Reklama

čtvrtek 4. června 2020

Nákup děl: Neschopné diletantství, nebo korupce?


Martin Koller
4. 6. 2020
V českých médiích se objevila informace, že resort obrany, vedený ministrem Metnarem chce nakoupit dělostřelecké systémy Caesar, výrobek francouzského konsorcia NEXTER. Pravděpodobně bez výběrového řízení, aby se neztrácel čas v době koronaviru. Běžnému občanovi toto rozhodnutí asi moc neřekne. Nicméně odborníkům nad ním zůstává rozum stát, a to jak z taktického, tak technického hlediska. O smysluplnosti takové „investice“ není třeba hovořit. Na místě je otázka, zda se jedná o odbornou neschopnost, korupci, nebo arogantní spojení obou. 


Nelze se zbavit dojmu, že za koronavirem se dá schovat všechno od nákupů nekvalitních a předražených roušek s přehlížením domácích výrobců, přihrávku peněz daňových poplatníků Babišovu kamarádu Šimáněmu za vytunelované aerolinky, až po nákupy zahraniční výzbroje a opomíjení zájmů českých zbrojařů i vojáků. Hlavně rychle, než se občané vzpamatují z virového strašení a začnou se divit aerolinkám, novým cenám elektřiny i vyzbrojování.

Vláda Andreje Babiše se už vydatně ztrapnila nákupem výběhových amerických vrtulníků UH-1Y a AH-1Z. Za výhodnějších podmínek a srovnatelných nákladů mohla pořídit o generaci modernější, rovněž americké vrtulníky UH-60M a AH-64. Nákupem vrtulníků UH-1Y a AH-1Z jsme se stali evropskými exoty, protože nikdo jiný tento námořní typ v Evropě nepoužívá. Naopak, typ UH-60 slouží v Polsku, Rakousku a na Slovensku. V Polsku se dokonce licenčně vyrábí a mohla se podílet i společnost Aero Vodochody. V případě UH-1Y a AH-1Z je český podíl zanedbatelný a tento typ bude americká námořní pěchota za několik let vyřazovat z výzbroje. Rezavé muškety do kolonie. Hlavně, že na tiskové konferenci 13. 5. se Babiš s Metnarem oháněli podílem 40 % pro český obranný průmysl. Najednou! Měli by nám těch 40 % ukázat v případě UH-1Y a AH-1Z,které nakoupili jak o závod. Přitom zavedené vrtulníky Mi-171š mají životnost ještě kolem deseti let.

Naše armáda je a dlouhodobě byla postavena jako mechanizovaná a obrněná. To je logické, protože armáda je malá, musí chránit nedostatkové vojáky a taková koncepce je z hlediska obrany státu v našich geografických podmínkách nejefektivnější. Základ pozemních sil tvoří v Evropě obvykle tanky, obrněné transportéry, bojová vozidla pěchoty a dělostřelecké systémy, zjednodušeně děla a systémy protivzdušné/protiletecké obrany. Letectvo je samostatná kapitola. Z hlediska palebné síly na bojišti tvoří u moderní armády zhruba 60 % letectvo a 30 % dělostřelectvo. Přezbrojení dělostřelectva tudíž není zanedbatelná záležitost. Bojová hodnota tanků začala na evropském bojišti klesat už ve druhé polovině druhé světové války, po nasazení protitankových bitevních letounů a pancéřovek u pěchoty, následně se v poválečném období přidaly protitankové řízené střely a bitevní vrtulníky.

Nějaký výsadkový pluk je z hlediska české armády v podstatě zanedbatelná záležitost s nejasným použitím, mimo nějakých prohraných misí typu Irák, Afghánistán a Mali, kde padáky moc nevyužijí. Jen připomínám, že v Mali měla vojska EU zvítězit v roce 2013. Stačí si položit otázku, kdy se uskutečnila nějaká větší úspěšná výsadková operace do bráněného prostoru. Bylo to na Krétě v roce 1941, zatímco v Normandii 1944 to nebyla žádná velká sláva a u Arnhemu naprostý debakl. Jediný sovětský pokus dopadl stejně jako Arnhem. V poválečném období se vysazovaly na padácích jen taktické jednotky a v prostorech, kde chyběla protiletecká obrana protivníka. Pokud si někdo myslí, že nad území nepřítele v Evropě dostane v současnosti transportní letouny se stovkami výsadkářů, je takticky, technicky, možná i duševně opožděný pomalu o sto let. To je možné někde v Africe, kde nemají protileteckou obranu, ale naše armáda má bránit naši zemi, nikoli vyhazovat naše peníze za cizí koloniální války. Bohatě by nám stačilo několik kvalitních rot speciálních sil. On taky o ten Opatův výsadkářský pluk není mezi vojáky a branci téměř žádný zájem, takže hlavně velké řeči, uteklý skutek a zoufalá snaha náborářů. Je zde evidentní trend omezovat technickou úroveň armády a nasazovat lidské maso. Padlé a invalidy nahradí migranti. Zde bych připomněl vytuněným svalovcům v uniformách, že v prohraných válkách v Iráku a Afghánistánu přišlo víc, než 400 amerických vojáků o možnost rozmnožování. Jsou na řadě. I v Mali se může stát realitou předlistopadový vojenský vtip: „kulka mezi lopatky, nebo lopatka mezi kulky.“

Děla pro českou armádu s otazníkem

Současná samohybná děla vzor 77 DANA jsou opotřebovaná a jejich parametry (takticko-technická data) jsou po 40 letech již podprůměrné. Potřeba modernizace dělostřelectva se omílá minimálně patnáct let a ještě nedávno nikoho nezajímala. Lepší děla se prodala do ciziny, raketomety se v rozporu se zdravým rozumem vyřadily z výzbroje někdy v roce 2012. Virus možnost vyzbrojení, a to z ciziny, bez výběrového řízení a na dluh zázračně urychlil. Každopádně existuje možnost vyzbrojit naši armádu několika typy děl ráže 155 mm s dostatečným dostřelem. Nicméně a logicky by se mělo pokračovat v trendu obrněného dělostřelectva na kolových podvozcích. Jinak by armádu čekaly obrovské investice do změny servisu a výcviku vojáků. Dále je logické, že by armáda měla používat samohybná děla, tedy hlavňový zbraňový systém, kde jsou obsluhy a zbraň chráněny pancířem jak při přesunu, tak v boji v rámci přípravy a vedení palby. Z tohoto hlediska jsou v Evropě, myšleno EU a NATO, dosažitelné pouze dva vhodné kolové typy. Modernizovaný československý a slovenský DANA/ZUZANA a novější nadnárodní plně automatizovaný Archer společnosti BAE Systems. V obou případech nabíjí automat a vojáci jsou pod pancířem. Proto nejsou třeba nabíječi silní jako gorily. Jen bych připomněl, že existuje rovněž lehčí dělostřelecký systém EVA, vyrobený na Slovensku. DANA je domácí výrobek a ve spolupráci se Slovenskem je připravená modernizovaná verze. ZUZANA je modernizace na úrovni nového typu. Může se podílet řada českých a slovenských firem, zahraniční podíl by byl nevelký. Důležitý je rovněž fakt, že byla již před několika lety provedena studie na umístění zbraňového systému Archer na pancéřovaný podvozek Tatra 815. Kromě podvozku tehdy BAE Systems nabízel další podíl českého průmyslu i mimo podvozek. Oba dělostřelecké systémy jsou pro naši armádu výhodné z hlediska jak taktického nasazení, tak podílu českého obranného průmyslu. Obzvláště Archer výrazně převyšuje Caesar.

