Reklama

úterý 9. června 2020

Inspirovali se Poláci u Turků, kterak utábořit své vojáky na cizím území?

Ivan David
9. 6. 2020
 A naše ministerstvo zahraničí v tom nevidí problém? Navazuje snad Polsko na neblahou historii před 2. světovou válkou?


Citace z fb, včetně komentáře: Co se to děje na naší hranici?
"Jde o prostor Pelhřimovy na Osoblažsku. Před rokem 1742 šlo o jednu obec jménem Pilgersdorf. Tu "polskou" (tehdy pruskou) část prosrala Marie Terezie.
Dnes je na polské straně za říčkou Hrozová obec Pielgrzymów. Prostor Pelhřimovy (zaniklá obec se zachovaným kostelem a kaplí) je na české straně. A o tento prostor se jedná. Konkrétně o cestu k Panské kapli. Zpráva regionálního Deníku z 6. června tohoto roku:


„Nejdřív polští vojáci střežili uzavřené hranice jen z polského břehu, ale pak se z polských Pielgrzymów přesunuli přes most do českých Pelhřimov. Na českém břehu si zřídili checkpoint s ohništěm přímo před kaplí. Pak českým občanům zakázali vstup.“

Tohle je dost nehorázná věc sama o sobě. Člověk by čekal, že se do věci vloží naše ministerstvo zahraničí.
A to se taky stalo – a na první pohled (ale jen na ten první pohled) se zdá, že už je vše ok:
"Situaci v Pelhřimovech už s Varšavou řešilo ministerstvo zahraničí i ministerstvo vnitra. 'Došlo k nedorozumění na polské straně, kaple je již přístupná,' konstatovala Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.'"
Jenže pak sdělení pokračuje - a tady zůstává rozum stát:
"Pelhřimovská kaple je sice na požádání přístupná, ale dál zůstává součástí checkpointu polské armády. Polští vojáci se samopaly dál rozhodují například o tom, co se v okolí kaple smí fotit a co ne."

No mám tomu rozumět tak, že naše ministerstvo zahraničí bez protestu akceptovalo pohyb polských ozbrojených sil na našem území? Co je tohle za lumpárnu, se ptám?!"


https://www.denik.cz/regiony/polska-armada-zakazala-pristup-k-ceske-kaplicce-20200606.html?fbclid=IwAR3mB5cOLFW7ZaGb9K8JdXZgCrcBXrceTF78I6319qvc-t0z9SP8wlpyavE

61 komentářů :

 1. Pro budoucí problémy s Poláky, stejně jako s Němci, udělal mnoho "užitečné" práce idiota Vencl Flaška ...
  Stačí si jenom dohledat v archivech jeho Smlouvu o vyrovnání hranic s "bratry" Poláky ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. copak dělá ten policejní dobytek ??? asi jen hlídá pražský fašisty aby jim nikdo neublížil !!!!

   Vymazat
  2. Poláci teď prožívají velké dilema. Vzhlížejí k USA. Jen že to znamená moc teploušů, genderových úchyláků a podobné havěti, mající možmost se pářit s úředním souhlasem. EU, kde největší státy ztrácejí svá území v nogozónách a pomalu se islamizují. Je to paradox, ale cestou, kterou by Poláci chtěli jít, jde v současnosti Rusko.

   Vymazat
 2. Pane doktore, Vy to v EP asi řešit nebudete, ale ona především je na místě interpelace ve Sněmovně, a to na ministra vnitra, ministra zahraničí a předsedu vlády.

  OdpovědětVymazat
 3. Co k tomu dodat?

  Senátor Hilšer: Nesmíme se nechat vydírat čínskými komunisty
  https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Senator-Hilser-Nesmime-se-nechat-vydirat-cinskymi-komunisty-626761


  Tak nás "odře" Izrael, jak to udělal s radary, kdo bude potrestán? Nikdo, bylo to demo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jediné řešení - zrušit senát! Sešla se tam opravdu skvělá elita pod nejjelitovanějším Vystrčilem.

