Reklama

úterý 9. června 2020

Naše ponurá budoucnost - Obnovený neoliberalismus nebo hybridní neofašismus?

Pepe Escobar
9. 6. 2020 InformationClearingHouse, překlad Zvědavec

S hrozbou nové Velké hospodářské krize, na jejímž pokraji je většina planety, není perspektiva reálpolitiky pro radikální změny rámce politické ekonomiky, ve kterém žijeme, dvakrát povzbuzující.


Západní vládnoucí elity budou nasazovat nesčetné taktiky, aby udržely pasivitu populace, která se sotva vzpamatovává z de facto domácího vězení, včetně masivní kázeňské - ve Foucaultově smyslu - akce, řízené státy a obchodními/finančními kruhy.

Ve své poslední knize La Desaparicion de los Rituales ukazuje autor Byung-Chul Han, jak se celková komunikace, zvláště v době pandemie, nyní kryje s naprostou ostražitostí: „Ovládání ztělesňuje svobodu. Velká data (big data) vytvářejí dominantní znalosti, které umožňují zasahovat do lidské psychiky a manipulovat s ní. Když tohle vezmeme v úvahu, dataistický požadavek na transparentnost není pokračováním osvícenosti, ale jejím ukončením.“

Toto vylepšení Foucaultova dohlížení a trestání (tj. podle knihy Michela Foucaulta Dohlížet a trestat, pozn. překl.) se kryje se zprávami o konci neoliberální éry, které jsou nesmírně zveličovány. Namísto zjednodušeného propadu do populistického nacionalismu se rýsuje spíše “obnova neoliberalismu“ - masivně spřádaná jako novota, a začleňující několik keynesiánských elementů: konec konců, aby v postkoronavirové éře stát „zachránil“ trhy a soukromé iniciativy, nesmí pouze intervenovat, ale musí také usnadňovat možný ekologický přechod.

Sečteno a podtrženo: možná budeme čelit pouhým kosmetickým úpravám, kdy stále nebude řešena hluboká strukturální krize zombáckého kapitalismu, který se stěží mění v rámci nepopulárních „reforem“ a nekonečném dluhu.

Co se mezitím stane s nejrůznějšími fašismy? Eric Hobsbawm nám v knize Věk extrémů ukázal, že klíčem k fašistické pravici byla vždy masová mobilizace: „Fašisté byli revolucionáři kontrarevoluce.“

Zřejmě směřujeme dále, než k pouhému hrubému neofašismu. Říkejte tomu hybridní neofašismus. Jejich politické hvězdy se klanějí požadavkům globálního trhu, přičemž mění politické soupeření na kulturní scénu.

Právě o tomhle je skutečný „iliberalismus“: směsicí mezi neoliberalismem - neomezenou mobilitou kapitálu, diktáty centrální banky - a politickým autoritativním režimem. Zde najdeme Trumpa, Módího a Bolsonara.Od antropocénu ke kapitalocénu


Ti, kdo věří v jiný svět a rádi by zasadili úder zombáckému neoliberalismu, sní o sociálně demokratickém obrození, přerozdělování bohatství nebo alespoň o neoliberalismu s lidskou tváří.

A právě v tomto momentě se do toho vrhá eko-socialismus: radikální rozkol s diktáty bohyně trhu, produktem značné revolty vůči krajně autoritářskému neoliberalismu a iliberalismu.

Stručně řečeno, můžeme na to pohlížet jako na mírné přepracování analýz Thomase Pikettyho: rozbít dominantní postavení kapitálu prostřednictvím ekonomické demokracie, a to v duchu sociální demokracie z poloviny 19. století.

V tomto ohledu je celkem zajímavé uvažovat o plně automatizovaném luxusním komunismu Aarona Bastaniho, což je osvěžující utopický manifest, v němž vidíme, že když je společnost zbavena všeho přebytečného, spojeného se zcizováním, je stále možné, že každý si najde veškeré nezbytné technické prostředky, aby žil „v luxusu“, bez návratu k nekonečnému růstu, vnuceného kapitálem.

A to nás přivádí k přímému spojení mezi antropocénem a tím, co francouzský ekonom Benjamin Coriat chápe jako kapitalocén.

