Reklama

pondělí 29. června 2020

Francie a Rusko řeší, jak zatnout tipec turecké expanzi

Ivan David
29. 6. 2020
Francouzský a ruský prezident Emmanuel Macron a Vladimír Putin v sobotu telefonicky jednali o způsobech, jak ukončit tureckou rozpínavost ve Středomoří a na Blízkém východě. V neděli jednotky Libyjské národní armády (LNA) s podporou oddílu ruských kontraktorů z firmy Wagner a s pomocí súdánských žoldnéřů dobyly ropnou rafinérii el-Sarara na jihozápadě Libye. „Jak se libyjská krize prohlubuje, znepokojení se šíří nejen v afrických zemích, ale také mezi vůdci zemí zastoupených v Radě bezpečnosti OSN. Budeme samozřejmě jednat o zvyšování rizika výbuchu ve válečných zónách, pravděpodobně budeme hovořit o problémech Ukrajiny, Balkánu, situace v Sýrii a Libyi," řekl po telefonickém jednání ruský prezident Putin agentuře RIA. Francie a Rusko jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN s právem veta.

Po videokonferenci se svým ruským protějškem francouzský prezident pro agenturu Reuters prohlásil, že s pomocí Ruska se „můžeme posunout vpřed při řešení mnoha problémů včetně války v Libyi“.

Od slov k činům přešli hned v neděli podle libanonské agentury Al-Masdar žoldnéři z ruské firmy Wagner. Vojákům LNA, jimž velí polní maršál Chalífa Haftar, pomohli dobýt největší libyjskou ropnou rafinérii v el-Sarara. Továrnu na výrobu pohonných hmot, která ročně zpracuje 300 tisíc tun ropy – tedy asi třetinu libyjské těžby – do té doby ovládali džihádisté zapojení do vlády národní shody (GNA), jejímž jménem na mezinárodní scéně hovoří samozvaný premiér Faís al-Sarrádž.
Ztráta rafinérie el-Sarara je podle televizní stanice France 24 těžkou ranou pro tureckou armádu. „Turecko spotřebovává hodně energie. Zapojení turecké armády do války v Libyi ukazuje, že Erdogan má od Sarrádže přislíbená bohatá ropná pole.“ uvedl analytik France 24.

Turecké plány v Libyi však v poslední době úspěšně hatí Koalice proti turecké expanzi ve Středomoří. Před měsícem ji založily státy, které se cítí ohroženy tureckým agresivním postupem – Řecko, Kypr, Francie, Egypt a Spojené arabské emiráty. K paktu se krátce po jeho vzniku připojil i Izrael a Sýrie. Za „tichého společníka“ je považována i Haftarova LNA.

Turecká armáda s pomocí Sarrádžových džihádistů před třemi týdny dobyla libyjské město Sirte, které je branou k druhým největším libyjským nalezištím ropy. Turecký prezident Recep Erdogan vzápětí ohlásil, že chce na základně Al-Jafra, která se nachází asi 30 km východně za městem, z zřídit stálou tureckou posádku. O tuto základnu však mají zájem i Rusové, kteří by podle dohody s Haftarem měli mít v Libyi námořní i leteckou základnu.

Po tureckém průlomu k Sirte byly LNA z Ruska dodány nové sady raketometů Pantsír, s jejichž pomocí se Haftarovým vojákům podařilo vymazat vzdušnou převahu džihádistické armády, jež jí dodávaly turecké drony. LNA získala ve vzduchu opět převahu po příletu stíhaček ruské výroby MiG-29 a nadzvukových bombardérů Su-24, které LNA přenechala Sýrie po dodávce modernějších verzí těchto strojů z Ruska. Letouny ruské výroby Turky a džihádisty doslova vybombardovaly ze Sirte.

Podle zpráv o střetech Wagnerovců s džihádisty, které jsou přehledně zaznačeny na libya.liveuamap je jasné, že odsun ruských žoldnéřů z Libye už je minulostí. Podle zpráv libanonské agentury se Wagnerovci, kteří se se stahovali přes několik zemí – mimo jiné Súdán, do země vrátili. A zjevně si právě ze Súdanu přivedli další žoldnéřské kolegy.

30 komentářů :

 1. Karel Martel by ten ksindl z pravěku srovnal jednou pro vždy.... Křesťané u Vídně v roce 1683 propásli příležitost 😡

  OdpovědětSmazat
 2. Turecky pasa dela prodejem rajcat svetovou politiku. To neskonci dobre ani pro neho, ani pro Turecko!

  OdpovědětSmazat
 3. Úchylný svět: Francie, člen NATa, se musí spojit s Ruskem, proti kterému brojí celé NATO a obkličuje ho, aby vyřešila agresi Turecka, člena NATa. A Rusko je jediné, které situaci může pomoci vyřešit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:27, není jediné. Stačilo by, kdyby USA a Britové nepodporovali Erdogana. V Sýrii to dělají vysloveně jako protiruskou politiku

   Smazat
 4. Přesně tak s pomoci Ruska a Francie budou turecký džihádisté vyhnáni zpět domu.

