Reklama

pondělí 8. června 2020

Egypt mobilizuje armádu

Ivan David
8. 6. 2020
Pět minut před půlnocí v noci na dnešek vyhlásil egyptský prezident Abdel al-Sisi ultimátům turecké armádě v Libyi a jim podřízeným oddílům džihádistů samozvaného premiéra Faiíze al-Sarrádže. Pokud do 48 hodin nepřistoupí na příměří, které nabízí Libyjská národní armáda (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar, egyptská armáda a letectvo Spojených arabských emirátů spojí své síly na podporu LNA.


Podle řeckého serveru pronews.gr Egypt mobilizuje svoji mohutnou armádu. Již během neděle přicházely přes twitter od různých svědků informace o mohutném přesunu egyptské vojenské techniky k hranicím s Libyí. Velení egyptské armády čile přisouvalo na pozice i tanky Abrams M1A1, které Egypt vyrábí na základě licence zakoupené v USA. Další svědkové zdokumentovali přílet řady stíhacích a bitevních letadel na letiště u Libyjských hranic.

Vláda v Egyptě dlouhodobě podporuje LNA, protože džihádisté jsou jejich společným nepřítelem. V Egyptě v současné době vládne polovojenský režim, v jehož čele stojí bývalý náčelník štábu egyptských ozbrojených sil Abdel al-Sisi. Prezidentem se stal v roce 2014 ve volbách, které následovaly po vojenském převratu, jež zbavil moci Muslimské bratrstvo. K moci vynesly muslimské bratry v roce 2011 nepokoje označované jako Arabské jako.

V rámci série revolucí, které proběhly na severu Afriky, byl v Egyptě odstaven od moci dlouholetý prezident Husní Mubarak. V následných volbách zvítězila do té doby opoziční, a po řadu let Mubarakem zakázaná strana Muslimské bratrstvo. Tuto islamistickou stranu dlouhodobě finančně i materiálně podporuje turecká tajná služba MIT.

Vláda prezidenta Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva v zemi ukončila éru sekulárního státu a jako právní řád zavedla islámské právo šária. V důsledku zavedení šárijatských zákonů se země dostala v roce 2013 do těžké ekonomické krize. Kvůli tvrdě vymáhaným islámským pravidlům prudce klesly příjmy z turistiky a i další ekonomická odvětví se dostala na pokraj zkázy. Během celoegyptských protestů proti islamistickému režimu v roce 2014 vládu muslimských bratří svrhla armáda. Po volbách v nichž zvítězil al-Sisí byl sekulární režim v Egyptě obnoven.

EU považuje al-Sisího za diktátora, protože po vojenském převratu uvěznil řadu představitelů islamistického režimu. Během vlády Muslimského bratrstva však v Egyptě rovněž probíhaly tvrdé represe proti odpůrcům radikálního islámu. Metody používané bezpečnostními a polovojenskými složkami islamistů mezinárodní právo označuje jako ZLOČINY PROTI LIDSKOSTI.

Egypt spolu s Řeckem, Kyprem, Francií a Spojenými arabskými emiráty 31. 5. 2020 podepsaly dohodu o společném vojenském postupu proti turecké agresivní politice ve Středozemním moři. Počátkem letošního roku vyslal turecký prezident Recep Erdogan do Libye expediční sbor turecké armády, aby podpořil džihádistické skupiny, jejichž mezinárodním mluvčím je samozvaný „premiér vlády národní shody“ (GNA) Faís al-Sarrádž. Ten se prohlásil premiérem ještě během pobytu v exilu v Tunisu, odkud byl kooptován za společného mluvčího islamistických milicí, které ovládaly okolí Tripolisu.

Přestože Rada bezpečnosti OSN vyhlásila embargo na vývoz zbraní do Libye, na jehož dodržování mají ve Středozemním moři dohlížet lodě pod vlajkou EU, turecké vojenské námořnictvo s pomocí civilních nákladních lodí bez problému přepravily do okolí Tripolisu velké množství válečného materiálu. Turci na pomoc Sarrádžovcům naverbovali v Sýrii desítky tisíc džihádistů – řadu z nich tvoří dokonce veteráni milic Islámského státu, kteří před tím bojovali proti vládě Bašára Asada a proti kurdské samosprávě, jejichž milice YPG/YPG výrazně přispěly k pozemní porážce ISIL.

Současné kolo války v Libyi zahájila 2. 4. 2020 raketová palba na pozice LNA z turecké fregaty, která ukončila příměří sjednané OSN. Během společných bojů turecké armády a džhádistů z GNA proti Haftarově armádě podepsali turecký prezident Erdogan a samozvaný premiér Sarrádž smlouvu, v níž si rozdělili mořské dno kolem řeckých ostrovů ve Středozemním moři. V této oblasti se nachází ložiska plynu a ropy, která podle mezinárodního práva patří Řecku a Kypru.