Kapitalocén znamená, že náš současný stav děsivé celosvětové degradace by neměl být spojován s nedefinovanou „humanitou“, ale „se zcela jasně definovanou humanitou, organizovanou dravým ekonomickým systémem“.

Stav planety během antropocénu musí být nezbytně spojen s hegemonickým ekonomickým systémem posledních dvou století: tímto způsobem jsme vybudovali náš výrobní systém a legitimizovali nevybíravé dravé praktiky.

Sečteno a podtrženo: Abychom to překonali, ekonomika musí být přeorientována a přestavěna coby součást „velkého třesku ve veřejné a ekonomické politice“.

V antropocénu musí být obsažena prométheovská humanita, aby bylo možné o znásilňování Matky Země řádně a otevřeně mluvit.

Kapitalocén popisuje kapitál jako klíčový základ a „kondicionér“ současného světového systému. Výsledek boje proti pustošícím a drancujícím účinkům kapitálu určí možnou budoucnost eko-socialismu.

Znovu se zaměřuje na důležitost obyčejných lidí - což se vymyká protikladu mezi soukromým a veřejným majetkem.

Coriat ukázal, jak covid-19 odhalil nezbytnost obyčejných lidí a neschopnost neoliberalismu to řešit.

Jak ale vybudovat eko-socialismus? Mělo by to začít jako eko-socialismus v jedné zemi (někde ve Skandinávii)? Jak to koordinovat napříč Evropou? Jak bojovat proti zkostnatělým strukturám EU zevnitř?

Koneckonců, jak obnovený neoliberalismus, tak iliberalismus již počítají se silnými státy a zájmovými skupinami. Dobrým příkladem je Maďarsko a Polsko, které stále fungují jako ozubené kolečko v německém průmyslovém dodavatelském řetězci.

Jak zabránit tomu, aby někdo, jako Bill Gates, převzal kontrolu nad agenturou OSN - Světovou zdravotnickou organizací - a donutil ji investovat do programů, které zapadají do jeho vlastní osobní agendy?

Jak změnit pravidla volného trhu Světové obchodní organizace, podle nichž nákup palmového oleje a transgenické sóji přispívá k de facto odlesňování velkých ploch v Africe, Asii a Jižní Americe? Tohle je stav věcí, který umožňuje bohatým národům, aby si v podstatě kupovali destrukci ekosystémů.Revoluce, nikoli reforma


Dokonce i kdyby byl neoliberalismus mrtvý, což není, svět by byl stále zatížen jeho mrtvolou - abychom parafrázovali Nietzscheho a propos Boha.

Dokonce i nyní, když je nesporná trojitá katastrofa - hygienická, sociální a klimatická - vládnoucí matrix (v hlavní roli jsou Páni vesmíru, řídící finanční kasino) nepřestane bránit jakémukoliv úsilí, které by vedlo ke změně.

Na diverzní taktiky, podporující „ekologický přechod“, nikdo nenaletí.

Finanční kapitalismus je expert na přizpůsobování se a profitování z mnohonásobných krizí, které sám vyvolává nebo rozpoutává.

Abychom zopakovali Pařížský květen 1968, je zapotřebí L’Imagination au Pouvoir. Avšak je marné očekávat takovou představivost od pouhých loutek, jakými jsou Trump, Merkelová, Macron nebo BoJo.

Reálpolitika opět ukazuje na postkoronavirový turbo-kapitalistický rámec, kde iliberalismus s 1% - s fašistickými prvky - a holé turbo-financování jsou oživeny a podpořeny zesíleným vykořisťováním vyčerpané, a nyní převážně nezaměstnané, pracovní síly.

Postkoronavirový turbo-kapitalismus se opět upevňuje po čtyřech desetiletích „thatcherizace“, nebo - řečeno zdvořile – tvrdého neoliberalismu. Progresivní síly stále nemají munici, aby navrátily logiku extrémně vysokých zisků vládnoucích tříd - včetně vedení EU - a také velkých globálních korporací.

Ekonom a filozof Frederic Lordon, výzkumník ve francouzském Národním výzkumném centru CNRS, se omezuje na nevyhnutelné řešení: podle něj by jediným řešením bylo revoluční povstání. Také však ví, že by to kombinace finančních trhů a korporátních médií nikdy nedovolily. Velký kapitál je schopen kooptovat a sabotovat cokoli.

