Reklama

úterý 16. června 2020

Obrana hotovosti

Hana Lipovská - ekonomka
Hana Lipovská 
16. 6. 2020  Měsíční MY

Americký ekonom Kenneth Rogoff v knize Prokletí hotovosti varuje před používáním papírových peněz mimo jiné i proto, že na nich přežívají „tisíce mikrobů včetně široké škály bakterií, z nichž některé jsou odolné vůči antibiotikům.“ Bankovky by prý proto mohly být účinně použity jako „prostředek rozšiřování pandemií“. Když kniha v roce 2016 vyšla, působil tento argument jako odlehčení jinak vážné diskuse o hrozbě přechodu k světu bez fyzických peněz.


Na začátku letošního března však vydal britský deník The Daily Telegraph článek, podle kterého Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že „špinavé bankovky mohou přenášet koronavirus“. Britská centrální banka vyzvala Brity, aby si po manipulaci s bankovkami řádně umývali ruce, oproti tomu čínská nebo jihokorejská vláda rovnou začaly s příslovečným praním „špinavých“ peněz. Krátce po zveřejnění článku se však WHO ozvala s protestem: prý před užíváním bankovek v žádném případě nevarovala. V tiskové zprávě upozornila, že na otázku, zda se může COVID-19 přenášet prostřednictvím bankovek, mluvčí WHO odpověděla: „měli byste si po zacházení s penězi umývat ruce, především pokud hodláte jíst, neboť umývání rukou patří k dobré hygienické praxi.“

Doporučení ovšem začalo žít vlastním životem: v řadě zemí dnes obchody odmítají bankovky a požadují placení kartou. Například v Austrálii vzrostl během března počet transakcí platební kartou o dva miliony plateb oproti jinak nejvytíženějšímu prosinci. Tento přístup většinou odporuje legislativě. Například zákon o České národní bance prohlašuje bankovky a mince za zákonné peníze při všech platbách na území České republiky. Žádný podnik tak sám o sobě nesmí hotovost odmítnout.

COVID-19 vzápětí nakazil i náš platební styk. Vláda už při vyhlášení nouzového stavu doporučila „využívat z hygienických důvodů přednostně bezhotovostní platební styk“ a mnozí ekonomové ihned začali opakovat zmatenou větu „virus lidské chřipky přežívá na bankovkách až 17 dní.“ Takřka nikdo už ovšem necitoval původní vědeckou stať z roku 2008, ze které tento závěr pochází: podle kolektivu švýcarských vědců může infekční virus na bankovce přežít 24 hodin až 17 dní, což ovšem vyžaduje relativně intenzivní „živnou půdu“, kterou je například hlen. Článek pak končí slovy „Výsledky naší studie ukazují, že stabilita chřipkového viru není jediným pandemickým určujícím faktorem.“

Banka pro mezinárodní platby (slavná švýcarská BIS, jíž můžeme z konzervatismu podezírat jen stěží) vydala počátkem letošního dubna studii, podle které „vědecké závěry naznačují, že pravděpodobnost přenosu [viru] bankovkami je nízká“ ve srovnání například s „platebními terminály nebo klávesnicemi pro zadávání PINu“. Shrnuto: může se stát, že si nějaký náhodný virus zvolí pro své cestování bankovku, jakkoli pravděpodobnost, že bude na konci cesty schopen někoho nakazit účinněji než třeba konkurenční kreditka, je relativně nízká.

Vládní omezování hotovosti však nejsou výstřely zmatených střelců. Řada vlád dnes provádí historický experiment ve sledování vlastních občanů – takzvané trasování. A právě pro úspěch „inteligentní karantény“ jsou platby kartou podstatné. V duchu hesla „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ se řada zemí v dojemné koalici s koronavirem vydává vstříc boji s hotovostí. Boji s mincemi a bankovkami, které zůstávají hmatatelným symbolem svobody, suverenity a nezávislosti. Jedním z mála, který nám zbývá.


Článek vyšel v měsíčníku MY 5/2020, který si můžete objednat (levněji než ve volném prodeji) zde.

14 komentářů :

 1. Toz té globalisté se nedajó pokoj ani gdes jim tece do topánkó.....ti potrebojó rádnó metlo a bode pokoj......slonce v srdci p.s.

  OdpovědětVymazat
 2. Pravda je taková, že virtuální peníze nemusí být ničím kryté!!! Ale jsou to ještě peníze??? Myslím, že celá úvaha vychází ze strachu o Islandský scénář...