Vojáci LNA dokázali 6 týdnů úspěšně vzdorovat útokům posíleného tureckého expedičního sboru a džihádistů. V polovině května se válečné štěstí otočilo. Recepu Erdganovi se podařilo přimět centrálu NATO, která je fakticky do mnoha uniforem převlečená agentura US Army v Evropě, aby pomohla Sarrádžovým džihádistům. NATO zatím pomáhá dodávkou špionážních informací nejen ze satelitů, ale i z odposlechů přes systémy SIGINT. Některé země NATO začaly rovněž Sarrádžově GNA dodávat zbraně, jejichž vývoz zakazuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která je závazná pro všechny země.

LNA nyní zřejmě nejvíce trápí nedostatek munice do protiletadlových raketových systémů ruské výroby, s jejíchž pomocí dokázala udržovat nadvládu ve vzduchu. Koncem května po boji do posledního náboje a posledního muže padla do rukou turecké armády raketová základna na západě země, z níž Haftarovci dlouho drželi v šachu turecké letectvo. Pravděpodobně přerušení přímých dodávek ruských zbraní a munice, které se v boji s tureckou armádou ukázaly být velmi účinné, způsobilo obrat ve vývoji války.

Ve čtvrtek 4. 6. 2020 zahájila turecká armáda v Libyi útočnou operaci „Cesta k vítězství“. Po příjezdu několika námořních konvojů s další vojenskou technikou a čerstvými posilami Turci prorazili frontu u města Misráta a postoupili hluboko do vnitrozemí. V sobotu Turci dobyli město Sirte v jehož okolí se nachází 40% libyjských zásob ropy. Maršál Haftar byl v té době na státní návštěvě v Egyptě, kde zrovna jednal s prezidentem al-Sisím.

Haftar i al-Sisí z Káhiry společně vyzvali k obnovení příměří mezi džihádisty z GNA a Libyjskou národní armádou. Sarrádž výzvu odmítl. Po nedělním návratu Haftara do Libye LNA podnikla protiútok, kterým zastavila postup Turků přes Sirte. Během neděle turecká armáda přisunula na frontu těžké houfnice, jimiž kobercově ostřelovala město Sirte, tedy i civilisty. Haftarovi vojáci se snaží Turky zadržovat, ale podle pozorovatelů jsou bez ruské raketové techniky slabší než turecká armáda.

V noci na dnešek ohlášená pomoc Egypta by mohla situaci změnit. Egyptská armáda je vyzbrojena moderními zbraněmi americké i ruské výroby. Situace je o to zajímavější, že v sobotu 6. 6. 2020 oznámila libanonská agentura Al-Masdar, že Egypt uzavřel s Ruskem dohodu o prodeji nejnovějších radarových systémů Resonance-Ne schopných sledovat nejen letadla kategorie stealth, ale i nadzvukové řízené střely. Jedná se i o prodeji nových protiletadlových a protiraketových systémů.

61 komentářů :

 1. Z některých zdrojů vyplývá, že do bojů u Sirte zasáhly neoznačené stíhačky ruské výroby - Mig 29. Taková letadla dodalo Rusko oficiálně Sýrii,ale jejich možnost využití je samozřejmě širší. Spekuluje se, že piloti těchto strojů můžou být Srbové nebo Bělorusové. U Sirte údajně srovnali síly. Z velké části zničili velký konvoj osmanského dobytka , který mířil tím směrem od Tripolisu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pjakin před časem prohlásil, že právě v Libyjci dostane Erdogan pořádně na prdel a za vyučenou :-)

   Vymazat
  2. Mig 29 je starý šrot, kterého jsme se zbavili už v 90. letech za modernější výzbroj.

   Vymazat
  3. 13:51 Hahaha uveďte laskavě počet kusů té průměrné švédské vymoženosti, kterou máme v pouhém pronájmu. Czech air FORCE ? Aeroklub, to jo, to by na to sedělo.

   Vymazat
  4. 13:51 Tak určitě, a proto Slováci, Poláci a další nakoupili o tři roky starší F16. Není nad armchair generály. Chápu, že někteří viděli za socíku Top Gun na stopadesáté kopii původní VHSky, ale realita je krapet jiná.