Takže tohle je naše volba: buď obnovení neoliberalismu, nebo revoluční protržení. Nic mezi tím. Vyžaduje to však někoho Marxova kalibru, aby vybudoval plnohodnotnou, zralou eko-socialistickou ideologii 21. století, schopnou dlouhodobé a nepřetržité mobilizace. Aux armes, citoyens (Do zbraně, občané).


30 komentářů :

 1. Neofašizmus neexistuje. Vždy je to fašizmus, mení sa len fasáda, používané prostriedky sa prispôsobujú dobe. Fasádou môže byť nacizmus, pseudoliberalizmus, veľmi sa hodí ľubovoľné náboženstvo.(Napr. rozmach klérofašizmu v Rusku, využívajúceho pre svoje potreby i Veľkú vlasteneckú, kde sily ktoré dnes vedú RPC stáli na opačnej strane, je už skutočne znepokojivý.)
  No v jadre sa od Mussoliniho definície neodklonil ani o miliradián.

  RChPz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fašismus je forma uspořádání státu, kde se nejlépe uplatní nějaká tolerovaná diktatura. Může i vzejít z voleb. Jedná se o autoritativní vládu, která má uzavřenou smlouvu, svazek (fasces) s korporáty ohledně sociálního smíru. Stát je orientován dovnitř, existuje silná cenzura, aby se předešlo revoltám a zásahům zvenčí. Hranice, co už je a co není fašismus je těžko definovatelná. Jedná se o legitimní formu státního uspořádání, pokud nepřeroste v něco patologického anebo nezajde na úbytě, jako každá společenská forma. Obzvlášť, pokud fašismus skončí po volebním debaklu.

   Vymazat
  2. Chvilkař Minář si přivlastnil zásluhy za to, co se nestalo, cituje budovatelskou píseň…


   https://cz.sputniknews.com/nazory/2020061012055557-chvilkar-minar-si-privlastnil-zasluhy-za-to-co-se-nestalo-cituje-budovatelskou-pisen/

   Co k tomu dodat, ať nám Minář ukáže "své" úspěchy, když měl studovat. Ať premiér Babiš nesponzoruje takové "hejno" netáhel.

   Vymazat
 2. Celý svět jako autor článku neřeším. Pro českou zemi, která už dnes funguje v rámci neokoloniálního systému jako standardní kolonie, pro naši zemi je přece úplně jedno, jaký nástroj zde neokolonialisté použijí, jestli neoliberalismus, či hybridní neofašismus. Hlavně aby droga proudila správným směrem. Upřesňuji, že pro kolonialisty jsou hlavní drogou pochopitelně prachy :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O prachy nejde, obří dluhy všech států "někdo" vlastní, jde o světovládu. My chodíme na fotbal, oni se baví válkami. Když si představím, kolik zbytečných lidí sehnal Minář, má to něco do sebe.

   Vymazat
 3. Myslím, že nejde ani tak o fašismus, jako nacismus. Pravda, není již úzce spoután jen s Německem a jeho tehdejšími vazaly a poskoky, jako byla Francie, Británie, Maďarsko, Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Španělsko (to svůj nacismus obzvláště nyní ve vztahu ke Katalánsku předvádí parádně jako kdysi Hitler leckdes po Evropě). Nacismus čiší dnes přímo z EU, která dělí své součásti na národní staré země as nové protektoráty a kolonie. Ale vazalství, okupace cizích zemí, teroristické války, to je neoddělitelná součást diktatury kapitálu a pokud ta nepadne, žádné šance ne demokracii neexistují, ani ty utopistické.
  Kapitalismus ze své podstaty byl, je a vždy bude zločinný. Zánik kapitalismu dává pak šance humanismu, lidství. Ale lidství je z vůle Západu zcela v nedohlednu.