  OdpovědětSmazat
 5. Prezident Trump slíbil, že ochrání sochy Ježíše Krista před radikálními levičáky

  http://svobodnenoviny.eu/prezident-trump-slibil-ze-ochrani-sochy-jezise-krista-pred-radikalnimi-levicaky/

  Maďarsko: EU pracuje systematicky na oslabení ochrany evropských hranic

  Kovács také uvedl, že předchozí spolupráce Věry Jourové s maďarsko-americkým miliardářem Georgem Sorosem, který financuje běsnění levice po celém světě, je dobře zdokumentováno a jasně prokazuje její zaujatost vůči politice masové migrace.

  http://svobodnenoviny.eu/madarsko-eu-pracuje-systematicky-na-oslabeni-ochrany-evropskych-hranic/

  Německo: Údaje ukazují, že většina migrantů nemá žádnou snahu se integrovat

  http://svobodnenoviny.eu/nemecko-udaje-ukazuji-ze-vetsina-migrantu-nema-zadnou-snahu-se-integrovat/

  Máte slovo – zaujatost a neprofesionalita v podání Michaely Jílkové

  http://svobodnenoviny.eu/mate-slovo-zaujatost-a-neprofesionalita-v-podani-michaely-jilkove/

  Black lives matter? Jde jen o boj Bidena proti Trumpovi. O nic víc

  http://svobodnenoviny.eu/black-lives-matter-jde-jen-o-boj-bidena-proti-trumpovi-o-nic-vic/

  OdpovědětSmazat
 6. Je Miroslav Lajčák jedným z hlavných páchateľov medzinárodného megaškandálu s pašovaním zbraní zo Slovenska?

  https://www.hlavnespravy.sk/miroslav-lajcak-jednym-hlavnych-pachatelov-medzinarodneho-megaskandalu-pasovanim-slovenskych-zbrani/2213572

  To je zázrak, že to vůbec někdo zveřejní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lajčák se musel nabalit na Balkáně. Nechce se mi věřit, že by to dělal úplně zadarmo, jen kvůli kariéře.

   Smazat
 7. Nechápu, jak může EU dosazovat a podporovat v Tripolisu vládu, která otevřeně spolupracuje s IS, jehož buňky rozseté po Libyii se tam stáhly před rozzuřeným Haftarem.

  Nechápu, proč EU mlčí v případě invaze Turků do cizích států - opět s využíváním a za spoluráce IS. Válka už nám nevadí? Vraždění a zabíjení lidí kousek od nás už EU nestojí ani za komentář? Co na to OSN? Není jim hanba?

  Nechápu co je to za EU, která se liberálním lidstvím v médiích ohání, ale zlo nejen přehlíží, ale se na něm přímo i takto tupě podílí.
  Možná, že ale právě tohle je ten opravdový liberalismus, jehož podstatu teprve poznáváme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy to nechápete ??!!
   Tak já Vám to objasním: Nikým nevolené velení EU v čele s těmi potrhlými Němkyněmi Merkel und von der Lejno mají za úkol pomocí imigrace zlikvidovat Evropu a její národy a proto MUSÍ dělat vše pro udržení průchoďáku negrům z Afriky přes Líbyi a proto podporují v boji proti Haftarovi Turka a všechny ty pohrobky IS a teroristy...a z toho samého vychází i postoj k Řecku a přehlížení situace na řecko-turecké hranici...
   Ony nejsou blbé, ony ví co dělají, blbí jsou ti, kteří to ještě nepochopili v Německu a zbytku EU a takové politiky nakloněné invazi mohamrdánů dokonce volí...

   Smazat
  2. Moc se musí získat a je to i o schopnosti řídit. Z toho plyne, že nevolená banda hlupáků, která všem rozkazuje musí mít podporu silných nadnárodních klanově-korporátních skupin. Tato banda hlupáků nepotřebuje rozum, protože pouze plní rozkazy těch, kdo mají skutečnou moc. Aby bylo možné se v tom vyznat je potřeba hlavní klanově korporativní nadnárodní skupiny identifikovat. Německo díky kancléřskému paktu je plně zalezlé v zadku mocenských skupin z USA tkz. bažina (klan Clintonů - Soros, Gates a spol.) a EU je to samé, protože Německo vládne Evropě a EU je pouze nadstavba Německa. A jejich oponentem je GP,

   (GP = globální prediktor, který určuje směr vývoje, rozšířil a podporoval dřívější Markxismus, než ho pohřbil Stalin, který naoko jednal v jeho rámci, ale odhalil jeho nefunkčnost v díle ekonomické problémy SSSR)

   který dříve klan Clintonů podporoval a pomohl mu získat moc v první a v druhé světové válce, protože plnil jeho cíle (míněno cíle GP).

