Reklama

sobota 27. června 2020

Monopol na pravdu

Profesor Jan Keller - sociolog
Jan Keller
27. 6. 2020   ČeskéNárodníListy

Evropská komise vyvíjí iniciativu, která má dosáhnout toho, aby se internetem šířila pravda, pouze pravda a nic než pravda. V rámci této kampaně navrhuje mimo jiné více spolupracovat s ověřovači faktů a poskytovat širší prostor oficiálním zdrojům informací. Chce v tomto ohledu také blíže spolupracovat s NATO. Splnění tohoto plánu garantuje Věra Jourová. Termín: do konce kalendářního roku.


Podobné zprávy mohou vyvolávat rozpaky. Na jedné straně je tomu tak, že některá média šíří výmysly a lži. Sami jsme to ostatně jen nedávno zažili v případě údajného ricinového vraha, i když paní eurokomisařka se z nějakého důvodu k tomuto případu nevyjádřila.

Na druhé straně platí, že jen mizivou část informací lze bezpečně označit za nositele absolutní a nezpochybnitelné pravdy. Naprostá většina sdělení obsahuje vedle víceméně pravdivých prvků také sporná fakta, o něž se mohou léta přít i na slovo vzatí experti. A častá bývají sdělení, která prezentují názorové postoje. Troufá si Evropská komise vyhodnocovat, který postoj je nakolik pravdivý? A z jakého důvodu považovat za arbitra pravdy organizace typu NATO? Protože mají velkou palebnou sílu?

Pokud by existovaly jakési jediné nejvyšší pravdy, byla by přece naprosto zbytečná demokracie. Majitelé pravdy by prostě vládli ostatním, protože je nad slunce jasné, že je v zájmu úplně všech řídit se pravdou. Byly by zhola zbytečné volby, protože nedává smysl, aby se lidé rozhodovali mezi více stranami, jestliže pravdu má jen jedna z nich.

Ono to ve skutečnosti bude spíše tak, že každý může mít v něčem pravdu a v něčem jiném se holt mýlí. O své neomylnosti bývali v minulosti přesvědčeni jenom ti, kteří chtěli všemi prostředky prosadit právě jen tu pravdu svoji. Když skončila jejich sezóna, ukázalo se, že za pravdu vydávali něco, co se jim z mocenských důvodů zrovna hodilo.

Jejich „ověřovačům faktů“ se pak začalo říkat nehezky cenzoři. Jedinou kvalifikací cenzorů byla bezmezná ochota potvrzovat oficiální zdroje informací, ať již tvrdily cokoliv.

Nyní tedy máme považovat za nezpochybnitelnou pravdu, že tentokrát je tomu poprvé v dějinách zcela zaručeně úplně, ale úplně jinak.

Prof. J. Keller

32 komentářů :

 1. A Koller se zase zvidtelňuje ve snaze dostat se ke korytu,holt je mu smutno po 500000 Kč měsíčně.
  Asi má pravdu jen neuvedl jak se těmto sviním v EK a EP my občané můžeme bránit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8;05
   Ynteligentni komentář!

   Smazat
  2. Zřejmě vůbec neznáte postoje a názory prof.Kellera. Občané jsou dnes tak zpracovaní, že bohužel nechápou podstatu dnešní EU, která ve své podstatě je pouze slouhou nadnárodního , zejména finančního kapitálu. K čemu je ten Váš komentář nevím. Položil jste otázku o "sviních" v EK a EP, myslím, že jste si odpověděl sám.

   Smazat
  3. K 0805 - víte o tom absolutně houby, jenom si plivnete. Co kdybyste místo toho argumentoval? Prof. Keller je to má v hlavě dokonale srovnané.

   Smazat
  4. 8:05 Pane, na názor máte ústavou dané právo, ale proč ho zneužívàte na blbost. Copak si nejste vědom, že svou závistí se sám jen snižujete ? Plat poslance v EU jste ještě schválně přehnal,s cílem všechny naštvat. Podle mne jste jen rozeštvávač rozumu mdlého.

   Smazat
  5. Re (08:05):
   Články a postřehy prof. Kellera by byly zhola zbytečné, pokud by nebylo co kritizovat, popř. pokud byste vy sám byl něčeho podobného schopen. Pak by se prof. Keller nemusel "zviditelňovat" a žil by svým vlastním spokojeným životem.
   Leč ani jedna z variant se (zatím) nestala skutkem, tak proto ...
   Jednou ze silných stránek demokracie je právo veřejné kritiky. Ta ovšem není zviditelňováním, ale jedním z impulzů k nápravě. Tedy, pokud pro ni existuje i vůle mocných.