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to sedí nesmíme si nechat vzít hotovostní platby totalitáři by to proti nám krásně zneužili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejen, že je to další z možnosti špiclování ale hlavně příprava k dalšímu okrádání pomocí záporných úroků. Když nebude hotovost jak se proti tomu ubráníme? Vložíme 10 000 a zpátky dostaneme 9 000 to bude pane kšeft. A budeme ještě větší dojnou krávou pro západ, protože už peněžní ústavy nejsou naše a zase budeme živit evropské gangstery a jejich pozvané hosty z muslimských zemí. Holt někdo to bude muset zaplatit a bez možnosti výběru peněz to bude snadné. A drahé kovy? Bude to jako již několikrát v různých zemích. Jejich držení postaví mimo zákon a budou si s námi dělat co budou chtít.

   Vymazat
 4. Hotovost je pořád populární mezi korupčníky, drogovými dealery, nelegálními zaměstnavateli a ve vykřičených domech. Nenechme si tuto nahmatatelnou svobodu vzít.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 7:42
   Asi se v těch kruzích pohybujete, proto to musíte dobře znát. Zákony máme, ale žalobců málo. Konejte, a pokud jste dokonce činovník, udejte se. Běžného občana neotravujte, používá legální platidla legálně.

   Vymazat
  2. Nejsem korupčník, ale 7:42 má pravdu,je to logické. Ale taky má logiku, že v okamžiku, kdy odnesu svou hotovost do banky,tak přestává být moje. Jsem docela dobře kontrolovatelný. Je to kvadratura kruhu.

   Vymazat
  3. 11:47
   Bez hotovosti mají občana zcela v hrsti, a nejste pak jen kontrolovatelný, ale dokonale ovladatelný. Raději větší bič na jmenované 7:42.

   Vymazat
  4. 14:32
   Vždyť i hotovost mi nedopřává svobodu, někdo čaruje s paritou měny, jiný s daněmi a cenami. Ruka trhu je taky někým řízena. Jen vy máte pocit, že máte hotovost v peněžence, ale co si za to koupíte rozhodují jiní. Jediná výhoda je, že oni nevědí, kde a za co jste to svou kačku utratil. Ale na to jsou zase vybavení dnes kamerami a v budoucnu i čipy.

   Vymazat
  5. 18:26
   Moji rodiče zažili měnovou reformu v roce 1953, kdy hotovost propadla v poměru 1:50 ! Tak i do vaší peněženky si sáhnou, kdy budou chtít. Představa, že keš dává větší svobodu je jen fiktivní. Svobodu mají jen opravdu bohatí, kteří jsou za vodou a majetek ulili do nemovitostí a zlata. Odhaduji,že to není ani 10% Čechů. My ostatní jsme jim lhostejní a jako myšičky se tu dohadujme o svobodě a hotovosti.

   Vymazat
 5. Coronavirus a protirasistické protesty jsou „spiknutím“ proti Trumpovi, neuvěřitelnému dopisu arcibiskupa Viganò. 11.6.2020.

  https://www.ilriformista.it/coronavirus-e-proteste-antirazziste-sono-un-complotto-contro-trump-lincredibile-lettera-dellarcivescovo-vigano-113961/

  Dopis VIGANÒ - Celý dopis arcibiskupa je založen na údajném střetu dvou „biblických stran: dětí světla a dětí temnoty“ . Posledně jmenovaní, nepřátelé Trumpa, by proto navrhli „kolosální práci sociálního inženýrství“ s havarijním stavem Coronavirus. Pro Viganò „již probíhající vyšetřování odhalí skutečné odpovědnosti těch, kteří zvládli skrytou krizi nejen v sektoru zdravotnictví, ale také v politickém, ekonomickém a mediálním sektoru. Pravděpodobně zjistíme, že i v tomto kolosálním sociálním inženýrství existují lidé, kteří se rozhodli o osudu lidstva a sami si arogují právo jednat proti vůli občanů a jejich zástupců ve vládách národů “.Namísto případu George Floyda, bývalý vatikánský velvyslanec ve Spojených státech vysvětluje ve svém „úvodníku“, že jeho zabíjení je součástí spiknutí proti Trumpovi a „dětem světla“.

  OdpovědětVymazat
 6. Odstranění možností peněžní hotovosti by představovalo nástroj k prosazení totální nesvobody. Stačilo by zablokovat bankovní účet a například v Praze se ani nevymočíte. Bez otevřeného bankovního účtu, chtě nechtě, přilezete k jakémukoli křížku. Jsem si jist. Zvlášť mladí do toho chomoutu s radostí lezou.

  OdpovědětVymazat
 7. A to nemluvíme o tom, když dojde k tzv. blackautu, pak mi budou peníze na účtu v bance k ničemu. Každý kulturní člověk osobní hygienou zabrání šíření virů.

  OdpovědětVymazat
 8. Akurát všetci tí obhajcovia zrušenia hotovosti kvôli tomu, že sa nimi vraj prenáša koronavírus, sú sprostí ako bagandže, pretože vírusy ako také nie sú schopné prežiť mimo bunky. Takže tá ich "argumentácia" svedčí akurát tak o ich vlastnej debilite a debilite tých, čo im to žerú.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.