Reklama

čtvrtek 4. června 2020

Kdy Rusko použije jaderné zbraně – Putin představil novou vojenskou doktrínu

4. 6. 2020  EuroZprávy a ČNL
Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil strategický dokument, který označuje vytvoření a rozmístění protiraketových a úderných zbraní ve vesmíru za jedny z hlavních vojenských hrozeb.

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na ruská média. Dokument, který nastiňuje ruskou politiku v jaderném odstrašování, byl zveřejněn na internetu v době stoupajícího napětí mezi Ruskem a Spojenými státy kvůli nejisté budoucnosti americko–ruské smlouvy START o omezení strategických zbraní, poslední velké dohody mezi oběma velmocemi, regulující jejich jaderné arzenály.

Putin podle agentury TASS v dokumentu určil podmínky, za jakých Rusko bude připraveno použít jaderné zbraně: pokud jaderné či jiné zbraně hromadného ničení budou použity proti Rusku či jeho spojencům, jakož i v případě napadení Ruska nejadernými zbraněmi, které bude hrozit zničením státu a možnosti zasadit odvetný jaderný úder.

Podmínkou pro nasazení ruských jaderných zbraní budou podle dokumentu získané hodnověrné informace o startu balistických raket, útočících na území Ruska či jeho spojenců, jakož i použití jaderných či jiných zbraní hromadného ničení protivníkem.

Rusko bude kromě toho připraveno použít jaderné zbraně "v případě působení protivníka na kriticky důležité státní a vojenské objekty", jejichž vyřazení by znemožnilo odvetné kroky jaderných sil, a v případě agrese s konvenčními zbraněmi, ohrožující existenci ruského státu.

Rusko podle dokumentu, z něhož citovala agentura RIA Novosti, pokládá jaderné zbraně výlučně za prostředek odstrašování, aby potenciální protivník věděl, že agrese nezůstane nepotrestána. Rusko je odhodláno uplatňovat jaderné odstrašování vůči zemím a aliancím, které je pokládají za potenciálního protivníka a disponují jaderným potenciálem. Dokument podle ruské agentury poukazuje na ještě jednu hrozbu, a sice nekontrolované šíření jaderných zbraní a jejich rozmístění na území nejaderných států. Rusko si rovněž všímá rozmístění útočných zbraní v jiných státech

23 komentářů :

 1. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos O základech politiky Ruské federace v oblasti jaderného odstrašování. Dokument byl zveřejněn v úterý a již vstoupil v platnost.
  V dokumentu se praví, že Rusko považuje jaderné zbraně výhradně za nástroj odstrašování a vynakládá veškeré nezbytné úsilí ke snížení jaderné hrozby a prevenci jakýchkoli vojenských konfliktů.
  Skutečné použití jaderných zbraní je označováno jako extrémní a nucené opatření, které má své podmínky. Celkem je jich čtyři:
  • obdržení důvěryhodných informací o odpálení balistických raket zasahujících území Ruské federace a/nebo území spojenců;
  • použití nepřítelem jaderné či jiné zbraně hromadného ničení proti území Ruska a/nebo jeho spojencům;
  • ovlivňování nepřítelem státních či vojenských zařízení Ruska zásadních pro odvetná jaderná opatření;
  • agrese vůči Rusku s použitím konvenčních zbraní, kdy je ohrožena sama existence státu.
  “Prezident Ruska může v případě potřeby informovat vojensko-politické vedení jiných zemí a (nebo) mezinárodních organizací o připravenosti Ruska použít jaderné zbraně či o rozhodnutí použít jaderné zbraně, a zároveň o faktu jejich použití,” dodává se. 