Caesar je, na rozdíl od samohybných, takzvané vezené dělo. Obsluha sedí za jízdy v pancéřové kabině. Zbraň je nekrytě lafetovaná na korbě vozidla, takže důležité díly a skupiny mohou být poškozeny i za jízdy střelbou pěchotních zbraní, střepinami dělostřelecké a letecké munice i vlivem povětrnostních podmínek. V době přípravy střelby, při střelbě a v době přípravy na odjezd je obsluha nekrytá a pohybuje se kolem zadní části vozidla. Nabíjení provádí obsluha ručně, téměř jako v dobách CaK kanonýra Jabůrka. Z hlediska ochrany je na tom hůře, než obsluhy tažených děl v době první a druhé světové války, případně v časech bývalé ČSLA. Tehdejší děla měla aspoň čelní pancéřové štíty a byla nižší, než Caesar, takže skýtala menší cíl. S určitým nadhledem jsme nemuseli vyprodávat v devadesátých letech sovětská tažená děla, obsluhu bychom posadili do pancéřovaných Tater 815, doplnili elektroniku a výsledek by byl téměř srovnatelný s typem Caesar, za nesrovnatelné peníze. A ještě bychom využili ohromné zásoby munice, aniž by musel podezřele vybuchnout nějaký sklad. Na rozdíl od typů DANA/ZUZANA a Archer má Caesar výrazně omezenou možnost přímé střelby. Je to dáno kombinací výšky náměrových čepů a ručního nabíjení, kdy granátník a nábojkář stojí na zemi za a pod dělem. V boji bez front může být přímá střelba zásadním faktorem přežití obsluhy na současném evropském bojišti s vysoce mechanizovanými, ale nepočetnými armádami. Nájezd nepřátelské techniky, nebo pěší útok na pozici baterie je značně pravděpodobný. V případě nájezdu obrněné techniky se dělostřelectvo brání přímou střelbou soustředěnou na jeden cíl a po salvě překládanou na další. U baterie Caesarů je něco takového prakticky nemožné. Vezené dělo Caesar je minimálně o třídu horší z hlediska spektra taktického použití, bezpečnosti obsluhy a ochrany na bojišti ve srovnání s typy DANA/ZUZANA a Archer. Na druhé straně ovšem není Caesar ani lehký a rozhodně se nehodí pro nějaké lehké a aeromobilní jednotky. Podvozek sice bude dodávat české konsorcium CSG, stejně jako v případě obrněného transportéru TITUS kategorie MRAP, ale obecně lze předpokládat, že český podíl bude menší, než v případě modernizovaného domácího typu DANA, případně slovenského ZUZANA i zahraničního typu Archer na podvozku Tatra. Caesar je nejen takticky horší, než uvedené konkurenční typy, ale podíl českého průmyslu je pravděpodobně nižší. Caesar je možná levnější, než Archer. Nicméně už před sto lety říkal automobilový král Ford, že není tak bohatý, aby si kupoval levné věci, čímž myslel i kvalitu. Kvalita něco stojí, samozřejmě kvalita nepředražená, protože, u armády především šetří životy. A zase jsme u otázky, zda technika, nebo maso. Na místě je zásadní otázka odbornosti a zodpovědnosti osob, které Caesar vybraly.

Kdo rozhoduje o vyzbrojování armády a našich penězích

Pánové Babiš a Metnar jsou nevojáci. Premiér získal v předlistopadovém období protekční takzvanou modrou knížku a mohl se věnovat neméně protekční a výnosné práci v zahraničí. Uvědomělý ministr se učil v pohotovostním pluku VB mydlit pendrekem nepřátele vedoucí úlohy dělnické třídy, komunistické pravdy a nerozborné lásky k Sovětskému svazu. To vše po boku současného poslance Ondráčka za KSČM. Na rozdíl od Ondráčka to u něj není vnímáno jako kádrové mínus a kupodivu mu to nevyčítá ani takzvaná opozice. Premiér si nově pořídil vojenského poradce, čerstvého podplukovníka Petra Matouše, kterému je odhadem zhruba 35 let. Ten ještě v roce 2010 studoval v praporčické hodnosti na akademii v Brně. Po vyřazení zaznamenal raketový postup, pět důstojnických hodností za deset let. Uvedeného roku se vyjádřil, že ho těší především jeho silné ruce, které mu umožnily, v rámci společného cvičení s francouzskou armádou, zvítězit v lezení po liánách. Jinak se účastnil na prohrané válce v Afghánistánu a chodil po zahraničních kurzech. Patrně má především dobrou fyzičku, vztah k francouzské armádě a pravděpodobně dobré známé. A to má být poradce premiéra. Která lobby ho tam asi prosadila? Lze předpokládat, že patří do nové skupiny klasických žoldáků, kteří v naší armádě nahrazují všestranné a vlastenecké vojáky. V současnosti se preferuje především fyzický výkon, znalost angličtiny a slouhovsky podřízený vztah k současným zahraničním spojencům. Technika a technologie pravděpodobně (?) nebudou poradcovou silnou stránkou. Každopádně může, evidentně sportovně laděnému premiérovi radit, jak se má před volbami zviditelnit coby Tarzan, lezením po liánách v korunách stromů.

Nemířím osobně na podplukovníka Matouše, ani nemohu, protože ho neznám osobně. Nicméně již v době generála Pavla, jako náčelníka Generálního štábu se ve vedení naší armády začal evidentně prosazovat trend preference vojáků, které jsme kdysi nazývali „silnej a blbej.“ Většinou to byli zároveň nadšení straníci, zalykající se veřejně láskou k SSSR. Na víc obvykle nestačili. Někteří v armádě vydrželi dodnes a zalykají se láskou k Německu, případně USA, nebo naopak, někteří i k Francii. Vtip je v tom, že lidské svaly jsou v dnešní armádě relativní záležitostí. Ne, že by nebyly důležité, ale metr vysoký šimpanz bez problémů přepere kteréhokoli parašutistu o robotovi ani nemluvě. V Iráku a Afghánistánu nakonec zvítězili vychrtlí otrhanci pohánění na rozdíl od žoldáků vírou a vlastenectvím. Bůh stvořil člověka silného a slabého, Samuel Colt je učinil rovnými. V české armádě se však na mozky zapomíná, přestože svět patří chytrým. Silní poslouží jako kanónenfutr a ti chytří jim budou stavět pomníky a užívat si vítězství. Za peníze spoluobčanů. Při pohledu na mnohé kádry naší armády se nelze zbavit dojmu, že Hašek by měl námět na další díl dobrého vojáka Švejka, tentokrát po sto letech ve vítězných misích NATO a EU, ani Švandrlíkův Kefalín by z tohoto hlediska nebyl marný.

