Reklama

čtvrtek 25. června 2020

Francouzské no-go zóny: Nepokoje se vracejí

Originální grafika ProtiProudu
Guy Millière
25. 6. 2020   GatestoneInstitut a ProtiProud

Před několika měsíci se policejní důstojník Noam Anouar infiltroval do islamistických kruhů... a uvedl, že no-go zóny ve Francii jsou v současnosti cizími enklávami na francouzském území. Napsal: "Gangy v no-go zónách vytvořily paralelní ekonomiku založenou na obchodování s drogami. Oni to vnímají tak, že jsou ve válce s Francií i západní civilizací. Spolupracují s islamistickými organizacemi a útoky, drancování a násilí berou jako nájezdy proti nevěřícím." Anouar dospěl k závěru, že získání těchto oblastí zpět bude komplikované, nákladné a bude vyžadovat zásah armády.


Všechny francouzské vlády již celá léta volí politiku "úmyslné slepoty" - prostě se chovají, jako by neviděly, co se děje. Dokonce se ani nesnaží situaci řešit.

Zatímco francouzská většinová populace byla z důvodu pandemie koronaviru v přísné karanténě a policie měla nařízeno, aby dodržování karantény nemilosrdně vymáhala, tak s lidmi žijícími v no-go zónách bylo zacházeno odlišně. Vláda nařídila policistům, aby nikoho nezastavovali a aby se no-go zónám raději vyhýbali. Na snímku: Hořící popelnice během nepokojů na severním předměstí Paříže Villeneuve-la-Garenne, 21. dubna 2020. (Foto: Geoffroy van der Hasselt / AFP prostřednictvím Getty Images)


Sobota 18. dubna 2020, 23:00 hodin. Severní předměstí Paříže Villeneuve-la-Garenne. Mladý muž jede vysokou rychlostí na motorce a narazí do dveří policejního auta. Zlomí si při tom nohu. Je odvezen do nemocnice. Nemá řidičský průkaz, zato má dlouhý trestní rejstřík. Několikrát byl odsouzen za obchodování s drogami, za loupež a za sexuální napadení.

Hned jakmile byla zveřejněna zpráva o nehodě, začaly se po sociálních sítích šířit nepřátelské vzkazy policii a v mnoha francouzských městech vypukly nepokoje. Nepokoje trvaly pět dní v kuse. Policejní stanice ve Štrasburku byla napadena a zapálena. Škola nedaleko Villeneuve-la-Garenne byla téměř zničena.

Francouzská vláda místo rázné reakce jen oznámila, že bylo zahájeno vyšetřování chování policie a že policisté budou s největší pravděpodobností potrestáni.

Koronavirová pandemie, která Francii tvrdě zasáhla, vážné problémy Francie ještě zhoršila.

Francouzská většinová populace byla v extrémně přísné karanténě. Policie měla nařízeno, aby dodržování karantény nemilosrdně vymáhala. Lidé mohli odejít z domu jen jednou denně a to pouze na 60 minut a ne dále než půl míle (800 metrů) od svého domova. 23. dubna 2020 ministr vnitra Christophe Castaner řekl: "Od začátku karantény bylo slovně napomenuto více než 915 000 lidí, mimo domov bylo zastaveno a zkontrolováno 15,5 milionu osob." Podle zpráv bylo rozdáno mnoho pokut lidem, kteří zůstali venku déle než hodinu nebo kteří překročili povolené limity.

S lidmi žijícími v no-go zónách [zones-urbaines-sensibles, "citlivých městských zónách"] však bylo zacházeno odlišně. Vláda nařídila policistům, aby v těchto oblastech nikoho nezastavovali a aby se no-go zónám raději vyhýbali.

Předseda policejního odborového svazu Unité SGP Police-Force Ouvrière Yves Lefebvre k tomu poznamenal:

"Vláda si je vědoma, že by mohlo dojít k rozsáhlým nepokojům a že i drobný incident by mohl zapálit sud se střelným prachem. Proto policisté obdrželi nepsané pokyny, že je nutné vyhnout se za každou cenu konfliktům. Pokud k incidentu dojde, policisté jsou si vědomi toho, že vláda obviní pouze je a nikoho jiného."

