Reklama

neděle 7. června 2020

Několikerý metr ministra Havlíčka - růst cen energií až trojnásobně

Alena Vitásková
7. 6. 2020
· Kdo ve skutečnosti ovládá členy Rady ERÚ?
· Diktát ministru Havlíčkovi ze strany ERÚ, nebo jen požadavek?
· Skutečně si vybral Krejcara Andrej Babiš v Sokolovně? (Pak lze chápat, že je „chráněný“).
Když nastoupili do Rady ERÚ (r. 2017 a 2019) lidé, kteří byli spjati se solárním tunelem, zlé jazyky pomlouvaly, že Rostislava Krejcara si vybral přímo Andrej Babiš a to v Sokolovně. Pro „neznalé prostředí“ uvádíme, že se nejedná v pravém slova smyslu jen o tělocvičnu, ale o krásné místo v ještě krásnější části Prahy - Průhonice. Celý areál patří Andreji Babišovi a schůzky všeho druhu tam probíhají běžně. V tomto případě se pravděpodobně nejednalo o vyzkoušení adepta do Rady ERÚ, zda umí kotoul vpřed i vzad, nebo skok přes kozu a jestli ví, co jsou bradla, kruhy, či kladina.


Je záhadou, proč premiéra nezajímá, že nejen Krejcar, ale i Trávníček a další byli spolu odpovědni za nezákonné nastavení výkupních cen solární energie, jejíž výše měla zásadní vliv na boom v létech 2009-2010. Dopady tohoto boomu vláda stále řeší a řešení je v nedohlednu. Nebo to záhada není a vláda si chce na těchto pozicích ponechat „správné sígry“. Pak se nemůžeme divit očekávanému růstu cen energií až o trojnásobek a skutečnosti, že máme nejdražší energie v EÚ.

Nesešel se rok s rokem a ministr Karel Havlíček prokázal, že měří každému jiným metrem. Záleží na tom, jaký cíl sleduje. Ministerstvo průmyslu a obchodu (dále jen MPO) je gestorem Energetického zákona (dále jen EZ), který je zásadní pro činnost Energetického regulačního úřadu (dále jen ERÚ) – pro Radu ERÚ. Povinnosti pana ministra Karla Havlíčka rozhodně není zasahovat do činnosti nezávislé instituce.

Na druhé straně má nejen zákonnou, ale i politickou odpovědnost sjednat nápravu, pokud dochází k porušování Energetického zákona, či jiných zákonů ze strany členů Rady ERÚ. V takovém případě je jeho exaktní povinnosti bezodkladně předložit vládě Andreje Babiše návrh na odvolání a následné jmenováni členů Rady. V případě ERÚ však ministr své povinnosti neplní, přestože je to ve veřejném zájmu. Jaké důvody má ministr Havlíček k měření několikerým metrem? Posuďte sami!
 • V červenci 2019 na návrh ministra Havlíčka vláda Andreje Babiše odvolala dva členy Rady ERÚ (Vladimíra Vlka, Vladimíra Outratu) třetímu (Janu Pokornému, v té době asi 3 měsíce nově jmenovanému předsedovi Rady ERÚ) neprodloužila mandát. 
 • Důvod odvolání medializovaný ministrem Havlíčkem: zvýhodňovali některé regulované subjekty a poškodili spotřebitele 
 • Institut Aleny Vitáskové z. s. (dále jen IAV) žádal dle zák. 106/1999 o svobodném přístupu k informacím, aby ministerstvo sdělilo:
a) které regulované subjekty členové Rady ERÚ zvýhodnili, jak byly narušeny rovné podmínky na energetickém trhu (jedná se o hrubé porušení zákona a unijní legislativy)
b) v jaké výši byli poškozeni spotřebitelé a kdy a jako formou budou odškodněni
 • MPO odmítlo informace podat. IAV se obrátil na příslušný soud – Městský soud v Praze, který bude o celé věci rozhodovat