Kdo radí ministru Metnarovi, bůh suď, poslední odborníci na ministerstvu sotva, přičemž čekat můžeme cokoli. Nedávno se s premiérem vyjadřovali téměř rozumně na konferenci a poté chtějí nakoupit děla Caesar, vhodná pro africké armády. Buď sami nevědí, co vykládají, nebo je jim to jedno a nebojí se ničeho. Každopádně v naší zemi chybí nezávislý Národní úřad pro vyzbrojování, který je běžný ve většině států EU i v jiných civilizovaných a svobodných zemích. Takový úřad obvykle podporuje především vlastní zbrojařský průmysl. Jde o to, zda pro premiéra Babiše znamenají slova národní a vlastní jen USA s Allbrightovou, nebo rovněž německou EU s Merkelovou, případně i Francii s Macronkem. Jedné líbal v pokleku ruku, druhé?? Možná nic, vždyť je to jen služka té baby z USA, stejně jako ten komik. Každopádně nezávislý, tedy nezkorumpovaný úřad chybí, možná záměrně, a nahrazuje ho pracoviště, podřízené ministrovi obrany. Když se podíváme na toto pracoviště z hlediska kvality servisu letounů Airbus, nákupu vrtulníků UH-1Y a AH-1Z, dlouhodobého, naštěstí neúspěšného, předražených systémů PVO RBS 70, prosazování předražených bojových vozidel pěchoty Puma, neustálé snahy vnutit nám německé tanky a v současnosti nákupu děl Caesar, měly by se konečně rozhýbat orgány činné v trestním řízení. Za takové nákupy a nezodpovědné rozhazování peněz by měl nést někdo, spíše někteří nepromlčitelnou trestní zodpovědnost. Proč u nás chybí nezávislý úřad pro vyzbrojování, který po krátké době existence zrušil ministr Stropnický, tehdy pravá ruka premiéra Babiše je stále jasnější. Ostatně, ministři obrany Stropnický, Šlechtová a Metnar jsou ilustrativní ukázkou odbornosti Babišovy vlády za tichého souhlasu takzvané opozice i voličů ANO.

Je opravdu udivující, že tento, slušně řečeno, nepořádek ve vyzbrojování armády, nechává české politiky v klidu. Mají evidentně důležitější starosti a zabývají se ricinovými komediemi a podobnými blbostmi na odvádění pozornosti voličů od důležitých problémů. Zároveň tím přihrávají Babišovi. A ještě se tváří, že bojují za zájmy občanů. Možná proto, aby rukou společnou, vláda i opozice zakryli nejen miliardový šlendrián ve vyzbrojování, a to samozřejmě na dluh, který budeme platit i s úroky. U socialistů se není čemu divit, radují se potichu z výsledku nákupů „levných a kvalitních“ roušek i z miliardového tunelu do ČSA/Smart Wings, který údajně domluvil socialista Tvrdík, kdysi „veleúspěšný“ ředitel právě těch zkrachovalých aerolinek. Komunisti, přesněji jejich vedení, už zcela propadli euromarxismu a podlézání Babišovi a byrokratům v Bruselu. Občasné pokřikování kolem Ruska je jen komedie. Ale co naše opozice? Proč se neozve a nepodpoří české zbrojaře a zájmy naší armády z hlediska kvality výzbroje? Nebo je to opozice, takzvaně jen na oko a pouze jako součást komedie pro občany? Někteří politici jen omílají jako zaseklý gramofon, že máme dávat víc na zbrojení, a to v době katastrofální krize, na dluh a pro zisky cizákům. Co dělá branný výbor sněmovny, že mlčí? Pravda, Stalin kdysi říkal, že každý má svoji cenu.

Co naše slavná nová rada pro rozhlasové a televizní vysílání? Povyku kolem ní bylo více, než dost. Opět jen velká komedie. Nebude se konat žádná kritika německé kolonizace pod vlajkou EU, všemožných tunelů, vyhazování peněz na koloniální války a nevhodnou výzbroj, omezení válečné propagandy jako přípravy na válku v Evropě, a podivného urychleného vyzbrojování na dluh. Noví radní byli zvoleni po delší, dobře připravené, mediální komedii v jejich prospěch a v zájmu Babiše. Dostali se do rady pouze proto, aby omezili kritiku Babiše a jeho kamarádů v ČT. Nanejvýš se budou předvádět nějaké nedůležité komedie, aby ČT vypadala trochu jinak. Bude se žvanit, žvanit, žvanit, ale základní mediální politika ČT se nezmění, určitě ne k lepšímu pro českého občana a jeho zájem na svobodném, důstojném a bezpečném životě. Vláda Andreje Babiše se ohání zodpovědností, především finanční, ale z hlediska nákupů výzbroje pro naši armádu je to místy v rozporu se skutečností. A budeme to platit všichni i s úroky, jakoby nebylo dost jiných výdajů, například dovozu potravin, léků a brutálního zdražení elektřiny ve stínu koronaviru, pravděpodobně největšího jednorázového od roku 1990. O tom naše vláda i opozice společně mlčí, stejně jako ČT.

55 komentářů :

 1. No, dobře, možná má autor pravdu, ale co dál? Spolupracuje s někým v příslušném poslaneckém výboru? Co dělá například takový A. Černý, poslanec za KSČM, o kterém není vůbec slyšet a sedí v tom výboru už pěknou řádku let. Je to opravdu k zoufání, jak už roky z našich kapes létají v armádě desítky miliard na očividně nesmyslné nákupy, ale pány a paní v poslaneckých lavicích to vůbec nevzrušuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Místo těch dětských hraček z Francie, nebo šrotu z USA by si měla česká armáda koupit skutečné zbraně z Ruska.
   Caesar: nekryté flusátko, konstrukce z dob Napoleona, 6 ran za minutu, dostřel 40km.
   Ruská pancéřovaná, plně automatická houfnice 2S35 Koalicija-SV: 16 ran/min, 80km dostřel, navádění GLONASS.

   https://www.stoplusjednicka.cz/novinka-moskevske-prehlidky-samohybna-houfnice-koalicija-sv

   Smazat
 2. Tak, jak je to s kanónama z Francie už víme a teď ještě ať nám pan zbrojní expert Koller vysvětlí, jak to bylo s tím Kalašnikovem, co ho oprčili od starýho Schmeisse...bez pohádky na dobrou noc neusnu...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I inteligenčně omezený jedinec si může najít na webu info že AK-47 a sturmgewehr44 jsou rozdílné zbraně. Tak experte zpátky do vlastní omezenosti.

