Reklama

středa 17. června 2020

Haftar jedná o vojenské pomoci s Izraelem

Na fotografii demonstranta Chalífa Haftar
Ivan David
17. 6. 2020   VašeVěc

Nevídané věci se nyní dějí na Blízkém východě. Izrael navštívil emisar velitele Libyjské národní armády (LNA) maršála Chalífy Haftara. A na jen tak ledajaký. Jej jím místopředseda dočasné vlády té části (většiny území) Libye, kterou ovládá Haftarova armáda, Abdullah Salam al-Badri.Zvláštní na této cestě jsou hned dvě věci. Libye a Izrael mezi sebou nemají žádné diplomatické vztahy. V dobách bývalého prezidenta Muammara Kaddáfího Libye vždy v izraelsko-palestinském konfliktu podporovala Palestince. Nyní vysoký civilní představitel Libye z pověření nejvyššího vojenského velitele jedná s Izraelem o vojenské pomoci proti turecké invazi do Libye.

Při jednání s izraelskou vládou pronesl pozoruhodné věty, které si neodpustím citovat: „Máme společný zájem: Erdogan je terorista. Oba jsme na stejné straně, bylo by hloupé to ignorovat.“, řekl al-Badrí při jednání, která se uskutečnila v Jeruzalémě. V různých webech specializovaných na vojenství se podle libanonské agentury Al-Masdar už v minulosti objevovaly zprávy, podle nichž měly izraelské zbrojní firmy tajně dodávat zbraně Haftarově armádě. Některé z nich hovořily i o údajné pomoci izraelských vojenských instruktorů s výcvikem Haftarových vojáků.

Zbrojní dodávky nejsou to jediné, kvůli čemu al-Badrí letěl na historickou návštěvu Izraele. Jednalo se i o zapojení Izraele do Fóra pro zemní plyn ve východním Středomoří. Jde o dohodu o námořní spolupráci mezi Řeckem, Kyprem, Egyptem a Libanonem, jejímž cílem je zabránit Turecku, aby se zmocnilo podmořských ložisek, která podle mezinárodního práva patří účastnickým zemím.

Vyslání al-Badrího ukazuje na velkou důležitost, kterou Haftarova strana zapojení Izraele do Fóra přisuzuje. Západ doposud Haftarovu skupinu diplomaticky neuznává. Jako o legální vládě západní média často hovoří o „vládě národní shody“ (GNA), jejímž jménem mluví Faís a-Sarrádž. Přestože nikdy neprošel volbami a premiérem se prohlásil sám v exilu v Tunisu.14 komentářů :

 1. Izrael nema dobre vztahy s Tureckem.
  Haftar by mohl neco dostat.
  Ale s tim plynem ve vychodnim Stredomori bude jeste mela.

  OdpovědětVymazat
 2. Obávám se, že brzy bude mít Libye dalšího mučedníka, a to za podpory NATO a EÚ (tedy i ČR).

  OdpovědětVymazat
 3. No jestli získá Izrael na svou stranu, tak se "samozvaného vládce a velitele LNA" brzy stane povstalecký velitel a z "mezinárodně uznávané vlády a jejího předsedy" bude opět islamistická skupina .......

  OdpovědětVymazat
 4. Běží o plyn, vlastně i o ropu, tak zájmy můžou být shodné. Byl bych trochu opatrnější, jak se celá tato věc vyvrbí, nicméně Erda bezmozečný nemůže nevidět, že rýsující se koalice proti němu roste. I tady by bylo možné hledat důvod diplomatické podpory Íránu Turecku pro MÍROVÝ proces v rámci libyjského problému.
  Konečně se také objevila informace, jak je to s Katarem a jeho podporou Turecku. Nejenže je pořád ve hře případný plynovod přes Turecko do Evropy, ale také je skutečností, že Turecko má v Kataru svojí vojenskou základnu. To by zároveň vysvětlovalo i animozity mezi Katarem a Saúdskou Arábií.