"Rozhodnutí vlády se dá snadno vysvětlit," řekl. "Policie nemá materiální ani personální vybavení k tomu, aby velké nepokoje uklidnila." Přirovnal současnou situaci k nepokojům z října 2005 a dodal, že dnešní situace ve Francii je zcela jiná.

Dnešní situace ve Francii je opravdu zcela jiná. Je ještě horší.

V roce 2005 již existovaly no-go zóny, ale nebylo jich mnoho - méně než sto - a nacházely se na předměstích největších měst v zemi. Policie do nich mohla ještě vstoupit, gangy a radikální islámští imámové je ještě neměli pod kontrolou. Dnes je ve Francii více než 750 no-go zón a policie do nich vstupuje pouze po pečlivé přípravě a pouze jako ozbrojené komando. Gangy a radikální imámové mají tyto oblasti zcela pod kontrolou.

V roce 2005 začaly nepokoje smrtí dvou mladých mužů. Mladíci se snažili uprchnout před policií a ukryli se v elektro-rozvodně, kde byli bohužel usmrceni elektrickým proudem. V dnešní době může i obyčejná dopravní nehoda vést k nocím plným ničení a rabování.

V roce 2005 se policie neúspěšně pokusila nepokoje potlačit. Celé tři týdny se země zdála být na pokraji občanské války. Členové vlády jsou si dnes zřejmě vědomi, že vznikem nepokojů by mohlo skutečně k občanské válce dojít. Policie je proto úkolována, aby nezasahovala a zůstala stranou, dokud ničení neskončí. V červenci 2018 vypukly v Nantes nepokoje trvající téměř týden. Zatímco veřejná knihovna a další budovy hořely, policii nebylo vůbec nikde vidět. O osm měsíců později, v březnu 2019, vypukly v Grenoblu nepokoje trvající tři dny, při kterých byly úplně zničeny stovky obchodů a aut. Policie opět nezasáhla.

V roce 2005 se lidé žijící v no-go zónách chovali vůči Francii nepřátelsky. Dnes je jejich nenávist ještě větší.

Před několika měsíci se policejní důstojník Noam Anouar infiltroval do islamistických kruhů a napsal o tom knihu Francie to musí vědět. V knize uvedl, že no-go zóny ve Francii jsou v současnosti cizími enklávami na francouzském území. V jednom rozhovoru poznamenal: "Gangy v no-go zónách vytvořily paralelní ekonomiku založenou na obchodování s drogami."

"Oni to vnímají tak, že jsou ve válce s Francií i západní civilizací. Spolupracují s islamistickými organizacemi a útoky, drancování a násilí berou jako nájezdy proti nevěřícím."

Anouar dospěl k závěru, že získání těchto oblastí zpět bude komplikované, nákladné a bude vyžadovat zásah armády.

Všechny francouzské vlády již celá léta volí politiku "úmyslné slepoty" - prostě se chovají, jako by neviděly, co se děje. Dokonce se ani nesnaží situaci řešit.

V roce 2015 se zdálo, že by džihádistické útoky mohly politiky probudit a vynutit si jejich mimořádnou reakci. Masakr v sídle satirického časopisu Charlie Hebdo 7. ledna 2015 byl obrovským šokem. Tato událost vedla v Paříži k demonstraci více než milionu lidí. O deset měsíců později, 13. listopadu 2015, došlo v divadle Bataclan k teroristickému útoku, při němž bylo zavražděno 89 lidí, a desítky lidí byly zraněny. Dalších 86 lidí bylo 14. července 2016 v Nice zavražděno nákladním vozem. Tyto velké otřesy však nevyvolaly žádnou odpověď. Byli jen nasazeni vojáci, aby hlídali ulice, veřejné budovy, kostely a synagogy.

Od té doby to vypadá, že se vláda rozhodla označovat teroristické útoky jako "nevysvětlitelné" a pachatele těchto útoků jako lidi "s psychickými problémy". No-go zóny byly považovány za časované bomby, které nakonec explodují, ale jejich exploze byla o pár let odložena.

Dnes se zdá, že rezignace na vymáhání dodržování karantény v no-go zónách je jedním ze způsobů, jak vláda implicitně připouští, že no-go zóny již nejsou součástí francouzského území, ale snaží se s nimi udržovat nejisté soužití.

