Reklama

středa 17. června 2020

Maďarsko: Politika na podporu rodiny zvýšila porodnost v zemi o 5,5 procenta

17. 6. 2020  SvobodnéNoviny

Maďarská poslankyně oznámila, že porodnost země vzrostla oproti loňskému roku o 5,5 procenta poté, co vláda zavedla politiku na podporu rodiny.
Katalina Nováková, maďarská státní tajemnice pro záležitosti rodiny a mládeže, oznámila tuto vzrušující zprávu na Twitteru.„Opět dobrá zpráva! Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, v prvních 4 měsících roku 2020: porodnost vzrostla o 5,5 procenta a bylo uzavřeno o jeden a půl krát více manželství,“ napsala Nováková.


V loňském roce maďarská vláda schválila právní předpisy na podporu rodiny. Tento plán navýšil vládní výdaje na rodiny o cca 18 420 000 000 Kč.

Maďarský premiér Viktor Orbán opakovaně prohlásil, že nejlepší odpovědí na nízkou porodnost a klesající počet obyvatel jsou ekonomické pobídky pro rodiny – nikoli přistěhovalectví.

Orbánova politika na podporu rodiny poskytly daňové úlevy rodinám s více než jedním dítětem a také ženám s nejméně čtyřmi dětmi osvobození od daně z příjmu na celý život. Nově přijatá politika také rozšířila dostupnost dotací na rodinné bydlení.

Začátkem letošního roku Katalina Nováká poznamenala, že maďarská pro-rodinná politika funguje. „Nedávné demografické údaje hovoří samy za sebe, počet sňatků je na 40letém maximu, míra porodnosti na 20letém maximu, zatímco rozvodů nebylo v posledních šesti desetiletích tak málo, jako v loňském roce,“ řekla Nováková.

Mluvčí maďarské vlády během dalšího rozhovoru, který proběhl v létě, řekl: „Evropa je na křižovatce. Západní Evropa se snaží řešit problém demografie jednoduchými řešeními, která nabízejí pouze krátkodobý úspěch, ale přinášejí katastrofické důsledky z dlouhodobého hlediska. “

„Maďarsko má dlouhodobý přístup a vybírá si obtížnější cestu, v jejímž důsledku by se však Evropa mohla stát ekonomicky silným, omlazeným kontinentem. Buď podporujeme porodnost tím, že soustředíme politiku na zájmy rodin, nebo podporujeme další migrační toky. “

„To, co potřebujeme, nejsou čísla, ale maďarské děti: nesnažíme se udržovat ekonomický systém, ale Maďarsko, maďarský národ a maďarské dějiny; chceme povzbuzovat pokračování našich rodin po několik generací,“ uzavřel mluvčí.


23 komentářů :

 1. NR mě už zase bombarduje skoro nahymi ženskými v kalhotkách a plavkach... Njn, gramofon uz jsem koupil.
  Dnešní Maďarsko je zvlastni fenomen. Ale bylo tomu tak i před 40ti lety. Kadar to po "madarskych" událostech postavil jednoznacne: Kdo nejde proti nám , jde s nami. Zato Husák valil z plena: Kdo nejde s nami, jde proti nam.
  Samostatnou kapitolou byl maďarsky bigbeat na čele s Omegou a Locomotiv GT.
  A dneska pak pro mě osobně jsou důležití slovenští Madari. Jim rozumim, můžu se s nimi bavit. O cemkoli.
  Dneska se úplně potlacila skutecnost, že na jedné demonstraci za Přemysla Totace v Praze byl jeden zahraniční řečník , a to Viktor Orban. Myslel jsem, že ho zavřou , ale StB ho snad raději nechala na pokoji. Osobně jsem na ni byl pritomen.
  Asi za měsíc vyjíždím do Rakouska a dál do Madarska. Možná přes Slovensko.
  Maďarsky netnu. Připadá mi těžká. Ale pár věcí znám: !O OOO lepes, Hutlen baratok a Vilagos ser.
  To poslední je - světle pivo. Aspoň myslim.
  A na rodinnou politiku se v Maďarsku pokusím zeptat.

  Orinoko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na jedné pražské demonstraci ´89 promluvil krátce též maďarský účastník - Tamás Deutsch. Hovořil česky (s přiměřeným přízvukem).

   Vymazat
  2. ANO? Nechám se poučit. Demonstrace se rozeběhly víceméně v době perestrojky. Ta první , na které jsem nebyl, a byla velká, proběhla ke dvacátému výročí srpna 1968. A pak to šlo. Někdy v mezičase byla také jedna ekologická ve Stromovce. Na té jsem byl, ale rozsahem byla malá. Kde začala, kde probíhala a kde končila?

