Reklama

středa 24. června 2020

Kolik času zbývá do středomořské války?

Ivan David
24. 6. 2020
Po telefonátu mezi tureckým prezidentem Recepem Erdoganem a US prezidentem Donaldem Trumpem zaútočila turecká armáda a její pomocné džihádistické sbory na třech frontách. Turecké stíhačky F-16 bombardovaly široký pás země. Od cílů v Kurdistátnu, který vyhlásil nezávislost v roce 2017, přes oblasti v Iráku až po město Kámišlí v kurdské oblasti Rojava na severu Sýrie. Turecká armáda rovněž podle agentury Al-Hadath ostřelovala raketami pozice Syrské arabské armády (SAA) u města Saraqib na hranicích syrské provincie Idlíb.


Podle řeckého serveru pronews.gr včera došlo i k bojům západně od libyjského města Sirte, které je bránou ke druhým největším ložiskům ropy v zemi. Město před 2 týdny v bleskovém útoku dobyla turecká armáda s podporou džihádistů z vlády národní dohody (GNA). O několik dnů později Turky a džihádisty z města vyhnal protiútok Libyjské národní armády (LNA), které velí polní maršál Chalífa Haftar. Nyní se obě strany ostřelují ve vzdálenosti asi 90 km západně od města.

Egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry včera podle libanonské agentury oznámil, že egyptská armáda byla opět uvedena do stavu plné bojové pohotovosti. „Sirte je červená čára, přes kterou Egypt nenechá tureckou armádu přejít. Pokud teroristé z GNA s podporou turecké armády vstoupí do Sirte egyptská armáda vstoupí do Libye a pomůže LNA teroristy vyhnat“, řekl egyptský ministr v rozhovoru pro Al-Masdar.

Podle řeckého webu pronews.gr se na západě od Sirte hromadí turecká vojenská technika. Další tanky, děla a bojové vrtulníky na frontu přiváží lodě vypravené z Turecka. Embargo OSN zakazující vývoz zbraní do Libye už nesabotují jen turecké lodě. Včera na pozice před Sirte dorazily obrněné transportéry, které do západní části Libye, ovládané džihádsity samozvaného „premiéra“ Faíze Sarrádže, přivezla nákladní loď plující pod vlajkou Tanzánie. Tento konvoj se o víkendu pokusila prohledat francouzská fregata. Od záměru ji „odradilo“ zamíření protilodních raket z tureckých fregat, které náklad zbraní doprovázely.

Ostatní lodě pod vlajkou EU, které v rámci operace IRINI předstírají „vynucování“ embarga na vývoz zbraní do Libye, francouzskou loď ponechaly na pospas turecké přesile. Po tomto incidentu francouzský prezident Emmanduel Macron v rozhovoru pro agenturu Reruters uvedl, že střet mezi tureckými vojenskými plavidly a francouzskou fregatou potvrzuje jeho názor, že NATO je ve stavu mozkové smrti. V rozhovoru dále uvedl, že „Turecko hraje v Libyi velmi nebezpečnou hru“. Režim prezidenta Recepa Erdogana odpověděl pozatýkáním řady opozičních aktivistů, kteří byli obviněni ze špionáže pro Francii.

Dílčí zprávy naznačují, že v jižním a východním středomoří se schyluje k velkému mezinárodnímu konfliktu. Francie včera do oblasti vyslala další vojenské lodě. Připravuje rovněž opětovné vyslání letadlové lodi Charles de Gaulle, která se před časem musela vrátit do přístavu kvůli vypuknutí epidemie COVID-19 na palubě.

Podle Al-Masdar včera do Středozemního moře skrz turecké úžiny Borspor a Daradanely propluly ponorky 4. samostatné podmořské brigády ruského námořnictva. Na hladině konvoj označovala ponorka Rostov na Donu, o níž je známo, že byla nedáno přezbrojena k nesení nejmodernějších raket Kalibr. Včera ještě nebylo jasné kam ruské ponorky plují. Libanonská agentura tipovala buď Libyi nebo Sýrii. V článku bylo připomenuto, že ruská armáda rakety Kalibr již v minulosti nasadila na podporu SAA, která je věrná prezidentu Bašáru Asadovi. Syrská vládní vojska právě finišují přípravy na dobytí provincie Idlíb, kterou s tureckou podporou ovládají džihádisté z Islámského státu.

