Reklama

úterý 16. června 2020

Le Figaro: Za Trumpa se Amerika zhroutí jak před 30 lety Sovětský svaz!

Ilustrační foto
-kou-
16. 6. 2020 
 LeFigaro a  PrvníZprávy

Více než 30 let po pádu sovětského systému čelí Spojené státy stejnému osudu, píše publicista Le Figaro Nicolas Baverez.Podle autora je na vině „sebevražedná“ politika Donalda Trumpa, která podporuje rozkol v zemi a vrhá ji do atmosféry občanské války. Aby se zabránilo katastrofě, další prioritou amerických úřadů by měl být slogan „obnovit americké státy do jejich bývalé jednoty“, je si jistý novinář.

Jestliže bylo v roce 1953 odsouzení amerického „vzteku“ Jean-Paulem Sartrem „tragickou politickou chybou“, je v roce 2020 jasné, že vztek „roztrhne“ Spojené státy a dokončí proces ztráty jejich vedení, píše publicista Le Figaro Nicolas Bavre.

„Více než 30 let po rozpadu sovětského systému stojí také Spojené státy před rizikem zhroucení," varuje autor. To podle jeho názoru potvrzuje správnost Tocquevillea, který tvrdil, že demokracie hynou ne ani tak kvůli vojenským porážkám, jako kvůli skutečnosti, že jejich struktury jsou poškozeny demagogy, a kdy populace pod vlivem individualismu ztrácí svou občanskou identitu.

Jak autor zdůrazňuje, dnešní Amerika zažívá současně čtyři krize. Epidemie Covid-19 se změnila v sanitární přístav Pearl Harbor, který zabil asi 110 tisíc lidí. To vedlo k recesi historických rozměrů, kdy se za 3 měsíce nezaměstnanost postihla 45 milionů lidí a předpokládá se, že HDP v roce 2020 klesne o 6,5%. Vražda George Floyda policií v Minneapolisu vyvolala v amerických městech rasové nepokoje a rabování, připomínající protesty z roku 1968 po atentátu na Martina Luthera Kinga. Nakonec populismus Donalda Trumpa se svými plány uchýlit se k zákonu o potlačování povstání z roku 1807 a svěřit obnovení pořádku v zemi armády, na rozdíl od základů právního státu a námitek vojenského vedení, vrhá Spojené státy do chaosu.

Strategií amerického prezidenta je rozdělit Ameriku, ponořit ji do atmosféry občanské války a udržet nepokoje v naději na znovuzvolení, i přes děsivé výsledky, je přesvědčen novinář. Katastrofa v sektoru zdravotnictví navíc bezohledně odhalila strukturální neduhy, které podkopávají Spojené státy, a nezodpovědnost Donalda Trumpa, jehož hospodářská politika, která se zaměřuje výhradně na finanční trhy, nafoukla do krajnosti ekonomiku v podobě „bublin“. Tato politika byla charakterizována neobvyklým růstem americké burzy cenných papírů od poloviny března o 40%, a to i přesto, že nebylo od 30. let tak vysoké riziko „Velké deprese“, a míra nezaměstnanosti vzrostla z 3,3% na téměř 20%.

Ve Spojených státech předpovídají kolaps dolaru v roce 2021

Radikální rozhodnutí a názory vedoucího Bílého domu urychlují proces rozpadu amerického národa, který je dnes spojen pouze strachem a nenávistí, věří Baverez. Autor se domnívá, že nárůst násilí, úmrtí střelnými zbraněmi, užívání drog, rozšířený rasismus a skrytá segregace afroamerické populace nemohly pomoci, otevřely „otevřenou ránu“ minulosti otroctví. Přes skutečnost, že černoši představují 13,4% americké populace, činí 24% z 1 098 lidí zabitých policií v roce 2019 a 33% všech vězňů v zemi. Míra nezaměstnanosti v této skupině je dvakrát vyšší než u zbytku populace a průměrný příjem je o 42% nižší než u bílých.