  OdpovědětVymazat
 4. Když nevíte termín mimikrantů užijte tento = usociopatát hrůz zrůd. Nechte hrabat justici v hnoji ať něco dělají pro lidi a ne mamona.
  https://www.youtube.com/watch?v=AwgVXvTk-ps

  OdpovědětVymazat
 5. Tohle si přečtěte:

  Světová banka předpověděla rekordní pád globální ekonomiky

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020060812050994-svetova-banka-predpovedela-rekordni-pad-globalni-ekonomiky/

  A tady za co naši vládnoucí panáci vyhazují prachy:

  Co to je za habaďůru? Česko koupilo létající benzínky

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020060812049443-co-to-je-za-habaduru-cesko-koupilo-letajici-benzinky/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babiš a celá vláda se už nadobro zbláznia. Obrovská světová krize přichází a naši mocní rozdávají dluhové miliardy jak kdyby nevěděli co přijde. Nebude na soc. dávky a nezaměstnané atd. Pravděpodobně jsou připraveni a v zámoří mají připraveny vily jako všichni zbohatlíci. Po nás potopa ...

   Vymazat
  2. 13:26 právě v krizi asi nemá cenu šetřit, protože peníze nebudou mít žádnou cenu (díky kvantitativním uvolňováním a následné inflaci), když budou šetřit, tak nám je potřebnější západ stejně sebere, když ne přímo (na dividendách), tak nepřímo přes povinné nákupy vojenského šrotu apod. Cenu budou mít brambory z vlastní zahrádky a pytel mouky na pečení chleba.

   Vymazat
  3. 13:26 Vy píšete, že se vláda zbláznila. Já zase napíšu, že jenom plní rozkazy, které dostávají zvenčí, a ty pochopitelně nikdy nebudou ve prospěch Česka. Houpej Fiala z ODS (kdyby byl premiérem) by plnil tyto rozkazy ještě ochotněji. Klidně si na to vsadím! V případě kolonie je přece úplně jedno, kdo je momentálně premiérem.

   Vymazat
  4. 12:42 Vy jste asi Pepek provokatér. Nedělejte paniku:
   a) SB už to píše delší dobu, proto žádné překvapení (asi jenom pro vás, pilného čtenáře Sputniku, který ty články ani nečetl),
   b) Česku patří pouze kousek jednoho létajícího tankeru, nákup byl povinný a ty tankery najdou využití mj. i při tažení na východ, protože západ je bez ruských surovin v posledním tažení. Mně spíše překvapilo pouštní maskování české vojenské techniky :-)

   Vymazat
  5. 17:54 Běžte se bodnout já ty články četl a Sputnik tak nelže jako mainstream.

   Je nutné upozornit, že letadla nebudou patřit přímo nám a ostatním státům z programu MMF. Ani nebudou patřit nějaké bezpečnostní struktuře Evropské unie. Ano, tušíte správně, drazí čtenáři. Letadla budou ve vlastnictví NATO a řízena agenturou NSPA (NATO Support and Procurement Agency).

   Nelze se zbavit dojmu, že Česká republika přispěla solidní sumou na dárek pro německé letectvo a Severoatlantickou alianci. Skoro dvě miliardy korun vyhozené do vzduchu, ze kterých naše obrana nebude skoro nic.
   Výhoda? Sdílení leteckých tankerů nejvíce využije Německo. Získá 5 500 letových hodin ročně. Nizozemsko pak 2 000 hodin, Belgie 1 000, Lucembursko 200 a Norsko 100. A naše letectvo? To také může využívat tankery 100 letových hodin ročně.

   Takže tu neobhajujte skopčácký poskoky kterým se říká Česká vláda.

   Vymazat
  6. 23:19 nic takového, co píšete přece v tom příspěvku (17:54) přece není. Co si to vymýšlíte? Mě překvapuje pouze to, že se divíte standardním projevům koloniálnímu statusu Česka, která musí plnit úkoly svých nadřízených. Proč asi tak rychle odešly z MO třeba ministryně Karolina Peak a Karla Šlechtová? Záhy obě pochopily, že o ničem nebudou rozhodovat, vše mají nadiktováno a měly jenom pro veřejnost vyrábět fíkové listy na krytí tzv. tendrů a když se spletou, tak dopadnou jako Vlasta Parkanová :-)

   Vymazat
  7. 9:12 Jste navedený nebo hloupý nebo zaplacený:


   Anonymní9. června 2020 17:54
   12:42 Vy jste asi Pepek provokatér. Nedělejte paniku:
   a) SB už to píše delší dobu, proto žádné překvapení (asi jenom pro vás, pilného čtenáře Sputniku, který ty články ani nečetl)

   To můžete zkoušet na někoho jiného ale ne na mě.


