Reklama

sobota 13. června 2020

Lichtenštejnský princ: pozice Západu vůči Moskvě je spojení naivity a arogance


Anastázie Nečepurnová
13. 6. 2020
argumenti    a    gisreportsonline
Podle toho, jak se svět rozpadá na politické a obchodní bloky, mění nejvýznamnější mocnosti své geopolitické plány. I Evropa i Rusko mají pádné důvody pro vyřešení svých rozporů a pro užší spolupráci. Proč? To vysvětluje lichtenštejnský princ Michail - zakladatel a předseda geopolitické poradenské společnosti a informační platformy Geographic Intelligence Services. Evropa si nemůže dovolit propást ekonomické a politické možnosti, které se otvírají u jejího východního souseda. Nehledě na sankce, Rusko je důležitým partnerem pro Evropu. Politicky nelze ignorovat tak velkého souseda. Obchodování a investice jsou skutečně důležité; dodávky zemního plynu jsou životně důležité pro obě strany. V zájmu Evropy by mělo být vyhnout se další roztržce s Ruskem. ... opravdové pochopení Západem toho, že politické a správní systémy Ruska bude lepší nechat na jeho uvážení, ...

Je zřejmé, že období globalizace se už blíží ke konci. Rozhodná Čína již neuznává úlohu regionální mocnosti a háže rukavici stávajícímu světovému řádu. Ten narušuje pravidla, která regulují ochranu intelektuálního vlastnictví a investic, a také mezinárodní antidumpingová pravidla. Čína usiluje o to, aby se stala soběstačnější a rozvíjí svůj vlastní ekonomický a politický blok.

Z geopolitického pohledu je Čína přesvědčena, že je zadržována Spojenými státy a proto zaujala nepřátelskou pozici vůči spojencům Washingtonu u svých hranic: konkrétně k Japonsku a Tchaj-wanu, ale také Filipínám, Vietnamu a Indonésii.

Skutečně, politika USA byla dlouhou dobu zaměřena na zadržování Číny. Například Transtichooceánské partnerství, grandiózní projekt volného obchodu, odsouhlasený administrativou prezidenta Baracka Obamy (2009- 2017) a potopený jeho nástupcem Donaldem Trumpem na začátku roku 2017, demonstrativně vyloučilo Čínu. Nyní se Trumpova administrativa zabývá horkým obchodním sporem s Čínou nikoli bezdůvodně.

Aby minimalizovala důsledky ekonomických sankcí a jiných potenciálních odvetných kroků ze strany USA, usiluje Čína o větší soběstačnost a rozvíjí svůj vlastní ekonomický a politický blok, který je mimo dosah USA. To, pravděpodobně, bude bránit rozvoji světového obchodu a také to zvyšuje nebezpečí politických a ozbrojených konfliktů.

Situace je komplikovaná i pro Rusko, i pro Evropu. Ruská federace má celkovou hranici s Čínou o délce asi 4500 kilometrů a dalších 3000 kilometrů s Mongolskem - rozlehlou, málo obydlenou zemí, sevřenou mezi Ruskem a Čínou. Ruská Sibiř má pouze kolem 34 milionů obyvatel. A jižně od hranice žije téměř 1,4 miliardy Číňanů – 37 krát víc, než je obyvatel Sibiře. Celkový počet obyvatel Ruska je nízký v porovnání s Čínou, stejně jako i rozsah ruské ekonomiky v porovnání s čínskou.

Pozice Západu vůči Moskvě byla po ukrajinské krizi v roce 2014 spojením naivity a arogance. Moskva je zde ve složitém postavení. Její vztahy s USA jsou špatné a Rusko bylo nuceno působit v podmínkách režimu západních sankcí. Ano, sankce skutečně bodly, ale také přiměly Rusko, aby se stalo hospodářsky soběstačnější.