   Smazat
  2. 23,35
   A teď tu pohádku o tom,že amiokupant neEXISTUJE!

   Smazat
 3. Za takový článek by se nemusel stydět ani pan Mitrofanov.

  OdpovědětSmazat
 4. Vždyť je jedno. Možná bude ale ještě lepší když ty děla nebudou fungovat, alespoň bude v případě války méně mrtvých. Je přece nutné utrácet peníze, kterých je habaděj, tak si nestěžujete. Nebo snad chcete místo děl žrát máslo? Tak jak se již ve čtyřicátých let ptal Německého národa Goering? Já, tak jako můj oblíbenec Goering bych chtěl raději ty děla ale spíše ty nefunkčni, protože po másle se příliš tloustne a staneme se všichni obětmi covid-19. Tedy chci děla a ihned.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Karel ČAPEK - Podpovídky, Vynálezce:
   KOLOSTOJ => kolo, které se netočí. Žádné ztráty více, doporučeno pro všechny továrny postižené krizí.

   Navrhuji další vynález. DĚLOFRK => DĚLO KTERÉ NESTŘÍLÍ, S HLAVNÍ Z NÁDHERNÉHO SMRKOVÉHO DŘEVA. Nulové náklady na munici, snadný zácvik obsluhy, radarový obraz poraženého stromu.
   Doporučeno pro všechny operetní armády neschopné proti nejslabšímu ze sousedů svého státu trvale ubránit ani vlastní kasárna.

   Smazat
  2. Jen totální nevzdělanec může milovat Göringa a odmítat máslo, bez něhož může zbaštit třeba 5 kilo mrkve a vitamín A vys..e! Možná by mu chutnal margarin, kterým to máslo nahradili, ale výsledek pro stravování ještě horší, než ty kanóny...

   Smazat
 5. Za pojmenování hrdinných českých vojáků v Afghanistánu a Mali bojující za naši demokracii a svobodu žoldáky už jeden občan doplatil,kolik dostalsi nepamatuji, od té doby bych něco takového nenapsal. Natož abych komentoval jako pan autor ostatní skutky realizované z Vůle Lidu a v Zájmu Lidu, který si svoji svobodu
  vybojoval pod vedením studentů a herců v krvavých bojích na pražských barikádách v památných mrazivých dnech konce roku 1989. Cítím se ohrožen Rep.Mali a od té doby,co mě brání v Mali naše armáda spolu se statečnou armádou sladké Francie,se mi spí dobře. Nesmál bych se nešťastníkům psychicky traumatizovaným tím, že nedostali důvěru a razítko způsobilosti ve vojenské kníže vojáka Varšavské smlouvy, však i vrchní velitel branné moci, který tak rád mluví o zbraních,dronech a hájení našich zájmů v daleké cizině, je nositelem modré knížky,stejně jako jeho předchůdce na Hradě, Václav Ruzyně. Máme přeci vládu odborníků,po níž Pražáci volali v oněch dnech a měli bychom si toho vážit. Pro sympatizanty Ruska dobrá zpráva. Mnoho roztodivné techniky, která není maximálně unifikovaná, je přece zárukou, že dojde-li v potenciální válce na zmíněná děla,nebude země našich bývalých přátel ohrožena našimi současnými přáteli.
  Nějak se mi chce zvracet, už toho blábolení raději nechám. Tak dobrou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, když už ti naši "panští knechti" válčí v zájmu kapitálistů sladké Francie, tak by od ní měli vyfasovat ty kanóny bez otvírání naší kešeně...i tak nás to stojí moc...
   Co to je za bordel, mě to jejich pitomý válčení stojí prachy a nic než zvětšující se státní dluh...
   Co to za voly má v téhle zemi volební právo a jak volí, že se dějí takové zhovadilosti a proč to připouští ten šmajda na Hradě, když je ten vrchní velitel ozbrojených sil ??!!
   Přiblblí Francouzi se motají po Mali a negři jim zatím obsazují zemi a ti naši oslíci jim v tom asistují a přitom jim tu v Čechách negři od Merklové znásilňují školačky...

   Smazat
  2. Ano, souhlas. Češi si neustále stěžují, na okupaci Rakušany,Hitlerem a Němci, Sověty. Za posledních 30 let už stačili porušit hranice a zneuctít Irák,Jugoslávii, Afghanistán, Mali. Snad jsem na ndějaký stát nezapomněl. Takže milí Rakušani, postavíme sloup na Staroměstském náměstí na usmíření, pak sochu R.Heydrichovi a Stalinovi a bude zase v Čechách Líp.

   Smazat
  3. Doplnil bych ještě ty "nevýhody" širokorozchodné železnice. Po ní mohou jen Slováci a jsou si toho vědomi... Ovšem musí protistrana přistavit ta správná železniční vozidla; jinak jsou všichni v Rusku se železnicí, při stažení mobiliáře do vnitrozemí, totálně AUT!!!

   Smazat
 6. Myslím, že bychom měli podpořit modernizovaný kolový typ československý DANA/ZUZANA, ale tady asi někdo dostane tučnou provizi z Francie. Také by mě zajímalo, zda firma s miliardovými obraty, která provozovala vybuchlý
  sklad výbušnin, byla za hrubé nedostatky ve skladování souzena a potrestána a zda bude vzniklé škody, které se sanovaly z veřejných penez, platit. Už se o tom vůbec nepíše.