   Smazat
 2. "Evropská komise vyvíjí iniciativu, která má dosáhnout toho, aby se internetem šířila pravda, pouze pravda a nic než pravda." To přece dobře známe: Stejnou iniciativu vyvíjel i pan ministr propagandy, taky Němec, J. Goebels. A přitom se hojně zbrojilo. Nic nového. Nová je dnes jen supercella, to tu nikdy nebylo, nikdo o tom nikdy nic neslyšel, krátce: počasí je úplně nové. Ale pravdu, nic než pravdu a jenom pravdu šířit, to byl nejprestižnější úkol německého gestapa. Německá EU nedělá nic jiného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Evropská komise vyvíjí iniciativu, která má dosáhnout toho, aby se internetem šířila pravda, pouze pravda a nic než pravda."
   Máme ve svých dějinách postavu světového významu jejímž veřejně hlásaným krédem bylo: služte pravdě, žijte v pravdě, pravdu braňte a buďte věrni pravdě až do smrti. A taky za to zaplatil. V dnešních kulisách se mistr Jan Hus prostě postavil proti establishmentu a jeho nároku na neomezenou moc a jedinou pravdu. Tou jedinou pravdou, účelovou pravdou, hlásanou ideologickým uskupením zvaným Římská církev svatá, byla zohýbané a překroucené postuláty vycházející z Bible. Tedy Hus byl vlastně šiřitel fakenews a jedinou pravdou svatou byly lži, manipulace, fabulace a účelová obvinění ve prospěch moci. Moci nad lidmi, jejich životy a majetkem. Pravdou ve prospěch pouze a jedině vládnoucí vrstvy a vykladačů této pravdy. Vrcholem byly politické procesy té doby, které inscenovala církev svatá ve jménu jediné neochvějné pravdy. Nebezpečí Husových fakenews spočívalo pouze v ohrožení nedotknutelných pravd a tím moci. Proto musel být Jan Hus pro výstrahu všem v politickém procesu odsouzen k trestu smrti. To jsou kořeny Evropské civilizace, na kterých si stoupenci EU tak zakládají. Naše smůla, že se z pravdy této historické události nedokážeme poučit. Příběh je stále stejný, jen kulisy se mění. Hloupost stáda ovcí je však také nezměrná, neboť každá ovce zřejmě věří tomu, že jen ovčák ví co je pro ní dobré. Jediným záměrem ovčáka je však udržet stádo v poslušnosti v přiměřené velikosti a pokud stádo přeroste přijatelnou mez tak se musí prostě vymlátit.......

   Smazat
 3. Nesouhlasím s tvým názorem ale udělám vše proto aby jsi ho mohl veřejně vyjádřit. Jedno ze základních pravidel demokracie. Osobně si myslím, že jde hlavně o ty názory. Zkuste vyjádřit svůj osobní názor, nekorespondentující s myšlením a jediným správným názorem Moravce, Witowské, Kubuli, Železného, Kalouska, Němcové...Nejde tedy jen o pravdu ale i názor, který může býti mylný. A mýliti se je lidské. Ovšem nám vládnou samí naprosto neomylní!

  OdpovědětSmazat
 4. Jourová členka sionistického B´nai B´rit-kámoška Sorose a Kolaborantka se sionisticko-globalistickým, nikým nevoleným, jen korporacemi určeným vedením EU je kádr bezpáteřního, zkorumpovaného a vydíraného oligarchy Babiše, nese tudíž za ni plnou zodpovědnost, právě on ji tam dna post komisařky i napodruhé nominoval...
  On sám je velký přítel vražedkyně Albrightové a tak se nedivme, že slouží pod halachou těm nejtemnějším budovatelům NWO...Nečekejte v nejbližších dnech od něj nic jiného, než opětovnou zradu zájmů ČR a jeho obyvatel, že podepíše tu sviňárnu s dluhem kvůli koronaviru a předá fiskální politiku země k rozhodování do Bruselu a tím nás definitivně připraví i o zbyteček státní suverenity...Je to zmetek, kterého už brzy i ti všichni jeho hloupí voliči budou proklínat, protože z nás udělá cizince ve vlastní zemi, jen aby zachránil to své posrané Agroimpérium...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:32 přinášíte docela překvapivé novinky. Jourová sionistická globalistka, M. Albrightová na čele NWO, její velký přítel A. Babiš který, aby zachránil Agrofert, vnutil se za předsedu vlády. Po všech těch zkušenostech s jeho předchůdci, podle vás, není většího ničemy. Dalo vám kolik práce sepsat, bez racionální argumentace, tak primitivně prefabrikovaný hanopis? Ne, že by nebylo metodám, stylu a výsledkům práce Andreje Babiše a jeho nejbližším spolupracovníkům co vytknout. Ale v tak ubohém stylu? Na víc nemáte? Já ho nevolil, ale po usnesení oněch neználků z Evropského parlamentu ho na protest, volit budu. Rozumí se, nebudu sám a vy, třeba, vztekněte se.