   Vymazat
  8. 17:37 Souhlasím, dobře investovat je opravdu řešení. Vždyť i Karel IV, dál lidem práci a v nouzi postavili Hladovou zeď. Je jen jeden rozdíl, dnes by se dalo taky tak investovat, akorát zeď by nestála. Dnes umíme dokonalé zmizení peněz (investic), bez hmatatelného výsledků a co je nejzajímavější, nevíme ani kdy, kam a ke komu zmizely.
   Svatý Antoníčku zázrak.

   Vymazat
  9. Rozumíte někdo tomu příspěvku přede mnou v 12:21 ? Můj děda by napsal, že ten člověk má asi o jedno kolečko víc. Mně se zase zdá, že o více koleček méně :-)

   Vymazat
 6. Ten text je příliš akademický. A hodně nepraktický. Zdráhám se říci bláboly, ale pro povolané intoše to bude jistě vydatné krmení.

  OdpovědětVymazat
 7. Neohne prý záda…

  Jak že to máme s nehrbením hřbetů?
  Kdo z našich Bushe skládat účty žádá?
  V předklonu všichni jsou tu po „sametu“
  nejhorší byla Nečasova vláda
  Že není radar, Topolánek strádá
  Kdo by si troufl ptát se na pád věží?
  Milion padlých? Na tom nezáleží
  Irák je zničen – a hrrr na Asada
  Senátor nyní lidská práva střeží:
  Vystrčil zadek. Neohne prý záda

  Drahoš vždy pracně tvoří každou větu
  na Tchaj-wan ale odcestuje rád a
  hlavně, když gesto napomůže střetu
  potom je dobrá každá eskapáda
  A že ji natruc lidem uspořádá?
  Vždyť o to, drazí lidé, právě běží:
  Sklon před „Amíky“, Rusko tlačit k řeži
  Nechápe ale, na kom je teď řada
  Senátor tohle pobere jen stěží:
  Vystrčil zadek. Neohne prý záda

  Systém je v troubě. Nebo se snad pletu?
  Z občanů dávno nadělali stáda
  mluví k nám šašci jako z kabaretu
  z vozu, jenž střemhlav kamsi dolů padá
  Vzájemné vztahy? Podlost, úskok, zrada
  Kobyla kope, na zádech však leží
  bouře se rychle žene od pobřeží
  do toho sketa temné plány spřádá
  Senátor chtěl by totalitní režim:
  Vystrčil zadek. Neohne prý záda

  Rachotí povoz – zcela bez otěží
  A lidská práva? Ta nám nenáleží
  Kapitalismus že se nerozpadá?
  Ekonomiku senátor chce svěží:
  Vystrčil zadek. Neohne prý záda…

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Námět pro Novou republiku:
   Některé básně zde v diskusích jsou fakt dobré. Jako třeba tato. Možná by stálo za to projít diskuse za éru existence Nové republiky, veškeré básně z nich vybrat (zkopírovat) a umístit do zvláštního oddílu - listu, pod názvem např. Poezie našich čtenářů. Možná by to byl zajímavý podnět pro další tvořivost. Když nám už parchanti sebrali (zprivatizovali) reálné možnosti pro technickou tvořivost, tak lidovou literaturu nám neseberou (nezprivatizují).

   Vymazat
  2. Souhlasím, dobré tepe verše, nevidí totiž slepě.
   Jen tak dál a z vesela, demence nás takto mine, co si na Vystrž zadek tak zasedla.

   Vymazat
 8. Já nevidím ponurou budoucnost, tak ponuře. Kdyby to bylo naopak a nezklamal neo/eko liberalizmu a naopak zklamali obyčejní lidí, tak by mi bylo smutno. Dnes v době "porouškové" musím pochválit právě naše obyčlidi. Doufám, že se nenechají otrávit politiky zdejšími i vnějšími a zůstanou sami sebou. Do našich měst nepatří hořící auta a obchody. Ale fakt je, že držet politiky trochu na uzdě nebude k zahození.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale fakt je, že držet politiky na uzdě ne trochu, ale pořádně. Chovají se všichni stejně. Peníze a MOC jsou příliš nakažlivé. Pokud nejsou tvrdě pod kontrolou tak to dopadá jak 30 poznáváme. V opovrhované Číně je za korupci trest smrti, v SSA je taktéž tvrdé zákony, ale lidi jsou nepoučitelní !