  OdpovědětSmazat
 7. 1) Nákup vrtulníků Bell systému H-1 je opravdu prů-švih. Nevím, čím premiéra Babiše tak přesvědčili při návštěvě centrály CIA, že již další den jeho mluvčí hlásil, že jsme se s USA na tom nákupu dohodli, stejně jako netuším, jak ministra Metnara přiměli k podpisu kupní smlouvy těsně před Vánoci, kdy už běžela koronakrize v ČLR a bylo jasné, že zanedlouho dorazí do Evropy a že budou všichni chtít šetřit, a tedy škrtat mj. ve vojenských rozpočtech. Každopádně jsme obětavě a nezištně pomohli fě Bell, které končí obří zakázka pro USMC, a než USA vyberou nové vrtulníky (a pokud se Bell dostane do finále výběrka), uplyne dalších 5 až 8 let, kdy Bell nebude mít na vojenských linkách co vyrábět. Takže obětaví (či snadno manipulovatelní?) spojenci rádi pomohou. I za víc než dvojnásobné ceny za holý vrtulník, než kolik platily USMC. Samostatnou kapitolou je, jak budou probíhat opravy těch vrtulníků, když se v nich vše mění formou výměnných bloků, což je v poli velmi rychlé a efektivní, ale potřebujete k tomu v zázemí velkou logistickou základnu skladující a vyměňující ty bloky, kterážto základna v Evropě není.
  2) Stále ještě probíhá dřívější snaha zbavit AČR všech bojových prostředků s mohutným a s plošným účinkem v cíli. A tak po vyřazení velkorážových, samohybných minometů Ťuľpan (r. 240 mm), ShKH Pion (r. 203 mm) a ShKH Gvozdika (r. 122 mm), a zejména raketometů vz. 70 (40 x 122 mm) Grad/Tatra (přičemž všechny moderní armády zavádějí nové, mobilní velkorážové minomety a své raketomety modernizují nebo zavádějí nové, s raketami s koncovým navedením!) u nás ještě navíc máme prý co nejdříve vyřadit všech 17 těžkých, víceúčelových bitevních vrtulníků Mi-24, které jsou poslední naší zbraní s obrovským plošným účinkem v cíli (mohou nést 80 raket r. 80 mm nebo 128 raket r. 57 mm a krom pohyblivého, rotačního velkorážového kulometu i 2 kontejnery s dvojkanony r. 23 mm, případně 4 bomby á 100 až 250 kg nebo 2 x 500 kg a samozřejmě 4 protitankové řízené střely).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mám jediné vysvětlení. Jde o úlitbu USA, aby přestal organizovat a podněcovat protibabišovské majdany. Bohužel jsou to oknem vyhozené miliardy, protože Minář a spol. již delší dobu jedou samospádem i bez aktivní pomoci jistého velvyslanectví

   Smazat
  2. Ja myslel, ze to Babis podepsal kvuli fotce s Trumpem.

   Smazat
 8. Pokračování:
  3) Samohybné kanonové houfnice (ShKH) CAESAR existují ve 3 hlavních provedeních. To nejstarší a nejrozšířenější je opravdu ShKH na náklaďáku a obsluhovaná manuálně, zcela nechráněnou osádkou (jako za CaK kanonýra Jabůrka, jak píše pan Koller). Novější verze je na podvozku Tatra a je stále jen poloautomatická, se střelivem v zodolněných kontejnerech a osádkou chráněnou za jízdy v opancéřované kabině. Při palbě je osádka opět nechráněná kolem vozidla. Třetí verze je již plně automatizovaná a osádka i střelivo je chráněné opancéřovanou nástavbou na podvozku Tatra. Zatím ale asi nebyla nikde zavedena do výzbroje. MO chce koupit jen ty houfnice s podávacím mechanizmem a zaměřovacím a dalšími systémy. Která verze z těch tří to ale bude, to zatím nikdo nesdělil. Chápu snahu, koupit ShKH CAESAR, jako součást vzájemně výhodného obchodu a sázku na budoucí exportní úspěchy. Tatra dodává ty platformy do Francie už několik let a dají se očekávat exporty do třetích zemí. Pro ShKH Zuzana/Zuzana 2 se podvozky Tatra dodávají též a náš průmysl by mohl být zapojen do výroby i více. Rovněž exporty se dají očekávat, ale jsou dnes dost nejisté zejména při dnešní slovenské vládní garnituře, která už teď zbrojařům háže klacky pod nohy. Takže MO asi prostě vsadilo na jistotu.
  Pro orientaci doporučuji toto video https://www.youtube.com/watch?v=UX3RWzBRuZE, kde je porovnáno 10 nejlepších ShKH světa, mezi nimiž je i Zuzana 2. Zvláště zajímavé je, sledovat parametry se shodnými, standardními typy nábojů. Dostřel s náboji s raketovými urychlovači kolísá od 50 do 65 km, ale to už je otázka výrobce/typu náboje, nikoli kvalit té ShKH.
  4) Naprosto tragické je, že ShKH DANA vz.77 v době vzniku předběhla svou dobu a stala se světovým etalonem, dle kterého se vyvíjely všechny další ShKH a jejíž konstrukční principy se uplatňují dodnes. Podobně jako např. OT-64 SKOT (výrobce ČSSR/PLR), který se stal vzorem pro všechny další kolové OT, včetně dnešního Panduru… Bohužel, 30 let systematické likvidace česko-slovenského zbrojního průmyslu přineslo své ovoce: dřívější jeho schopnosti, možnosti a kapacity jsou nenávratně ztraceny a již nikdy je nebude možné v původním rozsahu obnovit. Tak to prostě je. A budeme-li i nadále vše nakupovat/vyvíjet samostatně jen jako ČR, tedy bez úzké spolupráce a koordinace (např. i ve vyzbrojování) alespoň nejbližších 4 států, tak do budoucna už budeme vždy jen naprosto závislým vazalem velkých korporací a zájmových skupin/států, tedy polokolonií bez jakékoli smysluplné míry suverenity.
  Viki L.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jediné co tady můžeme bránit jsou dluhy celého státu u nadnárodních bank. Teď mají důvod ty dluhy znásobit a tak nás většinu dostat do exekuce jako Řecko. Ty děla budou potřebovat zdegenerovaní zvrhlý parazité k dobývání HRADU. Pořád nevědí jak vypudit Miloše.

   Smazat
 9. To není diletanství, to je zrada. Když už utrácet, tak pouze místním firmám.

  OdpovědětSmazat
 10. Hlavní je utratit prachy, uvést je do pohybu. Něco se ztratí, něco se cíleně rozdá a co se nakoupí není až tak důležité. Vždyť většinu nakoupené techniky stejně nikdy nepoužijí. Naposledy jsme svou technikou slušně vybavili Hitlera a to ta tehdejší armáda byla, v porovnání s tou dnešní, špičková.

  OdpovědětSmazat
 11. Vlastenecky uvědomělý Čech by měl dělat vše pro minimalizaci jakýchkoli odvodů tomuto koloniálnímu režimu(lhostejno kdo v něm zrovna vykonáná "vládu"). Vyhýbání se placení daní a poplatků bude jednou hodnoceno jako vlastenecký čin. Zatím jsme, hodnoceno naší rolí dojné krávy Západu, zemí plnou kolaborantů. To je třeba urychleně změnit.

  OdpovědětSmazat
 12. Odpověď je jednoduchá, "Neschopné diletantství a korupce", Vše korunované drzou hrozbou Metnara o odstoupení, pokud se to diletantství a korupce neuskuteční. Proboha ať upaluje pryč a ani se radši neohlíží, na škody které nadělal, dříve než ho zavřou do basy. Žádost o amnestii už tu byla, aby bylo místečko v chládku, pro něho a jemu podobné. Já bych to nepovažoval za hrozbu, ale za nabídku, kterou nelze odmítnout, takže lidem volení zástupcové, konejte!
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Metnar je potomek fašovítačů na Moravě.... odpad je to pravé slovo, jen Blbiš to NEchce pochopit!!!!