   Vymazat
  2. Prezident, a předseda parlamentu cestu nedoporučují, ale nemůžou prý nic dělat. !Zahraniční ministerstvo! v čele s Petříčkem cestu nepodporuje, ale vládní speciál poskytne. Zahraniční politika je v ČR účelově nejednotná, každý si za naše peníze, dělá co chce. Natěšená vdova po Kuberovi taky lízne. A Drahoš oznámil, že už je taky nastartovaný. Rozesrali vztahy s Ruskem, tak ještě to dohnat s Čínou. Myš dupe slonům po nohách, a pro svět jsme blázinec :(

   Vymazat
  3. Máte naprostou pravdu, většího "ynteligenta" než Vystrčila snad už do čela té nejdražší trafiky nemohli instalovat.

   Vymazat
  4. 18:27 to vyjádřil přesně. Jen duševní gigant typu Miloška Vystrčilovic může v době, kdy se český průmysl doslova zhroutil, uspořádat zájezd na Tchajwan. Ničí českým podnikatelům významné odbytiště v zájmu koho? Ať veřejnosti nelže, že to je reakce na chování čínského velvyslance. Měl ho vyškolit jako prezident Zeman někdejšího amerického velvyslance, který měl také tendenci radit, kam nemá prezident jezdit, ale pak už se na Hrad nikdy nepodíval. Ne, Milošek Vystrčilů se rozhodl na léta poškodit česko-čínské vztahy.

   Vymazat
  5. Takto, jako Nastrčil si před časem vyskakovali na Čínu Australané, když se chtěli zavděčit amíkům tak jako ten náš kašpárek. A dopadlo to tak, že se dnes jeví tomu, že od nich Čína přestala odebírat zboží.

   Vymazat
  6. Senát? A na koho že to vystrčil?

   Vymazat
 4. Zkušenosti se zabíráním našeho pohraničí už Poláci mají. Den po zabrání československého pohraničí nacistickým Německem nám po dohovoru s Hitlerem asi taky nacistické Polsko zabralo část československého pohraničí, konkrétně oblast Těšínska, část okresu Čadca a pohraniční území na východním Slovensku. Jo, slovanští bratři.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak moc bych se ve slovanské historii nehrabal, to je cesta do pekel. V každém případě se divím, že se v poslanecké sněmovně zatím nenašel nikdo, kdo by položil správné otázky na správné ministry. Metnar by mohl např. vyzkoušet nová bojová vozidla pěchoty, za ty peníze... :-)

   Vymazat
  2. Souhlas, nebýt podlého polského jednání s Hitlerem o nedovolení vojskmům a letectvu SSSR přejít jejich území na pomoc ČR- nemusela začít 2. svět. válka.
   Potvrdili písemně: Není zájem vyšetřovat Tureckého lupiče, který okradl občany ČR! https://www.youtube.com/watch?v=TBY8VAmNhrI

   Vymazat
  3. V souvislostí s Polskem si myslím, že to je pro nás momentálně jediné nebezpečí... Militarizovaná země s poměrně velkými vojenskými výdaji, která si vždy v minulosti dovolovala přesně tolik, kolik jí umožnili druzí. Němci ani Sověti jim toho moc nedovolili, tak zabrali v roce 1938 alespoň část Slezska, Oravy a Spiše. Slezsko jim pak sebral Hitler, z Oravy a Spiše je hnali Slováci a nakonec jim Sovětský svaz daroval velkou část Německa. Dnes plivou na Rusko, se kterým nemají hranici, ponižují Ukrajince, se kterými hranici mají a bojí se Němců, tak sem chtějí tahat Američany v domnění, že jim to pomůže udržet území. Ve vztahu k nám se zatím chovali slušně, ale kdoví, co bude za 10 nebo 20 let?