 •  Proč ministr Jiří Havlíček nechce, aby poškození spotřebitelé – občané byli řádně odškodněni? 
 • MPO se Městskému soudu vyjadřuje, že IAV není legitimní k tomu, aby požadoval po MPO tyto informace.
 • MPO požaduje, aby IAV uhradil soudní náklady, které s těmito žalobami jsou spojené.
 • IAV pochopitelně poplatky při podání žalob uhradil včas, dle požadavku Městského soudu v Praze.
 • MPO ovšem požaduje (místo sdělení transparentních informací pro občany) cestu „finanční likvidaci“ zapsaného spolku IAV, který hájí zájmy občanů – spotřebitelů. Hájí veřejný zájem.
 • V době, kdy IAV „bojuje“ o rovné podmínky na energetickém trhu pro všechny jeho účastníky a o odškodnění poškozených spotřebitelů je veřejnost informována, že ceny energií mohou růst až trojnásobně.
 • Takový je přístup ministra Havlíčka ke „kauze“ odvolaných členů Rady z loňského července 2019 a odškodnění poškozených občanů. 
 • Stále nad odvolanými členy Rady zůstává pochybnost, zda se nejednalo o vykonstruované odvolání, aby mohli být nahrazeni „spolehlivějšími parťáky“ s praxí v solárním boomu.
 • Jenže v „nové“ Radě ERÚ se dějí věci, které by neměly nechat „spravedlivého ministra“, který dbá stejného metru, klidným. Opak je však pravdou!
 • Před pár týdny předseda Rady ERÚ Trávníček s ostatními členy Rady ERÚ lobbovali výstižněji „zaúkolovali“ ministra Havlíčka, aby Radní Rostislav Krejcar byl potvrzen i na další funkční období.
 • Proč lobbují za Krejcara? Je vůbec možné ovlivňovat tímto způsobem výběrové řízení? Nebo je skutečně nepostradatelný pro úřad? V čem je nepostradatelný? Kdo stojí za Krejcarem a dalšími členy Rady a proč?
a) Údajně jednal přímo v Sokolovně v Průhonicích a dostává snad pokyny a jaké? Je ve hře podpora biometanu, nebo něco dalšího?
b)  bratra na BIS, která „odhalila činnost“ jejich bývalých kolegů, kteří byli z ERÚ odvoláni? 
c) Jsou Krejcar a Trávníček „spolehliví pro zájmové skupiny“? Osvědčili se při špatném nastavení výkupních cen za fotovoltaiky v letech 2008-2010. Dopad na spotřebitele: uhradí o cca 162 mld. Kč více, než by museli…. 
d) Krejcar, Trávníček prokázali, jak umí doslova poslouchat regulované subjekty – konkrétně ČEZ, kdy na základě e-mailu ČEZ vydali výkladové stanovisko ERÚ k Cenovým rozhodnutím (r. 2010). Chtěli tím umožnit některým FVE získat vyšší výkupní cenu, než na kterou měli nárok. (O mnoho let později soud výkladové stanovisko neuznal). 
e) V letošním roce (březen 2020) ERÚ žádá e- mailem regulované subjekty, o konkrétní návrh úprav příslušných Cenových rozhodnutí ERÚ (což neumožňuje ani nouzový stav). Znepokojeni byli nejen regulované subjekty, občané, zapsané spolky, kteří se obrátili na IAV. 
f) Tak závažné porušení Energetického zákona tu ještě nebylo! Ministr Havlíček mlčí! Regulované subjekty se odmítají podílet na požadované nezákonnosti.
g)  Skutečně měl Rostislav Krejcar hlavní pracovní poměr na ČVUT, souběžně s výkonem člena Rady ERÚ? Flagrantní porušení Energetického zákona. Ministr Havlíček mlčí nad nezákonnostmi svého chráněnce? 
h) Rostislav Krejcar se nezákonně zmocní osobních spisů zaměstnanců ERÚ a nakládá s jejich osobními daty v rozporu se zákony. Morální selhání Radního je bez komentáře. Zaměstnanci, kteří se brání, jsou odvoláni. Ani v této situaci ministr Havlíček nezasáhne!