   Vymazat
  5. Jenže ty Migy mají novou elektroniku a munici. Nemusí být všechno nové. Nebo snad na každou šukačku musí být nová ženská.
   Erda vjel do Libye s tanky , které pomalu pamatují Druhou světovou. Nad tím lítají drony. Rus ma. dneska k dispozici zbraň hromadné neschopnosti. Na dálku sesype chlouby typu F22, F35 tak, že nebudou schopny šukačky.
   V Sýrii na straně Asada bojují české Alcy. A je radost na ně koukat, když to sypou alahakbariSStům na prsa.
   Všechno je pořád relativní. Emerika má svoje ekvivalentní neviditelné podzvukové bitevníky. Dneska to stojí, údržba ještě více, a do Sýrie to nesmí.Jeden kus sundali Srbové a je vymalováno.
   Udatný emík válčí jen tehdy, když má převahu 100 000 ku 0,5.
   Stáří není vždycky na škodu. Měli jste někdy mladou holku?

   Vymazat
  6. 20:03 Orinoko, myslím, že "elfové" zkoušejí novou strategii. Vyrojila se na řadě alternativních webů v diskusích řada příspěvků, s takovými nenápadnými podprahovými sděleními. Nikoho nenapadají přímo, spíš tak zkoušejí přisypávat písek do soukolí. Takže ten 13:51 tady flusne, tam flusne, občas se někdo chytí a oni asi očekávají, že zamoří diskuse plus zasadí semínka pochyb. Fakt jsem podobné výkřiky dnes zaznamenal na více místech, u Vidláka třeba nick Andrej, ale nebyl jediný.

   Vymazat
 2. Jsem dost desorientovaný: může někdo vyjmenovat odpovědné osoby a státy za tragédii Libye od samého začátku? V Libyi vládl Kadáfi, ta země byla spořádaná, dokázala zúrodňovat pouště, vysílala za vzděláním své občany na zahraniční univerzity, lidé nehladověli, neumírali pro zločinnou potřebu kapitálu loupit....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To 12.55 Hlavně na tom měli vinu Francouzi a Italové , kterým nechtěl Kadáfi obnovit smlouvy na dodávky ropy , tak prohlásili Kadáfiho za odporného diktátora , vytvořili jakousi opozici , přes OSN bezletovou zonu a začali bombardovat Libyi , skončilo to vraždou Kadágiho ! Ze země s nejvyšší životní úrpvní v Africe je stala ubohá troska , kde se neustále válčí ! Jen další zločin západního kapitalizmu !! Samozřejmě , že v tom byl namočeny i USA a NATO !

   Vymazat
  2. Libyi zničila Killary, loutka mocných v pozadí. Už tehdy bylo jasný, že ta země se stane rejdištěm fanatických islámských vyznavačů šaríi, podporovaných Saúdy (wahábisti). Ti, co to způsobili, žijí z války, ničení cizích zemí, atd. NATO a US army dávno neslouží zájmům US občanů. Proto se o nich nerozhoduje v US Senátu či Kongresu, ale na Bilderbecích a spol., tam si jezdí pro úkoly. Korupce už naprosto zničila USA, tihle parchanti v pozadí totiž klidně USA zničí, obětují pro své zvrácené cíle.

   Vymazat
  3. Tak přesně to byl Kaddafiho největší pruser. Ale ... on sám začal s hochy že Zapadu kamaradit. Té pitomosti se dopustil i syrsky Asad. Někde na webu jsou pořád záběry, jak seděl s tou konskou emi hlavou - Kerrym někde v syrské hospode. Jejich ženské byly u toho. Tam mu koňská hlava naznacovala, buď nas, a my tě odmenime. Asad s tím měl problem. Tak se mu odmenili.
   Kdo zacne valku, ten ji prosere.

   Orinoko

   Vymazat
 3. Skvělá zpráva konečně je třeba pořádně turky zmáčknout vyhnat z Libye a ukončit válku v Sýrii pryč z džihádisty.

  OdpovědětVymazat
 4. Nu, v tuto chvíli to vypadá, že turčtí žoldnéři nakopávají zadky Egyptsko-UAE-Ruským žoldnéřům. Pěkné pole na poměřování velikostí penisů světových diktátorů :)). Uvidíme, co bude dál..

  OdpovědětVymazat
 5. Každá válka je svinsvo,ale to osmanský lejno z prasete dostane po hubě …..a právem!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosil bych, aby každá druhá boma byla nacpána prasečím trusem - to pro to, aby se ti idioti nemohli ani očistit před svým bohem a nedostali se do toho jejich nebe.