   Vymazat
  4. Z Polska k nám nikdy nic dobrého nepřišlo. Už vražda českého krále Václava třetího v Olomouci je jim připisována. A co ten koronavirus znovu v Karviné? Opět od Poláků.

   Vymazat
 5. To přece už marszałek Polski Pičudsky ve 30-tých letech prohlašoval, že nemá problém se domluvit na společných hranicích s maďary

  OdpovědětVymazat
 6. Polští soudruzi se už dávno domnívají, že až budou mít na svém území americkou armádu spolu s jaderným šrotem převezeným z Německa, tak budou zcela beztrestní ve všech svých výbojích stejně jako pentagonci. Proto si také berou na "stravu a byt" Američany za polské dolary :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Polští soudruzi dostanou na kokos hned jako první. Iskander letí do Waršavy dvě a půl minuty. To nestačí ani otevřít vrata od skladu. A naštěstí od severu zas tak často nefučí. Poláci pak budou mít dvumetrové zajíce se svítícíma očima.

   Vymazat
 7. Preto je dôležité do budúcnosti / ak bude preformátovaný liberálno- buržoázny projekt / opäť vytvoriť Česko-Slovensko ,aj ako konfederáciu .
  Zdrojová stabilita oboch častí bývalej Federácie je veļmi nízka .ja som za Federáciu .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nejste sám a osobně si myslím, že v Česku by s tím moc lidí problém nemělo, ale podle mě na to nikdy nepřistoupí slovenští nacionalisté. Raději nechají svou vlast rozebrat Maďary a Poláky, než by s námi sdíleli společný stát, který by se klidně mohl jmenovat Česká a Slovenská (federativní) republika jako kdysi. Upřímně, mně by ani nevadilo, kdyby federální vláda sídlila v Bratislavě.

   Vymazat
  2. Nemyslim si, ze by Slovaci boli proti volnej! fedetacii! SK nema az taku podporu v nacionalizme, ako sa u vas castokrat nespravne predpoklada...

   Vymazat
  3. 8:49 Kamaráde, to jsi asi nikdy neslyšel Mečiara.

   Vymazat
  4. Meciar chcel konfederaciu, Cesi (iste kruhy) ani pocut. Preto doslo k deleniu, i ked to obom stranam vyhovovalo (divoke privatizacie)!!

   Vymazat
  5. Soli, Soli vždyť ty sám tomu nevěříš. Hàdky mezi mocnými by se stejně odehrávaly. Chystala se bitva o privatizaci. Vždyť i sám Mečiar docela šikovně zprivatizoval làzně. Bylo jen dobře, že do loupeží nezasáhla národnostní otàzka. U vás kradli vaší a u nás naši. Já mám Slovensko rád dál, ale politiky ne, stejně jako naše. Tak se Solí měj dobře.

   Vymazat
 8. Poláci, teda polské vládnoucí "elity", se zjevně nepoučili z historie, kterou sami tak nadšeně pomáhají přepisovat. Oni si neuvědomují, že garance jejich hranic je hodně vachrlatá (mnohem více než u nás!) a značná část západního Polska byla německým územím v mnohem "čistější" podobě než naše "Sudety". Zatímco pomáhají bourat poválečné dohody o hranicích jednotlivých zemí, mohou se opět sami dostat do mnohem větších potíží, než si představují. V minulosti bylo Polsko na třikráte postupně děleno, ač o to sousedící země - německy hovořící a Rusko - neměly nějaký zvláštní zájem. Že přijde nebo už je u nich nějaký nový fašista Pilsudský? Nebo oslavovaní panovníci za nichž Polsko "bralo" územní "zisky", které si však nedokázalo nejen udržet, ale ani nezískávalo v konečném důsledku sympatie obyvatel dobytých území (např. obyvatelstvo západních oblastí Ukrajiny a Běloruska, které okupovali po "vyhrané válce" nad Sovětským svazem), samozřejmě krom těch, co sprostě zradili svou původní vlast. Ani náhodou.
  Amerika je stejně jako všechny své další předchozí "spojence" jen využije pro své cíle, udělá z nich kanónenfutr a je jedno pro koho. Žádný spojenec Američanů na tom dlouhodobě nevydělal nic jiného, než vzrůstající odpor domácího obyvatelstva proti panovačnému a přezíravému chování amerických vojáků.