Ve Středomoří proti sobě fakticky stojí dvě vojenská uskupení. K paktu proti turecké expanzi se včera oficiálně připojila i Sýrie. Asadův ministr zahraničních věcí Walid al-Muallem včera na konferenci Ligy arabských zemí (LAS) veřejně potvrdil přistoupení k protiturecké koalici. Alianci proti turecké agresi uzavřely Řecko, Kypr, Francie, Egypt a Spojené arabské emiráty. Do spolku se započítá i Haftarova LNA. Minulý týden se k paktu připojil i Izrael.

Turecko ve válce proti LNA – a tudíž i v ambicích odebrat Řecku ostrovy ve středomoří - podpořilo vedení NATO. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg minulý týden prohlásil, že NATO podporuje Sarrádžovu vládu, která je fakticky tureckým protektorátem. Sarrádž s tureckým prezidentem Erdoganem podepsal smlouvu o rozdělení ložisek ropy a zemního plynu v podmořském pásu mezi Haftarem ovládanou částí Libye a Tureckem. V tomto pásu je řada obydlených řeckých ostrovů.

Situace uvnitř NATO je z velké části nejasná. Po telefonátu mezi Erdoganem a Trumpem turecký prezident vyhlásil, že se se svým protějškem dohodl na „budoucí spolupráci v Libyi“. Trump prý měl Turecku přislíbil podporu v podpoře Sarrádžovy vlády. Zatím není jasné v jaké podobě. Tedy zda se US Army zapojí do bojů proti Haftarově LNA, nebo jestli se spokojí s logistickou a zbrojní podporou jako Německo.

Náš západní soused je podle kurdského novináře působícího v SRN Jana Jessena největším dodavatelem zbraní Turecku. A to již třetím rokem po sobě. Turecko ze zároveň největším odběratelem německých zbraní. A to dlouhodobě. Zde stojí za to připomenout, že německá kancléřka Angela Merkelová projevila zájem o Sarrádžovu nabídku na udělení koncesí na těžbu ropy a plynu. Premiér džihádistické vlády nabízel libyjské koncese i italskému premiérovi Giuseppe Contemu, který je však odmítl. Ve stejné oblasti již italská firma ENI má spolu s francouzským TOTALem platnou licenci na těžbu od řecké vlády. Jde totiž o mořské dno kolem ostrovů, které jsou součástí Řecka.

Znalci oblasti se dost často shodují v názoru, že po skončení letní turistické sezóny, kterou chtějí využít k získání peněz obě strany, hrozí vypuknutí velké středomořské války.

21 komentářů :

 1. Tím konci definitivne argument, že NATO je obranná STRUKtura, která chrání predevsim slabé. Co z toho psouka?
  Vlastně jediné, až nás napadne wermacht, nebo pruhovaná polska jízda na koních, tak do čela České jejich armády se postaví rohlík Pavel a bude křičet ura, yes sééér, neseeer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Argument přestal platit v den kdy NATO humanitárně vybombardovalo Srbsko a Amíci zahájili v Kosovu stavbu vojenské základny, ne až teď.

   Vymazat
 2. Dík za přehlednou informaci. ČT24 ve svých "Událostech" to, co se děje ve středomoří, za události nepovažuje. JiH

  OdpovědětVymazat
 3. Situace je celkem jasná a přehledná. V prvé řadě jde o zdroje pro eurozápad. Ty jsou vyčerpány, zde jde jen o ropu. V blízké budoucnosti půjde i o mnoho dalších zdrojů. Za druhé. Vše se děje na předním dvorku Ruska. Čili Rusko do toho nevyhnutelně bude mluvit. Za třetí. Jde o to, zda eurozápad se spojí nebo bude rozdělen. Obávám se, že spojen bude těžko Anežko. Libyjských zdrojů je pro všechny málo, ty celý eurozápad neuživí. Navíc své zájmy tu má Egypt. Takže výsledek je s pomocí Páně celkem jasný: Kdo se spojí s Ruskem, něco dostane, kdo bude proti, nedostane nic. Nejhůř na tom je chudák Turecko. To, pokud něco má, tak to ztratí. A nemůže to skončit jinak. USA lavírovaly v 1. světové, lavírovaly ve 2. světové, že by do toho skočily teď, není pravděpodobné, pro ně je to okraj. Budou lavírovat zas a zase se přidají k vítězi. Tolik shrnutí a teď už to můžeme den za dnem, týden za týdnem a měsíc za měsícem pozorovat. Dobré je na tom to, že ve stejných termínech eurozápad dál zdroje ztrácáí a ztrácí a je potřebuje a potřebuje stále víc. Čas hraje pro nové rozdělení. Pane doktore, těšíme se na dělší Vaše články z tohoto soudku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:25 Velice dobře jste to zhodnotil. Jenom pro upřesnění, prioritní úkol eurozápadu byl, je a bude schlamstnout Rusko. To je v současné situaci nemožné a tak se horda koloniálních nenažranců vrhnou na to, co ještě půjde urvat a co nebude chránit Rusko. S tou Amerikou to je také přesné, pokud ovšem náhodou nelehnou jako dvojčata a to vlastní rukou. Ještě jenom připomínám, že roli světového četníka přebírá od Ušáků Čína, jde jenom o to zda někdo o světového četníka, po smutných zkušenostech, vůbec stojí.
   Hej hou, rudý dědeček