   Smazat
  2. Člověče, ty seš blbej, nebo navedenej, ty to nevidíš, co páchá??!!
   Jednou vás, vy pitomci, co si nevidíte ani na špičku šulínka, lidi budou brát k zodpovědnosti, že jste to pahovado a jeho knechty dostali k moci...

   Smazat
  3. a které pahovado by jste ráčil míti vy u koryta

   Smazat
  4. Zdravím 18:55, nejste dost přesný, nejsem z těch, kteří Andreje Babiše dostali k moci, budu ale z těch, pokud se to povede, kdo pomohli, aby se tam udržel. Jako Pahovado mám skromný dotaz, reprezentanta které jiné strany byste doporučil? Hádám pana Okamuru, když vůbec není patrné, koho by bral do party? Vy, jak to vypadá, zapadnul byste dobře k Ernstu ‎Röhmovi, neblahé paměti. Umět ovšem Německy. Ale to bych u vás nečekal.
   Ten z 15:48

   Smazat
  5. Já naposled volil Okamuru, ale jestli to příště zopakuju není jisté a co se týče toho pahovada, tak pokud jste jedním z těch, co dostali Babiše & Comp. k moci, tak Vám ten titul sedí, neb jen tupé pahovado volí oligarchu s jarmulkou a diví se tomu, co se kolem něho děje a které nechápavě kroutí tou svojí palicí nad v informacemi, které neregistruje i když mu je strkají přímo pod rypák...

   Smazat
 5. Od prof. Kellera logicky nesporné a k tomu vtipné. Ať žije snaživá paní Jourová. Nakonec, za ty peníze a postavení se přece nějak snažit musí. I když je to trapné.

  OdpovědětSmazat
 6. 8:05...p.Kellera nechte na pokoji..ten pro naše informace a prodemokratické uvědomění v záplavě profašistických fejků z EU a domácích fašourů,..dělá hodně !

  OdpovědětSmazat
 7. Tak to je diktatura se snaží udržet um moci zuby nehty a pro skopčáky to je výstižné.

  OdpovědětSmazat
 8. Pravdu odjakživa nesnášeli lháři, podvodníci, zlodějové a někteří politici. Někdo to dělá kvůli penězům a někdo kvůli moci. Dříve se tací filutové máčeli ve Vltavě a nebo byli vystaveni na pranýři, což sice nebylo příliš korektní, ale o to účinější. A to ještě nebylo to nejhorší co je mohlo potkat, například ve Švédsku prý dokonce ve středověku zlodějovi usekli ruku a mělo to takový účinek, že až donedávna tam lidi nekradli. Dokonce třeba takový obchodník, kdyby někoho okradl a zjistilo se to, mohl zavřít krám o odstěhovat se, nikdo by už od něho nikdy nic nekoupil. No jo, ale to byl zaostalý středověk a lidi byli jednoduší, mohl by někdo namítnout a možná by měl pravdu? Já se určitě nebudu hádat o to kde že ta pravda je ale asi to může mít něco společného s morálkou.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 9. Pravda je jen jedna a každý se k ní snaží, nebo nesnaží jen přibližovat. Rozhodovat účelově co se hodí a co né nemá s pravdou mnoho společného. Někdy stačí o pravdě jen pomlčet a je s toho velká ostuda. Výběr informací od těch, kteří ovládají jejich hlavní zdroje je v současnosti historicky asi nejvíce tendenční. Záměr jednotlivých "zpráv" třeba od ČTK je naprosto průhledný a to co chtějí dostat mezi lidi se jim daří až moc nebezpečně. Jan Keller má pravdu a pomáhá ji společnosti přibližovat.

  OdpovědětSmazat
 10. Pravdu, jen pravdu: novičok, rycin a zrovna teď: "Rusko nabídlo odměny Tálibánu za zabíjení členů koaličnich sil vřetně těch amerických." Ale to všechnou jsou jen mezistupně pravdy. Poslední pravdou je, že k Putinovi vozí maličké děti a on si z nich v pracovně vyřezává vnitřnosti a peče si je na vařiči. Podařilo se získat fotku jednoho takového dítěte, které zrovna dovezli do Kremlu a dosvědčují to tajné služby i jistý pracovník Kremlu, který tam uklízí. A fake-nes je tu taky: Aletrnativní weby placené Ruskem hlásají, že to není pravda. Ale je to pravda. Hlasatelka, když to hlásila, tak se soucite s ubohými dětmi rozplakala.