  OdpovědětVymazat
 9. Poláci jsou Poláci. Pokud vidí na české straně bačkory, blbce nebo quislingy, případně všechno namixované v jedné úřední osobě, neb i několika (povšimněte si, že nikoho nejmenuju), no tak se tuplem chovají jako Poláci. Na tom není nic překvapivého a celkem vzato, na jejich straně ta chyba zas až tolik není. Lze se s nimi dohodnout (dokonce i s Maďarem se prý lze dohodnout, i když můj vlastní dědeček legionář o tom měl praktickou pochybnost), ale conditio sine qua non je určitá úroveň vlastní sebeúcty či sebevědomí, jak chcete.

  OdpovědětVymazat
 10. I když zaberou celé Slezsko , tak se nic nestane ! NATO se na nás vykašle a naše kabaretní armáda nemá proti polské armádě šanci !

  OdpovědětVymazat
 11. Každého psa mlátí přesně tolik, kolik si nechá líbit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hodně pamatuju, ještě v 50tých letech, se vesele kšeftovalo na Sněžce s polskými pohraničáři (slun.brýle za kakao), ale mělo to jednu chybičku. Když nepozorný čs.turista překročil (i o metr) Pl.hranici, tak byl zatčen a opravdu následovalo " marš rabotať na Varšavu ". Prý tam lidi museli týden čistit cihly z bouraček. To jen pro nepamětníky, co v učebnici nenajdou.

   Vymazat
  2. Pravda pravdouci! V létě 1963 jsem šel "cestou přátelství" po hřebenech Krkonoš. Že zvědavosti jsem udelal pár kroků přes čáru, abych se podíval do polského údolí. Okamžitě se z porostů zjevili polští samopalnici a byljsem "zatčen". A musel se na svobodu vykoupit. Tož takové to bylo na cestě přátelství.

   Vymazat
 12. Tohle přece musel těm vojákům poručit. Je to pohrdání naší státností. Až tam budou mít US ARMY vyrazí na banderovce. To je neuvěřitelná drzost a někdo na MV za to nese zodpovědnost.

  OdpovědětVymazat
 13. V4 je komickej spolek. Jeden větší impuls a jsme zase všichni čtyři v sobě. Stačí tady číst diskuzi. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Ad A 18:30
   A nie sú tieto provokácie na vašich hraniciach a na Slovenskú otváranie 100-ročného Trianonu práve impulzom k rozbitiu súdržnosti V4? Aby si mohla EU sem nasáčkovať nelegálnych migrantov?

   Vymazat
  3. 18:30
   Bažina rozeštvává, mejnstrím roztleskává, diskutující reagují. Rozbít V4, naučit nenávidět Rusko, Čínu, i lidi mezi sebou. K čemu to má být impuls...?! Komické se to může zdát jenom tomu, koho zlo baví.

   Vymazat
 14. Polák se zdá být bohužel horší Turka - není mu totiž rady. V únoru roku 1919 zde byla tzv. sedmidenní válka s Polskem o území od Bohumína až po Jablunkovsko. Na Českotěšínském nádraží tehdy padlo mnoho pol. vojáků v boji s našimi zkušenými legionáři. I s ohledem na tuto zlou zkušenost s našimi vojáky pak další pokus o obsazení nádraží nezkoušeli.
  O 20 let později tu byli s pomocí Hitlera znovu a jak vzpomínali pamětníci, volávali: "Ostravica - polsko granica!" Prostě vrhli se na náš zbytek s apetitem hyeny. Jak pravil W. Churchil. Nevím, jestli se nám někdy za toto jednání vůbec omluvili.