   Vymazat
 4. To je fakt šílený co se děje ale turek musí být zastaven je nebezpečný i pro nás. Aby se nezvrtlo k něčemu horšímu až někomu poteče do bot.

  OdpovědětVymazat
 5. Docela mě osobně v cele teto záležitosti mate Írán. Měl by držet hubu, jinak se naprosto katastrofálně zdiskredituje ucasti na straně Velkého Satana. Iran sice horuje za mírové řešení věci, nicméně žvaní to na straně
  Turecka. Vybudovat si reputaci, to dá spoustu práce. A totálně ji prozvanit se dá během několika super duper nedomyšlených vteřin neřkuli sekund.

  OdpovědětVymazat
 6. Ta ludra Merklová podporuje svého tureckého spojence nejen z tradice, ze strachu z turecké-muslimské 5. kolony v SRN a zájmu o společné vykrádání libyjských ložisek uhlovodíků, ale i kvůli tomu, aby byla stále Líbye v moci džihádistů a dále pokračovala přes ni invaze uprchlíků z Afriky a bylo dílo zkázy Evropy a jejích národů završeno hordami mohamedánů ke spokojenosti sionistických globalizátorů...To je totiž hlavní úkol !!!

  OdpovědětVymazat
 7. Parada. Euroatlanticke hodnoty v p..., jo v praxi. Frantici
  se boji o ropu, Turek se k ni chce dostat, Nemec prodava
  Turkovi zbrane a necha ho podporovat dzihadisty, protoze
  se boji o kseft a take tech 6 mil. Turku u sebe doma. Rekove
  maji strach z Turka, protoze vedi, ze se jich nikdo nezastane. Ani Amerika, pro ni je Turek dulezitejsi a k jeji
  radosti rozes.ra Syrii i v jejim zajmu. Amikovi dzihadista nevadi, pokud ho lze vyuzit pro vlastni zajmy. Ostatni drzi hubu ve strachu, aby si nahodou nespletli spravnou stranu. Proto se divaji pres ocean a cekaji na jasne potvrzeni.
  A co obyvatele Libye? Sorry, ale ti nikoho nezajimaji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omyl, Řekové mají za zády pravoslavné Rusko i s jeho armádou...Pokud Turek napadne Řecko, bude to jeho konec a povede k rozpadu Turecka na části a ke vzniku mj. i nezávislého Kurdistánu...Turecko je bez perspektiv a odsouzené na odstřel i jako islámský/sunitský stát, se kterým se nepočítá..., Bospor MUSÍ dostat nového pána a jediné místo, kde si pak bude moci přijít Turek na své, bude v Evropě, převážně v Německu Holandsku...

   Vymazat
  2. Však také řecká královna konce 19. století byla původem... ruská velkokněžna Olga Konstantivovna Romanovová - titulovaná královna Helénů.

   Vymazat
 8. Euroatlantické hovnoty jsou v análů od samého počátku!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsou v análu, nýbrž Z análu, neb je nějakému svému milci odtamtud vyšťoural exhibicionistický řiťopuch Janda tou svojí hůlkou...

