Reklama

úterý 16. června 2020

Handelsblatt: Pro EU by byla chyba připojit se k USA proti Číně!

Torsten Riecke a -kou-
16. 6. 2020 Handeslblatte a PrvníZprávy

Doby zdrženlivého postoje Evropy k Číně rychle končí, napsal německý list Handelsblatt. Čím silnější je americko-čínská konfrontace, tím těžší bude pro evropské země zůstat stranou. V tomto případě by bylo chybou, kdybychom se zcela postavili na stranu Spojených států, uvedly noviny: Čína je z hospodářského a politického hlediska příliš důležitá a mnoho globálních problémů nelze vyřešit bez její účasti.

Během svého online setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem zůstala Angela Merkelová věrná svému pragmatickému přístupu, napsal Handelsblatt. Mluvila o potřebě lepšího přístupu na trh a rovných podmínek pro německé a evropské společnosti.

Pokud jde o politické otázky, Merkelová jako obvykle hovořila zdrženlivě, poznamenal deník, a pouze uvedla, že je nutné „diskutovat o situaci v Hongkongu“. Publikace připomněla, že se dříve ministr zahraničí Německa Heiko Maas se snažil distancovat od vůdce hongkonských protestů, Joshua Wonga: Maas zejména kritizoval Wongovy „separatistické tendence“.

Evropská unie se prý nezapojí do studené války s Čínou!

V budoucnu však budou mít Merkelová a Maasu s udržením zdrženlivé pozice problémy, poukázaly noviny: čím silnější je americko-čínská konfrontace, tím těžší bude pro Evropu a Německo zůstat stranou. Konflikt okolo Huawei ukazuje, že je pro Evropu obtížné vyhýbat se výběru mezi Washingtonem a Pekingem.

Mezitím Brusel pracuje na nové strategii EU ve vztahu k Číně, uvedl Handelsblatt. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrel zdůraznil, že čínský státní kapitalismus je pro Evropu „systémovým protivníkem“. Čas, kdy evropští vůdci přišli do Číny, aby podepsali smlouvy s více miliardami dolarů a jen krátce zmínili problém porušování lidských práv v Číně, nevyhnutelně končí.

Za několik týdnů bude předsednictví Rady EU převedeno na Německo, připomněl Handelsblatt: Evropské země očekávají od Berlína politické vedení, včetně vztahů s Čínou. Až dosud vedlo politické manévrování SRN s ohledem na ČLR k tomu, že v rámci EU neexistovalo vůči Pekingu žádné sjednocené stanovisko: nyní potřebuje právě to, věří publikace.

Zároveň by pro Evropu bylo chybou postavit se na americkou stranu proti Číně, zdůraznil Handelsblatt. Čína je z hospodářského a politického hlediska příliš důležitá. Cíle, jako je ochrana klimatu a mezinárodní bezpečnost, lze dosáhnout pouze ve spolupráci s Čínou. Přičemž by měla být spolupráce s Pekingem měla být limitována: podle publikace EU musí vytvořit institucionální rámec, který by nedovolil nepřiměřenou závislost na žádné z supervelmocí.


12 komentářů :

 1. Bláboly. Když dojde na konfrontaci, bude se muset EU postavit na jednu ze stran. Žádné kličkování nebo kecy o mostu mezi dvěma velmocemi nebude připadat v úvahu. Na stranu USA se jednoznačně postaví Británie. Ta je sice mimo EU, ale je součástí evropského ekonomického prostoru. Z EU určitě Polsko a Pobaltí. A to bude další problém pro udržení jednoty EU. Nevím, kde vzali autoři z Handelsblattu, že evropské země očekávají od Německa politické vedení. Přinejmenším jde o nemístné zobecnění. Některé síly ano. Ale celé země nikoliv. Na stranu Číny se postaví Rusko. A to bude už sakra síla, kterou nebude možno ignorovat. Dopady ze ztráty těchto trhů by byly pro EU a Evropu opravdu bolestné a měly by jistě ekonomicko-politické dopady na vztahy mezi nimi i uvnitř těchto zemí. Takže bude třeba sdělit USA, že by měly brát na své spojence ohled. Jenže USA mají jediného spojence - USA. Ostatní jsou buď poskoci nebo nepřátelé.. A i to se velmi rychle mění (Írán, Turecko,...). Takže bude nutné znovu rozdat karty a EU a Evropa jako celek bude muset naplnit to, čím se dosud neprávem chlubí - být nezávislá a hájit svoje zájmy. padni komu padni. Jenže s touto vedoucí smečkou (Leyen a spol.) to nevidím reálně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Len na margo začala energetická vojna plynovodu Sibír do čini a stream2 do Európy bridlicový z USA je do Europy neokomicky a pri Tom náklady na výrobu stúpajú či chce alebo nechceme europa bude musieť zvážiť postoj z ázijskou a z ruskou cestou

   Vymazat
 2. Tak a je vymalováno! Kampak vystrčíme českého kašpárka č.2???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koho plyn čerpáš, toho píseň zpívej. Jen za naši rodinu prohlašuji, že náš muž v Taiwanu není zrovna žádoucí. Stačila by trocha zdrženlivosti.

   Vymazat
 3. To není chyba, ale přesně vykalkulovaný záměr. Koho nelze humanitárně vybombardovat, ten je nepřítel "pravdy, lásky a demokracie".