   Smazat
  3. Pane, ten pán z 12:22 nechápe, neb je stejně jako naprostá většina obyvatelstva Evropy "konceptuálně negramotný"..., není-liž pravda??!!
   A proto se nelze divit v jakých to sračkách se tu dnesv evropě motáme stále dokola.

   Smazat
  4. 12:22, že by dolary?

   Smazat
  5. 10:50
   Zato vy jste asi entita konceptuálních posluchačů VK, ale vysvětlovat vám to nebudu, na to není čas, snad někdy příště....

   Smazat
 8. Ohněm a mečem! Banda turecká dělá všude jenom bordel. Občanství udělovat pouze za zásluhy a nebo po řádné čekací době. Jinak tu budeme mít rovněž zaděláno na problémy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ohněm a mečem... a Potopa, Pan Wolodyjovski a Azja Tuhajbejovič... a křiví Ukrajinci. Nic nového pod Sluncem.

   Smazat
 9. Zajímavé,že Macron nežádá pomoc od Trumpa.
  Francie chce mít také levnou Libyjskou ropu a ne aby jim to Erdogan překazil.Tohle se ale vůbec nebude líbit Trumpovi a Macrom může dostat bolení hlavy.

  OdpovědětSmazat
 10. Vzhledem k tomu, že francouzská ekonomika závisí do velké míry na libyjské ropě (zaplaceno za FIAT EUR), pokusila se francouzská válečná loď minulý týden zastavit turecké plavidlo v dodávce zbraní do svých sil v Libyi. Výsledkem bylo, že turecké válečné lodě hrozily francouzské válečné lodi raketovým útokem třikrát, než se Francouzi stáhli. Skutečnost, že dva údajní spojenci NATO téměř začali jako námořní bitva, ukazuje, jak de facto americká absence destabilizuje situaci. Francie požádala o pomoc NATO, ale není jasné, zda má NATO zájem pomoci této zemi pokračovat v krádeži libyjské ropy. https://dailytimes.com.pk/627354/france-wants-talks-over-aggressive-turkish-posture-in-libya/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13,25
   Píšete, ve vší zdvořilosti, bláboly:
   1) NATO, jako nositel vlastního suverenního postoje (a s ním spojené síly) neexistuje. Jde o křoví pro Amíky. Amíci teď zrovna jsou dost zaměstnáni doma. NATO nemá žádné vlastní zájmy, tudíž ani zájem pomáhat Francii v jejich imperiálním aktivitám.
   2) Nevím přesně komu bych držel palce při " krádeži libyjské ropy ", ale vím, že rozhodně to nebudou Turci
   3) Ostatně soudím, že si Erdogan ukousl příliš velké sousto, a že se mu dřív nebo později zpříčí v hrdle. A nepomůže mu ano Donald, ani Angela ....a už vůbec ne Vladimír Vladimírovič, řečený Vovka:-) ....všichni nechají Receipa vydusit.
   4) O jednání zkorumpovaných osob ve vedení EU a jejich přeplacených lokajů je zbytečné se vůbec zmiňovat...

   Smazat
 11. Putin by měl pamatovat, kdo mu vraždil piloty a taky kdo zničil Libyi a kdo zasarkozoval-zavraždil Kaddáfího. Kdo odmítl Rusku předat už vyrobené lodě "Mistral". To jsou křiváci, pane Putine, bacha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :) to jsou věci všeobecně známé. Křiváci jsou úplně všichni, včetně Putina, jen někdo v určitý okamžik účelově dbá na tzv. "dobré jméno".

   Smazat
  2. V čem je, prosímtě, Putin "křivák". Vysvětli, popiš, objasni. Předem ti děkuji za info.

   Smazat
 12. Copak bylo nepravda v mém komentáři? Tak se jděte vycpat. Sbohem.

  OdpovědětSmazat
 13. No, když jsem byl mladší, miloval jsem vše francouzské.
  Naučil jsem se jejich řeč a obdivoval vše. Už je to dávno. Vrátil jsem se k Rusku, Francie mě velmi zklamala. A tak jen na dokreslení, komu věřit :

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nicolas-sarcozy-zadrzeni-prezident-francie-kampan-financovani.A180320_084843_zahranicni_kha/foto/KHA721796_TRI01_FRANCE_SARKOZY_LIBYA_0320_11.JPG

  OdpovědětSmazat
 14. Západ postupně ztrácí všechny trumfy.
  Už nejméně od 19. století podporují Turky aby dělali špinavou práci proti Rusku, a protože ani dnes nevědí co udělat lepšího nebo aspoň jiného, tak to dělají pořád dál i přesto, že je očividné, že Turci si proti Rusku nedělají iluze a proto se stáčí jinam. Avšak tam, kde se to západu vůbec nelíbí.

  OdpovědětSmazat
 15. Uvěřím, až skutečně spolu Turka umravní.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.