Nepokoje 18. dubna se neměly stát. Každopádně se staly.

Vláda zřejmě doufá, že se klid navrátí, ale zřejmě se bojí dalších nepokojů. Když 24. dubna 2020 začal Ramadán, tak policie dostala pokyny, aby si navzdory přísné izolaci všech Francouzů nevšímala každovečerního shromažďování muslimů k oslavám Ramadánu.

Muslimská policistka Linda Kebbab vyjádřila svůj ostrý nesouhlas. Řekla, že toto rozhodnutí "bude vnímáno jako diskriminace křesťanů a židů, kteří Velikonoce a Pesach slavili v izolaci, jak bylo nařízeno."

"Kromě nebezpečného porušení francouzské společenské smlouvy o rovnosti před zákonem toto rozhodnutí žádá policii, aby se skláněla před těmi, pro něž je Ramadán výmluvou k porušování pravidel karantény. Je to medvědí služba muslimům dodržujícím francouzské zákony."

13. dubna francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že karanténa bude v zemi alespoň částečně ukončena 11. května, i když si je vědom, že ukončení karantény znamená návrat problémů. Například stávka ve veřejné dopravě probíhala až do vypuknutí pandemie. Odbory požadovaly co nejrychlejší obnovení stávek. Již v lednu průzkumy veřejného mínění naznačovaly, že Francouzi jsou na vládu rozzlobeni. Izolace však musela v určitém okamžiku skončit. Riziko nepokojů je prostě jen další problém.

Strach ze smrti kvůli wu-chanskému koronaviru přiměl francouzské obyvatelstvo přijmout pravidla karantény a policejní kontroly.

Od 18. března francouzský ministr zdravotnictví Jerome Salomon každý večer v televizi oznamoval počet úmrtí na COVID-19. Nikdy neopomněl sdělit, že "pandemií nejvíce zasaženou zemí jsou Spojené státy," a poté uváděl počet úmrtí v USA, avšak "zapomněl" dodat, že počet obyvatel Francie je pětkrát nižší než počet obyvatel USA. K 10. květnu 2020 Francie zaznamenala 403 úmrtí na COVID-19 na milion obyvatel. Smutnější čísla mají pouze čtyři země: Belgie, Španělsko, Itálie a Velká Británie.

Francouzská vláda by mohla očekávat kritiku za to, jak pandemii koronaviru otřesně nezvládla. Na konci dubna většina lékařů stále ještě neměla ochranné roušky a respirátory, také screeningové testy stále chyběly. Lékaři ztratili možnost rozhodovat o tom, jaké léky mohou předepisovat a měli zakázáno pacienty osobně vyšetřit. Mohli svým pacientům pouze po telefonu doporučit použití paracetamolu nebo aspirinu.

Lidé, kteří mají symptomy COVID-19, jsou žádáni, aby zůstali bez léků doma. Pokud se jejich stav zhorší, mohou si zavolat sanitku. Pokud jsou však starší 70 let, tak sanitka nepřijede. Vyhláška ministerstva zdravotnictví z 19. března žádala nemocnice, aby osobám definovaným jako "příliš staré" omezily přístup do nemocnice. Počet úmrtí v domovech pro seniory je proto strašně vysoký.

Více než polovina osob pracujících v soukromém sektoru je nyní nezaměstnaná. Tisíce malých podniků v mnoha odvětvích jsou nyní v konkurzu a nemohou se znovu otevřít.

"Pocit úpadku, který prostupuje myslí mnoha Francouzů, vychází z pravdy, kterou si jen málokdo chce přiznat," napsal v deníku Le Figaro historik Pierre Vermeren. "Francie je padlá země..."

Laurent "Riss" Sourisseau, který přežil džihádistický útok na Charlie Hebdo v roce 2015, a je nyní jeho šéfredaktorem, k tomu poznamenal:

"Francie žije v rozčarování tak hlubokém, jaké v ní vládlo v květnu 1940... Před našima očima se všechno nepředstavitelnou rychlostí zhroutilo... Musíme si položit otázku: Proč taková katastrofa... jak se to mohlo stát. A současná katastrofa nás nevyhnutelně vede ke stejným závěrům: nekompetentnost, dezorganizace, nedostatek dlouhodobé vize, improvizace. Stručně řečeno: prázdnota našich elit."