Je celá řada dalších závažných pochybení, které by ministra Havlíčka měly vést k odvolání členů Rady ERÚ, nikoliv naslouchání jejich požadavků. Ať na prodloužení mandátu Krejcara, či navýšení rozpočtu ERÚ v době, kdy se provádí úsporná opatření související s dopadem pandemie. Je veřejným tajemstvím, že V. regulační perioda je zpracovávána „podivně“. Nedůvodné prodloužení 4. regulační periody je v rozporu s Energetickým zákonem a je NEZÁKONNÉ! Pane ministře Havlíčku, jak dlouho ještě….


Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV
Signatářka a mluvčí Manifestu IAV-občanů poškozených státem

Praha, 6. 6. 2020

48 komentářů :

 1. Havlíček, to je vykuk od podívání.....

  OdpovědětSmazat
 2. „Češi to nepotřebují.“ Zacharovová vysvětlila, kdo kazí vztahy mezi Ruskem a Českou republikou

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020060712043999-cesi-to-nepotrebuji-zacharovova-vysvetlila-kdo-kazi-vztahy-mezi-ruskem-a-ceskou-republikou/

  OdpovědětSmazat
 3. Clanek je pro informovane a zasvecene, coz nejsem. Babisovi se neda verit. Volte Okamuru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Okamurovi věřím, ale nevěřím těm, co s ním přijdou do parlamentu.

   Smazat
  2. Alena Vitásková by byla dobrý kandidát na funkci presidenta.

   Smazat
 4. Nemám slov. Kromě těch nejsprostších. Zuřím. Děda.

  OdpovědětSmazat
 5. Kapitalisti to za 30 let pěkně podělali !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jací kapitalisti? Ne tak náhodou NAŠI poslanci, tvůrci našich zákonů?? Které to vše dovolují? Vládě a lobbistům??? !!! Děda.

   Smazat
  2. 0:10 A proč myslíte, že to dovolují? Napište, kdo z nich, nebo jejich příbuzných, není taky kapitalista. To se vám sem vejde.

   Smazat
  3. Když přijdu do hospody, tak obdivuji ty, kteří si ještě pořád myslí, že zbohatnou prací. Přitom popíjí jen 12st. pivo.

   Smazat
 6. NEUVĚŘITELNŸ KOCOURKOV a Kocour Havlíček v něm velí !!!

  OdpovědětSmazat
 7. Bohužel, ani takto zapáchající styl "řízení státu ako firmy" zřejmě nenaruší potěmkinovskou fasádu koblihového hospodáře natolik, aby si toho jeho umanutí voliči všimli. Jim pořád nedošlo, že pokud se řídí stát ako firma, tak zisk inkasuje majitel a management, nikoliv zákazník/občan. Ten je "odrbán"...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vydržte, brzy nastoupí předseda vlády Fiala s ministrem financí Kalouskem a Piráti. Možná že jim pomůže i Slávek Sobotka, naministra zahraničí bych tipoval Novotného.

   Smazat
  2. To 1:26
   Jste vedle, na Letnou zpívat nechodím... Jen si nedokážu nalhávat. Ale rozumím tomu, že "tonoucí se stébla chytá". Ale toto není ani stéblo, ale tyč, která Vás nažene spátky do proudu a nakonec Vás ještě přetáhne.

   Smazat
 8. Každý, kdo se jen trochu zajímá o problematiku podpory obnovitelných zdrojů dobře ví, že konání státní administrativy má za úkol těžit z obyvatel co možná největší sumu v co nejdelším časovém úseku. O ochranu přírody jde až na posledním místě. Pokud by se smysluplně využila byť jen polovina prostředků, házených lopatou státem do obnovitelných zdrojů, všichni bychom to pocítili a ne na peněžence.
  Bohužel, stát by musel být vlastníkem distribuce včetně hlavních zdrojů a musel by mít zájem něco pro přírodu a obyvatele udělat.
  Všichni, kdo se nezúčastní na tunelování ČR, a je nás většina, jsme určení pouze o ohlupování a okrádání za bílého dne. A protože se lidé nevzepřou, máme ceny takové, jaké je máme.
  Končím pracovní neděli a přeji všem vyrazit zvesela do dalšího pracovního týdne. Ať žije kapitalismus bez přívlastků a svoboda v okrádání ...
  Třikrát hurá
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale to není zásluha státu! To je přece zásluha diktatury kapitálu. Pokud myslíte státem ne občany ČR, ale poskoky a slouhy kapitálu , pak ano, tento stát zkorumpovaných kolaborantů kapitálu je odpovědný za stav věcí. Občané jsou jen oběti této diktatury.