Mezi Washingtonem a Moskvou existují sféry vzájemné nedůvěry. Zahraničněpolitické služby USA demonstrují slabé chápání dnešního Ruska. Administrativa Obamy vtírala sůl do starých ran Ruska, kdy ho pohrdavě nazývala prostě "regionální velmocí". Nejlepší reakcí by bylo zvýšení výdajů na obranu, zejména v Německu, aby byla demonstrována rozhodnost NATO. V dlouhodobém výhledu by to mohlo být hospodářsky pro Evropu méně nákladné. Reakce USA byla silná ústně, ale dvě základní chyby ji oslabily. Bílý dům oznámil svou připravenost učinit všechny možné kroky proti Rusku – kromě vojenských. To je jako by dát Moskvě neomezenou volnou ruku na Ukrajině. Washington se dopustil ještě jedné chyby, když dovolil Kremlu, aby si myslel, že administrativa Obamy se pokoušela podpořit změnu režimu v Rusku. Ironií osudu se americká vládnoucí elita rozzuřila, když se objevily důkazy o vměšování se Ruska do prezidentských voleb v USA.

Nejvážnější problém Moskvy však není v jejích vztazích se Západem. Vyvažuje své vztahy s Čínou. Na jedné straně sankce přinutily Rusko navázat těsné styky s Čínou - nejdůležitějším sousedem Ruska. Avšak pro Rusko je velmi důležité udržet si svou suverenitu a nezávislost vůči svému východnímu sousedovi. Moskva chce obchodovat s Pekingem s rovnocennými podmínkami. Jelikož vztahy s USA se v nejbližší době sotva zlepší, Rusko se bude muset spoléhat na partnerské vztahy s Evropou a Japonskem, aby aktivizovalo svou ekonomiku a čelilo Číně jako rovnoprávnějšímu partnerovi.

Hlavní starostí Kremlu není západní hranice Ruska. Je to nejistý stav jeho ekonomiky a nutnost obchodovat s Čínou jako rovný s rovným. I tady spočívá rozhodující zjištění pro Evropu. Evropa si nemůže dovolit propást ekonomické a politické možnosti, které se otvírají u jejího východního souseda. Nehledě na sankce, Rusko je důležitým partnerem pro Evropu. Politicky nelze ignorovat tak velkého souseda. Obchodování a investice jsou skutečně důležité; dodávky zemního plynu jsou životně důležité pro obě strany. V zájmu Evropy by mělo být vyhnout se další roztržce s Ruskem.

Geografický potenciál Ruska je obrovský. Evropa si nemůže dovolit ztratit své strategické postavení, propást ekonomické a politické možnosti, které jsou u jejího východního souseda, a nechat ziskové podnikání při osvojování Sibiře Číně.

V konečném výsledku budou nalezena nějaká rozhodnutí pro zmrazené konflikty v Abcházii, Osetii, Donbasu a Krymu. A opravdové pochopení Západem toho, že politické a správní systémy Ruska bude lepší nechat na jeho uvážení, pomůže zmenšit hluboce zakořeněný strach Ruska před zahraničním vměšováním.

Pro Evropu je mnohem lepší pracovat v těsném kontaktu s Ruskem, než nutit Moskvu stávat se partnerem Číny.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

30 komentářů :

 1. Parazitům kteří parazitují už více jak tisíc let může věřit jen najivní hlupák. Lichtenštejnsko je daňový ráj a sídlo světových loupežníků jako Švýcarsko a mají na to zákony.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Princátko se asi jenom bojí o ruské oligarchy, přesněji o ztrátu jejich prašulí :-)

   Vymazat
  2. 16:19 stačilo by, kdyby přišli o spořivé české tenistky, přece po nich nikdo nemůže chtít, aby platily daně v ubožáckém Česku :-)

   Vymazat
  3. 12:34
   Přesně tak. To jsou ti nenažranci, kteří podali k 26 českým soudům žaloby, ve kterých žádají vydání nemovitostí, které byly zabaveny podle Benešových dekretů po roce 1945. Podle expertů se jedná o majetky v hodnotě miliard korun a nemovitosti, včetně zámků Lednice, Valtice, Velké Losiny na Moravě. u Ústavního soudu neuspěli, zkusí prý mezinárodní soudy.