Spisovatel Éric Zemmour televizi CNews řekl: "Dva měsíce karantény povedou k bezprecedentní hospodářské krizi a pravděpodobně k velmi vážnému výbuchu násilí. Je nejvyšší čas čelit realitě: Francie je na pokraji chaosu."Dr. Guy Millière je profesor Pařížské univerzity a autor 27 knih o Francii a o Evropě.

Překlad původního textu: France's No-Go Zones: The Riots ReturnPřeklad: Iveta Racková

27 komentářů :

 1. "Musíme si položit otázku: Proč taková katastrofa... jak se to mohlo stát."

  Vždy platilo a platit bude rčení "Jak se do lesa volá tak se z lesa ozývá".

  Na to měl "mírumilovný" "demokratický" západ vyznávající ty správné "západní" hodnoty myslet, než začal s "mírovými misemi"
  a vývozem "demokracie" do suverénních států a podporou teroristů proti právoplatně zvoleným vládcům.

  OdpovědětSmazat
 2. Článek píše o extrémně přísné karanténě ve Francii. Přitom ještě na začátku dubna, kdy už byly ve Francii tisíce nakažených i mrtví, proběhly médii videa z trhu v nějakém francouzském městě, kde měl roušku maximálně jeden z 10 lidí, migranti je nenosili vůbec a na trhu se pohybovaly takové masy lidí, že nikdo nebyl od druhých vzdálen více než 1 metr. V porovnání se situací u nás (roušky už nosili všichni a měli jsme téměř domácí vězení) mne to tenkrát překvapilo. Článek to částečně vysvětluje. Co se týče situace ve Francii a dalších západních zemích, čeká je občanská válka s jevy, které zatím Francouzi viděli jen v televizi a kinech - vraždění domácího obyvatelstva, řezání hlav, popravy, znásilňování sexuálních otroků a mučení. Vlády těchto zemí k tomu směřují zcela jasně. Čeká se jen na chvíli, kdy budou mít gangy přistěhovalců, hýčkané západní policií a politiky, pocit převahy nad domácím obyvatelstvem. Jen doufám, že se toho nedožiji. Situace bude řešitelná jen armádou, jak správně uvádí článek a odsunem migrantů mimo území Evropy. Země jako Francie, Belgie, Itálie, Německo, Spojené království, Holandsko, Švédsko a další k tomu směřují. Mírnost zatím většinového domácího obyvatelstva situaci nevyřeší! Bude to kdo s koho. I když je médii Le Penová líčena jako fašistka, pokud co nejdřív neovládne Francii, bude občanská válka nevyhnutelná. Co se nás týče, je evidentní snaha Západu posunout problém někdejších bohatých koloniálních zemí na Východ. Snad se nám podaří nepodlehnout, i když se Kavárna o naši prohru usilovně snaží, aby se dostala ke korytům a pašalíkům z EU.

  OdpovědětSmazat
 3. State department(y) si zadělaly (i nám) na velký průser. Když ten bordel nezastaví, tak to neskončí u - no go zon - , ale bude to gradovat přes no go metropol, po no go state.

  OdpovědětSmazat
 4. Jako nejpravděpodobnější, se dá očekávat, že situace bude vyřešena politickým zastoupením no-go zón v politickém systému Francie, nejdříve měst. Poté, nejspíš vytvořením fondu, jehož prostředky budou zástupci těchto zón rozdělovat svým potřebným. To bude vydáváno za boj proti kriminalitě, která bude samozřejmě dále vzrůstat a šířit se. Takže bude následovat vytvoření jejich vlastní policie, … …. až do nastolení francouzského chalifátu. A Charlie Hedbo bude vývoj vysvětlovat nikoliv zločinným spolčením politiků vůči evropským občanům, ale nedostatkem dlouhodobé vize a improvizace. Přičemž jenom slepý, nemůže nevidět, že oni tu vizi mají a spolehlivě ji realizují. A nejlepší z nich, za to dostávají Kalergiho metály.
  Země V4 by se měly pochlapit a odolat nátlaku EU, zavést tento vývoj také u nás. Neměli bychom se (tedy naši politici) dožadovat účasti na tom rozvratu Západu. Naopak, naší vizí by mělo být opuštění EU, která ten rozvrat organizuje. P.K.