   Smazat
  2. Pochopit to nechceš ty a kdoví, jestli jsi ten Kollerův článek vůbec četl.
   Metnar je poskok Babiše a Babiš je doprdelevlezka Sorose a vylizovač poševního sekretu Krvavé Madly Albrightové, což dokazuje nejen nákup těch starých krámů, těch vrtulníků za cenu, jako kdyby byly zhotoveny ve zlatě a osázeny diamanty, ale i svými úsluhami SSA a taky, jak píše Koller doslova lezením po kolenou před Albrightkou a olizováním jejích krvavých pracek...No a taky to, že složil věrnost Izraeli a židům dokládá i ten šaškec u Zdi nářků v Jeruzalémě se šábesdeklem na hlavě...a protože Moše Zeman nadržuje stejné partě tak si s ním moc dobře rozumí...

   Takže, co by měl on chápat??!! To ty nechápeš !!

   Smazat
 13. Nějaký Švindlštajn se potřebuje zbavit neprodejného šmejdu, navíc za nehoráznou cenu a ještě chce dostat provizi.
  Když Maďaři neměli přístup k moři a VLÁDL JIM ADMIRÁL, proč by k požární lodičce v Praze na Vltavě neměli mít zastaralé námořní vrtulníky. Žoldnéři ve středu Evropy si budou moci hrát na AMERICKOU NÁMOŘNÍ PĚCHOTU. US embassy jim možná věnuje z vděčnosti i obehraný SUSAFON.
  Tedy závěrem, Švindlštajn zase vypase Českou louku za pomoci majitelů Malého Jeruzaléma (Češi jimi nejsou...). Ono z české kasy lze brát lopatama - a házet do rothschildek (bank) a Češi volají HOSANA a nastavují své další kapsy k vyprázdnění...

  OdpovědětSmazat
 14. K té dojné krávě, po převratu v devadesátých letech podržel tzv. "Východ" (rozuměj zaostalý) rozvinutý Západ materiálně a finančně a zabránil tak veliké krizi (hlavně Rusko). Jak dobře byly ty oranžové revoluce načasovány! Nedivte se těm nákupům, dnes nám nějak Rusko vypadlo a za suroviny se musí platit. A to, že vyvádíme většinu zisku na západ nestačí, musíme najít nové formy. My se uskromníme a naši ochránci na západ nezkrachují a my budeme mít dobrý pocit a žít v bezpečí. Takže, je třeba pracovat více a žít skromněji. Bohužel, řekl jsem to v nadsázce ale nakonec to tak dopadne. Někdo bude muset ten virus zafinancovat a zároveň všechny podfuky světové věrchušky.

  OdpovědětSmazat
 15. Chtěl bych alespoň jednou zažít, že nás česká armáda bude chránit. Je to organizace, která jen žere peníze a nic nepřináší. Jedině ministr Metnar může, ale nemusí, dostat medajly z USA. Jedině bojuje za zájmy cizích států, které okupují cizí území a my jim v tom pomáháme.

  OdpovědětSmazat
 16. Na koho chteji ta zelena hovada strilet? Metnar vydira, ze odstoupi, budou-li problemy. Jen at jde a hned ho zavrete! Dejte ty penize duchodcum a potrebnym. Vsechny nakupy armade stornovat behem pandemie. Zadnou armadu nemame, protoze slouzi zajmum USA a my ji financujeme!

  OdpovědětSmazat
 17. Heslo tehdejší doby: "vyházíme nomenklaturní kádry a dosadíme všude ODBORNÍKY"!!!!A tak jsme vyházeli odborníky a dosadili "kádry".Havel nelenil a zlikvidoval zbrojní průmysl.Jeho další krok byla omluva Německu za "vyhnání" Němců z našeho ČESKÉHO pohraničí.Následovalo rozbití Československa a výprodej všeho za bazarové ceny.Dokonce Stráský tehdy řekl že se u nás zhaslo,aby si pomohli ti nejrychlejší,ti bez zábran,morálky a svědomí.Fakt si myslíte,že "naše" Česko je vedeno vlastenci???

  OdpovědětSmazat
 18. Nejsem expert přes výbavy moderních armád, navíc inklinují k pacifizmu a proto si myslím, že armàdní výdaje nejsou výdaje pro lidi. Pouze umožňují enormní zisky investorům. Kdyby chtěli přesto investovat do něčeho použitelného i v armádě, tak je možno využít našich chytrých lidí, co umí vymÿšlet radary, nanofiltry nakonec třeba i náklaďáky. Prostor pro investice je určitě i v oblasti softwaru..Jestli bych něčemu fandil a státem podporoval, tak je to 1/2roční branná výchova mladíků, kteří by i jako záložáci byli použitelní při nečekaných katastrofách. Taky by stálo za úvahu obnovit něco, jako Svazarm a umožnit tak všem klukům bezplatně realizovat své koníčky v budoucnosti prospěšné našemu státu. To vše by stálo zlomek financí vydávaných v současnosti na expediční vojska, plnící politické objednávky mocností, ze kterých lidí naší země nemají vůbec nic a nesou jen nàklady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O zbraně a vojenskou historii se zajímám dlouhodobě. A právě proto jsem bojovníkem za mír (protože vím, co ty zbraně dovedou!). Musíme ale vycházet z toho, že necelé dějiny lidstva jsou důkazem, že mír a mírová spolupráce je možná jen tehdy, když by byl vojenský útok na souseda zničující i pro mě. Z historie ale též vyplývá, že staví-li někdo mírové soužití pouze na neomezeném zbrojení, tak je výsledkem vojenské podmanění sousedů, kteří jsou z nějakého důvodu o něco slabší. A současně staví-li někdo mírové soužití pouze na mírových smlouvách, tak je výsledkem jeho vojenské podmanění silnějším sousedem, smlouva nesmlouva. Oba principy (vojenský a mírový) musí být v rovnováze. Inu, princip jednoty (či boje) protikladů, jing a jang, či lhostejno, jak tomu budeme říkat, prostě platí. Oba protikladné principy (ve všech oblastech života) jednoduše musí být v rovnováze.
   Proto je třeba, přimět maximum států, aby podepsaly smlouvu, že na nikoho nezaútočí jako první, pak smlouvu, kde by podepsaly přesně to, co je v 1. čl. Washingtonské smlouvy (NATO), že se signatáři zříkají použití násilí při řešení sporů s jinými státy, a pak taky smlouvu, že signatáři nebudou jiné státy poškozovat žádnými prostředky a způsoby, nejen vojenskými, ale i nevojenskými.
   A souhlasím, že je třeba nejen zbrojit, ale i obnovit výchovu k národní hrdosti a k brannosti. Armády potřebují (jako každá vrcholová organizace) širokou doplňovací základnu, kterou my dnes vůbec nemáme; prostě byla zrušena(!!!). Nějaký svaz branných sportů by byl akutně třeba, ať to jakkoli připomíná doby minulé. Prostě to bylo účelné a funkční. A Vojenskou přípravu záloh armády a národní gardy mají – na principu naprosté dobrovolnosti – perfektně vypracovanou nejen ve Švýcarsku, ale zejména v USA. Takže se tam inspirujme, i kdyby USA byly jednou třeba i naším úhlavním nepřítelem. V Polsku to už pochopili a jednají podle toho(!!!).
   Viki L.