   Smazat
 9. Ten smrad vychází přímo od Babiše, Babiš je ochráncem zájmů různých lobbistických skupin a Havlíček je jen podlézavec, který odečítá ze rtů přání svého šéfa. Pokud o něm má někdo pocit, že je Babiš nějaký charakter, ta se šeredně mílí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hry na tunely by konečně měly přestat. Tajemná ruka trhu je zmatená. Obzvláště dnes, kdy republika opět nerozkvétá, je potřeba zásahy odměřovat na lékárenských váhách. Brutální zásahy a navíc vylepšené tunely hrozí naprostým krachem (včetně tunelů!). Energetika je páteří hospodářství, její zdražení zasáhne nejen občany v účtech za elektřinu, ale v ceně všech produktů. Neúměrné zdražení položí i řadu firem a způsobí nezaměstnanost. Zkreslení útraty občanů je již teď zřejmé díky neúměrné drahotě nájmů a daně solárbaronům, kdy jsou omezeny spotřeby jiných produktů. Modlím se, protože už nic jiného nemohu, aby naše elity otevřely oči a pochopily, že nás čeká krize, ale do propasti zrovna padat nemusíme.
   PS V Německu za poslední tři roky elektřinu nezdražili.

   Smazat
  2. Zopakujte si vyjmenovaná slova.

   Smazat
  3. Babiš je hlavně agent FBI, možná se pletu tak CIA.
   Je to člověk, který nemá žádné zábrany.

   Smazat
  4. 10:20 předem se vám i ostatním omlouvám, chybu opravím, ale nevím o kterà vyjmenovaná slova běží. Prosím uveďte.

   Smazat
  5. Promiňte, že do toho vstupuji: jde o slovo "mílí", správně má být "mýlí".

   Smazat
  6. Viděl jsem na mnoho mílí, jak se mýlí.

   Smazat
  7. Děkuji, to se mi ulevilo, já totiž obhajují češtinu za 10:18...Hry...
   Už asi 5x čtu a hledám hrubku, než mě napadlo číst o řádek výš. Já mám totiž snaživý editor, který nejen že umí psát hrubky, ale i jiná slova.

   Smazat
  8. Ad 10:8 Tento stav není důsledkem politiky Babiše , ale zločineckého gangu, který nám zde vládl po r. 1989. Snadno si vyjmenujete ty vládnoucí dnes opopartaje i všechny ty politruky, kteří dávno měli sedět na Borech a ne se exhibovat ve Valdštejně. Kam jsme se to dopracovali - do zajetí zločinu a myslíme si, že Babiš vše mávnutím proutku napraví. A když napravuje, že přidává důchodcům a zaměstnancům, hned ti poskoci opopartají se postarají o znovuokradení pracujících a důchodců kapitálem. To je celé vítězství r. 1989! Nastolení zločinného kapitálu - ne Babišem, ale jeho předchůdci, seznam je už dosti dlouhý a ti zločinci se drží zuby nehty svých postů, ač by jim zamřížované okno na Mírově padlo jako ulité a navíc podle práva!

   Smazat
 10. Tady se demonstruje za všechno možné i za kriminálníka, feťáka a šiřitele padělaných peněz a pod.,ale o tomhle nikdo neví. Jak si na nás už přes 30 let mastí kapsu, nádhera tenhle způsob kapitalismu, demokracie, nezávislé justice. Padni komu padni, a ono to padá, ale stále stejným, těm nahoře a jejich kámošům.