  OdpovědětSmazat
 5. Co je to "no-go zóny"? Je to náznak rozpadu státu, úřady ztrácí kontrolu nad částí území, to chceme také v Čechách, jen se podívejte do Teplic, tam je zárodek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11,50
   Myslíte nynější MUSLICE?Tam je díky Fontanovičovi Kuberovi NO-GO ZÓNA UŽ OD ROKU 1998!!!!.-((((
   P.S.A o prodeji pozemků těm....škoda mluvit!!!!

   Smazat
  2. Hoši mýlíte se. V Teplicích nejsou žádní chudí Muslimové ale vcelku opravdu doktoři a inženýři, kteří využívají tamnější lázeňskou léčbu a za tu si platí a město z nich má! Hygienické návyky ponechme stranou.Nejsou to nějací chudáci. Jako Karlovy Vary. Nikomu tam nevadí ruská menšina. Je to tam jistota do městské kasy...

   Smazat
  3. 18;52
   Lázně a tím i MUSLICE PRODĚLÁVAJÍ 22let díky přítomnosti těch slimáků a jejich středověkých návyků TAM OSTATNÍ CIZINCI NEJEZDÍ!!!!!!! A DOKTORY, POTAŽMO INŽENÝRY..... TO JE HLEDÁNÍ V KUPCE SENA, takže když nevíš, nepiš!
   P. S. NEMAJÍ TADY V EVROPĚ CO DĚLAT, FINITO! 😡😡😡😡

   Smazat
  4. Místní "dámičky" jsou ale velmi spokojené a velmi si tuto klientelu pochvalují. Zalíbila se mně teplická přezdívka pro tyto muslimské návštěvníky. Říkají jim "kuželky". Je to opravdu velmi výstižné, na hlavě turban a bílý chalát až na paty opravdu připomíná kuželku :-)

   Smazat
  5. 8,52
   A smrdí jak za 3 měsíce nalezená mrvo v bytě s unikajícím plynem!!!!!!

   Smazat
 6. toto se deje , ne nedoptrenim , nebo nejakou neschopnosti...je to zamer...evropske elity jsou zaplacene nafto dollary mocnostmi jako je saudska arabie ...Proto ma sireni islamu v evrope volne ruce. proto jedina snaha evropy resi prijimani uprchliku a omezovani legalnich zbani puvodnich obyvatel atd ...a evropske obyvatelstvo ani nezabečí...reklamy plne obnazenych cernochu jezdicich na bilem koni, v detskych knizkach partneri blonatych maminek zasadne fousati tmavi tatinci atd ... a bude hůř mile spoluovecky. Stat Vam pomuze asi jako pomohl zidovskym spoluobcanum v r 39 - 45. a to vsechno za Vase penize. KDO JE PRIPRAVEN NEBYVA PREKVAPEN.

  OdpovědětSmazat
 7. Francouzi mají volné letoviska u moře tak je tam můžou odvést. Z Německa je můžou odvést do Chorvatska tam jsou volné hotely, nemají pro koho vařit a válet se můžou na plážích. Chorvati jsou také poturčenci tak jím to tak nebude vadit.

  OdpovědětSmazat
 8. Lidi, stale neverite, ze EU organizuje invazi muslimu do Evropy? 30% jich prileta do Evropy letadlem, vsechno platime. Jejich iphony i znackove obleceni, stravu , ubytovani tem parazitum. Po letech jich nepracuje ani polovina, ziji z podpor a vymysleji demos, kseftuji s drogami a znasilnuji nase zenske. Obcas nekoho ubodaji. EU to vidi jako obohaceni, folklor.
  Cilem je Islamsky stat v Evrope. Na tom pracuji Lejnova, Merkelova a jejich lidi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:44
   Jasná zpráva a když to nepůjde podobrém, tak to půjde pozlém Erdogán má jednu z největších armád.