   Vymazat
 6. Erdragonovi už delší dobu narůstají logické ekonomické potize. Jeho vzestup umožnil vpád západních investic do Turecka, kde se například vyrábějí autobusy Mercedes. Jenže všechno má svůj konec. /Jen jelito dva , jak vtipné pravil Mikuláš Dacicky/. Investice dosly, trh je základním způsobem saturovan, a tak se hodily různé kradacke vyhlidky. - Přímo nadejne. Ropa a plyn ze Syrie, tam to vybombardoval Rus úplně bez pardonu, a erda ani necek. Syrsky Idlib je širší problém , ale i ten bude vyresen. Díky dementovi erdovi se Rus dostal až k východnímu cipu Sýrie , kam by to jen emiky nebylo mozne.
  Pitomec erda udělal ramena na Kurdy, a Rus po nich vlezl do emerickeho kurniku. Pamatujete ty chvile? Po robocopech zůstaly ve stanech nedopalky, rozhonene udy, i ponozky.
  Západ sází na rozesirku mezi Rusy a Iranem, ale to jsou plane nadeje. Kdo myslíte , že napr. hlídal z výšky íránský benzínový konvoj do Venezuely? Maduro oznámil , že pojede na návštěvu do Iranu. Jako Asad v roce 2015 do Moskvy.
  Osmansky erda je nekonecny debil. S kým vlastně ještě není ve válečném stavu? Kdyby Saudum neharasilo, tak by zjistili, že skutečný problém je osmansky erda. Ten už se angažuje i africkém "rohu", Somalsku. Ale už i tam má Rus svoje drapky. Skoro to vypadá , že ho Rus raději kontroluje, nez aby to zaslo moc daleko.
  Erda chce vykopat druhý průjezd Bosporem, aby mohl inkasovat mimo ten dnesni. Je škoda , že toho debilní Turek nevyužil už drive. Když jednou za dob SSSR začal vyhrožovat , že pruliv uzavre, tak sovetsky Gromyko reagoval , tak my ho trochu rozsirime. A bylo vymalovano.
  Kdo vi, Turecko bude možná muset projít územní kurou.
  Má příliš velike ambice. Je to Polsko Středního vychodu.
  Někde u nich erda vykriKOVAL: Dneska se mění světový format. U toho my nesmíme chybet. No prave. Aby světový formát neprepsal i Turecko.

  OdpovědětVymazat
 7. Vite, jedna věc mě docela zaujala. Ty ruské Migy 29 nejsou zrovna nejnovější tryskace, ale jsou vybaveny novou elektronikou a novou munici. Sýrie je obdržela kvůli Izraeli. Je zvlastni , jak Rusové dokážou odhadnout , jakou konkrétní výzbroj dana situace vyzaduje. Samozřejmě v Syrii naostro vyzkouší všechno co muze, ale to dela émerický eklhaft už davno, atomovou bombou pocinaje. Rus koná systematicky, aniž by celý svět ohrozil valkou s nejvzteklejsimi psy pentagramu. Provokace se stupnuji, ale pamatujte jedno: Kdo zaútočí prvni, ten to prosere.

  Orinoko

  OdpovědětVymazat
 8. Jenže,proč až teď hrozí Egypt,to se přece dalo čekat už vyhrožováním a přesunem bojovníků IS do Libye.Každopádně je v tom podpora USA a Francie.Jak se očividně ukazuje,boj o ropu a zadarmo.

  OdpovědětVymazat
 9. Překvapením je spíš to, že dostatečně energická reakce na turecké aktivity, nejen v Libyi, přichází teprve teď. Nakonec jde o potvrzení faktu, že mocenská pozice USA už není tím, čím po pádu SSSR bývala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to velká ruská hra o střední východ, sever Afriky, Turecko i Středozemní moře. Rusko potřebuje prodávat zbraně Turecku, takže si to s ním nemůže rozházet. Současně musí udržet Asada a pokud možno postupně vrátit syrské hranice s Tureckem tam, kde byly po desítky let. Pokud Erdo projede válku v Libyi, zůstanou tam tisíce potenciálních bojovníků proti Asadovi. Takže Rusko podle všeho tiše posiluje Egypt, aby pomáhal Haftárovi a samo ukázalo svou přízeň Erdovi tím, že stahlo Wagnerovce. Egypt může Erda zastavit a když se to povede, Rusko má zase komu prodávat své zbraně. Vítězství Haftára v Libyi by také posílilo Rusko, protože jako jediné mu až donedávna efektivně pomáhalo a ukázalo se, že právě ruské zbraně byly jazýčkem na vahách, které v případě (ne)dostatku rozhodují o úspěchu jeho vojáků. Erdo má momentálně rozehranou soukromou válku i proti Řecku a Kypru a pokud bude současně nasazovat vojáky na 4 frontách, bude mít zanedlouho pravděpodobně i ekonomické potíže, které ho mohou vystrnadit z vedení země. A jsem přesvědčen, že Rusko už zná jeho potenciální nástupce. A ještě jsou ve hře momentálně proameričtí Kurdové... Je to hodně zamotaná partie. Ale jak ukázala Sýrie, Rusko umí takové hry dotáhnout do vítězného konce (i když to jsou občas hodně špinavé hry).