   Smazat
  2. Oprava:
   "...že celé dějiny lidstva..."
   Viki L.

   Smazat
  3. 11:48
   U migrace taky EU porušovala opakovaně vlastní zákony a u zemí NATO to platí taky, že porušují první článek. To je realita, že když jde o zájmy těch nejmocnějších, tak se žádné smlouvy nedodržují, proto tyto západní organizace nemají smysl a poškozují nás, protože nám nakládají povinnosti, ale nic dobrého pro nás negarantují.

   Smazat
 19. Armádě bych doporučil jiný prostředek. Je už vyzkoušený, relativně levný a hlavně účinný.
  Armáda by si měla jako ekvivalent pořídit Bidenovy strategické větry.
  Jen na webu přitom s výrazem hráče pokeru skácel půlku světa. A to šlo jen o jednu složku té munice. Pulsní dělo na bázi zvuku. Což teprve chemická složka téhož? Účinek zaručený a dalekosáhlý.
  Armádě vytvořit speciální jídelníček a munice vyjde na minimum nákladů.

  OdpovědětSmazat
 20. No nic pan Koller rýpe do Ondráčka ten dělal svoji práci a opravdu chránil občany ČSSR. A opozice je první kdo klidně koupí z usa papírové tanky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo to mi připomnělo, neví někdo kam zmizely naše tanky ? Bylo jich několik set a poslední co si pamatuji, že je nezbytně přezbrojovali s novou elektronikou z Itálie. A kdo byl hlavní armádní ekonom při jejich dematerizaci ?

   Smazat
 21. „Genderové šílenství postupuje dál.“ Nová choutka OSN zvedla Okamurovi tlak. Chtějí válku, varoval

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020060412029567-genderove-silenstvi-postupuje-dal-nova-choutka-osn-zvedla-okamurovi-tlak-chteji-valku-varoval/

  OdpovědětSmazat
 22. Naše země ležící uprostřed Evropy měla být neutrální. Spolupracovat se všemi na základě výhodných smluv pro obě strany. Díky Havlovi a spol. jsme jedinečnou šanci propásli.
  Teď jsme díky prodejným politikům jenom kolonie a odbytiště všeho nepotřebného a zastaralého šuntu. Jsme zadlužený a nakupujeme zbraně, proti komu? Pochybují, že bychom je vůbec stihli použit. Nebo se snad použijí proti vlastním občanům kdyby se začali jednou vzpouzet?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 11:25 Neutralita vůbec neznamená, že se neutrální stát nemůže dostat do válečného konfliktu. Jen není povinen se do něj zapojit v souvislosti s napadením jiného (spojeneckého) státu. Zároveň ovšem není nikdo zavázán pomoci neutrálnímu státu. To je jedna stránka věci. Ta druhá je, že neutralitu tomu státu musí někdo garantovat. A nemusí to být nutně soused, i když je to ideální stav. Garanci poskytne nejčastěji za slib, že se neutrální stát nepřipojí k nepříteli garanta v případě válečného střetnutí. A to bez ohledu na to, kdo je útočníkem. Proto mají neutrální státy poměrně mohutné ozbrojené síly a propracovaný systém jejich výcviku a doplňování. Třeba Rakousko, Švédsko, Švýcarsko. V minulosti byly tradičně neutrální země Beneluxu. Ale nijak se to neosvědčilo. Německo za I. SV. porušilo neutralitu Belgie při snaze realizovat tzv. Schliefenův plán porážky Francie. Za II. SV navíc napadlo i Holandsko. Tedy jejich neutralitu nehodlalo Německo respektovat a garanti (Francie a velká Británie) ji nebyli schopni zajistit. Proto se tyto země neutrality vzdaly a jsou zakládajícími členy NATO. Naší zemi nikdo neutralitu garantovat nebude. Z důvodů geopolitických. Už Bismarck pochopil její význam a vyjádřil to slovy: "Kdo má Čechy, má Evropu." Velké války v Evropě a jejich velké, často rozhodující bitvy začaly právě na našem území. Třicetiletá (bitva u Jankova, obléhání Brna zachránilo Vídeň), napoleonské války a jedna z rozhodujících bitev u Slavkova, války za sjednocení Německa - bitva u Hradce Králové (největší bitva 19. století), jako jedni z prvních jsme byli napadeni nacistickým Německem a jako poslední nás opouštěla sovětská vojska. Jak mohutnou armádu bychom museli mít, abychom měli šanci vzdorovat jen pár měsíců? V září 1938 jsme postavili do zbraně 1,5 mil. mužů. To tehdy čítalo 45 divizí. 650 tanků byla v té tobě úctyhodná síla, které se ve Střední Evropě nikdo nevyrovnal a ani Němci jich v té době neměli o mnoho více. Navíc ty naše byly kvalitnější než většina německých. Naše měly lepší pancéřování i účinnější výzbroj (20-25 mm a kanon 37 mm), kdežto německé PzKw I a PzKw II měly pancéřování 15-20 mm, typ II měl kanon 20 mm a typ I neměl kanon vůbec, jen dva kulomety. A verze I. a II. tvořily v té době páteř německého tankového vojska. "Naše" tanky tvořily 25% tanků útočících na SSSR a posledních devět bojovalo ještě u Kurska. A přesto všechno nás naši tehdejší spojenci hodili přes palubu. přesněji řečeno do chřtánu Hitlera. Nejhorší na tom je, že to bývalí spojenci jsou našimi spojenci zase. A situace je stejná: zase jde o napadení Ruska a zase jsme nárazníkový stát. Ale na druhou stranu jen účast v NATO a tedy jakýs takýs slib pomoci nám umožňuje mít armádu v tak hanebném stavu, v jakém se nachází. Jako neutrální stát, který se musí postarat sám o sebe bychom si takový luxus dovolit nemohli. I když stačí dnes sledovat osud Řecka v přímém přenosu a máme se tedy důvod bát. je ve stejné bryndě, jako my v 38.