„Nakonec Donald Trump projevuje pohrdání ústavou a právním státem, vzděláním a vědou, respektováním lidských práv, což podkopává základy americké demokracie a ustupuje od odkazu zakladatelů,"
 tvrdí pozorovatel. Podle něj obcházením Kongresu, tlakem na justici, Fed či armádu, hlava Bílého domu ničí systém kontrol a rovnováhy.

Nicméně, přes chaotické řešení krize v oblasti zdravotnictví a ekonomiky, Trump ještě neprohrál volební závod 2020, zejména kvůli slabosti svého oponenta kandidáta Joe Biden, míní autor. Ale bez ohledu na to, zda Trump vyhraje nebo prohraje, jeho vláda „opustí Ameriku v troskách“ - s rozkolem ve společnosti, který nebyl tak velký od občanské války, a který zmizel ze světové scény poprvé od roku 1945 uprostřed velké krize.

I když Trumpova obvinění z nadměrných ambicí totalitně-kapitalistického Pekingu byla oprávněná, jeho strategie vstupu do nové studené války v době, kdy byl národ rozdělen, a bez tradičních evropských a asijských spojenců, byla  „sebevražedná“ - což je zcela v rozporu s rozhodnutím Harryho Trumana o odporu Stalinovi, který vedl ke zhroucení sovětského systému v roce 1989, tvrdí autor článku.

První podmínkou existence mocnosti je národní jednota, poukazuje Baverez. Podle něj by v roce 2020 neměla být prioritou USA snaha „obnovit Ameriku do její původní velikosti“, ale „obnovit americkou původní jednotu“, uzavírá novinář.


19 komentářů :

 1. Figaro je Rude Pravo a CT dohromady.
  Ano, USA jsou v krizi, stejne jako Francie a cely Zapad. Ale ne kvuli Trumpovi. Chteli to tak vetsi pani.

  OdpovědětVymazat
 2. Já tam shodné znaky vidím a vidím je už dlouho. Separatismus v USA doutná už delší dobu. Ten je navíc okořeněný rasismem. Ale to hlavní je nefunkčnost státní správy. Lidé si zvolí své zástupce, ale ti musejí sami bojovat se státním molochem o svou existenci, místo aby plnili sliby dané svým voličům.
  Je to komické i tragické současně. Trump téměř celou dobu své vlády bojuje s vlastními úředníky. A v Evropě to není lepší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 4:48, zase další blouznil. Žádný separatismus nehrozí, protože je pro velký byznys nevýhodný.

   Vymazat
 3. Nezamestnanosť v USA 3,3% ? Áno ale len podľa ukazovateľa
  U-3 ktorý eviduje tých, ktorí hľadali zamestnanie za posledných 30 dní.Ostatní nezamestnaní sa v oficiálnej
  štatistike niekde stratili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. od začátku roku ztratilo v USA práci 45 miliónů lidí, přitom mezi nimi nejsou započteni tzv. nelegálové

   Vymazat
 4. „Více než 30 let po rozpadu sovětského systému stojí také Spojené státy před rizikem zhroucení,"

  Autor by měl přejít z absinthu na víno, to méně devastuje mozek. USA jsou úplně jinak koncipovaná federace než EU nebo třeba Rusko. Stojí na solidních demokratických a především svobodných základech. Pokud se jednotlivé státy dohodnou, federace se v pohodě může rozvolnit, ale základ, tj. armáda, zahraniční politika a byznys zůstávají, protože to je hlavním pojivem Spojených států amerických.

  Už se toho tolik nakvákalo ohledně rozpadu USA, pádu dolaru a ekonomiky, rozvratu státu, atd. a furt nic. Naopak. Americe se daří víc jež kdy jindy. To spíš by se měla bát Evropa. O Evropu začíná nepokrytý souboj Ameriky s Čínou a za chvíli Evropu předběhne i Indie. Viděli jste někdy běžné čínské velkoměsto a umíte si představit, jak vypadalo před 50ti lety? Tomu říkám progres. Pokud k tomu připočítám fakt, že polovina Afričanů uvažuje o životě v EU, přičemž deset procent je už na cestě sem, tak evropskou budoucnost vidím dost černě a to doslova.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pro 5:27
   " Americe se daří víc jež kdy jindy" - je neuvěřitelné jak dobře to navenek masuje! Kdyby to ti afričané věděli, zajisté by na místo do evropy chtěli do ssu,

   Vymazat
  2. 6:42, jenže ti Afričané do USA chtějí a masivně se tam přez hranice rvou. Jsou ochotni platit i cestu do Mexika, jen aby byli poblíž, pokud teda na to mají. Ti chudší směřují do EU, sem to mají blíž a tedy lacinější. Chudších je nepoměrně víc.

