že do volby by mohl výrazně promluvit Martin Bormann.
   Říše by se nerozpadla, to by musela být - a také byla - vojensky poražena. Nikdo z "věrchušek" nacistického Německa z jakékoliv skupiny, by dobrovolně neničil "ten vybojovaný nový celek". Maximálně by se změnil směr ukazování na nepřítele. Německo by posilovalo svoji moc na úkor rozpadu koloniální říše Velké Británie především v Africe a Asii. Pravděpodobně by následovalo období "stabilizace" dosažených výsledků a posilování vlivu Německa na světové aréně.
   Jinak EU působí dojmem, že Německo změnilo "taktiku", ale ne cíle.

   Smazat
  2. Přesně tak, to byl taky důvod k likvidaci. O nějaké Čechy nešlo, ale o to, že mohl nahradit Hitlera, a to by byl začátek konce.
   Dobrý postřeh, Andrew!

   Smazat
  3. Můj názor je, že Hess zastupoval opozici vůči Hitlerovi, která chtěla uzavřít mír na západní frontě a soustředit se jenom na válečné tažení v Rusku a jak věřili/podle mého názoru oprávněně/, v případnou pomoc západ proti SSSR. Bohudík se to nepodařilo..jinak my by jsme už česky nemluvili a možná kopali uhlí pro němce někde za Uralem...západu jsme a vždy byli u zadku nebo jen jako užitečná kolonie !

   Smazat
  4. 20:04..ve 1.a 2.sv.válce šlo o nové rozdělení světa..Hess a lidé okolo něho nechtěli válčit na dvou frontách a proto usilovali o dočasné mírové vztahy s Anglií...a to samé bylo jasné i anglánum a proto na příměří nepřistoupili a věřili, že se Rusové a Němci vymlátí mezi sebou...

   Smazat
 15. Demokracie v Německu jako u nás...
  https://megazpravy.cz/socialni-urad-priznal-migrantce-s-detmi-7-34545-eur-mesicne-lide-kteri-to-rozlobene-komentovali-budou-stihani-pro-nenavistne-podnecovani/

  OdpovědětSmazat
 16. Čeho si na Foldynovi politicky nejvíce vážíte?

  Jaroslav Foldyna je člověk jasných a dlouhodobě konzistentních názorů. On se nezměnil. Změnila se ČSSD. Lidé jako Maláčová, Poche, Petříček a další jsou probruselští, nehájí zájmy našich občanů. Pokud někdo prosadí mzdy zahraničních pracovníků na 1,2 násobku mezd našich občanů, tak to hovoří samo za sebe. Obdivoval jsem ho, jak vůbec ještě v ČSSD může vydržet a on vstoupil do našeho Poslaneckého klubu jako nezařazený poslanec. Bylo to z jeho strany a ze strany předsednictva SPD určitě správné rozhodnutí.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Poche-cheche-Malacova-Ne-Foldyna-Ano-Marikova-Ano-Promlouva-poslanec-SPD-vojak-Razantne-625932

  OdpovědětSmazat
 17. Šlo i o nás. Dát najevo, že český národ nesouhlasí s Protektorátem, aby byla zrušena Mnichovská dohoda a po válce vráceny Sudety. Lidice ukázaly světu, co je hitlerismus. V Bělorusku byly stovky Lidic a v Polsku továrny a na smrt, ale to svět moc nevěděl. Navíc se to dalo zlehčovat bojem s partyzány nebo výmluvou na excesy jednotlivých vojáků. Jinak Hess už byl od roku 1938 vytlačován na okraj Hitlerova vnitřního kruhu. Byl zástupcem vůdce, ale nebyl ani pozván na plánování tažení do Polska! Jeho let do Anglie byla poslední šance, jak si získat zásluhy a vrátit se do výsluní Hitlerovy přízně. Jinak Himmler vy to měl těžké mezi ostatními žraloky. Vize z knihy a seriálu Muž ve vysokém zámku je přehnaná, protože USA by nedobyli, ale mohla nastat verze z knihy a filmu Otčina od Harrise, kde Třetí říše vede studenou válku s USA. Obě země mají jaderné zbraně. A usilují o politiku snížení napětí.

  OdpovědětSmazat
 18. šlo o ČSR - a Beneša - že existujeme a bojujeme, a je prezidentom síce porazeného - v tú chvíľu, ale bojujúceho, bol to varovný prst zdvihnutý Nemecku, že sa budeme o svoje miesto na slnku biť

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...a zeptal se někdo jestli s tím souhlasili i mrtví, které svým rozhodnutím poslal Beneš na jatka která následovala?

   Smazat
 19. Školy a masmédia už připravily jednu generaci tupých globalistů. Jen tak dál zpět do středověku.
  https://www.arfa.cz/to-snad-ne-piratska-strana-udala-cesky-parlament-v-bruselu-bonzacka-dohra-volby-rady-ceske-televize-a-dokonce-dvakrat-ozyvaji-se-hlasy-o-svazacich-a-hitlerjugend/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.