  Jaderné zbraně spolu s konvenční vojenskou mocí zajišťují podle Moskvy odstrašování agrese možného nepřítele proti Rusku či spojencům země. Dotyčné odstrašování je označeno za jednou z nejvyšších státních priorit. 
  Ve výnosu se také praví, že opatření tykající se jaderného odstrašování jsou prováděna nepřetržitě v souladu s mezinárodními závazky Ruska v oblasti kontroly zbraní. Existuje přitom možnost, že politika bude adaptovaná k novým vojenským hrozbám. 
  Vojenské hrozby
  Mezi vojenské hrozby, které potřebují jaderné odstrašování ze strany Ruska, jsou: 
  • zvyšování možným nepřítelem na územích přilehlých k hranicím Ruska a jeho spojencům množství sil s nosiči jaderných zbraní;
  • rozmístění systémů a prostředků protiraketové obrany, řízených a balistický střel středního a kratšího dosahu, vysoce přesných nejaderných a hypersonických zbraní, útočných bezpilotních aparátů a zbraní se směrovanou energií státy, které považují Rusko za svého možného nepřítele;
  • rozmístění ve vesmíru útočných prostředků a protiraketových zařízení;
  • disponovaní státy jakoukoli zbraní hromadného ničení, která může být použita proti Rusku či jeho spojencům, a nosiči podobných zbraní;
  • nekontrolované šíření jaderných zbraní, jejich nosičů a zároveň technologií a zařízení pro výrobu jadrných zbraní;
  • rozmístění na území nejaderných států jaderných zbraní a jejich nosičů.  

  OdpovědětSmazat
 2. Není to nic co by bylo nepřiměřené. Pan Putin naprosto nevyhrožuje. Jen konstatuje, že je odbodlán bránit svoji vlast a občany před zákeřnými útoky mezinárodního banditismu.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 3. Ten, kdo neprozřetelně napadne Rusko """ přežije """pouze minum času.... GAME OVER NASTANE BĚHEM NĚKOLIKA HODIN!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Plán je jednoduchý, v prípade napadnutia Ruska z Pobaltia žoldniermi NATO, Rus urobí jednoduchú vec aby si zabezpečil západnú hranicu . Urobí od Pobaltia-Baltskeho mora po Jadran a Čierne more, pas zeme nikoho , prečo nikoho? Lebo tam už nebude nikto kto by ich napadol. A cez územie zamorene rádioaktivitou neprejde nič a západná hranica je nepriepustná. Toto podpísal Putin a hovorí o tom bod 4.Takže nedráždite medveďa v brlohu bosou nohou. Lebo je 1000 spôsobov ako medveďa z brlohu dostať, ale ani jeden ako ho dostať späť.

  OdpovědětSmazat
 5. Skvěle president Putin budou bránit vlast za každou cenu z těch našich lokajů je mě na blití.

  OdpovědětSmazat
 6. DO HODINY JE KONEC DOBY LIDSTVA

  OdpovědětSmazat
 7. USA: Obchody už jsou vyrabované a nebo zabezpečené, tak si "lidé" v Chicagu vyhlédli nákladní vlak.

  https://navratdoreality.cz/rabovani-vlaku-10997.html

  OdpovědětSmazat
 8. Jsem sice "levočil" ale nejsem přímo rusofil. Nesouhlasím s výrokem, že Rusko nevyhrožuje, ale konstatuje. Hlavou mi vrtá otázka, proč zrovna teď, kdy USA je po krk ponořeno do interního teroru v hořících ulicích (díky dodnes trvajícímu rasizmu), kdy ještě zdaleka nezvládlo pandemii, kdy stále roste nezaměstnanost a klesá národní důchod. Vždyť Rusko má podobné problémy (pandemie, pokles ceny nafty...), tak by snad byl lepší dočasný mír. Opravdu Putinovi nerozumím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím čemu nerozumíte, srovnávat Rusko a Ameriku to je jako srovnávat nás s Kuvajtem. Rusko jenom pozorně sleduje cvrkot a ví že ten veškerej mumraj se děje kvůli nim. Zápaďáci by se rádi zahryzli do zatím nevyplundrovaných přírodních a nerostných zdrojů Ruska, ale Rus je obezřetnej a když už si zápaďák myslí že už, už by mohl, Putin vyváženě pohrozí a vezme jim vítr z plachet, oni by rádi ale jsou to poserové ze samoty a do prohrané bitvy nepůjdou. Takže jemu šlo a vždy jde prioritně o mír a ne jenom dočasný, opravdu nerozumím, čemu nerozumíte.
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
  2. Vždyť je to napsáno v druhém odstavci, proč zrovna teď. To, že v TV jede rabování v USA a koronavirus, neznamená, že nic jiného se neděje.