   Smazat
  2. Zcela přesně vystiženo!
   Nevím, jestli si lidé vůbec uvědomují, že v případě (byť i mocnostmi garantované) neutrality bychom museli co nejdříve naplnit alespoň z poloviny těch Smlouvou o KOS povolených 93.300 vojáků, druhou půli mít okamžitě k dispozici v podobě aktivních záloh a současně mít dobrovolnou domobranu pro účely teritoriální ochrany a pořádkové služby o síle nejméně 15.000 příslušníků, přičemž obě branné složky by měly mít nejméně stejný počet příslušníků jako víceméně vycvičené zálohy a obě by měly mít (pomocí odvodů) evidovanou a v rámci nějakého svazu branných sportů připravovanou doplňovací základnu. Naše OS AČR naopak byly od své přirozené doplňovací základny zcela odříznuty, protože byla prostě zrušena. A zbrojní průmysl (který si neutrální státy udržují na vysoké úrovni) si naopak 30 let pozvolna, leč systematicky likvidujeme. Naše dnešní OS AČR by ani omylem nebyly schopné splnit podmínku danou článkem 3 Washingtonské dohody, a to ani po využití článku 5 některou ze spojeneckých zemí; ostatně, aktivace toho článku by pro takového spojence nejdříve musela být vojensky, a zejména politickoekonomicky výhodná.
   Jen tak pro ilustraci: ČSR měla v době vzniku k dispozici na 90.000 vycvičených a boji ostřílených legionářů, nejméně na 100.000 navrátilců z front, spoustu trofejní výzbroje a funkční zbrojní průmysl. To, co ČSR předvedla r. 1938, pak bylo výsledkem 18 let systematického budování armády a výcviku záloh, přičemž politikové do toho nekecali, protože věřili, nevojáci dělají to, co dělat mají, a to nejlépe, jak umí. A dávali armádě stále více peněz až na konečných min. 14 % HDP v r. 38.
   Viki L.

   Smazat
  3. Já naopak jsem pro neutralitu. Jsem si jistý, že nám ji budou garantovat Rusko a Čína a možná simulovat i velmoci Západu, aby nevypadali jako masoví vrazi. Ani by mi pak tak nevadilo, že zločinci garance nedodrželi a odkopali se, ale jen ten pocit, že já nejsem spoluvrahem občanů jiných národů a že nejsem spoluokupantem jejich zemí a participantem na jejich vydrancování - i ten pocit stojí za to, o neutralitu usilovat. ASPOŇ BY SE VYJASNILO KDO PRO KOHO A ZA KOLIK KOPE! Vás snad těší, že jste podílníky na okupacích a vraždění občanů jiných národů. Já ne, mne jímá stud. Myslím si, že v tomto směru nemusíme svůj ateismus a antikřesťanství předvádět, to ponechme nacistům a imperialistům a kolonizátorům! Nemáme to v tradici!

   Smazat
  4. Pane Viki, přečtěte si článek 5. pořádně.

   Smazat
 23. 11.25 - velmi moudrý příspěvek, souhlasím. Při volbách je nutné vybírat, kdo to chce a také se to snaží prosadit. Je-li pro mě něco výhodné, tak je mě fuk, zda mě to prodá Čína, Německo nebo Argentina.

  OdpovědětSmazat
 24. Že jsme přinuceni kupovat zbraně a nelze se tomu vyhnout, je jasné. Škoda, že místo překlížkových Pandurů, nedostala zakázku třeba Tatra, která vláda je vlastně objednala?
  Lepší nakoupit neškodný šrot, než mít na území špičkové zbraně a hádejte proč?!

  OdpovědětSmazat
 25. Každý rozumný občan ví, jsme malá zemička /střední město/ uprostřed Evropy. Čechům až na vyjímky nic nepatří. Co bude naše armáda dělat s tanky,transportéry, děly a bojovými vrtulníky? Na koho budeme útočit - k smíchu a pláči zároveň.
  Toto je všechno dnes zastaralé válečné vybavení,které skutečně nepotřebujeme. ČR potřebuje pár stihaček na ochranu hranic a strategických zařízení- elektrárny,vodárny a pod.Potřebujeme ženyjní a chemické jednotky na skutečnou ochranu obyvatel v případě vážných událostí. EU ani NATO nefungují což dnes už snad rozumní pochopily. Navíc přichází velevelká krize a místo úspor máme obrovský dluh....

  OdpovědětSmazat
 26. Tak Škoda už nevie vyrobiť kanón. Ne-u-ve-ri-teľ-né!Kedysi aj Ne-pred-sta-vi-teľ-né!

  RChPz

  OdpovědětSmazat
 27. Já nevím, nakolik je nákup vojenského šrotu průšvihem Babiše nebo Metnara, nebo odborníků na výzbroj. Ale je to důsledek diktátu zbrojařského kapitálu. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč mohou být Švýcaři, Rakušáci, Finové, Švédové, Irové ..... neutrálními státy a proč my jsme byli dokopání do vojenského paktu a musíme válčit proti slabším (a jak dí filosof - války jsou terorismem bohatých!). Proč nemůžeme jako občané výše jmenovaných států žít s pocitem, že jsme lidé a ne vrazi? Proč si nedovedeme vybojovat neutralitu, jako náš jižní soused? Bojovat proti válkám je pro naše politiky obtížnější, než války vést? Vyměňme politiky!

  OdpovědětSmazat
 28. Toz to je óplá paráda ceskéch sabesgojó...toz te rakoskooherské kocí s slouhové to só amatéri oz nemajó sanci to je inne levl.....toz hloboká prdel stejnejmenovaného státo je opravdo hloboká kam sa hrabe macocha....toz hosani hop eam hezké den p.s.

  OdpovědětSmazat
 29. zbytečná diskuze,takové tupce,jako je Metnar, si do vlády najmenuje jen šašek Babiš,co předvádí neuvěřitelnou vládní komedii.Žádné prachy na rozhazování,nejsou dost velké.Ten průser bude mít pro občany Česka,krvavé následky.Už chybí ta poslední,nejzásadnější věc.Otevřít hranice arabům,černochům,muslimům a teroristům.
  Masa je dost,víc,jak 10 000 000

  OdpovědětSmazat
 30. Kolik asi dělá provize za dělá ?

  OdpovědětSmazat
 31. Jde asi o dobrý obchod Babiše. Nedostal nabýdku na zřízení kavárny-vinárny na nějakém exklusivním místě ve Francii? Je to nápadně podobné koupi vírníků které podepsal v Bílé chatrči.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 32. Jen základní dotaz - "Po jakém nepříteli se s tím jako plánuje střílet?" !!!
  Někde jsem se dočetl, že dostřel je max. 42 km.
  To snad nebude ani možnost to v ČR vyzkoušet.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.