  OdpovědětSmazat
 11. Místopředsedou vlády, ministrem průmyslu a obchodu a ministrem dopravy je nyní Karel Havlíček. Jakou funkci v nynější exekutivě má tedy ten pan Jiří Havlíček, o němž je článek?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Redakce děkuje za upozornění na chybu v textu. Opraveno ráno. Díky.

   Smazat
  2. Má funkci Borovského.

   Smazat
 12. Je to směšné stále si myslet že jde o nějakou vládu pro lidi. Kapitalizmus tady je protože ho většina lidí chtěla a co od něj čekaly byly bláhovosti do nebe volající. Přeci neviditelná pařáta trhu všechno vyřeší nejefektivněji. Tak kušujte a makejte moderní otroci, elita myslí za vás.

  OdpovědětSmazat
 13. Uvědomte si že i Karel Havlíček je členem Bakalovy stáje ASPEN viz https://www.aspeninstitutece.org/people-profile/karel-havlicek/ a plní jen zadání svých páníčků,kteří mají na něho kompro materiály a on jen vymýšlí jako příkazy Bakaly a spol splnit.

  OdpovědětSmazat
 14. No oni moc dobře vědí, že se tyto prasečiny normálním lidem nelíbí a aby si je mohli v klidu dál provozovat, předpovídají druhou vlnu pandémie (která nebyla) a další a tudíž by chtěli dostatek času na osekání všech údajných svobod a demokracie a zavedení fašismu, pod ještě vzletnějšími hesly než při hrkačce 1989. No jo plány hezké, neboli ještě přesněji, budu-li parafrázovat Masaryka, "plány bychom měli, teď ještě nějaké blbce, kteří jim budou věřit", no a v tom bude ten zakopaný pes. Férově a na rovinu kdo kromě zpovykovaných Pražáků a přiblblejch Brňáků ještě těm šmejdům věří? Nemluvím jenom o Babišovi ale o všech politicích, kteří nastojato rozprodávali a rozkrádali republiku. No a kupodivu i 30 let po sametovém pšouku je ještě co rozkrádat, no a na to potřebujou ten čas, kdy lidi jako blbci seděli doma a měli strach vystrčit frňák z baráku. Je pravda, že takovýto případ jsme tu přes 100 let neměli, ale jiné události v historii, například defenestrace, těch už bylo více a to lidem z hlavy ještě nevygumovali.
  Hej hou, rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
 15. 100% pravda. Bohužel /Babišovi se daří oblbovat svoje lidi tím svým pokryteckým Čau lidi a tyhle ty informace se k lidem nedostanou, neb v hlavních médiích o nich nenajdete ani zmínku samozrejme.

  OdpovědětSmazat
 16. Vitásková by klidně mohla být příští prezident. Já bych ji volil a to 20 let k volbám nechodím, protože není kooho volit, je to domluvená sebranka. Ale tahle baba má koule jak nemá mnoho chlapů. Palec nahoru, fandím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vitásková na hrad nebo alespoň na premiéra.

   Smazat
 17. Zatím „pouze“ hoří lodě migrantů. Ale bude hůř

  http://svobodnenoviny.eu/zatim-pouze-hori-lode-migrantu-ale-bude-hur/

  Kocábe ty bys chtěl být prezidentem viď a být s cizí ženou v cizím pokoji?? To druhé by ti šlo, ale na prezidentství nemáš!

  http://svobodnenoviny.eu/kocabe-ty-bys-chtel-byt-prezidentem-vid-a-byt-s-cizi-zenou-v-cizim-pokoji-to-druhe-by-ti-slo-ale-na-prezidentstvi-nemas/

  CNN: Bílé děti si „nezaslouží nevinnost“

  http://svobodnenoviny.eu/cnn-bile-deti-si-nezaslouzi-nevinnost/

  Islámský stát oslavuje nepokoje za George Floyda: „Ó Alláhu, spal je“

  http://svobodnenoviny.eu/islamsky-stat-oslavuje-nepokoje-za-george-floyda-o-allahu-spal-je/