   Vymazat
  3. 13:41 vy si Orinoko nevymýšlejte. "Kdo nejde s námi jde proti nám" je Gottwaldovo, "Kdo nejde proti nám jde s námi" je Dubčekovo (spíš Smrkovského a Mlynáře). Husák neznal oportunisty a revizionysty jako Bilak a spol., ale pouhé "pomýlené". S námi a proti nám, tomu se vyhýbal ... Dokonce pomýlence zpět do partaje zval. To už mu ale restaurovaná klika normalizátorů neumožnila. Jakeš, to už je kompromisní produkt situace za Gorbačova ...

   Vymazat
 2. Dobře si vzpomínám na to, jak se podporovali rodiny v 70- tých letech. Také jsem využily půjčky které byly. A nebyly to jen půjčky pro mladé rodiny. Ale komentáře v dnešní době, "tak zv."liberální demokracie", byly takové, že to je sociální inženýrství a fuj všechno, co zavání socialismem. No vida a ono to funguje i dnes v Maďarsku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, tzv. "Husákovy děti", fungovalo to, a fungovalo by to i dnes. Ale teď jim v teritoriu molocha jde o přemalování kvality kvantitou...

   Vymazat
 3. Ano to je správná odpověď na řeči o vymírání a správná cesta pro Čechy. Pan Orbán je nejlepší politik v Evropě.

  OdpovědětVymazat
 4. A je to levnější než migranti. Jen ty neziskovky a všichni ti "začleňovatelé" jsou podstatnými úsporami, nehledě na to, že vlastní obyvatelé nepotřebují podporu ve výši trojnásobku minimální mzdy, byty nevybydlují, neznásilňují a jinak neotravují svoje spoluobyvatele. Prostě a jednoduše žijí životy právoplatných a převážně ukázněných občanů...

  OdpovědětVymazat
 5. Je to neevropská politika, Evropané mají být přivezeni z Afriky. Vše ostatní, je nesolidární s EU. Troufnou si na tento led i naši politici? P.K.

  OdpovědětVymazat
 6. Za Husáka podpora normálních rodin také fungovala. Dnes je podporováno vše proti skutečným rodinám. Všechny západní "vymoženosti" jsou proti skutečným rodinám = proti národům!

  OdpovědětVymazat
 7. Problém si Maďaři vyřešili tím, že do politiky své země nepustili Sörese ani jeho chapadélka - neziskovky.

  OdpovědětVymazat
 8. Vyhodit z naší republiky Soroze a veškeré neziskovky které se nestarají o život normálních lidí!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 9. Já to nechápu. Pořád se straší vymíráním, člověk aby se pomalu začal bát, že půjde pustým světem a nenarazí na člověka. Pak ale vylezu na ulici a nemůžu se pro lidi prodrat na druhou stranu. Kouknu do statistiky a ověřím si platnost toho, že Evropa je druhým nejzalidněnějším kontinentem a že světová populace se blíží 8 miliardám. Pak si to zasadím do kontextu, že první miliarda lidských bytostí byla dosažena na počátku 19. století, po 200 tisících letech vývoje. Na 2 miliardy jsme to vytáhli ve 20. letech 20. století. Já jsem se narodil v 70. letech, kdy po světě pobíhaly už 4 miliardy lidí a dnes už máme zmíněných téměř 8 miliard. Osminásobný přírůstek během pouhých 200 let.
  Zapřemýšlím, jak dlouho tento exponenciální růst může ještě fungovat, jak to asi může skončit a padne na mě splín.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi povrchní postřeh. Nic nového ani objevného.

   Čína dokázala svou porodnost regulovat. Indie to ani nechtěla, ani neuměla.

   Vysoká porodnost je do velké míry zapříčiněna absencí sociálního zabezpečení ve stáří. Hodně dětí je pro rodiče zárukou, že se ve stáří přece jen o ně někdo postará.

   Musíme se bránit všem snahám byznysu dotáhnout k nám levnou cizí pracovní sílu. A´T jdou podnikat na Saharu, ať si tam postaví infrastrukturu, která u nás vznikala z daní našich a našich předků. Ale to oni ne. raději zkorumpují naše politiky a prosadí kompletní kolonizaci Česka. Tomu se musíme ze všech sil bránit. To není rasizmus nebo xenofobie. To je selský rozum.