   Vymazat
  4. Lichtenstejnove usiluji o navrat jejich majetku na Morave i v Cechach. Ztratili ho podle Dekretu Benese. Je ovsem treba priznat, ze byli dobri hospodari a urednici cisare. Areal Lednice Valtice je toho dodnes dukazem. Lichtenstejnove a Schwazenbergove byli nejzamoznejsi rody u nas. Spac a sisla Kchaarl nas neustale prekvapuje svou blbosti , sprostotami a US ritolezectvim. Jeho rodina spolupracovala s Nemci v taboru Lety, ktery zalozili. Pracovali tam Zide pro Schwarzenbergy, ale kvuli spatne vykonnosti byli nahrazeni cikany. Proto jim musi byt vyvlastnen i Orlik. Totez Havlova rodina kolaborantu nemela narok na restituci Lucerny. Barandovske ateliery byly Nemci zabaveny, ale stryc Vaclava Havla Milos si vymohl uhradu skody od Bundesrepubliky. Stale nas trapi historie a uprednostnovani lidi, protoze byli ve vysoke politice.
   Lichtenstejnove vladnou Lichtenstensku, ktere ma celni a menovou unii se Svycarskem. Ve vidni maji nesmirne majetky, palace, obrazarnu nesmirne hodnoty. Nemusime mit zadne vycitky kvuli konfiskaci majetku u nas. Vznikl z velke casti za nevolnictvi z mozolu, krve a potu naseho naroda.

   Vymazat
 2. Velmi dobře napsáno a vyargumentováno. USA, místo, aby se spojily s EU a Ruskem proti nebezpečí ze strany Číny (zatím pouze ekonomického), tak si z obou udělaly nepřítele a Rusko vrhly Číně přímo do náruče a z EU svými zákazy plynovodu Nord stream II si USA dělají nepřítele též.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:43 Vy jste jako to americké rádio, které musejí v naší kolonii povinně papouškovat všichni politici. Kdepak jste vzal to čínské nebezpečí? Vždyť je to stejný blábol jako dříve hlásané ruské nebezpečí. Já zatím už desítky let nevidím větší nebezpečí pro celý svět, než-li jsou USA, světový policajt a vyžírka, kterému se na životní úroveň skládá (a proto chudne) díky dolaru celý svět. P.S.: komu by asi tak USA prodaly svůj skvělý plyn z břidlic, když s ruským potrubním plynem nemají nikde šanci?

   Vymazat
  2. USA uz ujel vlak co se tyce Ruska. Kdyz ted prijdou s vabnickou, Putin se na ne vykasle. Proti Cine nepujde, je jeji spojenec. Za to take mohou USA. Kdo by s Emericany jeste spolupracoval, vzdyt kazdeho zradi, smlouvy vypovidaji, nedodrzuji a z porusovani smluv osocuji ostatni. Jsou naprosto neduveryhodne. Jejich sila je ve vazalstvi zemi v NATO a vyuzivani ekonomik v zajmu USA. To konci. V Evrope si nenechaji zakazat Nord Stream II, jenom proto, ze USA chteji skodit Rusku. Evropa bez energii spadne do krize, coz emericky zid ma v umyslu. Pripravuje i valku v Evrope, aby znicil Evropu. Vzdycka radi valci mimo sve uzemi a prostrednictvim nekoho jineho jako teroristu a jinych armad, ktere ovladaji a financuji. Uz z toho duvodu se musi Evropa z vazalstvi k USA co nejdrive vymanit a zacit politiku vlastnich zajmu.

   Vymazat
  3. Lichtensteinove jsou stredoveky relikt, vladnouci v knizectvi Lichtenstejnskem. Je to parlamentni demokracie, kde ale knize ma posledni slovo. Jejich majetek v Evrope vznikl za nevolnictvi z prace zadarmo pro vrchnost. Pro je vyvlastneni majetku u nas nejenom podle Dekretu nahradou za stredoveky utlak naseho narody slechtickymi rody a Habsburky.
   Vsechno se nejak kompenzuje. Byvali otroci v USA si ted vybiraji vse zpatky, jsou uprednostnovani pred bilou rasou. Kdo by to za vlady otrokaru na jihu Statu tenkrat mohl predvidat?
   Totez invaze muslimu do Evropy jsou kompenzace. Cesko kolonie nemelo a tedy nema zadnou povinnost je prijimat a nechat na sobe parazitovat.

   Vymazat
 3. Pořád jednosměrná ulice.
  Nastavím dvousmnernou:
  Abchazie - Černa Hora. Osetie - Kosovo. Donbas - Bosna Hercegovina, Krym - Rumunsko, Bulharsko.
  Knize ať jde do rite. Mazání kolem huby. Lichtenštejnsko - Pračka špinavých penez.
  A má ambice. Rádo by zahraniční drzavy. Například moravské Valticko.

