Reklama

pondělí 1. června 2020

EU jako Hitler? Jaroslav Bašta připomněl projev z roku 1938, ze kterého mrazí

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta
1. 6. 2020  ParlamentníListy
Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se ve svém nedělním komentáři věnoval dopisu současného ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho dvou předchůdců ve funkci Karla Schwarzenberga (TOP 09) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ti v dopise zpochybnili plán Izraele na anexi části palestinského území. Především jej zaráží Zaorálkův výrok, že je nutné zastat se Palestinců, pokud jim hrozí podobný osud, který opakovaně stíhal Československo ve dvacátém století. „Argumentovat historickými paralelami bez znalosti historie může být hodně zrádné,“ upozorňuje Bašta.

... ... ...

Současný ministr kultury Lubomír Zaorálek ve své reakci na tuto polemiku zopakoval analogii s lety 1938/1939, čímž si vysloužil nadávku nácek ze strany poslankyně ODS Jany Černochové, která se později omluvila.

„Na útisk Palestinců totiž poukázal ve svém protičeskoslovenském projevu v Norimberku 12. září 1938 Adolf Hitler a srovnal ho s utrpením československých Němců,“ připomněl Bašta a připojil část Hitlerovy řeči, v níž hájil Araby: „Říše, kterou vytvořím a která bude trvat tisíc let, bude říší německého národa, říší všech Němců, i těch, kteří ještě dnes žijí uvězněni v Československu. To, co teď řeknu, je určeno jim! Když tato mučená stvoření nemohou najít právo a pomoc sama, dostane se jim obojího od nás. Bezpráví páchané na nich musí skončit! Nejsem vůbec ochoten připustit, aby činností jiných státníků vznikla zde, v srdci Německa, druhá Palestina. Ubozí Arabové jsou bezbranní a snad i opuštění. Němci v Československu nejsou ani bezbranní, ani opuštění. To nechť se bere na vědomí!“ V noci po tomto projevu vypuklo v československém pohraničí nacistické povstání.

... ... ...Související:

9 komentářů :

 1. Prostě mají takový naturál a veškerá argumentace s fakty a kam to vede jde mimo. Nemají receptory na vnímání a orientaci v čem se pohybují kde jsou začátky a počínání i s nevyhnutnými konci a je to na styl jako když řekne slepý hluchému uvidíme. Jako v tom o zlomkrk uvedeném případu je takový konsens o ničem a logika dává ať si své drezůry aplikují na sebe. Protože je to opravdu styl z cizího krev neteče, chytráci.

  OdpovědětVymazat
 2. A jak to ten Bašta vlastně myslí? Že je nějaká okupace v pořádku a nějaká ne? Nebo že je každá okupace v pořádku? Nebo mu snad měkne mozek?

  OdpovědětVymazat
 3. mně tedy Zaorálkovo srovnání, jak ho nemám ráda, přijde výstižné a to bez ohledu na to, co kdy povídal Hitler

  OdpovědětVymazat
 4. Tak to chodí furt dokola dějiny se opakují pokud budou na světě hlupáci co budou chtít vládnout jiným bude se to opakovat.

  OdpovědětVymazat
 5. Že má pan Bašta, pravdu si mnozí ukážeme až ve srovnávací tabulce. Z té můžeme odvodit třeba i to chucpe. No, nejsme každý analytikem a víme, že každé srovnání do nějaké míry kulhá. Je ovšem patrné, že pan Zaorálek je taková ta snaživka, ať dělá, co dělá. Ať už se plete nebo ne, uhání stále vpřed. Na trapnost nehledě.

  OdpovědětVymazat
 6. Izrael se o sebe postara.
  Kez by se Cesi jednou starali o Cechy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 3.33 To nebudou moci nikdy, dokud jim a jejich zemi, i majetkům a zdrojům včetně Národní emisní banky... vládnou "sluhové nadnárodních zájmů".

   Vymazat
 7. To je jistě zajímavé, netušil jsem, že se s Palestinci zacházelo již před r. 1939 jako tehdy s Židy v Německu. Ale jsem na rozpacích, zda je to argument k tomu, že máme tolerovat a nekritizovat, když i v r. 2020 zachází Židé s Palestinci, jako zacházeli Němci s Židy v letech 1934-1945.

  OdpovědětVymazat
 8. Izrael to dělá dobře, žádnej musulman není nikde vítán!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.