   Vymazat
 10. Doufám, že pokud náš milý spojenec Nato, Turecko začne ustupovat tak mu ti naši slouhouvé pošlou alespoň deset tisíc žoldáků aby zaplácli ty největší díry na frontě. Jako odměnu pro Babiše mu dovoli Erdogan si s ním udělat společnou fotku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16.33 Fotky s presidentama sbírá Bohdalová... a sbíral je Havel. Spíš je problém, co zase majitelé okupačních práv v Německu chystají ve věci VNUCOVÁNÍ AFRICKÉHO KRIMINÁLNÍHO ODPADU slušným státům EU, místo aby ty jaderné fyziky, inřenýry, doktory a islámské teology vrátili Africe a Asii, aby jim pomohli k moderní civilizaci a rozkvětu svojí jistě vynikající prací.

   Vymazat
  2. Naprosto souhlasím. Tím se zbavíme jenom nepotřebného sajrajtu. pro 16:09

   Vymazat
 11. Erdogan tam udajne uz presunul 11 000 teroristov z idlibu ,rusi ich pohlusili so syriou a spojencami udajne okolo 50 000 ,kolko je tych dobytkov ? Chcelo by to aby rusi obnovili nalety na idlib zaroven zariadili aby mal kto bombardovat GNA keby sa zacali naraz riedit v dvoch krajinach urcite by sa vyrazne minuli a turci by neviedli dlho vojny so stratami tureckych vojakov a syria by si mohla nadychnut.

  OdpovědětVymazat
 12. V Africe se v roce 1940 od 10. června válčilo také - a jak a kde to skončilo ! Děs co nás čeká. Lidstvo je nepoučitelné. Nebo jen ti s Krysařovou píšťalou ?

  OdpovědětVymazat
 13. To jsem si ale nemyslel, ze i za timto zlem jsou USA.

  OdpovědětVymazat
 14. Zajímavé šachy. Erdogan oslabí svoje síly v Syrii, aby se prosadil v Libyi. To se daří, když Ruská federace Haftárovi nedodá střelivo. Erdogan frontu v Libyi posiluje za cenu dalšího oslabení pozic v Syrii. Jeho úspěch donutí Egypt a další, aby proti Erdoganovi v Libyi, na svoje náklady a riziko, konečně, vystoupili. Co všechno může spustit pouhé střelivo za cenu obětování několika málo systémů Panczir (lidské životy nepočítaje). Není nad "spojence" všeho druhu, je třeba pro vlastní potřebu, vzít v úvahu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takhle máme my Češi vidět svět. Máme smysl pro féér plej, ale svět je moc složitý. Musíme vidět souvislosti. Jak to bylo ve Švejkovi? Nitky, nitky , až je z toho klubko.

   Vymazat
 15. Tady se rýsuje skvělý plán, kde Rusko vyhraje na několika frontách, možná na hodně frontách.

  - Rusové nakopali teroristům a západu v Sýrii prdel a dohodli se s Erdogangsterem.
  - Erdogangster tedy přesunul své aktivity do Libye a začal tam stahovat své teroristické svině z Idlibu. Tím razantně zmenšil počet nepřátel v Sýrii, aniž by Syřané museli ztrácet vojáky.
  - v rámci dohody Rusko prodalo Turecku nějakou výzbroj a vydělalo na tom.
  - Rusko opustilo Haftara, který odmítl příměří, a potěšilo tím Erdogangstera. Ten začal velkou operaci.
  - Místo toho se Rusko dohodlo s Egyptem a prodá mu výzbroj a opět vydělá.
  - Egypt nasadí armádu na pomoc Haftarovi místo Ruska.
  - až Turecko začne dostávat na prdel a začnou mu docházet islamosvině, Erdogangster půjde škemrat za kým? Opět za Ruskem. A Rusko mu něco nabídne výměnou za další výhody pro sebe, případně pro Sýrii.

  Rusko:
  - vydělá spoustu prachů, které bude potřebovat na koronakrizi doma
  - nadále stabilizuje Sýrii
  - pomůže v Libyi
  - zlepší vztahy s Egyptem a zvýší svůj vliv v regionu
  - uškodí Turecku, ale nenaštve ho
  - a ještě ušetří své vojáky a vojáky Sýrie

  Za tu samou dobu se vliv USSA v regionu hroutí, EU ze sebe dělá na moři směšného poskoka Turecka, přitom Erdogangster se EU a NATO nebojí a pohrdá jimi. Putin opět ukázal, kdo umí dělat velkou politiku. Gratuluji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diskuse na NR jde NR k duhu. Je třeba dobrat se jádra pudla. I bez modrých vyhulenců.