  OdpovědětVymazat
 15. Anexe sem, anexe tam. Vzpomeňme jak v bratrském obětí s německými nacisty polští nacisté okupovali v září 1938 po Mnichovu české a slovenské území. Jak po první světové válce polští nacisté pod vedením prvního nacisty Světa Pilsudského vtrhli do vznikajícího SSSR, jak pustošili Bělorusko, Ukrajinu, kolik desítek Lidic nadělali a jak okupovali území SSSR až do r. 1939, kdy ve válce byla loutková armáda Polska během několika dnů zcela trapně poražena a vláda zdrhla přes Rumunsko na Západ. Tehdy se také Polskem okupovaná území téměř po 20 letech vrátila SSSR. Polsko pak jako "odškodné" za svůj nacismus dostalo Breslau a Dolní Slezsko i s Kladskem a s řadou obcí s českým obyvatelstvem. Území Patřící do nedávna Království Českému.... Ale je to dost typické: zatím co se handrkovali Britové a Francouzi v Mnichově o okupaci českého pohraničí, Polsko se domluvilo na svém podílu na této loupeži rovnou s Hitlerem. A pak je trest neminul a jejich pověstné pogromy na Židy, ale také Bělorusy a Ukrajince si vůbec v ničem nezadali s jednáním německých rasistů. Holt "PAŇSTVO"!

  OdpovědětVymazat
 16. :=@ Cizáci zpívají "Čechy krásné, Čechy mé", Češi zpívají "Kde domov můj".

  OdpovědětVymazat
 17. Jestli ono to nebude mít souvislost s těmi našimi spojenci. Nevím proč mi přichází na mysl jak to bylo tenkrát s tou Mnichovskou smlouvou, jak se říká o nás, bez nás. Možnému skutečnému spojenci zuřivě na pokyn Ušáků okopáváme kotníky, v naději že nás páníček zpoza oceánu milostivě podrbe za ouškem. Páníšek má svých starostí nad hlavu a nějakej Jouda a Čučkař mu je u zádele. Ale já bych stejně nezoufal a neházel flintu do žita, máme tu naši drahou skvělou a hrdinnou armádu a Tibet s Taiwanem nás určitě taky nenechají na holičkách, takže buďme v klidu ono to nějak dopadne. Ještě nikdy se nestalo aby to nějak nedopadlo.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
 18. Toz dostanó viros a podó.....panstwo padam padam.....toz nedivim se neb ten pan petricek je neco mezi Smolíckem a Svejkem ...hezké den o kaple p.s.

  OdpovědětVymazat
 19. Kaple zůstala přístupná. Sama o sobě tedy není předmětem sporu. Kéž je více kaplí !

  OdpovědětVymazat
 20. podle mapy cz to vypadá, že polská hranice je na naší straně říčky a kaple je v Polsku - úředníci natáhli čaru rovně.