  Orinoko

  OdpovědětVymazat
 4. Na to že o lichtenštejnském princi slyším poprvé, což je asi moje chyba, překvapuje to, jak fundované a rozumné úvahy předkládá. Na druhou stranu za tím, že je málo známý může být fakt, že pokud si massmediální mafie usmyslí, nenapíší o nikom na celém světě ani čárečku. Proto je dobré, že je tu internet, který ač by rádi, ještě neovládají a který je a to je moc dobré, zničí.
  Hej hou rudý dědeček

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A slyšel jste alespoň o českém princi, kámošovi Schwartze-Sorose? :-)

   https://www.arfa.cz/potvrzeno-miliardar-soros-platil-hnuti-black-lives-matter-ktere-v-usa-rabuje-obchody-zapaluje-budovy-a-policejni-auta-uvnitr-video-jak-jsem-udelal-havla-prezidentem/#.XuTfTUUzbcs

   Vymazat
 5. Přesně tak nelze ignorovat Rusko a Čínu pro vazalství k transatlantickým soudruhům. USA se řítí do záhuby a pak budou slouhové převlékat kabáty.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmi se uz stat, ze tyto ritolezecke zrudy a zradci Ceska se budou znovu uchazet o mista v partajich a mediich, v politice jako Diensbier st. STBak a j. Tahle pakaz bude nam skodit za kazdeho rezimu! Tomu musi obcane zabranit.

   Vymazat
 6. To co je v článku řečeno snad dochází každému jen trochu myslícímu člověku. Jen šéfové Evropy se nejsou schopni vymanit z podřízenosti USA, které se stále ještě domnívají, že jsou schopny udržet svoje výsadní postavení. Neudrží. Všechna tato neschopnost přijmout a racionálně reagovat na reálný stav světa nutně vede ke krizovému vývoji.
  Není divu, stačí se podívat na naše "politické veličiny", jako jsou pánové Hřib, Kolář a Novotný. Nemluvě o dámách Langšádlové, Němcové i Adam Pekarové, jako je pan Fiala na čele ODS a jemu podobní šéfové z demo opozice. V čem že se takoví přehrabují? Řekl bych, že v lejnech. Proč ne, když snad právě proto mají volební podporu, že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13.47 Četl jsem vás dvakrát, ale o žádné dámě tam není ani slovo. Asi budu muset shlédnout znovu Limonádového Joe... jestli jsem definici správně pochopil.
   Nedáma se stane dámou, stane-li na naší straně, nebo se zjistí, že je ta nedáma členkou rodiny = kohezní skupiny... protože demokracie a svobodné podnikání potřebuje ODBORNÍKY VŠECH PROFESÍ...

   Vymazat
 7. http://svobodnenoviny.eu/ceka-evropskou-unii-osud-babylonske-veze/
  https://www.arfa.cz/david-icke-neni-zadny-covid-19-nemame-novy-virus-mame-novy-test-karantena-je-forma-masoveho-muceni-obyvatelstva-novy-rozhovor/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Osobo 14:27, vám snad pomůže jedině to, když vy i s rodinou onemocníte Covid 19 a budete práce neschopní dost dlouho, aby vám nevystačily příjmy. Pak snad nebude nutné, aby někdo z vašich blízkých zemřel, abyste prozřel. Skutečně s několika těmi magory hodláte popírat zcela nesporná fakta? Nejspíš jste ten typ, který se nechá v čímkoli zájmu, vodit na vařené nudli.

   Vymazat
 8. Rusko se do budoucna bez Evropy skvěle obejde. Zato Evropa bez Ruska a jeho surovin skvěle a již docela brzy pojde. Všude jinde na celé zeměkouli už není prakticky co ukrást (ty poslední drobky si všude vykolíkovala Amerika ke škodě Evropy) a už si svá bohatství chrání a bez boje nevydá ani ta Afrika.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:12 perlička: právě jsem se na netu dočetl, že se k americkým břehům blíží celkem 10 (deset!) tankerů s ruskou ropou. Někdo namítne, že byla levná. Mně se spíše zdá, že z ní bude účetně vytvořena americká ropa z břidlic a popluje zpátky do Evropy. S cenovou přirážkou :-)