   Vymazat
  2. Putin to má, co se týče světové politiky naprosto v malíku. Rus je nejenom chytrej, šikovnej ale i učenlivej, vypadá to, že se z historie hodně poučil. Ty šachové přímo velmistrovské tahy, se zdá okoukal od Britů, ti se v minulosti snažili vychytrale manipulovat s kým to šlo. Proč né blbej je dost. Jenže narazili na Stalina a pohořeli, Putin jenom pokračuje v politice globálního formátu a dělá to výtečně. Jediné nebezpečí pro něho znamenají oligarchové, pindosníci a podpindosníci v Rusku., které tam nainstalovali Ušáci. Ti by chtěli spustit barevnou revoluci, následně občanskou válku, no a pak by Ušáci, kteří na to úpěnlivě čekají, mohli znova nastojato drancovat širokou matičku Rus jako v devadesátých letech. Jenže jedna věc je chtít a druhá je moci.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  3. Putin to má, co se týče světové politiky naprosto v malíku. Rus je nejenom chytrej, šikovnej ale i učenlivej, vypadá to, že se z historie hodně poučil. Ty šachové přímo velmistrovské tahy, se zdá okoukal od Britů, ti se v minulosti snažili vychytrale manipulovat s kým to šlo. Proč né blbej je dost. Jenže narazili na Stalina a pohořeli, Putin jenom pokračuje v politice globálního formátu a dělá to výtečně. Jediné nebezpečí pro něho znamenají oligarchové, pindosníci a podpindosníci v Rusku., které tam nainstalovali Ušáci. Ti by chtěli spustit barevnou revoluci, následně občanskou válku, no a pak by Ušáci, kteří na to úpěnlivě čekají, mohli znova nastojato drancovat širokou matičku Rus jako v devadesátých letech. Jenže jedna věc je chtít a druhá je moci.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
  4. Lépe to snad ani nejde napsat....

   Vymazat
  5. Vzpomenul jsem si na Terezu Spencerovou. Jak tady dnes chybí její denní informace ze všech stran. Někteří lidé jsou asi nenahraditelní, i když I. David v posledních týdnech pracuje velmi usilovně a za to mu posílám velký dík.

   Vymazat
  6. 23:55 To jste mi nahrál, protože jsem si na nenahraditelnou Terezku taky už několikrát vzpomněl a taky jsem si uvědomil, že tu je taky dobrý web Pravdivě.eu a zde Politicky nekorektní zprávy, Františka Kubáska. Kdo nezná, doporučuji na jeho videa juknout.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
 16. Ať si všichni trhnou nohou, copak těch průserů není dost. Za humny mají Izrael, majitele atomové bomby. Někde poblíž jsou mraky kobylek, tak snad už zbývá aby zrudnul Nil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Případné zrudnutí Nilu není až tak nemožné anonyme 20.01 - když zajdeme do historie, tak například... na den svatého Rufa (Víta) na poli Moravském, česká krev tekla proudem, až zrůžověla zem.... to byla ta bitva, kde zradou českých pánů byl zabit i český král Přemysl Otakar - král železný a zlatý. Jo -jo. Zabíjení a rozpoutávání válek je věčné - asi to impotenti s mocí nějak potřebujou k životu.

   Vymazat
 17. Velmi zajimave.
  Vzpominam, ze Egypt valcit umel.
  To pamatuje Israel v sedmdesatych letech.
  Erdogan uz nasral kdekoho, a vsichni by se ho meli zbavit.

  OdpovědětVymazat
 18. Paní Procházková, to je dobrý shrnující článek a z mnoha nekvalifikovaných komentářů je patrno, že byl potřeba. Snad jen chybí věta, že EU jak uznáním Sarandže, tak "blokádou" kolem Libye, drží svůj starýkurz: podpora islámu. Jinak i já jsem byl dost smutný z posledního vývoje, zejm. z té pasivity Ruska, ale, paní Procházková, s pomocí Páně by to mohlo skončit tak, že turecký džihád, který do libye vlezl do pasti, kde chcípne – to by vysvětlovalo i tu pasivitu Ruska. Egyptská armáda je strašně silná a díky milosrdnému Bohu a Panně Marii královně by to tak i mohlo skončit. Nakonec ta představa není tak naivní, neboť muslimští haj.lové odešli za Sýrie a nalezli do Libye. Mnoho lidí to taky říká, že Erdogan je v podstatě blbec a hrobník Turecka. Jeho milující EU je stejné svinstvo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kéž by jste měl pravdu a Turci dostali pořádný výprask.