   Vymazat
 9. Celý problém je v tom, že všichni jsme si nechali všichni více či méně vnutit FALEŠNOU TOLERANTNOST, čili licoměrnost nebo-li přetvářku. Tím se povedlo zlikvidovat jakékoliv nebezpečí soustředěného odporu, jako tomu bylo v případě vzniku socialistického hnutí, které pak přerůstalo do komunistického. Chybí jakákoliv nekapitalistická (včetně ne neoliberálního pohledu) vize budoucnosti a hlavně odvaha nazývat věci, děje, činy, historické události, pojmy chování a postupy především v politice pravými jmény.
  Stačí si najít skutečný význam slova demokracie a najít si správné pojmenování toho stavu "demokracie", o který "jako má jakoby ve skutečnosti dneska jít". A tak lze pokračovat stále s každým dnešním politickým pojmem.
  Není třeba se ptát, kde začít, protože každý musí začít u sebe a musí se i změnit slovník, kdy se budou věci nazývat pravými jmény.
  Teď jim stačí kontrolovat nálady ve společnosti a chovat se podle toho. V rezervě mají přece i čistě nejčistější společnost všech dob - eko...něco, nejspíš ekofašismus.

  OdpovědětVymazat
 10. Bacha, aby jsme fašistický nebojovali proti fašismu.

  OdpovědětVymazat
 11. Co zrušit povinnou maturitu z češtiny? Hlavně milovat EU a rozeznávat 58 pohlaví. Trikolóra bije na poplach

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020060912054683-co-zrusit-povinnou-maturitu-z-cestiny-hlavne-milovat-eu-a-rozeznavat-58-pohlavi-trikolora-bije-na

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Brusel musí vymazat historii každé země, kterou neokolonialisté v EU ovládají, musí ji i ohlupovat a zbavit zejména paměti o historickém vývoji jednotlivých zemí, který se celá staletí obešel bez EU. Takové znalosti jsou nežádoucí. Někdo si myslel, že se jedná jenom o přetvoření historie jenom o vzniku a průběhu a konci druhé světové války, jak to dnes pozorujeme. To je ale pouze první krůček. Bude se mazat starší historie a nejrychleji to bude i postupným vymazáním národních jazyků tak, aby si mladá generace nikdy nepřečetla, odkud vlastně pochází. Tato aktivita je kyjevskými a pobaltskými fašisty uplatněna zatím jenom na potlačení ruštiny. Brusel pouze tiše přihlížel právě proto, že má v úmyslu postupovat naprosto stejně v členských státech EU. Dva jazyky (němčina, francouzština) zvládne každý, ostatní budou zbytečné. Ten třetí (angličtina) odpadl Brexitem :-)

   Vymazat
  2. Pro někoho to bude znít sympaticky, ale absolventi matury bez matiky budou bezbrání proti chytrakům a pololžím. Nespočítají si například reálné zdražení, nespočítají si kolik skutečně zaplatí na hypotéce. A výrokovou algebru, by měli ovládat právníci i zákonodárci, aby netvořili děravé, nebo naopak nejednoznačné zákony. Matika není jen pro techniky, Je součástí normální gramotnosti. Asi si ji v parlamentu představují jen jako biflování vzorečků. Želbohu tah proti matematice, není dobrou vizitkou samotného parlamentu. Snad to ani netuší, že tak připravují ponurou budoucnost nové generace, která postačí akorát pro montovny.

   Vymazat
 12. Neuvěřitelný vtip dne!

  https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4426463/mf-navrhlo-vlade-zavest-sporeni-na-stari-pomoci-investic.html

  OdpovědětVymazat
 13. Všetko popíliť, kášňu, bášňu i maturu. Stačí jedna univerzální zkouška z Evropské gramotnosti. Vyučovat ji budou neziskovky.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.