   Vymazat
 9. No, ale ta válkychtivost Turků je trochu v rozporu s válkychtivostí USA a NATO. Ti, kteří svými po zuby vyzbrojenými žoldnéřskými armádami obklíčili Rusko, protože je Rusko "ohrožuje" - to nám křičí do éteru náš rozhlas a s obrazem i televize, bez jediného důkazu, jaké konkrétní nároky si Rusko dělá západně od svých hranic. Chce jen a jen MÍR, a takové protiválčné štvaní musí být potrestáno. Ale to známe dobře. Už jsme zde měli Vůdce, které také vyřvával do světa, že jsou Germáni ohroženi Čechy a západní kapitál mu šel na ruku - Británie, Francie.... a mnoho dalších šli Hitlerovi a jeho ideám z "Mein Kamfu" vstříc v Mnichově, aby se pak miliskovali ve smlouvách s nacistickým Německem, Británie, den po podpisu Mnichova, Francie o měsíc později! Už tehdy bylo úhlavním nepřítelem diktatury světového kapitálu, kolonizátorů a masových vrahů nejen Česko a Slované obecně, ale také židé. A jak ta hrozba, nás Čechů, dopadla ? 60 milionů nevinných obětí choutek politickovojenských zločinců, kteří se v současnosti zase hlásí ke slovu!!!

  OdpovědětVymazat
 10. Takto dopadá západní demokratůra ...
  Imam: "Řím je již v muslimských rukou" 21. června 2020. https://unser-mitteleuropa.com/imam-rom-ist-bereits-in-muslimischer-hand/
  Krytý režim, ale Conte nyní spadne před soud. 20. ČERVNA 2020 https://ununiverso.blog/2020/06/20/bizzi-regime-covid-ma-conte-ora-cadra-per-via-giudiziaria/?fbclid=IwAR2T3XdlmHukYaKQ5FZaDy7EVGRF-3h4_evtrwwM0RcwxwXDnfkbRVUaQMQ
  Bylo zjištěno, a důkazy podloženo, že se na mnoha budoucích akcích premiér Conte radil a připravoval za režimu bývalého prezidenta OBAMY. Jakmile bude vše oficiálně sděleno italskému lidu, hněv a nenávist na premiéra CONTEHO bude tak veliký, že bude okamžitě odstaven. Nečeká ho žádná pěkná budoucnost.
  Italská veřejnost byla nejvíce šikanovanou a terorizovanou v celé EU. Zároveň také na následky strachu a ponechání starých lidí bez pomoci, pravděpodobně záměrně. Podvodná čísla o údajných mrtvých lidí zemřelých na COVID-19 byla záměrně nesmyslně navyšována do absurditnosti.Budeme pevně věřit, že se politici jednající proti veškeré lidské důstojnosti a lidským právům, budou po právu odsouzeni a rozsudek vykonán…..

  OdpovědětVymazat
 11. K agresi Turecka do Libye není co dodat, protože se potvrzuje, že NATO je agresivní pakt, a jak je vidět v popředí zájmu jsou ložiska ropy v Libyi, kterých se chtějí zmocnit Turci, za kterými stojí zatím potichu Amerika, Francie a Německo mají také chuť něco urvat !!!! Agresivní NATO je opravdu v rozkladu, protože takto se chovali jen fašisti Německa !!!!! TO je Konec DEMOKRACIE !!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 12. Erdogan se snaží ukousnout docela velké sousto. Trump ho v tom ponouká, ale v kritickém bodě ho pustí. Ani Angela ho nezachrání ...a s radostí:-). Putin se na to bude jenom koukat ...skrz periskop ponorky Rostov na Donu. Že na straně Haftára a Řecka, kteří v tom jsou osobně namočeni až po prsa, je i Izrael (se svým vztahem na Rusko i Amíky) to je významné ....a možná rozhodující. Působí to dojmem, že Receip padne na držku k pobavení VŠECH zúčastněných :-)
  Jinak, dík za zajímavé informace Ivane, O.
  PS. NATO, jako samostatný subjekt vlastně neexistuje, a stanoviska nějakého Nora (nebo co vlastně je) nemají žádnou relevanci ....asi jako kdyby tam byl nějaký Pavel, nebo tak něco:-)

  OdpovědětVymazat
 13. noviczech
  ...po hospodářské stránce je západ na dně a válka by se opravdu hodila, hlavně dál od hranic. Hospodářství by se rozjelo, uzavřely by se nové smlouvy s novými koloniemi. Ropa, obchod, pracovní místa. Jen, Izrael chce v Jeruzalémě zbourat mešitu a čeká již deset let na vhodnou událost! Takže pozor vážení, uvidíme co bude následovat....

  OdpovědětVymazat
 14. Odpovědi
  1. BOŽE, CARA CHRAŇ? No nějak se mu to v Jekaterinburgu nepodařilo... nebo se na to vy...al.

   Vymazat
  2. Třeba měl na mysli rodinu (vlast)...

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.