  OdpovědětVymazat
 21. Jsem nadsen z tohoto clanku, protoze Hrozova se jmenuje nejen potok, ale i sousedni vesnice a v ni mam chalupu, tedy polovinu - a soudim se spolu se synovcem s bratrancem o vjezd na ni a pak budu se synovcem, uz 10 let na chalupe nic nedela. Mam tam evropskou raritu - PRALES.
  Drive se pres Pelhrimovy jezdilo do M.Albrechtic, demokracie tak znicila cestu, ze je norm.os.auty neprujezdna, nikdo tam nejezdi. Az na vyjimky a ty si vytrpi. Jezdim tam radeji z polske strany.
  Protoze na polske strane neni misto a na ceske je vesmirny prostor, pravdepodobne proto se straz hranic posunula na nasi stranu. To absolutne nemuze nikomu ze zdejsich lidi vadit, protoze vsechny obce udrzuji dobre vztahy s polskymi obcemi a opacne. Nebyt Polaku, poute na Krnovsku a Osoblazsku by byly bez vericich. Az coronavirus konci, Polaci odejdou, urcite, ale - jak ja je znam - budou spechat dobyt MOSKVU. S pomoci USA. Takze zadne Turecko, ale primo USA, Napoleon a Hitler je jejich vzor, Moskva a ne nejaka kaple v Pelhrimovech.Tam neni ani jeden trvaly obyvatel, jen 3 chalupari a mladymi vericimi zcasti opraveny kostel, zboreny za valky, kdyz Vlasovci hnali Nemce od Stalingradu pres Pelhrimovy a az v Praze je porazili. Na hlavu. Zahadou je jen jedno, jak jich mohlo padnout jen v CSR 130 tisic, kdyz v Praze jich snad nebylo ani tisic a vyhrali tim 2. svetovou valku. Ale v Praze je vsechno mozne.

  OdpovědětVymazat
 22. Tak to nás ještě čekají věci kde kdo si dělá co chce a ty slaboši ve vládě to akceptují.

  OdpovědětVymazat
 23. „Jednání EU není ani nutné, ani rozumné, ani spravedlivé.“ Hampl varoval před nebezpečím cizích korporací v Česku

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020060912052789-jednani-eu-neni-ani-nutne-ani-rozumne-ani-spravedlive-hampl-varoval-pred-nebezpecim-cizich/

  OdpovědětVymazat
 24. Ano. Vypada to, ze si nas opet rozeberou, jako v roce 1938-39.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozebrali nám všechno už po putchi v 1989... teď jenom hledí jak to zařídit s námi, abychom si toho nevšimli. Tak mladí poplyšákoví Češi rodí čím dál později a stále méně svých bílých dětí a nechávají jim křivit dušičky zcela bez odporu...

   Vymazat
 25. Ústava ČR, Čl. 43:
  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-1#cl43

  OdpovědětVymazat
 26. Ne nadarmo je nazval Churchill "hienami Evropy" po jejich anexi našeho pohraničí po odstoupení Sudet Německu. Ani v historii před Těšínskym zaborem se nechovali jinak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy se naučte česky a zkuste méně nenávidět, PANe.

   Vymazat
  2. Když Havel mohl být Vaněk, proč by hyena nemohla být hienou?
   Hi hi hi, hysterie může historická.
   Samet na tom tvrdě pracuje.

   Vymazat
 27. V parlamentě a vládě je tolika příležitostí si nahrabat a vy by jste chtěly aby se staraly o hranice. Od toho máme NATO nebo k čemu . Neziskové ziskovky se zase musí postarat o radikální přiblblé parazitečky aby se měly možnost nějak zabavit a náhodou nelezly kam nemají. Cinkat už bude jen smrtka.

  OdpovědětVymazat
 28. Rasismus v USA, agresivita a násilí amerických policistů...nechme mluvit oficiální statistiky

  https://zvraceny.cz/content/86070-rasismus-v-usa

  OdpovědětVymazat
 29. Ale na zahraniční politiku tady přece máme Vystrčila, Koláře, Petříčka, Novotného. Ti se nebojí ani velmocí, a neochvějně hájí naši nezávislost ať to stojí, co to stojí. Jistě zjednají pořádek natotata.

  OdpovědětVymazat
 30. Ten Hurvínek ze senátu je komik, který sice ekonomice vůbec nerozumí, zato dokáže ČR způsobit dost velké škody. Náš obcod s ČLR v r.2019: vývoz cca 57 mldKč, dovoz 620 mld.!!! S Tchaiwanem vývoz 5.5 mld, dovoz 26 mld. Řádový rozdíl je zřejmý a pak bude stačit, že Čína např. udělá několik drobných administrativních problémů vývozu automobilových dílů do ČR a můžeme automobilky minimálně na několik měsíců zavřít. Co to udělá s naším hospodářstvím je evidentní. (v době koronakrize automobilky zastavily výrobu právě z důvodu nedostatků dílů z dovozu...). A dovážet pak budeme z Číny draho přes prostředníka (Německo).