  Pokud je J.Biden nejlepší z Demokratické strany, pak Bůh opustil USA

  http://svobodnenoviny.eu/pokud-je-j-biden-nejlepsi-z-demokraticke-strany-pak-buh-opustil-usa/

  OdpovědětSmazat
 18. 8:24 rudý dědo, jste skutečně natolik limitován, že popíráte virulenci SARS-CoV-2 a zdravotní rizika onemocnění Covid 19? Nahlédnout občas např. na https://experience.arcgis.com/experience/685d0ace521648f8a5beeeee1b9125cd a vyvodit z toho logický závěr, Vás obtěžuje?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavně to přineslo nové názvosloví anonyme 11.34 - koronafašizmus - je moderní tyranie, manipulace se strachem, autoritáři utužují svou moc. Koronožrout - je hypochondr, nadšený z vládního omezování občanských svobod, koronácek - je člověk, který se nechce bavit o ničem jiném, než o koronaviru. Zkuste se nad sebou zamyslet - s čím byste se popasoval?

   Smazat
 19. JISTĚ ZAJÍMAVÉ, ALE OBÁVÁM SE, ŽE ROZSAH OTÁZEK NEPOVEDE ANI K JEJICH ROZMĚLNĚNÍ DO NESROZUMITELNA, ALE ROVNOU DO KOŠE PANA HAVLÍČKA. Překvapilo mne, že paní Vitásková povýšila dokonce Brňáky nad Pražáky, aspoň co se týče rozsahu blbosti. Není vůči Pražákům nepřející? Jinak si já myslím, že jme národ idiotů, když jsme se nechali za 390 roků po šmirglu totálně vybrakovat ekonomicky a mnozí i mentálně, i když pozor! Je i hodně těch, co si na blbce hrají v naději, že to bude jednou u soudu polehčující okolnost. Kdyby byly soudy soudy, to by si leckterý Urválek zase smlaskl. Vyčítáme dnes tomu prvnímu, že to spojil se show, ale co dnes čteme či vidíme, je také dobrá ricinsranda. A naše medializátorské hvězdy, třeba Mor a vcovcé se musí více snažit, aby jejich prolhanost od paty až po malý mozek byla jen za nehet věrohodnější.

  OdpovědětSmazat
 20. Najde se v téhle zemi, vůbec jeden jediný slušný a čestný člověk?

  OdpovědětSmazat
 21. Špatně položená otázka. Není nutné to hrotit.
  Správně v dnešním ptydepe otázka zní:
  Je mezi kurvami aspon jeden teplouš?

  OdpovědětSmazat
 22. noviczech
  ...paní Vitasková, známý mi poslal krátké video, kde pan ministr Sehofer přiznal, že už 30 roků musí poslouchat, co mu nařídí firma Bayer.
  Skutečně, jsem žasnul! Není důvod si myslet, že Česká země, či jiná v Evropě a asi i jinde nebude mít ty samé problémy. Ta doba je na něco zralá....!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano doba je zralá na skutečnou REVOLUCI...
   Má na rukou krev mrtvých? Plukovník Šlachta měl styk s mafií a pomáhal ji, tvrdí expremiér. http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=252246

   Smazat
 23. Mezi lumpy nebudu hledat spravedlivé.

  OdpovědětSmazat
 24. Dejte pokoj s revolucí, to by to dopadlo, to by se zas kradlo. Víte kolik stojí jedna pitomá revoluce ?

  OdpovědětSmazat
 25. Napadá mě otázka, zda už nepřišel čas na to, vzít so republiku opět zpět. Šmejdi všeho druhu měli třicet let volný řetěz, je už potřeba jej zkrátit tak, aby odpovídal zcela běžné morálce a zákonosti.
  Abychom nečekali moc dlouho, až do chvíle, kdy budeme mít krátký řetěz my ...
  ABC

  OdpovědětSmazat
 26. Ideový projekt by byl, ale jaksi chybí technický projekt. Chybí hlavní projektant, investor a firma.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.