   Smazat
 9. Situace se celosvětově neustále "zlepšuje" s narůstajícím tempem. Paříž to dokumentuje nejlépe. Dodnes mám schovanou mapu centra Paříže, kde jsem v r. 1994 prožil několik týdnů. Když jsem se ale u francouzského zaměstnavatele pochlubil, kudy se procházím po večerech, v noci a o víkendech, tak se šéfové zděsili a do té mapy vyšrafovali celé čtvrti, do kterých nesmím chodit, protože je to životu nebezpečné. Již tehdy standardní policejní hlídka čítala čtyři policisty se samopaly (dva by se neubránili). Dnes je ta šrafovaná plocha v Paříži několikanásobně větší. První bomba v pařížském metru (na stanici, kde jsem byl denně) tehdy bouchla asi měsíc po mém návratu do Prahy :-)

  OdpovědětSmazat
 10. Zlatý socík. Komunisti měli také své mouchy, ale nikdy neztratili ze zřetele národní zájmy. Po listopadu 1989 se "diktát" Moskvy jeví jako neskutečná selanka. Brusel, potażmo SRN, se nám montuje do všeho možného, způsobem, který připomíná dialog s vůdcem třetí říše. Návrhy na nové osídlení české kotliny osadníky z Afriky pak silně připomínají plán Ost, s tím rozdílem, že původní české obyvatestvo bude nahrazeno muslimy, s nimiž se fűhrerovi vždy velmi dobře spolupracovalo. Zatím si je syslí doma, ovšem, mám za to, že to co nevidět rozjedou s plnou parádou. A následovat bude naše další kapitulace spojená s hesly z podzimu 1938.

  OdpovědětSmazat
 11. Nic netvrdím, ale mám silné podezření, že se jedná o volební podvody. Myslíte, že voliči jsou tak hloupí?

  OdpovědětSmazat
 12. Závislost vedoucích politiků na finanční podpoře, podpoře tisku a televize, závislost na volebním výsledku ..., délka volebních období s nejistou stabilitou vlád, znemožňují jakákoli efektivní, tedy nutně i energická řešení problému tohoto druhu.

  OdpovědětSmazat
 13. Když stále nejdou peníze do bývalých kolonii ve výši hodnot jaké koloniální země vč. Francie v minulých staletích v koloniích uloupily, tak si přišli pro peníze migranti osobně! V praxi fyzicky realizovaný účetní vztah, má dáti - dal.

  OdpovědětSmazat
 14. Vypadá, že muslimové změnili strategii. Ubylo velkých útoků s bombami a samopaly a přibylo menších útoků, pálení aut, obtěžování, krádeže. Zdá se, že druhá taktika je účinnější. Postupně sílit než udělat jednu velkou ránu jako Bataclan.

  OdpovědětSmazat
 15. Kdo s čím zachází tak na to doplatí nejen Francie ale celá EU.
  https://megazpravy.cz/horka-francie-pad-vse-se-zhroutilo-silenou-rychlosti-stonasobek-no-go-zon-za-15-let-kdo-nasadi-armadu-macron-selhal-karantena-nikoli-pro-muslimy-750-uzemi-odtrzenych-od-statu-zeme-na-pokraji/

  OdpovědětSmazat
 16. Hm muslimové za to všechno mohou a covid 19. Opravdu úžasné jaké maji dnes lidé názory. Problémy ve Francii a kdekoliv jinde v Evropě nezačaly včera ani předevčírem, ale táhnou se již mnoho let. Postupné ožebračování většiny občabů již dosáhlo neúnosných mezí a jenom velmi optimistická menšina má pocit, že se to snad zlepší. Po covidu, jestli vůbec někdy skončí, se tato menšina ještě ztenčí. Spokojení občané většinou nezapalují auta a domy a dnešní zločiné režimy tuto jednoduchou skutečnost doposud nepochopily a nebo jim je to vlastně jedno.

  OdpovědětSmazat
 17. No jo multikulti nikdy nefungovalo a teď se budou muset řešit problémy pro francii je lék Marine Le Penová.

  OdpovědětSmazat
 18. Už v roce 2000 v metru RER trasa B - Aulnay, Drancy - kontrola jízdenek probíhala za přítomnosti ozbrojence se samopalem a vlčákem. Pokuta se řešila na místě, okamžitě platební kartou, už na to měli přístroje. Bylo vidět, jak černí pasažéři vyskakovali ze dveří ven, kde to šlo. To u nás zatím neznáme.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.