  OdpovědětVymazat
 31. Uvědomte si vy všichni co jste na NR,že pacholek Vystrčil je v podstatě ubožák,který plní zadání svého páníčka a ve snaze udržet si koryto dokáže vyblít cokoliv.Že je Vystrčil vlastizrádný hajzl to je snad každému normálně myslícímu občanu ČR jasné.
  Cenzore souhlasíš s mým názorem ?

  OdpovědětVymazat
 32. Poláci se po staletí řídí výhradně svou velmocenskou ideologii. Na cestě k jejímu naplňování jsou ochotni bořit veškeré univerzální morální hodnoty, protože tyto neuznávají - morální principy shledávají výhradně ve svém tzv. vlastenectví, tj. v polském nacionalismu, ochotně sklouzávajícím na úroveň fašismu. Důležitou roli v procesu uskutečňování velmocenského projektu Polska hraje rusofobie - dítě traumy aristokratů-velkostatkařů po ztrátě svých rozlehlých latifundíi na východě na úkor carského Ruska v 18. a 19. st. Přičemž je nutno podotknout, že tyto obrovské prostory byly přičleněny k Polsku v rámci polsko-litevských dohod z let 1385, 1413, 1432, 1501, 1569, a prakticky znamenaly několikanásobný územní nárůst polského království.
  Polsko nikdy nerezignovalo na svoji velmocenskou pozici a nesmířilo se ani se svým zánikem v důsledku trojího dělení mezi Prusko, Rusko a Rakousko koncem 18. st. Svědčí o tom např. protiruské Kościuszkovo povstáni z 1794 r., nezanedbatelný podíl polských důstojníků a vojáků v Napoleonově tažení na Moskvu r. 1812 (kořeny současné pol. hymny sáhají polských oddílů v Napoleonově armádě v Itálii), dvě velká povstání proti Rusku v letech 1830-31 a 1864, protisovětská orientace meziválečného Polska a protisovětská politika emigrační polské vlády v Londýně, mnohaletá rozvrácečská činnost protistátních partizánů v bieštadských lesích během 50. let, nakonec i protisovětská orientace vedoucích činitelů odborářské opozice Solidarita, kteří dovedli k zániku PLR a iniciovali vznik tzv. 3. Rzeczpospolité koncem 80. let.
  Pro lepší pochopení nehasnoucích velmocenských ambicí Polska je nutno si uvědomit i to, že právě z lůna rusofobních politiků Solidarity ve vládě 3. RP a v parlamentu EU vzešly návrhy na vznik Vyšehradské čtyřky, unijní kocepce východního partnerství (s cílem odpoutáni od Ruska jeho satelitních azijských a kavkazských států), nakonec i koncepce utvoření tzv. Trojmoří, tj. oživení staré Piłsudského ideje kordonu středo- a východoevropských států, izolujícího Rusko od Evropy. Není pochyb o tom, který stát v jejich úmyslu by měl v tomto seskupení hrát první housle.

  OdpovědětVymazat
 33. Bohužel, z naší země se stala banánová republika a někteří naši spoluobčané, hlavně z čeledi novinářů, již v rámci světovosti hovoří anglicky i před ministry. A co bude, dál hrůza pomyslet.

  OdpovědětVymazat
 34. 20:33
  To je na našem dvorečku zvykem. Byly doby, kdy bylo nóbl mluvit německy, potom se i německy udávalo, potom se zase kádrovalo v ruštině, dnes se dobře slouží s anglinou (nejlíp s am.verzí) očekávám budoucnost s mandarínštinou. Prostě, kolik ŕečí umíš, tolikrát jsi člověkem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.