  OdpovědětVymazat
 4. No nic eu i usa je na jedno ,kopyto nefandím ani jedněm a stanovisko nějaké eu je mě ukradené.

  OdpovědětVymazat
 5. Samozřejmě, že nejde o žádná lidská práva, ale stále zřetelněji o čelní střet odcházející světové moci s mocí nastupující.
  Hrozím se představy upadnout do závislosti na Číně, když představuje značně odlišnou kulturu. Stejně tak se obávám závislosti na současné politice USA, když je bezohledně dobrodružná, nevypočitatelná a pro každého "spojence" nepochybně riziková.
  Evropané by měli být schopni nalézt a udržet schopnost politické i hospodářské nezávislosti. To v zájmu udržení vlastní, historicky dané kultury. Bez hloupých her na multikulturu a život "bez uhlíku"
  „Všeho s mírou“ je projevem moudrosti zralých lidí, tedy i civilizací. USA jsou v morální krizi, na prahu zhroucení finančního systému, infrastruktury a vnitřního hospodářství. Dlouhodobě udržet reálnou vojenskou převahu je mimo reálné možnosti jimi ovládaného hospodářství.
  Dodávám, že to všechno je mimo horizont páně předsedy Senátu PR ČR Vystrčila. Jeho okamžitých zájmů a potřeb, tedy i uvažování. Hnida.

  OdpovědětVymazat
 6. „Hospodářská orientace převážně na EU je chybná.“ Plukovník Vích o tom, k čemu nás může dovést naše zahraniční politika

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020061512091808-hospodarska-orientace-prevazne-na-eu-je-chybna-plukovnik-vich-o-tom-k-cemu-nas-muze-dovest-nase/

  OdpovědětVymazat
 7. Všechna média opakují stejné-lživé zprávy dokola..
  https://pravdive.eu/news/211733/tisice-africkych-migrantu-se-pripravuji-na-plavbu-do-evropy
  https://aeronet.cz/news/video-ve-zlate-rakvi-nelezel-george-floyd-ale-jakasi-svetla-postava-policista-natoceny-pri-kleceni-na-krku-george-floyda-je-ve-skutecnosti-krizovy-herec-ben-bailey-z-hollywoodu/

  OdpovědětVymazat
 8. Rusko se historicky rozšiřovalo aktivně, za pomoci podnikavosti, chytrosti a kultury. Expanzí obsazená území se vyznačují zachováváním kulturních rozmanitostí zde původně žijících obyvatel, kmenů či národů. A tedy vlastně nenásilným nedestruktivním způsobem, kdy vzniká vcelku složitý konglomerát a propletenec zvyků, tradic a způsobů života různých národů.
  Čína se historicky rozšiřovala tak nějak živelně a přitom až skoro pasivně, prostě jako mravenci. Obsazené území prostě anebo pouhým počtem jedinců asimilovali, nebo v podstatě "sežrali". Nejčastě se přitom tak nedělo nějakým velkým válečným násilím, spíše prostým počtem, hospodářským výkonem a disciplínou - prostě opravdu jako mravenci !
  Na styku Ruska a Číny tedy dochází ke zdánlivě pokojnému prolínání, kdy Rusku opravdu hrozí uplatnění čínského principu expanze. Jenže Rusové jsou dostatečně silní a sebevědomí na to, aby se nenechali jen tak sežrat. Vidím to ve středním časovém horizontu jako strategickou remizu.
  Západ jako takový se rozpadá na dvě oblasti (+ satelity)- USD a EU, přičemž obě oblasti morálně vyhnívají. Pro USA záchrana asi neexistuje, ovšem ani EU jako takové nepřežije. Kus historické Evropy ale přežije - bude to východ Evropy. Ovšem jen tehdy, pakliže někdo konečně pořádně namlátí huby Polákům, aby si definitivně přestali hrát na světovou velmoc !

  Evropská unie jako celek v podstatě tím, jak leze do zadku USA a vyhlašuje všeliké sankce proti Rusku, Rusko od sebe odtlačilo směrem k Číně. A Rusové nejsou z toho zklamaní !! Ještě možná před 20 roky by zklamaní byli, hodně toužili "být v Evropě" !! Dnes už nikoliv. Dnes už většina Rusů ví, že Západ je banda lhářů, zlodějů a zločinců. Už vědí, že Západu nelze uvěřit ani pozdrav "dobrý den" ! A navíc - západní sankce konečně probudily Rusy ke zvýšení aktivity obecně. Přestali se jakkoli spoléhat na Západ, budují vlastní svět ! Svět bez závislosti na lhaní, krádežích, dluzích, násilí a válkách.

  Nu a my, coby Česká republika, my aniž bychom měli výhody (nakradené) Západu, jsme stále více nuceni platit dluhy Západu. Nic moc veselého nás asi nečeká.

  OdpovědětVymazat
 9. Hm , jeden za 18 a druhý za 20 - 2 ....

  OdpovědětVymazat
 10. Nerozumím tomu co proti Číně a Rusku mají takoví blázni jako je Trumf a jemu podobní. Charta OSN je nejvyšší zákon na světě, který jasně stanoví, že mezi státy se nesmí upřednostňovat válečná a nenávistná propaganda, ale naopak mírové soužití všech státu, bez zasahování jednoho státu do vnitřních záležitostí jiného jak to bezostyšně činní USA. Takové státy je nutné vyloučit ze společenství OSN a sankcionovat.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.