  OdpovědětVymazat
 5. Turka je třeba zastavit. Jednoznačně. Třeba i s Marťany.

  OdpovědětVymazat
 6. Také se podivuji,že Haftar jedná s Izraelem,který vlastně usiluje o Libyjské území.Erdogan to chce také,tak ať se mezi sebou poperou a ten v pozadí,třetí se bude smát.

  OdpovědětVymazat

 7. Turecko je ve struktuře NATO a zájem západu je, udržet na středním východě chaos a rozbít co nejvíce států. V chaosu a se slabým vedením se země vzdají svého nerostného bohatství za netržní cenu.
  Takže Turecko má podporu západu a koná v hranicích jemu tolerovaných. Když je překročí, vznikne konflikt, ale v podstatě se jde dál stejnou cestou.
  Otázka se v podstatě zúžila na "nabídne jiná světová velmoc zemím existenci za přijatelnějších podmínek, než je rabování a kolonizace"? Západ, kam rozhodně nepatříme, si svoje metody dobývání a ovládání cizích území ladil po staletí, není důvod se divit, kolik zemí na světě podléhá jeho vlivu a nevede v podstatě suverénní politiku.
  Pozadí dění na blízkém východě je potřeba si spojit s budováním EU v Evropě.
  ABC
  jemu tolerovaných. Když je překročí, vznikne konflikt, ale v podstatě se jde dál stejnou cestou.
  Otázka se v podtatě zůžila na "

  OdpovědětVymazat
 8. Stejně jako Erdogan je teroristou, tak i Izrael je teroristickým státem. Stačí si vzpomenout, jak izraelské vojenské komando povraždilo bezbranné neozbrojené aktivisty, kteří směřovali k břehům Gazy. Vesměs turečtí občané byli povražděni v mezinárodních vodách. A že Izrael kšeftuje se zbraněmi třeba i se svými včerejšími nepřáteli? On totiž nemá co nabídnout jiného, než-li právě ty zbraně. Před pár dny nám ČT24 (tu asi nikdo nepodezírá z 'antisemitismu') sdělila, že nezaměstnanost v Izraeli - té báječné technologické velmoci - dosáhla 25%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10.42 - jste odvážný takto psát o Izraeli, ale souhlasím s Vámi. Kdyby se tak chovalo Rusko, to by byl na Západě řev. Jen jsem zvědavý, jak se bude komentovat incident na "hranicích" Číny a Indie. Myslím si, že problém byl na indické straně. Kdyby někdo něco zjistil, informujte. Díky.

   Vymazat
  2. Dá sa predpokladať že ani Čína ani India nepôjdu do vojny to by poslúžilo len hegemónii USA a poškodilo ekonomiky oboch štátov.
   Ten Covid úplne stačí....
   https://aragonit11.blogspot.com/2020/05/tri-rostliny-ktere-leci-temer-vsechno.html

   Vymazat
 9. No tak to se dějí věci ale turek musí být zastaven snad dobře Haftar pořídí.

  OdpovědětVymazat
 10. Jde-li člověku úplně o vše a nemá možnost dosáhnout vítězství/bezpečí sám, SPOJÍ SE třeba i S PELKEM, SE SAMOTNÝM SATANÁŠEM. Tak co je divného na tom, že starý voják Haftar jedná třeba s Izraelem? Asi byl MOSSAD rychlejší, než pan BELIAL, či kdo dělá Luciferovi Pocheho.

  OdpovědětVymazat
 11. K čl v 10:42 - pasáž: "komando povraždilo bezbranné neozbrojené aktivisty"
  Vy jste na té palubě tenkrát v noci byl?
  Navíc je dobré si něco přečíst o historii vzniku státu Izrael a jeho neustávajícím boji o přežití. Nicméně také nesoulasím bezvýhradně se vším, co v poslední době činí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vážený porovnejte hranice izraele v době vzniku a nynější a pak mluvte o boji o přežití

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.