   Vymazat
 19. Ještě dodávám k porozumění: Dnešní EU, to jsou stejné síly a názorově stejní lidé, jako byli konstruktéři Mnichova – je potřeba vidět tyto souvislosti.

  OdpovědětVymazat
 20. Putin je šachista, má promyšlené minimálně deset tahů dopředu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Erdogan je také šachista ..

   Vymazat
  2. Erdogan je hovno a ne šachista, je to proradný a cynický mohamedán a trouba sionostů stejně, jako byl Hitler a proto taky tak dopadne...On používá Turecko jako proxi armádu židů a co nevidět ho sami Turci pověsí...

   Vymazat
  3. 10.42 Turci nemají rádi Izrael a podporují Palestince v Gaze, židé byli největšími rozvraceči Osmanské říše, k jejímuž vůdčímu postavení s novým Tureckem Erdogan směřuje..
   Armádou židů je USA a Islámský stát, to nevíte ???

   Vymazat
  4. Pane 12:35- Erdoganovo nacisticko-fašistické mohamedánské Turecko má na Středním východě naprosto stejné zájmy a cíle jako nacisticko-fašistický židovský Izrael...a jestli bude mezi Nilem a Eufratem "Velký Izrael", nebo část "Osmanské říše" je už teď rozhodnuto a neví to jen ten pošetilý trouba s turbanem, sedící na několika židlích a nechávající se krmit z vícero rukou a právě ta jeho nenažranost ho zahubí...

   Vymazat
 21. Turek nemajici suroviny se k nim snazi dostat v Syrii i v Lybii. Hraje svetovou politiku penezi EU, ktere na EU vydira. Prodavac rajskych jablicek Erdogan si uz znepratelil cely svet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Demokratické síly NATO proti tomu neprotestují, tak se zjevně jedná o šíření demokracie.

   Vymazat
 22. Je skvělé, že se našel někdo, kdo je schopen bojovat proti islamistům podporovaných EU a NATO v čele s Tureckem. Vedle USA už i politika EU vede jenom k odpornému zabíjení. Odporné. Snad se Egyptu podaří islamisty zastavit a ještě lépe porazit. Je ovšem otázka nakolik je schopen jim vyjít vstříc neschopný Haftar.

  OdpovědětVymazat
 23. Prezident Erdogan není blbý jak se mnozí domnívají, Hitler taky nebyl blbý, než zblbnul megalomanií ..
  Erdogan je pragmatik stejně jako Putin a hrají úspěšnou šachovou partii s blbým Západem ..
  Turci nevedou žádný blbý džihád, ale promyšlenou politiku, ten blbý džihád arabských a dalších fanatiků je nástrojem Západu ..
  Turci se nakonec dohodnou i s Egyptem a Západ s jeho proxy džihádem zase v Libyi zapláče nad svojí blbostí ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co takhle osmanský džihád? V syrském Idlibu jsou opravdu opoziční politici. Alláhu Akbar. To tam vyřvávají pořád. A co nám to vyřvávali ti idioti u Sirte , když jim Migy rozflákali obrněnou vozbu? Lítali kolem ohňů a vyřvávali Alláhu Akbar.
   Tak slaboduché myšlení se hned tak nevidí.

   Vymazat
  2. Orinoko, Orinoko, Turci jsou už 100 let sekularizovaní, více než Syřané, těm je nějaké Alláhu Akbar u pr*dele ..
   Slaboducké myšlení je důsledkem neznalosti a neumění používat logiku, tak se polepši ..

   Vymazat
  3. Erda je asi tak enteligentní jako betonová přehazovačka v bílé zemljance.

   https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/turecko-hidzab-misto-cadoru-a-generalita-v-kriminale-ii.A100503_233336_p_zahranici_wag

   https://www.stahuj.cz/android/zivotni-styl/krasne-turecke-hidzabske-vyukove-programy/

   Vymazat
  4. Pane 12.56 Turecko je sice sekularizované, ale Islám je nosným náboženstvím populace Turecka.
   Český Národ je sice převážně sekularizován, ale to nezabránilo pohůnkům "náboženských obcí" a katolické nenasytnice RABOVAT MAJETEK ČESKÉHO NÁRODA i (nejenom) formou tzv. "Církevních restitucí". A takováhle rozhodnutí proti vůli Národa dokazují, že mlátí-li propaganda prázdlou slámu o demokracii v Čechách, má na mysli jedině vládu lidu podle TŘETÍHO PÁDU JAZYKA ČESKÉHO!
   JHVH se musí neskutečně bavit. Alláh, budiž jeho jméno nastatisíckrát pochváleno, to ví nejlépe.