   Vymazat
 10. 18:58
  Milý chlapče, možná jsi nepochopil, že v tomto státě by mohli žít naše děti. Vrchnost a Söres se rozhodli, že lepší je dovoz. Je už na čase, aby sis přestal hrát na písečku a začal myslet. Výpočty s exponenciálou nechej Nigérii. Každý je zodpovědný za sebe a platí to i pro národy a státy. Pak to tak dopadá, že amíci vyčítají Číně lidská práva a nejsou schočni si zamést na vlastním dvorečku. Kdyby si každý uklidil, pak nebude co řešit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1856 má s tou exponenciálou úplnou pravdu. Ta platí až do zhroucení státní správy uvnitř ghetta, pak už nejsou k dispozici demografické údaje (ale to neznamená, že problém pominul).Jen se objeví přívlastek NO-GO.

   Vymazat
  2. Mohly a také žijí v tomto státě naše děti, stejně jako žijí v jiných státech jejich děti. Mohly by tu také žít vedle většinové dospělé populace děti černé, hnědé, žluté, fialové, proužkované, nebo jaké si světoví pracháči usmyslí. To by určitě nebylo moc skvělé(pro nás bílé, převážně zvyklé na neparazitický způsob života), ale není to právě to podstatné. Podstatné je to, že lidstvo jako takové se začalo nekontrolovatelně množit a smrdí to velkým průšvihem, jak už to tak u "hokejek" zpravidla bývá. Čím více se hokejka blíží pravému úhlu, tím bývá průšvih větší a zaručenější. Zkrátka tak už to na tom světě chodí. Můžeme hloubat proč je tomu tak(pokud nás nenapadne samotné, že planeta a její zdroje a revitalizační schopnosti nejsou neomezené), můžeme o tom pochybovat, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je vše, co s tím můžeme dělat. Příroda holt už to má tak zařízené, že se snaží dostávat parametry do rovnováhy a účel v tom světí prostředky.
   Optimisté se občas zaradují, že progrese přírůstku zpomaluje(pošuky mluvící o "vymírání" raději ani neberu v potaz), jenomže to není pokles populace(který by byl velice žádoucí s ohledem na rychlost spotřebovávání zdrojů a znečišťování prostředí), ale jen zvolnění z trysku ve skoku do propasti, na sprint.
   Také nejásám nad tím, že u nás ten růst zajišťují zejména hnědočeši a degenerovaní běloši s mentálním založením hnědočechů. Tedy lidé, pro něž je pestré potomstvo buďto následkem neovladatelných pudů, nebo na prvním místě vítaným poukazem na čerpání státních příspěvků. Ale to je až druhotný problém.

   Vymazat
  3. Souhlas. Tahle slova tesat do kamene.

   Vymazat
  4. Tak fajn, ale jaké vidíte řešení ? Vyhubení nadbytečného lidstva válkami, nebo moderněji víry ? Kdo to bude rozhodovat ? Dáte někomu šanci, aby si hrál na Boha. Když říkáte A řekněte i B.

   Vymazat
  5. 10:40

   "Vyhubení nadbytečného lidstva válkami, nebo moderněji viry" jsou oblíbenými recepty lidí, kteří koncentrují moc. Já bych byl spíše pro civilizovanější metody zajištění udržitelného života na Zemi skrze vzdělávání, všem zdarma dostupnou antikoncepci a legislativní vymezení státních podpor tak, aby plození dětí nemohlo být ani těmi nejhloupějšími chápáno jako nejsnazší prostředek příjmu.

   Vymazat
 11. A opět mají ti Maďaři v bruseli vroubek!
  Místo, aby jejich přírůstky obyvatelstva byly kryty s 10% tempem migrací, oni si dovolují nemyslitelné!
  Růst pokrýt přírůstkem domorodců.
  To takhle nemůže zůstat...
  Zbývá už jen hádat, jakou barvu sörösovci přidělí jejich barevnému převratu.
  Bude taky posránková, jako ta od našich chvilkařů? ...

  OdpovědětVymazat
 12. Bohužel nevidíte skutečný problém Maďarů. Za každým rohem Orban straší migrantem a Sorosem, přitom nefunguje zdravotnictví, školství, roste, ale neskutečný způsobem chudoba, obrovské peníze tlaci svým kámošů (Mészáros) za deset let se stal ten plynoinstalter nejbohatším madarem, své rodine (Tibor). Náš premiér je vedle Orbanem s tím capim hnizdem, je nedodelany učeň. Neprejme si současné Maďarsko svým dětem.

  OdpovědětVymazat
 13. 13:03
  Jak vyšperkuješ své informace úvodem - Za každým rohem Orbán straší migrantem a Sorosem... - tak ses sám stal nevěrohodným. Měli tě naučit méně primitivní agitaci.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.