   Smazat
 9. Dědečku, jak jsi poznal, že USA by "moh" ? Teď určitě ne, vždyť to balí i v Afghánistánu a v Evropě si nechává proplácet umístěné základny od pánů domàcich. Navíc i stát už nefinancuje WHO, taktéž NASA to nahrazují soukromníci. Možná jsem přehlednul UNESCO, nevím jak to dopadlo. Tak si dědečku na prstech počítám, že opravdu zrovna teď určitě ne. O politicích a jejich mírumilovnosti si myslím své a nikomu to nevnucují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:15 Ale ten kdo uplácal z hloupého desátníka postrach celého lidstva, který rozpoutal II. světovou válku, a hlavně měl zničit SSSR, nebyli jenom Ušáci. Kdybyste se podíval na Pjakina věděl by jste, že Anglosasové to zkoušejí každých sto let a druhá světová válka byla jenom pokračováním té první, takže Rusko na rozdíl od vás, ví která bije. To, že Ušáci mají nyní problémy, které si sami způsobili, za to nikdo nemůže. To co prováděli, myslím tím barevné revoluce, po celém světě, se jim nyní vrací jako bumerang. Takže jste to malinko popletl, já jsem psal, že zápaďák si myslí, tudíž nejde jenom o Ušáky. Nakonec jeden oblíbený citát od Pjakina. "Některé věci nám jsou nepochopitelné ne proto, že je náš rozum slabý, ale proto, že jejich podstata nezapadá do okruhu našich pojmů".
   Hej hou, rudý dědeček

   Smazat
 10. 14:15
  asi je ještě mladý, nezkušený a ke všemu naivní.
  Jejich vládě, nikdo nic nerabuje, jejich vlády se koronavirus netýká, neboť jejich krédo je, ať si každý pomůže jak může, neboli každý strůjcem svého osudu. Nebo si myslíte, že hrábnou do státní kasy a rozdají "chůdákům" podnikatelům doláče? Víte kolik ušetří na těch mrtvých důchodcích a trvale nemocných? Na kolik si stát přijde od těch, co neměli příbuzné? Vždyť je všechny cpou na ostrov do hromadných hrobů a věřte, že i ten nejlacinější pohřeb zaplatí daňoví poplatníci...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:34 Napsal jste do výborně. Kdo si myslí že parazitům jde o nějakou humanitu tak nepochopil že se zvrhly na tolik že se považují za smysl existence světa.

   Smazat
 11. Strucne, jasne a spravne. Zadna agrese, jen obrana. Zadne humanitarni atomovky, ktere chteji pouzit USA k (bezduvodne) valce. Jak se vse meni, kdysi jsem politicky nenavidel Rusy a miloval USA, ted je to opacne. Ma chyba, ty staty se chovaji stale stejne.

  OdpovědětSmazat
 12. Myslím, že Rusko (Putin) chtělo jen připomenout doktrínu "Vzájemného zaručeného zničení" (mutually assured destruction, zkratka MAD) těm, kdo jí nepamatují z dob studené války. Třeba to zchladí hlavy zapálených mladých válečníků (včetně těch polských).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nojo, ale jde i o naše hlavy mou a vaši a vůbec nepotřebujeme zchladit.

   Smazat
  2. Poláci jsou nepoučitelní. V tom je na ně spoleh .

   Smazat
  3. Možná, až jim Donald vystaví účet za ochranu, tak šetřivé Polsko protáhne obličeje. Dnes Německo platí asi 1 miliardu $ a je to před plánovaným zdražením.

   Smazat
 13. Modleme se (i my, ateisti), aby nepokoje v USA trvaly co nejdéle, pokud možno přerostly v regulérní občanskou válku. Aspoň nebudou mít tamější nabubřelí adepti světovlády čas ani sílu na rozvracení jiných zemí, jejich ponižování, jejich rabování.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemám nic proti ateistům, ale představa násilí, které se převalí i do Evropy je přece hloupá. Copak se vám líbí hořící obchody, auta a zfanatizované davy? Promiňte, ale já se zase budu modlit, aby lidi zmoudřelí a drželi ničivé půdy na uzdě. Vandalismus nikam nevede, ale může být infekcí, tak jako vir a stát se pandemií.

   Smazat
 14. Ještě že Rusko má jaderné zbraně. Jinak by ho USA trhala na kusy.

  OdpovědětSmazat
 15. Americe se zajídá,že jí už nechce celý svět živit na úkor svých občanů.Jak zpupně si už rozděluje Amerika měsíc a Mars.Prostí Američané poznali válku na svém území před 150 roky,válku Severu proti jihu.Pokud USA a NATO vyprovokují válku,pak je třeba válku přenést na jejich území.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.