  OdpovědětSmazat
 11. Sud pravdy je bezedný. Např.
  1. Pravní zprávy: „To probíhá zbožštění paní Horákové? Proč se v metru nečtou jména všech Němci ubitých Čechů, všech našich padlých veteránů II. světové války?"
  2. "Gates: Neexistují žádné záruky plné účinnosti vakcín proti koronaviru!" A Sputnik: "Ruský lék pro léčbu koronaviru Areplivir byl schválen ministerstvem zdravotnictví
  Ruský lék s názvem Areplivir společnosti Promomed, který je obdobou japonského léku Favipiraviru a který se používá na léčbu nové koronavirové infekce, byl schválen ruským ministerstvem zdravotnictví. Odpovídající informace jsou publikovány na webu státního registru léčivých přípravků." – proč o tom nenapíče Zdejší Zajoch?

  OdpovědětSmazat
 12. Pravda je na lamparni.

  OdpovědětSmazat
 13. Pravda je na lamparni.

  OdpovědětSmazat
 14. A jakým konkurzem projdou ti posuzovatelé? Jaká budou kritéria jejich výběru? Jak hluboké a detailní historické a filozofické a obecně vědní znalosti budou požadovány? Kdo je bude vybírat? Jaké on k tomu bude mít kompetence? Jaký bude mechanizmus jejich kontroly, aby neselhali?
  Snesou se snad z nebes osvícení andělé se svatozáří? Nebo to budou zase jen žoldáci, mluvkové, pornojandové a fíkové s tajnými, neprůhlednými konty?

  OdpovědětSmazat
 15. Nebudu hodnotit jednotlivé komisaře, ale celkový výsledek EU je nula. To jsem slušný a nepoužiji zatím záporná čísla. Hodnotím jen odklon od demokratických forem řízení, systém hrozeb, klientelismus, kontraproduktivní zásahy do hospodářství jednotlivých států, nejednotná politika např. k migraci, energiím, ekologii... a poslední, ale jedna z nejdůležitějších je neexistence strategie řešení pandemie. Ztrácím optimismus, že se to dá napravit. Možná by mi mohli poradit naší poslanci (David, Blaško, Keller), kteří to vidí od zdroje. Pohled zezdola je neradostný.

  OdpovědětSmazat
 16. Roman Joch, kdysi prohlásil, že se demokracie přežívá a nakonec budou vládnout vybraní nóbl lidi. V tak zvaně zavedených demokraciích se už nikdo k vládě nikdy nedostane, ledaže najde investora ochotného kandidáta zkorumpovat. Zvolení Obamy stálo miliardu dolarů.

  Americký volební systém volitelů znemožňuje, aby se presidentem stal jiný než demokratický nebo republikánských kandidát. Texaský miliardář Ross Perrot získal v presidentských volbách v roce 1992 19% všech hlasů, ale žádného volitele (!). Takové volby jsou pouhou estrádní komedií.

  Naše demokracie je nedokonalá a tak se ještě může dostat k moci nějaký ten Bárta a nebo Pirát. Přesněji řečeno, ona stejně žádná demokracie neexistuje.

  Jiří Jírovec

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Redakce, co bylo závadného na mojí poznámce o bratrech Castrech, zvlášť když to je reálná skutečnost?
   Fidel Castro na otázku, kdy zavede demokracii, skutečně odpověděl, že ano, a že to bude podle amerického systému - Strana Fidela Castra a strana Raúla Castra. Ironizoval tím sice americký systém, který kritizuje i pan Jírovec, ale je to věc, která je pravdivá.

   Smazat
 17. Keller to popsal logicky a filosoficky naprosto spravne.
  Nenapsal, ze tak se chovaly vsechny diktatury, coz EU je,
  a proto je treba z ni vystoupit.

  OdpovědětSmazat
 18. S názory p.Kellera většinou souhlasím a potěšilo by mě, kdybych na linku NR je mohl číst častěji.

  OdpovědětSmazat
 19. Není třeba si vymyslet fake news stačí se seznámit s usnesenimi Europarlamentu a je člověku na zvracení

  OdpovědětSmazat
 20. Když diktaturu oblečeme do šatů demokracie, tak se to stejně pozná. Potom se nesmíme divit znechucení, nedůvěře a končící "cochcárnou". Nerespektování státu, nerespektování zákonů mi připomíná Německo v 30tých letech minulého století, kdy vzniknul prostor pro ideologii Hitlera, jeho NSDAP a výsledek snad známé. To je čeho se bojím, taky to začalo jen jako občanská aktivita, která reagovala na nepořádky a krizi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.