   Vymazat
  2. 16:12 v jednom šiku s americkými soudruhy si ruská bohatství lehce dobudeme, pouze nás asi přijdou pěkně draho. Nicméně hladových krků je nadbytek, Zemi zcela postačí "zlatá (půl)miliarda"

   Vymazat
 9. Lichnštejnská vysoká šlechta vždy patřila mezi ony nelidské zrůdy a fakt, že občas nějaký ocas z jejich řád napíše něco co vidí i poklop od záchodu a ještě neúplně na tom nic nemění.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lichnštein je právě zástupce těch co vládnou světu už víc jak 1000 let. Nyní chtějí zavést nový světový pořádek. Proto mají obráceny oči na východ, protože i tam ho chtějí realizovat.

   Vymazat
 10. Nebude to hezké co napíšu, ale nikomu bych nevěřil. Vše se vyhodnocuje, jen podle toho, jak je to pro koho v mezinárodní politice výhodné. Musíme pochopit, že vztahy se v čase mění a skutečně nic není "na věčné časy".Kdo to nepochopí tomu vlak ujede. Profíci pracují s mnoha prognózami, když se jim na šachovnici nedaří, použijí chaos a pak normalizaci. Právě jsme svědky jednoho chaosu. Kdo zvítězí, je těžké odhadnout, možná to nebude šachmat, ale pat. I cíle nebývají jednoznakčné, Merkel tíhne k Rusku, EU k Číně, USA je podobojí, Trump si rozumí s Putinem, zbytek USA se všemi proti Trumpovi. Čína zatím potichoučku kolonizuje Afriku a bobtná. Navíc do toho prudce vtrhnul Erdogán. Vliv Británie a Francie je marginální. Jak tento kolotoč dopadne uvidíme. Proti tomu naše extempore s Taiwanem je sranda. A útoky starosty z Řeporyjí na lafetě Bobcatu proti jednomu velvyslanectví určitě nezměnily poměry sil ve světě.

  OdpovědětVymazat
 11. Nevím 17:06, co má co historie lichtenštejnské šlechty společného s logikou analýzy, kterou nabízí diskutovaný článek. I když jde o skutečnosti naprosto zřejmé.

  OdpovědětVymazat
 12. Tak tento princ toho asi v hlave moc nemá. Objaviť čosi, čo je zrejmé každému polointeligentnému človeku z ostbloku už minimálne od bombardovania Srbska...
  A keď už ho trápi Osetsko, Abcházsko a pod., snáď by mohol pozrieť aj na Severné Írsko, Katalánsko,Kosovo, Cyprus, atp.
  A možno aj to raz "objaví". Keď sa zadarí.

  OdpovědětVymazat
 13. Možná se mÿlím, ale nenárokovali náhodou nějaké majetky na Moravě ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, velký majetek za několik desítek miliard korun. Přišli o něj po válce za kolaboraci a projevovaný nacizmus. Schwarzenberg jim k tomu majetku mete cestu!

   Vymazat
 14. 14:23
  Asi nebudou bez šance, dnes slyším jak budou Colloredi dál bojovat o Opočno, protože za války přijali německou národnost, aby ochránili české zaměstnance. Po ženou to až k EU soudu.

  OdpovědětVymazat
 15. Vazalstvi k USA brani Evrope delat politiku ve svem zajmu. To tady nejak chybi v tom clanku. Jinak souhlas. Proto - vystoupit z NATO a EU. Nekupovat zbrane v USA, nezvysovat vydaje na zbrojeni. To chce Trump, aby se nakupovaly zastarale US zbrane. Prestat akceptovat $ jako menu, protoze je prehodnocena, neustale redena miliardami $ mesicne, co se tisknou bez jakehokoliv kryti uz roky! Prakticky si USA mohou vsechno za bezcenne bankovky koupit! To je prece neskutecne a okradaji s tim cely svet! Vazalove USA si netroufnou neco namitnout, proto se kurs $ nehybe.
  Zacit aktivnr spolupraci s Ruskem a Cinou, spolupraci na Hedvabne stezce. Prestat tyto zeme hanet a lhat o nich. Prestat jimi strasit, aby se kupovaly zbrane. Evropa musi zacit hajit svoje zajmy a ne byt poskokem americkych zidu!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.