   Nikde jsem netvrdil, že Amerika nemá problémy. Má a měla je vždy, jenže pojivo USA je nesmírně silné, ekonomika stabilní. Nepřejte si, aby se z toho něco porouchalo, to si nikdo rozumný nepřeje, i když pomalý přechod na multipolární systém bude velmi vhodný. A USA vůbec není problém, i když její zdroje využívají velcí gauneři. Problémem je globální vrstva superboháčů, kteří státy jako USA využívají. Využívají a zneužívají.

   Vymazat
 5. Ten blbec z Figara je nápadně podobný našim pisálkům a rádoby redaktorům. Amerika nikdy nebyla jednotná. Ovládala ji jako každou takovou slátaninu vojensko politická moc. A díky nejprve otrokářství, posléze velkootrokářství (vysávání celého světa) dosáhla toho že po válkách které ji nejen neuškodili, ale vlastně finančně a politicky pomohli dosáhnout maxima. Jenže žádný strom neroste do nebe.

  OdpovědětVymazat
 6. Kundra pracuje pro Le Figaro????
  Díky Macronce bude Francie do deseti v prd@li, ze který není návratu!!!
  Trumpetista nemusím, ale má v lebeni rozhodně víc, než Hitlery Huliclifton!

  OdpovědětVymazat
 7. To zní jakoby Trump připravující vojenský zásah proti rabujicim bandám byl špatný a grázlové na ulicích byli v právu.

  OdpovědětVymazat
 8. Jo to se uvidí co se bude dít po volbách ale nemůžou vinit z toho Trumpa. Všechno zlo dělá jejich kavárna stejně jako u nás. A soudruzi globalisté ať jdou do háje i s Figarem.

  OdpovědětVymazat
 9. Le Figaro - lokaj a hlasna trouba baziny Deep State...

  OdpovědětVymazat
 10. Platí přímá úměra - čím hůře v USA, tím bezpečněji ve zbytku světa. Takže tomu chaosu držme palce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, Amíci dovedou dluhy rozprostřít do celého světa a sami se dokáží z krizí vylízat velmi rychle. To neumí Evropa, natož my. Pane Dalibore, hrajte raději na housle a Amíkům nepřejte nic zlého.

   Vymazat
 11. Dnes je Německo opět obsazenou zemí. Za Německo je v tichosti připraven člen cisařské rodiny, který jako jedinný může podepsat mírovou smlouvu. Zatím nevíme o koho se bude jednat. Rozhodně smlouvu nesmí podepsat (a také nemůže podepsat) jakýkoliv člen z bývalé vlády BRD GmbH.
  Pád Kabaly (Fall of Cabal CZ) - české titulky https://www.youtube.com/watch?v=N3jJyqIDZV8

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když nemáme s Německem uzavřenu Mírovou smlouvu, tak jsme pro ně hrozící nebezpečí. Je to ještě horší, protože naše zahraniční politika je naprosto nečitelná. Co kdyby nějakého našeho konšela napadlo Německu vyhlásit válku, za to, že se vykašlali na Vlasovce. Už vidím útočnou muktikáru jak vyráží přes hranice bez konzultace s NATem. I have a dreem.

   Vymazat
 12. Jsem SPOKOJENY American !
  Prozivam vsak bolestnou krizi !
  JA VUL , jsem spadl z kola !
  Pan doctor mi rekl , ze jsem nezodpovedny .
  Jinak je vse OK ! Revoluce se nekona a ja se tak tesil na nejakou srandu ! Zabozrout (autor), vam lze.
  Sincerely me, nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 13. Nicku a co hlavička ?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.