   Vymazat
 24. Západ, ke kterému se nás naše politická "elita" snaží pevně přivázat, není zvyklý na rovný obchod. Vždy hledal a bude hledat, jak se ke zdrojům dostat "lacino".
  Destabilizace a roztříštěnost udržuje země slabé. To je cíl západní politiky směrem k nám a všem dalším. Děsivým snem západu je představa sjednocené koalice zemí, které se zájmům západu vzepřou.
  Kdo tahá za nitky? Ten kdo může platit, aniž by něco vlastnil. Ten, kdo pro sebe prosadil možnost emitovat nekryté oběživo a pro zbytek světa povinnost jej používat.
  Turci podporují ty Libyjce, kteří jim slíbí přístup ke zdrojům. To, co dělají Američané dlouhá desetiletí, aplikují nyní Turci. Otázkou je, zda Turci správně pochopili stávající situaci a rizika spojená s případnými změnami v orientaci dosud, vůči západu poslušných zemí.
  Naši vojenští experti zaplesali nad možností, používat nově zakoupená děla v poušti. Snad u nás očekávají globální změnu klimatu? Možná ta děla mohou rovnou poslat do Lýbie. Tam se naši vojáci jistě rychle naučí obsluhovat novou techniku v podmínkách reálného nasazení, což je pro výcvik velmi důležité. Výhodou by pro ně mohl být i příplatek za službu vlasti v zahraničí.
  ABC

  OdpovědětVymazat
 25. Nic naplat, já se nezapojím do hodnocení nové situace a nikomu nefandím. Nejde o šachovou partii, ani to není fotbalový zápas. Rozhořívá se další ohnisko, které asi stejně stále doutnalo. Mám normální lidský strach z války a nemusím moc fantazírovat,když za humny je Izrael (vlastník atom. zbraní). Je jedno,jestli jde o manifestaci moci, nebo o Suez, či budoucí naleziště nafty, v každém případě jde o velmi nebezpečnou hru. Turecko je velmi sebevědomé a nenechá se nikým řídit, což zatím velmoci, ke své škodě, nepochopily. Jediní, kteří neprodělají jsou výrobci zbraní. To je vše, co mi vadí.

  OdpovědětVymazat
 26. Egypt už nasadil Migy29 a Suchoje a turky zastavil. Lepší by bylo zničil, aby je přešly choutky na válčení.

  OdpovědětVymazat
 27. https://www.denik.cz/hoffmanuv_denik/neklidne-turecko-20160320.html

  Namísto permanentní vlády jedné strany se v Turecku začala po roce 1945 vyvíjet parlamentní demokracie, v níž existuje více stran. Tento vývoj byl narušen několika puči v letech 1960, 1971, 1980 a 1997. Roku 1984 započala Strana kurdských pracujících ozbrojený boj proti turecké vládě. Tento konflikt, který si vyžádal na 40 000 životů, pokračuje dodnes.[7] Poslední puč byl zahájen v polovině července roku 2016, když skupina důstojníků začala přebírat moc a chystat novou ústavu, kvůli rostoucí autokratičnosti současného režimu, narušení vlády sekulárního práva a kvůli zvýšené hrozbě terorismu.[8]

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O budoucnost Turecka nemám absolutně žádné obavy, protože Turecko má nejsilnější bojeschopnou armádu v rámci celého Spolku přátel míru pod vedením Stoltenberga. Právě tento spolek za efektivní spoluúčasti české armády přispěje k hladkému vítězství Turecka nad Řeckem a k otevření cesty pro několik miliónů žadatelů (z tureckých táborů) o ubytování a přídavky na žití v EU (včetně Česka). Zejména arabští imigranti významně přispějí k výraznému osvěžení genofondu a zastaví degenerativní procesy v každé zemi EU. Mimochodem, dennodenně mně o tom přesvědčuje např. slavná reklamní pracovnice Marta Issová na TV obrazovce. To by přece žádná obyčejná Češka nikdy nedokázala :-)

   Vymazat
 28. https://www.protiproud.cz/politika/5056-tureckorecka-valka-na-spadnuti-osmanska-taktika-spalene-zeme-stalete-olivovniky-podrezany-jako-za-henleinovcu-priprava-migrantske-invaze-pouzije-erdogan-biologickou-zbran-eu-i-nato-jen-skodi.htm

  https://www.valka.cz/14308-Armada-jako-strazce-demokracie-Pripad-Turecka-2-Tradice-turecke-armady

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.